■Cees Stam weigert Venix helpende hand te bieden Ivo Trumbic moet opnieuw beginnen Japan heerst weer op sprint Kunstzwemsters in achterhoede Peffgen gaat er met het goud vandoor Na verlies tegen Westchiitsers «ISDAG 22 AUGUSTUS 1978 SPORT PAGINA 9 MUNCHEN (GPD) - De vorig jaar begonnen Japanse overheersing in het wereld kampioenschap wielrennen profs is in Munchen voortge zet. Koichi Nakano prolon geerde zijn in San Cristobal veroverde titel, maar een voudig ging dat niet. Na een vlotte zege in de halve fina les tegen Giordano Turrini v stuitte de Japanner in de eindstrijd om het goud op de taaie tegenstand van Dieter Berkmann. Deze Westduitse debutant bij de beroepsrijders, die ver rassenderwijs tot de finale was doorgedrongen via een zege over Sugano, presteerde het om na een nederlaag in de eerste manche te winnen in de tweede reeks. De belle echter verloor hij tegen de geroutineerde Nakano, die met ruim een kwart miljoen gulden vorig jaar de best be taalde Japanse beroepswiel renner was. In het gevecht om de bronzen medaille ze gevierde Yoshinobu Sugano over Turrini zodat de Japan ners hun suprematie op de sprint bewezen met twee plaatsen op het erepo dium. Hennie Stamsnijder (tiende) heeft in de finale van de pun- tenkoers voor amateurs geen rol van betekenis kunnen spelen. De wereldtitel op dit onderdeel, dat sinds het mondiale titelgevecht van vorig jaar in Venezuela offi cieel op de WK-a; prijkt, ging naar de Belg Noel de Jonckheere, het zil ver was voor de Zwitser Baumgartner en het brons voor de Fransman Rebiere. Deze drie renners maakten deel uit van een groep van vier (met de Deen Orsted), die na twee derde deel van deze wedstrijd over 50 km een ronde voorsprong nam. Het puntentotaal van De Jonckheere (43) bracht hem de wereldtitel. Boksen heeft over het algemeen weinig met romantiek te maken. maar. )als ook vaak in andere gevallen, Muhammed Ali vindt er wel wat op. ijn vrouw Veronica kwam even naar zijn trainingskamp en het weggetje ias gauw gevonden. En Leon Spinks maar touwtje springen... MÜNCHEN - Het gemis aan een volledig akkoord in het Nederlandse kamp heeft Cees Stam en Martin Venix een ideale kans ontnomen om het wereldkampioenschap bij de profs te behalen. Omdat de èèn bij voorbaat ?ijn kansen niet wilde opofferen voor de ander, werd een voortreffe lijke uitgangspositie prijsgegeven en moesten ze het doen met een tweede plaats (Venix) en een derde. De grote profiteur van het gebrek aan optimale samenwerking tus sen Stam en Venix was Wilfried Peffgen (35), die voor de tweede keer in zijn loopbaan de gouden medaille won. De oorsprong van het koersgedrag dat Stam en Venix er ten opzichte van elkaar op na hielden, lag in een gesprek over de mogelijkhe den van samenwerking. Venix begon de onderhandelingen met een aantrekkelijke basis: een be drag van vele duizenden guldens, die zijn naar München over gevlogen sponsor overhad voor het smeden van een akkoord. Cees Stam bleek niet te vermur wen en weigerde een knechten rol. De toelichting van Stam: ,,Ik kon als vertegenwoordiger van race- materiaal een wereldtitel even goed gebruiken voor de reclame als Venix voor zijn winter-koers- programma, dat groter is dan het mijne. Bovendien gaf mijn werk gever me zoveel vrije tijd om me voor te bereiden op dit kam pioenschap, dat het bijzonder on fatsoenlijk zou zijn geweest om tevoren al mijn kansen op te ge ven. Maar we spraken wel af om niet tegen elkaar te rijden. Wa neer een van ons slecht kwam te zitten, zou hij zich opofferen voor de ander. In die zin hadden we een overeenkomst" ÏVEST-BERLIJN (GPD) - Ivo Trumbic zal de plannen om voor de Olympische Spelen van Moskou in 1980 een zo sterk mogelijk team op de been te br,engen voorlopig in de ijskast moeten zetten. Want hoe aardig en hoe leuk die plannen er op papier ook mogen uitzien, Trumbic was daarmee vooral voorbij gegaan aan het feit dat Nederland zich niet bij de laatste acht van de wereldkampioen schappen in West-Berlijn zou plaatsen. Die laatste acht teams zijn overigens de Sowjet-Ume, Italië, Roemenië, West-Duitsland, Hongarije, Joegoslavië, Bul garije en de Verenigde Staten De nederlaag tegen West-Duitsland (7-4) vormde daarbij slechts een klein onderdeel, maar was er wel de oorzaak van dat Oranje zich niet direct kwalificeerde voor de Olympische Spelen. Opnieuw zal hetNederlandse waterpolo-ze- vental de lange lijdensweg, die het ook ging voor de olympiades van Mexico en Munchen, moeten afleggen, om zich via een toer nooi in 1980 alsnog van een plaats in Moskou te verzekeren. Een ogenschijnlijk probleem van latere zorg, gezien het feit dat Ivo Trumbic nog twee jaar de tijd heeft om een zo sterk mogelijk team op de been te brengeri. Toch zal dat zelfde waterpolozevental echter in het komende jaar de naweeën van dit wereldkam pioenschap ervaren'. In toernooi en, waarin landen als West- Duitsland, Hongarije, Italië, Joe goslavië en Rusland wel present zullen zijn, zal Oranje schitteren door afwezigheid. Immers, door dat Nederland er niet in slaagde zich bij de' laatste acht van West- Berlijn te plaatsen, is de markt waarde om als internationale sparringpartner te fungeren, aan zienlijk gedaald. Nederlaag In feite was die nederlaag tegen West-Duitsland echter niet de hoofdoorzaak van Oranjes uit schakeling voor een plaats bij de laatste acht. Alleen in theorie had de nationale waterpoloploeg nog een kans om de eindronde van dit wereldkampioenschap te berei ken na de nederlaag tegen Bulga rije. Het was juist het verlies te gen de Bulgaren geweest dat Ne derland tenslotte zou opbreken of, zoals Oranje-doelman Alex Boegschotenhetzei: „We hebben onszelf in een hoek gedreven door de beslissing uit te stellen. Deze ploeg was nog niet klaar voor een dergelijk zwaar toer- Aanvoerder Tony Buunk onder streept die opvatting. „Wij heb ben het zelf verpest. We hadden tegen Bulgarije onze kansen moeten grijpen. Bij voorbaat stond al vast dat we tegen West- Duitsland kansloos waren, maar je kan die wedstrijd tegen de Bulgaren nu eenmaal niet meer overspelen". En toch zag dat kansloze Neder landse waterpoloteam er kans toe om West-Duitsland in de eerste periode met een 0-2-achterstand op te schepen. Tweemaal op rij profiteerde eerst Buunk en ver volgens Nieuwenhuizen van de numerieke meerderheid ten op zichte van de Westduitsers, draaide het team, zoals het nog geen enkele maal in dit seizoen had gedraaid en speelde het open, aanvallend waterpolo. Maar kreeg hetzelfde team in de laatste 20 seconden van de eerste periode opnieuw een psychische barrière te doorbreken. Erik Noordegraaf spelend bij het Alphense AZC, was het slachtof fer geworden van een zonder twijfel moedwillige uitschake ling door een van de Duitse spe lers. Met een ringvinger uit de kom moest hij naar het nabijge legen ziekenhuis in Spandau worden vervoerd. Dit incident vormde de inleiding tot de terugval van Nederland. Plotseling was daar weer de on zekerheid, de angst en de gedach te dat het eigenlijk vreemd was dat de Westduitsers achter ston den tegen het Nederlandse wa terpolozevental, dat een dag eer der van het door diezelfde West duitsers geklopte Bulgarije had verloren. Ivo Trumbic: „Je zag het aan de spelers dat ze gingen denken. Als ze in die tweede pe riode een derde treffer zouden hebben gemaakt, waren we over die barrière heen gekomen. Nu Keman oog in oog met de West duitse doelman Kilian faalde, kwamen we in de problemen", aldus Trumbic. Problemen Van die problemen profiteerde Stiefel tweemaal achter elkaar. Van Esse bracht Oranje opnieuw aan de leiding, waarna Stiefel West-Duitsland voor de tweede keer naast Nederland bracht: 3-3. Oranje verviel in de oude fout, hielp kansen om zeep door de bal slecht aan te spelen, en maakte geen gebruik van de numerieke meerderheid om te scoren. Een strafworp aan het begin van de derde periode, veroorzaakt door Van Esse, werd anderhalve mi nuut later door een treffer van Buunk gevolgd. Maar de tweede Ivo Trumbic: dieper in de zorgen strafschop aan het eind van de derde periode, als gevolg van een misverstand tussen Van Mil en Keman, gaf de doorslag voor de nederlaag, die in de vierde perio de door de Westduitsers van 5-4 tot 7-4 werd uitgebouwd. De ach terstand was voor een hardwer kende Nederlands team niet meer te overbruggen. Aanvoerder Tony Buunk: „Zo speel je goed en zo speel je hele maal niet. Als we net zo tegen de Bulgaren hadden gespeeld, had den we nu bij de laatste acht geze ten". Een van de twee routiniers uit het team dat twee jaar geleden in Montreal beslag legde op de bronzen medaille, weet echter hoeveel verschil er bestaat tussen het team van Montreal en het team van dit wereldkampioen schap. Buunk: „Maar ik heb er zelf voor gekozen en ik wist bij voorbaat wat me te wachten stond. Ook dat is een van de facet ten van topsport". WEST-BERLIJN (ANP) - De ka- persvloot van Piet Hein vaart zondag in West-Berlijn nogmaals uit, maar zal wel niet met edelme taal beladen.terugkeren. De Ne derlandse kunstzwemmeisjes, die het typisch Nederlandse deuntje benutten voor het groepsnummer zijn niet al te best door de ver plichtefiguren gekomen "Ik ga ze nu moed inspreken, want niette min bleek de schade na enig re kenwerk nog mee te vallen. Ma rijke van Engelen, die met een 31e plaats het beste van de Oranje meisjes was, start morgen haar vrije programma op de solo op basis van een zesde plaats. Het duet dat wordt gevormd door de zelfde Nijmeegse zwemster en haar clubgenote Cathrien van Eyken staat als zevende geno teerd voor de uitvoering van vrijdag terwijl de groep voor de uitvoering van zondag begint vanuit een zesde positie. Hand having als beste team van Europa lijkt een onmogelijke opgave, nu Engeland aansluiting heeft ge vonden bij de drie kunstzwem- grootmachten Amerika, Japan en Canada. SCHOONSPRINGEN - René Linthuis heeft zijn eerste optre den in de internationale wed strijdarena op de 3 meter plank afgesloten met een 26ste plaats. Een mislukte laatste sprong, een anderhalve contrasalto met 2,5 schroef, deed de 15-jarige Haagse scholier belanden in het gezel schap van de vertegenwoordi gers uit de ontwikkelingslanden. Het rijden voor eigen kans bete kende in het heetst van de strijd dat Wilfried Peffgen vrij onge hinderd op de titel kon afgaan, waarmee deze finale een uiterst teleurstellende afloop kreeg. Martin Venix, die vanaf half koers als tweede achter de op kop vertrokken Peffgen reed, wei gerde de Westduitse favoriet eer der aan te vallen dan in de laatste drie minuten. Venix over dat saaie beeld: „Het had voor mij geen zin om vroeger te gaan. Ik zou me er misschien de goot mee in gereden hebben. En wat dan? Ik langs de kant, sa men met Peffgen wellicht, en Stam kampioen... Voor mij gold maar èèn punt: Sowieso op het podium en het liefst als winnaar. Daarom wachtte ik tot het laatst" Toen het zover was, bleek Martin Venix krachten te kort te komen. To.t drie keer toe gaf gangmaker Noppie Koch tevergeefs gas. Uit eindelijk finishte Venix na èèn uur fietsen op slechts vijftien me ter achterstand als tweede. Nakano weet dat hij de nieuwe wereldkampioen bij de sprinters is en kijkt lachend op. Dieter Berkmann is verslagen. Dat Peffgen zijn eerste plaats zo sterk kon verdedigen, was mede te danken aan het feit dat de steeds als derde rijdende Cees Stam hem niet was gaan hinde ren, wat het belang van Venix ei genlijk vroeg. Stam echter bleek enigszins ont stemd over een actie van Venix aan het begin van de wedstrijd waardoor hij alle zin verloor om het akkoord alsnog soepel te in terpreteren. Stam: „Hoewel wij de afspraak hadden dat wij elkaar niet zouden aanvallen, kwam Venix me op een gegeven mo ment van de tweede plaats rijden. Dat vond ik niet correct". Omgekeerd had Stam eerder een aanval ondernomen op de positie van Venix, waarmee hij eveneens tegen de regels handelde. Ver weer van Stam: „Dat deed ik pas toen Venix probeerde naar voren te rijden, maar hij bleef hangen. Toen voelde ik me niet meer ge bonden achter hem te blijven zit ten". Nadat Venix later weer Stam voor bij was gegaan weigerde de Zaankanter op eigen initiatief Peffgen te gaan vermoeien door zich te laten afzakken. Stam: „Dan had Venix hem maar moe ten opjagen tot-ie bij me was ge komen. Ik voelde me niet geroe pen om uit mezelf op hem te gaan wachte'n..." Aan het opschroeven van zijn eigen kansen, kwam Cees Stam niet meer toe. Hij voelde zich te ver moeid door de snelle start, die nodig was om vanuit een slechte lotingspositie bij het vertrek (voorlaatste) in goede stelling te komen. Stam: „Nadat ik eenmaal derde lag, voelde ik me geen moment sterk genoeg om nog iets te ondernemen". Gevolg van Venix' berusting en die van Stam: een op de laatste drie minuten na uiterst eentonig schouwspel, ook al omdat het grootste part van het deelne mersveld was afgestapt. Inclusief Patrick Sercu, die 's middags nog bij Martin Venix tevergeefs om diens hulp was komen vragen in een poging om wereldkampioen te worden. Sercu staakte na 28 minuten de strijd, die hij zo fana tiek en op eigen kosten (300.000 Belgische francs, ruim 20.000 gulden) had voorbereid. Sercu: „Ik kreeg geen lucht, het was net alsof ik stikte. Puur zenuwen, ik had er de hele dag al last

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9