V oetbalstrateeg Kees Rijvers wil bij PSV een scoutingapparaat Jezek: "Ik vraag alleen een klein beetje geduld MVV leerde van fouten Naast achtjarig contract WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 EXTRA PAGINA 17 MAASTRICHT - Het wordt weer ontzettend gezellig in het Maastrichtse Geusselt- stadion; reken daar op. Want het maakt toch wel even ver schil of je FC Dordrecht, FC Vlaardingen, SVV, SC Amersfoort op bezoek krijgt óf... PSV, Ajax, Feyenoord, AZ'67, FC Twente. Het worden weer ouderwetse smulpartijen voor het chau vinistische Maastrichtse publiek, dat meer dan wie ook heeft uitgekeken naar de ere divisie. Twee jaar lang kwa men de supporters trouw kij ken. Tienduizend aanhangers voor een ordinaire eerste-di- visiepartij was geen uitzonde ring. Het is daarom dat de lei ding van MW- trainer Leo Steegman en manager Nico Jongen - veel vertrouwen heeft in het komend sei- Steegman over de sportieve kant: „Wij hebben een team dat best in de middenmoot kan meedraaien. We hoeven niet ongerust te zijn, want het materiaal is immers aanwe zig. En als de topploegen naar het Zuiden afzakken, ach, daar verheugen we ons met z'n allen op..." Leo Steegman: .'We kunnen in de midden moot meedraaien Inkomsten MW is een gezonde club. Niet dat het geld er voor het opra pen ligt (dat is nergens meer zo), maar de grote schulden die een paar jaar geleden wa ren gemaakt, zijn vrijwel be taald. Alle „gaten" zijn ge stopt. MW hield zelfs nog een kleine winst óver en dat is in het hedendaagse vader landse profvoetbal een uni- Manager Jongen, vroeger mas seur van MW maar in de loop der jaren omgeturnd tot een sluwe zakenman, heeft veel geld kunnen „maken" uit reclame. Alle spelerscontrac ten zijn verlengd zonder noemenswaardige ophef (met uitzondering van Bobby Vosmaer die voor profvoetbal werd afgekeurd) en even ge ruisloos was de vervanging van trainer George Knobel door Leo Steegman. MW heeft met het aantrekken van deze Noordhollandse oefen- meester een goede zet ge daan. De Maastrichtse profs hebben een „westerse" trai ner nodig, een vent die los van Limburgse sentimenten en bourgondische inslag kei hard kan werken. In het ver leden, 2 jaar geleden bij de degradatie, ontbrak het aan discipline enwederzijds ver trouwen tussen trainer en spelers. Uit die fout heeft men lering getrokken. Optimaal i de eredivi sie zou voor een gepromo veerde club het moeilijkst zijn. Het is echter zeer de vraag of dit ook voor MW geldt. De ploeg is immers twee jaar lang op eredivisie- peil, met nu en dan een inzin king, blijven spelen. De be geleiding was steeds opti maal, er werd goed verdiend, de accommodatie mag er we zen en de meeste spelers ken nen het eredivisievoetbal. Het ziet er gezond uit, daar in Maastricht. Leo Steegman: „De jongens hebben er enorm veel zin in. En met ons publiek achter de hand. zal het wel loslopen. Ik weet 't bijna zeker". Jos van Wersch Veel nadrukkelijker dan zijn voor ganger Brox, heeft manager Ste- phan zich op een constructief beleid ingesteld. Regelmatige doorstroming van de eigen jeugdspelers, deskundige scou ting en een voorzichtig aftasten van de transfermarkt. De sane ring krijgt prioriteit. Jezek kan ermee instemmen. „Als het elftal bereid is om harder te werken, nog meer te knokken, dan komt het publiek vanzelf terug. De mensen zijn minder kritisch als er inzet getoond wordt. Ook met deze jonge ploeg kan Feyenoord het ver schoppen. Ik vraag alleen een klein beetje geduld". naar RWD Molenbeek, Dick Schneider was al eerder ingelijfd door Go Ahead Eagles en ten slot te weigerde ook Kreuz het min derwaardige contract dat Feye noord hem te bieden had. Daar tegenover stond slechts de te rugkeer van Peter Houtman, de produktieve spits die voor èèn jaar aan FC Groningen was uit geleend. Met een selectie die voornamelijk bestaat uit aanstormende talen ten, moet Vaclav Jezek gaan re noveren. Hij heeft ongetwijfeld strakke opdrachten meegekre gen van de Rotterdamse leiding. Feyenoord wil zo snel mogelijk terug naar de nationale top. Jezek daarover: „Dit jaar is er nog ruim te om te experimenteren. De jon ge spelers moeten ingepast wor den. Daarbij hangt veel van de re sultaten af. Als de ploeg goed draait, zal dat gemakkelijker en sneller gaan. Maar verwacht niet meteen een topseizoen van Feye noord. Daar is de voorbereiding te kort voor. Ook tijdens de com petitie zal ik nog moeten speuren naar de juiste formatie. Pas vol gend jaar gok ik op Europees voetbal" De uiterst vriendelijke Tsjechische oefenmeester kan in ieder geval bogen op een enorme vakkennis. Feyenoord haalde de opvolger van Vujadin Boskov weg bij de nationale ploeg van Tsjechoslo- wakije, waar hij in 1976 - na het behalen van het Europees kam pioenschap voor landenteams - tot volksheld werd uitgeroepen. Daarna verdween Jezek plotse ling in de ziekenboeg. Hij miste de kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap, waarin de Tsjechen na een teleurstellen de race een plaats in de eindronde verspeelden. Na zijn herstel ging Jezek op zoek naar een nieuwe werkgever. Spanje toonde belangstelling, ook Go Ahead Eagles informeer de, maar uiteindelijk werd het Feyenoord, de club die Vaclav Jezek met bijna idolate belang stelling was blijven volgen. „Het was altijd mijn favoriete club. Ook toen ik nog trainer van Den Haag was. In die tijd vierde Feye noord successen. Op basis van inzet en discipline. Ik leefde mee als Feyenoord voor de Europa Cup speelde, ook na mijn vertrek uit Nederland. Toen er dit jaar een aanbod kwam van Feye noord, heb ik niet lang geaarzeld. Ik ben goed geinformeerd door Peter Stephan. Ik weet precies waar ik aan toe ben. maar ik durf het aan. Feyenoord heeft talent genoeg om straks weer op hoog niveau mee te draaien" In de eerste aanloop hoeft Jezek volstrekt niet op spectaculaire transfers te rekenen. Feyenoord voerde jarenlang een beleid zon der enige visie en bekommerde zich kennelijk niet om de toe komst. De gevolgen waren ramp zalig. Met het uitblijven van suc cessen verdwenen ook de volle stadions. Angstwekkend slin kende recettes impliceerden dat de geldelijke bron uitgeput raak te. De vedetten waren de dupe. Toen Feyenoord geen hoge sala rissen meer kon offreren, keer den ze de eens zo bejubelde „Kuip" de rug toe. Grillige raspaardjes als Van Hane- gem, Kristensen en Geels zijn al weer bijna vergeten in Rotter dam. Van het roemruchte elftal, dat in een nog niet eens zo grijs verleden 200.000 supporters op de Coolsingel deed samenstro men, is alleen Wim Jansen over gebleven. De verknochte Feye- noorder mag zich inmiddels ook verheugen in de sympathie van Jezek. De Tsjech is knap onder de indruk gekomen van het enthou siasme waarmee Jansen na de WK-periode weer aan het werk is gegaan. Jezek: „Wimpie is een voorbeeld voor de jongeren. Hij is voor de ploeg van onschatbare waarde, een groot voetballer, die Feye noord de weg terug kan wij- EINDHOVEN - Zes jaar is Kees Rijvers inmiddels al weer als oefenmeester verbonden aan het Eindhovense PSV, een periode waarin de Brabantse vereniging uitermate succesvol was in zowel de nationale competitie als in het Europese bekergebeuren. Drie maal werd PSV lands kampioen in die zes jaar en bovendien werd twee keer de nationale beker gewonnen, terwijl eind vorig seizoen de (zoveelste) voorlopige kroon op het werk van Rijvers werd gezet met het winnen van een Europese beker. Toch hebben al die successen er niet in geresulteerd dat Kees Rijvers door het bestuur van de Eindhovense landskam pioen een langdurig contract werd aangeboden aan het eind van de vorige competitie, een zaak waarom door Rijvers zelf nadrukkelijk was gevraagd. Rijvers: „Ik moet me nu veilig stel len voor de nabije toekomst. Ik ben nu 52 jaar en ik ben beslist niet van plan om over een jaar of twee, wanneer PSV eventueel op mij uitgekeken zou kunnen ra ken, elders weer eens helemaal van voren af aan te beginnen. Ik wil een achtjarig contract. Op dit moment is er weliswaar een tus senoplossing gevonden: een con tract voor vier jaar met de toezeg ging dat na die periode mijn con tract „zo goed als zeker" met nog eens vier jaar verlengd zal wor den. Dat laatste is mij echter on voldoende. Ik wil dat zwart op wit bevestigd hebben. We zullen derhalve de komende weken nog maar eens een paar keer rond de tafel moeten gaan zitten". Naast zijn eis om een achtjarig con tract heeft Kees Rijvers overi gens nog een aantal wensen ter tafel van de PSV-bestuurders ge deponeerd. Onder meer wil Rij vers een scoutingapparaat in het leven roepen, waardoor hij meer armslag krijgt om zich nsie- ver met de veldtraining e be moeien om niet keer op keer al lerlei stadions in binnen- en bui tenland te moeten aflopen op zoek naar nieuw talent. Dat scou tingapparaat moet ongeveer naar Engels voorbeeld gaan functio neren, vindt Kees Rijvers, die tij dens zijn vele spionagereizen naar Groot-Brittanniè kennelijk duidelijk onder de indruk is ge komen van het scoutingsysteem zoals die bij de Engelsen werkt. Slim Evenwel, slim als Rijvers is, heeft hij echter ook onmiddellijk ge zien, dat het Engelse systeem duidelijk meer mogelijkheden biedt om zich op latere leeftijd een bepaalde functie in het tech nisch apparaat toe te eigenen. „PSV is een vereniging met uit stekendemogelijkheden. Vrijwel alles is hier mogelijk. Wanneer we er toe zouden kunnen over gaan de technische staf uit te breiden, zijn er ook voor mij in de toekomst grotere mogelijkheden om binnen dat apparaat te func tioneren zonder dat ik nog langer dagelijks de veldtraining behoef te verzorgen, iets wat ik overi gens tot op dit moment nog altijd met veel plezier doe", aldus Rij vers, die onomwonden vaststelt dat hij nog tot zijn zestigste jaar een royaal inkomen zal moeten genieten om later niet in finan ciële problemen te geraken. Toch gelooft de kleine Brabantse voetbalstrateeg dat zijn eisen voor het grootste gedeelte op den duur wel worden ingewilligd. Dat is dan ook de reden dat hij niet is ingegaan op een werkelijk aan lokkelijk aanbod van het Franse Bordeaux, overigens een beslis sing die Rijvers pas na lang wik ken en wegen heeft genomen, omdat juist de streek rondom Bordeaux zijn bijzondere (Fran se) voorliefde heeft. Het (nog) niet accepteren van een achtjarig contract was voor Kees Rijvers overigens niet de enige teleurstelling van de laatste maanden. Ook heeft hij er duide lijk moeite mee dat hij er niet in is geslaagd een gerenommeerd schutter naar Eindhoven over te laten komen. PSV is in onder handeling geweest met Ruud Geels, Joe Jordan en Peter Bar nes van Manchester City. Rijvers: „Ruud Geels was voor ons geen haalbare zaak op het mo ment dat Anderlecht op de markt verscheen. Weliswaar had ik de toestemming ten koste van elke prijs Geels naar Eindhoven te halen, maar zijn financiële eisen waren door de tussenkomst van de Belgen zo hoog geworden, dat de verhouding ten opzichte van de rest van de selectiegroep danig scheef zou zijn getrokken. Daar om heb ik er uiteindelijk toch maar vanaf gezien. Zowel Jordan als Barnes waren voor PSV haal baar. maar uiteindelijk bleven Trainer Jezek: optimistisch. ROTTERDAM - De striemende fluitconcerten liggen nog vers in de herinnering. Het door iedere tegenstander gevreesde legioen, dat ooit „hand in hand" de ecla tante successen beleefde, heeft zijn ploeg als een baksteen laten vallen. Feyenoord verspeelde in amper twee jaar tijd een schitte rende reputatie. Zo razendsnel heeft de aftakeling zich gemani festeerd, dat de werkelijke afme tingen over de landsgrenzen nog nauwelijks zijn doorgedrongen. Vaclav Jezek, de nieuwe man aan het roer, kan dat bevestigen. „Feyenoord is nog steeds een topclub in Europa. In mijn land heeft die naam een magische klank. Natuurlijk was ik op de hoogte van de minder florissante resultaten dit jaar, maar dat komt wel vaker voor bij toppers. Het kan niet meer zijn dan een tijde lijke inzinking", bedenkt de Tsjech monter. Het klinkt allemaal wat naief. Met de realiteit is Jezek in de afgelo pen weken al terdege geconfron teerd. Feyenoord heeft zich geen imposante aankopen kunnen veroorloven. Integendeel: de Rotterdamse club zag Wim Rijs- bergen, na zijn gedeeltelijk mis lukte optreden in Argentinië, naarFrank-ijk(Bastia) uitwijken, de „geflipte" Nico Jansen werd met zwaar verlies doorverkocht hoewel hij beslist geen topinter- national is, in het centrum en Krol als vleugelverdediger was er naar mijn idee veel meer rende ment uit het Nederlands elftal te halen geweest". Als voetbalvakman heeft Rijvers overigens toch nog flink wat kri tiek op de hele gang van zaken rond het Nederlands elftal, al was het alleen maar om het gelijk van Willy van der Kuylen en Jan van Beveren om te bedanken voor de Argentinië-trip aan te tonen. Rij vers: „Happel was zonder meer de verkeerde man als interim- bondscoach. Hij heeft alleen maar de poet gepakt en heeft ie dereen vervolgens „Ins Blaue Hinein" laten kletsen. Een der gelijke mentaliteit ligt mij niet. Ik ben me financieel de laatste jaren wel wat bewuster gaan opstellen, maar ik wil er wel prestaties voor leveren. En dat heb ik bij Happel gemist". Een positief punt heeft het wereld kampioenschap voor Kees Rij vers toch wel opgeleverd. „Er is bij mijn spelers onderling een veel groter begrip ontstaan voor eikaars problemen, die er wel de gelijk zijn geweest, toen acht van hen de definitieve beslissing moesten nemen wel of niet mee te gaan naar Argentinië. De jongens die naar de wereldkampioen schappen zijn geweest hebben in Zuid-Amerika de moeilijkheden aan den lijve ondervonden die anderen ervan hebben weerhou den zich beschikbaar te stellen voor het Oranjeteam. Er is duide lijk meer begrip gekomen voor eikaars standpunten en dat heb ik tijdens de afgelopen weken als een bijzonder positieve zaak er- Rijvers controleert de hartslag van Nick Deacxj. PSV moet zo sxiel mogelijk het juiste ritme te pakken krijgen beiden toch in Engeland; Jordan omdat hij bij Manchester United aan de slag kon en Barnes omdat hij geen medewerking kreeg van het bestuur. Wij zoeken evenwel onverwijld door. Een speler als Jordan of Barnes is te allen tijde welkom in Eindhoven. Beide spelers zijn agressieve voetbal lers en zo'n type kunnen we best gebruiken" Ook Edström heeft de afgelopen maanden bij PSV nog even in de belangstelling gestaan. Ralf zelf wilde dolgraag terug naar Eind hoven, maar na zijn mislukte WK- avontuur zal de PSV-leiding er wel vanaf zien de Zweed weer naar Eindhoven te halen. Voor manager Ben van Gelder is het hoofdstuk-Edström klaarblijke lijk al afgesloten: „De jongens zouden Ralf er graag weer uit nostalgische overwegingen bij hebben. Maar de Edström van nu is duidelijk veel minder dan de Edström van toen. We hebben weliswaar nog altijd een claim op Edström, maar ik geloof niet dat we daar op korte termijn gebruik van zullen maken". Wat betekent dat PSV met vrijwel dezelfde selectiegroep van vorig seizoen aan de competitie zal be ginnen. Alleen wisselspeler Guy Francois is verdwenen. Zijn plaats werd ingenomen door niet minder dan drie spelers van eigen kweek: Rob Landsbergen. Jos Panis en de van Helmond Sport teruggekeerde Ton Wouters. Krachtig „Toch moeten we met dit materiaal opnieuw ver kunnen reiken", gelooft Kees Rijvers. „PSV heeft momenteel de meest krachtige, groep van alle eredivisieclubs in Nederland. Dat is trouwens ook wel op het laatste wereldkam pioenschap gebleken. Het was voor mij dan ook totaal geen ver rassing dat zowel Jan Poortvliet als Emie Brandts op dat toernooi internationaal zijn doorgebro ken. Ook van Adrie van Kraay had ik verwacht dat hij zich in Argentinië zou manifesteren. Adrie heeft echter de kans niet gekregen, ondanks het feit dat Ruud Krol beslist geen al te zeke re indruk op mij heeft gemaakt als laatste man. Met Van Kraay, Prestatie o Uitgaande van die onderling be tere verstandhouding plus de door Rijvers voorgestelde her ziening van de spelerscontracten, die meer op prestatie dan op dienstjaren gebaseerd zouden moeten zijn, gelooft de Brabantse oefenmeester de successen van de laatste jaren ten minste in de komende twee jaar te kunnen continueren. „Dat is de taak die ik op me heb genomen en die ik ook denk te kunnen realiseren. Ik heb er geen enkel bezwaar tegen dat de spelers hun prestaties van de laatste jaren financieel geho noreerd willen zien, maar wil men in de toekomst meer verdie nen, dan zal dat toch ook aan de prestaties merkbaar moeten z(jn. Dat is namelijk de enige moge lijkheid om de continuiteit te kunnen handhaven..." HUUB BEENS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17