Palestijnen: zal worden opgevoerd Aantal acties Praag had een "gewone maandagmorgen" NAAST HET NIEUWS Duitsland wil jacht oorlogsmisdadigers staken Ruzie tussen Jeruzalem en Londen President Zuid-Afrika overleden na hartaanval Luchtverkeer weer langzaam-aan DINSDAG 22 AUGUSTUS 1978 Grote demonstraties in Oslo ADVERTENTIE Marinerc) I Sherry 5011 n Echte klassieke Fino K-i PRAAG (Reuter/UPI/ANP) - In de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag was gisteren weinig te be speuren van activiteiten in ver band met de tiende verjaardag van de Russische inval in Tsje- cho-Slowakije. Afgezien van een meer dan normale politiemacht was het een gewone maandag ochtend. De trams en bussen wa ren afgeladen met mensen die op weg waren naar hun werk. Dit ontzenuwde geruchten dat de inwoners van de stad massaal het openbaar vervoer zouden boy cotten om zo in stilte te proteste ren tegen de bezetting van hun land. In groepjes van twee en drie hiel den politiemannen op strategi sche kruispunten in de stad de ochtenddrukte scherp in de ga ten. Het standbeeld van St. Wen- ceslas, dat in augustus 1969 het middelpunt vormde van heftige demonstraties, werd bewaakt door vijf politiemannen. Veel Tsjechoslowaakse dissiden ten hadden de laatste dagen te horen gekregen dat zij maar het beste de hoofdstad voor enkele dagen konden verlaten. Anders zouden zij worden opgepakt. Uitgezonderd het partijblad Rude Pravo, besteedden de kranten Voor de Tsjechoslowaakse ambassade in Den Haag hielden enkele tien tallen mensen gisteren een stille demonstratie uit protest tegen de i van Warschaupactlanden tien jaar geleden. geen aandacht aan de verjaardag. De partijkrant legde in een artikel de nadruk op de materiële ver worvenheden van de afgelopen 10 jaar. Deze waren te danken aan de "internationale hulp die het socialisme in Tsjecho-Slowakije gered heeft". Zondag hebben ongeveer 10.000 mensen in Oslo deelgenomen aan betogingen, waarbij erop aange drongen werd dat de Russische troepen Tsjecho-Slowakije verla ten. Onbekenden hebben zondagnacht op de voorgevel van de Russische ambassade in Oslo de leuze "Russen uit Tsjecho-Slowakije" geschilderd. De daders gebruik ten voor hun protest spuitbussen met verf. Een deel van de woning van de Tsjechoslowaakse ambassadeur in Oost-Berlijn is zondagmiddag beschadigd door een ontploffing. Een woordvoerder van de ambas sade zei gisteren dat de ontplof fing was veroorzaakt door een gaslek. Verdere bijzonderheden dan dat niemand was gewond gaf hij niet. In de Belgische stad Namen zijn zondagavond drie rookbommen geworpen naar de trein Parijs- Moskou. In Brussel gaven leden van de be weging "Front de la jeunesse" een verklaring uit waarin de ver antwoordelijkheid voor de aan slag werd opgeëist. De beweging zei te hebben gehandeld uit pro test tegen de invasie in Tsjecho- Slowakije van troepen van het Warschau-pact, precies tien jaar geleden, en om de aandacht te Przet t c-toü'jn die emer demokratiscae Cr-.n,.'lirri Térstön. Bannelingen uit Tsjecho-Slowakije brandden gisteren kaarsen voor de ambassade van hun vaderland in de Oostenrijkse hoofdstad Wenen. Zij protesteerden hiermee tegen de onderdnikking in hun land, nadat het tien jaar geleden werd bezet. vestigen op "de moedige strijd van dissidenten in de landen van het oostblok" Het front vroeg ook aandacht "voor de ontwik keling van de marxistische on dermijning in onze landen die het Westen ertoe brengt overal ter wereld te capituleren voor het Sowjetrussische imperialisme". MOESSON EIST SLACHTOFFERS NIEUW DELHI (UPI) - Overstro mingen door de moessonregen hebben in de Noordindiase deel staten Oettar Pradesj, Pendsjaab en Bihar opnieuw honderden mensenlevens geëist. Ditmaal vielen ruim 450 doden. Ook in Pakistan en Bangla-Desj zijn bij na honderd mensen omgekomen. In Thailand werd grote schade aangericht aan de oogst. Hier vielen geen slachtoffers. Tien duizenden mensen in deze lan den zijn dakloos geworden. De regering van India geeft ieder jaar bijna anderhalf miljard gulden uit om de gevolgen van de moes sonregens te boven te komen. LONDEN/JERUZALEM (AP/DPA/Reuter)- Na de aanval op een bus van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al afgelopen zondag in Londen is aangekondigd dat het aantal Palestijnse acties in en buiten Israël zal worden opgevoerd. Dit werd medegedeeld door de groep die ook de verantwoordelijkheid voor de actie in Londen opeiste, het "Volksfront voor de bevrijding van Palestina - spe ciale operaties". Volgens betrouwbare bronnen moeten nieuwe acties worden verwacht rond de periode dat de Israëlische premier Begin met de Egyptische president Sadat zal overleggen onder leiding van de Amerikaanse president Carter in het Amerikaanse Camp David. Dit zal zijn op 5 september. Kritiek De Britse regering heeft gisteren scherpe kritiek op Israel gele verd, dat zijn luchtmacht Pale stijnse kampen in Libanon liet bombarderen als vergelding voor de terreuraanslag in Londen. De luchtvaartmaatschappij El Al veroordeelde op haar beurt de weigering van de Britse regering Sehlesinger dreigt congres WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse minister van energie, Ja mes Sehlesinger, heeft gedreigd met aftreden als het congres niet akkoord wil gaan met een lande lijk energieprogramma, dat is ge baseerd op de wetsvoorstellen van president Carter. Sehlesinger zei dat als het congres de wet op de aardgasprijzen of een belasting op binnenlandse ruwe olie niet zou goedkeuren, het effect hiervan op de toch al kwakkelende dollar ronduit "rampzalig" zou zijn. "Wij moeten in dit land een ener giebeleid hebben", zo zei Sehle singer. "Ik heb mij er volledig op toegelegd om dit te bereiken. Als het duidelijk wordt dat wij niet in staat zijn om een dergelijk pro gramma op te stellen, dan geloof ik dat ik niet meer bruikbaar ben", aldus de Amerikaanse mi nister tijdens een vraaggesprek voor de televisie. veiligheidsagenten van El Al het dragen van vuurwapens toe te staan. "Hoe groot ook de provocatie, der gelijke vergeldingsacties doen de kringloop van geweld alleen maar voortduren", aldus het Britse ministerie van buitenland se zaken, dat zijn "weerzin" over de aanslag op de El Al-bus uit sprak, maar daaraan toevoegde: "De regering betreurt tevens het verlies van mensenlevens als ge volg van de Israëlische luchtactie eerder vandaag tegen Palestijnen in Libanon" Ruil Ondanks de aktie in Libanon zal Is raël zich op de top in Camp David tegemoetkomend opstellen, zo is uit regeringskringen in Jeruza lem vernomen. Premier Begin zou Egypte een troepenterug trekking tot de lijn El Arisj-Ras Mohammed willen voorstellen in ruil voor een gedeeltelijk vredes verdrag. Tot dusver heeft Egypte steeds ontruiming van alle bezet te Arabische gebieden geëist als voorwaarde voor een vredesre geling. TARTAREN Duizenden verbannen Tartaren hebben twee nieuwe petities on dertekend met de oproep aan het Kremlin, hun het recht te verle nen naar hun vaderland op de Krim terug te keren, zo is van dissidenten in Moskou vernomen. Bijna alle Tartaren waren in 1944 van de Krim naarCentraal-Aziëen Siberië gedeporteerd omdat zij met de nazi-Duitsers zouden hebben samengewerkt. Er zouden toen meer dan 100.000, bijna de helft van de gedeporteerden, tijdens het transport en de an derhalfjaar daarna zijn overleden. KWADE PRINS De Westduitse student Dirk-Geerd Hamer, die bij een ruzie met prins Victor Emanuël van Savoyen zwaar gewond raakte, ligt op sterven. Een been van de 19-jarige jongen is geamputeerd en hij is aangesloten op een kunstnier. Op het eiland Corsica kregen de twee ruzie over een bootje. De prins, zoon van de laatste Italiaanse koning Umberto II, schoot op de Westduitser. MOORD In het Amerikaanse Dallas hebben geluidsdeskundigen zondag een nauwkeurige reconstructie gemaakt van de moord op presi dent John F. Kennedy in 1963. Proeven hebben tot doel vast te stellen of er indertijd met meer dan één vuurwapen op de president is geschoten. Als de proeven inderdaad in de richting van een tweede schutter wijzen, wordt daarmee het officiële rapport op losse schroeven gezet dat een onderzoekscommissie onder leiding van rechter Warren naar aanleiding van de moord opstelde. BELGRADO - De Chinese partijvoorzitter Hwa Kwo Feng is gisteren aangekomen in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado voor een bezoek aan dit land van enkele dagenHij werd verwelkomd door een enthousiaste menigte van enkele duizenden mensen. De Joegoslavische president Tito zal met de Chinese leider onder meer spreken over het Chinees-Russische geschil, hel conflict tussen China en Vietnam, de toestand in de Hoorn van Afrika en het i de i eld. Volgens het Egyptische dagblad Al-Ahram. woordvoerder van de regering-Sadat.zou Hwa Kwo Feng naar Egypte komen, wanneer zijn bezoek aan de Balkan voorbij is. De Chinese leider komt juist uit Roemenië, waar hij zes dagen verbleef. Op de foto: Tito en Hwa Kwo Feng. KAAPSTAD (Reuter) - De presi dent van Zuid-Afrika, Nicolaas Diederichs, is gisteren overleden. Hij is 75 jaar geworden. Hij had een hartaanval gehad. Diederichs was sinds 1975 presi dent van Zuid-Afrika. Hij kreeg vooral bekendheid als minister van financiën (1967-1975), van wege zijn niet aflatend streven de rol van het goud in het interna tionale betalingsverkeer te handhaven. Daarvoor was hij minister van economische zaken. Diederichs heeft zich ook inge spannen om de Afrikaners (de blanken van Nederlandse af stamming) een groter aandeel te geven in het economische leven van Zuid-Afrika. Het presidentschap is in Zuid-Afri ka voornamelijk een erefunctie, zonder politieke, betekenis. Die derichs was de derde president van Zuid-Afrika, sinds die func tie in 1961 werd gecreëerd bij het uitroepen van de republiek. PARIJS (AFP) - De vluchtleiders van vier van de vijf Franse vliegvelden, ongeveer 2.500 man, zullen ko mend weekeinde hun langzaam-aan-actie hervatten. Degenen die begin augustus met vakantie zijn gegaan lopen daardoor de kans dat zij evenveel vertra ging krijgen als bij het vertrek begin van de maand. Overleg tussen regering en bonden, dat dit weekeinde tien uren heeft geduurd, heeft geen bevredigend re sultaat opgeleverd. De 1700 vliegers van de Canadese luchtvaart maatschappij Air Ca nada hebben gisteren met overgrote meer derheid besloten don derdag in staking te gaan. Dit is meegedeeld door de Canadese ver eniging van verkeers vliegers. De vliegers hebben een geschil met de maat schappij over promo tiekansen en pensione ring in verband met de voorgenomen overna me van Nordair Limi ted, een in Montreal ge vestigde maatschappij die diensten onder houdt in Quebec, Onta rio en delen van het ui terste noorden. Opheldering nauwelijks meer mogelijk BONN (AP) - Een afgevaardigde van de regerende sociaal-democratische partij van bondskanselier Helmut Schmidt heeft zich gisteren uitgesproken tegen verlenging voor de derde keer van West- duitslands verjaringswet opL oorlogs misdaden. De kwestie is actueel omdat in 1979 in West-Duitsland oorlogsmis daden verjaard zullen zijn, als de limiet niet verschoven wordt. "Het is duidelijk geworden dat het nauwe lijks mogelijk is juridisch gezien nog op heldering te verschaffen over de meeste onrechtvaardigheden die tijdens het na zi-tijdperk zijn begaan", zei Willfned Penner, voorzitter van de parlements commissie voor binnenlandse zaken. "De laatste processen laten zien dat onze strafwettelijke middelen niet voldoen. De getuigen in processen waarbij sprake is van vonnissen met levenslange ge vangenisstraffen zijn vaak niet in staat het hoofd te bieden aan de methoden van de verdediging, die in toenemende mate agressief zijn", aldus Penner in een interview met de persdienst van zijn par tij- West-Duitsland verlengde zijn verja ringswet op oorlogsmisdaden in 1965 en daarna in 1969. Op 31 december 1979 zullen oorlogsmisdaden definitief ver jaard zijn. Met het recente ontslag van de gouverneur van Baden-Württemberg Filbinger, die struikelde over zijn nazi verleden, luidden Penners opmerkingen vermoedelijk het begin in van een nieu we openbare discussie over de verja ringskwestie. Penner verklaarde dat binnen zijn partij nog geen overeenstemming is met be trekking tot de kwestie van de verjaring. "Maar ik weet dat andere collega's in mijn fractie er net zo over denken", zei hij. De verjaring zou alleen gelden voor oor logsmisdaden die nog niet aan het licht zijn gekomen en dus ook nog niet onder zocht zijn. Anderen die kritische staan tegenover verlenging van de veijaringstermijn wij zen erop dat de getuigen steeds ouder worden en dat hun vermogen om zich bijzonderheden te herinneren, afneemt. Eveneens wordt het steeds moeilijker voor hen om geconfronteerd te worden met hun afschuwelijke verleden. Het centrale bureau voor het onderzoek van nazi-misdaden in Ludwigsburg in de nabijheid van Stuttgart had begin dit jaar 193 zaken in vooronderzoek. Deze zullen niet beïnvloed worden door de limiet van 1979, aldus deelde openbare i januari aanklager Adalbert Rückerl aan een Amerikaanse verslaggeve. Als de limiet niet verschoven wordt, zal zijn bureau na 31 december 1979 niet meer beginnen aan nieuwe zaken. Rüc kerl benadrukte evenwel dat zijn bureau met al zijn gegevens, meer dan een mil joen, over personen en plaatsen en zijn 518.000 fotocopieën van documenten uit de nazi-tijd. open zal blijven voor onder zoek en historische doeleinden. Hij verklaarde dat sinds de oprichting in 1958 het bureau 3.951 zaken tegen oor logsmisdadigers in onderzoek heeft ee- Karl u,»^n...n *1 "7 CO I1 .1 lijk vooronderzoek. 3.758 leidden tot gerechte-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15