Noordwijks kunstzwem- zestiental van Lucy Hoogendijk draait fijn oerderij Wildoord weer in oude stijl herbouwd Max van den Berg: hebben verdiend een breekijzer te zijn in de politiek' PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 30 AUGUSTUS 197Ö Lucy geeft aan de rand van het bad instructie. Voormalig kunstzwem-international Lucy Hoogen dijk is niet ontevreden over de verrichtingen van een clubje van zestien scholieren dat zich eind vorig jaar aanmeldde als eerste lichting Noordwijkse kunst zwemsters. "Goed beschouwd presteren ze nog niet veel", zegt de Noordwijkse, "maar de wil om er iets van te maken is er in elk geval en dat is al heel wat waard. Het zou ook teveel gevraagd zijn om nu al klinkende prestaties te verwachten. Bij het kunst- zwemmen gaan daar jaren van voorbereiding aan vooraf. Alleen al voor het bijbrengen van een goede techniek moet je tenminste driejaar uittrekken. Dus reken zelf maar na" "En dan ga ik nog uit van ideale trainingsmogelijkhe- den. Die zijn voor het clubje van zestien nu nog verre van ideaal. Inderdaad kunnen we een paar keer per week in het Bollenbad over een afgezet baantje be schikken maar dat is vrijwel steeds op ongunstige tijdstippenzoals onder de middag. Er bestaat nu een kansje dat we het bad een heel uur voor ons alleen krijgen. Kunnen we ook eens wat met muziek gaan doen. Als het meezit gaat die wens al in september in vervulling" Showgroep Hoewel de Noordwijkse kunstzwemsters nog lang niet zover zijn dat ze op landelijk niveau een woordje kunnen gaan mee spreken wil Lucy Hoogendijk, ze traint ook nog een groep van De Meeuwen in Amster dam, komend voorjaar al met de zestien naar buiten treden. "Ik ga ze laten optreden als een showgroep", zegt ze", bijvoorbeeld als attractie tijdens zwemvier- daagsen of als tussendoortje bij zwemwedstrijden" De 38-jange Noordwijkse wil met haar groep ook gaan meedraaien in een regionale kunstzwemcompetitie die er overigens nog niet is. Alphen aan den Rijn beschikt weliswaar over een vrij goede kunst- z wemclub en ook Leiden heeft de beschikking over een aantal meisjes maar tot regionale wedstrijden is het tot nu toe niet gekomen. Lucy Hoogendijk wil dat nu gaan bewerkstelligen. ..Wedstrijdervaring zal zowel Alphen aan den Rijn en Leiden als Noordwijk goed doen", meent ze. Animo In principe kan elk meisje dat in Noordwijk de basis school bezoekt zich via het schoolzwemprogramma aanmelden voor het kunstzwemmen (het alternatief voor de jongens is waterpolo). Een totaal van zestien mag dus best karig worden genoemd. Lucy Hoogen dijk verwacht dat dit jaar de animo zal groeien. Een stijging tot vijfentwintig zou ze al mooi vinden. Dit jaar hoopt ze er ook wat vrijwillig kader bij te krij gen. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Op het Noord wijkerhoutse landgoed Leeuwenhorst wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de rigoreuze opknapbeurt van de bekende boerderij Wildoord. De 17e eeuwse hoeve ging vorig jaar over in handen van Amster dammer Verhey, directeur van grote hotels in de hoofd stad. Hij kocht het door bos omzoomde Wildoord van landgoed-eigenaresse baro nesse Van Heeckeren-Ge- vers, die deze verkoop des tijds "een noodsprong" noemde. Zoals op zoveel landgoederen het geval is kost het onder houd van de bezittingen han den vol geld. Leeuwenhorst is daar geen uitzondering op. Om wat beter bij kas te ko men zitten verkocht de baro nesse daarom Wildoord. Ze bezit nu nog twee boerderijen en een jachthuis. De hoeve die nu gerestaureerd wordt is tientallen jaren ver pacht geweest aan Noordwjj- ker Marbus. De laatste jaren woonden twee van zijn klein dochters er in. Die hebben eind vorig jaar het veld moe ten ruimen en vlak daarna is het aannemingsbedrijf Huurman uit Delft aan de slag gegaan. Noodzakelijk was het dat de in de 18e eeuw aan het woongedeelte aangebouwde stal tot de grond toe werd af gebroken. Van het vochtige halfsteens bouwsel bleek na sloop alleen nog een partij stenen bruikbaar en de stal- De voormalige stal is in de af gelopen maanden in originele vorm herbouwd en gaat nu dienst doen als woonkamer. De Londense architect, die de restauratieplannen op papier zette heeft, waar het even kon, Wildoord gelaten zoals het was. Bij voorbeeld de boe- renkeuken. Daarin zijn blij ven staan de twee nog gave ovens, waarin respectievelijk water aan de kook werd ge- brachten brood gebakken. In tact is ook nog de pompruim- te waar de melkbussen wer den omgespoeld en ge droogd. Vullen Aan de kelder is nauwelijks iets veranderd, de opkamer is ge handhaafd en het karngedeel- te is omgetoverd tot entree. De zolderverdieping, waar de slaapkamers liggen, is het minst ingrijpend verbouwd. Zelfs de deurkozijnen die zo laag zijn dat lange mensen er bukkend onder door moeten, zijn op hun plaats gebleven. Het buitenaanzicht heeft wat verandering ondergaan door het aanbrengen van wat hou ten tierelantijnen, die de op geknapte hoeve een wat sier lijker aanblik geven. Amster dammer Verhey wil met zijn gezin over een maand zijn in trek nemen in Wildoord. Hij kocht de hoeve met een lap bebost terrein, waarin hij een vijver laat graven. Op nog geen vijftig meter afstand van de boerderij woont Arie van Duyn met zijn vrouw. Hun "residentie" is een erg be scheiden houten optrekje met vlak voor de voordeur een omvangrijke mestvaalt waar op tientallen kippen en kal koenen rondscharrelen. Van Duyn, inmiddels in de zestig, heeft van jongsaf aan op Wil doord gewerkt, in dienst van boer Marbus. Niet eerlijk Toen deze overleed dacht hij een goede kans te maken de boerderij van de barones te mogen pachten. Dat feest is echter nooit door gegaan. Vandaar ook dat hij en zijn vrouw nu met een scheef oog de restauratie hebben ge volgd. "Eigenlijk zouden wij daar in moeten wonen", zegt Van Duyn, "per slot van re kening heb ik als knecht mijn beste jaren aan Wildoord ge geven. Toch ben ik er niet voor in aanmerking geko men. Wel iemand van ver weg, die hier eigenlijk niets te maken heeft". Zijn vrouw valt hem bij. "De boerderij is nu voor een hoop geld verkocht aan een directeur. Maar wat hij er de barones voor heeft betaald hadden wij desnoods ook bijeen kunnen brengen. Kennissen hadden ons het geld willen lenen. Toch heb ben we er naast gegrepen. Ei genlijk is dat niet eerlijk" GRONINGEN - Tussen de middag heeft hij wat op een terrasje zitten lezen. Over economie. Met uit zicht op de binnenstad met zijn markten, zijn leden nog kantoren zouden zijn gebouwd, zijn voetgangersge bieden en zijn gemeentelijke fiet senrekken. Max van den Berg (32) moet zich op zo'n terrasstoel tje voelen als iemand die voldaan zijn pas geverfde kamer bekijkt: in de acht jaar van zijn wethou derschap heeft Groningen een goede beurt gekregen. Door Tony van der Meulen Nu bij zijn vertrek (hij wil Ien van den Heuvel opvolgen als lande lijk voorzitter van de PvdA) klei neert hij die acht jaar niet. „Je hebt op zo'n moment misschien gauw de neiging om te praten over aanzetten van beleid en zo. Dat zou misplaatst zijn. Ik heb hier veel bereikt. Je kunt zeggen: alles wat wij ons hadden voorge nomen, is gelukt. De binnenstad, de oude wijken, het groenplan. Acht jaar geleden was de bevol king politiek helemaal mat en het stadsbestuur had regenteske trekken. Nu zitten er op het stad huis mensen die niet alleen bij de open haard vertellen hoe het al lemaal moet, maar ook wat dóén. En in de stad zal niet zo snel dat machteloze gevoel van acht jaar geleden terugkeren. Het is hier niet meer hetzelfde of je door de kat of de hond wordt gebe ten". Bevlogen Tot het laatste uur van zijn „be wind" is hij hard in de weer om nog bijtijds allerlei zaken door de gemeenteraad te krijgen. En met grote regelmaat heit hij eerste palen, steekt hij eerste spades in de grond of rijdt hij de eerste kruiwagen puin uit een op te knappen woning. De oogst van acht jaar wordt met een zekere gretigheid binnengehaald en bij al die evenementen zegt hij steeds iets dat niet alleen meer op Groningen slaat, maar ook lan delijk, en op zeer geinspireerde dagen zelfs internationaal toe pasbaar is. De strijd om het be langrijke voorzitterschap van de PvdA is in feite al begonnen. „Ik heb daar zin in. Ik voel me bij uitstek thuis in het politieke be drijf, het ligt me en waarom zou je niet iets gaan doen dat je goed kunt en waar je met je hele ge wicht tegenaan wilt" De stad Groningen heeft een links meerderheidscollege sinds in 1972 het CDA en de WD vanwe ge Max van den Berg briesend het stadhuis verlieten. De op winding was groot in die dagen. Een van de gevallen stadsbe stuurders lag 's nachts nog in zijn bed na te trappelen. Een andere liet weten: „Als ik Max voor de auto krijg, rij ik door". Het zal hem alleen maar hebben geïnspi reerd om de auto in de binnen stad in een nog sneller tempo een halt toe te roepen. Max van den Berg: „Ik hou dat hele conflict nog steeds op een poli tieke ontmaskering. Een ken merk van rechtse politiek is, dat ze het hele politieke debat willen ontlopen door als een soort ama teur-psychologen je persoon te gaan ontleden. Maar de inzet was niet mijn baard, het ging erom dat ik een andere stad wilde dan zij". „Magisch is het jaar 1972 geweest. Groningen werd een landelijk voorbeeld met ook allerlei legen- de-achtige trekken: er heeft ook in de publiciteit rond mijn per soon veel overdrijving en ideali sering gezeten, maar al met al hebben we het wel verdiend om een breekijzer te zijn in de Ne derlandse gemeentepoli tiek". - Je hebt er acht jaar lang ook bo venop gezeten. „Van uur tot uur" - Je ging persoonlijk een weg opme ten omdat je bang was dat hij breder werd dan je wilde. „Ja, zo'n gemeente is een groot ap paraat. Dat moetje beheersen, je moet mensen enthousiast maken en houden, je moet het vroegtij dig in de gaten hebben als iets misgaat. Steeds ermee bezig. Steeds dat idee over die stad le vend houden. En nu merk ik dat mensen die traditioneel nogal te gen links zijn, zoals bijvoorbeeld woningbouwverenigingen, en thousiast met je samenwerken. Nu ik afscheid neem, trakteren ze me ook nog niet op holle gele- genheidsspeeches, ze maken duidelijk dat er werkelijk iets is gebeurd" Visie - In de eerste jaren van je wethou derschap wilde je je eigen persoon er eigenlijk het liefst buiten hou den, maar de laatste tijd ben je wat minder terughoudend over je eigen rol in het geheel. „Ja, ik geef nu wel toe dat het van groot belang is wie er zit, wie een bepaald politiek verhaal invult. Maar ik zal nooit iets over mijn privèleven zeggen dat politiek niet van belang is". - Kom je daardoor nogal kil over? „Je kunt hier ook als een vreselijk aardige jongen wat vriendelijk ronddarren, maar dan is er na acht jaar niks gebeurd en heb je de stad in wezen belazerd. Dan maar liever wat zakelijk en mis schien weinig persoonlijk, maar er gebeurt wel veel. Ik denk dat grote leiders die zo graag op de televisie voor hun haard zitten te praten, dat doen in een laatste poging om zo politiek geliefd te worden. Want zij zijn er kennelijk niet in geslaagd dingen te berei ken die werkelijk belangrijk zijn. Ik ben er trots op dat een renova- tiebuurt als het Oosterpark nu massaal PvdA stemt, terwijl ze hetzelfde of je door de hond of de kat wordt gebeten" daarvoor nooit naar de stembus gingen". - Heb je veel tactiek moeten gebrui ken om je ideeën doorgevoerd te krijgen? „Linkse ideeën en dan geen kwali teit bij het realiseren ervan, is on aanvaardbaar. Want als je links denkt, word je door je tegenstan ders dubbel getoetst. Wantje valt èn de bestaande maatschappij aan èn je wilt ook nog iets anders. Rechts valt niks aan en wil ook niks anders. Dat is een stuk mak kelijker. Als je links denkt, moet je ontzettend oppassen dat het klopt wat je zegt en heb je een maximum aan strategie nodig om het erdoor te krijgen". - Toen je acht jaar geleden aan dit wethoudeischap begon, dacht je dat je een behoorlijke klap zou overhouden van hel besturenHoe is het daar nu mee? „Gietema (fractievoorzitter van de PvdA in de Groninger gemeente raad - red.) heeft bij mijn afscheid gezegd dat ik volgens hem nu niet méér blinde vlekken heb dan toen ik startte. En het kenmer kende van bedrijfsblindheid is dat degene die het heeft niet de meest aangewezen persoon is om dat te zien. „Ik dacht dat die acht jaar nogal gunstig zijn verlopen. Ik heb ge- ri, of zeg maar volgehou den, omdat ik als voorzitter van het gewest van de PvdA nogal wat ervaring met conflictsitua ties had. Ik heb daar geleerd hoe dingen werken, hoe een kleine groep anderen kan inpakken, hoe men door de onmacht om poli tieke problemen politiek te for muleren tot de persoonlijke aan val overgaat, al dat soort din gen. „Maar ik ben acht jaar lang èn privé èn in het openbaar met die din gen bezig geweest die ik het leukst vind. D'r wordt vaak heel wat afgeklaagd over dit soort zware banen, maar er staan ook heel wat voorrechten tegen over". -Ik heb je verdere carrière vast maar even uitgestippeld. Je wordt eerst gedurende lange tijd voorzitter van de PvdA, daarna is Den Uyl al weer wat jaren ou der en ga je proberen binnen de partij de rol te spelen die hij mo menteel heeft. „Interessant. Algemeen gezegd, wil ik graag een wezenlijke rol in die partij spelen. De rest is koffiedik kijken. Het zou ook aanmatigend zijn daar nu al allerlei dingen over te zeggen. „De rol die Den Uyl nu speelt, is een hele grote. Ik zou op bepaalde punten anders zijn. Dat is niet zo zeer een kwestie van leeftijd of ervaring, maar ook vooral van politieke houding. Ik zeg niet die man is zo goed, daar kan ik niet aan tippen. Maar je bepaalt niet alleen zelf wat je wordt, het gaat er ook om hoeveel macht en waardering' anderen je toeken- - Dat wordt zeker nog een hele klus om partijvoorzitter te worden, een heel gedoe en getelefoneer. Max van den Berg reageert weer zeer rustig. „Oh, zo van ritselrat- selrits. Persoonlijk doe ik dat wat anders. De afdeling stelt mij kan didaat, ik zal mijn verhaal zo goed mogelijk overbrengen en dan is de partij volwassen genoeg om te kiezen". - Maar je hebt er erg veel zin in en dan ga je toch ook zelf aan de slag. „Ja, op 1 januari begin ik met mijn campagne. Ik word op een kaart gezet waarmee wordt gespeeld. Daar zit het risico in dat je ver biest. Het enige dat ik inschat, is dat het een reële kaart is. Maar het is niet een fluitje van een cent". - Als jij nu partijvoorzitter wordt, zullen we dat aan de PvdA kun nen merken? „Het belangrijkste dat de laatste tien jaar in de PvdA gebeurd is, is dat de jongeren in de partij zijn opgenomen en dat zaken als wa penhandel, grondstoffen, ener gie, duidelijke onderwerpen van de partij zijn geworden. Doe je dat niet, dan sta je met je gezicht naar het verleden en dat is v/einig progressief. Op de middellange termijn sta ik achter het idee van een progressieve meerderheid in dit land. We moeten niet wat meer naar het midden schuiven om zo CDA-kiezers te lokken, want dan verliezen we on szelf'. - Vind je dat de VVD en de PvdA eens aan de praat moeten ra ken? „Dat zul je mij niet horen zeggen. Wat de WD wil, staat haaks op wat wij willen". Terwijl we in zijn achtertuin zitten, komt de bewoner van het aan grenzende huis, die al een hele lijd ritmisch heeft staan bewegen op de pianomuziek van Schubert, ons een trosje druiven bren gen. „Zo moet het nou", zegt Max van den Berg. Maar meteen zie je hem twijfelen of het beeld niet te mooi is.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4