Hoop van nieuw Feyenoord grond ingeboord SGOREBORD KRAAL DUPE VAN BEMIDDELING IF z PSV is wat professioneler dan AZ'67 I SPORTTQTO 2 X 2 X 2 Lotto Duitsland Supertrio SPORT SPORT SPORT BREDA (GPD) - NAC wist zich zaterdagavond zonder de geblesseerde Krijnen, Budisic en Dierickx geen raad met Ajax. De smadelijke 7-1-nederlaag, die de Bredanaars voor eigen publiek moesten incasseren spreekt boekde len. Op kinderlijke wijze veegde Ajax in Breda de vloer aan mét een verre van overtuigend opererend NAC Het experiment met Bertus Quaars als laatste man mag na het de bacle tegen de Amsterdamse formatie als mislukt worden be schouwd. Trainer Hans Dorjee had met zijn nieuwe speelwijze slechts èèn bedoeling: niet zozeer de verdedigende, maar wel de aanvallende kwaliteiten van Quaars stonden centraal in zijn opzet. Van achteruit moest de opbouw van de aanval via Quaars tot stand worden gebracht. In het eerste competitietreffen tegen Ajax kwam er allemaal weinig van terecht. Quaars mag dan als middenvelder in het verleden al tijd een rustbrengende figuur zijn geweest, op zijn nieuwe positie was hij dat allerminst. Het onzekere optreden van Quaars typeerde het NAC van zaterdag avond, waarin voorts ook nog zwakke plekken aan het licht kwamen, waarop Dorjee zeker niet had gerekend. Want niet al leen Bertus Quaars faalde. Ad Bakker had als voorstopper de grootste moeite met Ray Clarke, die nog geen opvallende rol ver vulde, maar wel veelvuldig ope ningen creëerde, waarvan vooral Frank Arnesen profiteerde. Clar ke had wel het ruggesteuntje, dat hij zijn ploeg al snel op het goede spoor bracht. Uit een vrije trap van Arnesen, zaterdagavond de absolute uitblinker bij de hoofd stedelingen, deponeerde de En gelsman het leer al in de eerste minuut achter de onzekere doel man Jan de Jong. Die treffer bracht NAC in nog gro tere onzekerheid. „Eigenlijk was dat al de genadeklap", lichtte Hans Dorjee na afloop toe. „Zes' weken praat je met de jongens over de wedstrijd tegen Ajax. Je VOLENDAM (GPD) - Eddie Kraal, enige tijd geleden door Volen- dam van Telstar aangetrokken, mag voorlopig nog niet uitkomen voor de eredivisieclub uit het vissersdorp. De KNVB weigert namelijk een arbeidslicentie te verstrekken. Vandaar dat Volen- dam afgelopen zaterdag in alle spoed een kort geding aanspande tegen de voetbalbond, dat voor de Utrechtse arrondissements rechtbank diende. Ook daar slikte Volendamvoorzitter mr. Jan Guyt een bittere pil, daar de rechter de eis van de Volendammers afwees. Jan Guyt: „Een groot schandaal. De rechter maakte niet bekend waarom Eddie Kraal niet mag voetballen. Op deze manier maakt men een jonge speler van 21 jaar werkloos" De weigering van de KNVB vloeit voort uit een advies van de stichting arbeidszaken. Deze stelde namelijk eerder vast dat Kraal Maarten de Vos van het bureau Inter Football ingeschakeld had om te bemiddelen bij de transfer naar Volendam. Dit is echter verboden. Kraal. Volendam en De Vos ontkennen ar beidsbemiddeling, maar de KNVB gelooft hen niet. Formeel valt er aan de uitspraak van de Utrechtse rechter Schuman niet te tornen, zodat Kraal de eerste weken wel buitenspel zal blijven staan. Een strop dus voor de Volendammers, die r teel een sterke spits hard missen... hebt een bepaald concept in je hoofd dat al in de eerste minuut wordt verstoord. In de oefenwed strijden ging het goed met Quaars. Maar wat moest ik van avond doen? Drie spelers uit de laatste lijn zijn geblesseerd. Ik heb alleen maar middenvelders en aanvallers naast me op de bank". Zo slecht als het seizoen begon voor de manschappen van Hans Dor jee, zo rooskleurig was de bin nenkomer van Cor Brom bij zijn nieuwe werkgever. Na de snelle treffer van Clarke kreeg Ajax alle gelegenheid om de registers open te trekken. Het middenveld van NAC werd volledig overklast door het grote loopvermogen van Ajax, dat in de eerste helft nog meer zwakke plekken in de Bre dase defensie aan het daglicht stelde. Anton Joore, de rechts achter die vorig seizoen nog zo'n sterke indruk maakte, bakte er helemaal niets van. Enerzijds een gevolg van het niet meeverdedi gen van Martin Vreijsen, ander zijds doordat hij op snelheid te kort schoot tegen Geert Meijer. In een dergelijke situatie zou alleen ruimtedekking een oplossing kunnen bieden, maar omdat op het middenveld Neeskens steeds te ver naar binnen trok, kon Ajax vaak rushes van 30 meter maken, zonder ook maar iemand tegen te komen. Dat maakte het voor Joore alleen maar moeilijker. Pas in de tweede helft kwam daar verandering in, nadat Ajax in het eerste bedrijf nog vijf keer op links de vrije ruimte had gekre gen. Vier keer bleek het loop vermogen van Ajax voldoende voor en treffer. Eerst kreeg Arne sen de vrije ruimte (0-2), vervol gens mocht Meijer op links door gaan, waarna Ling het karwei simpel afmaakte en in de slotfase bemoeide Everse zich nog twee keer met de aanval, hetgeen re sulteerde in doelpunten van Ler- by, na een gruwelijke misser van Jan de Jong en Schoenaker. „Wat heb ik zitten te genieten in de eer ste helft", glimlachte Cor Brom na afloop. „Je kunt het jezelf hier ook moeilijk maken, door na het eerste doelpunt verdedigend te gaan spelen. De hele ploeg was vandaag aanvallend ingesteld Als we na rust wat geconcen treerder tewerk waren gegaan, was de score zelfs in de dubbele cijfers opgelopen". Jan Kerssemeijer draafde na rust bij de Bredanaars op voor de fa lende Bakker. Dat bracht de no dige omzettingen met zich mee Kerssemeijer werd laatste man, Joore werd gekoppeld aan Clarke en Neeskens verhuisde naar de laatste lijn. Quaars, die evenals Clarke in de eerste helft tegen een gele kaart opliep, schoof op naar de middenlinie. Tijdelijk, want hoewel de ex-PSV'er volkomen faalde, is Dorjee na de afstraffing van zaterdagavond nog niet van plan zijn concept onmiddellijk te wijzigen. „Quaars zijn we door die gele kaart woensdag tegen PEC-Zwolle toch kwijt", aldus Dorjee. „Daarom heb ik Kersse meijer alvast de sfeer laten proe ven. Omdat ook het middenveld volledig faalde in de eerste helft hoopte ik dat Quaars op het mid denveld voor wat meer aanvoer voor de aanval zou zorgen. Straks wordt Bertus weer gewoon laat ste man. Als ik ook weer kan be schikken over Budisic moet het gewoon beter gaan" Met Quaars op het middenveld kwam er inderdaad iets meer lijn in het simpele aanvalsspel van NAC, waarin Goodlass en Storm nauwelijks in het hoofdstuk voorkwamen. Piet Schrijvers moest pas daadwerkelijk optre den bij acties van Vreijsen en Damen, maar angstaanjagend was het allerminst. Toch mocht de Bredase aanhang nog een keer juichen. Bij een hoge voorzet van Neeskens was de hoog opsprin gende Mohorovic even iets snel ler bij de bal dan Krol en dat be tekende 1-5. De opleving was van s korte duur, want aan de andere kant zorgde de steeds aanspeel bare Arnesen een minuut later alweer voor een marge van vijf treffers. Nog een keer dook NAC op voor de Amsterdamse doel- mond. Een te harde charge van Everse tegen Vreijsen honoreer de arbiter Weerink met een straf schop. Zelfs v^inaf 11 meter zag Vreijsen geen kans om de bal voor de tweede maal langs Schrijvers te jagen en daarmee was NAC helemaal de wanhoop nabij. Vooral Arnesen profiteer de daar gretig van. Na een wandeling door het Bredase strafschopgebied, waarbij hij links en rechts wat spelers pas seerde alsof ze er niet stonden, voltooide hij de zevenklapper Het was aan de nonchalance van Meijer en Ling te wijten dat Ajax de score niet opvoerde tot de dubbele cijfers. EREDIVISIE NAC-Ajax Twente-PEC/Zwolle Volendam-FC Utrecht Roda JC-MW Feyenoord-NEC Vitesse-Sparta FC VW-FC Den Haag Roda JC PSV FC Utrecht FC VW G.A. Eagles Vitesse PEC/ZwoUe FC Twente Fevenoord NÉC FC Den Haag Volendam AZ6 1 1 0 0 2 7-1 1 1 0 0 2 3-0 1 1 0 0 2 1-0 10 10 12-2 10 10 12-2 10 10 12-2 10 10 12-2 10 10 11-1 10 10 11-1 10 10 10-0 10 10 10-0 1 0 0 1 0 0-1 1 0 0 1 0 0-1 10 0 10 1-3 1 0 0 1 0 0-3 10 0 10 1-7 EERSTE DIVISIE Helmond Sport-Eindhoven FC Amsterdam-FC Vlaardingen FC Den Bosch-FC Groningen Veendam-FC Dordrecht SC Cambuur-Wageningen Willem II-Excelsior SW-Fortuna SC De Graafschap-Heracles SC Amersfoort-Heerenveen Graafschap 2 110 Wageningen 2 110 Veendam 2 110 Amsterdam 2 110 Excelsior 2 110 Heracles 2 110 Eindhoven 110 0 Telstar 110 0 Amersfoort 2 10 1 Fortuna SC 2 0 2 0 Groningen 2 0 2 0 Willem II 2 0 2 0 Cambuur 2 0 11 Dordrecht 2 10 1 Den Bosch 2 0 11 Heerenveen 2 0 11 SW 2 0 11 Vlaardingen 2 0 0 2 Helmond Sp. 2 0 0 2 Toto 1 |z 3 NAC-Ajax FC Twente-PEC v S Volendam-Utrecht Roda JC-MW Feyenoord-NEC Vitesse-Sparta VW-Den Haag S PSV-AZ'67 Eagles-Haarlem Helmond Sp-Eindhoven Amsterdam-Vlaardingen Den Bosch-Groningen Veendam-Dordrecht E De winnende getallen van de lotto zijn: 3 - 12 - 13 - 16 - 25 - 33. Reser vegetal: 29. De winnende getallen van de Duit se lotto zijn: 3-21-26-31-40-46. Reservegetal: 19. UitslagSpiel'77- l-9-"-2-6-"- De Reuzenradprijs gelopen in Alkmaar 1. nummer 2 (Noortje): 2. nummer 6 (Netty Price); 3. nummer 4 (Otrian G.). Uitbetaling: 303,10. EINDHOVEN (GPD) - Landskampioen PSV heeft zaterdagavond in Eindhoven de voetbal draad van eind vorig sei zoen weer opgepakt. Rij vers profeteerde recente lijk dan wel dat PSV dit seizoen een ander concept zou moeten gaan spelen om tenminste even suc cesvol te zijn, vooralsnog lijkt het strijdplan van de kleine oefenmeester nau welijks iets te verschillen van de opdrachten waar mee hij vorig seizoen zijn equipe tussen de lijnen stuurde. Dat was dan ook de reden dat op ponent AZ in Eindhoven in de eerste 20 minuten een ogen schijnlijk veldoverwicht mocht opbouwen, een periode waarvan Georg Kessler later zei, dat de Alkmaarders toen hadden moe ten scoren. Een uitspraak waar mee de voormalige Oranje- bondscoach bewees toch nog lang niet helemaal goed geinfor- meerd te zijn over het huidige Nederlandse voetbal. PSV heeft niet alleen een redelijk goede verdediging (met zaterdagavond een weer sublieme Jan van Be ve ren tussen de palen), maar bo vendien is PSV juist bij dergelijk „behoudend" voetbal levensge vaarlij k, zodat AZ nooit werkelij k heeft kunnen doordrukken, om dat zoiets veel te veel risico's in houdt. Tot aan het eerste doelpunt van Willy van der Kuylen, gescoord in de 30ste minuut van de eerste speelhelft uit een slimme pass van Renè van de Kerkhof, was PSV-AZ (3-1) een matige top- pper, waarin de vrees om met een vroeg doelpunt geconfronteerd te worden overheerste. Willem van Hanegem bekende dan ook eerlijk: „De meesten van ons wa ren dat eerste halve uur nerveus. En dat is in mijn ogen de reden Willy v. d. Kuylen scoort 2-0 uit een strafschop. AZ-doelman Mexcovic valt de verkeerde kant op. dat het bij ons niet echt goed draaide". En dat dan paste goed in het straatje van de PSV'ers, die zon der Tom Smits en Gerrie Deijkers (beiden geblesseerd) vrij rustig in hun eigen ritme konden komen. Rijvers: „Het is natuurlijk een meevaller dat een tegenstander als AZ in die eerste periode maar moeilijk op gang kan komen, zo dat wij allen de gelegenheid had den om ons collectief te organise ren. Dat was namelijk een eerste vereiste. Hoe sneller we weer als een collectief kunnen spelen, hoe beter het is voor het elftal. AZ is nu ook weer niet het eerste het beste team om er voor de compe titie tegen van start te gaan. Daarom ook had ik er op aange drongen voorzichtig van start te gaan, want ik realiseer me bij zonder goed dat het voor de ver liezende ploeg van dit duel ui termate vervelende consequen ties zou kunnen hebben". Toch, verontrust toonde Georg Kessler zich nauwelijks, zo deel de hij mee. En dat geeft toch te denken, want diezelfde Kessler kwalificeerde het duel PSV-AZ als een redelijk goede wedstrijd, maar beslist geen topper. Boven dien, zo vond hij, had de Neder landse landskampioen hem on aangenaam verrast door - vooral in de eerste speelperiode - aan de lopende band foutieve passes uit te delen. Een redelijk goede wed strijd, waarin de tegenstanders inderdaad nogal slordig te werk gingen: twee redenen die de op het predikaat topploeg azende equipe wel degelijk had moeten aangrijpen om meer gerichte pressie op de PSV-veste uit te oe- Georg Kessler: „Er zullen de ko mende weken verschillende za ken nog eens goed doorgespro ken moeten worden, vooral om dat we op korte termijn nog een aantal moeilijke wedstrijden, met name in het toernooi om de Eu ropa Cup, moeten spelen. Het is zaak dat dit elftal zo snel mogelijk beter gaat marcheren". Met name de achterhoede van de Alkmaar- se formatie speelde zaterdag avond in Eindhoven bijzonder matig. Doordat Hovenkamp we gens zijn blessure nog altijd niet beschikbaar is, moest Fred Filip- po opdraven. Van der Kuylen, die in de 61ste minuut een door Rene van de Kerkhof uitgelokte straf schop benutte en daarmee PSV op een 2-0-voorsprong zette, oor deelt dan ook: „Defensief is dit AZ minder dan vorig seizoen. Er wordt te veel getwijfeld, zoals bij dat derde doelpunt van Kees Krijgh, die ik in de spits zag lo pen. Ik passte de bal naar hem af en omdat niemand hem atta queerde, kon hij vrij simpel voor 3-0 zorgen. We hadden trouwens verwacht dat Arntz zou spelen in plaats van Filippo, omdat die in topwedstrijden toch altijd wat meer routine kan inbrengen" Kessler „Dat ik aan Filippo bo ven Arntz de voorkeur gaf is lo gisch: Filippo is opgeleid als voorstopper; Arntz niet". Hoewel zijn directe opponent. Willy van der Kuylen, twee doel punten scoorde, toonde Kessler zich tevreden over het spel van de jeugdige Leidenaar. Minder te vreden was hij over het vrij ste riele aanvalswerk van de Noord hollanders. dat veel te veel is ge concentreerd op Kees Kist. Kessler: „Dat is dan ook in grote lijnen het verschil tussen PSV en AZ. PSV speelt niet alleen iets professioneler dan wij, maar bo vendien hebben ze steeds andere mensen die zich in het centrum van de aanval aanbieden, terwijl bij ons alleen een doorlopend goed bewaakte Kist wordt aange speeld". Dat betekende dat het Alkmaarse middenveld zich aanvallend veel meer zal.dienen in te schakelen. Tegen PSV gebeurde dat welis waar incidenteel, maar echt ge vaarlijke situaties kwamen daar niet uit voort, omdat de Alk maarders de bal veel te lang aan de voet hielden, waardoor verras sende acties ten enen male uitge sloten waren. Van der Kuylen: „Op het middenveld hebben wij goed kort gespeeld, zodat ze daar nauwelijks enige ruimte kregen om aanvallend ook maar een ac tie op te zetten. Op zichzelf heb ik veel op het middenveld moeten spelen, hoewel het toch de be doeling is dat ik dit seizoen korter achter de eigen aanval ga spelen. Dat is geen wens van Rijvers, maar daar heb ik bij de trainer op aangedrongen, omdat ik geloof dat ik op die manier meer nut kan hebben voor de ploeg, dan wan neer ik te ver terug blijf han gen". Dat PSV na dat eerste doelpunt aanmerkelijk beter ging spelen verbaasde captain Van der Kuy len geenszins: „Dat is een soort automatisme. Na een doelpunt gaat de ploeg altijd beter preste ren". En met name geldt dat voor Jan Poortvliet, die weer een uit stekende wedstrijd speelde. Niet alleen slaagde de Zeeuwse WK- ganger erin Van Hanegem nage noeg aan banden te leggen, maar bovendien bleef hij voortdurend de Eindhovense aanval inspire ren door ook offensief bergen werk te verzetten. Iets wat geen enkele AZ-middenvelder kon opbrengen. Bovendien, niet al leen de verdediging is zonder Hovenkamp matig bemand, voor de aanval geldt precies hetzelfde. Ressel en Tol hebben wel enorm veel loopvermogen in huis. maar kunnen voorlopig - dit in tegen stelling tot bijvoorbeeld Rene van de Kerkhof - daarmee AZ nog niet naar een grotere hoogte stuwen. Meer lijn Met Jaan de Graaf voor Pier Tol, halverwege de tweede helft, toen ook Rene van de Kerkhof werd vervangen door Hooyer. kwam er wat meer lijn in de AZ-acties, vooral ook omdat PSV na de 3-0- voorsprong wat aan concentratie verloor, zodat Kees Kist in de al lerlaatste minuten nog een „sta tistisch" doelpunt kon laten no teren. V ROTTERDAM (GPD) - Afschu welijk snel is Feyenoord ge confronteerd met de realiteit. De riante vooruitzichten die het „nieuwe" team na de spec taculaire winst in het Rotter dam-toernooi had, zijn al bij de start van de competitie door NEC de grond inge boord. Behalve een kostbaar punt (0-C) verspeelden de Rot terdammers gisteren in de Kuip de sluimerende sympa thie van de supporters. De zoutloze pot had trouwens nog meer nare gevolgen. In de slot fase van het duel moest Peter Houtman,na een ongelukkige botsing met Dries Visser, vrij ernstig geblesseerd worden afgevoerd. Aanvankelijk vreesde men zelfs een hersen schudding, een diagnose die later werd terugge draaid. De bittere pil die Vaclav Jezek tijdens deze ouverture heeft moeten slikken, viel hem na afloop duidelijk van het ge zicht af te lezen De in de aan loop bijna bejubelde strateeg had zich vooral in de eerste helft mateloos geërgerd aan de fantasieloze conceptie van zijn team. Moeizaam formu lerend kwam hij tot de conclu sie: ,jEr werd veel te weinig bewogen en bovendien was het zelfvertrouwen er niet. Na het toernooi in Antwerpen, toen er tegen Montevideo ach ter enorm geblunderd werd, ls er opeens twijfel ontstaan. Door die angst voor tegen- goals zijn we tegen NEC nooit in ons normale ritme kunnen komen". Feyenoord opereerde echter niet alleen nerveus, maar vooral ook knullig in de opbouw van het aanvalspatroon. Veel te vaak werden de openingen door het midden gezocht, waar Peter Houtman vak kundig werd uitgeschakeld door Dries Visser, de potige voorstopper van de Nijmege- naren. ,J£r zat geen enkel ver rassingseffect in die aanval len van Feyenoord", bedacht Dries Visser later monter. ,JEn daarom was het voor mij wel erg gemakkelijk om op Hout man te spelen. Ik had me er een hele week op voorbereid. Iedere dag heb ik getraind op hoge voorzetten naar de twee de paal. En Feyenoord deed vandaag niets anders. Maar omdat de opzet via de vleugels erg veel tijd nodig had, kon ik me volledig op Houtman in stellen. Misschien is hij ge vaarlijker als hij beter wordt aangespeeld. Zó had ik m ie der geval geen kind aan hem." Ijverig was Feyenoord overi gens wel. Vooral in het begin van de tweede helft werd ge probeerd om pressie uit te oe fenen. „Toen was er even pa niek achterin", bekende NEC- trainer Leen Looyen. ,Maar de fout lag bij onze midden velders. Er werd te weinig op balbezit gespeeld. Feyenoord ging plotseling jagen op een voorsprong en dat kun je al leen tegenwerken door de bal rond te spelenMet spelers als Guus Hiddink en Eugéne Ma- rij nissen kan dat ook. Alleen waren er vooraan te weinig afspeel mogelijkheden. Hans Posthumus, die nog maar pas is hersteld van een blessure, was vlak na rust al leegge- speeld en ook Frans Jansen bood zich maar zelden Defensief bleef NEC echter over eind, al had Harrie Schelle ken s geluk toen Aad Ma nsveld in die benauwde fase een inzet van Wim Jansen tegen de paal kopte. Daarna ebde het offen sief van de Rotterdammers langzaam weg. De laatste mogelijkheid was voor Stan ley Brard, maar hij kwam snelheid te kort om een door Schellekens afgeweerd schot van Mansveld over te ne- Penalty Slechts scheidsrechter Thomas had Feyenoord de volle winst nog in geschenkverpakking kunnen offreren. Peter Hout man claimde een penalty toen hij door Dries Visser bij het springen naar een voorzet werd geblokkeerd. Maar Thomas zag er geen straf schop in. Terecht, want in de eerste helft had de strak lei dende arbiter ook Feyenoord gespaard. Thomas keurde toen een doelpunt van Ronald Hendriks af. omdat Posthu mus, die de bal in de loop van 'endriks kopte, zich had af- 'et op Andrè Stajleu

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13