Justitie wacht met uitzetting Chinezen in Kopenhagen aangehouden Felle strijd onder Molukse islamieten "Beperk bevolkingsonderzoeken alleen tot lichamelijke zaken' NCO ZIGEUNERS WELKOM Kleine kans voor Marokkanen Minister beticht Augustin Amsterdam nu tegen voorhaven Minister De Koning geeft toe aan Verdacht van overval in Roosendaal DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 WAALWIJK (GPD) - In dë Zuidmolukse gemeen schap in Waalwijk zijn ernstige godsdienstige problemen gerezen. Twee moslimgroepen staan ge wapend tegenover elkaar. De crisis in deze confron tatie kwam in de nacht van dinsdag op woensdag toen om ongeveer 4 uur een groep jonge Zuidmoluk- kers, volgelingen van de jonge Iman, een aanval deden op huizen waarin volgelingen van de oude Iman wonen. Bij deze actie werd over en weer gescho ten. Een 26-jarige Zuid- molukker moest met een beenschot naar een zie kenhuis worden vervoerd. Andere mensen werden uit hun huizen verdreven en drie gezinnen durven niet meer in hun oude wijk terug te keren. De oorzaak van dit alles moet gezocht worden in de aanstelling van de jonge godsdienstleraar M. tot Iman. Voorheen werden de godsdienstige plech tigheden namelijkt ver richt door een oude Iman, de heer R., die al vanouds in de Zuidmolukse ge meenschap in Waalwijk werkzaam was. De jonge ren vonden zijn uitleg van de Koran niet meer in overeenstemming met hetgeen zij van gods dienstleraar M. hadden geleerd. Vandaar de twee spalt in de eerst zo hechte Zuidmolukse islamitische gemeenschap. Tijdens de schietpartij 's nachts tussen de twee moslimgroepen gelukte het de kleine bezetting van het politiebureau Waal wijk niet de straat binnen te rukken. Men moest wachten op de mobiele brigade uit het district Den Bosch. Pas toen deze zwaargewapende groep aanwezig was kon er zo te gen 5 uur 's morgens orde op zaken worden gesteld en de eerste raddraaiers worden aangehouden. Later bleek dat een groep van 18 man zich in een huis had verscholen, waar plannen werden beraamd om tot verdere actie over te gaan. Met toestemming van het ministerie in Den Haag en na overleg met de procureur-generaal van de justitie in 's-Hertogen- bosch en met het openbaar ministerie werd besloten dit huis te omsingelen en een verrassingsaanval te ondernemen. De grootst mogelijke veiligheids normen werden daarbij voorgeschreven omdat het niet denkbeeldig was dat er vanuit het huis terugge schoten zou worden op de politie-functionarissen Toen het huis om 3 uur gis termiddag werd omsin geld gaven de inwoners zich zonder slag of stoot over. Elf Zuidmolukkers zijn onder arrest geplaatst; hun verhoor gaat nog door. De politie die al eerder lucht had gekregen van de broeiende situatie tussen de Zuidmolukse moslim groepen had al eerder ge probeerd te bemiddelen. Zelfs de landelijk voorzit ter van de Zuidmolukse islamitische gemeen schappen was daarbij te hulp geroepen maar ook zijn stem kon niet baten. De groepen bleven kei hard tegenover elkaar staan. Volgens de korps chef van de gemeentepoli tie in Waalwijk zal het bij zonder moeilijk zijn de kloof tussen de jongeren, die een eigen Iman hebben gekozen, en de volgelin gen van de oude Iman te overbruggen. DEN HAAG (ANP) - Een drie man sterk ANWB-team (onder wie een arts) is dinsdag in al lerijl naar de camping Lac Bleu bij Annecy (Frankrijk) vertrokken om daar vijftig Nederlandse toeristen te hulp te komen. De camping werd als gevolg van het zware noodweer dinsdagochtend vroeg om vijf uur volledig overstroomd, maar niemand van de toeristen liep verwon dingen op. Twintig Nederlanders konden worden ondergebracht in een parochiehuis, de overige der tig kregen onderdak in een naburig dorpje. Het ANWB- team heeft met droogtrommels de doorweekte bagage en ten ten van de gedupeerden weer bruikbaar gemaakt. Het noodweer heeft, voor zover althans bekend bij de ANWB- ANWB helpt in Frankrijk alarmcentrale in Den Haag, geen Nederlandse slachtoffers geëist. Tenminste 22 Zwitsers zijn omgekomen bij het nood weer dat heerst in Noord-Ita- lië, Zwitserland, Oostenrijk en een deel van Frankrijk. In de ANWB-post Mendrisio (Zwitserland) zijn alleen meldingen binnengekomen van grote wateroverlast op de campings aldaar. DEN HAAG/AMSTERDAM (GPD) - Voorlopig zullen nog geen illegaal in ons land verblijvende Marokkanen Nederland worden uitgezet. Staatsse cretaris van justitie mevrouw Haars heeft gisteren laten weten bereid te zijn om met de uitzetting te wachten tot de Raad van State uitspraak heeft gedaan over andere in ons land illegaal verblijvende Marokkanen. De staatssecretaris heeft deze stap gedaan onder druk van de twee regeringspartijen CDA en VVD Ze zal haar standpunt vandaag aan de ministerraad voorleggen. In een verklaring van die twee partijen staat dat uit de uitspraak van de Raad van State, die maan dag opnieuw een aantal zaken behandelt van Marokkanen die hun verblijf in Nederland gele galiseerd willen zien, moet blij ken of er nieuwe feiten zijn die uitwijzing niet meer rechtvaardi gen. Brieven International n familieleden van Marokkanen, waaruit blijkt dat ze wel degelijk in Marokko vervolgd zullen worden voor hun deelnemen aan de acties in Ne derland. Die zijn gericht tegen de BONN (GPD) - De Nederlander Ronald Augustin, die in Han nover een gevangenisstraf van zes jaar uitzit wegens deelname aan terroristische acties van de RAF, zou vorig jaar hebben ver klaard dat hij na zijn vrijlating de Amerikaanse ambassadeur in Bonn zal vermoorden. Dat al thans beweert de minister van justitie van de Westduitse deel staat Nedersaksen, prof. Hans Dieter Schwind. Op een persconferentie ging Schwind in op uitlatingen van de minister-president van Neder saksen, Ernst Albrecht (CDU). Deze had enige tijd geleden in de Bondsraad (een soort Eerste Ka mer, waarin de vertegenwoordi gers van de Westduitse deelsta ten zitten) verklaard dat „bepaal de terroristen, die binnenkort moeten worden vrijgelaten, vast van plan zijn weer onder te dui ken en verder te moorden". Al brecht kende zelfs namen van terroristen en hun mogelijke slachtoffers, zei hij. Naar aanlei ding hiervan heeft het federale openbare ministerie een onder zoek ingesteld, maar hier kwam vrijwel niets uit. De indruk bestaat dan ook dat mi nister van justitie Schwind Ro nald Augustin er met de haren heeft bijgesleept, om het gezicht van zijn minister-president te redden, aldus een woordvoerder van het ministerie van justitie in Bonn. In Hannover zei opposi tieleider Karl Ravens (SPD) dat Albrecht in de Bondsdag „lichtvaardig en zonder gevoel voor verantwoording had ge praat". Inval in Leiden LEIDEN - Een arrestatieteam van de recherche in Den Haag deed dinsdagavond een inval in een chinees restaurant aan de Heren straat. Dit was naar aanleiding van de schietpartij onlangs in een chinees restaurant in het Bra bantse Roosendaal, waarbij een Nederlander die eieren bij het restaurant kwam afleveren werd doodgeschoten. Het onderzoek in die zaak had ook naar de Leid- se 'Chinees' geleid. De inval dinsdagavond had echter geen resultaat. Wel werden drie Chine zen aangetroffen die illegaal in ons land verblijven. Zij zullen worden uitgewezen. legaliserings maatregel van de Nederlandse regering, waardoor voor 1974 in ons land werkende illegale buitenlanders alsnog een verblijfsvergunning konden •krijgen. Ze moesten dan wel aan tonen dat ze op de peildatum van de legalisering in ons land aan wezig waren. Velen konden dat echter niet, onder meer omdat ze bij koppelbazen hadden gewerkt die geen werkgeversverklaring wilden afgeven. Het besluit van de staatssecretaris betekent dat de Marokkanen in ieder geval nog tot eind septem ber in ons land kunnen blijven. Het verzoek van de twee rege ringspartijen CDA en WD om de uitwijzing op te schorten, bete kent volgens de fractieleiders niet dat ze het oneens zijn met het beleid van mevrouw Haars. Ze zeggen het zelfs van harte te steunen. „Twijfel over deze zaak achten wij echter ongewenst. Vandaar ons verzoek om de uit voering van de beslissing tot uit zetting op tc schorten tot de Raad van State over de eerstvolgende te behandelen zaak uitspraak zal hebben gedaan", aldus drs. R. F M. Lubbers (CDA) en mr. J. G Rietkerk (WD) in een perscom muniqué. NISTELRODE - Met een daverende klap belandde deze vrachtwagen gistermorgen tegen een woonhuis in Nistelro- de (Noord-Brabant)Het huis was van een bejaarde man die gewoonlijk bij het raam naar het voorbijrijdende ver keer zat te kijken. Een buitje regen deed hem dit keer beslui ten om maar even een dutje te doen. Dat redde waarschijn lijk zijn leven AMSTERDAM (ANP) - De hoofd stad zal de komende vier jaar niet meewerken aan de totstandko ming van een voorhaven buiten de pieren van IJmuiden. Dit zijn de vijf Amsterdamse partij en gisteravond overeengekomen tijdens de onderhandelingen over een program-college voor de hoofdstad. PvdA, PPR, D'66. CDA en CPN breken hiermee met het tot nu toe in Amsterdam ingenomen standpunt. In tegenstelling tot de provincie Noord-Holland wilde de hoofd stad nog steeds de mogelijkheid openlaten dat buiten de IJmui- dense pieren een voorhaven wordt gebouwd. Het CDA en de CPN stonden aanvankelijk op hetzelfde standpunt. Dit was voor PvdA/PPR en D'66 onaan vaardbaar vanwege milieube zwaren. Na een langdurig debat ging eerst CPN en later CDA overstag. Advies raad volksgezondheid: 99 DEN HAAG (GPD) -Om duidelijk te krijgen wat nu precies de taak is van de Nederlandse commissie voor ontwikkelingssamenwer king, NCO. wordt aan het eind van het jaar een bijeenkomst ge houden van enkele vertegen woordigers van minister de Ko ning van ontwikkelingssamen werking en de minister UTRECHT (ANP) - Bevol kingsonderzoeken zouden zich moeten beperken tot lichamelijke ziekten, af wijken en risicofactoren. Het wetsontwerp bevol kingsonderzoeken gaat veel te ver in zijn beper kingen, hoewel er wel een wettelijke regeling nodig Dit is de strekking van een concept advies over dit wetsontwerp dat de Centrale Raad voor de volks gezondheid maandag zal bespre ken. De raad, die de regering over wetenschappelijke zaken voor licht, heeft zich in dit concept uitgesproken tegen het verstrek kende wetsontwerp, omdat door de vele beperkingen ook "goede initiatieven" zouden kunnen worden afgeremd. Noodzaak De overheid moet bij de huidige stand van zaken niet willen pro beren om alles op het gebied van bevolkingsonderzoeken te willen regelen. Deze taak is teveel om vattend en bij de huidige kennis van zaken is de verantwoorde lijkheid te groot, zo vindt de raad. Bovendien is de noodzaak van zo'n uitgebreide wet volgens de raad niet aangetoond. Het wetsontwerp voorziet in een verbod van alle bevolkingson derzoeken. Alleen bepaalde cate- goriën zouden een kans krijgen, maar dan alleen met toestem ming van de minister. Volgens de raad zouden bevol kingsonderzoeken zich voorna melijk bezig moeten houden met de vroegtijdige opsporing en be handeling van "volksziekten", waarmee wordt bedoeld ziekten en afwijkingen die voor een zeer groot aantal mensen een bedrei ging vormen. Dit onderzoek zou moeten worden aangeboden aan groepen mensen die geen klachten hebben of die in bestaande klachten of symp tomen onvoldoende aanleiding zien om uit eigen beweging een onderzoek te vragen, zo vindt de raad. Een wet zou het mogelijk moeten maken, aan bepaalde on derzoeken nader te stellen voor waarden te verbinden en andere onderzoeken te verbieden, bij voorbeeld omdat (nog) geen zin volle behandeling mogelijk is van de ziekten die men wil opsporen. Melding Het concept-advies spreekt zich ook uit voor een meldingsplicht omdat de overheid dan de ont wikkelingen op dit gebied kan volgen en de gelegenheid krijgt, onderzoeken op bepaalde ziekten aan voorwaarden te binden of te verbieden. Prof. dr. A.J.Ch. Haex, voorzitter van de raad, stelt dat hij eerst be ter wil zijn voorgelicht over de stand van de wetenschap ten aanzien van bevolkingsonder zoeken. Hij heeft besloten binnen de raad dit onderwerp in studie te vroeger bekend als ;-Claus, is oor spronkelijk opgericht om te hel pen bij het bewustmaken van het Nederlandse volk van de nood zaak van ontwikkelingssamen werking. Subsidies Een punt van onenigheid tussen de minister en de NCO is na een ge sprek dat gisteren is gehouden opgeruimd. De minister heeft toegezegd geen projecten die door deze commissie worden België wil geen sekstant DEN HAAG (ANP) - De Belgische tijdschriftenimporteur die het maandblad Sekstant van de NVSH invoert, heeft geweigerd het septembernummer in België te verspreiden. Een woordvoerder van de redactie van het blad zei dat vermoedelijk de voorpagina van het septembernummer de oorzaak is van de problemen. Deze verwijst naar een hoofdartikel, getiteld: "haal pornografie uit het verdomhoekje"De importeur vreest dat de plaat de Belgische lezers te vergaat. Een rol speelt ook dat hij enige tijd geleden twee veroordelingen heeft opgelopen voor de verspreiding van twee andere bladen. De NVSH betreurt het dat hiermee voor de tweede achtereenvolgen de keer aan de Belgische lezers informatie wordt onthouden over pornografie dat "gezien de toestanden in België hoognodig aan discussie toe is" NIEUWEGEIN (ANP) - Met vijf tien stemmen vóór en één tegen heeft de gemeenteraad van Nieuwegein (Utrecht) gister avond ingestemd met het voor stel van B en W om een aantal zigeunergezinnen in de gemeente op te nemen. Nieuwegein had zich met Ede en Veendam na een oproep van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten bereid verklaard een deel van de onge veer 200 zigeuners te huisvesten, die sinds vorig jaar op een dag camping bij Laren (NH) staan. Nieuwegein, een zogenaamde groeigemeente van 32.000 inwo ners onder de rook van Utrecht, wil maximaal achttien gezinnen (circa 90 mensen) huisvesten. Eerder heeft Ede toegezegd tien gezinnen op te i van Veendam willen ongeveer vijftig mensen opnemen. Dit was voor sommige inwoners daar aanleiding tot protesten waarbij het zelfs tot dreigementen tegen de burgemeester kwam. In Nieuwegein was de tegenstand uit de bevolking veel minder. Ook omdat de plaats waar de zi geunergezinnen komen te wonen waarschijnlijk iets noordelijk van het oorspronkelijk geplande ter rein komt. Eerst was een terrein midden in de wijk doorslag be schikbaar gesteld. Nu is een stuk van ongeveer drie hectare aan de rand van de woonwijk voorge steld. Hier was een kantoorge bouw van DSM gepland maar dit bedrijf wil het terrein wel aan Nieuwegein verkopen. aanbevolen voor subsidie te zul len afwijzen zonder dat eerst het overleg met de NCO is gevoerd. Tussen NCO en minister De Ko ning was begin dit jaar een conflict ontstaan toen de minister in strijd met de aanbeveling van de NCO weigerde subsidies voor enkele projecten (onder meer van het Palestina-Comité) goed te keuren. Volgens de minister kan de regering geen steun verlenen aan projecten waarvan het doel of de werkwijze in strijd is met het beleid van de Nederlandse rege ring. Overbodig Tijdens het gesprek met de NCO, onder voorzitterschap van oud- PPR-Tweede-Kamerlid Dolf Coppes, kondigde minister De Koning verder aan, dat hij in be ginsel voorstander is van een an dere procedure, die voor de toe komst een goedkeuring van elk project door de minister overbo dig zou maken. Volgens deze "programsubsidic"-methode zou de regering jaarlijks een totaal bedrag ter beschikking stellen van de NCO. die dat bedrag naar eigen goeddunken, maar op grond van door de regering tevo ren goed te keuren maatstaven, over de verschillende projecten zou verdelen. Onenigheid Over deze maatstaven heerst voor lopig nog ernstige onenigheid tussen de minister en de leiding van de NCO. Voorzitter Coppes zei gistermiddag: "Het punt is: wat is de verantwoordelijkheid van het ministerie, wat is de ver antwoordelijkheid van de parti culiere organisaties? Mag de re gering politieke eisen stellen aan de inhoud van de (door de NCO te subsidiëren) programma's, of mag zij alleen eisen stellen aan de kwaliteit ervan?" ROOSENDAAL/KOPENHAGEN (GPD) - Op verzoek van de Bredase officier van justitie heeft de politie in Kopenhagen dinsdagavond twee Singapore-Chine- zen aangehouden die ervan worden ver dacht aandeel te hebben gehad in een overval waarbij een dode viel in het Chi nese restaurant „Golden City" in Roo sendaal op 24 juli. Daarbij werd de Roo- sendaalse eierhandelaar H. Ebben door kogels in het hoofd gedood. De gearres teerden zijn de 24-jarige kok S. L. uit Vlijmen en de 21-jarige kok P. C. uit Gel- dermalsen. Volgens een woordvoerder van de Roosendaalse politie ziet het er naar uit dat men dichter bij de oplossing van de zaak is gekomen. Drie dagen geleden had de Nederlandse justitie via Interpol in Kopenhagen om de aanhouding van het tweetal verzocht. Hun namen waren naar boven gekomen tijdens het grootscheepse onderzoek dat direct na de overval op gang was geko men. Uit de omstandigheden in de Deense hoofdstad rond de arrestatie kan worden afgeleid, dat de overval op het Chinese restaurant in Roosendaal mo gelijk toch meer is geweest dan louter een geforceerde poging van een aantal Chinezen om aan geld te komen. Dit laatste houdt de Roosendaalse politie tot nu toe vol. Volgens de Kopenhaagse po litie onderzoekt men in welke andere af faires de beide gearresteerde Chinezen betrokken zijn. Vorige week vrijdag vond namelijk in Ko penhagen een „afrekening" plaats onder vier Chinezen, waarbij een zwaar ge wonde viel. Naar aanleiding hiervan werd zondagmiddag in Kopenhagen een Maleisiër gearresteerd op wie een briefje met een adres werd gevonden. Het bleek van een flat aan de buitenrand van de Deense hoofdstad te zijn en in die flat woonden ook de beide nu opgepakte Chinese koks. De arrestatie van de twee koks geschiedde dinsdag in Kopenha gen toen ze op het punt stonden te boe ken voor een reis naar Singapore. Eerder had de politie daar, via een tip, een inval gedaan in een hotel maar daar was het tweetal toen inmiddels uit vertrokken, om intrek te nemen in de flat. Volgens de informatie van de Kopenhaag- se politie zou de afrekening in een gok kersmilieu hebben plaatsgehad maar men houdt ernstig rekening met verbin dingswegen naar de narcoticahandel. De gearresteerde Maleisiër is afkomstig uit Koeala Loempoer en volgens de Deense politie is in Nederland een plaatsgenoot van hem onder arrest op verdenking van aandeel te hebben in de Roosendaalse overval met doodslag. De beide gearres teerde Chinezen hebben in Kopenhagen ontkend iets met de Roosendaalse affai re te maken te hebben. Ze worden daar morgen voor de rechter geleid. In ver band met deze overval werden in een eerder stadium een kok uit St. Willibrord en een kok uit Roosendaal gearresteerd, die eveneens blijven ontkennen bij de affaire betrokken te zijn geweest. Afge lopen dinsdag heeft de raadkamer van de Bredase rechtbank echter besloten hun voorarrest met 30 dagen te verlen gen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7