MEER AANSLAGEN VERWACHT Kolonels Nicaragua wilden staatsgreep Strijd in Libanon opnieuw uitgebreid Fransen willen paal en perk aan "wildwest" rNieuwe Ifase in onze relatie Staking breidt zich uit Na moord op vier Spaanse agenten Veel technocraten in Portugese regering Syrië dreigt Israël Standbeeld opgeblazen Egypte restaureert moskee in Jeruzalem DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 IHwa en Tito: r>r> I BELGRADO (DPA) - De Chinese partij- en regeringsleider Hwa Kwo Feng en de Joegoslavische president en partijchef Tito heb ben gisteren verklaard dat er een "nieuwe fase" is begonnen in de betrekkingen tussen hun landen. Zij deden dit bij de afsluiting van het bezoek van negen dagen van Hwa aan Joegoslavië. Volgens het Joegoslavische pers bureau Tanyug werden hun ge sprekken op het eiland Brioni gekenmerkt door vriendschap, openheid en wederzijdse achting. Hwa die eerder een bezoek van vijf dagen aan Roemenië bracht, reist vandaag naar Iran. Vervol gens vliegt hij terug naar Peking. In het anderhalf uur durende slot gesprek stelden Hwa en Tito vast, dat de betrekkingen tussen de twee partijen zijn genormaliseerd sinds het bezoek dat Tito een jaar geleden aan China bracht. De re laties waren sinds 1958 verbro ken. De diplomatieke verhou ding was reeds in 1970 hersteld. Hwa bracht nog eens hulde aan de niet-gebonden politiek van Joe goslavië. "Met eerbied" had hij kennis genomen van de denk beelden van Tito, "die een reus achtige internationale ervaring heeft". Zijn bezoek was een be wijs van "de achting voor en er kenning van president Tito en het socialistische Joegoslavië", zo zei de Chinese leider. In een balans over de gesprekken werd geconstateerd dat de twee landen "ten LONDEN - Een muziekmakende en dansende menigte spoelde in de afgelopen dagen door de straten van Londen. In het Caraibisch gebied.de eilanden in de Golf van Mexico, wordt het carnaval gevierd. Reden voorde in Londen wonende Caraïbiers om zich met steelbands en gehxdd in feestkledij op straal te begeven. Aan het eind van de feestelijkheden, gisteravond, ontstonden moeilijkheden met de politie, die vrij snel werden MANAGUA (UPI) - Het politieke conflict in de Middenamerikaan- se staat Nicaragua, al acht maan den het toneel van aanvallen van studenten, groeperingen binnen het bedrijfsleven en linkse guer rillastrijders, tegen het bewind van de45jaaraan demachtzijnde familie Somoza, heeft zich giste ren toegespitst. Een algemene staking, die zo lang zou moeten duren tot president Somoza zou aftreden, eerst voor al begonnen in de provincie, breidde zich drastisch uit tot de hoofdstad Managua, waar tachtig procent van de winkels en be drijven dichtging. Samenzweerders De nationale garde werd in staat van alarm gebracht nadat offi cieel was bekendgemaakt dat een komplot was ontdekt om het be wind orriver te werpen. Zondag was volgens een kort communiqué een niet nader ge noemd aantal "militaire en bur gerlijke samenzweerders" gear resteerd. Deze bekendmaking vormde de eerste officiële aanwijzing in ja ren dat ook binnen de gelederen van de nationale garde, die als politie en tevens als leger func tioneert, ongenoegen is ontstaan over het bewind. De garde, in de VS opgeleid, bestaat uit 7.500 man en is'de hoeksteen geweest van de macht van Somoza. Onder de gearresteerden zouden zich zeven kolonels bevinden, onder wie Luis en Bernandino Larios, neven van Fernando La- rios, die in 1921 de opstand leidde tegen de bezetting van Nicaragua door Amerikaanse Schoorvoetend De door een breed front van de op positie van rechts zowel als links uitgeroepen staking begon in de provincie, maar de oproep werd in de hoofdstad aanvankelijk slechts schoorvoetend opge volgd. Volgens een woordvoer der van cTé groepering die de sta king uitriep echter "zou zij zich zo ver in de stad uitbreiden dat alle economische activiteit zou stop pen, inbegrepen de banken, die altijd het laatst hun deuren slui ten". Tijdens het afgelopen weekeinde hadden de kamers van koophandel middenstand en bedrijfsleven gevraagd de sta king te steunen. In de hoofdstad bleef gisteren naar schatting 40 procent van de ben zinestations en supermarkten dicht. 'Deuk Het nieuws over het verijdelde komplot betekende een nieuwe aanslag op het prestige van pre sident Somoza, dat al een gevoe lige deuk had gekregen toen Sandinistische guerrillastrijders vorige week met succes een be zetting van het nationale paleis, zetel van het congres, in de hoofdstad uitvoerden. reeks internationale vraagstuk ken hetzelfde vinden of soortge lijke denkbeelden hebben". Wat de ontspanningspolitiek en de ontwapening betreft, waarover duidelijk nog meningsverschil len bestaan, werd niets gezegd. Ook in de beoordeling van het in ternationale communisme wer den meningsverschillen vastge steld, maar hier werd de conclu sie aan verbonden dat deze geen hinderpaal vormen voor de sa menwerking tussen de twee par tijen. Over de overeenkomst voor eco nomische en wetenschappelijk- technische samenwerking voor lange termijn die werd onderte kend, werd gezegd dat in de ko mende jaren een constante toe neming van de goederenuitwis seling is te verwachten, terwijl ook zou mogen worden gerekend op een groeiende samenwerking en uitwisseling op industrieel en technisch gebied. MADRID (AP) - De politie in Spanje is in verhoogde staat van paraatheid gebracht nadat gisteren vier agenten op straat zijn doodgeschoten. De verantwoordelijkheid voor de eerste drie moorden is opgeëist door een groepe ring die zich "Galicische gewapende liga" noemt. Deze zegt te strijden voor "de bevrijding van alle gekoloni seerde bevolkingsgroepen in Spanje". Het Spaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft naar aan leiding van deze aanslagen bij zondere veiligheidsmaatregelen getroffen, daar men een 'terreur- offensief tegen de politie en eventueel het leger vreest. Onbekenden In Santiago de Compostela in het noordwesten van Spanje open den twee onbekende mannen het vuur op een lid van guardia civil op het moment dat hij dienstdeed op het Abastos plein. Het slacht offer, dé 41-jarige Manuel Vaz- Miguel die minister van defensie is, bekleede deze functie ook in de twee kabinetten van Soares. Zijn collega van landbouw, prof. Antonio Vaz Portugal, was staatssecretaris voor landbouw ontwikkeling in de laatste rege- ring-Soares. De minister voor de industrie, Fernando Santos Mar tins, was staatssecretaris in het eerste kabinet-Soares. De minis ter voor huisvesting en openbare werken in dat kabinet, Almeida Pina, heeft dezelfde post nu on der Nobre da Costa. De nieuwe minister van financiën, dr Jose da Silva Lopes, was in de vierde voorlopige regering staatssecretaris voor de buiten landse handel, terwijl zijn ambt genoot van arbeid, dr Antonio Costa Leal, staatssecretaris voor de begroting was in de eerste drie voorlopige kabinetten. De ploeg van Nobre da Costa is ta melijk jong, met een gemiddelde leeftijd van 48 jaar.- Niet minder dan zes bewindslieden, onder wie de premier, hebben vele jaren gewerkt in de olie-industrie. Het nieuwe kabinet telt drie perso nen die als links worden be schouwd, Correia Gago, Costa Leal en Pereira Magro, de minis ters van resp. buitenlandse za ken, arbeid en sociale zaken, die gezien worden als uitstekende technocraten. Behalve kolonel Mario Firmino Miguel heeft nog een officier met nauwe relaties met president Ea- nes zitting in het nieuwe kabinet. Dat is majoor Joao Figueiredo, die staatssecretaris van voorlich ting is. LISSABON (AFP) - Het Portugese kabinet onder leiding van Alfredo Nobre da Costa be staat uit technocraten die geen binding hebben met een politie ke partij. De juristen die tot dus ver in meerderheid in de regering de dienst uitmaakten, zijn nu vervangen door technici. De nieuwe regering is vanmorgen beëdigd. Het kabinet bestaat uit zeven inge nieurs, drie economen, drie ad vocaten, drie militairen én een dierenarts. Zeven ministers heb ben al eens een portefeuille be heerd, onder de socialist Mario Soares of onder een van de aan hem voorafgaande voorlopige regeringen. Zo is de premier zelf minister voor de industrie onder Soares ge weest. Kolonel Mario Firmino Chinese schepen aangehouden HONG KÓNG (AFP) - Vietnamese grenstroepen hebben op 13 au gustus in de Vietnamese territo riale wateren zes Chinese sche pen aangehouden, ter hoogte van de provincie Quang Ninh, een Vietnamese provincie die grenst aan China. De Vietnamese radio heeft hierop China beschuldigd van schen ding van soevereiniteit en veilig heid van Vietnam. Vietnam heeft een protest inge diend bij de Chinese ambassade in Hanoi en de Chinezen ge vraagd, maatregelen te nemen opdat dergelijke 'incidenten' zich niet meer voordoen. In de afgelopen maanden zijn 160.000 mensen uit Vietnam naar China uitgeweken. Peking zegt dat Hanoi de Chinezen in Viet nam vervolgt en wegzendt. Viet nam ontkent dit en zegt dat China onrust wil zaaien in Vietnam. China heeft gisteren verklaard dat Vietnamese troepen Chinees ge bied hebben bezet nadat iich vrijdag bij een grensovergang in cidenten hadden voorgedaan waarbij verscheidene mensen zouden zijn gedood of gewond. quez Chamorro, was getrouwd en had vier kinderen. De daders ontkwamen in een gereedstaan de auto, aldus de politie. Een ander lid van de guardia civil, de 46-jarige Aurelio Salgueiro Lopez, werd dodelijk getroffen door schoten afkomstig van twee onbekend gebleven i het Baskische dorp Mondragon. Lopez laat een vrouw en zeven kinderen achter. Het derde slachtoffer viel in Bar celona toen drie gewapende mannen het vuur openden op een geparkeerde politieauto in het centrum van de stad. Een van dé agenten in de jeep, de 23-jarige Luis Antonio Rodriguez werd dodelijk getroffen. Een andere agent zette onmiddellijk de ach tervolging in op de daders die te voet trachtten te ontvluchten. Het drietal werd in een park door hem achterhaald en gearresteerd. Zij boden bij hun arrestatie geen weerstand. Neergemaaid Het vierde slachtoffer, Alfonso Es- tebas Fuilmau (42), hoofd van een speciale politiedienst in de stad Irun en tevens eigenaar van een hotel in Funterrabia, werd door twee jonge mannen met een serie schoten neergemaaid toen hij in een auto wilde stappen. Meteen na het vernemen van de viervoudige moord op de politie heeft Rodolfo Martin Villa, de Spaanse minister van binnen landse zaken, zijn vakantie in Tarragona onderbroken om de opsporingsacties vanuit Madrid te leiden. Regeringskringen in de Spaanse hoofdstad betreuren de moord aanslagen op de drie politieagen ten, maar tonen zich niet ver baasd over de terreuracties.Hoe meer de grondwet zijn voltooiing nadert, des te meer aanslagen kunnen wij verwachten van de genen die het democratische proces willen verstoren", aldus een woordvoerder uit regerings kringen. Totaal Vanaf januari dit jaar zijn er in to taal 37 terreuraanslagen geweest op de Spaanse politie, waarbij 16 agenten om het leven kwamen en 29 gewond raakten, van wie sommigen ernstig. ETA-Militair eiste de verantwoordelijkheid voor elf aanslagen op; de GRAPO en de LAG ieder voor twee aan slagen, en de onafhankelijk heidsbeweging voor de Canari- sche Eilanden (MPAIAC) één. Een Spaanse priester dient een van de neergeschoten politiemannen de sacramenten der stervenden toe, terwijl een andere politieman toekijkt. Het was de agent die in Santiago de Compostella, Noordwest Spanje, werd vermoord. PARIJS (GPD) - Een Algerijns jongetje van dertien jaar is bij een insluiping in een banketbakkerij in Noordoost-Frankrijk doodge schoten. Enkele kilometers ver derop; een inbreker in een res taurant beschoten en later aan zijn verwondingen overleden. En weer ergens anders: een nachte lijke bezoeker van een afgelegen villa beschoten en in staat van shock. De oogst van een week einde. En nieuw voedsel de al en kele maanden oplopende discus sie over de „legitime dèfense" - het recht om zich te verdedi gen. Het is allemaal begonnen in de af gelopen maand mei, toen een boete en een voorwaardelijke ge vangenisstraf werden uitgespro ken tegen een man die bij zijn buitenhuis een bord had ge plaatst met het opschrift „Pas op - levensgevaar", en binnen een transistorradio met een bom, die ontplofte toen een inbreker zijn waarschuwing in de wind sloeg. De zaak kreeg des te meer aan dacht omdat een maat van de in breker, die ernstig gewond raak te, een eis tot schadevergoeding indiende. Dat werd weliswaar af gewezen, maar het bracht het verontwaardigde publiek ertoe een vereniging op te richten die zich voornam in dergelijke ge vallen de eerzame burger tegen de bandieten in bescherming te nemen, met een beroep op >het recht om zich te verdedigen" Nu wordt dit recht niet door het wetboek erkend: men heeft al leen het recht een inbreker neer te schieten als men door hem met de dood wordt bedreigd en geen andere mogelijkheid heeft om zijn leven te redden. Maar het is duidelijk dat in een betrekkelijk dun bevolkt land als Frankrijk, met zijn afgelegen woningen, velen zich 's nachts niet veilig voelen. Vooral, omdat sinds 15 jaar het aantal inbraken met 250 procent zou zijn toegenomen en het aantal gevallen van diefstal met geweldpleging met bijna 400 procent. Vandaar dat steeds meer plattelandsbewoners een jacht geweer kopen, dat men zonder vergunning mag hebben. Zo komt het ook dat in het afgelopen jaar een tiental mensen bij derge lijke zaken zijn omgekomen. In een aantal gevallen ging het om een vergissing, in een aantal an dere om een volstrekt ongevaar lijke inbreker. Het doodschieten van het 13-jarige jongetje heeft dan ook nieuwe ar gumenten gegeven aan degenen die paal en perk willen stellen aan deze wildwest-toestanden. WENEN (AP) - Onbekenden hebben afgelopen woensdag in het Tsjecho- slowaakse mijnstadje Pribram het standbeeld van Klement Gottwald opgeblazen, de eerste communistische president van Tsjechoslowa- kije. Het Weense dagblad Arbeiterzeitung zei dat volgens berichten uit Praag een zware explosie een gapende krater had achtergelaten en dat bin nen een straal van enkele honderden meters de gevels van huizen werden beschadigd en ramen werden vernield. Gottwald speelde een belangrijke rol bij de communistische macht sovername, dertig jaar geleden. In 1948 werd hij president en bleef dat tot aan zijn dood in '53. De vernieling van het standbeeld van Gott wald kwam twee dagen na de tiende verjaardag van de Warschaupact- een einde maakte aan de Praagse lente. BEIROET (ANP/AP) - Syrische soldaten van de Arabische vre desmacht hebben hun militaire operaties tegen de rechtse christelijke legers in Libanon gis teren naar de noordoostelijke provincie Cedar uitgebreid, zo melden rechtse bronnen. De ra diozender "Stem van Libanon", de spreekbuis van de l'alangisten, berichtte dat Syrische kanonnen het ski-oord Bcharre in het hart van de provincie onder vuur hadden genomen. De Syriërs, die jongstleden vrijdag manschappen en wapens naar de heuvelachtige streek, ongeveer 50 kilometer ten noorden van Beiroet hadden overgebracht, versterkten gisteren hun troepen in bergdorpen en langs strategi sche verkeerswegen. Over verlie zen was niets bekend. President Assad van Syrië heeft na dit overleg gezegd dat Israël een oorlog met zijn land uitlokt als het in Libanon tot agressie zou overgaan. Op de vraag van verslaggevers of Israël van de situatie in Libanon geen gebruik zou kunnen maken om een nieuwe oorlog uit lokken, antwoordde Assad onomwon den: "Als Israël daartoe zou over gaan, zullen wij hen van repliek dienen". Aanslag Overleg De Libanese minister van defensie Fuad Butros hield gisteren in Sy rië met president Assad en minis ter van buitenlandse zaken Khaddam van Syrië besprekin gen over de verslechterende si tuatie in zijn land. Het overleg volgde op een Syrisch dreige ment dat het een grootscheepse aanval zou openen op de twee grootste rechtse volkslegers, die van de falangistische en die van de nationale liberale partij. Syrië beschuldigt beide partijen ervan te collaboreren met Israël. Een Israëlische marinepatrouille heeft twee gewapende Palestij- nen op zee aangehouden en voor een verhoor naar Israël gebracht. Het tweetal werd in een schip dat zonder lichten voer ontdekt in de buurt van de grens met Libanon in de Middellandse zee. Zij wil den zich niet identificeren. De Is raëlische autoriteiten vermoeden dat zij een aanslag in Israël in de zin hadden. Israëlische troepen hebben zondag in het Palestijnse vluchtelingen kamp Balata op de bezette wes toever van de Jordaan een uit gaansverbod ingesteld nadat er een brandbom naar een Israëli sche politiejeep was gegooid. Een woordvoerder van het Israëlische leger meldde dat er bij de aanslag, even buiten Nabloes, geen ge wonden zijn gevallen. Ook wer den geen arrestaties verricht. JERUZALEM (AP) - Egypte heeft Israël meegedeeld dat het be reid is een aantal architecten naar Jeruzalem te sturen om daar de Al Agsa moskee te komen restaureren. Burgemeester Koliek van Jeruzalem heeft geantwoord dat de ar chitecten een warme ontvangst zullen krijgen en alle mogelijke hulp. Hij bevestigde tegelijkertijd opnieuw dat Israël de heilige plaatsen wil openstellen voor elke godsdienst. Het voorstel tot restauratie van de moskee, die in 1969 door een brand werd verwoest, werd voor het eerst besproken tijdens Sadat's historische bezoek aan Jeruzalem vorig jaar november. Dat Egypte nu toch wil doorzetten wordt gezien als een gebaar van goede wil in het kader van de komende vredesbesprekingen in Camp David. De Al Agsa moskee is een traditionele verzamelplaats voor Arabi sche nationalisten. In 1952 werd op de trappen van het gebouw de Jordaanse koning Abdoellah vermoord door een Palestijn die tegen de gematigde houding van de koning protesteerde.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13