Auto gordel altijd om Bowlingbanen in nieuw bad bij sporthal OOK SAUNA IN LEIDEN ZUIDWEST IN "LEIDSCHE HOUT" Dansen en poppenstuk in open-luchttheater Leidse brief naar minister: "KEUR OPKNAPPLAN MAREDORP NU GOED" Berm-paaltjes Boerhaavelaan gaan weer weg "Hou café op Kalvermarkt gesloten PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1973 LEIDEN - In het in aanbouw zijnde zwembad naast de Vijf Meihal zal een bowling-centrum worden ondergebracht alsmede een res taurant met een oppervlakte van 300 vierkante meter. Dit werd gis teren meegedeeld door wethou der Tesselaar van sportzaken tij dens een officiële bijeenkomst op de eerste verdieping van het zwembad. Deze bijeenkomst had plaats in verband met het bereiken van het hoogste punt van de bouw van het zwembad. De wethouder deelde verder mee dat Ton Men ken exploitant zal worden van zowel het bowlingcentrum als het restaurant. Bovendien is het zeer waarschijnlijk dat er een sauna in het zwembad komt die plaats zal bieden aan maar liefst dertig personen. De onderhan delingen hierover zijn nog gaan de. Het overdekte zwembad krijgt twee baden. Eén van 25 meter bij 15 meter met een beweegbare bodem en één van 7,15 bij 25 me ter. Kleedgelegenheid, douches en toiletten komen op de begane grond en het restaurant en de zes bowlingbanen op de eerste etage LEIDEN - Binnenkort zullen op de Brahmslaan snelheidsmetin gen worden verricht om te onder zoeken of de aangebrachte ver smallingen en andere voorzie ningen in de weg effect hebben gehad. Aan de hand daarvan zal bekeken worden of er nog extra maatregelen genomen moeten worden. Tevens zal bekeken worden of het mogelijk is op de kruising van de Brahmslaan een klein soort rotonde aan te leggen om de snelheden van de auto's op de kruising te matigen Voorts wees de wethouder erop dat het de bedoeling is nauwe be trekkingen te kweken tussen het zwembad en de Vijf Meihal. Vanmorgen is er zelfs een ver binding tot stand gekomen tus sen de hal en het zwembad mid dels het aanbrengen van een luchtbrug. Het is de bedoeling dat het restaurant van het zwem bad de kantine van de Vijf Meihal enigszins zal ontlasten waardoor deze in de toekomst kan worden gebruikt als vergaderruimte en als onderkomen voor verschil lende soorten denksporters (bij voorbeeld schakers, dammers en bridgers). De kosten van het totale project bedragen 4.6 miljoen. Bij dit be drag zijn de herstelwerkzaamhe den aan het dak van de Vijf Mei hal inbegrepen. LEIDEN - In het openluchttheater van het Leidsche Hout zal aan staande zondagmiddag 3 sep tember weer een totaalprogram ma worden gepresenteerd. Die middag zal er een voorstelling te zien zijn van de Leidse groep Ma- trogoth en een poppentheater met een spannend stuk. Verder kunnen de bezoekers een de monstratie volksdansen ver wachten. Een groep kinderen heeft een eigen Zuidamerikaans programma gemaakt. Er zal die middag in het openlucht theater ook muziek zijn. Bijvoor beeld gezellige volksmuziek uit Amerika gespeeld door de Ramshackle Stringband. Zuid- amerikaanse klanken worden geproduceerd door de groep Ya- ravi en er is blues-muziek van de steeds bekender wordende Ca boodle Band. Het geheel zal nog worden verlevendigd door de LEIDEN - Uit handen van me vrouw Werter kreeg wethouder Tes selaar gistereyi een lijst met 125 handtekeningen aangeboden met het verzoek in het nieuwe zwembad enkele zwemuren te reserveren voor de Leidse huisvrouwen. Nu "De Overdekte" is gesloten zitten de Leidse huisvrouwen namelijk zon der eigen, zwemurenOp de onderste foto Sportstichting-voorzitter Piet Biegstraaten tussen enkele huis- Op de bvovenste foto hijst wethou der Tesselaar de vlag naar het hoogste punt van het nieuwe over dekte zwembad. LEIDEN - De projectgroep Mare- dorp heeft bij minister Beelaerts van Blokland aangedrongen het verbeteringsplan voor Maredorp goed te keuren. Deze goedkeu ring is nodig om met de uitvoe ring van de stadsvernieuwing in dit deel van de Leidse binnenstad te kunnen beginnen. Pas na de goedkeuring van het verbete ringsplan geeft het rijk de beno digde financiële steun voor de stadsvernieuwing (interim-saldo regeling). In een brief aan de minister wijst de projectgroep Maredorp de minis ter op de situatie dat door het uit blijven van zijn goedkeuring het proces van stadsvernieuwing stagneert. De projectgroep bena drukt dat de stadsvernieuwing na alle papieren plannen (bestem mingsplan en verbeteringsplan) ook tastbare vormen moet gaan aannemen. „Het wachten hierop heeft al te lang geduurd", schrijft De aandrang van de projectgroep bij de minister is in feite een her haling van een eerder verzoek. Al in maart van dit jaar drong de projectgroep bij minister Bee laerts aan het verbeteringsplan goed te keuren. De projectgroep noemde het toen al onbegrijpe lijk dat de minister zijn goedkeu ring aan de plannen voor Mare dorp onthield. Het hernieuwde verzoek van Mare dorp aan de minister volgt op een eerdere brief van de gemeente Leiden. Burgemeester en wet houders drongen vorige maand al bij minister Beelaerts aan goed keuring voor Maredorp te verle nen. Het college herinnerde de bewindsman er aan dat hij deze goedkeuring begin dit jaar al aan de gemeente had toegezegd. trucs, toeren en toestanden van de Lakonini's (clowns en acroba ten). De voorstelling wordt georgani seerd door de Commissie Open lucht Theater Leidsche Hout. Commissielid Pleun van den Dool: "Het openluchttheater leent' zich uitstekend voor voor stellingen, maar het wordt bijna niet gebruikt. Dat is erg jammer." De commissie kan nog een aantal vrijwilligers gebruiken om op 3 september een handje te helpen met opbouwen en afbreken. Daarvoor kan men zich aanmel den via tel. 01751-78193. LEIDEN - B en W zullen bekijken of de doorsteken in de midden berm van de Boerhaavelaan in ere kunnen worden hersteld. Die toezegging deed wethouder Waal tijdens de vergadering van de gemeentelijke verkeerscommis- sie, naar aanleiding van klachten van bewoners, dat voor het par keren soms grote afstanden om gereden moeten worden. Op de doorsteken heeft de gemeen te paaltjes geplaatst. Volgens een van de bewoonsters, mevrouw J.M.Schulten-Grosman, is het argument destijds geweest dat het gras van de plantsoenen beter beschermd moet worden, maar daarvoorstaan de paaltjes op de verkeerde plaats. Aanvankelijk wilde wethouder Waal de zaak eerst ambtelijk la ten onderzoeken, maar op aan drang van de commissie werd be sloten om direct tot verplaatsing van de paaltjes over te gaan wan neer dat mogelijk zou blijken. Kr aamcentrum "liep terug" LEIDEN - Het kraamcentrum "Rijn en Vliet" heeft het afgelopen jaar in 1282 gevallen de verzorging gedaan na een bevalling. Het jaar daarvoor was het totaal-aantal 1313, zodat er sprake is van een lichte teruggang. De verzorging vond vorig jaar in 897 gevallen plaats na een poliklinische/ ziekenhuisbevalling en in 385 gevallen na een bevalling thuis. In sommige gevallen kon de gevraagde hulp niet worden verstrekt. De stichting verwacht echter door de uitbreiding van het aantal kraamver zorgsters dat voortaan teleurstellingen kunnen worden voorkomen. Daarbij wordt uitgegaan van een stabilisatie in de vraag naar hulp in de eerstkomende jaren. LEIDEN - Een groep bewoners van de Kalvermarkt, Haven kade en Zuidsingel heeft er gistermiddag in de commissie voor bestuurlijke zaken op aangedrongen dat het café aan de Kalvermarkt voor goed gesloten blijft. Volgens de opstellers van de brief aan de gemeente waarin hetzelfde verzoek werd gedaan is het café een bedreiging voor het Herengracht-Zijlsingelge- bied. Het café is momenteel gesloten. De eigenaresse, mevrouw Den Dubbelden, heeft haar ver gunning laten verlopen. De omwonenden vrezen echter dat, wanneer de gemeente niet anders beslist, de deuren van het café binnenkort weer open kunnen. Woordvoerder mevrouw Ver laan benadrukte gisteren nog eens dat de cafébezoekers, geen van allen buurtbewo ners, tot diep in de nacht kei harde muziek maakten, autos van buurtbewoners hadden "uitgeprobeerd"buren mo lesteerden omdat ze hadden geklaagd. "Bezopen" klanten maakten met hun auto's de Kalvermarkt onveilig en ver nielden zelfs het balkon van een woonboot. Volgens mevrouw Verlaan héb ben de buurtbewoners inmid dels massaal gereageerd te gen het opnieuw openstellen van het café. Zo zouden er vijftig handtekeningen zijn opgehaald. "De angst is nu eenbeetje weggeëbd, maar zodra de heropening ter spra ke wordt gebracht komt die weer boven", aldus mevrouw Verlaan. Volgens haar kan er geen leefbare buurt ontstaan als het café weer opengaat. Namens de politie zei de heer Vink gistermiddag in de commissie dat er scherpe con troles in en om het café had den plaatsgevonden. De poli tie had enkele vuurwapens in beslag genomen. Tegen de geluidsoverlast kon echter niet worden opgetreden vol gens de heer Vink omdat de bezoekers, zodra de unifor men gesignaleerd werden, de muziek zachter zetten. Tijdens de eerstvolgende ABA- vergadering zullen de com missieleden beslissen of er al dan niet een nieuwe vergun ning voor het café kan worden afgegeven. AMERSFOORT - Op een zomer se dag reed Johan Piek van zijn woonplaats Hoevelaken naar Amersfoort. Hij pakte gewoon tegetrouw de rustieke weg, die de automobilist met een boog om rode stoplichten en een ge sloten spoorwegovergang uit het dorp voert. Het leek voor Johan een leuk ommetje te worden. De mooie weg, de gun stige tijd ('s morgens negen uur) en het plezierige zonnetje brachten hem in een uitste kende stemming. Maar bijna halverwege reed een rode Mer cedes het rozige sfeertje in scherven. De tegenligger reed op de linkerweghelft, tijd om uit te wijken was er niet. De botsing was frontaal. Johan mag nog van geluk spreken. Hij liep slechts een paar kneuzin gen op, overigens ernstig ge noeg om hem wekenlang van het werk te houden. Het ongeluk waarvan hij het slachtoffer is geworden, is ei genlijk niets bijzonders. Alleen de statistiek weet het allemaal precies: vorig jaar hebben 1210 autorijders het verblijf op de weg niet overleefd, 23.110 per sonen (chauffeui# plus inzit tenden) werden gewond. Weer een record vergeleken met 1976, voor welk jaar respectie velijk de cijfers 1058 en 20.794 werden genoteerd. Deze alle daagse gebeurtenis heeft Jo han Piek niettemin ingrijpend getroffen. Op die zonnige dag in juni zag hij zich van de ene seconde op de andere voor het eind van zijn leven geplaatst Wat gebeurde er op dat mo ment? Welke ervaringen heeft hij na de botsing opgedaan? Welke lessen heeft hij eruit ge trokken? We gaan met Johan de verschillende fasen van het ongeluk na. De gebeurtenis „In een fractie van een seconde was het bekeken. Ik zie hem nog aankomen op mijn weg helft. Het hoofd helemaal naar links gedraaid. Hij heeft nader hand verklaard dat hij naar broedende zwanen langs de kant van de weg heeft gekeken, maar dat betwijfel ik sterk. Daarvoor was hij de beesten al te ver voorbij. Doet er ook niet zo heel veel toe. Bepalend is dat hij mij niet zag. Daarvan was ik me ook zo alarmerend bewust die man heeft me helemaal niet in de gaten! Meteen gevolgd door de verpletterende zeker heid dat ik hem niet meer kon ontwijken". „Hoei, hoe hard zal hij gereden hebben. Dat weet ik niet meer precies. Ik schat net zo hard als ik, ongeveer 60 km. In dat hele korte stukje tijd voor de bot sing gaat het ergste door je heen. Een grote auto, die on- omzeilbaar op je afkomt. Een enorme schrik. Daarna komt er een gevoel van berusting over je. Als het vreselijke toch niet te vermijden is, laat het dan maar gebeuren. Ja, zoiets was het Nee, ik ben niet in de ban ge weest van de volslagen verbij stering. Daarvoor was, denk ik, 'de tijd te kort. Ik heb ook niet het goede en slechte in mijn le ven als in een film aan mij voorbij zien trekken. Dat hoor je wel eens vertellen van men sen die vlak voor hun einde hebben gestaan. Na al die sterk wisselende ervaringen in een onderdeel van een seconde volgde de botsing" -vEen harde klap en toen wist ik het even niet meer. Bewuste loos was ik niet, wel verdoofd Ik moet in een reflex nog en kele beslissende handelingen hebben verricht, anders waren de gevolgen ongetwijfeld ern stiger geweest. Toen de bui tenwereld weer tot me door drong, steeg een gevoel van grote dankbaarheid in me op Ik zag mezelf niet in een plas bloed liggen. Hoopvol teken dat het allemaal nogal meeviel. Voorzichtig probeerde ik m'n armen en benen te bewegen Ook dat ging goed. Wel had ik hevige pijn in mijn borstkas Dat was natuurlijk niet leuk, maar ja, een botsing helemaal zonder narigheid was een beetje te veel verlangd". ..Heel langzaam draaide ik mijn hoofd in de richting van de an dere auto. Het beeld dat ik zag, was voor mij toen het meest rustgevend. De chauffeur stap te zonder zichtbaar letsel z'n wagen uit. Gelukkig was er in deze geschiedenis geen dode of gewonde. De materiële schade was groot, mijn auto was total- loss en het front van de Merce des zag er uit als een harmoni- ka. Op dat moment kon me dat echter absoluut niets sche len". De hulp „Ik denk nog wel eens terug aan de snelle hulp die ik op dat weggetje heb gekregen. Mijn dank gaat het eerst uit naar de automobilist, die me achterop kwam. Die man deed precies het enige watje in zo'n moment moet doen. Hij keerde zijn auto en reed pijlsnel naar het eerste het beste huis, om vandaar de GG en GD te bellen. Die was er in minder dan geen tijd. Ik ben zeer onder de indruk gekomen van de manier waarop de ver pleegkundigen van de genees kundige dienst hun werk doen. Heel efficiënt en tegelijk erg mensenlijk. Ze houden er dui delijk rekening mee dat een verkeersslachtoffer ook geestelijk een opdonder heeft gehad en daardoor zeer gevoe lig is voor een aangepaste be handeling". In het ziekenhuis heeft een arts met een hamertje mijn corpus van boven tot onder uitgetest. Er was niets gebroken. Het Johan Piek: behoefte aan praatje met die man heeft mij en mijn huisdokter trouwens ook later wel ver baasd waarom er geen foto's van mijn hals en hoofd zijn ge maakt. Daardoor kon het ge beuren dat een zwakke plek in mijn nek over het hoofd is ge zien, oorzaak van veel duizelig heid en vervelende black-outs Nu, een maand na het ongeluk, heb ik er nog wel eens last van. Ik word regelmatig duchtig onder handen genomen dooi de fysiotherapeut en dat helpt wel. Ik heb er meer moeite mee om mezelf te helpen. Het klinkt gek, maar soms denk ik wel eens dat meer radicale gevol gen van de botsing gemakke lijker te verdragen waren ge weest. Armen en benen zwaar in het gips, hangend aan een katrol, gelegitimeerd zielig voor alle bezoekende familie leden, vrienden en kennissen. Kijk me nou eens! Ogenschijn lijk heb ik niks. Ik loop elke dag straatje-in-straatje-uit onbe kommerd naar de vogeltjes te fluiten". „Zo lijkt het tenminste. In wer kelijkheid ben ik te flink om in bed te blijven en te zwak om te gaan werken. Kan ik echt niet, dat weet ik van mezelf. Mijn hoofd is nog niet helemaal in orde. De dokter? Nee, die wil me voorlopig niet in actie heb ben. Aan tennissen hoef ik dit seizoen helemaal niet te den ken, heeft-ie gezegd. Ik heb het advies gekregen om de rustpe riode af te sluiten met drie weekjes vakantie. Heel rustig aan het tempo opvoeren, zo luidt het consigne. Dat noemen ze vakantie! Andere jaren stond ik dagen voor het vertrek al in de startblokken en als het zover was, schoot ik weg als een steen in de katapult. Nu blijf ik door sukkelen tot het moment dat ik weer aan de slag mag. Daar kan ik flink de pest over in krij gen" Reacties „Wat mij werkelijk heeft getrof fen is de belangstelling van de mensen voor mijn toestand. Kennissen uit de buurt hebben me opgezocht, clubvrienden lieten van zich horen, collega's van mijn bureau idem dito, hartverwarmend allemaal. Je moet een keer goed ziek zijn geweest om te weten wat het betekent als anderen zich om je bekommeren. Dat geeft je een geweldige oppepper. Maar alle belangstelling van vrienden en relaties hebben het gemis van èèn man niet goed kunnen ma ken". „Ik heb lang gedacht, dat de be stuurder van de rode Mercedes ook contact met mij zou willen zoeken. Niet omdat ik hem dan als de grote schuldige groot moedig zou kunnen vergeven. Nee, het gaat mij nu niet om schuld. Om je de waarheid te zeggen, heb ik behoefte aan een praatje met die man. Dat auto ongeluk heeft bij mij een aantal vragen opgeroepen, waarop hij alleen antwoord kan geven. Misschien kan-ie dat niet. Dan nog zal een gesprek de hemel tussen ons een eind doen op klaren. Waarom komt hij nou niet?". ..Menselijke verhoudingen zijn verstoord en hij kan er een hoop aan doen om die weer recht te buigen. Ik heb over dit chapiter met verschillende mensen gesproken. Ze hebben me stuk voor stuk verzekerd dat ik zijn wegblijven niet zo vreemd moet vinden. Het schijnt zo te zijn dat automobi listen die schuld hebben aan een ongeluk, in negen van de tien gevallen niets van zich la ten hore. Zeer verontrustend! Zij zouden moeten beseffen hoezeer de slachtoffers van een door hen veroorzaakt ongeluk hun aandacht nodig hebben, contact zou hen waarschijnlijk goed doen". „Ik weet intussen wel wie mijn auto in de kreukels heeft gere der!. Moet ik hem nu uitnodi gen voor een gesprek? Zover kan ik mezelf niet krijgen. Stel je voor dat-ie denkt: wat moet die vent van me? Hoe dan ook, ik neem dat risico niet. Hij zal de eerste stap moeten zetten. Ik houd er echter rekening mee dat hij me nooit zal opbellen. Misschien beneemt angst hem de moed. Of het is eenvoudig onverschilligheid, die hem alle aandacht voor het lot van een ander doet verliezen. Dat zou best mogelijk kunnen zijn. Want het is mij bijgebleven dat hij zelfs kort na de botsing van mij geen notitie heeft genomen Ik begrijp dat niet" Conclusies •,1k ben nog lang niet de ouwe en toch pluis ik nu al elke dag de krant uit in de hoop dat er tus sen de vele advertenties voor mij toch een leuk tweede handsje voor een lekker prijsje verborgen zit. Ja, ondanks het feit dat ik de schrik van mijn leven heb geincasseerd, zal ik het autorijden nooit kunnen la ten. De auto is zo'n belangrijk deel van mijn leven geworden, dat ik hem niet meer kan mis sen. Ik was eerst van plan een bescheiden exemplaar te ko pen. Een keurig bespoten blik op vier wielen. Niet duur in aanschaf en goedkoop in het gebruik. Die gedachte heb ik na het ongeluk meteen laten va ren. Ik ben nu graag bereid een paar centen meer uit te geven als daarmee het behoud van mijn hachje wat meer verze kerd is. Veiligheid heeft bij mij nu allerhoogste prioriteit, ter wijl dat aspect van het rijden vroeger in mijn overwegingen nauwelijks een rol speel de". JLJit het hele gebeuren heb ik ook begrepen dat het dragen van een gordel terecht verplicht is gesteld. Daar wil ik wel een hele duidelijke kanttekening bij maken. Een gordel alleen is niet voldoende. Laat je ver beelding maar even werken. Een chauffeur met gordel, die plotseling tot stilstand wordt gebracht, krijg het enorm zwaar te verduren. Zijn hoofd knikt eerst naar voren en slaat dan met een ruk naar achteren. Bij die beweging is de bescha diging van een nek wervel he lemaal niet uitgesloten. Daar om ben ik er nu een uitgespro ken voorstander van dat de au tomobilist niet alleen de be schikking heeft over een gor del, maar ook over een hoofd steun. En dan natuurlijk dit: geen gesjoemel meer. Ik heb mij eens en voor al voorgeno men de gordel om te doen zodra ik achter het stuur heb plaats genomen. Of ik nu een lange of korte rit ga maken, dat ding gaat om". ..Les nummer drie: het heeft geen zin om landweggetjes te mij den. Het hoort bij het autorij den, dat in principe alle soorten wegen voor gebruik in aan merking komen. Ik heb wel geleerd om juist op rustige we gen verschrikkelijk goed uit te kijken. De neiging is immers groot om soezend door het landschap te zweven. Erg ont spannend, maar tevens erg ge vaarlijk, omdat de noodzake lijke aandacht voor plotseling opduikend gevaar verslapt, met alle ellende vandien". „Kijk maar naar mij. Ik voel me nu zo'n beetje een woordvoer der van de Vereniging Voor Veilig Verkeer. De automobi list hoort dit te doen en dat te laten. Terwijl ik nu een aantal ge- en verboden opnoem, weet ik echt wel dat het effect niet zo groot zal zijn. Tot het ogenblik van de botsing heb ik ook niet zo fanatiek op alle raadgevin gen gelet. Dë gordel had ik haast nooit om, hoewel ik toch tot in den treure heb gezien en gehoord hoe belangrijk het ge bruik van dat ding kan zijn. Ik heb ook in m'n leven verschil lende auto-ongelukken gezien - zelfs eentje in de buurt van de plek waar ik zelf te grazen werd genomen - zonder daar nou verder lang over na te denken. Dat moet ook zo zijn, geloof ik. Stel dat je alle ernstige voor vallen van voor tot achter ging herkauwen, een mens zou van schrik niet meer uit zijn fau teuil durven komen" Geluk bij een ongeluk nDat ik alles nog kan navertellen, dat is een geluk bij een onge luk. Vaak bedenk ik dat ik er in wezen goed ben afgekomen. Wat had me allemaal niet kun nen overkomen? Nou dan! Ik leef nog. Die drie woordjes zeg ik zo dikwijls tot mezelf. Als je zo kort voor de dood hebt ge staan als ik, weetje precies wat het allerbelangrijkste is. Het blote leven. Doorgaans als zo vanzelfsprekend ervaren, datje er geen gedachte aan verspilt. Maar wanneer je op het punt staat dat geschenk te verliezen, besef je ineens haarscherp dat alle dingen vergeleken daar mee zo ontzettend betrekkelijk zijn". vAls ik daaraan denk, weet ik weer precies hoe ik mezelf in toom moet houden. In de trant van: niet zeuren jong. Wat heb jij toch eigenlijk te mopperen? Dat meen ik. Wat ik heb ver werkt, is nog maar een beetje vergeleken bij hetgeen zoveel andere verkeersslachtoffers moeten doormaken. En toch blijf je maar dooremmeren. Ik erken daarom volmondig dat ik van tegenstrijdigheid aan el kaar hang. Aan de ene kant boordevol dankbaarheid, om dat ik zo diep de waarde van het leven heb leren beseffen, aan de andere kant vol onvrede, omdat ik de dingen niet zo op een rijtje kan krijgen als ik graag zou willen. Ingewikkeld allemaal hé? Wacht maar, over een paar weken praat ik weer anders".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4