"Vijftien goals moet ik dit jaar op z^n minst maken Met Rienks kan de bal bij Quick Boys blind voor de pot' Dortmundt: Ik was het bankzitten VanDuyn bij RCL leider van het eerste DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 LEIDERDORP - Biina een vol iaar staat hij nu op non-actief. Jan van Duyn voormalig spel bepalende middenvelder bij het Leider- dorpse RCL. Een maand of tien geleden scheurde de fraai be snorde (bijna) Neerlandicus zijn kniebanden en heeft sindsdien niet meer in de wei gestaan. Toch bleef Van Duyn nauw betrok ken bij het Leiderdorpse voetbalgebeuren. Eerst als begeleider van het derde elftal, dat onder zijn bezielende leiding naar de KNVB promoveerde en op dit moment is Van Duyn zelfs leider van het eerste geworden. Van Duyn: "Toen ik in het begin van het vorige seizoen die blessure opliep wilde men bij RCL dat ik toch bij het geheel betrokken zou blijven. Zelf voelde ik daar ook wel voor. Ik blijf echter zeggen dat het een tijdelijke zaak is. Zodra ik voel dat het v gaat en de artsen geven groen licht dan wil ik zelf v knikker gaan aandraven. Aanvankelijk dacht ik er van dit seizoen weer bij te kunnen zijn, maar dat niet gelukt. Op dit moment kan ik alleen nog mj maken, een balletje trappen is er nog niet bij. Ondanks alles geloof ik toch dat ik eens terug zal komen, het is alleen de v i beetje ser achter die aan het begin 5 dus typisch r duurlopen Over de verwachtingen voor het nieuwe seizoen zegt Van Duyn. "De indeling van RCL in lb is natuurlijk bijzonder nadelig. Je mist nu de derby's tegen Noordwijk en Quick Boys. Normaal gesproken wedstrijden die zo'n 2 a 3000 man publiek trekken. Nu kun je alleen nog maar een volle bak trekken wanneer je constant bovenin blijft meedraaien. De enige tegenstander waarvan je zeker weet dat die wat publiek naar de Bloemerd zal trekken is landskampioen ACV. Alhoewel, die wedstrijd is pas in decem ber, dus wanneer je tegen die tijd in de middemoot bent beland staan er bij die partij waarschijnlijk ook maar een man of 600 te kijken. Een ander nadeel van deze indeling is het feit dat er een stuk of vijf zeer verre uitwedstrijden bijzitten. Zo moeten we een keer naar Harkema Opeinde in Friesland, naar Assen, naar Kampen, naar Vriezeveen eh een keer naar Vroomshoop. Wedstrijden waar je een hele dag voor op stap bent. Toch moetje hier dacht ik nu ook weer niet te zwaar aan tillen want als de sfeer goed is kun je bij wijze van spreken drie dagen met een elftal op stap gaan. Wanneer het allemaal een beetje tegen zit en de sfeer is op een gegeven moment niet meer zo best dan zijn die verre uitwedstrijden natuurlijk funest. Feit is in ieder geval dat deze indeling de ver eniging erg veel geld gaat kosten. Het enige voordeel dat er misschien bestaat is datje in een minder zware afdeling bent terecht gekomen. Uit gesprekken met de trainers van ACV en Spijkenisse, dat zelf twee jaar in die afdeling heeft gespeeld, heb ik kunnen opmaken dat het peil in lb lager ligt dan in la. Misschien dat er dan dit jeer weer eens een belang rijke rol voor ons is weggelegd, ondanks dat we genoodzaakt zijn om met een sterk gewijzigd en verjongd elftal te gaan acteren. Het eerste team is namelijk vier min of meer vaste basis-spelers kwijt geraakt. Wally van Haver had er geen zin meer in om in het eerste te spelen. Johan van Duin is met voetballen gestopt. Leo Holl is zoals bekend trainer van GWS geworden en Wilbert Witteman heeft een a-contract gekregen bij FC Den Haag. Met het materiaal dat we nu hebben zie ik het toch wel degelijk zitten. Er zijn een paar jonge knapen, zoals Rini van Es, Cees Ruis en Peter Piket, doorgebroken en dat is natuurlijk een verheugende zaak. Al drie de KNVB-elftallen moeten zich dit jaar moeiteloos kunnen handhaven en misschien zit er nog wel meer in. Ook op organisatorisch gebied ziet de toekomst bij RCL er volgens mij rooskleurig uit. De bestuurscrisis en de organisatorische chaos behoren nu definitief tot het verleden. In het huidige be stuur zitten een aantal enthousiaste mensen die de zaken goed aanpakken. RCL is op dit moment echt aan 't uitgroeien tot een volwaardige topèlub in het amateurvoetbal" JAAP VISSER Van Seggelen blijft toch maar bij UVS LEIDEN - Hij schreeuwde aan het eind van het vorig seizoen harder dan wie cok in Leiden en omstre ken, dat hij een andere club zou zoeken. Hij kwam in de vakantietijd zo'n beetje om de week met een nieuw alternatief aanzet ten. Hij loopt, naar zijn zeggen, nu, terwijl de overschrijvingsperiode al lang afgelopen is, nog steeds met een blanco formulier van de KNVB op zak, zodat hij als enige voetballer in Nederland kan gaan en staan waar hij wil. Maar tochmaar toch speelt Theo van Seggelen het komende jaar gewoon weer voor de Leidse hoofdklasser UVS. Zo zie je maar weer: er loopt op deze aardkloot geen wezen rond, dat zo veran derlijk is als eenVan Seggelen. Je zou van een zojuist afgestudeerd (rechten)persoon toch eigenlijk wel een wat standvastiger hou ding verwachten. Al zegt Van Seggelen nu, dat hij bij zijn eer dere speculaties altijd het woordje 'misschien' heeft 'ge bruikt om aan te geven, dat er nog immer een weg terug was. Veel hing volgens hem af van een eventuele verhuizing bij het aan vaarden van een vaste betrek king. "Kijk, als ik in Amsterdam had moeten gaan werken zou ik er echt weinig voor voelen om drie keer per week naar Leiden te komen. Vandaar, dat ik de naam AFC heb laten vallen. E n als ik in Rotterdam had gaan wonen had ik dat ook niet gedaan, vandaar dat ik met VUC kwam aanzetten. Wilhelmus Dat is wat anders. Die vroegen me. Ik kon er ƒ7000,- krijgen. Ik ben er niet mee ae- coord gegaan". En Noordwijk Hij: "Ach iedereen zegt toch wel Waarvan acte, want toen puntje bij paaltje kwam meldde de spelbe- palende middenvelder zich, zij het met een voorgewende blessu re, op de eerste training van UVS in de Kikkerpolder. Waarom dus toch "Simpelweg omdat ik nog niet helemaal klaar ben met mijn studie. Ik ben bezig voor de acte Notarieel, moet nog een paar ten tamens doen. Ik verwacht onge veer in november klaar te zijn. Dan moet ik nog gaan sollicite ren. Of misschien neem ik eerst wel een tijdje vakantie, echt haast heb ik niet. Zoals heter nu uitziet ben ik dus voorlopig nog niet weg uit Leiden. En omdat ik nog niet weet waar ik uiteindelijk terecht kom, blijf ik maar zitten waar ik zit. En ach, ik heb het bij UVS eigenlijk best wel naar mijn zin. Soms twijfel je wel eens, maar het is tenslotte overal wel wat" Als hij dan toch blijft kan hij met- i vooruitblikken op het eizoen dat, naar het zich laat aanzien, opnieuw niet ge makkelijk gaat worden voor de blauwwitten. "Inderdaad het zal dit jaar weer erg moeilijk worden. Het is, wat de hoofdklasse aan gaat, een schiftingsproces. In geen enkele andere klasse is de wil om je te handhaven zo groot. Niemand gaat uit van een kam pioenschap, elke club wil in eer ste instantie niet degraderen. Unitas en De Spartaan, vorig sei zoen veruit de zwaksten, zijn ge degradeerd, de beurt is aan dege nen die net,ontsnapt zijn. En wat zie je; juist deze clubs. Die dus net onder ons eindigden, hebben zich flink versterkt. Zij begrijpen ook, dat ze anders de klos zijn. Alleen wij hebben er nauwelijks krachten bijgekregen. Logisch gevolg is, dat we het dan ook zeer moeilijk zullen krijgen. Al heb ben we natuurlijk één ding mee". En van Seggelen doelt dan op het feit, dat nog steeds ene heer Dés- ar de scepter zwaait over de selec- tiegroep van de Leidenaars. "De beste trainer die er in Nederland, dat scheelt wel wat. Natuurlijk, ik weet ook wel, dat een trainer weinig kan beginnen als het ma teriaal niet deugt, maar zo erg is het bij ons nou ook weer niet. Vooral taktisch gezien is Désar ontzettend goed. We zullen dit jaar dan ook met enige aardige vondsten op de proppen komen, dat kan ik je nu alvast verzekeren. Kan een keer fout gaan. Nou ja, dan verlies je met 6-0, dat vindt hij helemaal niet erg. Vooral niet als je de week daarop vrolijk met 4-0 wint. Is vorig seizoen ook ge beurd. Het wordt zwaar, daar blijf ik bij, maar écht somber zie ik het toch ook weer niet in". Dan nog over zijn eigen aspiraties: "Vijftien goals, op z'n minst. Nee, we hebben nog geen wedden schap afgesloten. Maakt niet uit, ik maak ze gewoon. Vorig seizoen heb ik nog teveel kansen laten liggen. Ik ben al flink aan het trainen op schieten." En waar gaat Theo van Seggelen volgend jaar heen "Ik zeg niks". AD VAN KAAM op de nul spelen Is eh dit ongeveer de bedoeling trainer? Of moeten we dit jaai Freek Riens ZEIST Professioneler kan de entourage waarin Freek Rienks over zijn nieuwe club en het nieuwe seizoen mijmert welhaast niet zijn. Riant gelegen in de bossen huist Rienks met Quick Boys twee weken voor het begin van de nieuwe voetbaljaargang 78/79 in Pa viljoen II van het Sportcentrum van de KNVB in Zeist. Twee dagen lang zet trainer Arie Lagendijk daar op Spartaanse wijze de nog nodige puntjes op de 'i'. Quick Boys enige aanwinst voor het nieuwe seizoen lijkt zich zonder de minste moeite te hebben aangepast aan zijn nieuwe 'omge ving'. Rienks is tijdens de afmattende trai ning een toonbeeld van ijver, terwijl hij even later tijdens het onderlinge partijtje, op halve kracht spelend, zich duidelijk als spelbepaler manifesteert. Die rol moet hij voor de Katwijkse eersteklas ser ook in dé nieuwe competitie gaan ver vullen en vooral in aanvallend opzicht wordt het een en ander van hem verwacht. De van de voetbalvereniging Katwijk af komstige Rienks (23) is ook eéri van de spe lers die het door het vertrek van Mouter en Pan (resp trainer geworden en gestopt) ont stane gat op het middenveld moet gaan dichten. Op zich allemaal geen merkwaardige gang van zaken. Opmerkelijk is echter wel dat Freek Rienks binnen het hechte vissers dorp Katwijk van club veranderde. Er kan moeilijk gezegd worden dat Quick Boys en Katwijk op uiterst vriendschappelijke voet met elkaar staan. Desondanks klimt Rienks een trapje (van de tweede naar de eerste klasse) hoger op de ladder. Louter uit spor tieve overwegingen vertelt hij. "Ik wilde gewoon wat beter en hoger gaan spelen. Ik wilde ook weten wat mijn moge lijkheden zijn, ofschoon ik nog niet zeker ben of ik een vaste plaats in het eerste elftal krijg", aldus een uiterst bescheiden Rienks. "Begrijp wel", gaat hij verder, "ik ben niet met ruzie bij Katwijk weggegaan. Nog maals ik wilde het gewoon eens hogerop proberen. En dan ik kon ik natuurlijk wel bij Katwijk blijven en met die club kam pioen proberen te worden, maar dat had jaren en jaren kunnen duren en tegen die tijd ben ik misschien wel een oude man. Uiteindelijk heb ik voor Quick Boys geko zen, omdat die vereniging dicht bij huis is en ik al wat spelers kende. Ik heb ook weer geen zin om voor een training en een wed strijd kilometers te gaan rijden". De overgang van Freek Rienks van Katwijk naar Quick Boys heeft in het dorp niet voor de nodige opschudding gezorgd. "Nee, he lemaal niet, iedereen begreep mijn over stap. Van de spelersgroep van Katwijk heb ik zelfs een leuk afscheidsfeest en -cadeau gehad. Alleen kon ik bij secretaris Gille- baart weinig goeds meer doen. Hij heeft geen woord met me gewisseld". Rienks heeft al lang met de gedachte rond gelopen om het 'hogerop' te proberen. Aan het einde van het seizoen 77/78 deed hij het pas daadwerkelijk. "In de jeugd wilde ik al naar een betere club, maar als dan puntje bij paaltje kwam kreeg ik het daarmee toch moeilijk. Al vanaf mijn negende jaar speel de ik bij Katwijk en als je dan van club wilt veranderen, gaat dat niet zo gemakkelijk. Ook het vorig jaar heb ik weer met die ge dachte rondgelopen, weer deed ik het niet. Dit jaar heb ik dan de knoop doorgehakt, het juiste moment geloof ik, Niet te jong, niet te oud". Freek Rienks gaat verder "Kijk, uit heel die geschiedenis blijkt wel dat er toch wel iets van clubliefde aanwezig was. Maar ik ga er daarnaast toch wel vanuit dat je als voet baller zo hoog mogelijk wilt komen. Van daar die overstap. In ieder geval zal ik wel iedere maandag de krant openslaan om te kijken wat Katwijk dat afgelopen weekein de geprestéérd heeft". Het feit dat Freek Rienks het komende sei zoen een spelbepalende rol bij Quick Boys moet gaan vervullen, benauwt hem niet. "Nee helemaal niet. Ik ben daar totaal niet bang voor. Iedereen speelt voor zijn plaats, ik ook, en iedereen probeert zo goed moge lijk te spelen". Tenslotte Quick Boys' centrumspits Kees van Rooyen over Rienks: "Ik geloof wel dat we er op vooruit zijn gegaan. Qua lengte trekt Freek iedereen naar zich toe en vallen er voor de spitsen gaten. Hij is ook sterk in de lucht en legt de hoge ballen voor je voeten neer. Daarnaast is zijn pass over de lengte ook sterk. Bovendien", zegt Van Rooyen met een glimlach, "kan je met zijn lengte de bal vanaf de vleugels gewoon blind voor de pot gooien WALTER OOMEN SANTPOORT - Ton Zwikstra had het tijdstip waarop hij Dick Dortmundt de helpende hand toe stak, niet beter uit kunnen kiezen. Uitgerekend op het moment, dat de voormalige Haarlem-doelman leek te zijn veroordeeld tot een verbeten strijd - met als inzet zijn geweigerde overschrijving naar Noordwijk - met de Vaak zo traag malende papiermolen van de KNVB. droeg de bondsfunctiona- ris hoogstpersoonlijk de oplossing van Dortmundts probleem aan. Een even kort als krachtig com mando van Zwikstra bleek vol doende om de wieken van dat bondsapparaat in een ongekend hoog tempo rond te laten draaien waardoor Dortmundts overstap je naar Noordwijk binnen een mum van tijd alsnog zijn beslag kreeg. "En daar ben ik vreselijk blij om' bekent de man, die Noordwijksal jarenlang bestaande keepers probleem moet oplossen. "De KNVB wilde de overschrijving in eerste instantie pas per 1 augus tus 1979 goedkeuren. Onder ver wijzing naar artikel 54 lid 2 van de reglementen eiste de bond. nu ik bij Haarlem een contract had geweigerd, dat ik naar de club te rug moest keren, waar ik het laatst als amateur had gespeeld. Dat was Telstar. De club nolabe- ne, die op het moment, dat ik naar Haarlem vertrok, een vergoe dingsbedrag voor mij had ont vangen. Ik zag het niet zitten om als onbezoldigd speler naar Vel- sen terug te keren. Zeker niet, nu ze bij Telstar al de beschikking over drie keepers hadden en ik daar een soort vierde wiel aan de wagen zou worden. Daarom heb ik onmiddellijk "Zeist" gebeld." Daar bleek men na ampel beraad begrip voor de zaak-Dortmundt op te kunnen brengen. Op zoda nige wijze zelfs, dat de Santpoor- Dick Dortmundt ter dispensatie in het vooruitzich t werd gesteld, "mits Telstar zich niet tegen uw overgang naar Noordwijk zal verzetten". Navraag bij de IJmond-club leerde de 27-jarige goalie, dat zijn voormalige club geen enkele punt van zijn verzoek om overschrij ving naar de zaterdageersteklas ser wenste te maken. Integendeel. Telstar- en tevens bondsbestuur- der Ton Zwikstra zou zich zelfs als een warm pleitbezorger voor Dortmundt opwerpen. "Zwikstra heeft alles voor me geregeldaldus Dortmundt. "Als het volgens de reglementen zou zijn gespeeld, had het allemaal veel langer ge duurd. Nu kan ik tenminste nog een deel van de voorbereidings periode van Noordwijk meepak ken". Dick Dortmundt stelt zich van zijn verblijf bij Noordwijk ("Eelman heeft mij gevraagd") veel voor. "Uiteindelijk", weet hij"kan ik nu wekelijks spelen, terwijl ik bij Haarlem steeds op de bank zat. Hoogstens mocht ik daar bij het C-elftal opdraven. Keepte ik voor honderd man. Ik heb vorig sei zoen Noordwijk tegen Quick Boys en ACV zien spelen. Waren er 3000 toeschouwers. Is toch véél aan trekkelijker. ..Begrijp me goed, ik had best bij Haarlem kunnen blijven.Maar het nieuwe contract was voor mij niet interessant. Wat ze mij bodep mag voor een ander misschien een leuk zakcen tje zijn, maar voor mij hoefde het niet. Tenslotte ben ik niet van voetbal afhankelijk. Heb een goe-" de baan als leraar lichamelijke opvoedingAls daar dan nog bij komt, dat je een groot deel van je extra bijverdiensten direct weer bij de belastingen mag inleveren, kun je beter het sportieve element boven het geld laten prevaleren. Zeker, nu Rob Boersma net weer voor drie jaar bij Haarlem heeft getekend en ik daardoor wéér op de bank zou zijn terechtgeko- Wat bij Noordwijk ongetwijfeld niet hel geval zal zijn. Sedert het vertrek van de nu bij Rijnsburg se Boys spelende Constant Smit kampt de equipe van John Eel man met een gigantisch keepers probleem. Zowel Ab v.d. Niet q.ls Cees v.d. Wiel bleken op de beslis sende momenten niet tegen de spanningen van het voetbal op eersteklassersniveau bestand. Als geen ander beseft Dortmundt dat zijn verrichtingen in Noordwijk met argusogen zullen worden ga degeslagen. Een wetenschap, die hem, hij zegt het bescheiden, niet belast. Hij; "Ik zou pas dan onder extra druk komen te staan, als Noordwijk door blunders van mij een paar keer achterelkaar de boot inging. Maar ik zal er alles aan doen om dat te voorko- GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12