LEIDSCH DAGBLAD Economie zit in penibele situatie vandaag PvdA-bestuur noemt namen niet-betalers VIERLING IN VINKEVEEN Steeds grotere vertragingen op vliegvelden Bewoners zetten verkeer vast op de Hoge Rijndijk Helft van vrouwen durft 9s avonds straat niet op VLIEGTUIG GEKAAPT WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35641 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- partijbestuur heeft besloten de namen te publiceren van partij genoten, die weigeren geld te storten in het „fonds bijzondere activiteiten". Volgens een schat ting gaat het om enkele honder den socialisten in vertegenwoor digende posities, die weigeren de bijdrage te voldoen. Vooral onder de PvdA-burgemeesters bestaan grote weerstanden tegen deze gedwongen heffing van twee procent van het bruto inkomen uit de te vervullen functies. Raads- en statenleden maken het minste bezwaar. Ook binnen de PvdA-Tweede-Ka- merfractie zijn bezwaren gerezen tegen het besluit van het partij bestuur, dat maandag werd ge nomen. De bijdrage wordt gehe ven omdat de PvdA ervan uitgaat dat de betrokken functionarissen hun, vaak goedbetaalde, functies te danken hebben aan het partij- lidmaatschap. Bij het partijbestuur is niet bekend om hoeveel weigeraars het pre cies gaat. Officieus echter houdt men er rekening mee dat meer dan honderd partijgenoten niet betalen. Publikatie van de namen zal niet eerder dan volgend jaar kunnen gebeuren, omdat alle be trokkenen nog eens moeten wor den aangeschreven. De invoering van de eis tot betaling van een bijdrage in het fonds bij zondere activiteiten ging vorig jaar gepaard met veel deining. Oud-minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) antwoord de indertijd op kamervragen dat een partij, die een dergelijke bij drage eist, misbruik maakt van haar machtspositie. Hij liet in het midden of een dergelijke ver plichting in strijd is met de zuive ringseed. Kamervoorzitter Vondeling (zelf PvdA-kamerlid) schijnt na een grondig onderzoek niet tot deze conclusie te zijn gekomen. Binnen de PvdA bestaat onenig heid over maatregelen tot publi katie van namen van weigeraars Collegevorming ook in Warmond vastgelopen WARMOND - Vlak voor de eind- streep is ook in Warmond de vorming van een nieuw college vast gelopen. Nadat CDA, Pro gressief Warmond en WD over eenstemming hadden bereikt over het programma voor de ko mende raadsperiode blijkt de be noeming van de twee wethouders grote problemen op te leveren. Oorspronkelijk zouden CDA en Progressief Warmond elk één wethouder leveren. Progressief Warmond is hier echter op terug gekomen na een gesprek tussen de drie fractievoorzitters en bur gemeester de Vreeze en na be raad met de achterban. Het bleek namelijk niet mogelijk tot een be tere taakverdeling tussen de wethouders te komen dan de af gelopen jaren. Progressief War mond had dit als dwingende eis gesteld om een wethouder te le veren. Volgens PW werden de wethouders de afgelopen jaren te zwaar belast. De WD kan echter geen tweede wethouder leveren en het is on zeker of het CDA daaitoe in staat zal blijken. Als Progressief War mond zijn standpunt handhaaft is het twijfelachtig of nog op kor te termijn een nieuw college kan worden gevormd. In alle Nederlandse bioscopen zal de film "Midnight Express" worden vertoond zonder de om streden scène die door de Turken als beledigend wordt ervaren. Dit hebben Meerburg Theaterbeheer bv in Amsterdam en de film maatschappij Columbia van morgen bekend gemaakt. De film gaat morgen in zeventien Neder landse bioscopen in première. (Zie ook pagina binnenland) Plaatselijk een bui Zonnige perioden maar ook plaatselijk een bui. Matige tot krachtige noorde lijke wind. Minimumtemperaturen van 11 graden aan zee tot omstreeks 5 graden in het binnenland. Maximum temperaturen rond 17 graden. Opgemaakt om 11.15 uur 31 AUGUSTUS Zon op: 6.48 uur; onder: 20.30 uur. Maan op: 4.30 uur; onder: 19.19 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.57 en 15.21 uur, laag water om 11.05 en 23.22 uur. over te gaan. Sommigen, waar onder de Partijraad, vinden de maatregel niet ver genoeg gaan. Zelfs royement van de wanbeta lers is al eens voorgesteld. Ande ren, onder wie enkele kamerle den, verzetten zich zodanig tegen deze strafmaatregelen, dat zij hierom weigeren te betalen. VINKEVEEN GPD) -Het echtpaar Marian en Rik Kiene uit Vinke- veen is sinds vorige week vrijdag een vierling rijker. De aanvan kelijk geheim gehouden geboorte (het echtpaar wilde een rustig weekeinde en het was niet zeker dat alle kinderen de geboorte zouden overleven) had een vlot verloop. Marian en Rik Kiene zaten vrijdagmiddag wel in spanning, want had de arts niet gezegd dat er mogelijk wel een tweeling geboren zou kunnen worden door de hormoonpillen die Marian slikte. In de Amster- damse Lutherse Diaconessenin- richting was alles in gereedheid gebracht voor de bevallingIn een tijdsbestek van ruim 20 minuten werden tot ieders verrassing drie jongens en een meisje gebo- In volgorde i Martin Frederik om 15.20 uur, Aimèe Claudine om 15.25 uur, Alexander Robert om 15.37 uur en vijf minuten later Lennart Henri. Zij waren respectievelijk 51, 51, 50 en 56 centimeter lang, en 2250, 2720, 2190 en 2350 gram De bevalling werd geleid door de arts J. Weber, bijgestaan door de kraamverzorgster Vic Korevaar Moeder en kinderen maken het uitstekend. Tot voor kort was Ma rian Kiene kleuterleidster op de openbare kleuterschool De Par kieten in Vinkeveen.Haar man is onderwijsdeskundige bij het Al gemeen Pedagogisch Studiecen trum in Amsterdam. De vader zei ons gisteren: „We wa ren wel op een tweeling voorbe reid, omdat Marian hormonen in tabletvorm kreeg. Deze zouden echter dermate onschuldig zijn, dat de kans erg klein leek dat het er iets mee te maken had. Rond gevraagd hebbend in deskundige kringen ben ik er nu van over tuigd, dat er geen sprake kan zijn van een verband tussen hor- moongebruik en de vierling. Er moet een toevalsfactor hebben meegespeeld". De vader vervolgt: lfJa, vier baby's tegelijk is erg leuk, maar het is wel een merkwaardige ontwik keling in je huishoudingWe heb ben zeker de eerste anderhalfjaar dagelijks een paar extra handen nodig overdag. Ik ga straks met de maatschappelijk werkster be spreken hoe we aan goede hulp kunnen komen, die niet ten koste gaat van ons levensonderhoud. Verder zijn er ook organisatori sche problemen waar we ons op zullen moeten instellen" (Van een onze verslaggevers) LEIDEN - Bewoners van de wijk Meerburg hebben van morgen om kwart over acht het verkeer op de Hoge Rijn dijk een kwartier lang vast gezet. Uit drie richtingen (Persant Snoepweg, Leven daal en richting Alphen) ont stonden direct kilometers lange files nadat de bewo ners, die kwamen aanrijden, hun auto's hadden stilgezet. Door het uitdelen van sten cils aan luid toeterende au tomobilisten en het ophou den van spandoeken maak ten de bewoners het doel van hun actie duidelijk. Met hun daad wilden ze kracht bijzetten aan de eis dat er maatregelen genomen moe ten worden tegen de gevaar lijke voetgangersoversteek plaats bij de Leiderdorpse Brug. De bewoners zeggen voor wat voorzieningen als scholen betreft op Leider dorp te zijn aangewezen, waardoor kinderen vier keer per dag de Hoge Rijndijk moeten oversteken. In afwachting van de aanleg van een tunnel en daarop vooruitlopend de plaatsing van tijdelijk stoplichten ei sen ze politiebescherming op de tijden dat de kinderen van en naar school gaan. Weke lijks wordt volgens de be woners wel een kind ge- schept.De meeste automobi listen legden zich vanmor gen bij het feit dat ze niet verder konden neer. Een en kele automobilist echter probeerde door de barrica des heen te komen. Eén weg gebruiker werd zo kwaad dat hij op de demonstranten wilde inrijden, hetgeen om standers konden voorko men. De demonstranten beëindig den hun actie met de komst van de verkeerspolitie om even voor half negen. De po litie ging in allerijl aan het werk om de verkeersstroom weer op gang te brengen. Te gen geen van de protesteren de wijkbewoners werd nog proces-verbaal opgemaakt. Achteraf bleek dat de bewo ners wel voorzorgsmaatre gelen hadden genomen. Zo was één rijstrook van de Per sant Snoepweg vrij gehou den voor het geval er een ambulance door had gemoe ten. Na het beëindigen van de bar ricade verklaarden de be woners met hun actie te wil len doorgaan. Al in juni heb ben zij een petitie aangebo den aan de gemeenteraad van Leiden en Leiderdorp, Rijkswaterstaat en Provin ciale Staten. Ze eisten toen dat er vóór 15 augustus toe zeggingen gedaan zouden worden van een termijn waarin een tunnel wordt aangelegd. Desgevraagd verklaarde een woordvoerder van de politie dat het onmogelijk is de kin deren vier maal per dag over de Hoge Rijndijk te loodsen, in verband met de geringe korpssterkte. Incidenteel zou dat wel mogelijk zijn. Bij de politie zijn sinds januari drie aanrijdingen aangege ven, die plaatshadden op tij den dat kinderen op school zijn. Wethouder Waal (ver keer) zal het punt van de po litiebescherming bij B en W aankaarten en verdere be sprekingen voeren die tot de komst van verkeerslichten moeten leiden. Wanneer de zaak in de raad komt hangt van het verloop van de colle gevorming af. 26 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - Bijna de helft van de vrouwen in Nederland durft 's avonds de deur niet meer uit. Zij blijken bang te zijn dat hen iets zal overkomen. Zij blij ven dan ook om veiligheidsrede nen binnen de muren van hun woning. Dit blijkt uit een onder zoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Uit deze eerste resultaten van het onderzoek naar de „Leefsituatie van de Nederlandse bevolking 1977" blijkt tevens dat burenge rucht als de meest voorkomende vorm van geluidshinder wordt Het onderzoek van het CBS werd gehouden onder mannen en vrouwen van 15 jaar en ouder. Door dit onderzoek zijn gegevens verzameld over wonen, gezond heid, arbeid en vrije tijd, sociale relaties en politiek meeden ken. Buiten het feit, dat veel vrouwen 's avonds niet meer de straat op durven, blijken ze ook meer me dicijnen te gebruiken dan man nen en gaan ze vaker naar de huisarts. Ze vertonen ook meer stress-verschijnselen dan man nen. Over het algemeen blijkt dat twee vijfde van alle ondervraag den in de twee weken voor de en quête medicijnen heeft ge bruikt. Eenzaamheid wordt vooral door 18- tot 24-jarigen ondervonden, maar geldgebrek is er kennelijk niet de oorzaak van, want driekwart van alle ondervraagden is tevreden met zijn of haar financiële en maatschappelijke positie. Vrou wen vinden echter wel dat zij minder kansen hebben dan man nen en een derde deel van hen meent dat huishoudelijk werk eenzaamheid veroorzaakt. Vrijwilligershulp komt het meest voor in sportverenigingen en bij buren- of bejaardenhulp. Uit dit driejaarlijkse onderzoek blijkt ten slotte dat de bevolking de af gelopen jaren meer tevreden is over de woonsituatie en dat een tiende deel van de beroepsbeoe fenaars in ploegendiensten werkt. Het onderzoek wordt on der andere gehouden voor het Sociaal Cultureel Planbu- i Minister Til Gardeniers van CRM heeft gisteren in de Eerste Kamer gezegd dat de "opknapbeurt" die de om roepwet zal ondergaan - waarmee ook de Senaat ak koord ging - geen discrimi natie betekent voor nieuwe omroepen. Voor degenen die iets nieuws in de omroepwe reld te zeggen hebben blijft het bestel openstaan, maar de minister maakte ook dui delijk dat diegenen die niet bijdragen tot de verschei denheid zullen worden ge weerd. PAGINA 7 I Verzet in Nicaragua neemt wil "zwarte Jos Hermens: "Ik heb ook al tijd wat". PAGINA 13 Nieuwe paus dicht bij het dubbel rklozen. PAGINA 23 Ltr. jonge BoklTI3 11.95 Ltr. jonge Hartevelt 11.95 Ltr. Beerenburg Sonnema 11.75 Scotch whisky Vat 69 11.95 vodka Smirnoff 11.95 Jagermeister 12.95 Liter! Bacardi rum 14.95 uteri Campari 14.95 uter! Cointreau 18.95 KENNEDYLAAN 7 BEVRIJDINGSPLEIN 19 LEIDEN KOPERMOLEN 36 Leidsch Dagblad Q*en krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. PARIJS (GPD/AP) - De stiptheidsactie van de Franse luchtverkeerslei ders leidt tot steeds grotere vertragingen op de Europese vliegvelden. Grote aantallen toeristen komen in deze dagen terug van hun vakantie en worden geconfronteerd met wachttijden die soms tot bijna een dag oplopen. Dit laatste is het geval op het vliegveld van het Spaanse toeris teneiland Majorca. De Franse minister van transport heeft de verkeersleiders gisteren "wel bewuste sabotage" verweten. De stakers houden zelf echter vol dat zij een grotere veiligheid in het luchtverkeer willen bereiken. Zij vinden onder andere dat zij teveel vliegtuigen ineens in de gaten moeten hou den, waardoor de veiligheid in gevaar zou komen. Als gevolg van de actie zou gisteren bijna een ongeluk zijn gebeurd, toen een piloot van de chartermaatschappij LTU op weg van Portugal naar West-Duitsland besloot niet op toestemming van de verkeersleiding te wachten en "op zicht" over Frankrijk te vliegen. Hij kwam op een ver keerde hoogte terecht en miste op een haar na een lijnvlucht van Air France van Zwitserland naar Frankrijk. De betrokken maatschappijen ontkennen dat de beide toestellen elkaar bijna zouden hebben geraakt. M.S.L. Muziek Servaas Leiden wil ruimte maken voor de Leidato inruil-orgels en geeft daarom NU 15% echte korting op alle OCCASION ORGELS IETS VOOR U?! Nieuwe Rijn 19-20 Leiden Tel. 071-133445* ZOETERMEER (ANP) - Minister van Aardenne van economische zaken heeft vanmorgen gezegd dat hij naar aanleiding van de vele reacties op Bestek '81 zich enige zorgen maakt of wel tot alle groeperingen van de Nederland se samenleving goed is doorge drongen hoe gevaarlijk de situa tie is, waarin de Nederlandse economie verzeild is geraakt. Hij zag in diverse reacties helaas een BERLIJN (AP) - Een Pools ver keersvliegtuig is vanmorgen ge kaapt en gedwongen naar het Westberlijnse vliegveld Tempel hof te vliegen, aldus een woord voerder van de Amerikaanse luchtvaartbasis te Ramstein, West-Duitsland. Verdere bijzonderheden zijn nog niet bekend. toegenomen neiging om de eigen belangen voor alles te zetten. De minister zei dit in een toespraak, bij de opening van het nieuwe gebouw van de Vereniging de Metaal- en Elektrotechnische Industrie FME te Zoetermeer. Dit proces waarbij vooral de groepsbelangen voor de korte termijn de aandacht hebben, is schadelijk voor het streven r herstel van onze economie. Hij vond het op zichzelf wel begrij pelijk dat vele groepen in onze maatschappij, nu eenmaal ge wend aan jaarlijkse koopkracht verbetering, moeite hebben zich neer te leggen bij een gelijk blij ven of, voor hogere inkomens trekkers - zelfs een zekere terug gang in hun welvaartsniveau. Toch is dit nodig zei hij, als wij de bronnen voor die welvaartsvor ming ook in de verdere toekomst veilig willen stellen. Naar de mening van de regering is een rendementsherstel in elk ge val een wezenlijke voorwaarde voor de verbetering van onze economie. Eigenlijk zouden zij, die dit ontkennen, eerst moeten aantonen dat verdere aantasting van de rendementen niet tot des astreuze gevolgen voor het eco nomisch draagvlak van onze economie zou leiden, aldus Van Aardenne.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1