Hongerstaking voor Marokkanen ook in Leiden? Eh9H3 Conflict linkse drie met VVD bezworen Twaalf knelpunten niet opgelost Manifestatie in het Breehuis BEJAARDEN BIJ ONS BUITEN T Tandemtocht De afdeling Leiden en Omstre ken van de Nederlandse Ver eniging van Blinden en Slecht zienden organiseert in samen werking met "Swift" op zater dag 19 augustus een tandem tocht. Swift zorgt voor de "voor rijders". Om half elf worden de deelnemers verwacht in het clubhuis van Swift op het indus trieterrein De Waard. Om elf uur begint de fietstocht van on geveer 35 kilometer, die langs Voorschoten, Wassenaar, Kat wijk 'en Rijnsburg gaat. In Katwijk wordt afgestapt voor een lunch en voor een strand wandeling. Er zijn 19 tandems beschikbaar. Postduiven-nieuws PV "Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf St. Dizier. De uitslag was: 1, 4, 5, 6, 8, 9,10 P. Juffermans, 2, BSingeling,3, C. P. Gijsman, 7, A. Noest. Ook de LPC vloog vanaf St. Dizier en wel met 268 jonge duiven. De uitslag was: 1, 6, 9, 10 J. v. Al phen, 2, 3,5,N. de Groot, 4. P. de Haas, 7. J. Koster, 8. W. Schou ten, De uitslag van de vlucht van PV "De Blauwkras" vanaf St. Dizier was: 1. F. v.d. Wete ring, 2,3,4„ P. Gijsman en Zn., 5, 7, A. Ouwerkerk, 6. N. v.d. Blom, 8. P. v. Campen, 9. G. Tang, 10, W. Ravensbergen. Verder vloog men ook vanaf Roosendaal. De uitslag daar van was 1B. Diersman, 2,4, 5, W. v.d. Wetering, 3, 7, 8. P. Gijs man en Zn., 6. G. Bloiri. 9. P. de Mooy, 10. A. Ouwerkerk. Over de drempel Onder het Motto "Samen over de drempel" bezoeken eerstejaars studenten deze week een aatal belangrijke plaatsen in de stad. Organisatoren van deze intro ductieweek is El Cid '78. Dit jaar is in het programma ook een plaatsje ingeruimd voor een bezoek aan het woonwagencen trum aan het Trekvaartplein. Dinsdag en donderdag zullen groepjes in het buurthuis wor den ontvangen, waarna men iets over de geschiedenis van het centrum te horen krijgt. Verder zal er een rondgang gemaakt worden. MAANDAG 14 AUGUSTUS 1978 LEIDEN - De oriënterende bespre kingen tussen PvdA, PPR, D'66 en de WD over een programma voor een nieuw college van bur gemeester en wethouders hebben uiteindelijk twaalf knelpunten opgeleverd. Bij het aangaan van definitieve onderhandelingen tussen linkse drie en WD moeten de partijen over deze punten overeenstemming zien te berei ken. LEIDEN - Het is vrijwel zeker dat ook in Leiden wordt begonnen met een hongerstaking uit solidariteit met de 182 Marokkaanse arbeiders die Ne derland uitgezet dreigen te worden. Een Leidse hongerstaking hangt af van de beslissing die de Raad van State vandaag neemt. Indien de Raad een voor de Marok kanen negatieve uitspraak doet gaat misschien vanavond nog een aantal Leidenaars in hongersta king. Men heeft hiervoor het pand Rapenburg 100 op het oog. Verder is het de bedoeling dat komende zaterdag in Leiden een grote demonstratie wordt ge houden om de eis - "Ge§n uitwij zing van de Marokkanen" - kracht bij te zetten. Dit bleek zaterdagavond tijdens de manifestatie die op initiatief van het Solidariteitscomité 182, dat in actie is gekomen tegen de plan nen van staatssecretaris Haars om de Marokkanen het land uitte zetten, in het Breehuys werd ge houden. Een vijftigtal aanwezi gen luisterde in het Breehuys naar toespraken en enkele (Ierse) protestsongs van de troubadour Kees Oudejan. Gevaren Onder de aanwezigen bevond zich een van de Marokkanen die in de Amsterdamse kerk de Duif in hongerstaking zijn. Hij wees op de gevaren waaraan de Marokka nen, die teruggaan naar hun va derland blootstaan indien ze in Nederland in bijvoorbeeld de vakbeweging actief zijn geweest. Hij vond dat de 182 Marokkanen recht hebben op een verblijf in Nederland, temeer daar de acties in de afgelopen dagen hebben aangetoond dat een groot aantal Nederlanders solidair is. Gemeenteraadslid Dries Hoeven (CPN) zag in de uitwijzingsplan nen van Haars "een deportatie van een aantal mensen die onder moeilijke omstandigheden hier een jaar of zes hebben gewerkt" Volgens Hoeven moet de CDA VVD-regering eerst eens de ma lafide werkgevers, bij wie de Ma rokkanen hebben gewerkt, aan pakken. "Dan zal de regering merken dat die malafide werkge vers tot haar eigen kiezerskorps behoren" Ware gezicht Cor Vergeer (SP) vond dat "deze geschiedenis weer eens het ware gezicht van deze kapitalistische maatschappij toont". Ook Jos van«der Putten (PSP) zag de Ma rokkanen als slachtoffers van de maatschappij. "Eerst worden die mensen naar ons land gehaald omdat we ze nodig hebben. Maar nu het met de economie slechter gaat moeten ze er zo snel moge lijk weer uit" Van der Putten drong eveneens aan op maatre gelen tegen de malafide werkge vers die de afgelopen jaren Ma rokkanen "zwart" in dienst heb ben gehad. Volgens Jos Derks (1KB) toont deze kwestie aan dat de arbeiders uit de hele wereld zich moeten orga niseren in internationaal verzet. Verder noemde hij het van groot belang dat de gastarbeiders moe ten kunnen rekenen op solidari teit van de Nederlandse arbei ders. Joop Maat (PvdA) noemde ;n taktische zet van me- Haars om de definitieve »r de uitwijzingen tot eind september uit te stellen. Volgens Maat is het uitstel be doeld om de druk van de ketel te halen. "Maar",'aldus de PvdA'er, "Wij eisen afstel en geen uitstel" Aanvaardbaar? Laurens Beijen (PPR) vroeg zich af wat mevrouw Haars bedoelt als ze zegt dat de risico's die de Ma rokkanen bij terugkeer in eigen land lopen "aanvaardbaar" zijn. Beijen: "Zou mevrouw Haars zichzelf aan deze aanvaardbare risico's willen blootstellen?". Als de uitwijzing definitief wordt gaat dat dwars tegen de solidari teit van de Nederlanders in, meende Beijen. Mede namens CNV sprak FNV'er Dick Wortel. Ook hij vond dat de 9verheid niet de Marokkanen, maar de uitbuitende koppelba zen moet aanpakken. Volgens hem moet de overheid nu een keuze maken tussen het hande len naar de letter van de wet (uit wijzen) en het laten prevaleren van de mens. "De vakbeweging kiest voor de mens", aldus Wor tel. OPSTELLING D'66 GEEN BREEKPUNT vernield LEIDEN - Rozen uitdelend en gesprekjes aanknopend met voorbijgan gers verbleef de Haagse Rozenkoningin Yolanda Jansen zaterdagmiddag enige tijd in de Leidde binnenstad. De charmante Yolanda is een soort goodwill-ambassadrice voor de unieke rozententoonstelling in het West- broekpark in Den HaagTegelijkertijd maakt ze wat reclame voor de stad. Op de foto deelt ze.een Haagse roos uit aan een Lei LEIDEN - Het dreigende conflict tussen linkse drie en WD over de collegevorming is toch nog bezworen. Het breekpunt van d'66 (geen twee wethouders voor de WD in een links/liberale coa litie) bleek zaterdag bij het pro gramma-overleg voor de VVD geen aanleiding om de bespre- LEIDEN - In de nacht van zaterdag op zondag zijn op twee plaatsen in de stad telefooncellen ver nield. Op de hoek Steenschuur/ Hogewoerdsebrug vierde een groepje jongens van rond de achttien zijn lusten bot op een cel. Het zevental werd aangehouden door de politie. Gisterochtend om vijf uur werden twee broers aangehouden die in een cel op het Kort Rapenburg de hoorn van de telefoon hadden gerukt. De twee broers hadden beiden te diep in het glaasje gekeken. Illegale plakkers gepakt LEIDEN - De Leidse politie heeft het de afgelopen nacht zeer druk gehad met het oppakken van ille gale plakkers in de binnenstad. In totaal ging het om vijftien stu denten en studentes die er in de nachtelijke uren op uit waren ge trokken om her en der biljetten van studentenclubs en activitei ten aan te brengen. Zendapparaten in beslag LEIDEN - In het Morskwartier en in de Koolstraat heeft de politie in het weekeinde zendapparatuur in beslag genomen. In beide ge vallen betrof het apparatuur die in auto's werd vervoerd. De poli tie was de twee illegale zendama teurs al enige tijd op het spoor. Tegen het tweetal is proces-ver baal opgemaakt. LEIDEN - Ongeveer zestig bejaarden uit De Kooi hebben afgelopen zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan het volkstuinencomplex "Ons Buiten" in Leiden-noord. Zij werden daar door de tuinders letterlijk in de bloe metjes gezet. Ook muzikaal is hen door de Leidse tuingroep een gezellige middag bezorgd. "Ons Buiten", dat als enige Leidse tuingroep een eigen majorettenkorps heeft, zorgde voor een prima show. De foto laat zien dat er uiteraard ook een lekker hapje was bereid. kingen met PvdA, PPR en D'66 af te breken. Zoals vrijdag uit geheime notulen gepubliceerd, maakte de D'66- fractie een breekpunt van de eis van de WD om in een links/libe raal college twee wethouders te leveren. Deze opstelling van D'66 was voor de WD aanleiding om *e dreigen uit het overleg te stap pen. De delegatie van de WD nam za terdag echter genoegen met de verklaring van D'66 dat de eis van de WD (twee wethouders) op zichzelf "niet onredelijk" is. Vol gens WD-fractievoorzitter Kuij- ers betekent dit dat de WD- claim voor D'66 ook geen breek punt kan zijn: "Als iets niet onre delijk is, kan het ook geen breek punt zijn" zei hij. Telprobleem D'66 heeft zijn standpunt dat de WD in een eventuele links/libe rale coalitie slechts één wethou der mag leveren overigens feite lijk niet teruggenomen. Waarne mend onderhandelingsleider Hoekema: "Wij hebben gezegd dat wij claim van de WD niet on redelijk vinden, maar ook laten weten dat we straks een tel probleem krijgen." De democraten vinden de eis van de WD niet onredelijk, maar houden zelf vast aan één zetel en gaan er bij het verdere overleg over de zetelverdeling van uit dat de WD één zetel moet inléveren. D 66 neemt deze houding in om dat men verwacht en er van uit gaat dat de PvdA in een links/li berale coalitie vier zetels zal claimen. In de kring van PvdA, PPR en D'66 wordt de opstelling van de WD uitgelegd als een tegemoetko ming naar links. D'66-onderhan- delaar Hoekema zei in zijn al gemeenheid dat de WD bij het overleg "een redelijke mate van inschikkelijkheid en bereidheid toont. De overleg-partijen rondden de oriënterende besprekingen za terdag ook in een als 'soepel en prettig' gekenschetste sfeer af. De uiteindelijke knelpunten over het programma voor een nieuw college van burgemeester en wethouders waren minder in Concessies PvdA-fractieleider Van Dam meende zaterdag na het overleg dat er een goede basis is om ver der met de WD te onderhande len. "Er zullen zeker nog conces sies gedaan moeten worden, maar er kan voor ons een accep tabel programma uitkomen. Het aantal knelpunten is niet zo groot." De eerste onderhandelaar van de PvdA liet overigens in het mid den of de keuze uit moet vallen naar de WD of de PSP. PvdA, PPR en D'66 hebben morgen nog een gesprek met de PSP. Dit overleg is bedoeld om na te gaan hoever de PSP gaat in zijn steun aan een links minderheidscolle ge. De PSP neemt in elk geval zelf geen zitting in een college. PvdA-leider Van Dam zei er zelf "nog niet helemaal uit te zijn" welke keuze de PvdA moet ma ken. Hij zette tegen over elkaar dat een coalitie met de WD "concessies naar rechts", maar een stabiel college geeft en een links minderheidscollege met steun van de PSP een links pro gramma, maar een minder stabiel college oplevert. Moeilijk De PvdA-fractie vergadert woens dag over de coalitie, die men wil aangaan. De verwachting is dat de PvdA door verschillende op vattingen binnen de fractie moeilik tot een eenstemmige keuze zal kunnen komen. De fractie vergadert waarschijnlijk ook vrijdag nog over de keuze. Linkse drie en WD hebben ove rigens voor volgende weel: zater dag in principe al een afspraak voor verdere onderhandelingen gemaakt. In WD kring laat men zich voorlo pig nog voorzichtig uit over de kans van slagen van een links/li berale coalitie. Fractievoorzitter Kuijers over de verschillen: "Als er bereidheid is om er over te pra ten, zijn ze oplosbaar, als die be reidheid er niet is, kan ieder punt een breekpunt zijn". "Haars hak door die knoop" en "Geen Marokkaan het land uit" luidden twee teksten die zaterdagavond in het Breehuys waren opgehangen tijdens de Marokko-solidari- teitsmanifestatie. Links achter de microfoon Jos Derks van het Solidariteitscomité 182. Oriënterende besprekingen over college afgerond De partijen hebben de knelpunten in drie categorieën ingedeeld. Men onderscheidt knelpunten waarin linkse drie en WD dui delijk van uitgangspunt ver schillen, knelpunten waarin de verschillen niet principieel liggen en knelpunten, waarin partijen het alleen over de uitwerking on eens zijn. De zwaarste knelpunten zijn de in leiding over de financiële rege ling van het programma en de rol van het rijk), de bouw van kan toorruimte (de WD wil 75.000 vierkante meter voor kantoren) en de erfpacht (linkse drie willen bij uitzondering geen erfpacht, de WD alleen erfpacht in uitzonde ringsgevallen). Het knelpunt over de inleiding van het programma botst op de kri tiek van de linkse drie geven over de bezuinigingspolitiek van het CDAIWD-kabinet. Deze passa ges zijn voor de WD niet aan vaardbaar. De verwachting is echter dat deze zaak uiteindelijk wel op te lossen valt. Kantorenbouw De partijen staan veel verder te genover elkaar op het punt van de kantorenbouw. De 75.000 vier kante meter die de WD nastreeft, is voor links niet aanvaardbaar. De bezwaren richten zich op de effecten die met een dergelijk kantoorbeleid worden nage streefd. De 75.000 vierkante meter kantoor is gebaseerd op 2500 a 3000 ar beidsplaatsen in deze sector. Vol gens links is het niet wenselijk een dergelijk groot aantal arbeids plaatsen na te streven omdat dit ongewenste gevolgen - zoals pen del naar Leiden - te weeg zal brengen Het knelpunt over de ejfpacht is vooral een principiële discussie. Linkse drie willen erfpacht zoveel mogelijk als uitgangspunt en be- ginsel hanteren en slechts in uit zonderingsgevallen (om zwaar wegende redenen) nalaten. De WD wil erfpacht alleen in uit zonderingsgevallen (als het in het belang van de gemeente is) toe passen. Woningbouw De minder zware knelpunten tussen linkse drie en WD liggen in de woningsfeer. De partijen ver schillen over de mate waarin er koopwoningen (premiekoop) ge bouwd moeten worden en over de premie die bedrijven moeten be talen bij het onttrekken van woonruimte. Bij de woningbouw wil de WD meer koopwoningen bouwen, bij de onttrekking van woonruimte willen linkse drie een hogere premie laten betalen. De minst zware knelpunten tussen PvdA, PPR, D'66 en WD zijn de regeling van een inspraak-sta tuut, de internationale contacten met andere gemeentende toewij zing van woningen in de vrije sec tor, de ontwikkeling van bedrijfs terreinen en de opzet van gezond heidscentra. In deze zaken staan de partijen niet zo ver van elkaar, maar verschillen ze over de uit werking.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3