Raad van State stelt uitspraak illegalen uit CDA Amsterdam toch mee in programcollege Steeds minder kans op huwelijk Nieuwe huizen veelal erg slecht onderhouden zigeuners Haars kan anders beslissen Eén op de acht mannen trouwt niet Minstens 2000 hart operaties in 1980 Veendam wil geen DINSDAG 15 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND GRONINGEN (ANP) - Vijfenne gentig procent van de bevolking van de dorpen Ommelanderwijk en de Zuidwending in de ge meente Veendam heeft zich uit gesproken tegen de komst van een grote groep zigeuners naar Veendam. Gisteren is een enquê te gehouden onder de stemge rechtigde bevolking van deze twee dorpen. De uitslag is aange boden aan burgemeester R. G. Boekhoven van Veendam. De enquete was opgezet door een van de bewoonsters van Omme- lariderwijk, mevrouw A. Bos. Toen de plannen van Veendam om een groep van ongeveer vijf tig zigeuners toe te laten bekend werden, ontstond fel protest bij de bewoners van beide dorpen. Er werden spandoeken met felle teksten opgehangen en burge meester Boekhoven werd verwe ten de dorpen met de zigeuners op te schepen zonder dat de be woners gehoord waren. Burge meester Boekhoven had zelfkri tiek op de regering. Hij vond het onterecht dat de overheid op zo korte termijn al voorzieningen wilde hebben, terwijl diezelfde overheid de groep van tweehon derd zigeuners in het Noordhol landse Laren een jaar aan hun lot had overgelaten. Het college van B en W van Veen dam houdt donderdag een hoor zitting voor de bevolking. Bij het opstellen van het betreffende raadsvoorstel zal rekening ge houden worden met de mening van de bevolking. De gemeenten Nieuwegein en Ede hebben evenals Veendam zich in principe bereid verklaard zigeu ners op te nemen. Eerst in een tijdelijk onderkomen, later geïn tegreerd in de plaatselijke bevol king. ROTTERDAM (GPD) - De onder- houdstoestand van betrekkelijk nieuwe woningen laat veel te wensen over. In zeer veel wonin gen die nog geen tien jaar oud zijn is het houtwerk al aan het rotten. Veel doe-het-zelf-werkzaamhe- den aan het eigen huis blijken met slecht resultaat te zijn ver richt. Dit zijn enkele conclusies van het Rotterdamse Bouwcen trum na de keuring van meer dan 100 woningen op de technische staat. Het Bouwcentrum is midden maart gestart met het keuren van be staande woningen. Voor 475 gul den wordt het huis volledig door gelicht en wordt gerapporteerd of de woning veel of weinig onder houd nodig heeft. Naar aanlei ding van keuringsrapporten, waaruit bleek dat er teveel mis was met een woning, zagen men sen van de koop af. De keuringen zijn voorlopig be perkt tot de regio Zuid-Holland, de regio West-Brabant en een straal van circa 25 kilometer rond de stad Groningen. Het Bouw centrum zal mogelijk op zeer kor te termijn de keuringen in het ge hele land ter hand nemen. T. Damen, coördinator van de bouwtechnokeuringen van het Bouwcentrum, zegt dat er in middels meer dan 100 keuringen hebben plaatsgevonden. In bijna de helft van alle gevallen werd houtrot geconstateerd bij huizen die slechts vijf a tien jaar oud zijn. „Voor ons was dat een opzienba rende ervaring. De doe-het-zelver blijkt weinig of niet te letten op het regelen van het vocht in ko zijnen en ander houtwerk. Er wordt vaak alleen maar bekeken of het er netjes uitziet". Een andere conclusie uit de eerste keuringsrapporten is dat het on derhoud van woningen van 50 jaar en ouder niet alleen bijzon der slecht is, maar dat belangrijke bouwtechnische elementen vaak volkomen op zijn. Op dit moment maken vooral parti culieren gebruik van de keurin gen van het Bouwcentrum. Er zijn echter al makelaars die hun huizen verkopen met een keu ringsrapport van het Bouwcen trum. Met de Nederlandse Bond van Makelaars voert het Bouw centrum overleg om mogelijk tot een hechtere samenwerking te komen. BEMMEL - Dit is de "Dierenvriend van het jaar", de vijftienjarige Theo de Boer uit Kerkenveld, Drente. Hij werd gisteren gehuldigd tijdens de internationale ponymarkt in het Drentse plaatsje Bemmel. Hij is één van de Nederlanders die zich in het afgelopen jaar met gevaar voor eigen leven hebben ingezet om het leven van een dier te redden. Theo redde onlangs een ree van de verdrinkingsdood. Zijn beloning: de "Gulden Pony", een onderschei ding van de gemeente Bemmel en deze echte Shetland-pony Minister: Geknoeid bij verkiezingen DEN HAAG (ANP) - Minister Wiegel van binnenlandse za ken heeft bevestigd dat tij dens de jongste gemeente raadsverkiezingen (31 mei) knoeierijen hebben plaats gevonden bij het stemmen met volmacht. Uit onderzoeken is niet geble ken dat er volmachten zin ge kocht of verkocht. Wel zijn in Sittard valselijk verzoek schriften gemaakt om te kun nen stemmen bij volmacht. In verband hiermee worden twee mensen verdacht van valsheid in geschrifte. Het onderzoek duurt overigens nog voort. AMSTERDAM (ANP) - Delegaties van PvdA, CPN, CDA, D'66 en PPR hebben gisteravond na we ken onderhandelen overeen stemming bereikt over een pro gramma voor het nieuwe college van burgemeester en wethouders in Amsterdam. De vijf partijen moeten het alleen nog eens wor den over de samenstelling van het college en de portefeuillever deling. Hierover zullen zij van avond weer rond de tafel gaan zit- DEN HAAG (ANP/GPD) - De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft gisteren de zaken aangehouden van twaalf illegaal in ons land verblijvende Marokkanen die niet konden bewijzen dat ze sinds 1974 al in ons land waren. Daarom kwamen ze ook niet in aanmerking voor een verblijfsvergunning volgens de zogenaamde regula- risatiemaatregel. De uitspraak van de Raad van State - die binnen zes weken verwacht wordt - is van groot belang voor de groep van 182 Marokkanen, waarvan een deel sinds geruime tijd in de Amsterdamse kerk De Duif acties voert tegen de drei gende uitwijzing. Staatssecretaris mevrouw Haars van justitie had namelijk vorige week besloten dat de groep in af wachting van de uitspraak van de Raad van State niet ons land zou worden uitgezet. ,,De betrokken Marokkanen kunnen dus rustig de kerk in Amsterdam verlaten", aldus staatsraad mr. Van Rijcke- vorsel. Eis: zeven maanden voor verkrachting AMSTERDAM (ANP) - "De protes ten tegen een te slappe benade ring van verkrachtingszaken zijn maar al te bekend. Er moet maar eens nadrukkelijk worden vast gesteld dat de vrouw het recht toekomt zelf te bepalen wanneer zij wel en wanneer zij niet met iemand naar bed wil". Deze woorden sprak de officier van justitie bij de rechtbank in Am sterdam, mr. L. van den Berge, gisteren bij het stellen van zijn eis tegen de 55-jarige Anton Z. uit Amsterdam-noord. Deze eis luidde: zeven maanden wegens verkrachting. Hij vond dat vol doende aannemelijk was ge maakt dat Z. op 15 juni zijn gewe zen geliefde A. S. tegen haar zin had overweldigd, hoewel er niet meer bewijzen waren dan een ge scheurde panty en een aan flar den getrokken slipje. De verkrachting was de nasleep geweest van een relatie tussen het tweetal, die na korte tijd door de vrouw was beëindigd. De offi cier vond het echter niet van doorslaggevend belang dat deze zich voorheen vrijwillig met de man gemeenschap had gehad: "Dat geeft de verdachte nog geen recht op een "abonnement". Hij moet leren dat hij niet iedereen de wet kan stellen", aldus mr. Van den Berge. De uitspraak is op 28 augustus. Vrijheid Hij stelde tijdens het korte - open bare - deel van de zitting verder nadrukkelijk dat staatssecretaris Haars bij het van haar beslissing over de uit wijzing van de Marokkanen niet gebonden is aan de uitspraak van de Raad van State. „Ook al zou een toetsing van de beslissingen over de Marokkanen door de af deling rechtspraak van de Raad van State op juridische gronden negatief uitvallen, dan nog heeft de staatsecretaris de vrijheid om een andere beslissing ten gunste van de Marokkanen te nemen" De Marokkanen in de kerk De Duif in Amsterdam, de hongerstakers en de solidaire organisaties heb ben gisteravond een gezamelijke verklaring uitgegeven na het aanhouden door de Raad van Sta te van de zaak van de illegaal in ons land verblijvende Marokka nen. Zij zeggen teleurgesteld te zijn over deze schorsing, die de 182 waar het om gaat daardoor in „ondraaglijke onzekerheid" laat. Voorts zeggen zij „hevig ontsteld" te zijn over de mogelijkheid dat het ministerie van justitie de pro cesgang op kan houden. Dit de partement heeft volgens de ver klaring de wettelijke voorschrif ten niet zorgvuldig nageleefd. Verwacht wordt dan ook dat de politiek verantwoordelijken de gang van zaken ter dege zullen onderzoeken. VERGELETTOZWITSERLAND - Een auto van Nederlandse vakantiegangers zweeft hier onder een door de ANWB gecharterde helicopter tijdens een "reddingsoperatie" gisteren in het dal van het Zwitserse Vcrgeletto. Hier zijn de wegen door het noodweer van de afgelopen week volkomen onbegaanbaar gewordenDe ANVJB haalde op deze manier gisteren vier auto's uit het dal. Zij werden gebracht naar een punt vanwaar de thuisreis begonnen kon worden. Voor zover bekend is het de eerste maal dat de ANWB een helicopter gebruikt om gestrande auto's verder te helpen DEN HAAG (ANP) Ongeveer één op de acht mannen en één op de zestien vrouwen komt niet tot trouwen, zo blijkt uit berekeningen van het Cen traal Bureau voor Statistiek, die gebaseerd zijn op de in de periode 1971/75 waargeno men verhoudingen inzake huwelijk en sterfte. Het pre cieze percentage van de pas geboren jongens en meisjes, dat niet zal trouwen is resp. 11,8 en 6,71 Deze percentages zijn na de Tweede Wereldoorlog voort durend gedaald, tot zij in de periode 1966/1970 een niveau 'van 8,2 procent (ongeveer een op de twaalf) voor de jongens en van 5,3 procent (ongeveer een op de negentien) voor de meisjes hadden bereikt. In de jaren zeventig is in deze ont wikkeling een ommekeer ge komen en zijn de huwelijks kansen, zowel van jongens als van meisjes, duidelijk ach teruit gegaan. De achteruitgang is voor een deel toe te schrijven aan het sterke teruglopen van de aan tal gedwongen huwelijken en voor een ander deel van ver anderde houdigen tegenover huwelijk en gezin, waardoor het traditionele huwelijk en gezin minder in trek zijn ge raakt en er soms eerst dan wordt getrouwd als een kind wordt gewenst, aldus het CBS. Ook de economische teruggang in de eerste helft van de jaren zeventig kan van invloed zijn geweest. Voor zover de ach teruitgang van de huwelijks kansen is veroorzaakt door het teruglopen van de ge dwongen huwelijken, is hij natuurlijk maar tijdelijk, daar bij het teruglopen van de ge dwongen huwelijken geen sprake is van huwelijksafstel, maar slechts van uitstel. De huwelijkskansen van zowel mannen als vrouwen worden na een zekere leeftijd, die tus sen de 20 en 25 jaar ligt, voort durend kleiner, maar ver dwijnen nooit helemaal. Al thans volgens de berekenin gen van het CBS, die tot de 75-jarige leeftijd lopen. Op die leeftijd hebben de mannen een grotere kans van trouwen (namelijk ongeveer een op duizend) dan de vrouwen (minder dan een op de twee duizend). De kans van hertrouwen is voor gescheiden mannen en vrou wen groter dan voor wedu wen en weduwnaars. Na 1961/'65 zijn voor vrijwel alle leeftijden beneden 60 jaar zowel bij weduwen als bij weduwnaars de hertrouw- kansen verminderd, een ont wikkeling, die zich na 1970 in versneld tempo voordoet. Ook de hertrouwkansen van gescheiden personen bene den de 50 jaar zijn achteruit gegaan. Vorige week donderdagavond dreigden de onderhandelingen vast te lopen als gevolg van een ruzie tussen de delegaties van PvdA en CDA. De PvdA stelde toen namelijk voor in de inleiding van het akkoord op te nemen dat het deelnemen van het CDA aan het college mogelijk wordt omdat de christen-democraten geen binding erkennen met het kabi net-Van Agt. Hiertegen kantte de CDA-delegatie zich fel. CDA-de- legatieleider drs. E. Heerma riep zelfs uit "Ik vraag mij af of de andere partijen nog een akkoord met ons willen". Gisteravond kwam de CDA-dele gatie zelf met een ontwerptekst voor een inleiding in de vergade ring. Met enkele aanvullingen en veranderingen stemden de ande re delegaties daarmee in, waar mee een heet hangijzer uit de weg werd geruimd. In de nieuwe in leiding wordt nu gezegd dat de partijen die aan het akkoord deelnemen een gezamenlijke en gelijke verantwoordelijkheid hebben voor het bestuur van de stad. Van de regering wordt ver langd dat een economisch beleid wordt gevoerd dat gericht is op verbetering van de werkgelegen heid in Amsterdam, op behoud en versterking van de collectieve voorzieningen, en op het uitbrei den van het aantal arbeidsplaat sen in de publieke sector. De partijen die deelnemen aan het akkoord spreken verder de be reidheid uit om gezamenlijk zo nodig actie te voeren om de doel stellingen van het akkoord te verwezenlijken. De vijf partijen bereikten gister avond ook overeenstemming over een parkeerbeleid. Dat zal vooral gericht zijn op het terug dringen van het autoverkeer - in elk geval het woon-werkverkeer - in de binnenstad. De akkoord- partijen spreken zich verder uit voor voorzieningen voor kort- parkeren in de binnenstad, maar zij willen ook een dam opwerpen tegen de bouw van parkeergara ges in het hart van de stad. DEN HAAG (ANP) - Uiterlijk in 1980 zullen de gezamenlijke aca demische centra in Nederland tenminste 2.000 open hartopera ties verrichten. Dat blijkt uit het interim-advies van de begelei dingscommissie hartchirurgie academische ziekenhuizen, dat de Tweede Kamer ter kennisne ming is aangeboden. Het eindad vies van deze commissie is het komend najaar te verwachten en zal dan zo spoedig mogelijk naar de Kamer gaan. Minister Gardeniers van erm beantwoordt hiermee schriftelij ke vragen van het WD Tweede- Kamerlid mevrouw E. G. Ver kerk-Terpstra over open hartchi rurgie naar aanleiding van het vertrek van de hartchirurg dr. Kolff naar Amerika. Mevrouw Verkerk vroeg zich af of door zijn vertrek bij het Academisch Zie kenhuis in Leiden (AZL) de 400 open hartoperaties daar per jaar nog wel worden gehaald. De bewindsvrouwe stelt het libe rale kamerlid gerust met de me dedeling dat het AZL in staat is binnen afzienbare tijd de open gevallen plaats van dr. KolfTweer op te vullen. Tot die tijd staan het onderzoek en de opleiding in de specialisatie van dr. Kolff wel stil, aldus de crm-minister in haar antwoorden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7