Nationaal team tegen Cubanen door diep dal Blommendaal weer naar verliespar Waarom niet eerst rond weg Alphen? Zuiderkwartier wint toernooi onkhalweek in beslissende fase Engelse voetbalbond nodigt Oranje uit Fred de Bruyne stopt als ploegleider bij FlanÉia Van Maren ook gewipt Kortsjnoi opnieuw 'geschokt' INSDAG 22 AUGUSTUS 1978 HAARLEM (GPD) - De prestatiecurve van het Nederland se team tijdens de tiende Haarlemse honkbalweek ver- toont opvallend veel gelijkenissen met een bergetappe in de Ronde van Frankrijk. Toppen, maar ook ontzettend diepe dalen. Na de top van zondag tegen Japan ging de ploeg van coach Ernie Myers gisteravond tegen Cuba door een diep dal. De wereldkampioen had aan zes en een i\ halve inning voldoende om met 13-0 te winnen. De Nederlandse ploeg heeft geen schijn van kans gehad tegen de Cubanen, die slechts twee slag- I beurten van scoren konden wor- den afgehouden. In die beginfase I speelde Nederland nog niet zo slecht. Een knap dubbelspel (Smith-Wedman-Maat), waarop de eerste twee Cubaanse slag mannen uit gingen, werd door de opnieuw afgeladen tribunes uit bundig begroet. Toen echter Alberto Martinez in de derde inning een homerun sloeg, waarop ook Urquiola binnen kwam, tekende de nederlaag zich al af. De Nederlandse slagploeg maakte er namelijk tegen de Cu baanse werper Julio Romero niets van. Hij zag in de zeven in nings dat hij op de heuvel stond slechts 25 Nederlanders aan slag komen. Vier meer dus maar dan het minimum. Van de vier Ne derlanders, die de honken be reikten, kwam alleen Ben Ri chardson een keer op het tweede kussen door dat honk te stelen. De drie anderen (Wedman, Jen- ken en Urbanus) kwamen niet verder dan de eerste halte. De Cubanen hielden zich in de vierde slagbeurt tamelijk rustig, maar volgden met een ware ex plosie in de vijfde inning. Maar punten van Munoz en Urquio la. Zuid-Korea had 's middags weinig moeite om in de race te blijven. De Aziaten versloegen Australië met 8-3. Er vielen in deze wed strijd 3 homeruns. Twee aan Zuidlcoreaanse zijde (II Kwon Kim en Jae Bak Kim) en èèn voor Australië (Kevin Greatrex). Stand: 1. Japan7-11 2. Korea 7-10 3. Cuba 8-9 4. Nederland7-6 5. Australië 7-0 liefst acht punten werden er ge scoord. In die fase werden de Ne derlandse werpers - starter Jan Hijzelendoorn werd vervangen door Bertil Haage, die na èèn derde inning en vier man zijn plaats moest afstaan aan Eligio Kelly - volledig voor schut gezet. Ze kregen samen acht honksla- gen tegen. Daarbij een homerun van Antonio Munoz met twee man aan boord. Het was zijn zes de en in totaal de 47e van het toernooi. Na het enorme slaggeweld was de stand 10-0, voldoende om de wedstrijd niet langer te laten du ren dan 6,5 inning. Tenzij Neder land zou scoren. Maar dat ge beurde niet. De bal werd wel fors geraakt, maar ging hoog de lucht in, waardoor simpele vangballen de Nederlanders terugstuurden naar de dug-óut. Cuba bepaalde de eindstand op 13-0 via een ho mer van Fernando Sanchez en ROTTERDAM (GPD) - Er lijkt geen einde te komen aan de invitaties die de KNVB bereiken om met Oranje in het buitenland te komen voetbal len. De Engelse voetbalbond zou Oranje graag voor de tweede keer op Wembley in actie zien en stelde de KNVB inmiddels schriftelijk voor om opnieuw op fifty-fifty-basis van de recette naar Londen te komen. Dat zou een netto-opbrengst van drie ton betekenen. Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB heeft wel oren naar een wedstrijd tegen Engeland en roept de spelersleveranciers - PSV, Ajax, AZ, Feyenoord en Anderlecht! - binnenkort bijeen. De kans dat de KNVB probeert om van de op 24 februari van het volgend jaar tegen Italië geplande interland af te komen, is vrij groot omdat de clubs toch al klagen over een te zwaar beginprogramma. De financiële condities met de Italiaanse voetbalbond moeten overigens nog rond worden gemaakt. LEIDEN - In het kader van het 45- jarig bestaan organiseerde de Leidse korfbalvereniging Zui derkwartier onder ideale weers omstandigheden een jubileum- toernooi voor de jeugd. Zaterdag streden ongeveer 660 aspiranten en pupillen van diverse vereni gingen om de door een Leidse bankinstelling beschikbaar ge stelde bokaal. Bij de aspiranten won uiteindelijk het Rijnsburgse Madjoe de beker, terwijl De Al gemene over het sterkste pupil- lenteam beschikte. De dag daarna traden De Danaïden, Crescendo, Sperwers, Ready en Zuiderkwartier aan voor een toernooi, dat veel strijd te zien gaf. De teams draaiden nog niet op volle sterkte, maar vooral door de inbreng van de nodige jeugd spelers werd er snel gespeeld. In de hoogste klasse werd Zuider kwartier winnaar. De organise rende vereniging legde uiteinde lijk ook beslag op de eerste prijs. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Koninklijke Ne derlandse Korfbal Verbond or ganiseert de Leidse vereniging Ons Eiland op zaterdag 26 augus tus een instuif op haar veld aan de Brahmslaan. De leden van Ons Eiland zullen een aantal demon straties geven, maar daarnaast is er gelegenheid voor iedereen om bij het spel betrokken te raken. 's Ochtends komen vooral de klei neren aan bod, 's middags de ou deren. Als afsluiting van de dag spelen selectieteams om 16.00 uur een demonstratiewedstrijd. Het gebeuren aan de Brahmslaan wordt opgefleurd door diverse kraampjes waar informatiemate riaal, drank, poffertjes en saté te krijgen zal zijn. Fred de Bruyne ROOSENDAAL - Fred de Bruyne, ploegleider van_ Flandria, is gisteren met di recteur Pol Claes van Fland ria niet tot overeenstem ming gekomen over de ver lenging van zijn contract. De Bruyne verklaarde gister middag dat dit seizoen hem ook in andere opzichten was tegengevallen. De Bruyne: „Ik heb met de ren ners niet het contact kunnen leggen dat ik wenste te leg gen. Ook dat is doorslagge vend geweest bij mijn be sluit. Als ik ooit nog als ploegleider terug kom, moet er wel onderscheid zijn wie er wel en geen kopman is. Bij Flandria was daarvan met Pollentier en Maertens geen sprake". Wat zijn toekomst betreft, hoeft De Bruyne zich geen zorgen te maken. Hij heeft uit de sportwereld en ook daarbuiten al verschillende aanbiedingen gehad. Daar over wilde hij maandagmid dag echter nog niets zeg gen. izijn dubbele overwinningvan de manager van het Plaza-hoteleen ok nu weer met priemende oogjes toe? Dr. Zoekhar, de para-psycho- LEIDEN - De verrassing gisteren in het tennistoernooi van de Leidsche Hout was de uitschakeling van Blommen- daal door Charles Asselbergs. Asselbergs is bepaald geen liefhebber van het spel van Blommendaal. In de derde set stond Blommendaal zelfs op 2-6, 6-3, 5-4 en 30-15. Op dat moment gooide Asselbergs het over een andere boeg en stapte over op zijn "snelle" spel. Die aanpak had succes en voor de ijzeren veteraan Blommendaal betekende dat zijn zoveelste nederlaag dit seizoen met een minimale marge. nooi van Artesia uitgeschakeld door Koos Kuyt 6-3, 6-3. Bij de dames moest de als eerste ge plaatste Ali Snellenberg twee maal in actie komen om de vol gende ronde te bereiken. Zondag Pieter Verdegaal (zondag niet zoals abusievelijk was vermeld de ver liezer van de partij tegen Stam) bood Peter Pauwels uitstekende tegenstand, maar moest uitein delijk toch capituleren voor de routine van de ex-Leidsche Houtspeler Pauwels: 3-6,6-7. Ook Arnold van der Capellen had het in zijn eerste partij moeilijk tegen Thijs Steensma. Dooreen gebrek aan concentratie bij Van der Ca pellen moest een tiebreak in de eerste set beslissing brengen. Die speelde hij voluit evenals de vol gende set. Dick Zaadnoordijk moest gisteren de consequenties ervaren van het feit, dat zijn tweede service veel te zwak is. Om die reden moest Zaadnoordijk tot het uiterste gaan om zijn partij tegen Herman van der Capellen winnend af te sluiten: 6-4, 7-5. Ook Har Meijer kwam gisteren weer met een zege "op de proppen". Meijer kende weinig problemen met Marcel de Bakker: 7-6, 6-3. De partij tussen de lichtvoetige Willem-Jan de Jong en Lodewijk Kallenberg werd vanwege de in vallende duisternis afgebroken. De Jong leidde op dat moment met 6-4 en 2-1. Bij de dames won Inge van Zuuren met 6-2 en 6-0 van Laila Jansen. In het HEC moest de finalist van Nieuw Vennep en in dit toernooi als tweede geplaatst, Jean-Marc van Maren, zich gewonnen geven aan Marc Nije van OLTC, 7-5, 2-6 en 5-7. Ton Giberius, nummer drie geplaatst, had tegen Jaap van der Wiel een driesetter nodig om de volgende ronde te berei ken: 7-6,5-7,6-2. Hein Jan Slaman maakte zijn plaatsing, nummer zes, waar door Hans Olivier in een pittige partij terug te wijzen: 3-6, 6-2 en 6-4. Van Veen klopte Hu- bert Dankmeijer ook in drie sets, 1-6, 6-1, 6-3. Bij de dames won de als eerste ge plaatste Nancy Toole moeiteloos van Paula Berg: 6-4 en 6-0. Mia Smit zette Marjan de Zeeuw re soluut aan de kant, 6-4 en 6-1, terwijl Lafay gisteren tweemaal achtereenvolgend tot winst wist te komen: 6-4, 6-4 winst op Karin Strijk en 3-6, 6-1, 6-3 zege op Truus Tön Jann. Artesia De als tweede geplaatste Leo van Tongeren is gisteren in het toer- werd haar partij tegen mevr. Kleistadt bij de stand 7-6 afge broken. Gisteren zegevierde zij met 6-3. In het HED moest ook de als tweede geplaatste Langeree tweemaal in actie. Gisteren werk te hij zijn afgebroken partij tegen Peter Seger af: 7-5, 4-6 en 6-4. Waddinxveen In het toernooi bij Waddinxveen zijn bij de heren Hans Snaterse en Van der Pos in C geplaatst. Bij de dames wordt de deelnemerslijst in C aangevoerd door Bonnie Brinkhuizen en Marjan Springvloed. BAGUIO (ANP) - Het zit Viktor Kortsjnoi, de uitdager in de tweekamp om de wereldtitel schaken, geenszins mee. Na dat hij het afgelopen week einde tegen Anatoli Karpov twee nederlagen moest in casseren en daardoor op een achterstand van 1-3 kwam te staan, kreeg de 47-jarige sta tenloze Kortsjnoi in de nacht van zondag op maandag een nieuwe "schok" te verwer ken. Een aardbeving trof het gebied rond Baguio en het bed van Kortsjnoi trilde in alle he vigheid mee. Danig ge schrokken, het was voor het eerst in zijn leven dat de ex- Rus een trilling der aarde meemaakte, stapte hij uit zijn bed en kon daarna met geen mogelijkheid de slaap hervatten. Eën van de secondanten van Kortsjnoi, de Engelse grootmeester Raymond Keene, kreeg de schrik ook goed te pakken. "Ik dacht dat de hele zaak in elkaar zou storten", was het commen taar van de Engelsman. De equipe van de huidige we reldkampioen Anatoli Kar pov bevond zich eveneens binnen het getroffen gebied. In het Plazahotel, op een ki lometer afstand van de ver blijfplaats van de Kortsjnoi- delegatie, trilden twee leden van de groep van Karpov hun bed uit. Geschrokken vlogen zij het balkon op. Niemand wist te vertellen hoe Karpov zelf de bevingen had doorstaan. Oscar Panno, de Argentijnse grootmeester, die aanwezig is op de Filippijnen, dacht in eerste instantie, dat Batu- rinsky, het hoofd van de de legatie van Karpov en van nogal forse omvang, van de trap was gevallen. Later rea liseerde hij zich, dat er "slechts" sprake was van een aardbeving en de Argentijn sliep weer rustig verder. Woensdag a.s. 19.00 uur de be kerwedstrijd LUGDUNUM- BERNARDUS Wereldraad. - Het Leger des Heils heeft zijn lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken opge schort. Deze maatregel is geno men uit protest tegen de finan ciële hulp van de Wereldraad aan het Rhodesische Patriottisch Front. Het Leger des Heils zei in een verklaring 'geen geweld te willen steunen'. Vorige week werd bekend dat de Wereldraad het zogenaamde anti- racisme-fonds 85.000 dollar had geschonken aan het Patriottisch Front, de bevrijdingsbeweging van de radicale zwarte leiders Moegabe en Mkomo. De gema tigde bevrijdingsbeweging van bisschop Musorewa, die samen werkt met de regering Smith, kreeg geen steun. In een reactie heeft de Wereldraad van Kerken de beslissing van het Leger des Heils betreurt. De houding van het Leger des Heils is voor de Wereldraad geen aan leiding zijn beleid te wijzigen. Overigens droeg het Leger des Heils niet bij aan het anti-racis- me-programma van de wereld raad. Dienstweigeren. De dagelijks be stuur (moderamen) van de gere formeerde synode heeft ontkent dat de synode-besluiten over het oorlogsvraagstuk zich uitspre ken over dienstweigering en de IKV-eis om kernwapens uit Ne derland te verwijderen. Dit schrijft het moderamen in een briei aan oud-minister president mr. Biesheuvel. De vroegere premier had de synode opheldering gevraagd over de synodebesluiten. Aanleiding hiervoor was een nabeschouwing van de Amsterdamse hoogleraar Prof. Blok, die in een kerkblad van de classis Haarlem bena drukte dat de synodebesluiten consequenties hebben voor dienstweigeren en het afwijzen van nuclearie macht. Het synodebestuur schrijft nu aan mr. Biesheuvel dat zij meent dat de demonische bewapenings wedloop -niet de vrede dient en iedere christen zich voor de vrede dient in te zetten, maar dat die uitspraak niet dwingend is en een bepaalde handelswijze voor schrijft. Wel herinnert het syno debestuur eraan dat de synode Beroepingswerk. Herv. Kerk: Aangenomen naar Harskamp: H. J. Stoutjesdijk, die bedankte voor Nijkerkerveen. Bedankt voor Dirksland: C. Trouwborst te Benschop. Aangenomen naar Heen-Dodewaart: C. J. Sjollema te 't Waal, die bedankte voor Waardenburg-Nerijnen. Aange nomen naar Zevenhuizen: J. Roebers te Baanbrugge. Aange nomen naar Sleewijk: D. Papma te Zeist. Ger. Gemeenten: Be roepen te Almelo: E. Venema te Drachten. Ger. Kerk: Bedankt voor Urk: H. J. van Dalen te Zuidland. Chr. Ger. Kerk: Be roepen te Ermelo: H. van dei- Schaaf uit Dordrecht-Zuid. Be roepen te Veenendaal: A. Baars uit Urk en P. Roos uit Harder wijk. LEIDEN DEN HAAG AL PHEN AAN DEN RIJN - "Ik had op een slagvaardiger be leid gerekend". Aldus wet houder J. W. Haanstra (ruim telijke ordening en verkeer) in een eerste reactie op de plannen van minister D. S. Tuijnman met rijksweg 11. Die teleurstelling geldt dan met name het feit dat nog niets bekend is over het tijd stip waarop met de aanleg kan worden begonnen. "Wanneer de minister nü het licht op groen had gezet, nü had gezegd: gemeenten, maak maar een begin met in spraakprocedures, grond aankopen, onteigeningspro cedures etc:, dan had rijks weg 11 er op zijn vroegst in 1985/1986 gelegen. Dat de mi nister dat niet heeft gedaan is betreurenswaardig", vindt de Alphense wethouder. Wèl tevreden is hij met het tracé zoals de minister dat heeft vastgesteld. De minister is daarbij meegegaan met de Raad van de Waterstaat. "Wij hebben wel vrede met het ad vies van de Raad van de Wa terstaat", aldus Haanstra. Dat tracé biedt volgens de Al phense wethouder de moge lijkheid om in de polder Kerk en Zanen zo'n 5000 tot 6000 woningen te bouwen. Overigens houdt de minister de mogelijkheid open dat het tracé in de polder Kerk en Zanen anders zal uitvallen. Worden er in de polder meer huizen gebouwd (er is maxi maal ruimte voor 8000 tot 10.000 woningen), dan komt de weg een stuk oostelijker te liggen. Mag Alphen minder groeien - zoals de provincie Zuid Holland voor ogen staat - dan schuift de weg dichter naar Alphen toe. Geen moeite heeft men in Al phen met het gegeven dat er mogelijk maar een rijstrook per rijrichting komt. "Dat is een kwestie van capaciteits berekening", meent de wet houder van verkeerszaken. Berekeningen zullen volgens hem moeten aantonen of dat kan. "Het probleem met de Rijndijk is niet dat de weg zo smal is,maar dat de weg niet meer auto's kan verwerken." De Alphense bestuurder be treurt het dat de aanleg van rijksweg 11 in gedeelten gaat plaatsvinden, "al kan ik het geld natuurlijk ook niet van iemands rug afsnijden. Haan stra stelt de aanleg van het gedeelte Alphen-Bodegraven minstens zo belangrijk te vinden als dat van het gedeel te Leiden-Alphen. "Het zou wel eens kunnen zijn dat men zich daarop verkijkt. Ik hoop echter dat tussen de aanleg van het gedeelte Leiden-Al- phen en het gedeelte Alphen- Bodegraven niet een gewel dig gat zal ontstaan." Nauwelijks De Leidse wethouder van ver keer Waal vindt de aanwijzing van het tracé voor rijksweg 11 tussen Leiden en Alphen nauwelijks verrassend. "Deze keuze bevat niets nieuws. Dat het deel tussen Leiden en Al phen voorrang zou krijgen was te verwachten en dat het tracé langs de spoorbaan ge kozen zou worden ook", zegt hij. Volgens de Leidse wethouder heeft de aanwijzing van het tracé nog weinig betekenis zolang niet vaststaat wanneer de definitieve aanleg van de weg begint. Waal verwijst in dit opzicht naar tracékeuzes van andere wegen, waarvan de aanleg pas jaren later volg de. Zoals gisteren gemeld is pas in de loop van volgend jaar duidelijkheid te ver wachten over het tijdstip van aanleg. Wethouder Waal toonde zich in dit stadium enkel geïnteres seerd in de directe conse quenties voor de gemeente Leiden en dan met name in de aansluiting van de weg op Leids grondgbeied. De ge meente Leiden staat op het standpunt dat bij aanleg van rijksweg 11 de afslag Hoge Rijndijk van rijksweg 4 (Den Haag-Amsterdam) gehand haafd moet worden. De be- Gedeputeerde Gedeputeerde drs. J. Borgman van de provincie Zuid-Hol land betreurt het dat de mi nister bij de aanleg van Rijksweg 11 niet de hoogste voorrang geeft aan de rond weg bij Alphen. "Voor Al phen staat de zaak er zo niet plezierig voor", zegt hij. In een gesprek dat de Zuidhol landse gedeputeerde in juni met minister Tuijnman voer de, had hij juist aangedron gen op "de grootst mogelijke spoed" met de aanleg van de Rijksweg ten zuiden van Al phen door de polder van Kerk en Zanen. Juist omdat de fi nanciële mogelijkheden wel licht beperkt zullen zijn, had daar volgens Borgmaq de eerste prioriteit moeten lig gen. "De huidige verkeerssi tuatie door Alphen is het minst aangenaam in het hele gebied", zegt de gedeputeer de. Ook gezien de onzeker heid wanneer de aanleg van rijksweg 11 ter hand wordt genomen, pleit volgens gede puteerde Borgman voor in ie der geval een snelle oplossing voor Alphen. Hij constateert dat - nu de minister geluids wallen kennelijk niet nodig acht - er in Kerk en Zanen een brede zone langs het tracé van de toekomstige weg open ge houden zal moeten worden, om geluidshinder voor de toekomstige bewoners te voorkomen. Ook vindt Borgman het jammer dat de minister in de brief die hij inmiddels over de aanleg van Rijksweg 11 naar de pro vincie heeft gestuurd, geen aandacht geeft aan het open baar vervoer. "Juist omdat Alphen behoefte heeft aan verbetering van zowel trein- als het busvervoer en wel op korte termijn".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11