Bijna negentig doden bij aanslag Beiroet Peking keert terug op internationaal toneel Over 30 jaar elektriciteit via kernfusie Begrafenis paus Paulus van een strenge soberheid Op gebouw radicale Palestijnen Gewapende bisschop VERDRA GEN EN REIZEN MAANDAG 14 AUGUSTUS 1978 De houten kist met het stoffelijk overschot van de paus op de grond i Duizenden mensen woonden de begrafenisplechtigheid bij. ROME (GPD) - Ondanks de kleurige uniformen, de sjerpen en ere tekenen van de diplomaten, generaals, ministers en staatshoofden, die zaterdag de begrafenis van paus Pau lus VI bijwoonden, was de overheersende indruk die de plechtigheid naliet er een van strenge soberheid. De houten kist, op de grond in plaats van op een hoge katafalk, niet be dekt door een rouwkleed en niet bekroond met de tiaar, de drievoudige pauskroon, maar met een evangelieboek, het waren evenveel tekenen van de eenvoud die paus Paulus tijdens zijn leven betrachtte en uitdrukkelijk voor zijn be grafenis had gewenst. Ook typerend voor zijn stijl was het feit dat de ceremonie bui ten op het plein plaatsvond, zoals hij alle plechtigheden van zijn pontificaat buiten had verricht, omdat de basi liek niet groot genoeg meer was voor de steeds talrijker menigten die toestroomden om hem te zien en te horen en die hij ondanks zijn zwakker wordende gezondheid nooit heeft willen teleurstellen. Het was het indrukwekkend einde van een man, die in zijn leven grote macht heeft uit geoefend, maar die in de eer ste plaats een geestelijk leider heeft willen zijn en dat tot na zijn dood heeft willen uit drukken. In dat opzicht al thans kwam het pausschap van Paulus VI overeen met de sociologische of taakom schrijving, die de Amerikaan se priester-socioloog Andrew Greeley gistermorgen op een druk bezochte persconferen tie in Rome toelichtte. Maar verder leek Greeley's be schrijving van de ideale paus eerder op èen negatief portret BEIROET (Reuter) - Palestijnse onderzoekers zetten zich vandaag aan het reconstrueren van de zware ontploffing die zaterdagnacht het gebouw vernielde waarin het mili taire opperbevel van een radicale Palestijnse beweging was gehuisvest en waarbij op zijn minst 87 personen om het leven zijn gekomen en ongeveer hetzelfde aantal is gewond. Het gebouw van acht verdiepingen stortte in, een uur nadat het pro- Iraakse Palestijnse bevrijdings front (PLF) een driedaagse ver gadering van zijn centraal comité had beëindigd over de vraag hoe te handelen in de gewelddadige vete met El Fatach van Asser Ara fats PLO. PLF en El Fatach van de PLO heb ben enkele bloedige vechtpartij en tegen elkaar geleverd, waar onder een van drie dagen in het Palestijnse vluchtelingenkamp Baddawi bij de noord-Libanese havenstad Tripolis waarbij min stens twintig mensen werden ge dood. Commando's op de plaats van de aanslag van zaterdagnacht - spectaculair zelfs in een stad die aan geweld zo het een en ander Carter bereid tot compromis voorstellen WASHINGTON (AFP/Reuter) - President Carter heeft gisteren in een interview met "U. S. News and World Report" gezegd dat de Verenigde Staten bereid zijn op de topconferentie over het Mid den-Oosten begin september in Camp David in Maryland com promisvoorstellen te doen als mislukking dreigt. De president zei dat hij de politieke gevaren onderkende die zouden voortvloeien uit een mislukking van de top tussen hem, president Sadat van Egypte en premier Be gin van Israël op 5 september. "De inzet is zo hoog dat ik volmaakt bereid ben nadelige politieke ge volgen te riskeren in de hoop dat we vooruitgang boeken in de richting van vrede", zei Carter. Hij omschreef voor het eerst zijn rol op de topconferentie: die van een "actieve bemiddelaar". Hoewel de Verenigde Staten niet zullen proberen een regeling op te dringen, zei hij, zullen zij zeker als zij menen een aanvaardbaar compromis te hebben gevonden, dit aan Sadat en Begin voorleg gen en vragen: "Hier is een com promis. Gaat u ermee akkoord?" Carter zei de conferentie van Camp David - een presidentieel ont spanningsoord dat door presi dent Eisenhower werd genoemd naar zijn kleinzoon David - 'zeer omzichtig" te hebben voorge steld. "Als de top zou mislukken zou ik als president van ons land per soonlijk met de mislukking wor den vereenzelvigd. De politieke gevolgen daarvan zijn duidelijk", zei hij. gewend is - schatten dat voor de ontploffing ongeveer 250 kilo hoogwaardige springstof was ge bruikt. In elk geval was het ge noeg om het gebouw in een hoop puin te doen veranderen. De ontpoffïng gaf aanleiding tot de veronderstelling, dat de vete tus sen El Fatach, de grootste groe pering binnen de PLO, en pro- Iraakse radicalen zoals het PLF, in een beslissend stadium was gekomen. PLF gaf eerst de schuld voor de ex plosie aan niet nader aangeduide, vijandelijke elementen', maar verklaarde later dat het geen en kele Palestijnse vleugel een der gelijk misdadig optreden in de schoenen wilde schuiven. De PLO, die bekendmaakte dat zij een commissie had benoemd om het incident te onderzoeken, waagde zich niet aan speculaties over de dader(s). Palestijnse leit ders lieten achter de schermen doorschemeren dat zij Israël ver dachten van de aanslag op het PLF. Maar dan blijft de vraag hoe niet- Palijstijnen een zo grote springlading konden plaatsen in een gebouw dat werd bewaakten dat stond in een wijk van Beiroet waar gewapende Palestijnse commando's elk vreemd gezicht argwanend bezien. El Fatach deelde gisteravond mee dat de ontploffing aan acht leden het leven had gekost en daarnaast aan de vrouw en twee kinderen van een Fatach-technicus. De vete tussen volgelingen van Arafat en radicalen die zich door Irak gesteund weten, heeft geleid tot vuurgevechten in Palestijnse kampen, moorden op Fatach- leiders en aanslagen op Iraakse vestigingen in steden die zover van elkaar af liggen als Parijs en Karatsji. Als inderdaad Palestijnen de ont ploffing op hun geweten hebben, is er sprake van het ergste, op zichzelf staande incident dat zich in het inter-palestijnse bloedver gieten in de geschiedenis van de commandobeweging heeft voor gedaan. De explosie viel samen met de tweede verjaardag van de val van Tel El-Zaatar, het overbevolkte Palestijnse vluchtelingenkamp dat in de Libanese burgeroorlog na een beleg van 52 dagen door rechtse militie werd ingenomen. Een herdenkingsbijeenkomst waarop Arafat het woord zou hebben gevoerd, werd om veilig heidsredenen afgelast. Arafat zat in plaats daarvan een vergade ring voor van het bestuur van de PLO. Het Engelstalige weekblad 'Mon day Morning' in Beiroet drukte een interview af dat enkele dagen voor de ontploffing was afgeno men van Hani El-Hassan, Arafats politieke raadgever. "Als Irak met Fatach tot een manier van samenleven wil komen en daarbij afziet van het oprichten van organisaties die Fatach sabo teren, zal niets ons liever zijn. Maar als Irak ons een conflict op dringt, zal ons geen andere keus overblijven dan die uitdaging te aanvaarden", zei hij. SALISBURY/RHODESIE (REUTER) - De Rhodesische gematigde zwarte leider bis schop Abel Moezorewa heeft zich zaterdag op een politie ke bijeenkomst op het plat teland vertoond met een es corte van gewapende man nen en vrouwen van wij hij zei dat zij nationalistische guerrillastrijders waren. De bisschop had al eerder ge zegd dat Rhodesische rege ringstroepen en zwarte guerrillastrijders hier en daar in het land samenwer ken. Moezorewa noemde de bijeen komst belangrijk omdat het de eerste was waarop bur gers samen waren met, onze heldhaftige kinderen (natio nalistische guerrillastrij ders), die officieel hier zijn als onderdeel van het leger en belast met handhaving van rust en orde'. Ooggetuigen hebben meege deeld dat op de bijeenkomst in het stamgebied Moesana op 65 kilometer ten noorden van Salisbury, geen gewone politiemannen of soldaten te zien waren. Van de ongeveer 200 gewapende mannen en vrouwen vormden een stuk of dertig Moezorewa's ere- escorte. Terwijl Moezorewa in Moesa na was, vergaderden in Sa lisbury leden van vleugels van zijn Verenigde Afri kaanse Nationale Raad over de onenigheid die is ontstaan naar aanleiding van een uit lating van vier vooraan staande leden. Zij hebben de bisschop verweten dat hij in zijn politieke leiding tekort schiet. Zij hebben gevraagd om een bijzonder partijcon gres omdat volgens hen de partij van haar koers is afge bracht. DEN HAAG (ANP) - De Chinese partij- en rege ringsleider Hoea Koeo- feng treft de laatste voor bereidingen om de ko mende weken officiële be zoeken te brengen aan Roemenië en Joegoslavië. Het wordt Hoea's eerste Europese reis en vormt als zodanig een zeer belang rijke fase in de terugkeer van de Chinese Volksre publiek op het internatio nale toneel. Als de in Pe king circulerende specula ties juist zijn, krijgt deze fase wellicht nog dit jaar een vervolg met een be zoek van Hoea Koeo-feng aan West-Europa. De keuze van Roemenië en Joego slavië als eerste reisdoel, vormen echter bovenal het hoogtepunt in de grote manoeuvres die de Chi nese diplomatie de laatste maan den heeft uitgevoerd om de Sowjet-Unie een hak te zetten. Sinds Hoea's voorganger Mao Tse-toeng in 1957 voor het laatste Moskou aandeed, waarna spoe dig de Chinees-Russische breuk een feit was, maakte China's hoogste leider niet meer een der gelijke grote officiële reis buiten de invloedssfeer van Peking in Azië. Bovendien is Oost-Europa in de ogen van Peking een gebied dat met voorrang past in zijn stra tegische denkbeelden en zijn ge schil met het Kremlin. De Chine se diplomatie zorgde daarnaast de laatste dagen voor het. verras send, aanknopen van diploma tieke betrekkingen met Libië en de ondertekening van een vre- des- en vriendschapsverdrag met Japan, evenzovele punten die op de Sowjet-Unie worden ge scoord. In Peking wordt Hoea's Europese reis graag gekenschetst als de bekroning van het "buitenlands meesterwerk" van i Chinese leiding. De climax i de reis moet, volgens de Chinese lezing, in Belgrado liggen, op het moment dat maarschalk Tito de gast uit Peking in zijn armen sluit. Met een triomfantelijke zij delingse blik naar Moskou zal Hoea de veteraan van het (van het Kremlin) onafhankelijke com munisme zijn eerbied en bewon dering tonen: Tito en het titoïs- me. Weliswaar heeft China, voor de vriendschap met Tirana's aarts vijand Joegoslavië, moeten be talen met het verlies van Albanië, maar het communisme naar Al- baanse snit was toch al te nietig om voor de wereldpolitiek enig gewicht te hebben, terwijl Tito's politiek mondiale geldingskracht heeft. Peking ziet in Belgrado van paus Paulus, al ontkende hij dat dit zijn bedoeling was. Ook een ongelovige socioloog, zo meende hij, zou bij de taakomschrijving van een godsdienstig leider slechts kijken naar de efficiëntie waarmee hij de godsdienstige dimensie tot uitdrukking weet te brengen. Daarom doet het er niet toe of de nieuwe paus een curiekardinaal is of niet, of hij wel of geen Italiaan is, wel of geen intellectueel, wel of geen goed bestuurder. Het komt er niet op aan of hij een diplomaat is of een her der, of hij uit de eerste, twee de of derde wereld komt, of hij progressief is of gematigd en wat voor positie hij in neemt ten aanzien van de po litieke problemen waarmee de wereld worstelt. Kortom, Greeley veegde alle discussies die dezer dagen in Rome worden gevoerd van ta fel. Serieuzer is de open brief van een groep theologen rondom het internationale tijdschrift Concilium, onder wie Ed ward Schillebeeckx, Hans Kueng, Yves Congar en ande ren. Zij vragen de kardinalen allereerst te zoeken naar een man die openstaat voor de wereld, die geestelijke leiding kan geven met gezag, maar zonder autoritair te zijn, een echte zieleherder, die zijn macht weet te delen met zijn broeders in het bisschop sambt, bereid om van rooms- katholieke zijde alle hinder palen uit de weg te ruimen die de eenheid van alle christelij ke kerken in de weg staan, en tenslotte een authentiek christen: „Hij hoeft geen hei lige te zijn en geen genie, maar wel een christen in de ware zin des woords, een die zich in zijn denken, spreken en handelen laat leiden door het Evangelie als doorslagge vende norm" „Als katholieken", zo schrijven de theologen, „doen wij een beroep op de kardinalen om de best mogelijke kandidaat te kiezen, ongeacht zijn na tionaliteit. Zij beslissen over de toekomst van de katholie ke kerk". Van dit laatste zijn de kardinalen zich ongetwij feld bewust. De bijna twee weken die zij zich gunnen voordat zij zich terugtrekken in het conclaaf om de opvol ger van paus Paulus aan te wijzen, besteden zij aan Rosalynn Carter, de vrouw van de Amerikaanse president, woonde ook de begrafenisplech tigheid bij. drukke onderlinge bespre kingen die intussen, ver van alle indiscrete ogen en oren, al begonnen zijn. De speculaties waar de Ro meinse kranten zich in deze dagen aan overgeven, zijn daarvan zeker niet de neer slag. Hierin komt de Argen tijns-Italiaanse kardinaal Eduardo Pironio steeds ster ker naar voren, terwijl de aanvankelijk vaak genoemde Sebastiano Baggio al sinds dagen opvallend afwezig blijft. Maar misschien is dat een voordeel, als althans de Romeinen gelijk hebben, die uit hun eeuwenlange ervaring de overtuiging putten dat de kardinaal die al als paus wordt gedoodverfd voor hij het conclaaf ingaat, weinig kans heeft ook inderdaad ge kozen te worden. WASHINGTON (UPI) - Deskundigen van de universiteit van Princeton, New Jersey, hebben een doorbraak op het gebied van kernfusie tot stand gebracht die zou kunnen leiden tot het verkrijgen van een overvloedige en veilige bron van energie in de komende eeuw. Dit heeft een hoge functionaris van het Amerikaanse departement van ener gie meegedeeld. Bi) het experiment wordt gebruik gemaakt van dezelfde kracht als die zich in de zon en de waterstofbom bevindt en bij perfectionering zou deze kunnen worden gebruikt om energie uit zeewater te niet alleen een belangrijke pijler van een Oosteuropese onafhan kelijkheid tegenover Moskou. Het beschouwt het ook als een wereldcentrum van de beweging van niet-gebonden landen, een beweging die de Chinese leiders niet graag uiteen zien vallen en waarbinnen zij vooral de aanwe zigheid van Cuba veroordeeld willen hebben als een ondermij nende pion namens de Sowjet- Unie. Na de publiciteit rond de recente breuk tussen Tirana en Peking zei een Europese diplo maat in de Chinese hoofdstad onomwonden: "China heeft een houten been tegen een standbeen ingeruild en staat nu op twee be nen in Europa". Met dat andere been bedoelde hij Roemenie, waar Hoea Koeo-feng zijn Euro pese reis begint. Roemenië is een beproefde vriend v 1 China, al is het in het totale -•ldbeeld van lichter gewicht .i de staat van Tito. (Kernfusie is het samensmelten van lichte kernen tot een zwaardere kern. Fusieprocessen zijn verantwoordelijk voor de grote hoeveelheden ener gie die vrijkomen in de zon en de sterren. De temperatuur in het inwen dige van de sterren is zo hoog dat de atoomkernen voldoende snelheid bezitten om na de botsing te kunnen samensmelten.) De geleerden in Princeton gebruikten een kleine proefreactor waarin deu terium (of zware waterstof) voor eentiende seconde op temperaturen van 60 miljoen graden Celsius werd gebracht. In de herfst van het vorig jaar werden temperaturen van 25 mihoen graden bereikt. De brandstof voor de fusie deuterium is in de te mate aanwezig terwijl de kosten van wini zfjn. De huidige kernreactoren zijn gebaseerd op kernsplijting waarbij veel radioactief afval vrijkomt dat gebruikt kan worden voor de vervaardi ging van atoombommen. Een fusiereactor produceert slechts "eenmil joenste" van het radioactief afval van een splijtingsreactor. "Voor het eerst in de geschiedenis zijn de werkelijke condities voor fusie in een fusiereactor op schaal geschapen", aldus Stephen Dean. hoofd van de afdeling magnetisatiesystemen van het departement van energie. Basis De proeven op de universiteit van Princeton die drie weken geleden be gonnen, en die voortgaan, zijn de belangrijkste ontwikkeling van de 27 jaren van het fusieprogramma. "De vraag of fusie uit wetenschappelijk oogpunt bereikbaar is, hoeft niet meer gesteld te worden. Er is nu een wetenschappelijke basis om te beginnen met de technische ontwikke ling" van fusiereactoren, aldus Dean. "Wij hebben grote voortgang geboekt", aldus dr. Harold Furth, een van de belangrijkste onderzoekers van Princeton. Bij de proef werd een kleine reactor gebruikt. Een magnetisch veld zorgde ervootf dat het door de fusiereactie geproduceerde gas niet de metalen wand zou raken die daardoor zou smelten. Wij kunnen nu berekenen hoe de reactor in omvang en schaal moet zijn.,' aldus Dean. In tien tot 15 jaar zouden werkreactoren kunnen worden gemaakt. "Het zou vermoedelijk 30 jaar duren" voordat fusiereactoren worden gebruikt voor het produceren van elektriciteit. De volgende doorbraak, die volgend jaar verwacht wordt, zal zijn handha ving van de hoge temperaturen voor langere perioden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7