Metsbanen van Lonk Sanders aparte klasse Karpov vraagt om uitstel twaalfde partij Jeugd moet blik verruimen op j Baskethalploeg vierde in vriendschapstoernooi Ivan Nemet prolongeert schaaktitel Leidenaar evenaart record Okker SPORT SPORT BAGUIO- De twaalfde partij uit de schaaktweekamp om de wereld titel tussen Karpov en Kortsjnoi, die zaterdag in Baguio op de Fi lippijnen zou worden gehouden, is op verzoek van titelverdediger Karpov uitgesteld. Florencio Campomanes, de organisator van de tweekamp, verklaarde tegen over de pers dat de delegatie van Karpov ruim vijf uur voor het be gin van de partij hoofdarbiter Lo- thar Schmid telefonisch liet we ten dat "Karpov zaterdag wilde rusten". Volgens de reglementen van het wereldkampioenschap mag een speler drie keer om uitstel vragen tijdens de eerste 24 partijen en één keer tijdens de acht daarop volgende partijen. De speler is niet verplicht een reden op te ge ven, op voorwaarde dat het ver zoek tot verdaging uiterlijk vijf uur voor de aanvang van de partij ingediend wordt. Karpov heeft zich sinds zijn neder laag van donderdag in de elfde zitting van de buitenwereld afge sloten. De eerstvolgende partij wordt morgen gespeeld. Karpov speelt dan met wit. Gissingen De gissingen naar de reden van Karpov's verzoek om uitstel wer den - vooral in verband gebracht met de voortdurende koude oor log tussen de schakers. Was de wereldkampioen waar schijnlijk aan een rustdag toe, de delegatie van zijn tegenstander wilde van rust niet weten en spe culeerde driftig over de gemoeds toestand van Karpov. Na zijn verlies in de elfde partij zou Kar pov zich voelen "als een bokser, die knock-out gegaan is en wiens moreel tot een dieptepunt ge daald is", wilde men in Kortsjnoi- kringen doen geloven. Petra Leeuwerik, een belangrijke pion van de uitdager in zijn psycholo gische strijd naast de tafel, ver klaarde dat "Kortsjnoi verwacht te dat Karpov na zijn nederlaag om uitstel zou vragen". Weinig begrip kon men er in ieder geval voor opbrengen of, zoals Leeu werik het zei: "Het is even slecht niet meer te spelen na een neder laag als niet meer auto te rijden na een ongeluk". Zwaktebod VELP - De Joegoslaaf Ivan Nemet heeft zaterdag het negende Rein- bouwschaaktoernooi gewonnen. Hij verwierf daarmee voor de derde achtereenvolgende maal de titel "open kampioen van Ne derland". De Amsterdammer Frans Borm legde beslag op de tweede plaats. In de slotronde stelde Nemet zijn hattrick veilig door een knappe overwinning op de Eindhovenaar Peter Scheeren, die hierdoor de titel aan zijn neus voorbij zag gaan. Van het begin af aan heeft Nemet de leiding gehad in het sleutelduel met Scheeren. Nemet slaagde erin een pion buit te ma ken, maar veel belangrijker was de uitstekende stelling van de Joegoslaaf. Toen Scheeren een dreigende vork niet kon verijde len was de partij en het open kampioenschap beslist. Borm eindigde op een ongedeelde tweede plaats via een vooruitge- speelde korte remise tegen de Bulgaar Kirov. De derde plaats werd gedeeld door Scheeren, Ki rov, Van Baarle, Wakker, Groo- ten en Den Broeder. Charles Kuijpers uit Leiden ein digde met zes punten vlak achter de top. In de laatste ronde kwam hij remise overeen met v. d. Poel uit Huizen. Fritschy bleef na zijn zege op De Lange uit Nijmegen een half punt bij Kuijpers achter. Tolenaar speelde de laatste ronde remise tegen de Amsterdammer Schouten, waardoor hij op een score van vijf punten eindigde. Heemskerk uit Rijnsburg en Schüring uit Leiden toonden zich goede middenmoters. Heems kerk won in de slotronde van Mostertman uit Groningen, ter wijl Schüring een nul kreeg te slikken van de Zweed Welin. In de bondswedstrijden sleepte Je roen Selier uit Leiderdorp een tweede prijs in de wacht. In zijn laatste partij zegevierde hij over de Duitser Spate. een soort "moreel zwaktebod", maar berichten uit de kring van de Sovjet-delegatie wijzen er juist op dat Karpov vrijdagavond "in een goede conditie en een goed humeur" leek te verkeren. "Verrukt" De Engelse grootmeester Ray mond Keene, secondant van Kortsjnoi, verklaarde "verrukt" te zijn over het nieuws van Kar pov's verzoek tot uitstel, want "dat wijst erop dat Karpov erg moe is en waarschijnlijk gedemo raliseerd". Volgens Keene heb ben de toeschouwers tijdens de elfde partij opgemerkt dat Kar pov slecht en gehaast speelde. De titelverdediger verbaasde de deskundigen voor vijftig zetten in één uur en veertig minuten te doen. Inmiddels is ook de Argentijnse grootmeester Oscar Panno in Ba guio gearriveerd. In naam als ver slaggever van de krant "Clarin" uit Buenos Aires, maar op de Fi lippijnen ziet men in hem een "verse" secondant van Kortsjnoi, die de uitdager samen met de En gelse grootmeesters Keene en Stean terzijde zal staan in de voorbereidingen op de komende partijen. SPORT Karpov: bokser die knock-out gegaan is? DEN HAAG (ANP) - Vier of vijf jeugdspelers zullen in okto ber voor een jaar worden uit gezonden naar het buiten land. De ploeg zal bestaan uit zowel jongens als meisjes. De finalist van het toernooi om het Nederlands kampioen schap, Marc Albert, kan we gens studie niet deelnemen. De ploeg, die voor belangrijke toernooien in eigen land zal terugkomen, zal volgend sei zoen geen competitie kunnen spelen. Voorde begeleiding zal een pro fessionele man worden aan getrokken. De wedstrijd voor de Davisbeker tegen Noor wegen zal op 15, 16 en 17 sep tember worden gehouden op de banen van het Flehite-park in Amersfoort. De voorzitter van de commissie speltech niek, de heer Tienstra, vertel de dat Frits Don, Rolf Thung en Louk Sanders in elk geval deel uitmaken van de selec- tieploeg. Theo Gorter wordt vermoedelijk de vierde spe ler. De jeugdspelers Frank Janssen en Bas Vletter zullen gaan meedraaien in de trai ning voor deze Daviscu- pontmoeting. Fred Hemmes en Ed van Breukelen funge ren als begeleiders van het team. In aansluiting op het Satelite- circuit, dat deze zomer in Ne derland is gehouden, heeft de KNLTB een aanvraag inge diend voor een wintercircuit, dat uit vijf toernooien zal be staan. Het circuit geldt slechts voor heren. De win naar kan in totaal elf ATP- punten verdienen. Aan de hand van het aantal ATP- punten dat elke speler heeft behaald wordt de wereld ranglijst opgesteld. Nederland heeft zyn kandida tuur voor het organiseren van de wedstrijden om de Federa- tionbeker, het Daviscuptoer- nooi voor dames, in 1979 inge trokken. "Organisatorisch is een dergelijk evenement in Nederland niet te verwezen lijken", luidde de verklaring van de KNLTB. SCHEVENINGEN (ANP) - Louk Sanders is gisteren in Scheveningen voor de vijfde achtereenvolgende maal tenniskampioen bij de heren geworden. Hij evenaarde daarmee het na-oorlogse record van Tom Okker. Sanders won in de finale met 6-2 6-2 6-2 van Mare Albert. Tijdens het gehele toernooi behoefde de 28-jarige Leidenaar geen set af te staan. Alles bleef bij het oude. Niemand van de ruim 2000 bezoekers, die de tribunes langs het Scheve- ningse centrecourt gisteren be zette, ging met de wetenschap naar huis dat er werkelijk iets sensationeels was gebeurd. De finaleplaats van het 18-jarige Limburgse talent Marc Albert was weliswaar verrassend, maar de wijze waarop Louk Sanders ook hem versloeg, illustreerde 'dat de Leidenaar momenteel op eenzame hoogte staat in het Ne derlandse herentennis. Bij de dames speelden Elly Vessies en Marijke Schaar, evenals vorig jaar, de finale. De 26-jarige Ves sies, die in de halve finales ge makkelijk won van Anneloes Schothorst, zegevierde na een fraaie strijd. Het betekende voor Marijke Schaar de tiende keer dat zij in de eindstrijd stond. Vijf maal won de 33-jarige speelster uit Valkenswaard de titel. "En toch ga ik door voor een zesde kampioenschap", zei Marijke Schaar na afloop van de partij. Enerverend In een van de betere partijen van deze "nationale" zegevierde Mare Albert zaterdag over de Hagenaar Frits Don. Een enerverende strijd was het zeker. Don die in de eer ste twee sets voor zijn doen onbe grijpelijke missers maakte, stond in de derde set op een hopeloos lijkende achterstand. Bij de stand 3-6 3-6 1-5 en 15-40 op zijn eigen service begon de 22-jarige Don pas goed te spelen. Don: "Ik dacht op dat moment aan een fi nale van een aantal jaren geleden tussen Fred Hemmes en Evert Schneider. Een van de twee stond toen ook dik achter maar .won de partij uiteindelijk toch nog. Het gaf me een geweldige "kick". Doordat ik vreselijk ner- •veus was, speelde ik in de eerste twee sets verkrampt". In de tennissport is alles mogelijk. Het ongelooflijke gebeurde. Don overleefde de beide matchpun- ten. kwam bij 4-5 en 0-40 weer in moeilijkheden, maar pakte uit eindelijk de setwinst met 7-5. Na de pauze van tien minuten ge loofden weinigen meer in de kan sen van de talentvolle Albert. Het verlies van die derde set zou hem moreel hebben gebroken. Het te gendeel bleek echter. Op het ne gende match point bij de stand 6-5 in de vierde set won Albert de partij. Kansloos De Evsdenaar. die volgend jaar eindexamen moet doen. had in de finale geen kans tegen de meer ervaren Sanders. Sanders: "Het krachtsverschil was te groot. Het was eigenlijk geen echte wed strijd. Ik heb nu een paar partijen tegen Albert gespeeld en wist hoe ik hem moet bestrijden. Twee weken geleden won ik in Noord- wijk nog met tweemaal 6-0 van hem. Hij is echtereen groot talent en kan, mits hij dejuiste mentali teit en instelling bezit, in de toe komst misschien wel meer berei ken dan ik. Maar er zijn meer jon ge spelers die de klasse hebben om internationaal door te breken. Jongens als Frank Janssen, Bas Vletter en ook Huub van Boec- kel, indien hij hard werkt, heb ben alle slagen om verder te ko- Sanders, die tijdens dit toernooi geen set verloor, gaat in de winter weer enkele toernooien in het buitenland spelen. Hij zal onder sies won toen met 6-2 6-0 - ging de ontmoeting gelijk op. De eer ste set kwam met 6-3 op naam van de titelhoudster, maar in de tweede reeks beheerste Marijke Schaar de strijd. Zonder van de baseline te komen drukte zij Elly Vessies in de verdediging. Elly Vessies: "Conditioneel was Ma rijke erg sterk. Ik wist op een ge geven moment echt niet meer hoe ik haar moest bespelen. Ik heb alles geprobeerd. Oplopen ging helemaal niet, omdat ik dan onmiddellijk werd gepasseerd. Volgens mij was dit een van de beste finales van de laatste ja- Marijke Schaar kwam met 5-2 voor. Elly Vessies haalde nog op tot 5-5, maar kon toch niet door drukken en verloor de tweede set met 5-7. Na de pauze had Elly Vessies, die dit jaar in Baasstad de open Zweedse titel won, net iets meer inhoud dan haar zeven jaar oudere opponente. Met 6-4 in de laatste set haalde zij het kam pioenschap binnen. "Ik geloof dat ik mentaal gezien nog nooit zo'n sterke wedstrijd heb ge speeld". aldus de 26-jarige Be- verwijkse. die ook de titels in het damesdubbelspel, met Tine Zwaan, en in het gemengddub- belspel, met Wouter Fok. voor zich opeiste. Het herendubbel was voor Sanders en Fok. Louk Sanders torst, sdmen niet verliezend finalist Marc Albert (links), de gigantische kampioensbeker. andere spelen in Engeland, direct na de strijd om de Davisbeker te gen Noorwegen, Barcelona en in Azië. "Om bij de eerste honderd spelers van de wereldranglijst te komen en te blijven is het nood zakelijk ATP-punten te verza melen. Ik sta momenteel op de 124e plaats. Om direct te worden toegelaten tot de diverse hoofd toernooien moet je bij de eerste honderd behoren", aldus de Leidse econoom. Niveau De damesfinale stond op een hoog niveau. In tegenstelling met die van het afgelopen jaar - Elly Ves- Elly Vessies had dit keer erg veel moeite Marijke Schaar Desalniettemin prolongeerde zij haar titel. PEKING - Het Nederlandse bas ketbalteam is als vierde geëin digd in het internationale vriend schapstoernooi, dat in Peking werd gehouden. Gisteren verloor de ploeg van Tom Quinn de strijd om de derde en vierde plaats. De Chinese legerploeg "Eerste au gustus" won het duel met 60-73. Bij de rust leidden de Chinezen met 44-26. In de halve finale van het toernooi stuitte Nederland, met vier spelers van landskam pioen Leiden, op Joegoslavië, één van de sterkste teams in Eu ropa. Het Oranjeteam speelde een uitstekende wedstrijd, maar verloor dit treffen toch met 82-71. In de eindstrijd toonde Roemenie zich sterker dan de Joegoslaven. Met 100 tegen 78 zegevierden de Roemenen. Het team van China legde beslag op de vijfde plaats. Terwijl in de con ferentiezalen elders in de stad het vredesverdrag tussen China en Japan werd bezegeld, streden de basketballers uit het land van de rijzende zon een ongelijke strijd tegen hun Chinese broeders. De gastheren wonnen met 96-54. Mexico eindigde op de zevende plaats door Noord-Korea met één punt verschil te verslaan: 70-69. Peking tenslotte wees het natio nale team van de Filippijnen te rug in de strijd om de voorlaatste en laatste plaats. De stedelingen met 90-68. De Nederlandse meisjesploeg is in het vierlandentoernooi in Madrid als laatste geëindigd. In de laatste wedstrijd verloor Nederland met 55-59 van België. Bij de rust leid de Oranje nog met 26-25. Frank rijk won het toernooi door een overwinning van 70-57 op Spanje

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9