Rini Wagtmans: "Dit is triomf van discipline" Krgntenbezorgster is in eindspurt sne dan Keetie van Oosten Poloteam zakt weg Uitslagen Nederlands wielerkwartet verovert gouden medaille lw r JIM* iW^W 1# Staat de postcode r in een advertentie of brief?1 Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1978 WEST-BERLIJN - Alle ge schreeuwde instructies van Ivo Trumbic ten spijt is het Neder lands zevental gisteren voor de tweede maal door het valluik ge vallen. Griekenland profiteerde van de kans, die Nederland via een onbenullige nederlaag met 4-7 tegen Spanje, had geboden en produceerde tegen het willige Is raël precies voldoende treffers (9-3) om het team van Trumbic terug te duwen naar het gezel schap van Mexico, Canada en Is raël. Deze mogen dan in de laatste drie wedstrijden (de zege van 9-1 te gen Israël telt nu niet meer mee) de plaatsen dertien tot en met zestien onder elkaar verdelen. Trumbic, die een Grieks aanbod op zak heeft, moet zichzelf nu wel verwijten, dat hij niet optrad, toen vorig jaar een deel van de spelersgroep drie man van het bronzen Montreal-team eruit werkte. Met Nico Landeweerd, Hans Smits en Hans van Zeeland erbij, zou het hier in West-Berlijn nooit zover zijn gekomen. Trum bic koos voor Wim Keman en Gij- ze Stroboer, spelers die overlo pen van gedienstigheid, maar in de beslissende fase van een wed strijd van geen nut zijn. In een poging de zaak te forceren maak te Stroboer het zo bont, dat hij met drie persoonlijke fouten de kant op moest. De Spanjaarden, die in het eerste part al op 3-0 wa ren gekomen, zetten voor de tweede keer aan en liepen in het vierde kwart van 4-4 weg naar 7-4 De uitslag van het wereld kampioenschap op de weg voor dames: 1. Beate Habetz (Wdl) 70 km en 500 meter in 1 uur, 45 min. en 2 sec.; 2. Kee- tie van Oosten-Hage (Ned); 3. Emanuella Lorenzon (Ita); 4. Minie Brinkhof (Ned); 5. Rit- va Mykkanen (Zwe)i 6. Frie da Maes (Bel); 7. Rossella Galdiati (Ita); 8. Calina Za- reva (Sov); 9. Beth Heiden (Vst); 10. Bella van der Spie- gel-Hage (Ned). Uitslag van de ploegentijdrit: 1. Nederland 1.59.51; 2. Sov jet Unie 2.01.00; 3. Zwitser land 2.01.29; 4. Polen 2.01.44; 5. Tsj. Slowakije 2.01.46; 6. Italië 2.03.32. Keetie van Oosten heeft zojuist naar zeventiende wk-medaille in haar c Beate Habetz (rechts) won het goud. veroverd. Ditmaal e BRAUWEILER (GPD) - In de kor te tijd dat Beate Habetz koerst, heeft ze in de kleine wereld van het dameswielrennen een flinke reputatie verworven als sprint- specialiste. Haar spurtsnelheid was afgelopen jaren al vele malen goed voor een overwinning, zo dat haar tegenstandsters in het wereldkampioenschap wisten wat ze te doen stond. De venijni ge demarrages waarmee de da mes hadden kunnen proberen haar zodanig te verrassen dat ze uit de eerste rij van kanshebsters verdween voor de finale begon, bleven echter uit en zo kon de pas 17-jarige blonde Westduitse van uit de meest ideale positie met gemak de wereldtitel pak ken. Dat gebeurde op ongeveer 500 me ter van haar ouderlijke woning in het gehucht Brau>veiler, waar de vreugde zich ontlaadde in emo tionele taferelen. De dorpelingen vierden vol overgave het grote feest rond Beate Habetz, hun krantenbezorgster. die elke och tend rond half vijf haar ronde doet. Twee jaar geleden breidde ze haar plaatselijke bekendheid uit door met veel succes te gaan wielrennen. Ze behaalde dit sei zoen alle Duitse titels en miste slechts op het nippertje een me daille bij het wereldkampioen schap sprint in München. In een pelotonnetje van vijftig wiel- BRAUWEILER (GPD) - Alsof hij zojuist zelf tot wereldkampioen was gekroond, zo uitbundig gedroeg Rini Wagtmans zich aan de eindstreep in Brauweiler. De gebalde vuist telkenmale in triomf omhoog stekend begaf de wegcoach zich bijna in trance naar de vier coureurs, die zoëven de ploegentijdrit over 98,2 km hadden voltooid in de ongelooflijk snelle tijd van 1.59,51 De op èèn na beste tijd ooit bij een wereldkampioenschap gereden (de broers Petterson reden in 1968 de 100 km in 1.49,65), bete kende niet alleen het vorstelijke gemiddelde van 49,2 km per uur, maar zou bij nader inzien tevens goed zijn voor de wereldtitel. Een beter WK-debuut voor een bondscoach is niet denkbaar. Toch moest het viertal Bert Ooster bosch, Jan van Houwelingen, Bart van Est en Guus Bierings nog bijna een half uur wachten alvorens de wurgende onzeker heid van hen afgleed. In een ach terkamer op een paar honderd meter van de eindstreep steeg plots een oorverdovend gëjuich op toen het kwartet tijdrijders via het openstaande venster de tijd van de Russen vernam. Rini Wagtmans brak op dat moment zijn verklaring voor het overwel digende succes spontaan af om zich vervolgens in de armen van de coureurs te storten. Als enige van de 27 landen was het Oranje viertal onder de twee uur geble ven; het verschil met de gedesil lusioneerde Russen bedroeg maar liefst 1 minuut en negen se conden en met de Zwitsers 1.38 minuut. Speurend naar het formidabele op treden van de tijdritploeg, op welk gebied de Nederlanders een voortreffelijke reputatie hebben opgebouwd (Olympisch kam pioen in 1964 en '68, zilver bij het wk van 1971 en brons bij de Spe len van München) maar daarop de laatste jaren danig aan presti ge hebben verloren, noemde Wagtmans het gouden succes van Brauweiler allereerst de triomf van de eendracht en de discipli ne. „Ik heb altijd beweerd", sprak de opvolger van Joop Middelink, „dat Nederland de beste renners ter wereld heeft, maar dat het de jonge garde ontbreekt aan disci pline. Maar niemand wilde mij toen geloven" Buitenwacht Net zomin als de buitenwacht erg veel waarde toekende aan zijn op timistische prognose dat een plaats op het erepodium wel de gelijk binnen de mogelijkheden lag. Die prognose was niet alleen gebaseerd op de indrukwekken de overwinningenlijst van de laatste twee maanden, waarin de tijdritploeg alles won waar ze aan de start verschenen, maar vooral op de grote bereidheid van de renners om zich volledig voor de ploeg'in te zetten. „Wil je tot suc ces komen", erkende Herman Krott grif. „dan moetje vier ren ners hebben die zich tot op de draad leeg kunnen rijden" En daaraan ontbrak het de laatste jaren bijna volledig. „We had den", meende Jan van Erp, de sponsor van drie van de vier le den van het gouden tijdritkwar tet, „ook twee of driejaar geleden best wereldkampioen kunnen worden. Maar de laatste jaren werd de ploegentijdrit steeds verknald door renners die er nauwelijks interesse voor had den en voor zo'n ploegentijdrit ook niet te motiveren wa- Bij zijn aanstelling tot toekomstig ADVERTENTIE pttpost Gebfuik'm goed. opvolger van Middelink, die paar maanden geleden alle ban den met de KNWU plots verbrak, belegde Wagtmans een vergade ring met de BVAS (Belangenver eniging van Amateur Sponsors), waarin hij voor samenwerking en medewerking pleitte. Daarop ontstond een selectie van veer tien renners, met daarbij vijf tijd rijders. Vanaf dat moment werd een ge richt programma samengesteld en legde Wagtmans vooral sterk de nadruk op de discipline. Bart van Est daarover „Onder Mid delink was het heus niet zo, dat wij buitensporige dingen deden, maar van een werkelijke ploeg- discipline was geen sprake. Het deed allemaal wat geforceerd aan. Middelink koos bovendien de slechtste momenten uit om kritiek op een renner te léveren. Zoals pal na de finish. En dan komen er automatisch spannin gen.- Voor een topsporter is het een absolute noodzaak vertrou wen in je coach te hebben. Wagt mans ziet in een koers ook zaken die Middelink nooit zag. Zijn schat aan ervaring die hij als cou reur heeft opgedaan, is ver schrikkelijk belangrijk. Zonder Wagtmans zou Theo de Rooy bij voorbeeld ook nooit Rijnland- Pfalts hebben gewonnen". Gekortwiekt Ter ondersteuning van dat ene, „Grote Belang" werden ook de individuele wedstrijden van de betrokken coureurs gekortwiekt. „Ik heb er verschillende criteria voor moeten laten lopen", be kende Bert Oosterbosch. „Dat heeft me flink wat geld gekost, maar daar heb ik nooit een punt van gemaakt. Die trui vond ik belangrijker dan het geld". In het contract dat Oosterbosch onlangs afsloot met ploegleider iar het goud en de een na snelste tijd uit de geschiedenii i Jan van Houwelingen. Guus Bierings Romain Deloof van een Belgi sche profploeg (Zeepcentrale) liet hij echter wel een clausule opnemen, dat zijn contract bij een eventuele wereldtitel alsnog zou worden herzien. „Op die ma nier", aldus Oosterbosch, „vang ik het geld dus toch weer terug" Bert Oosterbosch gold in deze tijdrit - samen met Jan van Hou welingen, de enige niet-Braban- der in het gezelschap - niet alleen als de grote gangmaker, maar zijn recente overwinning op de Rus Pikkuuz vormde bovendien een niet geringe stimulans. „Doordat Bert in de Runde van het Zwarte Woud Pikkuuz in een tijdrit met vier minuten verschil versloeg, gaf dat de hele ploeg een geweldige moraal", signa leerde Bart van Est. „Een voor deel was bovendien dat de ploeg al vfoeg bekend was, zodat we Snel vertrek Bewust koos het kwartet ook een snel vertrék. De dn daarvoor vertrokken Noren gol den daarbij als mikpunt voor de Nederlanders, die tussen de 50e en 75c kilometer werden achter haald. Bovendien bestond er bij de vier Oranje-rijders enige vrees voor de Westduitsers, van wie Bart van Est verwachtte dat zij als razenden zouden vertrekken, „om zodoende te proberen ons in te lopen". Die vrees bleek vol strekt ongegrond. Evenals dat gold voor de toch min of meer te voren ingecalculeerde triomf van de Russen, die de eerste 25 km weliswaar nog het snelst over brugden, maar vervolgens steeds meer op het Oranjekwartet verlo- De verschillende doorkomsttijden vertoonden ook een opmerkelij ke regelmaat, hetgeen niet op de laatste plaats te danken was aan het collectieve verzet (53x14) waarmee "feereden werd. „Maar het waren ook wel degelijk de kleine dingen die tot dit succes hebben bijgedragen", conclu deerde Rini Wagtmans, die twaalf jaar geleden in Keulen al eens zil ver behaalde als lid van de tijdrit ploeg. „De jongens hebben zelf gevraagd om de aërodynamische pakken en helmen, die we een dag voorde wedstrijd nog voor ze hebben gekocht. Kun je daarmee het zelfvertrouwen van een ren ner opvoeren, dan mag zoiets geen punt van discussie zijn" Het resultaat was er dan ook rensters, dat op een kaal parcours rond Brauweiler elkaar het weg- kampioenschap betwistte, bleek de schrik voor Beate Habetz er goed in te zitten. „Vanaf de start" aldus de als 29e gefinishte Anne Riemersma, „kon je merken dat iedereen angst had voor haar" De vraag waarom er dan geen ac tie was gevoerd, die de snelle Duitse op achterstand had kun nen zetten, concentreerde zich vooral op Keetie van Oosten-Ha ge. De Zeeuwse eindigde met duidelijk verschil als tweede, wat Keetie haar zeventiende wereld kampioenschapsmedaille ople verde: negen op de baan, acht op de weg. Keetie van Oosten-Hage over het uitblijven van ontsnappingspo gingen waartoe de Nederlandse ploeg, die bedrijvig reed, in staat moest worden geacht „Toen er een paar keer gedemarreerd was, bleek dat niemand het risico durfde nemen om te wachten tot Beate Habetz er zelf achteraan ging. Er waren er altijd wel een paar uit andere ploegen die met een reageerden. Zodoende hoef de Habetz zich weinig zorgen te maken. Ik heb me toen verder niet ingespannen, omdat ik wilde gokken op de eindsprint. Mijn kansen lagen daarbij natuurlijk niet erg gunstig, maar toch durf de ik het er best op te wagen. Ik kwam nog maar èèn keer, tijdens een criterium in Brabant, in een eindsprint rechtstreeks tegen haar uit en hoewel in toen verloor zag ik tegen deze finale niet op. Je weet nooit, dacht ik". Aan het einde van een door gebrek aan goede ontsnappingspogin gen uitermate saaie koers, kreeg Keetie van Oosten-Hage al gauw duidelijkheid in haar gokpoging. Vanuit haar wiel demarreerde Beate Habetz zó sterk weg dat ze in de korste keren een beslissen de voorsprong nam. Achter Keetie van Oosten-Hage miste Minnie Brinkhoff op het nippertje de bronzen medaille. Ze verspeelde die aan de Italiaan se Emanuella Lorenzo, die met haar manoeuvre om vooraan te komen Minnie Brinkhoff in moeilijkheden bracht. „Ze reed me zowat het hek in", huilde dc. Nederlandse die op de vierde plaats eindigde. De meest actieve wielrenster van de KNWU-ploeg was Anne Riemersma geweest Ze ondernam een paar keer ont snappingspogingen, maar die reikten nooit erg ver. „Het par cours was te licht om behoorlijk weg te kunnen komen", oordeel de de Friezin. Canadese pakt kunstzwemtitel WEST BERLIJN (ANP) - De ne gentienjarige Canadese van Ne derlandse afkomst Helen Van- denburg is gisteravond in het luxebad van Schöneberg we reldkampioene kunstzwemmen geworden. Omdat de jury ditmaal de vrije oe fening zwaarder liet wegen dan ooit het geval was, werd de Britse Jacqueline Cox van de tweede naar de vierde plaats, achter de Amerikaanse Pamel Tryon en de Japanse Unezaki, verwezen. De Nederlandse kampioene Marijke van Engelen eiste de zesde plaats voor zich op. 1 M£T P&6X4S, D/&S&/VO, w/t*r£S, sms/ter

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13