Koen Gijsbers: „Halve finale is haalbaar... Tennistoernooi OLTC dit jaar minder sterk bezet Artiestenthe ater op 17e "Leidato Armoe troef bij Oranje honkbalteam Toto en lotto HH| PP MSmê m JH SCHOLIEREN BOUWEN IN TIEN DAGEN EEN HUIS HUISHOUD BEURS NU VIJFDE VAN NEDERLAND DINSDAG 29 AUGUSTUS 1978 Bataven-atleet (20) niet onder indruk van ek-atletiek in Praag LEIDEN - Nuchterheid is een kenmerkende karakterei genschap van Koen Gijsbers. De lange, 20-jarige atleet, die op de Europese kampioenschappen in Praag op de 400 meter uitkomt, heeft er geen behoefte aan breedvoerig over zijn kansen op die afstand uit te weiden. het oog gericht op de Westathle- tic-wedstrijden in Sittard. Daar realiseerde hij toen een Neder lands record van 46,20 seconden. Vervolgens nam hij even gas te rug en ging met zijn trainers toe werken naar de EK. Koen Gijsbers: ,,De grote vorm moet er nu zijn. Qua trainingstij den klopt dat ook wel. Ik heb er alle vertrouwen in". De toch wat teleurstellende prestatie, ruim een week geleden in Brussel, toen hij in een sterk internatio naal veld op de 400 meter kans loos laatste werd, heeft zijn zelf vertrouwen niet aangetast. „Ik had niet in Brussel moeten lo pen", erkent hij achteraf. „Ik had net een vliegreis van zes uur ach ter de rug. Ik kwam uit Finland waar ik ook al twee keer een 400 meter had gelopen. Daarom was ik wat moe en ging het zo knudde Bovendien moest ik in de bui tenbaan lopen. Nou, dan kun je een goede tijd wel vergeten" Gijsbers verschijnt dan ook in Praag aan de start in de overtui ging dat zijn voorbereiding opti maal is geweest. Bij die voorbe reiding hebben twee trainers een voorname rol gespeeld: zijn club trainer Lambert van de Berg voorzag hem van loopschema's, de ex-bondscoach Toine van de Golberg hielp hem bij de kracht training en voorzag hem van technische aanwijzingen. Over Van de Goolberg zegt hij: „Ik heb veel van hem geleerd. Trai- nings-technisch is hij erg goed" Het plotselinge vertrek van Van de Goolberg, die in het begin van deze maand door de Atletiek Unie aan de kant werd gescho ven, heeft Gijsbers tamelijk on beroerd gelaten. „Het is maar hoe je je opstelt", vindt hij er zelf van „een trainers-wissel is vervelend, maar er is altijd rommel geweest Niet dat ik het allemaal maar langs mijn koude kleren laat af glijden, maar ik heb ook geen zin om mij erdoor van de wijs te laten brengen. Er komt wel weer een andere trainer van wie je weer wat nieuws kunt leren" „Je moet het reëel bekijken", vindt hij zelf, „voor jezelf ongeveer we ten wat er in zit. Op de Europese ranglijst sta ik tiende, dus een plaats in de halve finales is haal baar. Daar ga ik vanuit. En wat betreft een mogelijke finale plaatsach, de baan is rond", grapt hij. Gijsbers, met zijn 20 jaar één van de jongsten in de Nederlandse af vaardiging, lijkt niet bijzonder onder de indruk van de kam pioenschappen in Praag. De at leet van het Leidse De Bataven geeft dat ook volmondig toe. „Ik heb de afgelopen twee jaar veel internationale ervaring kunnen opdoen, regelmatig wedstrijden in het buitenland gelopen. Dan weetje wel zo ongeveer wat je te wachten staat. Van die wedstrij den in Praag krijg ik dan ook echt geen kriebelig gevoel". Het klinkt wederom erg nuchter uit de mond van de oorspronkelijk uit Wassenaar afkomstige Gijs bers, die overigens wel zorgvul dig naar „die wedstrijden in Praag" heeft toegewerkt. In het begin van het seizoen hield de student aan de Koninklijke Mili taire Academie in Breda vooral DEN HAAG - lotto 33 van 20 augustus. Eerste prijs: twee winnaars, elk 239.443 gulden Tweede prijs: 7 winnaars, elk 19.546,90 Toch heeft Koen Gijsbers wel de gelijk moeite gedaan om zich zo objectief mogelijk een oordeel te vormen over de kwestie. Hij zegt: „Als atleten wisten we op een ge geven moment ook niet meer waar we aan toe waren. We ken den de visie van Toine. We heb ben daarna ook met Hans Keizer (een andere vakgroeptrainer) ge praat en met KNAU-bestuursle- den. Er zijn van twee kanten fou ten gemaakt. Zelf ben ik tot de conclusie gekomen dat wat Toine ten opzichte van zijn collega's deed en zei niet kon" Voor de Bataven-atleet is het hoofdstuk-Van de Goolberg dan ook afgesloten, al hoopt hij wel dat het instituut van de vak- groeptrainers behouden blijft. „Die opzet is goed, al heeft het nog wel enkele jaren nodig om te groeien". Gijsbers beschouwt de grote afvaardiging naar Praag als een uitvloeisel van de vorig jaar gestarte nieuwe trainingsaanpak binnen de KNAU. Volgens hem wordt de over het algemeen vrij jonge ploeg „uitgestuurd" om er varing voor de Olympische Spe len van Moskou op te doen. Gijs bers vindt het daarom van de keuzeheren wel inconsequent dat ze zijn clubgenoot Wybo Le lieveld, ook een jeugdige talent volle atleet die op de 1500 meter de limiet voor Praag haalde, niet naar de Tsjechische hoofdstad la ten afreizen. „Er zitten nu mensen in de ploeg die er minder in thuis horen dan Wybo", vindt Gijsbers die na Praag weer meer aandacht wil gaan besteden aan de 800 meter, een afstand waarop hij ook snel i de Leidse „Ik Madera - Eemnes: reprise van finale vorig jaar elk 681,80 elk 27.50 elk 27.50 gulden Derde prijs: 301 gulden Vierde prijs: 10.1011 gulden Vijfde prijs: 9.754 - gulden Toto 33 van 20 augustus. De derde prijs wordt niet uitgekeerd, omdat de winsom voor de prijswin naars beneden de rijksdaalder zakte. De helft van de derde prijs ging naar de eerste prijswinnaars, de andere helft naar de tweede prijswinnaars. Dit volgens artikel 18, lid 3. Eerste prijs: 143 winnaars, elk 438.80 OEGSTGEEST - Bram Madera, verrassend winnaar van het toernooi van de Leidsche Hout, heeft de smaak te pakken. Het toernooi van de OLTC (het zgn 30 toernooi) is minder sterk bezet dan het toernooi van de Leidsche Hout, maar met spelers als bv. Henk Emnes, Blommen- daal, Har Meijer, Jan de Groot, Lodewijk Kallenberg, Ton Grimbergen, Bas Ploos van Amstel en Rik Hins kan in de B-sector stellig een stevige partij worden verwacht. Een reprise van de finale van vorig jaar tussen Madera en Emnes lijkt overigens het toernooi van OLTC wel weer te krijgen. Een partij waarmee Madera vorig jaar snel klaar was, maar betwijfeld mag worden of Madera, de goede :in hij steekt ten spijt gemakkelijk zal zege- Drok. Ook die lijken in staat om de plaatsing waar te maken, maar het zal voor hen toch geen ge makkelijke zaak zijn. Maureen Meijer krijgt in haar helft te ma ken met J Voskuyl en Janny Kaaien en Joly Drok ontmoet In ge van Zuuren en Annelies Koole, die haar beiden nog ken nen uit de "Roomburg" periode Toen was Joly Drok - Overdij- kink hen beiden nog duidelijk de baas. In het GDB gooit Joly Drok zeker hoge ogen met haar partner uit de voorbije Roomburg-perio de, Dick Bouman. Gisteren liet deze beproefde com binatie het duo van Gisbergen/ Haslingshuis kansloos, 6-3, 6-0. In het HEC is de deelname bedui dend sterker dan in de B-sector De no 1 geplaatste Frans de Weg er moest gisteren al drie sets op de baan blijven om zich te ont doen van Kroon, 0-6, 6-1, 6-3. Verder zijn in dit nummer ge plaatst J. van Tongeren, Hein Salman en Rob Spaans. Spaans kwam nog niet in actie, maar van Tongeren en Salman wel. Van Tongeren won van Haanraadts, 6-2, 6-4 en Salman van H. Temminck, 6-7, 6-2, 6-3. Behalve de geplaatste spelers zijn er nog meer kapers op de kust. Bv. de finalist van het HE Vet op de Leidsche Hout en de districts kampioenschappen, Joost Roo- denburg. Die had in de eerste ronde geen enkel pardon met H. de le Bretonniere, 6-1, 6-3. Mors huis bood Leo Links moedige te genstand, maar de veteraan ver loor toch, zij het minimale marge, 6-2, 5-7, 2-6. Bij de dames in C zijn geplaatst J. Zonnevuyle, T. Tönjann, A. Cysouw en M. Smit. Ook hier lijken de geplaatsten lang niet zeker van de hen toege dachte plaatsen. De concurrentie is sterk. Dat ondervond de winnares van het DED in Hazerswoude mevr. Laf- ay, die in de eerste ronde werd uitgeschakeld door M. Hartwijk 1-6, 6-2, 3-6. uit de voeten komt. Gijsbers: had dit jaar misschien wel harder kunnen lopen dan de 1.47.7 aan het begin van het seizoen, maar dan had ik zwaarder en waar schijnlijk ook wat krampachtiger moeten gaan trainen. En wie weet was dat weer ten koste van m'n 400 meter gegaan. Waar zou ik dat voor doen? Die 800 meter komt wel. Ik ben pas 20 jaar. Ik heb nog tijd genoeg". BERT PAAUW RIMINI (ANP) - Japan heeft op on verbiddelijke wijze revanche ge nomen voor de onverwachte ne derlaag van 1-2 tegen Nederland in de Haarlemse honkbalweek. Met 7-0 werden de Oranjeman nen opgerold in een wedstrijd waarin opnieuw de zwakke plek - het slaan - werd blootgelegd. Slechts twee honkslagen kwa men op de conduites te staan van Oranje, dat kwam door Don Wedman en Boudewijn Maat op twee Japanse werpers, van wie vooral Mori een schitterende wedstrijd speelde. Maar ook het Nederlandse werpen stond in het teken van de armoe de, die momenteel heerst in de vaderlandse honkballerij. Dui delijk is gebleken dat er slechts twee man in staat is om als starter te fungeren: Martin Ronnen- bergh en Bart Volkerijk. Dat is tegen Japan, ongetwijfeld een van de sterkste ploegen van dit toernooi, ondanks nederlagen te gen de Verenigde Staten en Cu ba, nog eens onderstreept. Japan, dat qua veldwerk stukken beter was, had in Mori een uitnemende pitcher. Nederland kwam er te gen deze man nog genadig af. Want met het zwakke werperspo- tentieel dat Nederland momen teel bezit gaat het gaandeweg met de slagprestaties achteruit. Hans Augustinus daarover "En dan zijn er in Nederland nog be zwaren tegen de komst van Ame rikaanse werpers. Men wil niet dat ze in de Nederlandse compe titie uitkomen. Wat kunnen wij niet van deze mensen leren. Als wij in ons land Amerikanen zou den krijgen zullen de slagpresta ties sterk vooruit gaan". Japan bracht Mori in het veld met de opdracht zo snel mogelijk de beslissing te forceren. Bijna speelde de kleine Japanner een "perfect game". In zes innings gooide hij 8 - 0 - 1 - 0. Na twee innings was de situatie voor Nederland al uiterst moei lijk. Deze ploeg zou nooit in staat zijn een achterstand van 0-3 weg te werpen. Toen Mori in de zevende innings zijn plaats afstond aan Manabe bij een stand van 0-5 was de situa tie hopeloos. De tweede Japan ner leverde eveneens een voor treffelijke prestatie met zijn 4x3 slag, 0x4 wijd. 1 honkslag tegen en geen man over de plaat. In het toernooi om de wereldtitel versloeg voorts Nicaragua met 19-0 België. Werpersresultaten: Nederland: Jan Hijzelendoorn (1 1/3 inn) 1-4-1-0. Eddy Tromp (6 2/3 inn) 3-4-8-2. Paul Mulder (1 inn) 1-0-1-0. Japan: Mori (6 inn) 8-0-1-0. Manabe (3 inn) 4-0-1-0. LEIDEN - Op vrijdag 8 septem ber zal in de Leidse Groenoordhallen de jaarlijks terugkerende Leidato worden geopend. Voor de 17de keer wordt deze Leidse huishoud- show gehouden, waarvoor dit jaar 150 standhouders hebben ingeschreven. Met een beurs- oppervlakte van ruim 11.000 vierkante meter is het qua grootte de vijfde huishoud beurs van Nederland. Het organisatiecomité - niet te vreden over het bezoekersaan tal van de afgelopen jaren - heeft de Leidato op verschil lende punten een "facelift" ge geven. Zo wordt na een onder breking van vijfjaar het optre den van bekende artiesten tij dens de beurs weer in ere her steld. In het Leidato-theater zal in samenwerking met het Leidsch Dagblad elke avond een zanger, zangeres of groep optreden. Tot de gasten op de Leidato behoren onder meer Alexander Curly, de groep Ca tapult, het Trio Los Alegres, de Dik voor Mekaar Show, Imca Marina, Barbara en Bas en Rob de Nijs. Verder zullen op gezet te tijden de pas uit Amerika te ruggekeerde Fourty Four De grees in het theater een majo rette-show verzorgen. De officiële opening zal door burgemeester Vis worden ver richt door het metselen van de eerste steen van het "Leidgto- huis", dat tijdens de tien dagen durende beurs zal worden ge bouwd. Om dat huis van de grond te krijgen zullen leerlin gen van de LTS aan de Haag- weg, de Don Bosco-school, de Christelijke LTS, de streek school en de Bedrijfstechni- Imca Marina sche school worden ingescha keld. Het project, dat bedoeld is om de Leidato-bezoekers at tent te maken op de goede toe komstmogelijkheden die er zijn in het bouwbedrijf, wordt geleid door de uitvoerder, de heer Vioen. Tegenover de bouwactiviteiten is een voorlichtingsstand aanwe zig van de gezamenlijke Leidse aannemers. Bezoekers kunnen daar alle mogelijke informatie krijgen over verbouwingen, subsidies, restauraties e.d. Verder is er een stand van de NBM-makelaars uit Leiden die informaties verstrekken over het kopen en verkopen van huizen en wat daarbij komt kij ken. Nieuw is ook de Oudhollandse jaarmarkt op de Leidato. Een decor van geveltjes, sfeervolle gaslantaai'ns, een terrasje, een waterpomp en een fraaie vijver, er is van alles te zien en te proe ven. Onder meer zijn er een ha- ringkar, een warme bakker, een poffertjeskraam, een klom penmaker en een kaasstand. Op de markt is elke avond een poppenkastvoorstelling en voor de jeugd ook nog op woensdag-, zaterdag- en zon dagmiddag. Bovendien is er op de Leidato een filmzaal waar allerlei soorten teken-, avonturen- en lachfilms vertoond worden voor de jeugd. Voor de aquariumliefhebbers is op de Leidato dit jaar ook ruim te gereserveerd. Zo zijn er twee paludaria (oeveraquaria), zoetwater- en zeewateraquaria. Gedurende de openingstijden zullen aan geïnteresseerden Rob de Nijs adviezen worden verstrekt door leden van de Leidse aqua rium- en terrariumvereniging De Natuurvriend. Op de galerij van de Groenoord- hal is tijdens de Leidato een grote antiek- en curiosamarkt en in het theater presenteert Hans Versnel elke avond een aantal malen de Leidato-kwis. Er worden kandidaten uit het publiek gekozen, die over ver schillende onderwerpen wór den ondervraagd en daarmee prijzen van standhouders kun nen winnen. Een lege stoel op het podium is een uitnodiging voor iedereen die iets te vertel len heeft. De bedoeling is dat het een gezellige praatshow wordt. In het Leidato-theater worden dagelijks opnamen gemaakt door de radio- en televisie- dienst van het Academisch Ziekenhuis. Voor het eerst-tij- dens een Leidato zullen de be zoekers gebruik kunnen ma ken van het nieuwe restaurant van de Groenoordhal. In dat restaurant treedt geregeld het duo Happiness op. Het oude kleinere restaurant zal tijdens de Leidato zijn omgebouwd tot een echt bruin café. Leidato- comitélid Jan van Zijp: "We vinden zelf dat we dit jaar een bijzondere Leidato presente ren. Met 230 stands is het de grootste die we tot dusver heb ben gehouden". Volgens een ruwe schatting bedragen de to tale kosten van organisatoren en standhouders zo'n drie mil joen gulden, terwijl ongeveer 100.000 reductiekaarten zullen worden verspreid. Zoals gebruikelijk worden be- rijksdaalder voor kinder zoekers die per trein of bus komen weer gratis per bus ver voerd vanaf het station. Het or ganisatie-comité verzorgt ook het vervoer van en naar de Lei dato voor een dertigtal bejaar dentehuizen in Leiden en om geving. Wat dit jaar ontbreekt is de Leidato-loop. Dat hangt on der meer samen met de gewij zigde openingstijden en het feit dat de loop niet zo'n groei i deelnemertal vertoonde als werd verwacht. De Leidato is vrijdagavond 8 si tember geopend van 19 22.30 uur, op de zaterdagen v 11 tot 17 en van 19 tot 22.30 u Op zondagen van 11 tot 18 i en op de overige dagen van tot 17 en van 19 tot 22.30 uur. entreeprijs bedraagt vijf g

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11