Be F air: uitbundig feest bij 25-jarig jubileum Kunstmarkt bij opening vanExpressie'70 Burgers bekijken bestuur met argusogen Lisse krijgt kamp voor 8 woonwagens Rijnsaterwoude wil aanleg kabeltelevisie Duinoordschool wordt Zeehonk BZ&PC VIERT 40-JARIG BESTAAN STREEK DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 Lelijk eendje groeit uit tot bloeiende vereniging WADDINXVEEN - De Christelijke Sportvereni ging Be Fair uit Waddinxveen viert deze en vol gende week op uitbundige wijze haar 25-jarig jubileum. In die vijfentwintig jaar kende de sportverenigingbestaande uit een afdeling voetbal, volleybal en tennis, tal van hoogte- en diepte punten. Eén zo'n hoogtepunt was de promotie van de voetballers in dit jubileumjaar naar de tweede klasse. Een ander hoogtepunt dient zich alweer aan: vóór de ju bileumwedstrijd van woensdag aanstaande tussen Be Fair 1 - Quick Boys 1 zal een nieuwe zit- tribune, die plaats biedt aan zo'n 350 toeschouwers, officiéél in ge bruik worden genomen. Door ve len wordt dit geschenk, dat de vereniging zichzelf cadeau deed, beschouwd als de kroon op het werk. Gedurende al die 25 jaren vervulde M. van den Berg een bestuurs functie bij de Waddinxveense vereniging. In april van dit jaar evenwel leidde hij als voorzitter voor de laatste keer een vergade ring. In zijn terugblik op die kwart eeuw Be Fair vergelijkt Van den Berg de ontwikkeling van de sportvereniging met: Een "Lelijk eendje" dat niet werd er kend, maar uitgroeide tot een stralende zwaan, die erkenning afdwingt". Het lelijke eendje; tijdens de be ginjaren ging Be Fair door een heel diep dal. Vanuit geen enkele LISSE - De gemeente Lisse wil op een stuk grond tegenover de Jan Steenstraat een woonlagen- kampje inrichten, dat plaats biedt aan acht caravans. De raad van het bollendorp moet hierover morgenavond een uitspraak doen. Samen met nog vijftien andere ge meenten in de regio moet Lisse ruimte creëren voor 142 stand plaatsen. Tot 1985 moet dit vol doende zijn. Lisse heeft op dit moment geen woonwagenkamp. Het voormali ge kamp was gevestigd aan de Rooversbroekdijk. Deze grond is thans in gebruik bij een plaatse lijke autosloper. Het terrein, waarop de caravans nu zijn ge dacht, is eveneens eigendom van de sloper. Hij is echter bereid de grond af te staan tegen ruil voor een ander terrein dat grenst aan zijn bedrijf. hoek werd medewerking ver leend om te komen tot de oprich ting van een nieuwe Waddinx veense zaterdagvereniging. De naam, die naar men zegt door M. van den Berg zelf is verzonnen, werd pas goed gekeurd door de KNVB toen binnen die naam het woord Christelijke was opgeno men. Na beraad stemden de op richters toe en kwamen tot CSV Be Fair. Vervolgens kregen de oprichters nogal wat tegenwerking bij het verkrijgen van een veld. Pas toen aan het huidige Burgemeester Warnaarplantsoen een weiland was vrijgekomen werd er toe stemming verleend om dat wei land, zonder verdere steun van de gemeente overigens, in een be speelbare grasmat te veranderen. De eerste thuiswedstrijd werd gespeeld in september 1954. Be Fair kwam toen uit in de tweede klasse van de afdeling Gouda. Nu, 25 jaar later komt Be Fair ook uit in de tweede klasse, echter alleen van de KNVB! De Christe lijke Sportvereniging Be Fair telt nu zo'n 1600 leden, waarvan er ongeveer 600 voetballen, 200 ac tief zijn bij het volleyballen (een afdeling die in 1958 aan de ver eniging werd toegevoegd) en 800 lid zijn van de afdeling tennis, die vanaf 1963 deel uit maakt van de vereniging. Klein begonnen Met de oprichting van de sportver eniging Be Fair had de nieuwe Waddinxveense club 23 leden, een aantal dat een jaar later was opgelopen tot 78. De vereniging kwam dan uiteindelijk toch van de grond en startte in 1954 met drie senioren- en twee juniore nelftallen in de competitie. Er werd bij Be Fair meteen al ge dacht aan een trainer, ook al was de opzet om gewoon gezellig sa men devoetbalsportte bedrijven. De trainer moest er zorg voor dragen dat spelers meer balvaar digheid en meer conditie zouden krijgen. Ook was hij de man die bepaalde spelpatronen moest ontwikkelen. In het lijstje van oe- fenmeesters die Be Fair vanaf haar ontstaan heeft gehad sprin gen er drie duidelijk uit. Om te beginnen is dat Nan Rupke, de eerste trainer van de nieuwe Waddinxveense vereniging. On der zijn hoede werd al snel het vierde klasserschap bemachtigd. Nadat Rupke was vertrokken ging het met Be Fair bergaf waarts en belandde de ploeg te rug in de Goudse bond. Reden genoeg dus om Rupke weer terug te halen. Dat lukte met het gevolg dat Be Fair na twee jaar opnieuw vierde klasser was. In 1967 brak het tijdperk Van Bommel aan. In totaal bleef deze Arend van Bommel tien jaar trai ner van Be Fair. Er werden aan zienlijke vorderingen gemaakt en het seizoen voordat Be Fair de sprong naar de derde klasse maakte kwamen de Waddinxve- ners zeven honderste puntte kort op Sportief. Bepaalde bereke ningen met het doelsaldo leverde tenminste dat tekort op. In het zesde seizoen van Van Bommel promoveerde Be Fair wel en, eenmaal in de derde klasse deden zich een aantal fantastische mo gelijkheden voor om door te sto ten naar de tweede klas. Met de woorden: "Ik verlaat geen zinkend schip, maar een schip in volle vaart", nam Arend vah Bommel afscheid, daarbij de Van Mullem periode aankondigend. RIJNSATERWOUDE - Het ge meentebestuur van Rijnsater woude wil graag dat er kabeltele visie in het dorp wordt aange legd. Donderdag zal de raad hier over een oordeel moeten vellen. Volgens B en W zijn er goede mo gelijkheden om tot een accepta bele ontvangst van tèlevisiebeel- den én fm-radio-signalen te ko men. De centrale ontvangst ge schiedt door een tachtig meter hoge mast, die in Ter Aar zou moeten worden geplaatst. Een tweede mogelijkheid is om aan te sluiten op de PTT-toren in Al phen. Met de komst van kabelte- ALPHEN AAN DEN RIJN - Op zaterdag 16 september zal wethou der mevrouw H. Donker (culturele zaken) de officiële opening verrichten van het gebouw van Expressie'70 in de Hooftstraat in Alphen aan den Rijn. Het creativiteitscentrum ontplooit in dit gebouw aan de Hooftstraat 210de voormalige sociale werkplaats de Spoorhaven, nu al weer geruime tijd tal van activiteiten als organisatie van cursussen, tentoonstellingen en creativiteitsin- stuiven. Tot een feestelijke opening en presentatie aan de Alphen- se bevolking was het tot op heden niet gekomen. Tegelijk met de officiële opening van het creativiteitscentrum zal een tentoonstelling van schilderijen, tekeningen en grafiek van verscheidene Nederlandse kunstenaars worden geopend. Die ex positie met als onderwerp "de Familie" wordt georganiseerd door Expressie'70 in samenwerking met de Culturele Raad van Alphen aan den Rijn. Op het parkeerterrein van het creativiteitscentrum zal voorts een kunstmarkt worden georganiseerd, waarvan men een jaarlijks terugkerende gebeurtenis hoopt te maken. Aan de openingsdag zal verder worden meegewerkt door een poppen theater en een ensemble van de streekmuziekschool. levisie kunnen de dorpsbewo ners kiezen uit zeven tv-kanalen en twaalf fm-zenders. Aansluiten op de PTT-toren in Al phen is wat duurder dan het op richten van een eigen mast met een aantal omliggende gemeen ten. In de toekomst zal de PTT misschien meer mogelijkheden kunnen bieden. Een eigen mast geeft echter de mogelijkheid om de zaak in eigen hand te houden. Een feit is echter wel dat gedepu teerde staten (het dagelijks be stuur van de provincie) het niet toestaan een tachtig meter hoge mast in het gebied te plaatsen. De mensen die "zich" laten aanslui ten op het net zullen maandelijks zo'n vijftien gulden meer moeten betalen dan nu het geval is. Piet van Mullem, een stond aan de basis van i rend seizoen. In een waarin de promotie naar de tweede klas een feit werd maakte Be Fair landelijk naam als ploeg die gerenommeerde tegenstan ders als SV'35 en IJsselmeervo- gels uit de bekerstrijd wipte. Wens Over de stralende zwaan dan nog: Be Fair telt zo'n zestienhonderd ledem en kan die mensen opvan gen in prachtige accommodaties als sporthal de Sniep en een on langs verbouwd clubhuis. Het begon overigens allemaal mët een voor 500 - gekochte houten keet. Vergeleken met die tijd leeft Be Fair nu in een welvaartsstaat, zoals uit de woorden van oud- voorztiter M. van den Berg blijkt. Of de plannen van één groot Be Fair nog eens worden verwezenlijkt (voetbal, tennis, volleybal op één complex) hangt van andere in stanties af. Voor iedereen geldt ook bij Be Fair dat een kam pioenschap van bepaalde teams toch maar zeer betrekkelijk is. De sfeer binnen deze Waddinxveen se vereniging komt op het eerste plan; "dat iedereen zich één ver eniging voelt", aldus de huidige voorzitter C. J. Hagensteyn. CDA en VVD gaan samen in Nieuwkoop NIEUWKOOP - In Nieuwkoop zal in de komende vier jaar worden samengewerkt door de gemeen teraadsfracties van CDA en WD. Volgens beide partijen is op basis van de partijprogramma's een "constructieve samenwerking in raad en college mogelijk". Wet houders worden H. J. Bos van het CDA en mevrouw A. A. van der Most-De Ridder van de WD. De laatste is ook nu al wethouder. Zij kwam tijdens de huidige zit tingsperiode in de plaats van CDA-wethouder Burger, die burgemeester in Harmeien werd, omdat het CDA geen goede op volger in eigen kring kon vinden. Na de verkiezingen in 1974 besloten CDA en PvdA om met elkaar te gaan samenwerken. De huidige PvdA-wethouder H. Battjes had al te kennen gegeven niet meer te zullen terugkeren in de gemeen teraad. CDA en WD stelden toen, dat het in verband met de voortgang van het bestuur in de gemeente van belang is, dat me vrouw Van der Most-De Ridder wethouder zou blijven. De partij en zeiden daarbij in aanmerking te nemen dat twee van de drie collegeleden (de burgemeester en CDA-kandidaat Bos) nieuw zouden zijn. Be Fair voorzitter Hagesteyn voor de in aanbouw zijnde tribune. Volgende week woensdag zal de tribune officieel in gebruik worden genomeü. De tribune is een geschenk, dat Be Fair zichzelf cadeau heeft gedaan ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum. Noordwijk heeft nieuwe school met de Bijbel NOORDWIJK - De jongens en meisjes van de Duinoordschool hebben gisterochtend voorgoed het hek van het hoogbejaarde pand aan de Nieuwe Zeeweg ach ter zich dicht geslagen. In een fleurige, vrolijke stoet trok de jeugd naar hun nieuwe "ho me" aan de Julianastraat, dat van nu af "Zeehonk" heet. Schoollei der Vaartjes hees op het plein de nationale driekleur dat werd ge volgd door een daverend drie werf hoera van de jongelui en de onderwijsstaf. Vervolgens werden op het school plein ballonhen losgelaten als een feestelijke groet aan het hele dorp. Verder was het gisteren de hele dag feest in de "Zeehonk" met traktaties, spelletjes en een broodmaaltijd. Vandaag nemen de kleuters op feestelijke wijze hun school in gebruik. Al jaren stond de Duinoordschool oftewel de School met den Bijbel op de nominatie om te worden vervangen. Het gebouw was oud en voldeed niet meer aan de ei sen, die het onderwijs tegen woordig stelt. De grote moeilijk heid was echter het vinden van een geschikte plaats. Dit leek een onoplosbaar probleem, tot bij een ALPHEN AAN DEN RIJN - De 18-jarige bromi'ietster J. van der S. uit Alphen aan den Rijn is gis termiddag met verwondingen aan haar rug overgebraqht naar ziekenhuis Rijnoord. Het meisje werd op de Hoorn aangereden door een 20-jarige automobilist uit Alphen die rechtsaf de On dernemingsweg in wilde rijden. Hij gaf het meisje dat op het fiets pad richting Alphen reed, geen voorrang. toevallig bezoek van de voorzitter en de secretaris van het school bestuur aan het kadaster, het oog viel op het complex van de Maat schappij Zeebad aan de Juliana straat. De grote houten schuur, waarin Zeebad haar materialen placht op te slaan, domineerde sterk in de buurt, maar fraai was de situatie bepaald niet. Boven dien was de loods en alles wat er in stond zeer brandbaar. Des kundigen hielden hun hart vast voor de kern van het oude dorp als de schuur ooit eens in de "fik" zou gaan. Het schoolbestuur ging met Zee bad een ruiltransactie aan en de maatschappij kreeg de beschik king over de oude Duinoord school om deze als opslagruimte te gebruiken. In december 1977 is men met de bouw begonnen. Het gebouw is een creatie van de Katwijkse ar chitect Sam van der Meij en uit gevoerd door de bouwonderne ming Van Rhijn. Voor het basis onderwijs zijn zes lokalen be schikbaar, waarvan één is inge richt voor handenarbeid, terwijl de kleuterschool twee leslokalen en een royaal speellokaal heeft. Een gemeenschapsruimte vormt de overgang tussen de beide on derdelen van het complex. Daar naast zijn er ruimten voor een do cumentatiecentrum, de school arts, toilet groepen en vertrekken voor schoolleider en personeel. Alles ligt gelijkvloers. Hoogbouw heeft men in deze omgeving met opzet vermeden. Het gehele complex komt ruw ge schat op zo'n anderhalf miljoen gulden. De officiële opening heeft plaats op vrijdag 15 sep tember 's middags om half vijf. Twee miljoen voor opknappen van woningen LISSE - Zevenendertig huizen (woningwetwoningen) aan de Nicolaas Damesstraat, het En gelplein en de Catharijnelaan in Lisse zullen grondig worden op geknapt. Met het uitvoeren van dit karwei is een geldbedrag ge moeid van bijna twee miljoen gulden. De huur van de huizen zal, als de werkzaamheden zijn afgerond, met meer dan honderd procent worden verhoogd: van 93,50 tot 208,50. In hun voorstel aan de gemeente raad schrijven burgemeester en wethouders dat op dit moment met enige bewoners nog geen overeenstemming is bereikt. Het bestuur van de woningbouwver eniging stelt al het mogelijke in het werk om ook die bewoners over te halen om akkoord te gaan met de opknapbeurt van hun huizen. De woningen, die in exploitatie zijn bij 'Het Gezinsbelang', krijgen onder meer nieuwe dakgoten, riolering, schoorsteen, ramen en deuren. Verder zullen gas- en wa terleidingen worden vernieuwd en er andere plafonds worden aangebracht. Er wordt een uit bouwkeuken aangebouwd, een douchecel gecreëerd alsmede een extra slaapkamer. Bovendien zullen de woonkamers aan de huidige normen worden aange past. Alle huizen zullen worden voorzien van centrale verwar ming. Jubilerende Voorhouter Van den Aardweg: 5? BODEGRAVEN - De Bodegi aafse Zwem- en Poloclub BZ&PC heeft de viering van haar veer tigjarig jubileum gisteravond op feestelijke wijze ingezet. Vooraf gegaan door een deputatie van de Boreftse Ruiters te paard en het muziekkorps Triomf trok een stoet BZ&PC-ers naar het ge meentehuis. In de stoet zaten in een open landauer de burge meester en zijn vrouw, vergezeld door BZ&PC-voorzitter A. Weer denburg. Aangekomen bij het gemeentehuis gingen vervolgens tientallen gele balonnetjes de lucht in. In de .burgerzaal waren er vele ca deaus voor de jubilerende ver eniging, waaronder een tiental wedstrijdballen, een foto van het damesteam, sporttassen voor de speelster en herinneringsme dailles voor allen. Voorzitter A. Weerdenburg signa leerde in zijn toespraak de wens van een eigen clubhuis. Hij had geconstateerd dat het gemeente bestuur niet onwelwillend te genover dat plan stond. Vervol gens noemde hij het uniek dat bij het veertigjarig bestaan drie teams de top hadden bereikt: het eerste herenteam dat in de eerste klas gaat spelen, het damesteam en de aspirantmeisjes. De drie BZ&PC-zwemmers die bij de nationale kampioenschappen goud hadden veroverd, Edwin van Houten, Peter Sterk en Peter van der Leede werden bij deze gelegenheid eveneens in het zon netje gezet. Zij kregen een ge schenkbon. Ook de jubilerende vereniging zelf deelde geschenken uit. Voor burgemeester en wethouders en oprichter D. Stigter was er een legpenning. VOORHOUT - "De burger kijkt al tijd met argusogen wat de ge meente gaat doen. Datje ondanks al je pogingen na veertig jaar nog wantrouwen merkt ten opzichte van de gemeente, verdriet me wel eens". Aan het woord is de ge meentesecretaris van Voorhout, de heer J. W. van den Aardweg, die vrijdag 1 september op de kop af veertig jaar in overheidsdienst is. Met een onderbreking van slechts drie jaar (van 1940 tot 1943) was hij al die tijd werkzaam op de gemeentesecretarie van Voorhout, de eerste jaren als vo lontair, maar al snel was hij £>ij binnenlandse zaken opgeklom men tot tweede ambtenaar. In 1946 werd hij gemeentesecreta ris. Hij was toen pas 29 jaar, uit zonderlijk jong voor een derge lijke functie, zeker in die tijd. "Ik was toen een witte raaf onder de gemeentesecretarissen", herin nert hij zich. Te jong "Misschien ben ik wel op te jonge leeftijd secretaris geworden", overdenkt hij. Via een lagere functie bij een grotere gemeente zou het misschien ook wel zijn gelukt. En later zijn er persoon lijke omstandigheden, waardoor je maar liever niet meer weg gaat". Als vader van zes kinderen moest hij bijvoorbeeld rekening houden met de eventuele gevol gen van het wisselen van school. "Ik heb het hier trouwens best naar mijn zin. Als ik alles over moest doen, zou ik weer hetzelfde doen en de gemeente-administra tie kiezen. Sinds 1955 hebben we hier goede gemeentebestuurders gehad, ook wat wethouders be treft. Ik kan gerust zeggen dat de gemeente Voorhout een goede Van den Aardweg: 40 jaar in overheidsdienst werkgeefster is". Ooit waren de verhoudingen wel eens wat moeilijker. Dat was tij dens dé zeven jaren, die Van den Aardweg "diende" onder burge meester drs. C. de Graaff, waarin de politieke twisten vaak hoog oplaaiden. "Niet de bal werd ge speeld, maar de man", herinnert hij zich uit die periode. "Het was gewoon een persoonlijke zaak. Als gemeentesecretaris moest je proberen daar tussendoor te la veren. Je moet politieke twisten zo objectief moeeliik benaderen. Als secretaris zitje er dan wel met je neus bovenop, maar je bent zelf geen politieke figuur. Je probeert wel de politieke kanten van een beslissing te belichten, want je voornaamste taak is het advise ren van burgemeester en wet houders. Naar buiten toe moetje er echter altijd buiten blijven" Het mooiste compliment was voor de secretaris dan ook het verwijt dat hij in die roerige pe riode eens kreeg van een journa list, die hem toevoegde: "Ik word van u ook niks wijzer. U bent veel te objectief'. "Gelukkig zijn daarna nooit meer zulke span ningen voorgekomen. Het ge meentebestuur is met de komst van burgemeester Smolders in een rustige bedding terecht ge komen". Alles kon in Voorhout weer rustig zijn gang gaan. Een spectaculaire groei van de ge meente heeft de secretaris niet meegemaakt. Groei Veertig jaar geleden telde Voor hout tegen de 4000 inwoners. Nu zijn dat er ongeveer 7000. Die groei is geleidelijk en zonder spanningen tot stand gekomen. Wat in die jaren wel veranderde is de opleiding, die tegenwoordig plaatsheeft op door de overheid betaalde bestuursscholen, waar de ambtenaren vrijaf voor krij gen. Dat was in de beginperiode van Van den Aardweg wel anders. Niet alleen kreeg hij nog geen salaris, maar ook zijn opleiding moest hij zelf betalen. In de avonduren toog hij naar Leiden, waar hij na een volledige dagtaak nog eens zo'n 3 a 4 uur les ging halen. "Gelukkig konden mijn ouders dat betalen", stelt hij vast. Dat was dan ook de reden waar om goede gemeenteambtenaren alleen maar konden voortkomen uit "gegoede gezinnen". "Toch ben je als gemeentesecreta ris nooit uitgestudeerd. Je moet altijd bij blijven, want je moet zorgen dat je je zaken kent. Zoals vier jaar geleden toen de kwestie van de bouwlocatie speelde en over zaken als de reorganisatie van het binnenlands bestuur en de gemeentelijke herindeling". Lezen en schrijven vormen dui delijk het hoofdbestanddeel van het leven van een secretaris. Hfj moet nu eenmaal bijblijven en verder is hij de penvoerder van de gemeente. Geschiedenis Het is dan ook geen toeval dat veel secretarissen ook veel van ge schiedenis houden. In wezen werken zij mee aan de geschie denis door het schriftelijk vast leggen van wat er gebeurt. Ook de heer Van den Aardweg is, zoals hij zegt "gek op geschiedenis" Verder leest hij graag reisbe schrijvingen, boeken over na tuurmonumenten, veel lectuur over religieuze zaken en boeken over de Griekse mythologie. "Daar ben ik nog altijd voor in. Voor het eerst kwam ik er mee in aanraking tijdens mijn gymna siumopleiding alpha, sindsdien heb ik het wat gecultiveerd en ik heb er nog altijd erg veel plezier in. Andere hobby's van de secre taris zijn fotograferen, tennis (h\j was oprichter en voorzitter van .de Voorhoutse tennisclub), zwemmen, fietsen en wandelen. "Ik ben ook nooit ziek geweest. Ik ben nog elke morgen graag naar kantoor gegaan. Ik hoop dar. ook de rit te kunnen uitzitten", zegt de 62-jarige jubilaris. Op 1 september komt de gemeente raad 's middags om 14.30 uur in het gemeentehuis bijeen in bui tengewone vergadering ter gele genheid van dit jubileum. Daarna is er 's avonds vanaf 19.30 uur in het Parochiehuis nog een recep tie voor het echtpaar Van den Aardweg. Tot slot zal het feest met collega-ambtenaren in beslo ten kring nog eens dunnetjes worden overgevierd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15