Lauda moet wereldtitel overdoen aan Lotus Gerrit W olsin op eigen bodem nog wel zegevieren Peterson 'duwt' Andretti naar overwinning in Grand Prix Zandvoort ROND DERDE IN WK 178 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1978 SPORT SPORT SPORT ZANDVOORT - In de 68ste ronde van de Grand Prix van Nederland viel de beslissing over het wereldkampioenschap in de Formule I. Toen, gaf heersend wereldkampioen Niki Lauda zich definitief over. Als een bezetene had hij daarvoor achter de twee zwarte bolides van Andretti en Peterson aangejaagd, vechtend voor zijn allerlaatste kans. In een poging de zaak te forceren draaide hij met zijn Alfa Brabham zelfs nog de snelste ronde. Maar het mocht niet baten en Lauda zag dat in. Zeven ron den voor het einde draaide hij abrupt de gaskraan dicht en con centreerde zich van toen af aan alleen nog maar op zijn spiegels om te zien of een of andere on verlaat zijn derde plaats soms nog zou bedreigen. Hij gaf het op en deed bij deze de wereldtitel over aan Lotus. Aan Mario Andretti dus, de Amerikaan die door teammaat Ronnie Peterson vol gens afspraak als eerste over de streep werd 'geduwd'. Pet Nog is Andretti, na zijn victorie op Zandvoort geen kampioen, maar niet voor niets gooide stalbaas Colin Chapman zijn pet ditmaal hoger dan anders. Zijn beide cou reurs zijn namelijk, met nog drie Grand Prix te rijden, onbereik baar geworden voor de concur rentie dus hoe je het ook wendt of keert, een Lotus-rijder behaalt de wereldtitel. En dat dat Mario An dretti gaat worden staat welhaast voor honderd procent vast, cala miteiten uitgesloten. Zijn Zweedse stalgenoot Ronnie Pe terson is namelijk contractueel verplicht om de Amerikaan voor te laten gaan. Waarmee het boek gesloten is, want behalve de we reldtitel is de tweede plaats, aan Peterson, ook al vergeven. De rest is een wassen neus. In zekere zin kan de Grand Prix van Zandvoort ook wel als zodanig gekwalificeerd worden, want wat op papier eigenlijk al vaststond werd in de praktijk ondubbelzin nig bewaarheid. De John Player Specials van Chapman, dit jaar heer en meester op de circuits, bleken op het winderige parcours in de duinen, uitstekend uit de weg te kunnen. Van start tot fi nish circelden de twee zwart- gouden wagens als door een touwtje aan elkaar verbonden aan kop van het veld rond. Dat het niet helemaal een optocht werd was te danken aan de vol hardende houding van Niki Lau- De uitslag van de GP van Neder land 1. Mario Andretti (VS) Lotus. 75 ronden (316,95 km) in 1 uur 41 min. 04.23 sec. (gcm. 188,170 km/ u). 2 Ronnie Peterson (Zwe) Lotus, 3. Niki Lauda (Oos) Alfa Brabham, 4. John Watson (Ier) Alfa Brab ham, 5. Emerson Fittipaldi (Bra) Copersucar) 6. Gilles Villeneuve (Can) Ferrari, 7. Carlos Reute- mann (Arg) Ferrari, 8. Jacques Laffite (Fra) Matra. 9. Patrick Tambay (Fra) McLaren, 10. Ja mes Hunt (Eng) McLaren, 11 Hector Rcbque (Mex) Lotus, 12. Jody Scheckter (ZAF) Wolf. Stand wereldkampioenschap 1. Mario Andretti 63, 2. Ronnie Pe terson 51.3. Niki Lauda 35, 4 Pa trick Dcpailler 32. 5. Carlos Reu- temann 31, 6 John Watson 19, 7 Jacques Laffite 16. da, die heel lang poogde de strijd aan kop nog enigszins spannend te houden. Ravage Door zich niets aan te trekken van de gele waarschuwingsvlaggen profiteerden Andretti en Peter son, vertrokken van de eerste startplaatsen, min of meer van de ravage die Ricardo Patrese en Didier Pironi in de Gerlach- bocht meteen al hadden aange richt. De meeste rijders hielden wel in en na drie ronden was de voorsprong van het leidende duo dan ook al opgelopen tot 150 me ter. Het schiftingsproces voltrok zich trouwens toch snel, want nadat Lauda zich los had ge maakt van Reutemann, Watson, Fittipaldi, Villeneuve en Laffite was het meteen duidelijk dat er nog drie kanshebbers overgeble ven waren, voor de rest van de coureurs bleef er niets over dan wat rommelen in de marge. Heel lang leek het erop, dat het waarlijk perfect sturende Lotus duo Andretti/Peterson, een soort kat-en-muis-spelletje speelde Ravage in de Gerlach-bocht waar Pironi en Patrese uit de baan zeilden. Na 800 meter al kwam er voor hen een eind aan de race. De beide coureurs bleven ongedeerd met de heersende wereldkam pioen Niki Lauda. Telkens zagen de 70.000 toeschouwers de rode wagen van de Oostenrijker wat dichterbij sluipen, om weer net zo snel de gewonnen meters te moeten prijsgeven. Het had er alle schijn van, dat de twee het publiek even wilde laten zien, hoe het er momenteel voorstaat met de krachtsverhouding in de Formule I. Totdat er opeens een lichte paniek uitbrak in de pits van Chapman. Los getrild zettend sterk opzetten? Wat bleek: het uitlaatspruitstuk van Andretti's wagen was losgetrild en om te voorkomen, dat de zaak in de brand zou vliegen deed de Amerikaan het voor de zekerheid maar even rustig aan. Waardoor Lauda plotseling op één seconde zat en de volgzame Peterson (hij had nu zeker moeiteloos de kop kunnen nemen) zich ging opma ken om de zaak voor zijn chef af te schermen. Zover kwam het evenwel niet, want toen Andretti zich er van overtuigd had, dat de spullen heel bleven drukte hij het gaspedaal nog eens extra stevig in. En toen kreeg Lauda er ge noeg van. Heelhouden Met nog zeven ronden te gaan werd het verder nog slechts een kwes tie van heelhouden en uitrijden. Dat gold voor bijna iedereen, al leen ex-wereldkampioen Emer son Fittipaldi wilde niet van op houden weten. De hele race lang had hij praktisch bovenop de wa gen van de in vierde positie rij dende John Watson gezeten. Watson, die beschouwd wordt als de meest onderschatte Formule I-coureur, wilde niet wijken, de herhaaldelijk in woede opgesto ken vuist van de Braziliaan nege rend. Het lukte de Ier uiteindelijk nog net om zijn knappe positie te consolideren. Achter dit vijftal klasseerde zich, ook al weer op grote afstand, de jonge Villeneuve, die zijn Ferra- ri-kopman Carlos Reutemann in de laatste ronden mooi het nakij ken gaf. Villeneuve bleek giste ren duidelijk veel sneller te kun nen rondgaan dan de Argentijn, maar reed pas weg van hem, toen duidelijk was geworden, dat er geen betere klassering voor Reu temann inzat. De sympathieke Matra-rijder Jacques Laffite werd nog net op de streep op één ronde gezet, iets dat het McLa- ren-duo Patrick Tambay en Ja mes Hunt al veel eerder overko- De Brit Rupert Keegan, die zich met veel pijn en moeite geklas seerd had bij de 26 rijders die mochten deelnemen aan de Dutch Grand Prix, verging het wel heel erg slecht gisteren op Zandvoort. In de laatste vrije training, een uur voor de race, schoot hij met zijn Surtees in het scheivlak van de baan en knalde in de vangbekken. Bevrijd uit zijn volledig vernielde bolide bleek hij zijn pols te hebben ge broken. Zijn reservewagen bleef zodoende in de vrachtwagen. Niet in actie kwam ook de Neder lander Michael Bleekemolen, zij het om een andere reden. Bleek emolen, voor de race op Zand voort ingekocht bij het ATS- team, wist zich, eigenlijk al vol gens de verwachting, niet te kwalificeren. men was. De Mexicaan Rebaque behaalde een voor zijn doen ver dienstelijke elfde plaats en Jody Scheckter toonde met zijn twaalfde plaats weer eens aan dat in dit wereldje der topcoureurs roem snel vergaat. Vorig jaar werd deze Zuidafrikaan achter Niki Lauda nog tweede in de eindstand van het wereldkam pioenschap. Champagne Aanstaand wereldkampioen An dretti, die na afloop door de geenszins teleurgesteld kijkende Peterson met champagne werd overgoten, toonde zich zeer op gelucht met zijn overwinning. "Deze race leek me wel de langste van mijn leven. Ik was bang voor brand, toen de uitlaat stuk ging. Die zeven ronden duurden ont zettend lang. Maar verder ging alles naar wens", zei hij met een knipoog naar zijn teamgenoot. Vrolijke gezichten uiteraard bij de mensen van Lotus. Maar ook Niki Lauda, de man die zich gisteren beroofd wist van zijn wereldtitel treurde niet. Al voor de race liet hij weten er geenszins mee te zit ten, dat Andretti hem dit jaar de loef had afgestoken. "Je kan niet elk jaar winnen", sprak hij. "Maar let op, volgend seizoen kom ik te rug met een snellere wagen. Mis schien rijdt hij dan weer achter Voorlopig is hij de bes te" AD VAN KAAM PRAAG - Gerard Rond is bij het wereldkampioenschap motor cross in de 125cc klasse als derde geëindigd. Kampioen werd giste ren in Praag de Japanner Wata- nabe. De Belg Gaston Rahier werd met één punt voorsprong op Rond tweede. De Nederlander boekte in Tsjechoslowakije wel iswaar een manche-overwin ning, maar omdat hij in de tweede rondgang slechts als vierde fi nishte moest hij zijn tweede plaats aan Rahier overdoen. De Zwitsers Grogg en Hüsser zijn gisteren in Wohlen voor ei gen publiek opnieuw Europees kampioen in de zijspanklasse geworden. Het Nederlandse koppel Den Biggelaar/Van de Bijl, dat nog een kleine kans op de titel had, viel in beide manches uit waardoor het duo Grogg/Hüs- ser voor de vierde maal de hoog ste eer behaalde. Wil van der Laan en Jaap van Vliet, die in Zwitserland een vijfde en zesde plaats bemachtigden, nemen in de eindstand een zevende positie De Spanjaard Ricardo Tormo is gisteren in Brno wereldkam pioen wegracen in de 50cc klasse geworden. Tormo stuurde zijn door de Nederlanders Thiel en Mijwaart geprepareerde Bultaco winnend over de streep. De Ne derlander Henk van Kessel be haalde in de Grand Prix van Joe goslavië een knappe derde plaats. Ook het Zwitsers/Britse duo Rolf Biland/Ken Williams behaalde in Brno de wereldtitel. Weliswaar werden zij in de zijspanklasse tweede achter Michel en Collins, maar die klassering schonk hen genoeg punten voor het kam pioenschap. Kork Ballington, reeds kampioen in de 350 cc klasse, boekte in Brno een dubbele overwinning. Hij won zowel de race in de 250- als in de 350 cc klasse. De Venezolaan Johnny Cecotto heeft op het circuit van N ij vel beide manches gewonnen van de Formule 750 race, meetellend voor de strijd om het wereld kampioenschap. Boet van Dui men werd tweemaal zesde. ■eft, maar zo erg was het natuurlijk SINT-ANTHONIS (GPD) - - Gerrit Wolsink heeft zijn ietwat geschonden presti ge weer een flink stuk op gevijzeld. De 31-jarige motorcrosser bleek na een matig voorseizoen en de ook al tegenvallende prestaties in de strijd om de wereldtitel op zijn retour. De Nederlandse motor cross-liefhebbers hadden hem al bijna afgeschreven. Zij keken uit naar een nieuwe favoriet tussen het opkomende talent. De laatste grand prix in de 500-ccklasse, die op het circuit van Sint-Anthonis werd uitgevochten, heeft echter ondubbelzinnig bewezen dat Wolsink in eigen land nog steeds de beste is, hetgeen overigens ook al was gebleken in de strijd om het nationale kampioen schap, dat hem bijna niet meer kan ontgaan. „Pijn" In Sint-Anthonis versloeg de cros ser uit het Gelderse Hengelo in beide manches niet alleen zijn landgenoten, maar ook alle inter nationale cracks, onder wie de Fin Heikki Mikkola, die zich in de Grand Prix van Luxemburg al voor de tweede achtereenvol gende maal had verzekerd van de wereldtitel. „Natuurlijk heeft het me pijn ge daan dat ik min of meer als afge daan werd beschouwd", bekende een gelukkige Gerrit Wolsink onmiddellijk na zijn succesvolle races. ,,Ik had inderdaad geen geweldig voorseizoen, maar daar tilde ik zelf niet zo zwaar aan. Het gaat er immers om wat je pres teert in de grote prijzen. Geloof me, ik reed echt niet slecht dit lar ik heb veel pech gehad. Daarom is het ook geen goed jaar voor me geweest. Die nationale titel is alleen van be lang uit het oogpunt van prestige Na alles wat er over me gezegd is, was ik natuurlijk extra gebrand op dat kampioenschap. Wolsink moest het hardst knokken in de eerste manche. Hij had weliswaar een knappe start, maar het duurde toch zeven ronden voor hij de jonge Engelsman Graham Noyce van de kop had verdrongen. Ook daarna kon Wolsink zich geen enkel mis stapje veroorloven. Noyce bleef lang in zijn spoor, en pas in de laatste fase kon de Nederlander wat meer afstand nemen. Wereldkampioen Mikkola, die zich nimmer in de strijd aan de kop mengde, werd derde terwijl Ro ger de Coster, Wolsinks Belgi sche teamgenoot bij Suzuki, na een fout ver terug viel en pas op de zesde plaats kwam, nog achter de sterk rijdende Nederlanders Kees van der Ven en Frans Sig- mans. Ook de met een polsbles sure kampende Peter Herlings eindigde met een negende plaats nog bij de eerste tien. Vooral het optreden van de 21 -jarige Van der Ven maakte veel indruk. De Bra bander rijdt normaal bij de 250- cc'ers en werd in die klasse mei. overmacht kampioen van Ne derland. Achtervolging Onlangs klopte hij Mikkola en De Coster in een internationale cross, en dat die prestatie geen toevalstreffer is geweest, toonde de jonge coureur in Sint-Antho nis nog eens duidelijk aan. In de tweede manche had Van der Ven een zeer slechte start, maar een formidabele achtervolging bracht hem toch nog op een vijf de plaats. Gerrit Wolsink was op nieuw het best weg, en omdat zijn grootste concurrenten zich eerst naar voren moesten werken, kon hij onmiddellijk een flink gat slaan. Math Ghielen bezette aan vankelijk de tweede plaats, maar moest vervolgens wijken voor De Coster en Mikkola, die uiteinde lijk tweede en derde werden. Dat Ghielen wel de vierde plaats wist vast te houden, was een even ver rassende als knappe verrich ting. De cross in Sint-Anthonis gold als laatste grand prix bij de 500- cc'ers. In het eindklassement van het wereldkampioenschap bezet achter Mikkola de Amerikaan Grad Lackey de tweede positie. Lackey was er vanwege een ern stige blessure in Sint-Anthonis niet bij. Oud-kampioen De Coster is als derde geëindigd, terwijl Gerrit Wolsink er juist niet meer in slaagde de Westduitser Schmitz van de vierde plaats te verdringen De Nederlander schoof met zijn maximale pun- tenwinst in Sint-Anthonis nog wel langs de Belg Malherbe, maar met de vijfde positie verspeelde hij toch twee plaatste ten opzich te van het vorig seizoen. Niet onmogelijk Wolsink rekent er wel op dat hij bij Suzuki blijft. Samen met Roger de Coster, die volgend jaar zijn glanzende carrière wil beëindi gen, zal hij dan opnieuw voor de taak staan de combinatie Yama ha-Mikkola te verslaan. Volgens Wolsink is dat geen onmogelijke opgave. „Heikki heeft een uitste kend seizoen gehad en beschikt inderdaad over goed materiaal, maar het is beslist niet zo dat hij niet te verslaan is".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15