Debuut Ressel stemt AZ'67 tevreden Feyenoord is weer terug Nottingham visitekaartje geeft meteen af: 5-0 Keegan leidt Hamburg naar zege op Borussia Ruime zege op Manchester City Holverda scoort weer voor Sparta 1 MAANDAG 14 AUGUSTUS 1978 SPORT SPORT SPORT (Van onze sportredactie) ALKMAAR (GPD) - Zo flitsend als zijn eerste optreden als rechtervleugelspits in de hoofdmacht van AZ tegen Man chester City (5-1-zege) was, zo flitsend was gisteravond ook de confrontatie van Peter Ressel met de vaderlandse sportpers. Onberispelijk gekleed, haren keurig gekamd en vlot van de tongriem gesneden. Peter Ressel, AZ's supersnelle en verrassende aankoop, ten voeten uit. LONDEN (ANP) - Nottingham Forrest, de verrassende voetbal kampioen van Engeland in het voorbije seizoen, heeft zaterdag laten zien dat het ook in het ko mend jaar een niet te onderschat ten tegenstander zal zijn. Op Wembley waar bijna zeventig duizend mensen aanwezig waren werd de Engelse bekerwinnaar Ipswich Town, en komende te genstander van AZ in de eerste ronde van de Europa Cup voor bekerwinnaars met niet minder dan 5-0 verslagen. Ter verontschuldiging kan Ipswich aanvoeren dat niet minder dan vier basisspelers door blessures aan de kant waren gebleven. Van begin tot eind heeft Notting ham de wedstrijd in handen ge had. Ipswich was een aardige sparringpartner, meer niet. Na negen minuten spelen profiteer de Martin O'Neill van een foutje tussen Mick Mills en Eric Gates: 1-0. Vanaf dat moment was Ips wich weerloos. De andere vier doelpunten werden gescoord door Peter White, Larry Lloyd, Martin O'Neill en John Robert son. De laatste, die voor Schot land uitkwam in de finales van het wereldkampioenschap voet bal in Argentinië en daar niet tot. acceptabele prestaties kwam, re vancheerde zich enigszins voor zijn zwakke optreden in Zuid- Amerika. De jeugdige Schot was vaak de animator van de goed en snel opgezette aanvallen van Not tingham. Duitsland landskampioen van West-Duits- land, het vorige seizoen zo op permachtig FC Köln, zal met ge mengde gevoelens terugdenken aan de eerste speeldag van het nieuwe seizoen. Want de start van de landskampioen was bedroe vend. Niet zozeer was de 1-0 ne derlaag bij Eintracht Braunsch weig, maar wel het spel van het vorig jaar zo bewierookte Köln. Maar niet alleen Köln zag zich za terdag op de eerste speeldag van de Bundesliga twee punten af handig gemaakt. Ook Borussia Mönchen Gladbach, dat het de komende maanden zonder de geblesseerde Berti Vogts zal moeten doen, sneuvelde reeds in de "eerste ronde". Met 3-0 gingen de Borussen bij HSV ten onder dat in Kevin Keegan zijn beste man had. De eerste competitiedag in West- Duitsland leverde een verrassen de leider op. Dat werd FC Kai- serslautern dat in zijn thuiswed strijd VFB Stuttgart met 5-1 ver pletterde. Klaus Fischer was bij Schalke de grote man. Driemaal scoorde hij tegen Eintracht Frankfurt, hetgeen een aardige basis was voor de 4-0 overwin ning. Ook in München heeft men met enige verbazing naar het resul- taat geluisterd dat Bayern bij Bo russia Dortmund bewerkstellig de. De 1-0 nederlaag kwam hard aan omdat men in München veel had verwacht van dit nieuwe Bayern dat zich tijdens een aantal oefenwedstrijden nogal schotvaardig had getoond. Breit- ner en Oblak speelden bijna een figurantenrol. Burgsmüller maakte voor Borussia het enige naar later bleek ook winnende doelpunt. Uitslagen: HSV - Borussia Mönchengiadbach 3-0, Eintracht Braunschweig - FC Köln 1-0, Fortuna Düssel- dorf-Werder Bremen 0-0, Schalke 04 - Eintracht Frankfurt 4-0, SV Darmstad - Hertha BSC 0-0, FC Kaiserslautern - VFB Stuttgart 5-1, Borussia Dort mund - Bayern München 1-0, FC Nüniberg - VFL Bochum 0-1. Vrijdagavond werd reeds ge speeld MSV Duisburg - Arminia Bielefeld 1-1. Rusland De landskampioen voetbal van de Sowjet-Unie, Dynamo Kiev is er zaterdag in geslaagd ook de beker te winnen. In de finale werd Chacktor Donetz, na verlenging, met 2-1 verslagen. Voor de verlie zer is toch Europa cup voetbal weggelegd, omdat Dynamo zal uitkomen in de Europa cup voor landskampioenen. Tegenstander van Donetz in.de eerste ronde is Barcelona. Frankrijk Anderlecht heeft zaterdagavond in Parijs een 1-0 nederlaag geleden tegen de Franse nationale ploeg. Het doelpunt werd na rust ge scoord door Six. Voor de Franse nationale voetbalploeg gold deze wedstrijd als eerste voorberei ding op het Europees kampioen schap voor landenteams. Woensdag keerde hij terug uit Amerika naar Brussel, sprak daar met de AZ-leiding en tekende za terdag een tweejarig contract. Een sensationele transfer, nood- Met nieuwe aanwinst Peter Ressel erbij versloeg AZ gisteren voor 8000 toeschouwers Manchester City met 5-1. De werkelijke krachtsverhouding zal evenwel wel anders liggen want de Engel sen traden nagenoeg met het tweede elftal aan. AZ kwam, vooral in de tweede helft, bij vla gen tot erg aardig aanvalsspel. Kist en Spelbos scoorden voor rust. Tol (2) en opnieuw Kist na men de doelpunten na de hervat ting voor rekening. Bij AZ speel de ex-UVS'er Fred FHippo een goede partij als voorstopperDe Alkmaarse toeschouwers konden voor het eerst plaatsnemen op de nieuwe overdekte tribune en za gen Frans Derks zijn laatste "be taalde" wedstrijd fluiten. zakelijk geworden omdat de AZ- spits Kurt Welzl momenteel met gescheurde enkelbanden in Oos tenrijk vertoeft. Manager Hans Kraay en de gebroeders Molenaar handelden snel en slagvaardig, zodat de AZ-aanval door deze voormalige voetballer van onder meer Anderlecht en San José be hoorlijk is versterkt. Ressels de buut bij AZ was dan ook positief, zoals trainer Georg Kessler na de bij vlagen aantrekkelijke wed strijd stelde. Peter Ressel gaat zich weer vesti gen in Krommenie, waar hij ge boren en getogen is. Momenteel woont hij daar bij familie in. ,.Ik vind er wel een woning", vertelde hij na de ontmoeting tussen AZ en de Engelse profs. De 32-jarige Ressel was best te spreken over deze wedstrijd. „Wat wil je, ik speel bij AZ met klasse-voetballers als Van Hane- gem. Peters, Nygaard en Kist, om er enkelen te noemen. Dat scheelt dag en nacht in vergelijking met het Amerikaanse voetbal. Bij AZ wordt zuiver technisch gespeeld en op een mooi veld. Het voetbal in Amerika is meedogenloos hard en de velden laten te wensen over. Ja, het was voor mij een hele verademing" Peter Ressel glundert. Herinnerde hij zich dat hij geruime tijd gele den met Jan Peters in het Neder lands elftal voetbalde tegen Zweden? Ja, hij kon het op rechts gisteren inderdaad weer goed vinden met de balvaardige mid denvelder van AZ. In een eerder stadium speelde Peter Ressel met Win van Hanegem bij Feye- noord. „Wim is nog altijd een prima voetballer. Ik ben inder daad erg gelukkig bij AZ te zijn beland". Voetbal in Amerika... Peter Ressel kan er uren over praten. Hij heeft bij San José, waarin ook AZ-kee- per Gerrit Vooys uitkwam, heel wat wedstrijden gespeeld. In to- Peter Ressel taal vijf maanden was hij er actief en zijn produktie bedroeg negen doelpunten. Stroomversnelling Peter Ressel: „Het is allemaal in een stroomversnelling gegaan. Ik kwam terug uit Amerika, zat in Brussel en had hier en daar aan biedingen ontvangen. Toen kwam de AZ-leiding met een goed voorstel. Ik heb een con tract voor twee jaar en voorlopig denk ik er niet aan dat'ik als een soort stand-in fungeer van Welzl. Trouwens, een eredivisieploeg heeft een brede selectie nodig, omdat er altijd geblesseerde spelers zijn. Ik hoop voor AZ dat men hiervoor verder gespaard blijft. Maar vergeet niet dat AZ strijdt op drie fronten (competi tie, beker en Europa Cup), zodat je veel mankracht nodig hebt" Peter Ressel, die eerder uitkwam voor Fevenoord, Go Ahead Eagles. NEC, Anderlecht en on langs dus voor San José, had zich al vrijgekocht bij Anderlecht. Toch gaat er met zijn transfer een flink bedrag over tafel, maar de AZ-leiding had geen andere keus. Georg Kessler na afloop over de man uit Krommenie: „Ik ken Pe ter Ressel al geruime tijd. Ik wist dat hij een prima voetballer is en dat is in deze wedstrijd wel gebleken. Ressel past goed in het speltype van AZ. Het duurt zeker nog wel drie maanden voordat Welzl is genezen. Maar ik verklaar nü al, dat Peter Ressel beslist geen stand-in is bij AZ'67". Ook manager Hans Kraay, die ge waagde van een sensationele en verrassende transfer, die zater dag in Zaanstad zijn beslag kreeg, was erg content. Everton in finale geklopt: 3-1 ROTTERDAM (GPD) - Als gold het een Europa Cup... Zo koesterde Feyenoords linksback Stanley Brard de Euromast-trofee van het Rotterdam Toernooi. Ietwat overdreven wellicht, maar juist die hoofdprijs, die na de 3-1- overwinning op mede-finalist Everton in eigen prijskast be landde, werd dankbaar aange grepen als bewijs voor het terug gepakte zelfvertrouwen, dat vo rig seizoen uit de rood-witte for matie was geslopen. In feite was Feyenoords winst van het eigen toernooi, waarin Benfi- ca middels een 6-0-zege op FC Brugge de derde plaats voor zich opeiste, de persoonlijke triomf van captain Wim Jansen. Hij, la ter terecht tot beste speler van het toernooi uitgeroepen, had zijn brigade in dubbel opzicht de weg naar de zozeer begeerde bokaal gewezen. In verdedigend opzicht door juist daar de gaten steeds te dichten, waar zijn collega's die lieten vallen, en in aanvallende zin door in alle gevallen aan de basis van de drie Rotterdamse doelpunten te staan. Belangrijker nog dan de 3-1-finale- zege, lijkt de winst die Feynoord heeft geboekt door de noodge dwongen injectie van jeugdige spelers als Peter Houtman, An- drè Stafleu en Wim van Til. Met hun leeftijdgenoten Bennie Wijnstekers en Stanley Brard ontwikkelden die voetballers gis teravond een weldadig enthou siasme, dat vorig jaar bij Feye noord zo ontbrak. In hun geest drift sleurden zij ook de „oude ren" mee. In de openingsfase bleek al dat de stadionbrigade al hun zinnen op de eindoverwin ning van het Rotterdam Toernooi had gezet. Op furieuze wijze werd Everton de defensieve rol opge drongen. Aangedreven als ze werden door het in Rotterdam- Zuid welhaast tot een obsessie uitgegroeide streven iets van het vorig seizoen zo geschonden prestige te herwinnen, bestook ten de Vaclav Jezek-pupillen met even simpele als doeltreffende aanvallen het defensiebastion van Everton. Een achterste lijn, waarin vooral voorstopper Lyons de grootste moeite had met Peter Houtman. Evenals in het duel te gen FC Brugge overhandigde de van FC Groningen teruggehaalde puntspeler met zijn fabuleuze koptechniek zijn beloftevolle geloofsbrieven aan de laatste tijd bepaald niet verwende Feye- noord-aanhang (24.508 kijkers). Nadat hij doelman Dennis Law- son na vijf minuten al tot een im ponerende redding had gedwon gen, vestigde hij drie minuten la ter opnieuw de aandacht op zich door een loepzuivere pass van Wim Jansen op broodnuchtere wijze tot de openingstreffer om te buigen: 1-0. De beelden die juist dat duo ook na die treffer op het Kuip-scherm projecteerde, moet Vaclav Jezek enig vertrouwen voor de toe komst hebben geschonken. Wel iswaar kwamen vele van de Rot terdamse aanvalsacties niet voor de schoonheidsprijs in aanmer king, maar waren ze in al hun eenvoud wel vaak levensgevaar lijk. Waar met name Peter Hout man na 25 minuten het bewijs voor aandroeg, toen hij na een corner van Wijnstekers op de lat kopte. In die fase werd duidelijk dat Feyenoord, geholpen door de onverwacht makke tegenstand van Everton, deze finale eenvou dig niet kón verliezen. Zeker niet nadat Notten na een ge raffineerde vrije schop van Jan sen de 2-0 mocht binnenschieten. Dat Lyons in het tweede bedrijf, dank zij een kapitale blunder van Eddy Treytel de achterstand tot 2-1 wist te verkleinen, mocht dan ook als een incident worden be schouwd. Wim Jansen onder streepte in de slotfase die stelling door de voor Budding ingevallen Gerard van der Lem in staat te stellen de allesbeslissende derde goal te laten afroepen. Benfica In de strijd om de derde en vierde plaats rekende Benfica op ont roerend eenvoudige wijze af met het matig optredende FC Brugge, dat met 6-0 het onderspit moest delven. Een overwinning, waar vooral de gehandschoende spel bepaler Joao Alves voor verant woordelijk was. Hij namelijk had voortdurend met splijtende diep- tepasses de bressen in de Brugse verdediging geslagen, die ten slotte de algehele capitulatie van de Happel-elf tot gevolg had. Na zes minuten bijv. wist hij cen trumspits Reinaldo in ideale po sitie te manoeuvreren, wat die laatste naar juiste waarde wist te schatten: 1-0. FC Brugge pro beerde na die openingstreffer het initiatief over te nemen, wat bij voorbaat tot mislukken was ge doemd. Dit eenvoudig, omdat de Brugge-spelers niet bij machte bleken de aanvalsacties van de zo broodnodige variatie te voorzien. Alleen dan wanneer linkerflank speler Jan Ceulemans zich met de zaken bemoeide, moest de Portugese stormbal wel eens ge hesen worden. Ceulemans werd echter slechts sporadisch in het spel betrokken, waardoor zijn bijdrage beperkt bleef tot een schot, dat rakelings over het doel van Bento scheerde. Wat dat betreft, trad Benfica aanmerkelijk slagvaardiger op. Vooral Alves slaagde er voortdu rend in openingen in het Brugse verdedigingsbastion te forceren. Nadat eerst Reinaldo het volk had verbaasd met een weergaloos hakje dat goalie Leen Barth tra. GERARD VAN PUTTEN ADVERTENTIE i 1-0 voorsprong. De slechts met moeite van de doel lijn had weten te grabbelen, vond Benfica's draaischijf na 22 minu ten linkermiddenvelder Sheu, die de 2-0 mocht omhelzen. Ook in het tweede bedrijf dicteerde Benfica het spel. wat resulteerde in treffers van Humberto Coelho, Reinaldo (tweemaal) en Pie- LEIDEN - Dit weekeinde werd er door de clubs in het betaalde voetbal, ter voorbereiding op de binnenkort te starten competitie, weer druk geoefend. Ajax speel de, opnieuw zonder Ruud Krol, in Engeland tegen Birmingham City. De Amsterdammers verlo ren dit duel met 1-0 door een doelpunt van Steve Fox. Er wa ren 17.000 toeschouwers. Sparta oefende zaterdagavond te gen zaterdag-eersteklasser RVVH en won met 4-1. Wouter Holverda, de ex-Roodenburger die meteen al aanspraak schijnt te maken op een "vaste plek" scoorde de vierde treffer van de Rotterdammers. Van Staveren, Balkestein en Valke namen de drie overige doelpunten voor re kening. RWH redde de eer door een strafschop te benutten. FC Utrecht versloeg op de Wage- ningse Berg eerste divisieclub Wageningen met 0-2. De Kruik en Rietveld troffen doel. In Almelo won FC Twente, voor 5000 toeschouwers, met 1-3 van Heracles. Thijssen, Van Ierssel en Van der Vall zorgden voor de Twente-produktie. Van Borssum doelpuntte tegen. Volendam moest op eigen veld zijn meerdere erkennen in Leicester City: 0-2. Slechts 2000 toeschou wers zagen Christie en Williams voor de Engelsen scoren. De FC Den Haag trok nog minder toeschouwers voror het duel te gen Kortrijk. Welgeteld 1500 mensen zagen FC Den Haag met 2-1 winnen. Van Leeuwen trof tweemaal de roos. Gisteren, te gen SVV, vond de topscorer van de FC opnieuw het net. Jonker zorgde voor de tweede Haagse treffer. SW doelpuntte, net als Kortrijk, ook eenmaal. i Delft met 3-1 van CS Storm, Vreysen en Da- men de Bredase doelpun- r rekening. behaalde zaterdag een rui me overwinning van 8-0 in de uitwedstrijd tegen de tweede klas zaterdagamatcur URK. Bij de rust leidde de eredivisieclub uit Arnhem met 3-0. De doelpun tenmakers waren Bleijenberg (2), Gerdsen (3) en Veenstra (3). Er waren 1500 toeschouwers. In Maastricht won Roda JC het sterrentoernooi door in de finale het Belgische Beerschot met 4-1 te verslaan. Het scoreverloop was als volgt: 40. Nanninga 1-0, 54. Konings 1-1,66. Koster2-l, 70. De Jong 3-1, 87. Toonstra 4-1. Scheidsrechter was Ettekoven en het aantal toeschouwers bedroeg 2500. Terry Lees van Roda JC kreeg de gele kaart. MVV verloor de wedstrijd om de derde plaats tegen Fortuna SC uit de eerste divisie met 1-2. Kerstges opende voor de eredivisieclub de score, maar nog voor rust maakte Ruys gelijk. Hutting scoorde 17 minuten voor tijd het winnende doelpunt. In deze wedstrijd was Mulder scheidsrechter. In Venlo leed FC VVV een neder laag tegen Paris St Germain, dat al enkele weken in de competitie actief is. De Frahsen wonnen door doelpunten van Adams en Larqui, tegendoelpunt van Hil- kes. met 2-1. Beukman was scheidsrechter voor 4500 toe schouwers. In Emmeloord heeft PEC Zwolle voor 3000 toeschouwers met 1-0 verloren van Nacional Montevi deo. In een gelijkopgaande. op redelijk peil staande ontmoeting waren de hoofdrollen weggelegd voor beide doelmannen, Bert van Geffen en Rodolfo Rodriguez. In de negentiende minuut na de hervatting zorgde Alfredo de los Santos voor de enige treffer. In Oss speelde Haarlem gelijk te gen de hoofdklasser TOP Vos zette de eredivisieclub in de zes de minuut op achterstand. Pas na rust kon Melgers voor de gelijk maker zorgen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11