Aanvraag voor bouw van koetshuis brengt problemen Flats mogen nu verkocht KÏËX Nota over LPG-stations Na jaar voorbereiding reünie St. Josephschool "Endegeest moet nog veranderen" EERSTEKLASSERS UIT 1943 BIJEEN PSP-raadslid Passchier: Wijziging busroutes in deel van Z.-West Geen varkens meer slachten? PAGINA 4 VARIA DINSDAG 29 AUGUSTUS 191 DINS door de buren regelmatig huisvuil overheen gekieperd. Om van die overlast af te zijn en "omdat toch niemand ziet dat daar iets gemaakt is" liet hij een sauna bouwen, ter vervanging van die in de kel der. "Helemaal volgens de re gels is het niet gegaan", zegt Droogh, "maar hij staat er nu eenmaal en ik maak me sterk dat de raad er erg moeilijk over gaat doen. Afbreken doe ik in geen geval. Moet het toch dan pak ik mijn biezen. Ze Joop Droogh is een verzamelaar van oude rijtuigen, die hij in de meeste gevallen ook zelf restaureert. Onder meer is hij in het bezit van twee koetsen, een arreslee, een Jan Plezier, een Friese sjees en een kost bare boerenwagen.die een paar weken terug door een vrachtauto werd geramd, doormidden brak en nu in Drente wordt opgeknapt. Hij wil er nog meer aankopen en die dan onderbrengen in een in originele stijl opgetrokken koetshuis, waar hij dan te vens zijn paarden zou kunnen onderbrengen. Maar of hij voor zo'n stal vergunning krijgt? De gemeente Noord- wijk doet alle moeite om paarden uit de kom van het dorp te houden omdat in het verleden van particulieren die in de buurt van een stal of manege woonden dikwijls klachten werden gehoord over stank- of vliegenover- last. Bo- endien voorziet in het geval van Joop Droogh het be stemmingsplan niet in een stal zoals de hotelhouder ("ik maak er een museum var^") in gedachten heeft. Volgens dat plan mag een bijgebouwtje wel, maar dan niet groter dan 25 vierkante meter en daar heeft Droogh niet voldoende aan. "Toch denk ik dat ik een goede kans maak", zegt hij. Een klassefoto uit 1943 Het heeft hem een jaar schrijven, telefoneren en nog eens schrijven gekost maar uitein delijk is het Theo Janssen dan toch ge lukt. De oud-Noord- wijkerhouter, die nu in Venlo woont, heeft het voor elkaar gekre gen dat bijna alle leer lingen die in 1943 het eerste klasje bevolk ten van de Noordwij- kerhoutse St. Josef- school, zaterdag bij elkaar komen. Het weerzien na 35 jaar gaat zich afspelen in dezelfde school en in hetzelfde klaslokaal, dat nog steeds voor eerste klassertjes in gebruik is. Daar zijn er inmiddels twee van overleden en twee anderen kunnen niet komen vanwege hun werk. Er komen er dus 56, onder wie een zeekapitein, die speciaal voor deze gelegenheid de wal opzoekt. Er komen er ook uit het buitenland over. Een die naar Ca nada was geemi- greerd had toegezegd maar is een paar we ken terug overleden. "Als mensen eenmaal boven de veertig ge raken komt de klad er in", zegt Janssen", daarom vind ik nu het juiste moment om die reünie te organiseren. Wacht je er nog tien jaar mee dan is de spoeling waarschijn lijk alweer heel wat dunner". Simpel doel van de reü nie: onder het genot van een borreltje pra ten over wat geweest is. Zonder echtgeno tes „want die lopen op zo'n avond toch maar met de ziel onder de arm". Voorlopig is het weerzien van het oorlogsklasje gepland van 's avonds acht tot twaalf. "Maar het zal wel uitlopen", zegt Janssen. Schoollichting '42-'43 beleefde een roerig eerste leeijaar. De be zetters vorderden de school. Dus moest er elders les worden ge geven. Eerst in de to neelzaal van het psy chiatrisch ziekenhuis St. BAVO, toen in het kleedlokaal van café Brama en weer later in hotel v. d. Geest. Met zijn zestigen in één klas. Latjes en Spaanse rietjes zorgden voor orde en rust. Zodoen de veel makke scha pen in een stal. Hoofdzakelijk kinde ren van landarbei ders. Wie de lessen niet bij kon poten bleef op achterstand. Theo Janssen heeft ook meester Rijkelijkhui- zen uitgenodigd, de man voor de klas toen. In' 1943 werd er van de zestig een groepsfoto gemaakt. Dat gaat nu ook gebeuren. In het gymnastieklokaal, net ais toen. En in dezelf de opstelling als toen. de in Ter Aar als boerenzoon opgegroeide Noordwijker, "sluit ik mijn hotel. Dan ver trek ik naar elders.". Droogh verwacht dat zo'n stok achter de deur, zijn hotel flo reert als geen ander in de badplaats, de gemeenteraad mild en toeschietelijk zal stemmen. Hoewel hij eigen lijk, en dat geeft hij ook grif toe, nauwelijks een been heeft om op te staan. Want hoe zit dat bijvoorbeeld met het zwembad, een kwestie die overigens voor vanavond nog niet op de raadsagenda staat. Toen hij destijds het zwembad overdekt wilde maken kreeg Joop Droogh wel een ver gunning maar slechts voor vijf jaar. Daarom werd het ook geen peperdure over kapping, maar een soort gla zen kas, neergezet met rijks subsidie. Die termijn van vijf jaar is al verstreken maar het zwembad is nog steeds over dekt en veel fraaier dan in die beginperiode. Droogh daarover "Natuurlijk wist ik dat ik slechts over een tijdelijke vergunning be schikte maar toen na die vijf jaar de gemeente niets van zich liet horen heb ik ook mijn mond maar gehouden. Waar om zou ik slapende honden wakker gaan maken? Trou wens, ik heb wel een vermoe den waarom men het zo gela ten heeft. In die jaren was er in mijn bad schoolzwemmen. Noordwijk beschikte toen nog niet over een eigen bad. Het was dus ook in het belang van de gemeente dat de schooljeugd hier kon blijven komen. Dus deed men niet moeilijk over een vergun ning. En dan zou het wel erg onbillijk zijn als ik er nu op wordt aangekeken." Met de sauna is het heel anders gelopen. Achter het hotel van Droogh staat een twee meter- hoge afscheidingsmuur. Daar werd volgens de hotelhouder Een van de oude koetsjes waarvoor een onderdak moet komen Toen Noordwijker Joop Droogh kortgeleden de ge meente toestemming vroeg om naast zijn hotel een koetshuis te mogen bouwen brachten de ambtenaren die de aanvraag in behandeling kregen een paar op vallende zaken aan het licht. Snuffelend door wat oude dossiers kwamen ze tot de conclusie dat de hotelhouder op grond van het uit 1937 daterende en nog steeds geldende bestemmingsplan, achter zijn hotel ten onrechte beschikt over een overdekt zwembad. zelfs van overtuigd dat de gemeenteraad, die vanavond de illegale saune en bouw- aanvrage voor het koetshuis krijgt voorgeschoteld, Droogh de hand boven het hoofd zal houden. "Als ik wat moet gaan afbreken", dreigt t. Toen men vervolgens ter plaat se een kijkje nam moest men ook concluderen dat Droogh zonder toestemming een sau nagebouw had neergezet. Toch gelooft de hotelhouder niet dat hij nu in de nesten is geraakt. Sterker nog, hij is er mm Kritiek raad op Fraanje LEIDEN - De Leidse raad is er gisteren mee akkoord ge gaan dat de 79 flatwoningen die in de Merenwijk zijn gebouwd door Fraanje niet worden verhuurd maar ver kocht. Van harte ging het gistermiddag niet omdat de raadsleden zich in feite in de boot genomen voelen door de bouwonderneming. Dat men toch toestemde in ver koop lag aan het feit dat de woningen anders huren van 600 tot 700 gulden per maand zouden moeten opbrengen En aan huizen met zulke huren is in Leiden geen behoefte In het houten noodgebouw van de openbare lagere school de Meerpaal zijn vanmorgen weer lessen gege ven. Zoals bekend waren er proble men met het gebouwtje aan het Broekplein, omdat het in het dak verwerkte spaanplaat schadelijk was voor de gezondheid. Om die re den hielden de ouders van de vier MeeYpaal-klassen die in het nood gebouw waren ondergebracht, op 16 juni jl. hun kinderen thuis. De zomervakantie werd door de ge meente benut om het spaanplaat uit het dak te verwijderen. Op de foto gaan de kinderen na 21/2 maand weer de hun vertrouwde lokalen binnen. PvdA-raadslid Duwesteijn bracht in herinnering dat het plan des tijds door Fraanje is gepresen teerd als een complex bejaar denwoningen met een huur van LEIDEN - In de gemeentelijke commissie voor economische aangelegenheden komt van avond een brief aan de orde waarin de varkenshandelaren protesteren tegen de plannen om het slachten van varkens in het Leidse slachthuis in de toekomst onmogelijk te maken. Volgens de handelaren is de omzet sinds 1 ja nuari van dit jaar sterk terugge lopen vanwege de te hoge slacht- tarieven. "En nu als doodsteek wordt de mogelijkheid voor onze klanten geheel weggenomen", zo schrijven de varkenshandelaren. Volgens wethouder Van Aken is er geen sprake van een doodsteek, maar heeft de gemeente de var kensslagers gevraagd om een garantie voor een minimale aan voer. Desgevraagd deelde de wethouder mee dat op dit ogenblik slechts een minimaal gebruik wordt gemaakt van het slachthuis voor het slachten van varkens. Per week worden er op het ogenblik vijf varkens ge slacht en de gemeente heeft om een garantie gevraagd van ten minste twintig. Dat laatste is noodzakelijk om de zaak'draaiende te kunnen hou den. De situatie is op het ogenblik zodanig, dat de gemeente slechts een derde deel van de uitgaven die er gedaan moeten worden te rugontvangt via de tarieven. 320 tot 360 gulden per maand en daarnaast nog eens 100 gulden servicekosten. Nog geen week nadat de commissie kennis had genomen van de plannen deelde Fraanje schriftelijk mee dat de huur tenminste 420.- zou gaan bedragen. Eind vorig jaar ging het hele project over in handen van het Centraal Financierings Instituut en ble ken de bouwkosten inmiddels van 7.4 tot 9.8 miljoen te zijn ge stegen. Duivesteijn: "Er zijn strubbelingen met het plan ge weest, en de rentewekker tikt na tuurlijk door. maar dat verklaart nog geen stijging van ruim 2 mil joen." Hij vroeg zich af of het plan bij de subsidieverlening van het rijk wel voldoende getoetst was, en hoe dergelijke missers in de toe komst voorkomen zouden kun nen worden. Bovendien waren naar zijn mening de verkoopprij zen dié"nu worden gevraagd flink aan de hoge kant als men naar het geboden woongenot kijkt. De raad accepteerde een door PPR- raadslid Beijen ingediende motie waarin wordt vastgelegd dat grond voor woningbouw in het vervolg bij voorkeur zal worden uitgegeven aan bonafide wo ningbouwverenigingen of stich tingen die geen winst beogen. De raad besloot verder op voorstel van Beijen om de verkoopprijzen die nu zijn vastgesteld te laten vastleggen tot 1 april van het vol- gend jaar. Tenslotte werd op voorstel van het CDA-raadslid Ham bepaald dat het "kettingbeging" (mogelijk heid om speculatiewinsten tegen te gaan - red) voor deze woningen tot uiterlijk september 1988 zal gelden en dat de verkoopbedra gen eventueel aangepast worden aan stijging van loon- en mate riaalkosten. LEIDEN - "Het gaat mij te ver om alle schuld bij de gemeenteraad te leggen. De problemen rond Endegeest zijn niet alleen aan de laksheid van de raad te wijten, maar ook aan de ondemocrati sche structuur van Endegeest zelf. Binnen Endegeest werd de kritiek van onderop altijd ge smoord door de directie. De raad is bezig zijn fouten goed te ma ken, nu moet Endegeest nog worden veranderd". Dit zei gisteravond het PSP-raads- lid Passchier tijdens de discussie in de gemeenteraad over Ende geest. Aan het voorstel van B en W om een bestuurscommissie voor Endegeest in te stellen kwam de raad gisteren niet meer toe; wel behandelde men het ad vies van de onderzoekscommis sie naar de situatie op Endegeest. Mevr. Passchier, die evenals en kele collega-raadsleden in de on derzoekscommissie zitting had, leverde felle kritiek op de staf van Endegeest. "Staf en directie zijn nooit aanwezig geweest bij de hoorzittingen van onze commis sie. Sterker nog: men hield uit nodigingen van ons aan de per soneelsleden voor het bijwonen van de hoorzittingen vast". Ook het PvdA-raadslid Hoppener bekritiseerde het directiebeleid van Endegeest. Zowel Höppener als Passchier spraken verder hun onvrede uit over de straf die de leerling-verpleger B. heeft ge kregen nadat hij met een lucht drukpistool Endegeest-directeur G. Mojet bedreigde. Höppener. "Hoewel wij niet willen ingrijpen in de rechtspraak, wil ik u toch meedelen dat mijn fractie ver baasd is over de hoogte van B's vonnis". Passchier "De straf van B. valt buiten alle proporties. Zijn daad is niet goed te praten, maar hij deed het uit wanhoop". LEIDEN - Met ingang van vandaag zijn in verband met de asfaltering van de Cornelis Schuytlaan en de Sweelincklaan tijdelijk een aan tal wijzigingen ingevoerd in de buslijnen 13,14 en 30. Deze lijnen worden gedurende de uitvoering van de werkzaamheden, onge veer zes weken, omgeleid via de Vijf Meilaan, de Churchilllaan en Telderskade. De haltes aan de Cornelis Schuytlaan en de Swee lincklaan worden in die periode verplaatst naar respectievelijk de Telderskade en de Vijf Meilaan. De verplaatsing wordt door de NZH met borden aangegeven. LEIDEN - De gemeenteraad heeft gisteravond zonder veel proble men - de meeste discussies had den al in de raadscommissies plaats gehad - een aantal voor stellen van B en W aangenomen op het gebied van ruimtelijke or dening en volkshuisvesting. Onder meer werd een voorstel aan genomen over het in erfpacht uitgeven van gronden voor de bouw van woningen in Koppel- stein en Boekhorst. Ook het aan gaan van transacties met de uni versiteit met betrekking tot het Witte Singel/Doelenterrein en het bouwrijpmaken van dit ter rein leverden weinig stof tot ge sprek op. Het bestemmingsplan voor de Kooi werd eveneens zonder stemming vastgesteld. Hierbij nam het col lege nog een motie-Passchier (PSP) over met betrekking tot het LPG-station in de Atjehstraat. In de motie wijst mevrouw Pas schier op de "grote gevaren voor de volksgezondheid" die door het bedrijf worden veroorzaakt. Het station voldoet niet aan de mini male eisen van het ministerie van volksgezondheid, aldus mevr. Passchier. De motie spreekt uit dat B en W in overleg met het bedrijf, de buur gemeenten, de provincie en het ministerie zo snel mogelijk het LPG-station verplaatst buiten de bebouwde kom. Bovendien vraagt de motie om een gemeen telijke nota over alle LPG-op- slagplaatsen in Leiden. Bus 41 blijft gedurende het hele werk begin en eindpunt houden aan de Aaltje Noordewierlaan. Het asfalteringswerk waarmee gisteren werd begonnen zal in gedeelten worden uitgevoerd. Voordat de laag asfalt wordt aan gebracht zullen de stoepranden opnieuw worden verplaatst en zal een laag zand verwijderd worden. Bovendien krijgt de Cornelis Schuytlaan een ander profielaan zicht. De huidige parkeeropstel- ling wordt gewijzigd in een haak se parkeeropstelling, zodat er meerdere auto's kunnen parke- Naar Apeldoorn. De landelijke vergadering van de Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband, in Wezep bijeen, heeft wat de opleiding van aan staande predikanten betreft haar voorkeur uitgesproken voor de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeerde Ker ken in Apeldoorn. Zij ontraadt R daarmee hun die predikant wil len worden aan een algemene universiteit te gaan studeren. Ook sprak de landelijke vergade ring uit dat bij kerkelijke exa mens aandacht zal worden ge schonken aan de bijbelgetrouw heid van de kandidaten en aan hun instemming met de gerefor meerde belijdenis. Beroep op Kamer Marokkanen. Zeventien orden en congregaties van priester-reli gieuzen hebben er gisteren bij de Tweede Kamer op aangedron gen, staatssecretaris Haars als nog ertoe te brengen de 182 Ma rokkanen onmiddellijk een ver blijfsvergunning te geven. "Uit voering van de letter van de wet", aldus de religieuzen in hun brief, "zou in de gegeven omstandig heden tot zwaar onrecht leiden, en dat kan nooit de bedoeling van de wet zijn". Namens de zeventien missionaire instituten heeft pater G. Bles, provinciaal van de Sociëteit van Afrikaanse Missiën, zich gisteren bij de Marokkanen in De Duif in Amsterdam aangesloten. Don derdag zal de provinciaal van de Witte Paters, C. van de Brand, hem aflossen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Oirschot (NB) G. M. Santman Klarenbeek; be dankt voor Baarn L. J. Geluk Zwolle, voor Zoutelande A. Car- stens De Kaag. Geref. Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Drachten H. Hidding Den Haag- Loosduinen. Geref. Gemeenten: beroepen te Goudswaard D. Hakkenberg Lisse. Herben oemingen Paus Johannes Paulus. Twee da gen na zijn verkiezing benoemde paus Johannes Paulus de Eerste kardinaal Jean Villot tot zijn staatssecretaris en bevestigde hij de curiekardinalen "voor de duur van hun vijfjarige termijn" in de functies die zij al uitoefenden. Villot was ook onder de vorige i paus staatssecretaris. Volgens waarnemers zijn uit deze herbe noemingen nog geen conclusies te trekken. Zij zijn een formaliteit 1 om de continuïteit van de curie functies te verzekeren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4