ril zo begon het... En zo eindigde het... Aanstaande donderdag, de 31e augustus, is een historische dag voor de Koninklijke Ne- derlandsche Grofsmederij. Op die dag werd, 142 jaar ge leden, het bedrijf in Leiden gesticht. Dit jaar ging het eens zo grote bedrijf ten on der aan de moeilijke econo mische situatie en slecht on- dernemersbeleid. Echter niet geruisloos. De werkne mers wisten de Grofsmederij nationale vermaardheid te geven door hun bedrijf te be zetten. Het is om deze reden dat een boekje over deze bezetting, "Het Grof Schandaal", die 31e augustus het licht zal zien. In dit boek behandelen de journalisten Ingrid Cra mer, Mark Kranenburg en Jeroen Terlingcn de bezet ting van de Grofsmederij, wat eraan vooraf ging en wat erop volgde, inclusief tips voor een bedrijfsbezetting. Arie Groenevelt, de voorzit ter van de Industriebond NVV, zal het eerste exem plaar van "Het Grof Schan daal" donderdagavond aan het actiecomité van de Grofsmederij overhandigen. Dit zal gebeuren in café-res taurant 't Parlement, waar op 31 augustus eveneens een verjaardag wordt gevierd: het eerste lustrum. Op deze pagina treft u een se lectie aan uit "Het Grof Schandaal". Het is een "gro ve" selectie. Bedoeld om een impressie te geven, gebeur tenissen te laten herleven, nieuwe indrukken aan de oude toe te voegen. Niet om een volledig afgerond beeld te geven. "Het Grof Schandaal" wordt uitgegeven door de Lcidse drukkerij "New Rhine Publishers" en is vanaf 1 sep tember in de meeste Leidse boekwinkels te koop. De prijs herinnert aan het op richtingsjaar van de Grof smederij: 18,36. De Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij in betere tijden. De foto is gemaakt in het begin van de dertiger jaren op het Waar- deiland waar de kettingfabriek stond. Het was ook een lijd waar in heel wat van het lichaam van de arbeiders werd gevergd. Ket tingsmid Coos Ouwerkerk daar over: "Handschoenen kon je niet dragen, die zouden direct weg branden door de hitte. Je duwde je handen de hele dag in het koude waterdaarvoor had je een em mer naast je staan". Op 31 augustus 1836 was de op richting van de Grofsmederij een feit. William Archibald Bake werd directeur en be noemde meteen z'n zoon als adjunct. De eerste reis van lo comotief "De Snelheid" in 1839 zou plaatsvinden op rails die in Leiden was vervaar digd, maar de driejaren die er tuisen lagen vormden één aaneenschakeling van verlie zen en conflicten. Behalve z'n militaire achtergrond had de stichter van de Grof met de laatste directeur gemeen, dat hij volmaakt ongeschikt was om een bedrijf te leiden. Eerst vertrok zijn zoon met ruzie; daarna ontstond heibel tus sen de Raad van Commissa rissen en de directeur, omdat Bake zich te weinig met het bedrijf bemoeide. De eerste Raad van Commissa rissen van de Grofsmederij was doortastender dan de laatste. Bake vloog er uit en werd opgevolgd door een ex- wachtmeester die als boek houder in het bedrijf was be gonnen en in korte tijd op klom: W. Wolters. Coos Ouwerkerk, kettingsmid, weet nog precies te vertellen hoe het in vroeger tijd op de Grofsmederij toeging: We hadden allemaal kapotie handen, dat kwam van de hamerslag: IJzer, dat weg sprong op je handen. Wan neer je dan je kiel uittrok schaafde je die blaasjes weer stuk. Je liep altijd met wond jes. Je had er bij die kregen last dan gingen die wondjes zweren. Handschoenen kon je niet dragen, die zouden di rect wegbranden door de hit te. Je duwde je handen de hele dag in het koude water; daarvoor had je een emmer naast je staan. In mijn ogen heb ik allemaal kleine litte kentjes van die hamerslag. Als het héél erg was ging je naar de dokter en dan moest je thuis blijven met een lapje voor je oog. In het begin van de zeventiger jaren wordt duidelijk dat er iets mis is bij de Grofsmede rij. De eerste m®sa-ontsla- gen worden aangekondigd. Er zou echter meer moeten gebeuren, aldus reorganisa tiebureau Berenschot. Februari '73 viel het besluit om met een verkleinde KNG door te gaan zoals door Be renschot aangegeven. De daarvoor noodzakelijke reor ganisatie zou worden geleid door een nieuw figuur op het KNG-toneel: ir. J. M. G. D. ba ron van Slingelandt. Als ge delegeerd commissaris wordt hij anderhalve dag per week bij de KNG aangesteld. On bekend was de Baron niet, in de vaderlandse metaalindus trie. Als lid van de Raad van Bestuur van VMF kende ie dereen hem. Maar ook bij Klinkenberg, Enkes, Duiker, IBB-Kondor en Fokker bleek hij over genoeg "anderhalve dagen" te beschikken om op beslissende momenten op te duiken. Bij het idee de Grofsmederij te concentreren op één terrein gingen de gedachten van de werknemers steeds naar het Waardeiland uit. De Zuidsjn- gel kwam niet in aanmerking, die lag midden in de stad tus sen de bebouwing. In plaats van de verwachte con centratie op het Waardeiland vond in juli 1973 een opval lende transactie plaats. Als een donderslag bij heldere hemel kocht de aannemings- annex-financieringsmaat- schappij SOCOL het grootste deel van de KNG-grond op het Waardeiland. De Socol- groep wilde - samen met het bouwbedrijf IBB-Kondor - deze grond bebouwen. Daar voor zou de gemeente Leiden het bestemmingsplan voor het Waardeiland moeten wij DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 dit bouwbedrijf brengt de Ba ron zijn dagen door als com- Op het Waardeiland werden huizen gebouwd die voor een gewone Leidenaar niet te be talen zijn. Garanties voor de werkgelegenheid van de KNG'ers waren er niet. "Die kunnen wij niét geven", schreef de Baron in oktober. "Wél is de werkgelegenheid van 200 medewerkers mij een duidelijke taakstelling". Toezeggen deed de Baron niks, nu niet en nooit niet... Midden in de plannenmakerij rondom een verhuizing maakte de laatste ster zijn de buut op het Grof-toneel: ir. H. P. Schut, oud-marine-officier en voorheen werkzaam bij de Boeingfabrieken in de Ver enigde Staten. Hij was het lot uit de loterij die de directieta ken van Bouman moest over- Henk Slijkhuis: "Schut was 36 jaar toen hij kwahi. Een hele jonge vent en dat wilden wij ook. Daarom waren wij in het begin laaiend enthousiast. Bouman zou Schut drie maanden met zich mee laten lopen. In die tijd hield de Ba ron hem in het oog. Zo is het ook gegaan, maar toen al kon je aan Schut merken dat het een jongen was die vrij snel op eigen benen wilde staan". De periode Schut breekt aan. Een periode die gekenmerkt wordt door grotere verlie zen, nieuwe ontslagen, een steunaanvraag bij het minis terie van economische zaken en uiteindelijk de bezetting. De meeste actievoerders heb ben slecht geslapen; alleen Maarten van Duivenbode mafte diep en rustig. Zijn moeilijkste nacht was die van maandag op dinsdag, nadat in het actiecomité voor het eerst het woord "bezetting" is ge vallen. "Ik schrok me een be roerte en dacht krijg nou 't la zarus. Tot dan toe had ik al leen maar gedacht dat die mensen met kreten gooiden" Ook Rinus van der Meeberg beleefde z'n moeilijkste nacht van maandag op dinsdag. "Daarna was de spanning er een beetje af'. Aad van West broek bracht de paar uur in bed door met woelen en Henk Slijkhuis schreef voor het slapen gaan nog een brief aan buurman Visser, die zo graag op de hoogte gehouden wilde worden: "Hedenmorgen is het bedrijf bezet". Zijn vrouw Klazien zocht in ijltempo een pyama, zeep, een tandenbor stel en tandpasta bij elkaar. "Eenmaal in bed spookten er tot vijf uur allerlei muizenis sen door mijn hoofd. Toen was het alweer tijd om op te staan". Het is nog aardedonker als ie dereen zich verzamelt op het terrein van de Grofsmederij aan de Industrieweg. Veel tijd om te praten is er niet. Er moet hard worden gewerkt, want de eerste werknemers worden anderhalf uur later verwacht. De bezetting van de Grofsme derij zal in totaal 27 dagen duren. In die tijd gebeurt er heel wat. Er vinden bespre kingen plaats tussen bezet ters en de Raad van Commis sarissen, het ministerie trekt de steun van één miljoen gulden in en er wordt door de commissarissen surceance van betaling aangevraagd voor het bedrijf. Als be windvoerders worden aan gesteld de heren Blanken- stein en De Ranitz. Zij pro beren alsnog overeenstem ming te bereiken tussen de bij het conflict betrokken partijen. Ze maken een plan, door hen zelf liever "gedach- tenspoor" genoemd. De commissarissen hebben tij dens en na de bezetting nooit willen toegeven dat er zo'n plan zou zijn. Het verhaal Het einde van de Grofsmede-, rijf. Op 2 mei van dit jaar be sluit het personeel de bezet ting van het bedrijf op te hef fen. Het besluit werd geno men, nadat de rechtbank de Grofsmederij failliet had ver klaard. van NW districtsbestuur der Nol de Jong die in de be zettingsperiode geregeld op de Grofsmederij was te vin den geeff echter toch wel te denkep. De telefóon zal die derde maan dag van de bezetting een be langrijke rol spelen. Als de nachtnevels zijn opgetrok ken, een voorzichtig zonnetje het begin van de nieuwe werkweek heeft aangekon digd, zet Nol de Jong zich achter de telefoon. Blanken- stein meldt zich onmiddellijk. "Ik heb personeelslasten no dig en ik zou u willen vra gen...", begint Nol zijn ver haal. Maar de bewindvoerder valt hem in de rede. "Meneer De Jong, nu ik u toch aan de telefoon heb... Ik heb nü een plannetje voor de KNG, daarmee zit iedereen klem" Terwijl Blankenstein zijn verhaal doet worden de ogen van Nol de Jong steeds groter, de pretlichtjes erin duidelij ker. "Ik had die goede man nog nooit ontihoet. Maar kennelijk leefde liij in de ver onderstelling dat hij met De Jong van EZ van doen had. Dat merkte je uit alles. Hij wou me de volgende dag om 2 uur ontmoeten. Nou, dat schikte mij, De Jong dus wel. "Doe het dan maar hier", zei ik nog, en ja hoor, de Bezui- denhoutseweg, dat leek hem wel wat. Hij vond wel dat dat prettig lag". In de roodgloeiende oren van De Jong ontvouwt Blanken stein vérvolgens het plan waar hij en zijn collega De Ranitz het weekend op heb ben zitten broeden. Er zou een Enquêterecht-procedure ingesteld moeten worden te gen Schut. In de tijd dat die procedure liep moest Schut uit zijn functie als directeur worden ontheven. Hij zou tij delijk belast kunnen worden met het verwerven van or ders. Iemand anders zou in die tijd het bestuur van de onderneming moeten over nemen. Blankenstein had daarvoor al iemand op het oog. Een gegadigde voor overname van het bedrijf, door de bonden- genoemd en voor de bewindvoerders aan vaardbaar. De AMRO-bank was bereid, op basis van dit plan, de lonen aan de bezet ters door te betalen. Dat zou "die" bonden wel onder druk zetten. En de commissarissen zaten ook klem. "Want als ze het niet doen heb ik eventueel een faillissement achter de hand". Nol de Jong ziet het "plaatje" wel zitten. Mompelt af en toe "ja", en "o", want: "Het schijnt dat ambtenaren ook zo reageren dus dacht ik kom, laat ik maar een beetje amb telijk doen". Met de afspraak voor de voegende dag 2 uur hangen beide heren hun tele-' foon weer op. Het verdere verloop is bekend. De commissarissen van de Grofsmederij voelden niets voor dit plan van de be windvoerders en het faillis sement wordt inderdaad aangevraagd. De bezetters staat niets anders te doen dan de bezetting opheffen. klein uurtje later is de kan tine leeg. Weg zijn de mensen, weg de bloemen, de solidari teitsbetuigingen, de affiches. Weg is ook het kraampje van de Industriebonden. Het is allemaal verdwenen in grote dozen, in de auto's van de be stuurders. Han van Weizen, de kantinebaas, staat mis troostig in de opeens zo kale ruimte. Het actiecentrum is weer ge worden tot een kil oord. De rondslingerende paperassen zijn verdwenen, alleen de te lefoon staat er nog. Neder- veen is al vertrokken. Die middag zal hij van zijn hoofd bestuur te horen krijgen dat hij wordt ovèrgeplaatst van Den Haag naar Rotterdam. Ook Nol pakt zijn zware kof fer op. "Nou, ik ga maar weer. Tot ziens!" De achterblijven den krijgen een stevige hand druk. Op het grote parkeer terrein staat nog slechts een enkele auto. De werknemers van de Grofs mederij hebben hun bedrijf om een aantal redenen bezet omdat de commissarissen de werkgelegenheid niet langer dan drie maanden wilden ga randeren. Omdat Schut een miskleun was, in zijn per soonlijke, maar ook in zijn commerciële contacten. Om dat er - ook met het miljoen van EZ - geen enkele garantie was voor het behoud van de werkgelegenheid als deze Prins Wanhoop de onderne ming zou blijven leiden. Om dat het sterke vermoeden be stond dat de overheidssteun - gemeenschapsgeld dus - slechts gebruikt zou worden om de meer rendabele onder delen van de KNG, de ankers en de cryogene véten, rustig aan te slijten. Omdat de rest daarna een zachte' dood zou kunnen sterven: Schuts eer als directeur was dan immers gered. Omdat de werkne mers, als ze dit over hun kant lieten gaan, niet alleen op straat hadden gestaan, maar ook hun zelfrespect waren kwijt geweest. Omdat dan bovendien het zoveelste mil joen overheidssteun over de balk was gegooid. De bezetters van de KNG staan in hun ervaringen niet alleen. Bij andere bezettingen wer den soortgelijke intimidatie methoden gebruikt. Het heeft alles te maken met de angst van de werkgevers hun al leen-heerschappij over arbeid én produktiemiddelen te ver liezen. Een aantal aspecten van de be drijfsbezetting bij de Grofs mederij is uniek te noemen'. Niet uniek zijn echter de erva ringen van de werknemers met dit actiemiddel. Tal van werknemers hebben al eerder soortgelijke ervaringen op gedaan, tal van anderen zul len nog volgen. Je bedrijf be zetten, dat doe je niet zomaar. Een bezetting gaat je niet in de koude "kleren zitten. Aan een bezetting is een vaak langdurige periode van toe nemende spanning vooraf gegaan. Daarna volgt een pe riode die evenmin mag wor den uitgevlakt waarin de er varingen, die tijdens de bezet ting zijn opgedaan, moeten worden verwerkt. Dat neem je niet zomaar even op je nek. Daarom had Dick ter Wisscha het bij het rechte eind, toen hij, na afloop van de bezetting bij de KNG, de les trok: "Be zint eer ge begint". Hij had ook kunnen zeggen: "Bezint eer ge bezet". zigen: de geldende industrie bestemming zou in een bouwbestemming moeten worden omgezet. Directeur- generaal Melkert van Socol wond er geen doekjes om. In een onderhoud met wethou der Kret zei hij plompverlo ren: Als een industriebe stemming op het Waardei land bleef rusten liet Socol de KNG barsten. De KNG moest dan maar blijven zitten waar zij op dat moment zat: op een klein stuk van het Waardei land en op de Zuidsingel. Op het deel van het Waardeiland dat Socol in bezit had zou een Belgische maatschappij een grote, volautomatische fa briek zetten zonder veel nut voor de werkgelegenheid. Maar als de gemeente de indus triebestemming zou wijzigen in een woningbouwbestem- ming... ja, dan zag de zaak er heel anders uit. Dan zou Socol ook de rest van het Waardei land kopen en de KNG-grond in de Leidse Havenwijk. Op deze grond zou IBB-Kondor prachtige bungalows bou wen. En als klap op de vuur pijl kon de KNG rekenen op fikse hulp: de Socol-IBB- Kondorgroep zou een nieuwe fabriek neerzetten op Leids of Zoeterwouds industrieter- Het voorstel van Melkert droeg de weeë geur van chantage, maar de gemeente Leiden zat klem. "Voor ons staat de werkgelegenheid bij de Grofsmederij voorop", zeiden de gemeentelijke vertegen woordigers steeds weer, zon der veel tegenspel te leveren. Stel je voor twee Leidse be drijven uit de moeilijkheden: de KNG én de IBB. Op 17 december 1973 ging de gemeenteraad akkoord met een woningbouwbestem- ming voor het Waardeiland. Baron van Slingelandt, de gedelegeerd commissaris bij de KNG, kon zich in de han den wrijven: de inkrimping zou plaatsvinden én IBB- Kondor was. binnen. Ook bij

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14