Nog zeven dames naar EK-atletiek in Praag MED PETERSON TOOTSEERT REGEN Wereldrecord discuswerpen van Oostduitse Sensationele zege honkballers Engelse werpers overwegen boycot Ruzie tussen Post en Hennie Kuiper MAANDAG 14 AUGUSTUS 1978 Ondanks nederlaag tegen België (Door Jo Jeurissen) EDMONTON (ANP) - Onder aanvoering van kogelstoter Geoff Capes, die zaterdag bij de Spelen van het Gemene best in Edmonton de gouden medaille won met 19,77 me ter, overwegen Britse wer pers de komende Europese kampioenschappen in Praag te boycotten. De werpers zijn van mening dat atleten uit West-Europa kansloos zijn tegen Oosteuropeanen omdat die verboden stimulerende middelen gebruiken. "Het heeft totaal geen zin om het op te nemen tegen Oost- europese werpers wanneer men zich houdt aan de re gels". Capes, die al meer dan tien jaar deel uitmaakt van de Engelse nationale ploeg zegt een principieel tegenstander te zijn van stimulerende mid- delen. De politieman uit Hun tingdon: "Het wordt tijd dat de Russen, Oostduitsers en andere Oosteuropese werpers uit de strijd worden gehaald. Met het huidige misbruik van stimulantia is het deelnemen aan internationale kampioen schappen voor ons alleen maar verspillen van tijd", al dus Capes. "Het zijn niet de beste atleten van de wereld. Zij hebben gewoon de beste dokters in Oost-Europa. Wij worden uit gelachen door onze Oosteu ropese tegenstanders wan neer zij horen dat wij zoveel gecontroleerd worden op het gebruik van stimulerende middelen. Ik heb er genoeg van voor gek te worden ver sleten. Oost-Duitsland heeft 18 miljoen inwoners deson danks heeft het land tenmin ste twee medaillewinnaars op elk nummer. Engeland heeft drie maal zoveel inwoners maar is kansloos. Dat is geen kwestie van toeval. De enige manier om daar wat aan te doen is een groep experts naar landen als de Sovjet Unie en Oost-Duitsland te sturen en daar iedereen voortdurend te controleren. Een andere manier is geen re cords meer te erkennen voor dat de betreffende atleet of atlete is gecontroleerd op het gebruik van stimulerende middelen. Je moet de con trole absoluut waterdicht maken. Als de Oosteuropese atleten zouden weten wat voor vergif zij slikken om hun prestaties te verbeteren, zou den zij zich dood schrikken". SITTARD (GPD) - Twee recordverbeteringen en èèn evenaring tijdens de nipt verloren atletiekinterland voor dames en meisjes tegen België (248,5-246,5) in Sittard, zijn voor de KNAU aanleiding geweest de ploeg voor de Europese kampioenschappen in Praag uit te breiden met nog zeven dames. Het zijn: Wilma Hillen (TION) op de 400 m horden, Tineke Kluft (THOR) en Carla Beurskens (Festina) op de 3000 m, Els Stolk (Sagitta) op de vijfkamp en een 4x400 m-ploeg, waarbij ter plaatse een keuze zal worden gemaakt uit de reeds geselecteerden Elly Henzen (Olympia '48) en Wilma Hillen (TION), en Truus van Amstel (Olympia '48), Coby Kormeling (Daventria) en Lilian Mandema (Olympia (Olym pia '48). De totale equipe voor Praag bestaat nu uit twaalf dames en veertien heren. Samen vormen zij de grootste afvaardiging die Neder land ooit naar een Europees toer nooi heeft gestuurd. Van de vak groeptrainers zijn aangewezen Hans Keizer, Wilfried Geeroms, Servee Wijsen, Bob Boverman en Piet van Gerwen. Als chef d'e- quipe treedt op de secretaris van de sectie wedstrijdsport, de Lim burger Wim van der Sluys uit Limbricht. Wilma Hillen liep voor de eerste keer de 400 m horden beneden de 59 seconden. Achter de Belgische winnares Anne Michel (57.92) no teerde zij 58.48 seconden. Het ou de record stond sedert 17 juni van dit jaar reeds op haar naam met 59.02 seconden. De tweede recordverbetering kwam tot stand op de 4x400 me ter. Het kwartet Coby Kormeling, Truus van Amstel, Wilma Hillen en Lilian Mandema (in deze volg orde is gelopen) liet na een ener verende strijd tegen de Belgen 3.35,6 minuten afdrukken. Zij bleven daarmee 0,2 sec. beneden het uit 1972 daterende record van Marian Burggraaf, Hilde Kooy. Stans Brehm en Trudy Ruth op 5 juli in Parijs gevestigd. De Bel gen waren op dit nummer met 3.34,2 minuten nog sneller, vooral dank zij startloopster Lea Alaers, die Coby Kormeling op een fikse achterstand zette. Door Truus van Amstel en Wilma Hillen kon een groot deel van die achter stand worden ingelopen. Lilian Mandema had als slotloopster te gen de Belgische kampioene Ro- sine Wallez echter geen kans. Tineke Kluft evenaarde na een snelle en regelmatige race op de 3000 m, waarbij zij ook nog veel kopwerk deed, het nationale re cord van de Spartaan-atlete Joke van Gerven (sinds 9 juli 1977 in Sittard) met 9.05,6 minuten. De overwinning moest zij echter la ten aan Bernadette van Roy, die op 300 m voor de finish van haar wegsprintte en met 9.03,4 minu ten een nieuw Belgisch record liep. In Sittard werd er, als bijpro gramma, ook nog een 1500 meter voor heren verlopen. Leidenaar Wybo Lelieveld nam wraak voor zijn vorige week (op de nationa le titelstrijd) geleden nederlaag. Nu hield hij, in een tijd van 3.41.9, Cor Louws er wel onder. Een andere Leidenaar, Koen Gijsbers, liep tijdens interna tionale wedstrijden in Kopen hagen de 400 meter in 47.11 se conden. Hij werd tweede achter de Australiër Rodgers die bijna een seconde sneller was. Bram Wassenaar werd in Kopenhagen derde op de 10.000 meter in 29 minuten en 16.6 seconden. In het spoor van deze groten be reikte de Limburgse Carla Beurskens met 9.12,4 minuten als vierde de eindstreep en verdien de daarmee een ticket voor Praag. In twee jaar tijds schroef de zij haar beste prestatie met meer dan 25 sec. omlaag, want in 1976 was haar beste resultaat nog 9.38,1 minuten. Op de 800 meter kon Olga Com mandeur (Suomi) nog niet impo neren. Weliswaar knabbelde zij weer 0,3 sec. van haar beste jaar- prestatie af, maar haar 2.04,5 mi nuten kon in de ogen van de keu zeheren voor Praag nog geen ge nade vinden. De komende week zal zij meer progressie moeten tonen om alsnog voor uitzending in aanmerking te komen. De race werd gewonnen door Elly van Hulst (Lionitas) in 2.03,6 minu ten, nadat onder haar leiding de eerste 400 m waren afgelegd in 58,6 seconden. Toen zij het kop werk wilde overlaten aan Olga Commandeur, bleek die niet meer in staat het zware karwei over te nemen en dus trok ze er maar alleen tussen uit. De 800 m was trouwens het enige individuele loopnummer dat de Oranje-equipe op haar naam bracht. Een grote achterstand op de Belgen bleef het team echter bespaard, omdat alle technische nummers in een Nederlandse overwinning eindigden. Toch was er juist op die werp- en springnummers weinig vreugde te beleven. De reeds voor Praag geselecteerde Lida Berkhout (DEM) haalde bij het speerwer pen met 54,54 m niet eens de li miet (55,00 m), terwijl Elly van Beusekom (AV Castricum) met beste worp van 48,08 m haar laatste kans op Praag praktisch verspeelde. Mirjam van Laar (Achilles-Top) heeft ook de juiste vorm nog niet te pakken. Het bleef opnieuw bij 1,80 m hoog. Drie pogingen over 1,83 m mislukten, waardoor zij voorlopig nog verre van de limiet (1,85 m) is verwijderd. Discus kampioene Bea Wiarda (Horror) had slechts èèn worp boven de 50 meter. Met 51,90 m werd zij door recordhoudster Ria Stalman (53,28 m) geklopt. DRESDEN (ANP) - De Oostduitse Dankzij Marlies Oelsner, die later atlete Evelyn Jahl heeft zaterdag in Dresden het wereldrecord dis cuswerpen verbeterd en ge bracht op 70 meter en 72 centime ter. Het oude wereldrecord was in handen van Faina Melnik uit de Sovjet Unie met 70.50 meter, ge vestigd op 24 april 1976 in Sotsji. Faina Melnik brak het wereldre cord discuswerpen elf keer. Het wereldrecord van Evelyn Jahl betekende niet de enige toppres tatie bij de Oostduitse clubkam pioenschappen in Dresden. Zoals gebruikelijk vóór grote kam pioenschappen gebruikten de Oostduitsers de wedstrijden in Dresden om de concurrentie te imponeren. Marlies Oelsner, de wereldrecordhoudster op de 100 meter met 10,88 seconden, kwam voor de tweede maal in haar car rière beneden de electronisch gemeten 11 seconden. Zij zege vierde in 10,94 seconden. Marlies Oelsner is de enige loopster, die onder deze grens is gekomen. De derde beste tijd op de 100 meter staat op naam van de Westduitse Olympische kampioene van Montreal, Annegret Richter, met 11.01 seconden. ook de 200 meter in 22,38 s den op haar naam bracht, kwam het Oostduitse 4x100 meter team bestaande uit Johanna Klier, Carla Bodendorff, Monika Ha- mann en Marlies Oelsner tot 42,52 seconden. Het viertal bleef daar mee slechts tweehonderdste se conde van het wereldrecord ver wijderd. Johanna Klier, de Olympische kampioene van Montreal, bewees opnieuw dat zij voor Praag als de grote favoriete op de 100 meter horden moet worden gezien: 12,64 seconden. Ook bij de technische nummers bewezen de Oostduitsers dat er in Praag van hen het een en ander valt te vernachten: Wolfgang Schmidt, die afgelopen woens dag het wereldrecord discuswer pen op 71,16 meter bracht, wierp nu 68,98 meter, de tweede presta tie uit zijn carrière. De Olympi sche kampioen en wereldrecord houder kogelstoten, Udo Beyer, kwam met de. zeveneneenkwart kilo wegende kogel tot 21,29 me ter. Hetzelfde nummer bij de da mes werd met 21,07 meter ge wonnen door Margitta Droese. Helma Knorrscheidt werd twee de met 20,92 m. HAARLEM (ANP) - Het Nederlandse honkbal team heeft gisteren de tiende Haarlemse honk- balweek geopend met een sensationele overwinning op Zuid Korea: 5-4. ADVERTENTIE bregts, chef d'equipe van de WK- ploeg, de toezegging gekregen dat hij persoonlijk mag bepalen of hij op de Nurburgring start. Peter Post was gisteravond niet voor commentaar bereik baar. NIJMEGEN (GPD) - Het is oorlog tussen Peter Post en Hennie Kuiper. De chef d'equipe van TI Raleigh is zó kwaad, dat hij ge weigerd heeft om Kuiper alsnog op te nemen in de ploeg die van daag in Nijmegen start in de Prof- tour Nederland. De breuk tussen Post en de onfortuinlijke Tour crack vindt zijn oorzaak in het (mogelijk) vertrek van Kuiper naar een andere ploeg. Peter Post verdenkt Kuiper ervan dat hij reeds een contract bij Peugeot heeft getekend. Dat er met name in Frankrijk belang stelling bestaat voor de ex-we reldkampioen, vertelde Hennie Kuiper zijn ploegleider reeds ge ruime tijd geleden. Afgesproken werd toen dat er eerst nog een ge- sprek tussen beiden zou plaats- ZELWEG (ANP) De Zweed Ron. Zeilen leren dicht bij huis Neem de nazomerkursus voor beginners (jeugd en volw.) bij de Kralingse Zeilschool in Reeuwijk of Rotterdam. 8 lessen van 2 uur te verdelen naar keuze: overdag, 's avonds, door de week of in het weekend. Tel.: 01829-4214 of 010-121098, maak (indien nodig) ge bruik van ons antw.app. Na vier innings keken de Neder landse honkballers tegen een achterstand aan van 0-4. In de ze vende en achtste slagbeurt kwa men respectievelijk één en vier Oranje-spelers over de thuis plaat. Ernie Myers grijnsde Hij had er re den toe na de grandioze triomf van zijn ploeg. Een geweldige op steker voor de Oranjeformatie, die hiervan nimmer had kunnen dromen. Korea met de faam van twee jaar geleden nog in de ransel bleek mentaal niet opgewassen tegen dit eerste karwei op Ne derlandse bodem. Een opdracht die te zwaar woog of heeft de Ko reaanse coach Eung Yong Kim de Nederlandse ploeg onderschat? Er rezen twijfels toen hij in de ze vende slagbeurt zijn startende werper Dong Wong Choi liet ver vangen. Choi had tot dat moment ijzersterk staan spelen. Slechts drie honkslagen vlogen om zijn oren, en bleek voor de Neder landse aanval bijna onbespeel baar. Eenmaal dreigden moei lijkheden toen in de vierde in nings eerst Ben Richardson een honkslag gaf en daarna Boude- wijn Maat hem volgde. Maar de "aangewezen slagman" Louis Jacobs faalde. Intussen had Korea een 4-0 score op het bord geslagen. In de eerste innings zag Nol Beenders zijn vijfde bal reeds over het hek ver dwijnen na een flitsende klap van korte stop Jae Bak Kim, waarna een foutje op een honkslag van Hyo Jo Jang de tweede run tot gevolg had. Even haalde Korea adem. Nol Beenders herstelde zich echter wonderlijk goed van zijn zwakke opening. De twee runs in de vierde innings waren eensdeels een gevolg van een du bieuze tweehonkslag van II Kwon Kim maar deels ook door dat het Nederlandse veld op nieuw mistastte. Er hing iets in de lucht van een snelle afloop van deze ouverture van de tiende Haarlemse honk- balweek. Nederland trachtte steeds de zwakke plekken te vin den, maar de Koreaanse defensie boog niet en wankelde zelfs geen enkele maal. Totdat Choi de heu vel moest verlaten. Het had er de Chaotische taferelen bij Grand Prix Oostenrijk vinden alvorens een eventuele transfer een feit zou worden. Dat gesprek heeft nog niet plaatsge vonden. „Wij zijn stomverbaasd dat Peter Post zó reageert", aldus Ine Kui per, de echtgenote van de giste ren voor contractuele (criterium) verplichtingen in Frankrijk ver toevende renner. „Bijna driejaar heeft er tussen Peter en mijn man een vrijwel harmonieuze samen werking bestaan. Dat hij Hennie plotseling dwarsboomt door hem niet te laten starten in de Prof tour, komt hard over". Kuipers echtgenote ontkent ten stelligste dat er een contract bij Peugeot of elders getekend is. „Post zei zaterdagavond, enkele uren nadat Hennie in Kamerik zijn heroptreden had gedaan, dat we alles nu maar zelf moeten uit zoeken. Nou, dat zullen we zeker doen", aldus Ine Kuiper. Ofschoon hij door het niet kunnen starten in de Proftour Nederland een belangrijk stuk van de voor bereiding op het WK mist, heeft Hennie Kuiper nog steeds het plan om 27 augustus op de Nur burgring van de partij te zijn. Hij neemt de komende weken aan zoveel mogeljk kermiskoersen deel. Kuiper heeft van Piet Lie- Peterson heeft gisteren de Grand Prix van Oostenrijk voor Formule I-vvagens gewonnen. De race op de Osterreichring kreeg, door de telkens neerdalende stortbuien, een chaotisch ver loop. Er moest zelfs tweemaal ge start worden, omdat vlak na het begin de .regen het verder rijden onmogelijk maakte. De meeste coureurs haalden het einde niet, dikwijls omdat zij van de baan raakten. Onder de uitvallers wa ren ook Mario Andretti en Niki Lauda. De 34-jarige Zweed Ronnie Peter son, die sedert 1970 in 121 Grand Prix-races uitkwam, boekte in Ronnie Peterson komt uit de tweede overwinning van dit seü evel tevoorschijn. De Zweed boekte zijn deze door de weersomstandighe den sterk beïnvloede Grote Prijs van Oostenrijk zijn tiende zege. Peterson, die vrijwel de gehele wedstrijd de leiding heeft gehad lag, toen de finishvlag viel, meer dan een halve minuut voor. Eer der dit jaar triomfeerde hij met De regen hield zijn zwarte JPS-Lotus in de Grand Prix van Zuid-Afrika. Toen kort na de start de verwachte stortbuien kwamen kon de wed strijdleiding niet anders doen dan de wedstrijd stoppen. Op dat moment had Peterson de leiding en lag Depailler in tweede positie. De op gladde banden staande, bijna onbestuurbare wagens van de Amerikaan Mario Andretti (Lotus), de Zuidafrikaan Jody Scheckter (Wolf), de Italiaan Ric- cardo Patrese (Arrows), de Brazi liaan Nelson Piquet (Mclaren), de Zwitser Clay Regazzoni (Sha dow) en de Mexicaan Hector Re- bacque (Lotus) waren inmiddels al van de baan geraakt. Favoriet Andretti kon niet meer starten omdat de vleugel van zijn wagen was afgebroken toen deze langs de vangrails schoof. Tweede Bij de tweede start vertrokken twintig van de oorspronkelijk 26 rijders, die het startveld telde. Wederom deden zich problemen voor. De Arrow van de Ier John Watson bleef staan bij de start. De Italiaan Riccardo Patrese en de Westduitser Harald Ertl reden te gen de wagen van Watson op en werden eveneens uitgeschakeld. k snel op als hij begonnen. Dat leverde problemen op. Tot de laatste coureurs die bij de pits stopten om opnieuw de slicks te laten monteren behoorde het lei dende trio Peterson-Lauda-Reu- teman. Lauda zou snel daarop door een slip kansloos worden. Toen Peterson wielen wisselde nam de Canadees Villeneuve met zijn Ferrari de leiding over. Niet voor lang echter. In de 25ste ron de kwam de Lotus weer als eerste door, gevolgd door Villeneuve en Dépailler. Regelmatig vergrootte Peterson zijn voorsprong die na 37 ronden 27 seconden bedroeg. Op dat moment lag Dépailler in tweede en Villeneuve in derde positie. Peterson bleef heersen en bouwde zijn voorsprong nog uit. De uitslag is: 1. Ronnie Peterson (Zwe) met Lo tus 1.41.21,57 (gem. 189,91 km/u); 2. Patrick Dépailler (Fra) met Tyrrell 1.42.09,01; 3. Gilles Ville neuve (Can) met Ferrari 1.43.01,37; op één ronde: 4. Emer son Fittipaldi (Bra) met Copersu- car; 5. Jacques Laffite (Fra) met Ligier-Matra; 6. Vittoria Bram- billa (Ita) met Surtees; 7. John Watson (Gbr) met Brabham. Stand voor het wereldkampioen schap der coureurs: 1. Andretti (Vst) 54 pnt; 2. Peterson (Zwe) 45 pnt; 3. Dépailler (Fra) 32 pnt; 4. Lauda (Oos) en Reuteman (Arg)'beiden 31 pnt; 6. Watson (Gbr) 16; 7. Laffite (Fra) 15 pnt; 8. Scheckter (Zda) 14 pnt; 9. Fitti paldi (Bra) 13 pnt; 10. Patrese (Ita) en Hunt (Gbr) beiden 8 pnt. Jan Lammers heeft gisteren in het Zweedse Karlskoga zijn voorsprong in het klassement om het Europees kampioenschap formule 3 uitgebreid van één tot vier punten. De Zand voorter won in Karlskoga de dertiende race in de Europese titelstrijd voor zijn voornaamste belager, de Zweed Anders Olofsson. Lammers won voor de finale zijn heat, Olofsson zegevierde in de tweede, waarna beiden duelleer den voor de eindoverwinning. Lammers' Ralt bleek tenslotte sneller dan die van Olofsson. Voor de overige Nederlanders, die zich allen voor de finale wis ten te plaatsen, waren er slechts bescheiden klasseringen. Ro- thengatter werd achtste, Luyen- dijk negende en Bleekemolen elfde. schijn van dat hij- geplaagd werd door een onwillige arm, door de enigszins krampachtige bewe gingen die hij uitvoerde. Nam Ho Yo werd zijn opvolger en deze kreeg het snel moeilijk. Maat test te hem met een verre klap-die te gen het hek werd gevangen maar Louis Jacobs deed zijn plicht en tilde de bal buiten het hek. Nederland veerde op. Korea bleek toch kwetsbaar hetgeen in de volgende slagbeurt tot uiting kwam. Wim Hageman sneuvelde weliswaar op de aangooi van de derde honkman, maar arnold Smith dwong de Koreaan een vrije loop af. Een harde grondbal van Paul Smit werd gemist, waarna een honk slag van Charles Urbanus de honken deed vol lopen. Het het einde van Yo, die o werd door Chul Soon Park, man met een gevreesde naam. Ben Richardson trok zich er echter niets van aan en joeg de tweede geworpen bal van Park in de rich ting van de korte stop, die tot verbijstering van zijn coach de bal door de benen liet glippen. Twee man snelden over de thuis plaat en ontketenden een golf van enthousiasme in het met bijna 5000 man gevulde Pim Muiier- stadion. Boudewijn Maat, stoi- cijns als altijd, zorgde er met een korte klap voor dat Oranje naast Korea verscheen: 4-4. De druk bleek voor Korea te groot en dat culmimeerde in een honk slag van Louis Jacobs. In de laat ste slagbeurt was Nol Beenders heer en meester en onderstreepte zijn grote vorm en daarmee te vens hoezeer Nederland hem over enkele weken zal missen tij dens het toernooi om het wereld kampioenschap. Met de briljante cijfers van 0-9-7-2 beëindigde de Kinheimwerper het duel. Japan zegevierde in de tweede wedstrijd van gisteren met 8-2 over Cuba. GEWICHTHEFFEN - De Russi sche gewichtheffer David Rigert heeft tijdens internationale wed strijden in Las Vegas twee we reldrecords verbeterd. In de klas se boven 100 kilogram kwam de 31-jarige Rigert in het onderdeel trekken tot een totaal van 178,5 kg, een half kilogram meer dan het oude record van zijn landge noot Sergej Arakelov. Met 217,5 kg stoten bereikte Rigert een nieuw wereldrecord tweekamp van 395 kilogram. ZEILEN - De gebroeders Volle- bregt hebben na twee races de leiding in de zeilregatta die in de Finse golf voor Tallin wordt ge houden. Ze werden in de eerste race tweede en zegevierden in de tweede.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10