Enith Brigitha kan afscheid geen luister bijzetten Secondant moet puin ruimen kuznetsov jetrapt Herenkwartet stelt teleur op estafette WERELDBEKER Kleurloos WK voor Oranje OOK ESCLASSAN BETRAPT )INSDAG 29 AUGUSTUS 1978 'EST-BERLIJN (GPD) - Rugslag- nmer Viktor Kuznetsov is be trapt op het gebruik van anaboli- caopdelOO m-rugslagdie vorige week maandag werd gezwom men. De Russische herenzwem mer won toen de bronzen medail- le, die hij inmiddels heeft moeten inleveren. )e medaille gaat nu naar de Bra ziliaan Romulo Arrantes. )e vice-president van de FINA en voorzitter van de medische com missie, de Rus Firzow, had zijn landgenoot bij loting aangewe zen om met het plasje naar de dokter te gaan. Bij onderzoek in Keulen door prof. dr. Muller bleek Kuznetsov positief te zijn. Ook het tegenonderzoek bracht geen ver andering in die uitslag. )e Russische ploegleidingdie nog wel heeft geprobeerd middels een protest waarin werd gesproken van discriminatie, de uitsluiting van Kuznetsov ongedaan te ma ken, kreeg geen antwoord op haar protest. let eerste geval van het gebruik van anabolica is ook het eerste voorval waarbij doping in de zwemsport wordt gebruikt. Eer der werd de Amerikaan Rick de Mont tijdens de Olympische Spe len in München betrapt op het ge bruik van efedrine, voorkomende in neusdruppels tegen zijn astma- aanvallen, wat hem zijn gouden medaille, gewonnen op de 400 m- vrije slag, kostte. De FINA be schreef dat toen als een ongeluk kig incident. Kuznetsov is ook uit de uitslag van de 200 m-rugslag geschrapt, waardoor Fred Eefting zijn zesde plaats op zowel de 100 als de 200 m heeft omgeruild voor een vijfde plaats. SPORT Atoomexperts bij tweekamp BAGUIO STAD - Victor Kortsjnoi heeft bij het orga nisatiecomité van de twee kamp schaken om de wereld titel schaken een nieuwe klacht gedeponeerd. De uit dager meent dat er van ver hoogde radioactiviteit spra ke is in het centrum waar de partijen gespeeld worden. Volgens een lid uit de delega tie van Kortsjnoi was er tij dens de achtste en zeven tiende partij tussen Karpov en Kortsjnoi door een geiger teller in zakformaat aange toond dat er een scherpe stij ging van de hoeveelheid radioactiviteit te noteren viel. Beide duels werden door Kortsjnoi verloren. De uit zeven leden bestaande jury raadpleegde daarop ex perts van de Filippijnse commissie voor atoomener gie, die in weerwil van uit gebalanceerde instrumenten geen radioactiviteit be speurden. De klacht van de uitdager werd voorlopig ge seponeerd. Wereldkampioen Karpov heeft in een interview met het Franse persbureau AFP ver klaard, dat hij meent dat hij in staat zal zijn aan de Olym piade in Buenos Aires mee te doen. "Ik zal nog hard moe ten werken voor de wereldti tel, maar ik hoop en denk dat het einde van deze twee kamp in zicht is". Ook delegatieleider Viktor Ba- toerinski zei: "Ik denk dat deze tweekamp op zeer korte termijn beëindigd zal zijn.". WEST-BERLIJN (GPD) - Het nationale herenkwartet (Eefting, Vervoorn, Hond en Debets) heeft met een tiende plaats op de viermaal 100 m wisselslag-estafette afscheid genomen van West-Berlijn. Die tiende plaats mag wel de meest teleurstellende pres tatie van de Oranje-heren worden genoemd, en werpt zelfs de vraag op of de zwem- commissie er goed aan heeft gedaan deze wisselslag esta fetteploeg ondanks het niet- behalen van de streeftijd naar West-Berlijn te sturen. Sitters: „Ach, ik denk van wel. De jongens doen toch ervaring op, maar ik geef toe dat ik er ook meer van ver wacht had", aldus de bonds- coordinator van de zwem- bond. Die verwachting was overi gens na het optreden van Ronald Hond op de 100 m- schoolslag al een flink stuk in waarde gedaald. Hond, tot dusver als individueel zwemmer een grote teleur stelling in de Oranje-heren- ploeg („Hij is de beste schoolslagzwemmer die we hebben", aldus Sitters) pres teerde op zijn specifieke af standen net zoveel als de dames. Tracey Caulkins ging op de schoolslag nog sneller dan Ronald Hond, ofschoon de Amerikaanse 15-jarige de eindstrijd niet bereikte. De schoolslagtijd van Hond van 1.08,18 in de estafette vorm de de grootste barrière. Ver voorn, Eefting en Debets presteerden volgens ver wachting, maar waren niet in staat de door Hond ver oorzaakte achterstand goed te maken. Op de 100 m-vrije slag telde Nederland ook niet mee. Een tijd van 54,82 wierp Oranje debutant Remmy Schaap naar het achterveld, waar de Veenendaler genoegen moest nemen met een 32e plaats. Bij de dames haalde ook Ineke Ran opnieuw niet een tijd die beneden de 58 sec.-grens lag. De Badhoeve- dorpse, die traint wanneer het haar uitkomt, kwam tot een tijd van 58,52. Voor Ne derlandse begrippen snel als Enith Brigitha wordt weg gecijferd, maar internatio naal volstrekt onvoldoende om te kunnen meetellen. Ge tuige ook haar 14e plaats na de series. WEST-BERLIJN (ANP) - De in ternationale zvvemfederatie (FI NA) heeft besloten tot instelling van toernooien om wereldbekers zwemmen, waterpolo, springen en kunstzwemmen. Volgend jaar augustus of septem ber zal in Japan voor het eerst worden gestreden om een we reldbeker zwemmen. Aan het toernooi nemen dan de succes volste vier landen in het toernooi om de wereldkampioenschappen in West-Berlijn deel, alsmede een afvaardiging uit Amerika, Euro pa en Australië/Oceanië. Om de fina-cup springen wordt van 5 tot en met 10 september in de Verenigde Staten gestreden. Acht landen zullen voorts in ok tober 1979 elkaar de wereldbeker waterpolo betwisten in een nog nader aan te wijzen plaats. Torenspringen De zilveren medaille winnaar van Montreal 1976 Greg Louganis, heeft gisteren in West-Berlijn be slag gelegd op de wereldtitel bij het torenspringen voor heren. De 18-jarige Amerikaan, die in zijn jeugd sterk te lijden had van ast ma en een sportverbod werd op gelegd, behaalde zijn eerste grote triomf in de finale van het toren springen door de Oostduitser Falk Hoffman te passeren. De Rus Aleinik veroverde de bron zen medaille. Medailles WEST-BERLIJN (ANP) - In het eindklassement van de medaille verdeling, waarin Nederland in het geheel niet voorkomt, heeft de Verenigde Staten op overtui gende wijze de eerste plaats ver overd. De Amerikaanse zwem mers en zwemsters verzamelden 23 gouden, 14 zilveren en 7 bron zen plakken. De Sowjet-Unie eindigde als tweede (6-4-6-) eii Canada werd derde (3-1-5). 1. Verenigde Staten 23 goud 14 zilver 7 brons 2. Sowjet-Unie 6-4-6 3. Canada 3-1-5 4. Australië 2-6-0 5. Oost-Duitsland 1-10-4 6. West-Duitsland 1-2-4 7. Italië 1-0-1 8. Japan 0-2-1 9. Hongarije 0-1-2 10. Joegoslavië 0-1-1 11. Noorwegen en Nieuw-Zeeland 0-1-0 WEST-BERLIJN (GPD) - Enith's laatste optreden werd niet bekroond met eremetaal. De Amsterdamse vrijeslag- zwemster, die sinds de Europese kampioenschappen in Wenen in 1974 wel ieder jaar met een paar medailles op zak naar huis was teruggekeerd, heeft haar definitieve afscheid tijdens de WK in Berlijn zelfs niet met een bron zen plak luister bij kunnen zetten. Het maakte haar af scheid kleurloos, zoals het hele zwemgebeuren kleurloos was voor de Oranje-afvaardiging. Met vierde en vijfde plaatsen in de finales kwam Nederland welis waar tot een acceptabele oogst van zestien nationale records, maar medailles leverde het niet op. In Cali waren er nog drie bronzen en twee zilveren me dailles geweest; in Montreal twee bronzen olympische medailles. Ook vorig jaar werd die lijn in Zweden bij de Europese kam pioenschappen doorgetrokken met vier zilveren en twee bronzen plakken. West-Berlijn steekt daar nu schril tegenaf. Enith Brigitha had het op de laatste dag kunnen en moeten maken. Een zoemende wesp bij de start van haar specialiteit, de 100 m- vrije slag, die ze eerst nog even wilde wegslaan alvorens in het water te springen, bracht haar in de finale met een zesde plaats. In die finale gaf de IJ-zwemster al les; verwezenlijkte weliswaar haar beste seizoentijd van dit jaar, maar bleef toch een halve seconde boven haar in Montreal gezwonnen nationale record van 56,61. „Ik was niet fel genoeg", conclu deerde Brigitha later. „Het heeft niets met leeftijd te maken, want ik ben ervan overtuigd dat wan neer deze 100 m-vrije slag aan het begin van de week had gelegen, ik zeker harder zou hebben ge- Ik heb op zilver ge BAGUIO STAD (ANP) - De achttiende partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken tussen Karpov en Kortsjnoi is gisteren op verzoek van uitdager Kortsjnoi uitgesteld. De partij zou vandaag gespeeld wor den. Na zeventien partijen leidt Karpov met vier winstpartijen tegen gokt, en ik heb misgegokt. Ik kan dat niet verklaren. Als je naar mijn estafettetijd kijkt, draaide ik wel rond de 56 sec., nu niet. Bij voorbaat was voor mij al duide lijk dat ik het Nederlands record toch niet zou benaderen, maar als ik dezelfde tijd van vorig jaar in Zweden zou hebben gezwom men, zou ik tweede zijn gewor den". Twijfel Sinds haar terugkeer uit de Ver enigde Staten heeft Enith Brigi tha eigenlijk bij voortduring aan zichzelf getwijfeld. Miste ze die begeleiding, die eigenlijk nodig is om tot topprestaties op wereld niveau te komen. Achteraf zegt ze: „Misschien had ik zelf wel wat meer initiatief moeten tonen, maar zo ben ik nu eenmaal niet. De rustdagen in Berlijn hebben me wel goed gedaan, maar toch voelde ik dit al enige dagen aan komen. Het klinkt misschien wat gek, toch is het zo. Maar mijn be slissing om te stoppen met het zwemmen op dit moment heeft met deze gemiste kans natuurlijk niets te maken. Dat stond al voor dit toernooi vast. Ik train nu af, een, misschien twee jaar. En mis schien dat ik dan nog pas in een estafetteploeg. Maar dan is het echt voorbij. Er komen nu een maal andere dingen in mijn leven die zo langzamerhand belangrij ker zijn, dan alleen maar trainen i Kim Lineham van de VS haalden het dit keer niet. De 800 meter werd gewonnen door de Australische Tracy i de Filippijnen, Manilla, korte onderbreking van de nu zes weken durende tweekamp. Hij werd vergezeld van zijn delegatieleidster Petra Leeuwerick, die sinds Kortsj noi in 1976 de Sowjet-Unie vrijwillig de rug toekeerde, niet meer van zijn zijde week. Secondant Raymond Keene werd met de taak belast de parapsychologi sche en radioactieve problemen in Baguio Stad te zuiveren. Keene ver klaarde dat Kortsjnoi door gebeurtenissen die niets met schaken te maken hebben, op een zijspoor was gerangeerd. "Terwijl Victor in Manilla verblijft, zal ik proberen een atmosfeer van ontspanning hier te scheppen, zodat Victor donderdag niet meer afge leid zal worden". De eerste daad van Keene was het sturen van een ruiker bloemen naar de vrouw van Florencio Campomanes, de vice-pre sident van de FIDE. Als goedmakertje na de beledigingen van schreeuwlelijk Leeuwerick aan het adres van haar man. De Britse grootmeester is duidelijk niet ingenomen met de onbezonnen acties van de delegatieleidster. Hij zei, dat hij de komst van radiologi sche en parapsychologische experts voor het begin van de achttiende partij, die nu naar donderdag is verschoven, niet als een onvoorwaarde lijke eis beschouwde. Campomanes verblijft momenteel in Manilla om deze te recruteren. Keene werd ook opgedragen een oplossing te vinden voor de problemen rond de aanwezigheid van dokter Zoekhar, die zoals Kortsjnoi veronderstelt hem naar de nederlaag "kijkt". Terwijl Kortsj noi naar Manilla vertrok, bereidde Karpov zich in zijn hotel voor op de achttiende en volgende partijen. De wereldkampioen is nog twee over winningen van de prolongatie af. Maia Tsjiboerdanidze uit de Sowjet-Unie heeft gisteren in Moskou de vierde partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken voor dames gewonnen. Het was de eerste overwinning die de uitdaagster op haar landgenote Nona Gaprindasjwili, boekte. De stand is nu 2,5 tegen 1,5 in het voordeel van de pas zeventienjarige Tsjiboerdanidze. Het roemloze afscheid van Enith Brigitha werd alleen nog maar geaccentueerd met een vijfde plaats. Een plaats, die bij de we reldkampioenschappen niet meetelt. Daar tellen in feite ook alleen maar de kampioenen. Toch stond de sprintkampioene in meer dan een opzicht veel meer in de belangstelling dan tot dusver het geval is geweest. Op zich was dat niet zo verwonder lijk. Immers, voor de eerste keer wapperde de Oostduitse vlag hoog in de mast. Voor de eerste keer klonk het Oostduitse volks lied, voor de eerste keer had Oost- Duitsland een gouden plak be haald. In de persoon dan nie mand minder van de wereldre cordhoudster zelve: Barbera Krause. Even was de aftakeling van de DDR als zwemnatie verge ten, was ook de opmerkelijke te rugval van het dames zwemmen in de DDR naar de achtergrond verdwenen, want was het gezicht van de DDR ten opzichte van de Verenigde Staten hiermee niet gered? Schril In feite wel, hoewel die ene over winning van de Oostduitsers toch wel erg schril afsteekt bij de 22 gouden medailles die de Ver enigde Staten op zijn conto heeft geschreven. „Ik heb hier alles op gezet", verzuchtte Barbera Krau se, „In feite voelde ik, dat ik een soort verantwoording tegenover de ploeg moest afleggen. Dat was voor de DDR-zwemmers de laat ste kans om nog een gouden me daille te pakken. En die heb ik gepakt, aldus Barbera Krause, die boven haar wereldrecord dat ze tijdens Oostduitse kampieon- schappen in het oostelijk stads deel had overgenomen van Kor- nelia Ender bleef. „Maar het kan nog sneller", daar is geen twijfel over mogelijk. Maar ik verwacht niet meer in dit seizoen. Dat zal dan in 1979 moeten, misschien wel bij de eerste editie van de door de FINA ingestelde wereld cup-ontmoeting tussen de conti nenten Amerika, Azië, Europa en Australië in Tokio. Nu Enith Brigitha voor Europa als titelkandidate is weggevallen (haar plaats werd gisteravond overgenomen door de Noorse Jenssen die een geslaagde greep naar de zilveren medaille onder nam, lijkt Nederland bij de da- s alleen Annelies Maas nog als kandidaat te kunnen opvoeren voor de vrije slag-afstanden. De Wageningse bleef drie seconden van haar nationale record verwij derd op de 800 meter vrije slag maar klasseerde zich met haar vijfde plaats wel als beste Euro pese. „In verhouding is deze 800 meter er beter uitgekomen dan ik ooit zelf had durven verwachten, zeker na de 400 meter die volledig de mist in ging. Ik was niet uitgegaan van medailles, maar deze vijfde plaats heeft me toch wel verrast", aldus Annelies Maas, die de Australi sche Tracey Wickham naar de overwinning zag snellen in een tijd van 8.24,94 waarmee zij 0.3 sec. verwijderd bleef van haar ei gen in Edmonton gezwommen wereldrecord op de 800 meter vrije slag. Zij won de grote slag van haar concurrentes Linehan en Woodhead die respectievelijk het brons en het zilver voor hun rekening nemen. Amerika's overmacht bij de heren kreeg op de laatste dag nog enig gestalte door de zege van David McGagg op de 100 meter vrije slag (50,24) en de overwinning op de vier maal 100 meter wisselslag estafette. Het Amerikaanse he renkwartet kwam tot een tijd van 3.44,63, eveneens goed voor goud, maar bleef ook twee seconden boven het huidige wereldrecord op deze afstand staan. ZEILEN - De Nederlander Neele- man is gisteren bij Marstrand in Zweden tiende geworden in de derde wedstrijd voor het Europe se kampioenschap in de Finjol- lenklasse. Van der Veen eindigde als veertiende. Na drie races voert de Spanjaard Joquin Blanco met 3 punten het algemene klasse ment aan. De Joegoslaviër Fabris Minsku is met 5,7 punt tweede en de Westduitser Jochem Schu mann met 6 punten derde. MUNCHEN (ANP) - De Franse be roepswielrenner Jacques Esclas- san is na de race om het wereld kampioenschap op de weg be trapt op het gebruik van stimule rende middelen. De Fransman stapte na de tiende ronde van zijn fiets af en moest een controle on dergaan. Volgens een lid van de Internationale Wielrenunie heeft Esclassan op die controle positief gereageerd. Het 'geval' Esclassan betekende het vierde dopingsincident dat tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen werd ont dekt. Eerder had de Poolse weg renner Szurkowski, de Oosten rijkse wegrenner Mitteregger en de Oostduitse baanrenner Dür- pich een positieve test. Eén dag na de verovering van de regenboogtrui op Nürburgring in West-Duitsland was Gerrie Kne- temann alweer actief. Hij maakte in Luik deel uit van de Neder landse ploeg (met Jan Raas en Henk Lubberding) die een lan- denwedstrijd uitvocht met de Belgen Roger de Vlaeminck, Jos Bruyère. en Vandenbroucke. Knetemann won de puntenrace voor de Vlaeminck en Bruyëre. De afvalrace was voor Bruyére, gevolgd door Knetemann en Raas. De ploegenachtervolging werd door de Belgen in hun voordeel beslist. De eindstand leverde een zege op voor het Bel gische trio.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9