Overvallers Maastrichtse bank nog spoorloos Eisen tot tien jaar cel tegen beroepscriminelen Groningse politie-commissaris nit functie ontheven 'De mensen op Sealand zijn in levensgevaar' Schietpartijengijzelingengewonden Vrouwen in de K.M.A. yin?"S. Dr. Platteel overleden HNSDAG 22 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND GRONINGEN (ANP) - De commis saris van politie in Groningen, de heer L. Wit, wordt ontheven van zijn functie bij de gemeen tepolitie in Groningen. Hij zal met ingang van 1 september a.s. ter beschikking worden gesteld van de minister van binnen landse zaken, die hem zal belas ten met landelijk politiewerk. Dit is gisteravond in de Gronin ger gemeenteraad bekend ge maakt door de burgemeester van Groningen, de heer H. G. Buiter. Het ontslag van de heer Wit als commissaris in Groningen is een gevolg van een onderzoek dat werd ingesteld naar aanleiding van uitlatingen van anti-semiti- sche aard, die de Groningse commissaris van politie zou hebben gedaan. Op basis van het onderzoek kan volgens burgemeester Buiter worden aangenomen dat de heer Wit van september tot novem ber 1977 inderdaad enkele uit drukkingen van anti-semitische strekking heeft gebruikt. Zij waren gericht aan het adres van individuele personen. De burgemeester achtte het ge bruik van deze uitlatingen voor hem onaanvaardbaar en zei dat deze een verdere samenwerking tussen Wit en hem in de weg stonden. De burgemeester van Groningen heeft toen naar aanleiding van deze kwestie aan de minister van binnenlandse zaken ge vraagd om tegen de heer Wit disciplinaire maatregelen te nemen. Bovendien heeft hij de minister verzocht gebruik te maken van de bevoegdheid op grond van het ambtenaren reglement voor de gemeentepo litie om de heer Wit te zijner be schikking te stellen. Uit het daaropvolgende ambtelij ke overleg bleek dat het nemen van disciplinaire maatregelen tot langdurige processen zou kunnen leiden. De burgemeester achtte dit niet in het belang van het Groningse politiekorps. De minister heeft echter met be trekking tot het ter beschikking stellen van de minister van de heer Wit positief gereageerd. De heer Wit zal nu met ingang van 1 september door de minister worden belast met landelijk po litiewerk. De burgemeester deelde mee dat de Groningse commissaris heeft verklaard zich niet meer te kun nen herinneren en zich ook niet te kunnen voorstellen dat hij de gewraakte uitlatingen zou heb ben gebruikt. Wanneer dit toch gebeurd zou zijn, dan betreurt hij het zeer en biedt daarvoor zijn verontschuldigingen aan. De heer Wit heeft ook met nadruk gezegd dat uit zijn wijze van taalgebruik niet mag worden afgeleid dat hij anti-semitische gevoelens zou koesteren. Die zijn hem, naar hij verklaart, volkomen vreemd. De heer Wit was, voordat hij in 1971 in Groningen commissaris van politie werd, in Amsterdam werkzaam bij de gemeentepoli tie als hoofdinspecteur. MAASTRICHT (ANP) - De gemeentepolitie van Maastricht tast nog in het duister omtrènt de juiste gang van zaken bij de gewapende over val gisteren op het kantoor van de Algemene Bank Nederland door vier, mogelijk vijf, ge maskerde en gewapende mannen. Wel weet zij dat de achtervolging van de overvallers, die enige gegijzelden met zich meevoerden, vier gewonden heeft gevergd onder wie een politie-agent en een gegij zelde vrouw, dat de gegijzelden weer vrij zijn en dat de buit vermoedelijk weer geheel is teruggevonden in een auto die de overvallers hebben achtergelaten. De overvallers zijn evenwel nog steeds spoorloos. Hoogstwaar schijnlijk verblijven zij thans in België, waar een tweede auto, die zij in Maastricht hadden bemach tigd, is teruggevonden. Naar de daders wordt een uitge breid onderzoek ingesteld door de politie van Nederland, België en Duitsland. De Maastrichtse gemeentepolitie heeft assistentie gekregen van het regionale re cherche-bijstandsteam. "Wij zullen de onderste steen boven halen om deze overvallers te pakken te krijgen. Het zijn hoogstgevaarlijke maniakken" aldus politie-commissaris Gij ben. Gemaskerd Voorzover het hoofd van de recher che, hoofdinspecteur Brugman die met de feitelijke leiding van het onderzoek is belast, de zaak kan overzien, heeft de dramati sche overval zich als volgt toege- dragen. Vier of vijf met nylonkousen ge maskerde mannen, allen zwaar gewapend, overvielen het bank gebouw ronf elf uur gistermor gen. Het centrale bankalarm trad meteen in werking en enkele po litiemannen waren vrijwel on middellijk ter plaatse. Zij moes ten dekking zoeken toen zij aan de ingang van de bank twee ge wapende overvallers gewaar werden. De overige overvallers sloegen de glazen wanden van de kas- sierskluis stuk, schoten de kluis deur open en namen een zak met meerdere cassettes geld mee. Bovendien dwongen zij bank- employe J. Kersten (48) en de 26- jarige mevrouw A. Schillings mee te gaan. Verder nog twee bankbezoekers. Vuurgevecht Met deze vier gijzelaars sloegen zij in een Alfa Romeo (vermoedelijk in Frankrijk gestolen) op de vlucht. Het kenteken van deze wagen was met papier afgedekt. Hiermee reden zij zich klem in de nauwe straten van de binnenstad. Zij lieten de auto achter, bezoch ten een café op het Onzelieve- vrouweplein en vorderden daar een taxi. Daar ontstond ook het eerste vuurgevecht waarbij bankemployé Kersten gewond raakte. Het is nog niet bekend of hij door de politie of door de overvallers is neergeschoten. De daders vervolgden hun vlucht met een taxi. De taxichauffeur bleef achter. Met deze taxi reden zij zich weer klem. Te voet gingen zij er van door met de gegijzelde Schillings. Een motor rijder van de politie haalden hen in, maar hij werd zodanig be dreigd, dat hij de daders moest laten gaan. De overvallers bezochten een tweede café aan de Kesselskade, eisten daar de auto van een café bezoeker op, de 38-jarige A. H. van H. Deze man namen zij mee als gijzelaar plus nog een tweede cafebezoeker, de 33-jarige P. K Deze laatste wist te ontkomen Vijf auto's BREDA - Voor de eerste maal in het 150-jarig bestaan van de Ko ninklijke Militaire Academie (KMA) iy Breda zijn vrouwelijke kadetten toegelaten tot de opleiding voor beroepsofficier. Gisteren deden de eerste drie vrou wen hun intrede. De drie „baan- breeksters" ,op de foto bij defourier, zijn Hanneke Kools (rechts, 21 jaar), Christa Beumer (midden, 18 jes krijgen wel een eigen douche en jaar) en Cobievan Soeren (21 jaar), toilet en ook de kamerruimte wordt De KMA ondergaat met de komst enigzins aangepast van de vrouwelijke kadetten nau- Voor het overige blijft alles bij het welijks enige veranderingDe meis- oude. Vorst-ad-interim: DEN HAAG (GPD. ANP) - '•Het ergste is dat de mensen den ken dat we een operette aan het opvoeren zijn. Dat er een bananenoorlog op Sealand wordt gevoerd. Nee, het is wel degelijk bloedige ernst. De ge gijzelde mensen verkeren in levensgevaar. De koning is aan het gek worden. Hij zal zijn strijd verder voeren. Hij is aan zijn voorlaatste stap bezig. De laatste stap is de dood". Geëmotioneerd zit de zich vorst- ad-interim van Sealand noemende Alexander Achen- bach in een leren zetel van het Haagse Parkhotel. Achen- bach, tevens minister van bui tenlandse zaken van het mi ni-staatje dat nooit erkend werd, heeft zijn hoop slechts gevestigd op 'zijn ambtge noot", de Nederlandse minis ter Van der Klaauw. De Haagse raadsman mr. A.L. Oomen, die de zaken voor Achenbach behartigt, heeft gisteren de hulp ingeroepen van buitenlandse zaken. Oo men: Wij vinden dat de Ne derlandse overheid moet in grijpen om de Nederlander die door de vorst wordt vast gehouden vrij te krijgen". Met die Nederlander wordt be doeld de 22-jarige Hans La- voo uit Loosdrecht die sinds zaterdagmiddag gevangen wordt gehouden op het kuns- matige platform Sealand, dat enkele kilometers uit de kust van het Britse Harwich ligt. Lavoo wordt vastgehouden door de machthebber over het eiland, Roy Bates. Deze voor malige Britse legerofficier heeft hel platform in 1967 uit geroepen tot vorstendom, met zichzelf als eerste vorst (Roy 1). Sealand telt 118 'staats burgers'. De gevangenneming van Hans Lavoo is een rechtstreeks ge volg van de gebeurtenissen die zich laatste dagen rond het platform hebben afge speeld. Tien dagen geleden voerden enige mannen in op dracht van de Westduitser Alexander Achenbach, Roys voormalige minister van bui tenlandse zaken, een overval uit op het eiland. Daarbij werd de 26-jarige zoon van Roy, Michael, gevangen genomen Twee andere gijzelaars wisten al eerder te ontsnappen. Met me vrouw Schillings en de eigenaar van de wagen (een simca) zetten de overvallers hun vlucht voort, achtervolgt door vijf politieau to's. In de buurt van het station schoot één van de overvallers uit de vluchtauto een vrouw in haar been en later loste hij schoten op de eerste politiewagen. De 23-ja- rige ongehuwde agent R. Nico- laas werd daarbij zeer ernstig ge wond. Door dit voorval wonnen de voortvluchtigen terrein, te meer daar de politie-auto tegen een lantaarnpaal botste. De daders vervolgden hun weg via Gronsveld en Sint Geertruid naar Noorbeek. In Sint Geertruid werden de twee gegijzelden uit de auto gezet. De politie was al in Gronsveld het spoor bijster. Mengelmoes Ze is te weten gekomen, dat de da ders nog in Noorbeek zijn gesig naleerd. Even over de Belgische grens nabij het Withuis in Ne derlands Eijsden trof zij later de in Maastricht gevorderde Simca Van het signalement van de daders is nog heel weinig bekend. Hun leeftijd wordt op 35 a 40 jaar ge schal. Zij spraken een mengel moes van talen: Italiaans, Engels met accent, Frans en Duits. De toestand van de gewonden is redelijk. Bij de politie-agent, die in het ziekenhuis van Heerlen is geopereerd, is het aanvankelijk levensgevaar geweken. Bank- employe Kersten die een schou- derwond heeft opgelopen ver blijft in het ziekenhuis van Maas tricht. De vrouw, die nabij het station door een kogel werd ge troffen heeft een lichte verwon ding aan een voet opgelopen en de ernstig mishandelde vrouwe lijke bankemployé, mevrouw Schillings, is even in het zieken huis geweest en verblijft thans met een shock op een voor de po litie nog onbekend adres. AMSTERDAM (GPD) - „Het-zijn alle drie beroepscriminelen die goed aan de misdaad hebben verdiend. Ik moet dan ook wel zware straffen eisen, mede om ie dereen die meent op dezelfde manier te werk te kunnen gaan te kunnen laten zien dat dit niet on gestraft kan". Dit zei gisteren of ficier van justitie mr. R. A. M. Behling over drie leden van een veel grotere bende, vooral gespe cialiseerd in diefstal-op-bestel ling, die voor de Amsterdamse rechtbank moesten verschij- De drie, Koen M. (28), Jaap van V. (27) en Robert T. (27), hadden ech ter meer gedaan dan alleen maar inbreken. Ze hadden na hun ar restatie schoon schip willen ma ken en hadden een hele waslijst van zaken opgebiecht, waaron der brandkastkraken en geweld dadige berovingen. De officier van justitie vond het geheel zo ernstig dat hij gevangenisstraffen eiste van respectievelijk zeven, vier en tien jaar. Jacob v.d. W. hoorde als „meeloper" zes maan den gevangenisstraf tegen zich De* hoogste eis gold Robert T„ die onder meer betrokken was bij de overval in de Amsterdamse Spui straat, waarbij bejaarde vrouw omkwam door een hartaanval nadat ze bedwelmd was met chloroform. „Ik wist helemaal niet dat iemand aan zo'n verdo ving kon doodgaan. Onze bedoe ling was alleen maar om de vrouw te verdoven. Haar dood beteken de voor mij eefi enorme schok. Het was het ergste wat mij kon overkomen. Het heeft me zo ge troffen dat ik ervan aan de cocai ne ben geraakt", aldus Robert T. voor de rechtbank. Het slachtoffer waar Robert T. het over had, was de 70-jarige Am sterdamse Johanna de Heus (70). Zij werd op 29 november vorig jaar samen met haar man, de 74- jarige juwelenhandelaar A. Lo zer, in hun woning aan de Spui straat door drie mannen over vallen. Twee van hen verschenen gisteren niet voor de Amster damse rechtbank, omdat ze in het buitenland langdurige gevange nisstraffen uitzitten. De derde man bij de overval, Robert T, zei dat hij niet actief aan de mishan deling en bedwelming van de ju welenhandelaar en de bedwel ming van diens vrouw had deel genomen. Wel had hij de buit, gouden en zilveren sieraden ter waarde van ongeveer 200.000 gulden, meegenomen uit het huis van de Amsterdammer. HILVERSUM - Na een langdurige ziekte is dr. P.J. Platteel. destijds de laatste gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea en van 1968 tut 1976 burgemeester van Hilversum, overleden. Hij is vandaag, overeenkom stig zijn wens, in alle stilte begraven. Dr. Platteel vertrok na zij studie indologie aan de rijksuniversiteit van Utrecht in 1937 als bestuursamb tenaar naar Java. Na de capitulatie in de Tweede Wereldoorlog belandde hij in een Japans krijgsgevangenkamp. Na de oorlog was hij onder meer resident. Na de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië kwam dr. Plat teel terug naar Nederland en was op directioneel niveau werkzaam bij de sociale diensten van Rotterdam en Den Haag. In 1958 vertrok hij ander maal naar de Oost. maar nu als gouverneur van Nieuw-Guinea. Toen de Verenigde Naties het bestuur overnamen verliet de heer Platteel teleur gesteld zijn residentie in Hollandia. Dr. Platteel had over de laatste roerige dagen in Nieuw Guinea veel materiaal maar hij wenste zijn 'waarschijnlijk deels onthullende dossier' gesloten te houden. En totzijn overlijden heeft hij het ook niet geopend Dat er zoveel, voor een groot deel gestolen, juwelen in het huis wa ren wisten de drie overvallers van een tussenpersoon. Die had het op zijn beurt van een schoonzoon van de juwelenhandelaar. T. had overigens de buit niet verkocht. Nadat hij had gehoord over de dodelijke afloop van de overval gooide hij de geroofde koffer en tas met juwelen in de Amstel. „Ik heb tegen de twee andere jongens gezegd dat ik ruim 5000 gulden voor het spul had gekregen. Dat geld had ik nog en heb ik met hen gedeeld". Hartafwijking Een Een belangrijke rol in de bero ving met dodelijke afloop speel de de vraag of de dood van de vrouw inderdaad het gevolg was van de bedwelming met chloro form. De patholoog-anathoom, dr. J. Zeldenrust, zei als getuige- deskundige dat hij niet met ab solute zekerheid kon zeggen dat dit het geval was. Het slachtoffer had namelijk, zo werd geconsta teerd, een hartafwijking. „Gezien de grote hoeveelheid chloroform die bij de lijkschouwing in het bloed van de vrouw werd gevon den, is het echter wel zeer waar schijnlijk dat de bedwelming haar dood veroorzaakt heeft". Dat T. niet had geweten dat de toe diening van de chloroform dode lijk zou kunnen zijn, leek dr. Zel denrust heel aannemelijk. „De meeste leken hebben de idee dat het middel alleen maar verdo vend is. In medische kringen is echter de gevaarlijke bijwerking van chloroform allang onder kend. Het middel wordt dan ook niet meer voor verdoving bij ope raties gebruikt. Wanneer het. zo als in dit geval, gaat om een plot selinge toediening van een hoe veelheid chloroform, dan is de kans op hartstilstand nog groter dan wanneer het gaat om me disch gebruik bij operaties. Daarbij maakt een jongeman net zo'n kans om te sterven door hartstilstand als een oude vrouw", aldus dr. Zeldenrust. 22 misdrijven De rechtbank had gisteren heel wat werk aan het feitelijk behandelen van de 22 misdrijven die in totaal aan de vier verdachten ten laste waren gelegd. Rechtbankpresi dent mr. A. J. Schroder had vele uren nodig om alle feiten op te sommen die waren toegegeven. „De" officier van justitie heeft ons heel wat werk bezorgd", ver zuchtte de rechtbankpresident na de behandeling van weer een groep misdrijven. „Maar de heren zijn er mee begonnenvoegde een van de andere rechters toe aan de woorden van mr. Schro der, terwijl hij wees op het timide clubje in de verdachtenbank. Kraken Behalve om diefstal hadden de bendeleden ook meegedaan aan het kraken van brandkasten, waarvoor in sommige gevallen thermische lansen werden ge bruikt. Verder werden er inbra ken gepleegd in supermarkten. In èèn geval gingen ze zelfs zo ver dat na een inbraak in een super markt met gestolen mokers een gat in een muur werd gehakt om zo bij een andere winkel te kun nen komen. „Maar maakte dat geen vreselijk lawaai", wilde mr. Schroder weten. „Jawel, .maar het winkelcentrum was nogal af gelegen. Er woonde niemand", gaf Koen M. ten antwoord. Een andere activiteit van de bende was het plegen van gewapende inbraken in woonhuizen, waarbij de wakker geschrokken inwo ners gedwongen werden geld af te staan. Een van die berovingen, op 16 januari in Hilversum, mis lukte omdat de bewoner van het overvallen huis zich hevig verzet te. Hij gooide stoelen en bloem potten de ramen uit. Dat maakte zoveel lawaai dat de drie bende leden, die de beroving op touw hadden gzet, geschrokken afdro pen. Het slachtoffer van de over val was zo overstuur dat hij vol gens buren nog steeds bezig was meubilair uit het raam te gooien toen de drie al waren vertrokken. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. De Westduitser Achenbach, zich vorst-ad-interim noe mend van het kunstmatig ei land Sealand, toont vol trots zijn Sealand-paspoort. Enige luchtvaartautoriteiten blijken nietsvermoedend het in wezen waardelose document voor een geldig persoonsbewijs te hebben aangezien. Enkele dagen later werd Mi chael vrijgelaten. Vorige week dinsdag sloegen Michael en Roy terug door het eiland te heroveren. Daarbij werden de mannen van Achenbach ge vangen genomen. De heer Oomen, de Haagse ad vocaat van Achenbach, zei gisteren dat Hans Lavoo za terdag met een Scheveningse kotter naar het platform is gevaren om deze gevangenen op te halen. Oorspronkelijk zou hij niet aan boord van het platform gaanmaar h ij deed dit toch op uitnodiging van Michael Bates. Deze is een goede bekende van Lavoo. Volgens Oomen werd de Ne derlander vervolgens op Sealand opgesloten Sealand is in de Yweede We reldoorlog gebouwd als basis voor luchtdoelgeschut. Na de oorlog verzuimde Londen di en soortgelijke platformen op te ruimen. In 1966 besloot Ba tes er één in bezit te nemen. Achenbach en Bates ontmoet ten elkaar kort na de 'bezet ting' van het platform op het eiland Cyprus. Zij besloten samen te werken. Er werden plannen ontworpen om op het eiland een hotel, een radio zender en een casino te vesti gen. Ook moest het een belas tingparadijs worden. Door dat, aldus Oomen Bates wel steeds geld opstreek van onder meer Achenbach, maar daar geen daden tegenover stelde, besloot de Westduitser de vorst 'af te zetten'. Dit kon volgens de 'grondwet' van het vor stendom, die door Bates is op gesteld, zo zei Oomen. Bates nam zijn afzetting niet en sloeg terug. De voormalige of ficier heeft volgens Oomen ju ridisch gezien geen been om op te staan. Toch is de advo caat nog niet van plan een proces aan te spannen. Wel is hij klachten aan het verza melen van particulieren en bedrijven die financieel door Bates zijn benaderd. Zo zou de Britse bouwmaatschappij Clark in opdracht van de 'vorst' tekeningen hebben ontworpen voor een vergro ting van het eiland. Na afle vering van de tekeningen be taalde Bates echter geen cent, aldus Oomen. Hij wil de klachten bundelen en dan voorleggen aan de officier van justitie in het Britse Es sex. Achenbach zelf heeft al ongeveer twee miljoen gulden in de zaak gestoken, aldus Oomen Verdachte moord aangehouden DEN HAAG (ANP) - Naar pas gis teren bekend is geworden heeft de Haagse recherche afgelopen donderdag (17 augustus) de 29- jarige gemeente-ambtenaar A.M. van der M. uit die stad aangehou den op verdenking van moord op zijn vrouw. In ieder geval ver denkt de politie hem ervan dat hij meer weet van de verdachte om standigheden waaronder zijn vrouw, de 29-jarige P.J. de Graaf, op vrijdag 11 augustus dood in haar woning is aangetroffen. De man. die gistermiddag is voor geleid aan de officier van justitie, ontkent nog steeds iets met de dood van zijn vrouw te maken te hebben.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7