Wat is er met twee miljard steun gebeurd? Consumentenbond tegen plan-Pais Van Agt was op de hoogte van pensioen oorlogsmi sdadiger Bos Zo'n zeventig inbraken en vernielingen in Den Bosch opgelost PvdA en CDA willen onderzoek Rapport over vliegramp Tenerife pas na regeling schadeclaims "Bewakers Schiphol moeten in rijksdienst DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 HE DEN HAAG (GPD) - De toenmali ge minister van justitie. Van Agt, heeft eind 1976 en begin 1977 langs niet-ambtelijke wegen in formatie ontvangen over het doen en laten van twee voortvluchtige oorlogsmisdadi gers, Bos en Bruins. Beide ver dwenen veroordeelden werden onlangs door journalisten opge spoord in West-Duitsland. Uit antwoorden van de huidige mi nister van justitie, De Ruiter, op vragen van het PvdA-kamerlid Haas-Berger, blijkt dat het minis terie eind 1976 een brief heeft ge kregen, waarin enekele gegevens over de voortvluchtige Bos ston den. Onder andere werd erin vermeld, dat deze Bos in Duits land nog een pensioen uit Ne derland zou ontvangen. De ver blijfplaats van de gezochte werd evenwel niet vermeld. De briefschrijver verzocht minister Van Agt om een persoonlijk on derhoud. Tot dit gesprek is het nooit gekomen, omdat Van Agt eerst nog wat nadere inlichtingen wilde hebben. Een schriftelijk verzoek van de minister van justi tie bleef onbeantwoord. De zaak is toen verder blijven liggen. In januari 1977 ontving het ministe rie de telefonische tip dat de oor logsmisdadiger Siert Bruins op gezette tijden vanuit de Bonds republiek in Oost-Groningen op familiebezoek zou komen. Vol gens minister De Ruiter is deze informatie direct doorgegeven aan de plaatselijke autoriteiten, maar de tip kon niet leiden tot de arrestatie van Bruins, omdat pas zeer kort geleden de exacte ver blijfplaats van de gezochté in Duitsland met zekerheid kon worden achterhaald, aldus minis ter De Ruiter in zijn antwoord op de kamervragen. De minister schrijft dat Bos een uitkering ontving van f 89,85 per maand, de grootte van tien pro cent van het pensioenbedrag van een ongehuwde. De uitkering is tijdelijk stopgezet omdat de So ciale Verzekeringsbank in onze kerheid verkeert of Bos nog steeds in één van de EG-lidstaten woonachtig is. Dit is één van de voorwaarden voor het ontvangen van een uitkering. Dat via een verzekeringsbank de verblijf plaats van de voortvluchtige niet kon worden opgespoord, is, vol gens minister De Ruiter, een normale zaak, omdat beide de partementen, dat van sociale za ken en dat van justitie, geen bij zondere coördinatie op het ge bied van voortvluchtige oor logsmisdadigers hebben. Nooit berecht Een woordvoerder van het ministe rie van justitie heeft gisteren ge zegd dat de Nederlandse justitie weinig kan beginnen tegen de oud-SS'er P.J. Kooymans. De man - een medewerker van de Duitse politiechef Rauter - is nooit veroordeeld. De misdaden, waarvan hij verdacht wordt, zijn waarschijnlijk verjaard. Kooy mans is nooit berecht, omdat al gemeen werd aangenomen dat hij aan het oostfront was gesneu veld. Daarom kwam de man ook niet voor in de opsporingsregis ters van justitie. Kooymans leeft echter nog. Hij is nu 71 en woont in Duitsland. Het ministerie van justitie acht het "hoogst waarschijnlijk" dat de man nu de Duitse nationaliteit heeft. Als er al sprake van uitleve ring zou kunnen zijn, zal dat af stuiten op de "nieuwe" nationali teit van Kooymans, zegt het mi nisterie. Dat de oud-NSB'er en oud-SS'er nog leeft, kwam dit weekeinde vast te staan toen twee kranten een brief publiceerden die Kooymans ze stuurde naar aan leiding van een verzoek om een interview. Kooymans weigert dat: "Ik heb na mijn "Heimkehr" een nieuw bestaan opgebouwd en niet meer aan politiek ge daan", aldus de brief. Als Kooymans na de oorlog in Ne derland gepakt was, zou hij waar schijnlijk zijn veroordeeld voor hulpverlening aan de vijand en indiensttreding bij de vijand. Op beide misdaden staat een veija- ringstermijn van 24 jaar. Kooy mans werd - naar eigen zeggen echter in Rusland krijgsgevan gene en is in 1953 vrijgelaten, waarna hij in West-Duitsland ging wonen. Invaliden tegen gouden handdruk voorzitter 'Het Dorp' ARNHEM (ANP) - De Algeme ne Nederlandse Invaliden- bond (ANIB) maakt bezwaar tegen de gouden handdruk van 4,5 ton, die het bestuur van de stichting Het Dorp wil geven aan de scheidende „di recteur van het dorp", mr. W.P. Bijleveld. De ANIB is vooral ontstemd over het plan deze gouden handdruk door te berekenen in de verpleeg- prijzen. Mr. Bijleveld had als voorzitter van het dorpsbestuur de da gelijkse leiding over Het Dorp, waar nu 440 gehandi capten wonen. Deze week (vrijdag) neemt hij op dok tersadvies officieel afscheid in het kerkelijk cultureel cen trum van Het Dorp. De heer Bijleveld is 57 jaar. De ANIB heeft naar aanleiding van de gang van zaken rond Bijlevelds vertrek dit week einde een pamflet verspreid onder de bewoners van Het Dorp. Deze worden daarin opgeroepen tot het bijwonen van een protestvergadering op maandag 4 september. Een derde van de bewoners is lid van de ANIB. In het pamflet staat ook dat tweederde van de gehandi capten in Het Dorp deze ge meenschap wil verlaten. Vol gens het Arnhemse ANIB- bestuurslid Bas Treffers is dat cijfer afkomstig van de GG en GD. Ook het verloop onder het verplegend personeel van Het Dorp zou vrij groot zijn. De ANIB is tenslotte ontstemd over de nog bestaande vaca ture Bijleveld. Er is tot op he den geen opvolger gevonden voor hem, terwijl al enkele maanden geleden bekend was, dat de voorzitter van het dorpsbestuur zou vertrekken. Het dorpsbestuur vindt ove-, rigens, dat de vacature-Bijle- veld niet opgevuld hoeft te worden. Het bestuur kan net zo goed bestaan uit vier in plaats van vijf leden, is haar mening. De ANIB bestrijdt dat. Er ge noeg werk voor een vijf- mansbestuur, aldus Bas Tref fers. Hij vindt, dat de bewo ners van Het Dorp in de afge lopen maanden meer betrok ken hadden kunnen worden bij het zoeken naar een op volger van mr. Bijleveld. DEN HAAG (GPD) - Het CDA en de PvdA willen dat de Rekenkamer gaat onderzoeken wat er met twee miljard M gulden aan overheidssteun aan Limburg is gebeurd. Vanaf de sluiting van de Limburgse mijnen heeft de overheid het Limburgse bedrijfsleven finan cieel gesteund om de gevolgen van de sluiting te verzachten. Dat Turkse vrouw verdacht van moord aangehouden ROTTERDAM (GPD) - Als ver dachte van de moord op de 21-ja- rige Joke van der Meide in Rot terdam is de 41-jarige Turkse vrouw G. T. O. aangehouden. Ze werd in Utrecht gearresteerd. Het slachtoffer werd dinsdag 22 au gustus in de Zwederstraat in Rot terdam-Zuid dood aangetroffen, nadat buren de politie hadden gewaarschuwd in verband met een hevige ruzie in de wo ning. Aanvankelijk werd als verdachte van de moord de 37-jarige Turk Najil O. aangehouden, die enkele jaren met de jonge vrouw had samengewoond. Uit de verhoren en het feit dat de man zelf ook diverse verwondingen had op gelopen, kwam al snel vast te staan dat hij onschuldig was. De politie vermoedt dat Joke van der Meide het slachtoffer is ge worden van een Turkse wraakac tie. Najil O. had ongeveer een maand geleden zijn wettige echt genote met zijn vier kinderen uit Turkije naar Rotterdam laten overkomen. De verhouding met de Nederlandse vriendin wenste hij echter niet op te geven, het geen al spoedig tot spanningen leidde. In verband met de moord worden nog een zoon en een stiefzoon van Najil O. gezocht. Nog geen spoor in moordzaak Zeeuwse kleuter OOSTKAPELLE (ANP) - Het on- derzoek naar de moord op de 5-ja- rige Petra Jacobse uit Oostka- pelle heeft gisteren nog niets op geleverd. 's Ochtends zijn veertig politiemensen onder leiding van de Rotterdamse commissaris J. de Winter begonnen met de speurtocht naar de moordenaar. Het stoffelijk overschot van de kleuter werd zondagmiddag aan getroffen in een waterwingebied in de duinen van Oostkapelle. Er was een uitgebreide zoekactie aan voorafgegaan. Sectie op het lichaam heeft uitge wezen dat het kind is gewurgd. Het onderzoek wordt danig be moeilijkt omdat Oostkapelle (Walcheren) rond deze tijd van het jaar druk wordt bezocht door toeristen. Zij hebben gisteren een verzoek gekregen om medewer king aan het onderzoek te verle nen. Zondag was reeds een huis- aan-huis onderzoek in Oostka pelle gestart. gebeurde in de vorm van subsi dies en investeringspremies. De werkloosheid in Limburg is de laatste jaren echter sterk toege nomen, ondanks de steunmaat regelen. Een van de bedrijven die steun kreeg was de particuliere Oranje Nassau-mijn, die geleidelijk werd omgevormd van een mijnbedrijf tot een maatschappij die zich vooral met handelsactiviteiten bezighield. Vooral voor wat be treft deze steun, waarbij het om een bedrag van vijfhonderd mil joen gulden zou gaan, willen de PvdA en het CDA weten wat daar tegenover staat aan werkgele genheid. Nadat minister Van Aardenne op eerdere vragen van de PvdA-fractie had laten weten dat voor een onderzoek door de Rekenkamer geen aanleiding was. heeft nu het CDA een her nieuwd verzoek daartoe van de socialisten ondersteund. Het CD A-kamerlid Renè van der Linden en zijn socialistische col lega Thijs Woltgens willen dat de Rekenkamer precies nagaat wat er met de twee milj ard gulden aan steun is gebeurd. Thijs Woltgens: „Het gaat mij erom te laten nagaan of de enorme be dragen die in de regio gepompt zijn wel doelmatig zijn aange wend. Er is alle reden toe om dit na te gaan, zeker wanneer je ziet dat bedrijven die, toen ze steun kregen nog tienduizend werk nemers hadden, nu nog maar duizend mensen in dienst heb ben. Wanneer het geld niet daar terecht is gekomen waarvoor het bedoeld is - het scheppen van ar beidsplaatsen - dan is er alle re den om na te gaan waar het geld dan wel terecht is gekomen. DEN HAAG (ANP)-Ongeveer twintig mensen hebben gisteravond in Den Haag een demonstratieve fakkelop tocht gehouden van de Majellakerk naar het Binnenhof. Daar was een symbolische gevangenis opgesteld om aan te duiden wat èplgens hen de 182 Marokkanen die illegaal in Nederland verblijven te wachten staat als ze naar hun geboorteland worden teruggestuurd. De demonstranten eisen dat de 182 alsnog een verblijfsvergunning krijgen. Honderdvijftig juristen hebben staatssecretaris Haars rfan justitie inmiddels een brief geschreven waar in zij pleiten voor de met uitzetting bedreigde Marokkanen. OVER VAKANTIESPREIDING -HERTOGENBOSCH (GPD) - Een opzettelijke brandstichting tegen een vergoeding van 200 gulden met de bedoeling iemand schrik aan te jagen, was wel een van de meest opmerkelijke feiten die het afgelopen weekeinde door de Bossche politie werd op gehelderd. Zes personen werden aangehouden, verdacht van dief stallen, joyriding, diefstal uit au to's, vernielingen en inbraken en nog eens drie personen verdacht van heling. Een man, een 38-jari- ge Bosschenaar, werd aangehou den wegens uitlokking. De ande ren variëren in de leeftijd van 17 tot en met 21 jaar. Men denkt dat er thans in 's-Herto- genbosch zo'n 70 zaken zijn op gelost, waarmee aan buit en schade voor ongeveer 100.000 gulden is gemoeid. De zaken kre gen hun beslag met de aanhou ding op heterdaad van de 17-jari- ge jongeman die een auto wilde stelen. Reeds geruime tijd was de Bossche politie geconfronteerd met in braken en diefstallen. Vooral vernielingen in en aan auto's had het zestal op zijn geweten. De verhoren van de eerste verdachte maakten het mogelijk ook de an deren aan te houden. De jongelui hebben bekend inbra ken en diefstallen te hebben uit gevoerd in Waalwijk, 's-Herto- genbosch, Drunen, Nieuwkuijk en Rosmalen. Als vervoer ge bruikten zij gestolen wagens die zij, nadat ze van alle accessoires waren ontdaan, langs de weg ach terlieten. Meestal zwaarbescha- digd, want men heeft zelfs auto's in brand gestoken. In de Rijnstraat in 's-Hertogen- bosch staken de jongens op ver zoek van een 38-jarige Bossche naar tegen een vergoeding van 200 gulden een leegstaand woon huis in brand. Alleen doordat de buren wakker werden en de brandweer snel ter plaatse kwam, kon erger worden voorkomen. Een inbraak in een tandartsen praktijk in 's-Hertogenbosch- Noord leverde als buit een tele- foonbeantwoorder op die werd weggesmeten. Inbraken in jeugdcentra leverden afspeelap paratuur op die door de jongelui werd verkocht aan drie andere jeugdige Bosschenaren die nu wegens heling zijn aangehouden. Het onderzoek gaat verder en men verwacht nog meer zaken rond te maken. Alle verdachten zijn voorgeleid aan de officier van justitie. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Consumentenbond is ongelukkig met de vakan- tiespreidingsplannen van minister Pais van onder wijs. Minister Pais wil de zomervakanties van het voortgezet onderwijs ver korten en andere vakan ties verlengen. De Consumentenbond zegt dat verkorting van de zomervakan ties de zo nodige vakantiesprei ding nog moeilijker maakt. De plannen van de onderwijsminis ter zouden betekenen dat ieder een noodgedwongen tegelijk met vakantie moet. Het gevolg zal NEW YORK (GPD) - Het rapport over de toedracht van de vlieg tuigramp op Tenerife, 27 maart vorig jaar, zal door de Spaanse autoriteiten pas in de openbaar heid worden gebracht nadat alle schadeclaims van de inzittenden zullen zijn afgehandeld. Dit kan nog zeke" een jaar duren omdat 25 overleue en van de ramp in Amerikaanse ziekenhuizen nog steeds worden verpleegd. Dit verklaarde gisteren de New- yorkse advocaat C. Speiser, die optreedt namens de meeste inzit tenden van het PanAm-toestel. Hij achtte het waarschijnlijk dat schadevergoeding van de overle venden pas aan de orde zal wor den gesteld nadat betrokkenen hun ziekenhuizen zullen hebben verlaten. De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, mr. H. Raben, wilde op dit bericht des gevraagd geen commentaar ge ven. Het rapport heet nagenoeg voltooid te zijn, in handen van de Spaanse autoriteiten. Dat publi- katie ervan pas zou komen na af handeling van alle schadeclaims, was mr. Raben „niet be kend". Nieuwe ontwikkeling in deze zaak is, dat nabestaanden van een ver ongelukte passagier een hogere schadeloosstelling toegewezen gekregen hebben dan het gemid delde tot dusver (200 tot 300.000 dollar) op basis van onderlinge overeenkomst, nadat deze nabe staanden de zaak aanhangig had den gemaakt bij de rechtbank in Zuid-Manhattan. Er moeten, al dus advocaat Speiser, nu nog een honderd zaken worden afgehan deld. Op èèn na alle van nabe staanden uit de PanAm-machine. De ene overgebleven KLM-zaak, zoals enige tijd geleden is bericht, betreft de nabestaanden van een Spaanse passagier die tot dusver niet konden worden opge spoord. Bij de botsing van de twee vliegtui gen waarin zich 644 personen be vonden en de daaropvolgende brand kwamen 571 direct om het leven. Een aantal overleed later aan brandwonden. zijn, dat de prijzen in die piek-pe- riode nog hoger zullen worden dan ze nu al zijn en dat het overal - ook op de wegen - nog drukker zal zijn, meent de Consumenten bond. De plannen van Pais hebben onder meer tot doel mensen in de win ter in staat te stellen met hun kin deren op wintersportvakantie te gaan buiten de dure kerstperiode om. De Consumentenbond pleit voor een geringe bekorting van de kerst-, paas- en pinkster vakantie ten gunste van de in fe bruari vallende krokusvakantie Daarnaast, zo stelt de Consumen tenbond, zou een veel betere coördinatie van de vakanties per regio heel wat problemen kun nen oplossen. De Consumentenbond pleit even eens in het jongste nummer van zijn Consumentengids voor meer experimenten met buurtbussen en buurttaxi's. Goed vervoer, al dus de bond, is een vereiste om deel te nemen aan allerlei maat schappelijke zaken. Voor de lan gere afstanden moet het open- ba^ vervoer een werkelijk alter natiefvoor de auto's zijn. Mensen die niet of nauwelijks gebruik kunnen maken van openbaar vervoer, omdat het er niet of nauwelijks is, dienen die moge lijkheid wel te krijgen. Vandaar dat onderzocht moet worden of buurtbussen en buurttaxi's een oplossing kunnen bieden voor die gevallen, waarin openbaar vervoer ontbreekt of nauwelijks aanwezig is. De bond vindt verder, dat waar mogelijk vrije busbanen moeten worden aangelegd. Het is de Consumentenbond gebleken, dat in september van het vorig jaar, ongeveer achthon derd van de 3.300 woonkernen in ons land helemaal geen aanslui ting op het openbaar vervoer hadden. Hier is vooral sprake van op het platteland, in streken waar niet zoveel mensen wonen. De zogenaamde vervoersarmen wo nen echter niet alleen daar, maar ook in dorpen, die wel een aan sluiting hebben, maar waar zo weinig bussen rijden, dat men nauwelijks van openbaar vervoer kan spreken. De Consumentenbond heeft een onderzoeksbureau gevraagd om voor Drente de vervoersarmoede in kaart te brengen. Uit de ver kregen gegevens blijkt, dat in Minister De Ruiter heeft kaakfractuur DEN HAAG (ANP) - Minister de Ruiter (justitie) is in het week einde met een kaakfractuur op genomen in een ziekenhuis in Bussum. Dit heeft zijn ministerie gisteren meegedeeld, de Drentse bevolking De Ruiter raakte gewond tijdens een verblijf in Friesland. Hij werd bij een avondwandeling aange reden door een fietser. Drente 3,8 procent van de bevol king in kernen zonder openbaar vervoer woont, 9,9 procent woont in de zogenaamde verspreide be bouwing en zit eveneens zonder aansluiting. Daar komt dan bij, dat nog eens 11,1 procent van de bevolking slechts gebruik kan maken van een busdienst die minder dan eens per twee uur rijdt. In totaal is er dus kwart öf geen openbaar vervoer öf een busverbinding waarvan men zel den gebruik kan maken. DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- kamerlid Piet Stoffelen vindt het een onverteerbare zaak dat be waker P. van Beers door zijn werkgever Hoogenboom's Be wakingsdienst op straat is gezet, omdat hij in een landelijk och tendblad kritiek had uitgeoefend op de manier waarop Hoogen- boom de veiligheidscontrole op Schiphol uitvoert. Van Beers stelde dat zijn werkge ver bij de controle van de vlieg tuigpassagiers onvoldoende op geleide mensen aan ingewikkel de apparaten als de „magnetische deur" en de „röntgenapparatuur" zet en hekelde de sociale werk omstandigheden bij het bedrijf. Volgens de kamerleden Stoffelen en Roethof heeft de commandant van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie na publikatie van het omstreden artikel beslist dat Van Beers, lid van de ondernemings raad, niet langer op de luchtha ven mag werken. Volgens de commandant zou de heer Van Beers in strijd met zijn contrac^ hebben gehandeld, omdat daarin staat dat hij niet met de pers mag spreken zonder schriftelijke toe stemming van de commandant. Hoogenboom's Bewakingsdienst heeft Van Beers daarop ontsla gen. Stoffelen en Roethof achten het onaanvaardbaar dat een onder nemingsraadlid het stilzwijgen wordt opgelegd door de rijkspoli tie. In schriftelijke vragen aan de ministers De Ruiter (justitie) en Albeda (sociale zaken) vragen ze de bewindslieden hun oordeel over deze zaak. „Vinden de mi nisters het juist dat de comman dant van de dienst luchtvaart fei telijk beslist over het al dan niet voortduren van de arbeidsover eenkomsten van werknemers van Hoogenboom's Bewakings diensten", schrijven de socialisti sche kamerleden. Stoffelen: „We gaan niet in op de beweringen van de heer Van Beers over de werkomstandig heden op Schiphol. Wij zijn juist van mening dat de situatie zich de afgelopen jaren gunstig heeft ontwikkeld. De werktijden zijn korter en de opleiding is verbe terd. Niettemin blijven wij van mening dat de mensen die de be wakingsdiensten op Schiphol uitvoeren in dienst van het rijk zouden moeten zijn. Misschien zou er een korps van bewakings ambtenaren gevormd kunnen worden, dat niet alleen de con trole op Schiphol, maar bijvoor beeld ook de bewaking van am bassades en openbare gebouwen uit kan voeren". Al sinds 1975 loopt er een onder zoek van het ministerie van justi tie naar de vraag of het personeel voor onderzoek van de passagiers op Schiphol in rijksdienst geno men moet worden. Stoffelen en Roethof willen van minister De Ruiter weten of die studie inmid dels is afgerond. Is dat het geval dan willen ze de conclusie van de bewindslieden weten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7