Kans op links college in Leiden is klein Je eigen vervuiling zien op expositie Leidse Volkstuinweek in Ons Buitenbegonnen Op laatste benen... D 66 gereserveerd over koerswijziging PvdA Actief in vrije tijd MAANDAG 28 AUGUSTUS 1978 LEIDEN - De kans op een links college van burgemeester en wethouders in Leiden lijkt voorlopig nog gering. D'66 staat in eerste instantie gereserveerd tegenover de koerswijziging van de PvdA om in plaats van met de VVD een coalitie met uitsluitend linkse partijen aan te gaan. De PvdA is voor een links meerderheidscollege met PPR, PSP en CPN afhankelijk van steun van D'66. Burgemeester Vis en zijn echtgenote Mevrouw Vis krijgt op de foto bloemen de Leidse Volkstuinweek. Leidse Bond beheert straks 1020 tuinen LEIDEN - „Het vormen van de Bond van Leidse Ama teur Tuinders had als be doeling een betere organi satie ten opzichte van het gemeentebestuur te krij- Timmeren gen. We hebben in die tien jaar een goede vooruit gang geboekt met deze or ganisatie" buitenstaanders te verstevigen, en zoveel mogelijk mensen ken nis te laten maken met het werk en de hobby van de volkstuin- Woorden opgetekend uit de mond van de heer H.J. Haarlem, voor zitter van de eerder genoemde bond, die deze week een volks tuinweek organiseert en tegelij kertijd haar tweede lustrum viert. De heer Haarlem gaf verder aan dat de onderhandelingen nu ook daadwerkelijk beter verlo pen. Met het hijsen van de vlag op het complex van de Tuingroep "Ons Buiten" in Leiden-Noord, open de burgemeester Vis, in gezel schap van zijn vrouw, zaterdag middag deze Volkstuinweek, die bedoeld is om het contact met „We moeten weer weg timmeren" de voorzitter Haarlem de bedoe ling van deze Volkstuinweek voor de Leidenaars. „We hebben toen de Oostvlietpolder erbij ge kregen onder het mom van „he ren maak er maar wat van", en we hebben er wat van gemaakt want de volkstuinen daar zijn uitge groeid tot een lust voor het oog", zo zei de voorzitter, die er verder op wees dat de groei er nog steeds de Lage Mors en aan de Tasman- straat èn bij "Ons Buiten" „We hebben meegemaakt dat tuin ders hun tuin moesten verlaten zonder schadevergoeding", aldus Haarlem, maar het vechten en de verbeterde samenwerking met de gemeente bieden behoorlijke is meer aan de toekomstperspectieven, karakteriseer- „In de Oostvlietpolder en in de ver dere toekomst in de Stevenshof- jespolder zijn er nog mogelijkhe den". Een kritisch noot van voorzitter Haarlem betrof de nog niet al te beste regeling voor vuilnisafvoer en het plaatsen van verenigings gebouwen. Burgemeester Vis reageerde in zijn toespraak dat de Bond het ietwat gemakkelijker heeft dan de gemeente, omdat deze vereniging met een verlang lijst komt, en de gemeente daar aan moet beantwoorden. De Leidse burgemeester vergat er niet aan toe te voegen dat het hebben van een verlanglijstje wel inhoudt, dat de vereniging een levende club is. Het hele probleem is dat de gemeente juist gebrek aan grond heeft De Bond is als centrale organisatie al tien jaar het overkoepelende samenwerkingsorgaan van de Leidse volkstuinders. Thans vallen er vijf tuingroepen onder en binnenkort bij de voltooiing van het volkstuinencomplex bij Holiday Inn zullen dat er zes zijn. Met die zeventig tuinen aan de Haagse Schouw erbij beheert de Leidse Bond van Amateur Tuin- Behoefte Motorbootje uitgebrand LEIDEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag brandde op de Zijl aan het einde van de Merenwijk in Leiden het motorbootje van de heer Brands uit. De schade wordt geschat op 16.000 gulden. ders dan in totaal 1020 tuinen i Leiden. Op zich zelf een flink aantal, maar wie weet dat over de hele stad ge zien nog 400 tot 500 mensen op een wachtlijst staan, wordt dui delijk dat de Bond na tien jaren nog steeds verder moet vechten voor meer ruimte Pijn Gevochten is er al, pijn geleden ook, vertelde voorzitter Haarlem en verloren gegaan zijn ook al wat tuintjes in die tien jaren, zoals aan Vakantiebezigheden Morgen worden de vakantiebe zigheden van de buurt- en clubhuizen in Leiden afgeslo ten. De twee laatste evene menten zijn: Klein MatiloZaanstraat - Fietspuzzeltocht over 35 km. start 12 uur, 20 uur slotavond in het clubhuis. Op Eigen Wieken, Valkenpad - Instuif 10-12 uur en 14-16 Vido-avond Op woensdag 30 augustus om 8 uur 's avonds wordt in het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a een thema-avond ge houden, speciaal voor vrou wen in de overgang (afgekort vido). Er zullen twee spreek sters zijn te weten Thea Ver- werda, initiatiefneemster Vi- do-vrouwen Nederland en Gerda van Dijk aan wie vra gen gesteld kunnen worden. De bedoeling is om op deze avond te polsen of er belang stelling is om een groep te vormen. Deze groep zal dan eenmaal per veertien dagen bijeenkomen. Duivensport PV 'Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf Duffel met 297 duiven. De uitslag was: 1 B Singeling, 2,3, 5, 78,9,10. C. Gijsman, 4. W. Fokker, 6. P Juffermans. PV "De Blauw- kras" vloog vanaf Vilvoorde. De uitslag was: 1, 5, 7. P Gijsman en Zn., 2, 10. A. Ou- werker, 3,8. F. v.d. Wetering, 4,9. W.v.d. Wetering,6.N.v.d. Blom. LPV "De Rijnkleivers" vloog ook vanaf Vilvoorde met 395 duiven. De uitslag is: l .J.C. Pracht, 2,3,10. J. Kok, 4, P. v. Griensven, 5, 8. S. v. Goozen ,6.K.v. Ley den ,7.B.v Mil, 9. J. v. Alphen. Korfbalweek De Leidse korfbalvereniging De Danaïden heeft voor de na tionale korfbalweek, die deze week wordt gehouden een groot aantal activiteiten op het programma staan. Afge lopen zaterdag werd een be gin onder meer met een twee kamp met Fides Pacta, een ballonnenwedstrijd een ver- kleedoptocht en een disco. Woensdag 30 augustus is er op het veld aan de Montgomery- straat een training voor alle kinderen van 7 tot en met 12 jaar. Zaterdag worden de fes tiviteiten afgesloten met een familiedag, een wedstrijd voor recreatiekorfballers en een filmavond in het clubge bouw. In 1945 toen de behoefte aan eigen voedselvoorziening door de oor log erg groot was had Leiden maar liefst 2300 volkstuinen Door woningbouw en wegen aanleg werd de ruimte daarna steeds schaarser, met als gevolg een terugloop in het aantal volks tuinen. Dat er de laatste tijd weer een grote stijging valt te zien ligt volgens voorzitter Haarlem ook wel aan de behoefte aan deze vorm van vrijetijdsbesteding. „Voor jongere mensen, zeg maar tot zo'n 35 jaar zijn er de sportver enigingen. Boven die leeftijd komt er eigenlijk een groot gat. En dat kunnen wij opvullen". Gij staaft deze conclusie door aan te geven dat het overgrote deel van de deelnemers en wachtenden tussen de 35 jaar en 55 jaar zijn. Verder zijn er nog veel gepensio neerden die er als hobby en ont spanning een tuintje ergens op een volkstuinencomplex in Lei den op na houden. Tegelijkertijd met de feestelijke opening had de Bond, die verder bloemendagen voor bejaarden houdt, kindercorso's organiseert en cursussen bloemschikken geeft, een prijsuitreiking voor de mooiste volkstuinen op basis van een gezonde rivaliteit om de complexen zo mooi en schoon mogelijk te houden. De uitslagen waren als volgt: Groep A (grote tuinen en siertuinen): 1. Room burg; 2. Oostvliet; 3. Ons Buiten; Groep B (kleine tuinen) 1. On derlinge Turnvereniging; 2. Zon neveld aan de Nachtegaallaan. Auto s op Stationsplein beschadigd LEIDEN - De politie van Leiden heeft omstreeks vier uur zondag ochtend vijf Rotterdammers aangehouden, die op het Sta tionsplein in Leiden vernielingen aanbrachten aan daar geparkeerd staande auto's. Zij liepen onder andere over de au to's heen en verbrijzelden kop lampen van de wagens. In een eerste reactie op de beslis sing van de PvdA-ledenverga- dering van afgelopen vrijdag zei D'66-fractievoorzitter Glaubitz gisteren dat de standpunten van de PvdA (vorming links college) en D'66 (coalitie met PvdA en VVD) "niet verenigbaar lijken" Hij liet ook uitkomen dat D'66 niet gemakkelijk van standpunt zal veranderen. De PvdA zal niet van ons moeten verwachten dat wij binnen een week omgaan, dat zou natuur lijk ook een geweldige draai zijn", aldus Glaubitz. D'66 werd zaterdag door de Partij van de Arbeid uitgenodigd om vandaag deel te nemen aan nader overleg met de onderhande lingsdelegaties van PvdA en PPR. Hoewel D'66 deze uitnodi ging heeft geaccepteerd, maakt fractievoorzitter Glaubitz het voorbehoud dat D'66 voorlopig alleen uitleg wil over het nieuwe standpunt van de PvdA. "Van D'66 zijn geen initiatieven te ver wachten om keuzes te doen" Geen druk Van de kant van de PvdA werd gis teren verklaard dat men van D'66 een keuze verwacht, maar de de mocraten deze keuze zelf moeten maken. "We gaan D'66 beslist niet onder druk zetten, zij moeten hun hun eigen beslissing ne men", zei de nieuwe PvdA-on- derhandelingsleider Duyvestein. Duyvestein volgde zaterdag binnen, de PvdA-fractie lijstaanvoerder Van Dam op. Deze besloot het weekeinde na de beslissing van de afdeling zelf uit de onderhan delingsdelegatie te stappen. Van Dam verklaarde deze beslissing te hebben genomen om te voor komen dat de afdeling hem zou verwijten zich onvoldoende voor een links college te hebben inge zet, als dit onverhoopt mislukt. Overigens zei hij een poging om een links college te vormen 'loyaal te willen steunen' Slechte zaak Intussen heeft de VVD met teleur stelling kennisgenomen van de koerswijziging bij de PvdA. Waarnemend onderhandelings leider Van Duijn sprak van een "uitermate slechte zaak voor de politieke situatie in Leiden" Hij noemde de beslissing van de PvdA-afdeling verder "onbe grijpelijk, gezien de goede sa menwerking binnen de onder handelingsdelegaties" Volgens Van Duijn waren de PvdA en de VVD zonder onaanvaard bare Aangereden Leidenaar overleden LEIDEN - In het Academisch Ziekenhuis is overleden de 61-jarige Leidenaar Cornelis Zandvliet, die eerder deze maand betrokken was bij een verkeersongeval in de Pelikaanstraat. De Leidenaar fietste daar sa men met zijn vrouw, toen het tweetal werd aangereden door een automobilist uit Zoeterwoude. Deze automobilist verkeerde volgens de politie onder in vloed van sterke drank. van de V V D zal blijven zitten. "Ik geloof dat D'66 nu consequent zal zijn" Misplaatst LEIDEN - Op zijn laatste benen hinkt de Leidde collegevorming naar een even open als chaotisch einde. De gecompliceerde situa tie in het plaatselijke politieke bedrijf heeft zijn sporen inmiddels naar alle kanten achtergelaten. Met nog een week te gaan dreigt de totstandkoming van een nieuw college van burgemeester en wethouders uit te lopen op een complete loterij. Terwijl de rivaliserende oppositiepartijen CDA en WD al voor de beginfase over elkaar vielen en het CDA snel geen stap meer kon doen, struikelde de PvdA vrijdag in de slotfase over de eigen benen. De afdelingsvergadering blokkeerde onverwachts maar gedecideerd de vergevorderde vrijage met de WD. De Pvd A-top moest zijn avances naar rechts op ruwe wijze bekopen en werd gedwongen de liefde eenzijdig ter linkerzijde te zoeken. De nederlaag van de PvdA-top valt toe te schrijven aan een onvol doende besef van de sentimenten tegen de WD in eigen kring. De afkeer van de afdeling tegen een links liberaal college was in wezen meer gevoelsmatig dan redelijk. De ledenvergadering wilde in meerderheid van geen WD horen en wenste het ver gevorderde overleg niet eens te wegen. De leden lieten simpel weg de eigen gevoelens het zwaarst wegen. In feite botste het strikt bestuurlijke en praktisch politieke stand punt van de PvdA-kop tegen de emotionele gevoelens en de principiële voorkeur van de leden. Het feitelijk en zakelijk plei dooi van fractievoorzitter Hans van Dam was daar nauwelijks tegen opgewassen. De zelfbewuste en strategisch sterke fractie voorzitter ging een ongelijke strijd, die van de rede tegen het gevoel, aan en verloor deze dan ook kansloos. Dat de PvdA-leider de sentimenten tegen de WD niet tijdig heeft ingeschat kan hij alleen zichzelf verwijten; dat hij het bij zijn ongelijke pleidooi echter grotendeels zonder daadwerkelijke en hard benodigde steun van zijn fractie moest doen, moet hij ande ren verwijten. Terwijl de tegenstanders van een links liberale coalitie zich vanzelfsprekend heftig weerden, lieten de voorstan ders - onder wie Van Dams collega-wethouders - zich niet horen. Een opvallend gebrek aan politiek karakter of simpel bewijs dat de keuze voor de WD voor hen een opportunistische dus du bieuze en zo nauwelijks te verdedigen voorkeur is. De linkse keuze van de achterban blijft intussen twijfelachtig en moeilijk realiseerbaar. De PvdA heeft zich nu eigenhandig in een afhankelijke, gecompliceerde en broze situatie gemanipuleerd. Afhankelijk van de opstelling van vier andere partijen, gecom pliceerd door de benodigde steun van de tegenstrijdige partners als PSP en D'66 en broos door het ontbreken van een consequen te eensgezinde politiek. KEES VAN DER MALEN De eerste onderhandelaar van de WD zegt in elk geval niets te voelen voor het inslaan van een andere weg. "Wij geven voorlopig nog steeds de voorkeur aan de PvdA". Het vorige week gedane aanbod van het CDA om een col-* lege met D'66 en VVD te vormen met elk twee wethouders noemt hij "misplaatst en voor de WD £)e gang nu niet aan de orde" Het CDA heeft gisteren een verkla ring uitgeschreven waarin de on derhandelingspartijen worden opgeroepen te werken aan een college "waarin zoveel mogelijk partijen zich herkennen" Volgens het CDA kan in de huidige situatie alleen nog een college worden gevormd dat steunt op een meerderheid. "Wij nodigen alle partijen uit hieraan mee te doen. Het stadsbelang dient bo ven de partijbelangen te staan", aldus de CD A-verklaring. Collegevorming zaken bij de college vorming in Leiden mag tot vrij dagavond weinig verheffend ge weest zijn, hij is daarna onaan vaardbaar geworden. Wat de Par tij van de Arbeid vorig jaar op landelijk niveau presteerde, blijkt ook in Leiden tot de moge lijkheden te behoren: Het met voeten treden van democratische spelregels. Achttien en een half- duizend Leidse burgers brachten op 31 mei hun stem uit op de raadskandidaten van de PvdA. Dit betekent, dat vanaf 5 septem ber veertien PvdA raadsleden voor vier jaar een mandaat krij gen om de stad te besturen. Een mandaat wat steunt op die stem men. Niet op een stemverhou ding van 60-49 in een chaotische afdelingsvergadering. Het is on verkwikkelijk dat een geslaagde lobby een stad onbestuurbaar maakt. Er zit een fractie in de ge meenteraad, geen ledenvergade ring. Wie dat verschil niet duide lijk is, moet zich liever niet met democratie bezighouden. Een uitspraak van een ledenvergade ring mag en moet als zwaarwe gend advies gezien worden, maar daar houdt haar invloed op. De fractieleden besluiten. Menno Witteveen, lid D'66, Groen- hovenstraat 9. de partijen nauw tot elkaar ge komen. Hij verwijt de PvdA-af deling dat de afwijzing van een PvdA/WD-college was gedaan zonder het programma te beoor delen. "We hadden er zaterdag volledig uit kunnen komen. Tot één centimeter voor de finish was de zaak kant en klaar", aldus Van Duijn. De onderhandelingsleider van de WD hoopt nu dat een links col lege onmogelijk zal blijken en de PvdA-ledenvergadering ko mende vrijdag alsnog voor een coalitie met de WD kiest. Van Duijn heeft in elk geval de zekere verwachting dat D'66 op de lijn Een LEIDEN - Een aanzet om mensen in contact te brengen met hun eigen vervuiling en ze eens met hun neus op de keiharde feiten van de verontreini ging te drukken. Dit is de achtergrondge dachte van de tentoon stelling Zwerfvuil en Mi lieu, die gisterochtend ge opend werd aan het Ra penburg 48 en die nog tot 9 september in dit pand te bewonderen valt. erandert in i je jezelf, de aanschouwen i vinger die je ten- De afdeling Milieuzaken gemeente Leiden heeft de toonstelling voorbereid en samen met de reinigingsdienst, die plantsoenendienst, de studen tenvereniging Minerva en enkele wijkcomité's op poten gezet. Sa men is een geheel project opge steld dat betrekking heeft op het zogenaamde zwerfvuil, al die rommel, die door ons mensen op straten, pleinen, in parken en plantsoenen en in bossen of an dere natuurgebieden wordt ach tergelaten. De aankomende stu denten, verenigd in Minerva houden zich bezig met enquête ren, tellingen, schoonmaakacties en het fotograferen van de ver vuiling. Macaber Bij de entree van de tentoonstelling kan de bezoeker kennismaken met het erg macaber overko mende werk van Henk Gosses, die met behulp van zwerfvuil machinaal iets menselijks heeft opgebouwd. Een kop van een pop, die na een druk op knopje langzaam een spiegel waari vernietiger, kunt Een hand met eei naar de hand toe vingerbeweging, opgebouwd uit hout van een ladenkastje, een gie tijzeren steun waar de hand op bevestigd is en dat eerst dienst deed als naaimachineonderdeel. Met een stukje spiegelend plexiglas dat voorheen in een vitrine geze ten heeft en nu allemaal ergens in het groen of op straat door osses gevonden werd en nu op een uit stekende manier gebruikt wordt om iets vergankelijks aan te to nen, beïnvloedt door de vervui ling van het milieu. Cynisch Hans Ferrée probeert op kunstzin nige en enigszins cynische wijze met panelen aan te geven dat het verzamelen en onderzoeken van het zwerfvuil net zo interessant is als het werk van archeologen die oude overblijfselen gaan opgra ven. Zijn werk draagt dan ook de treffende naam "Archeologie van de berm", waarin foto's en recla mes (de foto's tonene het voor werp verfomfaaid in de berm aan, in het erbij geplakte kranteknip sel wordt hetzelfde artikel aan geprijsd) nog gewezen wordt op de mens in de consumptiemaat schappij. In de hoekjes gedeponeerde rot zooi, foto's van schoenen tot blikken, van dozen tot con dooms, geconfronteerd met af gebeelde vondsten uit de oud heid, op zich een absurd overko mende confrontatie, maar o zo treffend weergegeven. Proef Verder aandacht aan de gemeente lijke reiniging op de tentoonstel ling met foto's van de verschil lende diensten en een expositie van CRM over wat er mis is met ons natuurlijk milieu, vullen de andere ruimten. Foto's van plek jes in de stad, waar je normaal langs loopt en het ziet, maar er zelf zo weinig aan doet, zoals fiet sen in het water, opengescheurde vuilniszakken enz. maken de ten toonstelling tot een wel heel bij zondere. Het is een proef (Leiden heeft ge vraagd om experimenteerstad te mogen worden bij het opzetten landelijk aktiemodel erfvuil) du is zeker

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3