Dagverblijf Hoge Rijndijk opent weer zijn poorten Stukje natuur moet wijken voor hockey 't Cmphu Na één miljoen gulden kostende verbouwing Actief in vrije tijd Parfums uit drogisterij gestolen Verhuizen markt: meningen verdeeld Ongeluk net voorkomen 't Cmphuys 't Cmphuys 't Cmphuys 't Cmphuys 't Cmphuys 't Cmphuys 't Cmphuys 't Camphuys UITSPRAAK SCHOKT RAADSLID Een leefgroep van het dagverblijf Vakantiebezigheden ZevensprongBemhardkade - Zeepkistenrace (hele dag). Klinker, Berlagestraat - Feest avond (voor het hele gezin) met etentje, terras muziek en film. Klein Matïlo, Zaanstraat - In- dianenspeurtocht 10 uur; poppentheater 14 uur; film „my name is nobody" 20 uur Op Eigen Wieken, Valkenpad - Instuif 10-12 uur Mirtl't Honk, Lage Rijndijk - Tocht naar Efteling, vertrek 10 uur. Groenoordhalrit Vrijdag 25 augustus wordt vanuit Leiden de tiende Groenoordhalrit verreden. De organisatoren van deze grote avondrit voor auto's, de RAC uit Den Haag, hebben voor vier klassen een aantrekkelij ke rit uitgezet. Er wordt gereden in een A-klas se, voor geroutineerde équi pes: B-klasse, voor gevorderde équipes, C-klasse, voor begin nende équipes en een D-klasse voor sportieve automobilis ten. De eerste équipe start 's avonds om één minuut over half acht vanaf het terrein van de Groenoordhal. Breehuys In het Breehuys is evenals vorig jaar de laatste vrijdag van de maand gereserveerd voor films. Vrijdagavond 25 au gustus, morgen dus, worden er twee muziekfilms vertoond. De eerste is ,jFree concert in London Hyde Park", een film waarin de Stones optreden. Verder een film getiteld ,f-ove is all" met Roger Clover en de kikker van het bekende tv- filmpje. Duivensport PV "De Vriendenclub" vloog met 340 duiven vanaf St. Ghislain. De uitslag was: 1D Koet; 2., 4. J. Siera; 3. Bodijn- Rijsbergen; 5. J. Beekman; 6., 7. J. Gijsman; 8. W. v.d. Kooy; 9., 10. S. Koster. Vanaf Duffel werd een navlucht gehouden met 715 duiven. De uitslag was: 1F. Ladan2. T Gijsman; 3. Bodijn-Rijsber- gen; 4.,9.J. Gijsman; 5.,8.T. Houweling; 6. K. Ie Febre; 7 10. J. v. Seggelen. LEIDEN - Uit een drogisterij de Haarlemmerstraat is gisteren voor een bedrag van duizend gulden aan goederen gestolen. De daders gingen er vandoor met een aantal flacons gevuld met Eau de Toilette en diverse par fums. BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Na een grondige, één miljoen gulden kos tende verbouwing opent het dagverblijf voor geestelijk gehandicapten aan de Hoge Rijndijk we derom de poorten. Zeven maanden lang is er ge sleuteld aan twee panden om er één geheel van te maken, dat vrijdag 1 sep tember met een officieel tintje kan worden ge opend. Een gymzaal, zes wooneen heden, diverse keukens, hobbyruimten en derge lijke bieden geestelijk ge handicapten vijf dagen per week de gelegenheid hun tijd nuttig te besteden Het dagverblijf, een onderdeel van de Stichting Voorzieningen Gé- handicapten noordelijk Zuid- Holland, was ten tijde van de ver bouwing ondergebracht in een noodschool aan de Beijerinck- laan. Door de verbouwing kun nen er acht gehandicapten meer in het dagverblijf terecht. Er is nog een wachtlijst. De stichting hoopt met het realise ren van een dagverblijf in de Bollenstreek (er zijn thans drie dagverblijven, verdeeld over Leiden, Sassenheim en Oegst- geest) de wachtlijst te kunnen opheffen. Concrete plannen zijn er echter nog niet Grote vraag De dagverblijven ontstonden in 1969, toen van gehandicapten, die werkzaam waren bij een sociale werkplaats, werd verlangd dat ze tenminste één derde van de pro- duktie van een 'normale' kracht moesten hebben. De gehandicap ten die niet aan die norm konden voldoen, degenen die van school kwamen en ook de geestelijk ge handicapten die hele dagen thuis zaten konden voortaan in de dag verblijven terecht. Het dagverblijf aan de Hoge Rijn dijk kan door de verbouwing 48 gehandicapten vijf dagen per week (van half negen tot half vier) herbergen. Dat aantal is niet vol doende om aan de grote vraag te voldoen. Dat is voor de stichting de reden om aan plannen voor een nieuw te bouwen dagverblijf in de Bollenstreek te gaan den ken. Het doel van de dagverblijven is de zelfstandigheid van geestelijk gehandicapten te vergroten. De werkzaamheden zijn dan ook ge richt op sociaal verkeer het leren met geld om te gaan, boodschap pen doen en het bestieren van een eigen huishouding voor elk van de zes leefgroepen. Onderdelen zijn verder gymnastiek, logope die, bewegingsleer en handenar beid. De leefgroepen beslissen onderling wat er dagelijks op het program ma komt te staan Uniek Overigens is men bij het dagverblijf aan de Hoge Rijndijk met een uniek project bezig. Hoofdleider Aad van Schie Is op zoek naar part-time banen voor de deelne mers aan het dagverblijf. Zo is nu een achttal geestelijk gehandi capten een deel van de dag elders werkzaam: in de huishouding, op kantoor of op een creche. Belang rijkste element bij zo'n gedeelte lijke baan is voor de gehandicap ten het hebben van contact Vrijwilligers Op zijn beurt is het dagverblijf op zoek naar vrijwilligers die activi teiten buitenshuis willen bege leiden. Belangstellenden kunnen Van Schie (telefoon 141093) om nadere inlichtingen vragen. Tij dens de officiële openingsdag, op 1 september, is er 's middags kermis voor de deelnemers, van vijf tot zeven uur een receptie voor relaties en omwonenden waarin opgenomen een officiële opening om zes uur. Voorzitter Menken zal de opening verricht ten. Later in de maand zullen voor buurtbewoners 'open da gen' worden gehouden om het contact tussen het dagverblijf en de buurt te verstevigen. w. Moet de markt aan de Nieuwe Rijn verhuizen, Wanneer de werkzaamheden aan de Marktenroute zijn vol tooid is het niet onwaar schijnlijk dat vervolgens ook de Nieuwe Rijn aangepakt zal worden. Dat betekent dus dat de markt tijdelijk zal moeten verhuizen. De meest voor de hand liggende oplossing is dan om de markt te verhuizen naar de Mark tenroute. Van diverse kanten zou men het echter toejuichen dat deze verhuizing in plaats van een tijdelijk juist een de finitief karakter zal dragen Temeer daar de Leidse ge meenteraad begin deze week heeft besloten dat de Markten route voortaan afgesloten zal blijven voor het verkeer Vandaar dat we gisteren eens de meningen hebben gepeild van diverse marktkooplui over een eventuele definitieve verhuizingGroente- en fruit handelaar Pijnnaken die al sinds 1937 op de Leidse markt staat ziet zo'n verhuizing best zitten Pijnnaken: "Vroeger hebben we ook aan die kant van het wa ter gestaan. Ik kan je vertellen datje daar wel even een bete re baterham verdient.Het was daar altijd zo druk dat we met vijf, zes man moesten staan om het allemaal te kun nen bijhouden. Nu kunnen we het metz'n t weeën af. O, ik zou zo terug willen, zeker weten" Een collega van de heer Pijnna ken, de heer Fulpen, wordt gelijk laaiend enthousiast wanneer we het over verhui zen hebben. "Terug naar de Marktenroute? Dolgraag, doen we gelijk. Al was het al leen al om de gezelligheid"zo is zijn reactie. Een derde groentehandelaar, de heer Wallaart: "Ik sta nu 35 jaar op deze markt. Neem van mij aan dat het de laatste jaren een stuk minder gezellig en druk is geworden" "De markt is eigenlijk een beetje dood gegaan toen ze zo'n twaalf jaar geleden naar de Nieuwe Rijn moest verhuizen"vult een langslopend vrouwtje Tapijthandelaar Brummer ziet een verhuizing naar de Bo termarkt en Aalmarkt niet zo zitten. Brummer: "Ik zou best willen verhuizen maar dan naar een groot plein, bijvoor beeld de Kaasmarkt. Want of je nu hier op de Nieuwe Rijn zit of aan de overkant van het water je blijft altijd een aan tal dode hoeken houden, zoals nu bij het Gangetje en de Hooglandse kerk. De meeste komen immers de markt op van de kant van V en D. Wanneer ze dan aan de andere kant van de markt zijn gekomen hebben ze hun tassen al vol.Ik sta nuzelfzo'n achtjaarvlakbij het Gangetje maar het is hier niet best. Ge lukkig dat ik een aantal vaste klanten heb anders had ik het nooit zo lang volgehouden Talloze handelaren die naast mij hebben gestaan hebben het niet kunnen volhouden. De een na de ander is hier van daan gegaan, dat zegt genoeg dacht ik" Vishandelaar Springer die met zijn kraam op de brug naar het Gangetje staat is het met collega Brummer eens. "Wan neer iemand de markt op komt en bijvoorbeeld een bos bloemen wil hebben koopt hij of zij dat meestal bij de eerste de beste tent, ook al is zo'n bos 100 meter verderop stukken goedkoper. Het is inderdaad waar, dat wij het van onze vaste klanten moeten hebben. Als we die niet meer zouden hebben kunnen we beter naar huis gaan. Van mij hoeft er niet verhuisd te worden. Dat heeft alleen maar zin als de markt in een soort van cirkel komt te staan" Bewoners van Lorentzkade kwaad over handelwijze gemeente Een graafmachine aan het werk op het terrein bij de Lorentzkade. De bomenrij op de achtergrond moet tegen de vlakte. LEIDEN - Door uitermate attent te reageren heeft de bestuurder van een tankwagen gistermiddag rond twaalf uur een ongeluk kunnen voor komen nabij de Zijlbrug. De tankwagen die was gevuld met het gevaarlijke Chloorbleekloog kwam vanaf de Zijlbrug Leiden binnenrijden. Toen de bestuurder vaart wilde minderen trapte hij door zijn rem heen waardoor de tankwagen begon te slingeren. Achteraf zou blijken dat de rcmdruk was weggevallen. De bestuurder hield echter het hoofd koel en wist zijn wagen veilig tot stilstand te brengen. LEIDEN - "Zonder dat de buurt ii spraak heeft gehad wordt zo maar even een stuk natuurgebied op geofferd voor een hockeyveld. We hebben niets tegen hoc keyers, maar waar het ons om gaat is dat de hele buurt bena deeld wordt voor één hockey veld. En het ergste van alles vind ik dat we het nota bene hebben moeten horen van mensen van de Plantsoenendienst die hier toe vallig aan het werk waren. We wisten helemaal niet dat er iets ging gebeuren". Aan het woord mevrouw Frank (Lorentzkade 74), die met drie medestanders gistermorgen op het stadhuis in een gesprek met wethouder Tesselaar (sport) haar gal heeft gespuwd over de aanleg van een vierde veld voor de hoc keyclub Roomburg op het ge lijknamige sportpark in Zuid- West. Voor de aanleg van dit veld - nodig omdat de hockeyclub met haar groeiend aantal leden aan drie velden niet meer genoeg heeft - moeten onder meer twee sloten worden gedempt en twee rijen bomen worden gekapt. "Die bomen staan er al minstens tien jaar", zegt mevr. Frank die vanuit haar huiskamer uitkijkt op het terrein waar het hockey veld zal worden aangelegd. "Er heeft zich een goede fauna ge vormd. Je komt er veel diersoor ten tegen: kikkers, krekels, wa terhoentjes, vlakjes, reigers, fu ten, koperwieken, putters en zelfs fazantjes. Hier komen ook vaak schoolklassen tijdens de biologielessen naar toe om een kijkje te nemen. Bovendien gaan veel mensen uit de buurt in het heempark wandelen. Dat kunnen ze nu ook wel vergeten". De actie van mevrouw Frank en haar medestanders komt in feite als mosterd na de maaltijd, omdat de gemeenteraad de aanleg van het vierde hockeyveld reeds heeft goedgekeurd. "Maar dat is gebeurd zonder dat de buurt daar iets in te zeggen heeft gehad. Er is ons nooit iets gevraagd; we wis ten van niets. Dat is toch niet de mocratisch?", aldus mevr. Frank die aan wethouder Tesselaar gis termorgen heeft gevraagd of het niet mogelijk is een kleiner veldje aan te leggen en dat iets op te schuiven waardoor in elk geval één van de twee bomenrijen ge spaard kan worden. Gistermid dag heeft Tesselaar - terwijl hij opdracht had gegeven de graaf machines nog even te laten wach ten met het kappen van de bomen - dit voorstel voorgelegd aan de Plantsoenendienst en de Sport stichting en daaruit bleek dat zelfs bij de minimumafmetingen van een hockeyveld de sloot en de bomen eraan moeten geloven. Tesselaar "Dit is de beste oplos sing, Eerst is er sprake van ge weest dat de hockeyclub naar de Vliet zou verhuizen. Maar dan had je een veel groter stuk natuur moeten opgeven, omdat er dan vier nieuwe velden moesten worden aangelegd". Volgens Tesselaar gaat er nu niet zo veel natuur verloren als mevr. Frank wü doen geloven. "Het heempark blijft gewoon bestaan. Boven dien wordt de nu te kappen el- zenwal een paar meter verderop weer aangeplant. Mevrouw Frank spreekt steeds over een rij bomen, maar het zijn niet eens bomen. Het zijn struiken van el zenhakhout. Óver een paar jaar heb je weer eenzelfde rij als nu". STEAKHOUSE is weer open. dus voor een gezellig etentje naar STEAKHOUSE waar u te gast bent bij de slager zeil. dus een garantie voor een goed stukje vlees STEAKHOUSE waar u zelfs na de schouwburg nog uw honger kunt stillen, (keuken open tot 24 00 uur). STEAKHOUSE met aantrekkelijke weekmenu's zoals deze week: grape-fruit cocktail kalfscotelet coupe mont-blanc voor slechts 25,- STEAKHOUSE STEAKHOUSE n ideale pleisterplaats met veel parkeerruimte, dichtbij rijksweg A44 STEAKHOUSE vindt u aan de Rhijngeesterstraatweg 43 Oegstgeest (achter r k kerk). Voor tafelreservering belt u 154513 bgg. 153191 STEAKHOUSE is geopend op maand t/m vrijd v 12 00 u tot 24 00 u 's Zaterdags vanaf 17 00 u. s Zondags gesloten Tot z.ens in STEAKHOUSE LEIDEN - De straf die de Haag se rechtbank heeft uitgespro ken over de Leidse leerling- verpleegkundige B die in maart van dit jaar de directeur van het psychiatrisch zieken huis Endegeest. dr. G. Mojet, met een luchtdrukpistool heeft bedreigd, heeft het nieuwe PvdA-raadslid Joyce Hes geschokt Tijdens de PvdA-fractieverga- dering gisteravond deed zij het voorstel om aan de ge meenteraad maandag een verklaring voor te leggen waarin wordt geprotesteerd tegen B's straf (7 maanden cel, waarvan 3 maanden voorwaardelijk). Volgens mevrouw Hes zou een derge lijke verklaring een voor B. gunstige invloed hebben op de behandeling van zyn zaak in hoger beroep De PvdA-fractie kwam tot de conclusie wel achter de ver klaring te staan, maar het niet juist te vinden om op deze manier de onvrede over het vonnis te laten blijken. Wel werd besloten dat het raads lid Höppener de kwestie maandag in de gemeenteraad ter sprake brengt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3