Ben van Veggel enige surprise op Mets-banen Verklaring Karpov zorgt voor onrust Opmerkelijke nederlaag (2-0) van PSY Schmidt gooit het verst Rus in de tegenaanval NK TENNIS IN CIJFERS Nieuwe indeling ontworpen voor UEFA-toernooi B-speler bij laatste acht DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 OOST-BERLIJN (ANP) - De Oost- duitse atleet Wolfgang Schmidt heeft gisteren, tijdens wedstrij den in Oost-Berlijn het wereldre cord discuswerpen verbeterd. Drie weken voor het begin van de Europese atletiekkampioen- schappen in Praag wierp Schmidt in zijn woonplaats de discus 71,16 meter. Hij kwam daarmee dertig centimeter ver der dan de vorige wereldrecord houder Mac Wilkins uit de Ver enigde Staten, die op 1 mei 1976 in San José een afstand van 70 meter 86 had overbrugd. De ontwikkeling van het wereldre cord discuswerpen sinds 1964 ziet er als volgt uit: 62,94 meter, Al Oerter (VS) 25 april 1964; 64,55 meter, Ludvik Danek (Tsj) 2 au gustus 1964; 65,22 meter, Ludvik Danek (Tsj) 12 oktober 1965; 66,54 meter. Jay Silvester (VS) 25 mei 1968; 68,40 meter, Jay Silvester (VS) 18 september 1968; 68,40 me ter, Richard Bruch (Zw) 5 juli 1972; 68,48 meter, John van Ree- nen (Z.A.) 14 maart 1975; 69,10 meter, John Powell (VS) 3 mei 1975; 69,18 meter, Mac Wilkins (VS) 24 april 1976; 70,86 meter, Mac Wilkins (VS) 1 mei 1976; 71,16 meter, Wolfgang Schmidt (OD1) 9 augustus 1978. Michel Platini. Frans international en Europees voetballer van het jaar, zal dit seizoen welhaast zeker niet meer in actie komen. De sterspeler van Nancy brak dinsdagavond, in de competitiewedstrijd tegen Saint Etiennezijn been op drie plaatsenAanvankelijk verklaarden de artsen.dat de breuk er gunstig uitzag, maar later bleek die visie te optimistisch te zijn geweest. Nadat Platini geopereerd was aan de dubbele enkel- en kuitbreuk werd gisteravond officieel bekendgemaakt, dat "de opvolger van Cruijfj" dit jaar niet meer zal spelen BAGUIO - Een echte rustdag lijkt in de schaaktwee kamp tussen Anatoly Karpov en Victor Kortsjnoi onmogelijk. Gisteren, toen de heren mochten bijko men van negen remisepartijen en zege van Kar pov, zorgde een verklaring van de wereldkampioen voor enige opschudding in Baguio op de Filippijnen. In een brief van de Sovjet-delegatie heeft Karpov de organisatoren van de tweekamp laten weten, dat hij de remise-voorstellen van zijn tegenstander alleen zal accepteren als zij rechtstreeks aan hem gericht worden en niet via de scheidsrechter. Een harde tegenzet van Karpov, want de statenloze uitdager had een dag eerder verklaard zijn remise aanbod alleen via de hoofdarbiter over te brengen, dit om alle vriendschappelijke contacten met Kar pov te vermijden. Tijdens de tiende partij van dinsdag bracht Kortsjnoi zijn nieuwe benaderingstactiek reeds in praktijk. Het aanbod tot puntendeling van Karpov accepteer de hij niet. Toen het via de scheidsrechter tot hen kwam, ging hij er wel op in. Niet alleen het meningsverschil over dit nieuwe 'pro tocol van de koude oorlog' is men in Baguio onge rust. Ook dreigt het opstappen van hoofdscheids- rechter Lothar Schmid. De 50-jarige Westduitse grootmeester verscheen niet tijdens de tiende partij omdat hij wachtte op een verontschuldiging van Karpov, naar achteraf is gebleken. Karpov had geprotesteerd tegen de beslissing van Schmid om de parapsycholoog Vladimir Zoekhar- die door Kortsjnoi ervan beschuldigd wordt zijn vermeende hypnotische krachten ten voordele van de wereldkampioen aan te wenden - te verzoeken zich van de vijfde naar de zevende rij te verplaatsen. "Deze en andere acties van de hoofdscheidsrechter hebben twijfel gewekt omtrent zijn objectiviteit en eerlijkheid", aldus het officiële protest van Karpov. De twee gebelgden ontmoetten elkaar gisteren, maar het enige commentaar van Schmid na afloop was dat hij vandaag een persconferentie zou geven. Overi gens is Schmid door de spelers zelf als arbiter aan gewezen. Het is niet onmogelijk dat de botsing tussen de twee spelers zich vandaag, bij de elfde partij, reeds voor doet. Hoe zal welke scheidsrechter dan ook een re mise-voorstel oplossen? Petra Leeuwerik, delega tieleidster van Kortsjnoi, heeft in ieder geval de tak- tiek van de uitdager voor het vervolg van de twee kamp verklapt: "Viktor zal op remises, remises en nog eens remises spelen om Karpov te verslaan" Een "eindeloze" tactiek. HERENDUBBELSPEL Tweede ronde: Fred Hemmes-Martin Koek - Hans Adema van Scheltema - Ni co Welschen 6-3 6-1; Wouter Fok - Louk Sanders - Paul van Gcuns - Gerbrand HERENENKELSPEL Tweede ronde (achtste finales): Mare Al- Maarten Keunen - Rene HefTels - Theo Groter 6-3 Don-Laudin - Albert van Veggel 7-5 3-6 7-5. DAMESDUBBELSPEL Eerste ronde: Tine Zwaan - Elly Vessies - Judith Salome-Anneloes Schothorst 6-4 6-1; Jeske van Erven-Saskia Krens - Micky Albers-Marcella Mesker 6-4 6-2; Thung- Hans Adema van Scheltema 6-3 6^1 6-2; Theo Gorter - Niek Fleurv 6-3 6-4 6-2; Wouter Fok - Michel Schaperè 7-5 5-7 6-2 6-3; Fred Hemmes - Rob Mentink 6-1 6-3 2-6 7-5; Louk Sanders - Guido Horn- man 6-3 6-4 6-3; Frits Don - Klaas Vis- scher 6-1 5-7 7-6 6-4; Benno van Veggel - Huub van Boeckel 2-6 7-6 2-6 6-2 6-4. Bouwer - Bernardine Sluyter 6-2 6-2; Marianne van der Torre-Mariette Pakker - Nora Blom-Inge Korsten 7-6 1-6 6-6. GEMENGDDUBBELSPEL Elly Vessies-Fok - Micky Albers-Scha- pers 3-6 6-0 6-2; Nanette Schutte-Appel- boom - Marianne van der Torre-Adama van Scheltema 7-5 6-4; Mariette Pakker- Laudin - Jeske van Erven-Van de Wil denberg 6-2,6-3; Marijke Schaar-Keunen Kwartfinales: Tine Zwaan - Jeske van Erven 6-16-0; Elly Vessies - Inge Korsten 6-7 6-0 6-3; Anneloes Schothorst - Nora Blom 7-5 6-1; Marijke Schaar - Marianne van de Torre 6-1. Veentjer-Koek - Annet Bouwer-Mentink 6-3 7-6; Inge Korslen-Vaarties - Judith Salome-Gorter 6-3 6-3; Karin Moos-Van Geuns- Anneloes Schothorst-Albert 6-4 0-6 6-2. BERN - De toewijzing van het aantal plaatsen van elk land in het UEFA-cuptoernooi wordt afhankelijk van de spor tieve prestaties van de clubs van dat land verricht in de drie toernooien om de Europese voetbalbekers. De nieu we regeling gaat in 1980 in. Rekening zal worden gehou den met de verrichtingen van de clubs van elk land in de laatste vijf jaar. Nieuw is ook dat de winnaar van de UEFA-beker het volgende zeker is van Europacupvoetbal. Indien die club zich namelijk niet zou plaatsen voor het toernooi van de landskampioenen of dan van de be kerhouders heeft het team het recht deel te nemen aan de strijd om de UEFA-beker. De 64 plaatsen in het toernooi zullen als volgt worden verdeeld: drie nationale bonden mogen vier clubs inschrijven, vijf krijgen drie plaat sen, dertien landen zijn door twee teams vertegenwoordigd en elf door Voor elke overwinning die een club heeft behaald in een van de Europese toernooien wordt twee winstpunten gegeven, voor elk gelijkspel één. Een bonuspunt wordt voorts toegekend voor elk team dat zich heeft geplaatst voor respectievelijk de kwart finales, halve finales en de eind strijd. Per land worden de punten opgeteld en vervolgens gedeeld door het aantal clubs dat in die periodeaan de toernooien heeft deelgenomen. De nationale bonden worden vervolgens gerangschikt aan de hand van het verkregen quotiënt. De drie met het hoogste getal mogen vier clubs afvaardigen, de vijf die daarop volgen drie, de volgende dertien twee en de overige één. Voor de indeling van hetseizoen 1980/81 zijn de verrichtingen van 1974/75, 1975/76. 1976/77, 1977/78 en 1978/79 bepalend. Voor het seizoen 1981/82 valt 1974/75 af en wordt 1979/80 toegevoegd en zo vervolgend. De cijfers van Nederland over de afgelopen seizoen: 1974/75 EC 1 Feye- noord 5 pnt, EC 2 PSV 13 pnt plus 2, EC 3 FC Twente 15 pnt plus 3, Ajax 6 pnt, FC Amsterdam 11 pnt plus 1 Totaal 56 5 11,200 1975/76 EC 1 PSV 11 pnt plus 2, EC 2 FC Den Haag 10 pnt plus 1, EC 3 Feyenoord 0 pnt, Ajax 8 pnt Totaal 32 4 8,000 1976/77 EC 1 PSV 4, EC 2 Roda JC 0, EC 3 Feyenoord 10 pnt plus 1, Ajax 2 pnt Totaal 17 4 4,250 1977/78 EC 1 Ajax 8 pnt plus 1, EC 2 FC Twente 11 pnt plus 2, EC 3 PSV 19 pnt plus 3, AZ '67 6 pnt Totaal 50 4 12,500 SCHEVENINGEN (GPD)- Rolf Thung liet Hans Adama van Scheltema, na diens stuntje tegen Wouter Fok, niet nog eens tot een opmerkelijke uitslag komen en zette zich daarna in het zonnetje om te zien wie zijn volgende tegen stander zou worden, op weg naar de nationale tennistitel. Op de Mets-banen te Scheveningen moest de Hilver summer heel lang wachten voordat de 19-jarige Nijmeeg se gymnasiast Benno van Veggel zich aandiende. Daar mee zijn we tevens beland bij de enige surprise die het Nederlands kampioenschap tot nu toe opleverde Louk Sanders. Wouter Fok, Frits Don en Rolf Thung namen plichtmatig plaats bij de laatste acht. Marc Alberts zege op Ma rian Laudin was ook al geen ver rassing van de bovenste plank, maar dat eersteklasser Van Veg gel kans zou zien om Huub van Boeckel uit het toernooi te gooi en, lag nu niet direct in de lijn der verwachting. Hoewel... De kleine, gedrongen Nijmegenaar vocht zich naar Scheveningen via goede compe titieresultaten bij zijn club Nij megen Quick. „Verder heb ik in toernooien niet zo bijster veel ge presteerd. Bij de toernooien van het satelite-circuit kwam ik de kwalificatie niet eens door en op school ben ik gezakt voor mijn eindexamen", voegde hij onmid dellijk toe, om aan te geven dat het hem niet voor de wind is ge gaan. Toch haalde hij op de eerste dag al een stuntje uit. Martin Koek, de eerste man van eredivisieclub Shot, bemerkte dat Van Veggel een taai mannetje is. „Ik kon op mijn eigen service een match point niet benutten en toen ik de derde set verloor, was ik nergens meer. Onbegrijpelijk, want ik vind Van Veggel eigenlijk nog helemaal niet zo goed. Dat hij nu ook Van Boeckel inpakt, ver baast me" Dat vond de lange Hagenaar Van Boeckel zelf ook. In de hoofd- klassestrijd had hij tegen man nen als Peter Vaarties en David Lloyd gestaan. Sterke spelers, Van Veggel mocht dus geen probleem zijn. Maar, al in de tweede set lag Van Boeckel met zichzelf overhoop, liet de umpire van de stoel komen om hem te tonen dat Van Veggel een bal had uitgeslagen en toen hij het punt desondanks niet kreeg, lag hij meer met zichzelf dan met zijn opponent in de clinch. Van Veg gel bleef opmerkelijk kalm, foe terde niet op de scheidsrechter, de ballen, de lijnen, de gravel en zijn racket, maar bleef geconcen treerd vechten om elk punt. Toen hij de winnende slag pas na vier uur spelen produceerde, merkte hij op: „Ik vind dat mijn armspie ren een beetje gespannen zijn, meer niet" Vorig jaar schaarde Van Veggel zich onder de laatste zestien op de nationale kampioenschappen, nu is hij een stap verder en de moge lijkheid is zeer wel aanwezig dat hij binnenkort met negen colle ga's de Nederlandse ploeg vormt die tegen België speelt. Tot nu toe zijn grootste succes, want zei hij: „Op de nationale B-kampioen schappen werd ik in de finale ge klopt en zowel bij de 16-, als de 18-jarigen struikelde ik altijd in de eindstrijd. Veel heb ik dus nog niet gepresteerd. Van Huub van Boeckel - dacht ik - nog nooit verloren. Tweemaal eerder heb ik hem verslagen. Vorig jaar in een competitiewedstrijd, daarna in een overigens nietszeggende demonstratiewedstrijd. Ik ken hem dus een beetje, weet dat hij agressief speelt en daar moet je overleg tegenover zetten". Overleg dat hij ook al met zichzelf Ellxy Vessies stoeide gisteren maar een beetje met Inge Korsten. De kan pioene lijkt hard op weg naar prolongatie van haar titel. heeft gehad. „Volgend jaar zet ik het tennis eventueel opzij als mocht blijken dat mijn studie er weer onder lijdt. Ik wil eerst sla gen en medicijnen studeren, voordat ik me weer te veel con centreer op tennis. Dit is leuk, maar het andere gaat voor, want de mogelijkheden om een carriè re op de tennisbaan op te bouwen zie ik in Nederland niet zit ten. Bij de dames stoeide kampioene Elly Vessies èèn set met Inge Korsten. Na dat verlies, verhoog de de titelhoudster het tempo en toen het gebrek aan voldoende loopvermogen bij Inge Korsten zich openbaarde, kon ze nog drie games krijgen. Anneloes Schot horst toonde zich voor de vijfde maal dit jaar sterker dan Nora Blom en de herstelde Tine Zwaan gunde Jeske van Erven welgeteld een game. Marijke Schaar ten slotte zwiepte Marjan van der Torre van de baan. om bij 5-3 tot de conclusie te komen dat ze stond te knoeien. „Indachtig de woorden van mijn pianoleraar die mij heeft geleerd hoe je schouders, armen en vingers moet ontspannen, vloog ik naar de overwinning. Tja, tennis is een gek spel", vindt de zowel links als rechts forehand slaande ex-kam pioene, die uit commercieel oog punt tenniskleding langzaam maar zeker belangrijker gaat vin den dan het spel zelf. EINDHOVEN (ANP) - PSV heeft gisteren de goede lijn in de reeks van oefenwedstrijden voor de komende competitie niet kunnen doortrekken. In Brussel dolven de Eindhovenaren met 2-0 het onderspit tegen RWDM. De eind stand was al bij rust bereikt. De doelpunten van RWDM kwamen op naam van de Nederlanders Jan Boskamp en Karei Bonsink. De hoofdklasser De Treffers uit Groesbeek verraste op eigen veld eredivisionist FC VW. Ten aan- schouwe van 2200 toeschouwers wonnen de amateurs met 1-0 (Kersten), nadat er in de eerste helft niet gescoord werd. Voor 8000 toeschouwers speelde FC Twente gisteravond met 0-0 gelijk tegen Nacional Montevi deo uit Uruguay. In deze vrij tamme wedstrijd kregen Niels Overweg en De los Santos een gele kaart. In Haarlem heeft FC Den Haag het erg moeilijk gehad tegen de hoofdklasser EDO. Den Haag won met 2-1 dankzij doelpunten van Van Leeuwen en Albertsen. Voor EDO scoorde Van der Lub- be. Zandvoortmeeuwen per traditie een van de sparringpartners van Ajax is gisteravond door de Am sterdammers volledig van het veld gespeeld. Ajax won met 8-0. Clarke scoorde viermaal, Meyer tweemaal en de andere doelpun ten kwamen op naam van Tama- hata en Arnesen. AZ'67 produceerde een zelfde score tegen de eersteklasser Rietvo gels. Kist was hier de grote uit blinker met zes doelpunten. Met god en De Graaf scoorden elk eenmaal. Roda JC tenslotte won gisteren met 5-1 van ODA. Nanninga (2), De Jong, Pfeiffer en een ODA-ver dediger tekenden voor de vijf treffers. River Plate, dat morgen in het Feyenoord-toernooi speelt, zal vanavond in Spanje in do finale staan tegen het Atletico Madrid. De Argentijnen wonnen met 1-0 van Vallecano. Atletico versloeg met 3-1 Derby County.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9