Enith Brigitha grijpt weer naast medailles Herstel Kortsjnoi Stan van Belkum redt gezicht waterpoloërs Schaaktoernooi in Tilburg sterk bezet Vier wereldrecords in Berlijn Moeizaam debuut Mühren Mflri WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1978 SPORT PAGINA 13 WEST-BERLIJN (GPD) - Stan van Belkum, Oranje's jongste waterpoloèr, hielp het Ne derlands waterpoloteam in het duel tegen Griekenland over het dode punt heen. Hij redde in feite nog enigszins het gezicht van de bronzen medaillewinnaar van Mon treal door in de vierde periode tweemaal op rij te scorenDe 16-jarige speler van het Leid- se De Zijl-LGB legde daarmee de basis voor de uiteindelijke 7-5-zege op de Grieken. Die zege op de Grieken vormde ook voor Trumbic aanleiding om de wedstrijd tegen Spanje, die vandaag wordt gespeeld, met wat meer zelfvertrouwen tegemoet te zien. „We moeten er echter voor oppassen on szelf te overschatten. We heb ben weliswaar gewonnen maar dat wil niet zeggen dat we nu ook van Spanje zullen winnenHet begin is er, in fei te te laat, maar misschien is dit wel het begin van de weg naar de negende plaats. Want die plaats moeten we toch ze ker kunnen halen", aldus de Joegoslavische oefenmeester, die ook maar al te goed weet hoe ver het niveau van het Ne derlands team is achter ge raakt bij de andere Westeuro- pese landen in vergelijking met vorig jaar tijdens de EK. „We zijn teveel bezig met andere dingen dan waterpolo. Ieder een denkt dat het water hier anders is dan in het zwembad op Papendal waar we voor deze WK ons trainingskamp hadden opgeslagen. Dat er iets bijzonders moet worden had benut. De Grieken profi teerden van de ontstane man- meer-situatie aan het begin van de tweede periode, toen Van Belkum uit het water was gestuurd, via Sarados. Alvo- mee in feite de magere score uit de eerste periode. Slechts èèn treffer bleef Griekenland bij de oranjespelers achter, nadat Stroboer vanaf de twee-meterlijn zijn kansen gepresteerd, leidt tot een ver mindering van kwaliteit. Dat bleek ook nu tegen de Grieken overduidelijk"aldus Trum bic. De Joegoslaaf bedoelde daar- rens Gijs Stroboer, die alleen de EK van vorig jaar miste sinds de Olympiade van 1972 in Munchen, Nederland op nieuw aan de leiding bracht. Gounas zorgde bij numerieke meerderheid opnieuw voor een gelijke stand: 2-2. Ook in de derde periode bleek Nederland in staat te zijn om de Grieken te volgen. Buunk en Keman scoorden voor Ne derland; Sitareneos en Sta- thakis voor de Grieken: 4-4. Nederland was daarmee aan het einde van zijn kunnen. Keman was na een niet-ver- zilverde rush naar het Griekse doel volledig opgebrand en eigenlijk was dat kenmer ken d voor de hele ploegop èèr. speler na: Stan van Belkum (aan dit toernooi begonnen als speler met de minste inter nationale ervaring) die zich aan het begin van de vierde periode ontpopte als een lei der. De scholier uit Leiden scoorde op rij tweemaal van af de twee-meterlijn en zorgde daarmee voor een opleving in de Nederlandse ploeg. Die opleving had Nederland nodig, want nog geen minuut nadat Van Belkum Oranje aan een 6-4-voorsprong had geholpen, scoorde Stroboer zijn derde en Oranje's zeven de treffer. De inspanningen van de Grieken om nog naast Oranje te komen, waren bij voorbaat gedoemd te misluk ken. Alex Boegschoten hoefde slechts èèn treffer in de reste rende minuten toe te staan. Garivallios scoorde die tref fer: 7-5. TILBURG (ANP) - Van 31 augustus tot 15 september zal in Tilburg het tweede interpolisschaaktoernooi worden gehouden. Er nemen twaalf grootmeesters aan deel, met een gemiddelde ELO-rating van 2592. Dit houdt in, dat deze traditionele krachtmeting opnieuw de sterkste van het jaar zal zijn. Uitgenodigd werden: Spasski, Hort, Portisch, Timman, Browne, Dzind- zindasjvili, Hübner, Ribli, Joebojevitsj, Sosonko, Miles en Larssen. De spelers hebben allen toegezegd. De wedstrijd staat onder leiding van de internationale arbiters Örbaan en Folkerts. De opening heeft donder dagmiddag 31 augustus plaats in het raadhuis van Tilburg. De tweede partij in de tweekamp om de wereldtitel schaken bij de dames tussen titelhoudster Nona Gaprindasjvili en haar Russische landgenote Maia Tsjibourdanidze is gisteren in Pitsounda in remise geëindigd. J£ /SA?SST /V VAST£ PZAtrS //V f/£r £/srs>/ J£ /A/ O A/S ££jV P/fi£CT/£-2£T£i een pass tocti voortdurend naar de spitsen. Ik zal me aan dit soort voetbal moeten aanpassen". Bobby Robson, de trainer van Ips wich, was desondanks tevreden over het eerste optreden van de Volendammer. „Ik moest een linker middenvelder hebben en Mühren is een speler die met het linkerbeen alles kan. Bovendien miste we vanavond Beatty en Hunter. Met die twee erbij is het team beduidend sterker en dat zal ook het spel van Mühren ten goede komen. Ik ben in elk geval blij dat hij bij ons heeft gete kend". Arnold Mühren, die aan z'n debuut een dikke neus overhield door een botsing met zijn clubgenoot Osman, had in elk geval geen schuld aan de nederlaag die tot stand kwam via doelpunten van Dalglish (tweemaal) en Souness. De enige troost die Mühren restte waren de open doekjes die hij kreeg na een fraaie pass of aardi ge technische foeQes. WEST-BERLIJN (GPD) - Voor Enith Brigitha herhaalde de ge schiedenis zich. Wèèr ging het eremetaal, gelijk zoals dat vorig jaar in Zweden was gebeurd, haar neus voorbij. Ook toen greep de Amsterdamse vrije-slagzwem- ster, die bij de vorige WK in Cali en bij de Olympische Spelen in Montreal nog de bronzen me daille uit het zwem vuur van de 200 m vrije slag had gesleept, naast het eremetaal. Ook toen moest de IJ-zwemster Annelies /Maas voor laten gaan, net zoals gisteravond in het bijna uitver kochte Olympiabad. Maar ook Annelies Maas greep naast een medaille. Al scheelde dat èèntiende seconde minder dan het verschil waarmee Enith als vijfde de bassinrand had aan getikt. Het was wel het verschil tussen wel of geen medaille voor Nederland. „We hebben er echt een beetje op gehoopt", ver klaarde Bert Sitters. „Enith ging mét de op èèn na snelste tijd de finale in, Annelies met de vijfde tijd. Ik wist dat Enith voor een medaille zou zwemmen. Ze wilde zich bewijzen. Voor zichzelf, maar ook voor de buitenwereld. Dat ze nog niet heeft afgedaan, ondanks haar leeftijd van 23 jaar. Het mocht echter niet zo zijn", al dus Bert Sitters. Enith was gretig. Vertrok als een razende van de startblokken, keerde weliswaar langzamer na de eerste 50 meter "dan in haar ra ce in de series, maar volgde de Amerikaanse Cynthia Woodhead en de Oostduitse wereldrecord houdster Barbara Krause op de voet. Ook op het keerpunt van de eerste 100 meter keerde Enith langzamer dan in de series, maar een tussensprint, op weg naar het keerpunt van de 150 meter, bracht haar een halve seconde winst. Die halve seconde ging echter op de laatste tien meter volledig teniet en zou zelfs een halve seconde verlies opleveren ten opzichte van haar tijd uit de series. Op die laatste tien meter moest Enith Brigitha opgeven, haar derde plaats afstaan aan de Russische Larisa Tsareva en zelfs de Wageningse Annelies Maas voor laten gaan. Wonderkind Vlak voordat Enith aantikte, had Cynthia Woodhead, het Ameri kaanse 14-jarige wonderkind uit de school van de Riverside Aqua tics uit Californië de strijd met de Oostduitse wereldrecordhoud ster al in haar voordeel beslist. Als derde vrouw ter wereld dook ze onder de grens van twee minu ten, een grens die tot dusver al leen door de Olympisch kam pioene, Kornelia Ender, en de Oostduitse kampioene, Barbara Krause, was gepasseerd. In een IPSWICH (GPD) - „Ik had me een beter debuut voorgesteld, maar de tegenstander liet me geen kans om me in mijn spel te laten komen". En daarmee doelde Ar nold Mühren op Liverpool, vol gens Ipswich-trainer Bobby Robson het beste clubteam van de wereld. Liverpool won in Ips wich uiteindelijk verdiend met 3-0 en dat was voor het eerst sinds 1968. Arnold Mühren beleefde gisteren een moeilijke avond in Ipswich. Zaterdag nog lag hij in Volendam met koorts in bed als gevolg van een korte maar hevige buikgriep. Weliswaar heeft hij maandag met Ipswich volop getraind maar in het duel met Liverpool, dat in derdaad een zeer sterke indruk maakte, bleek toch ook duidelijk dat de ex-Twentenaar met een conditionele achterstand kampt. Mühren: „Sinds het einde van de competitie heb ik niet meer ge speeld, alleen wat getraind bij Volendam. Dat wreekt zich nu. Bovendien moet je wennen aan het Engeslse voetbal. Ze slaan vaak het middenveld over en dan kom je als middenvelder een beetje te zwemmen. Ik heb me vaak aangeboden maar al sta je in een goede positie, ze zoeken voor BAGUIO (ANP) - Met een remise in de vijftiende partij heeft Viktor Kortsjnoi een moeilijke periode in de schaaktweekamp om de wereldtitel tegen Anatoli Karpov afgesloten. Kortsjnoi, die zondag achter elkaar de afgebroken der tiende en veertiende partij ver loor en een achterstand van 3-1 opliep, had dringend behoefte aan een positief resultaat. Na de vlot overeengekomen remise (24 zetten) kon hij zich in rust gaan voorbereiden op het vervolg van de tweekamp, waarin hij twee punten achterstand moet goedmaken. Kortsjnoi speelde de vijftiende ronde met wit. Het werd een Catalaanse partij, ver gelijkbaar met de zeventiende uit de finale van het kandidaten toernooi tussen dezelfde spelers in Moskou '74. Toen werkte Kar pov zich met zwart in een benar de positie, maar hij won uitein delijk toch de partij, die zijn der de en beslissende overwinning betekende. Karpov offerde al snel een pion om zijn stukken in beweging te zet ten. Het kwam echter tot een da- meruil, waarna de winstkansen voor beiden spoedig verkeken waren. Karpov accepteerde het remisevoorstel (natuurlijk via scheidsrechter Lothar Schmid) onmiddellijk. De titelverdediger gebruikte voor zijn zetten de helft van de tijd van Kortsjnoi, die er anderhalf uur'over deed. Beide spelers toonden zich na afloop van deze in vreedzame sfeer ge speelde partij, tevreden. Het zettenverloop van de vijftiende partij was als volfct: Wit: Kortsjnoi, zwart: Karpov. 1. c2-c4 Pg8-f6; 2. Pbl-c3 e7-e6; 3. Pgl-f3 d7-d5; 4. d2-d4 Lf8-e7; 5. g2-g3 0-0; 6. Lfl-g2 d5xc4; 7. Pf3-e5 Pb8-c6; 8. Lg2xc6 b7xc6; 9. Pe5xc6 Dd8-e8; 10. Pc6xe7(+) Dc8xe7; 11. Ddl-a4 c7-c5; 12. Da4xc4 c5xd4; 13. Dc4xd4 e6-e5; 14. Dd4-h4 Ta8-b8; 15. Lcl-g5 Tb8xb2; 16. 0-0 De7-e6; 17. Lg5xf6 De6xf6; 18. Dh4xf6 g7xf6; 19. Tal-bl Tb2xbl; 20. Tflxbl Lc8-e6; 21. f2-f3 Tf8-c8; 22. Tbl-cl Tc8-b8; 23. Tcl-c2 Tb8-c8; 24. Kgl-f2 Le6xa2; 25. Tc2xa2 remise. Na zijn 25e zet deed Kortsjnoi via scheidsrechter Schmid .het remise- voorstel. Karpov accepteerde onmid dellijk. nieuwe wereldrecordtijd van 1.58,53 was ze tevens de eérste die onder de 1.59 uitkwam. Krause, die gezwommen had voor wat ze waard was („Ik had een wereldrecord te verdedigen"). kwam niet onder haar beste sei zoenprestatie (1.59,04) uit. Voor de Oostduitse bleven de chrono meters staan op 1.59.78. De Amerikaanse, die eerder dit sei zoen alleen in staat was geweest de tweede Oostduitse, Petra Thumer, die vorig jaar verras send het goud voor de neus van Barbara Krause tijdens de EK in Zweden wegkaapte, te verslaan, verklaarde later alleen maar op winst te hebben gehoopt. „Dat ik daarbij echter een wereldrecord zou zwemmen, had ik niet ver wacht", aldus Woodhead. „Toen ik bij het keerpunt van de 150 me ter aan de leiding lag, werd me duidelijk dat Barbara Krausè me niet meer zou terugpakken. Bij het eerste keerpunt was ik nog bang voor haar. Maar toen zag ik dat ze niet zo erg veel meer voor lag", aldus de Amerikaanse, die eerder dit jaar bij de Speedo Meet in Amersfoort furore maakte De Russische Larisa Tsareva, voor de finale nog 27ste op de wereld ranglijst, legde verrassend beslag op het brons in 2.01,76. Annelies Maas werd vierde in 2.01,89 Enith Brigitha, die in de series het Nederlands record, dat zij sinds Montreal achter haar naam voert met 2.01,25 had gebracht tot 2.01,15, kon in de finale die tijd niet evenaren. Zij kwam tot 2.01,99 Dat Nederlands record was er wel in de finale voor Monique Bosga, de uiterst getalenteerde rugslag- zwemster uit de school van Ma rian Heemskerk en het Utrechtse Zwemlust Den Hommel op de 100 meter rugslag. Blij Ze was er wat blij mee, al maakte de vierde plaats bij dit wereldkam pioenschap waar ze kort tevoren beslag op had weten te leggen toch meer indruk op de Utrecht se, die een typerend voorbeeld is van een laatbloeister in de Ne derlandse ploeg. Monique Bosga, door een tijd van 1.03,86 waarmee ze haar nationale rugslagrecord op de 100 meter gezwommen tij dens de finale van de wisselslag estafette, verbeterde. „Alles zou meegenomen zijn geweest", ver klaarde Monique, „ook als ik achtste zou zijn geworden. Kun je je voorstellen hoe blij ik met die vierde plaats werd?" Blij ook omdat haar zwakste on derdeel op de rugslag, het keer punt, heel wat beter uit de verf kwam als bij de ochtendvoor stelling. Maar keren hoort er evenwel ook bij: „Daar heb ik een paar honderdste seconde op ver speeld, maar in de finale was het heel wat beter. Ik kon alleen Sue Walsh, de Amerikaanse, naast me zien liggen en daar ben ik toen maar voorbijgegaan" Niet we tende overigens dat me dat een vierde plaats zou opleveren", al dus de 18-jarige in Venezuela ge boren maar tegenwoordig in Utrecht wonende Monique Bos ga. Dat keerpunt maakte uiteindelijk het verschil uit tussen het brons en de vierde plaats. Bert Sitters: „Ze moet gewoon leren keren. Gewoon duizend keerpunten maken, voordat ze door heeft hoe het echt moet. We hebben er hier in West-Berlijn bewust niet aan gewerkt, omdat daar de tijd in fei te voor ontbrak. Zoiets moet Vreugdebij de Amerikaanse Cynthia Woodhead als zij verneemt, dat ze een nieuw wereldrecord op de 200 meter vrije slag heeft gezwommen. Naast haar de onttroonde Barbara Krause groeien. Dat kun je in twee weken niet voor elkaar krijgen, daar heb je ruim een maand voor nodig" aldus bondscoach Sitters. De rugslagfinale was overigens de enige finale die geen wereldre cord opleverde. Linda Jezek bleef daar met haar winnende tijd van 1.02,55 ruim een seconde bo ven, al versloeg zij in de finale wel de Oostduitse en Europees kam pioene Birgit Treiber. De Cana dese Cheryl Gibson legde beslag op het brons. Naast dat wereldrecord van Cyn thia Woodhead op de 200 meter vrije slag verbeterde ook Jesse Vassallo zijn eigen wereldrecord op de 400 meter wisselslag. De van Portoricaanse afkomst maar bij Mark Schubert in Mission Viejo (Californië) trainende 17-ja- rige zwemmer was met zijn tijd van 4.20.05 ruim 3 seconden sneller dan tijdens de Ameri kaanse kampioenschappen in Woodlands. Zelf was Vassallo nauwelijks onder de indruk van zijn eigen prestatie. „Ik heb me voorgenomen om onder de 4.20 rond te zwemmen, ik ben er nu iets boven gebleven. Ik heb er vrede mee, dat wel, maar in mijn eigenlijke opzet ben ik niet ge slaagd" aldus ae Portori- Indrukwekkend Indrukwekkend was evenzeer de prestatie van de Rus Sergei Fes- senko op de 400 meter wisselslag. Ook hij dook onder het oude we reldrecord van de Amerikaan Vassallo met een tijd van 4.22,29, nog altijd goed voor een Euro pees record dat hij in juli al op zijn naam had gebracht met 4.25,25. Ook het derde wereldrecord was voor de Amerikanen. Ditmaal op de vier maal 100 meter vrije slag in de tijd van 3.19,74. De Ameri kaanse ploeg, bestaande uit Montgommery, Babashoff, Gai nes en McGagg, was daarmee zes seconden sneller als de Westduit- se en de Zweedse ploeg die be slag legden op zilver en brons. De Oostduitsers moesten na het wereldrecord op de 200 meter vrije slag van Barbara Krause ook het wereldrecord op de 100 meter schoolslag inleveren. Dit keer niet aan de Amerikaanse Tracey^ Caulkins, maar aan de Europese kampioene Iulia Bogdanova. De Russische kwam tot een tijd van 1.10,31 en was daarmeeeen halve seconde sneller dan de Oostduit se Hannelore Anke, die in Mon treal tot een tijd van 1.10,86 was gekomen. Daarmee hebben de wereldkampioenschappen in Berlijn qua wereldrecords de prestaties van het toernooi in Cali vier jaar geleden in ieder geval geëvenaard.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13