Ruimere inschrijving voor niet-Leidenaars Stadsvernieuwing in Maredorp bedreigd PvdA bang voor commercie op kabeltelevisie ACTIECOMITÉ TEGEN FLAT 'BESSENWIJK' Voorrang voor bus op Breestraat Als woningzoekenden IJscoman Constant: Hier is het meestal lachen geblazen Actief in vrije ti DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 LEIDEN Gemeente ivacht op goedkeuring minister LEIDEN - De gemeente Leiden vreest in de problemen te komen met de uitvoering van de stadsvernieuwing in de binnen- stadwijk Maredorp. De problemen drei gen te ontstaan doordat minister Bee- laerts van .Blokland (volkshuisvesting/ ruimtelijke ordening) het verbeterings plan voor Maredorp nog steeds niet heeft goedgekeurd. Zolang de goedkeuring voor het verbete ringsplan ontbreekt, valt Maredorp niet onder de interim-saldo-regeling (de fi nanciële vergoedingsregeling van het Rijk voor de Stadsvernieuwing Zonder deze regeling heeft Leiden geen middelen om de stadsvernieuwing daadwerkelijk aan te pakken. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben minister Beelaerts inmiddels dringend gevraagd goedkeuring aan het verbeteringsplan te verlenen. Het ge meentebestuur wijst de minister hiervoor op een eerdere toezegging. Minister Beelaerts zegde de gemeente Lei den begin dit jaar tijdens een speciaal on derhoud op het ministerie toe de goed keuring voor Maredorp begin juli te ver lenen. De gemeente had hierop aange drongen vanwege de voorbereiding van werkzaamheden die in oktober zouden moeten beginnen. B en W van Leiden vragen de minister nu zijn eerdere toezegging op zo kort moge lijke termijn na te komen. De gemeente noemt het ontoelaatbaar als de uitvoering van de stadsvernieuwing door het uitblij ven van goedkeuring moet worden opge schoven. Welbewust Desgevraagd zei wethouder Waal (ruimte lijke ordening) dat het nog onduidelijk is of het uitblijven van de beslissing van de minister het gevolg is van een 'welbewus te politieke koers' of dat de zaak nog er gens in het ambtelijk apparaat op het mi nisterie zit. Hij kondigde aan dat de ge meente bij nog langer wachten 'duidelij ker acties' zal overwegen. De minister hield zijn goedkeuring voor de toepassing van de interim-saldo-regeling voor Maredorp in eerste instantie eind vo rig jaar al op. De bewindsman verleende toen geen toestemming omdat er voor de uitvoering van de stadsvernieuwing in Maredorp nog geen stedebouwkundige regeling (een bestemmingsplan) zou zijn. De minister nam deze beslissing echter op grond van verkeerde informatie. Het ont- werp-bestemmingsplan voor Maredorp was toen al rond maar had de minister nog niet bereikt. In een speciaal onderhoud met de bewindsman nam het gemeente bestuur van Leiden dit misverstand begin dit jaar weg. Inmiddels is het ontwerp-bestemmings- plan in procedure. Vanavond komen de bezwaarschriften tegen het plan aan de orde in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening. De gemeente wil het be stemmingsplan nog deze maand vast stellen. LEIDEN - Niet-Leidenaars, die in Leiden geen volledige dagtaak hebben maar er wel het grootste deel van hun inkomen verdienen, zullen zich in de toekomst als woningzoekende in deze stad kunnen laten inschrijven. LEIDEN -Bij een felle brand in een flatwoning aan de J.P. Coenhof 52 (langs de W. de Zwijgerlaan) is gisteren voorzeker een ton schade aangericht. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor, al moesten de buren - man, vrouw en twee kinderen - zich wel via eert brandweerladder in veilig heid stellen (zie foto). Oorzaak van de brand was een tape-recor der die in de slaapkamer van de familie H. G. Buijn in brand vloog. De recorder was blijven draaien. De brand, die omstreeks kwart over zes uitbrak, ging ge paard met een enorme rookont wikkeling, waardoor de toegang tot de flat bemoeilijkt werd. De inboedel van de fam. Buijn ging geheel verloren; de schade in de woning wordt geschal op 40.000 gulden. De brandweer, die bin nen vier minuten ter plekke was, had de brand snel bedwongen. De gemeente Leiden wordt hiertoe gedwongen door een recente uit spraak van de afdeling recht spraak van de Raad van State. Daarbij werd een leraar in het ge lijk gesteld in een conflict met de gemeente Leiden, die hem niet als woningzoekende had willen inschrijven. Het gevolg van de uitspraak van de Raad vkn State is dat de regeling voor de woon ruimteverdeling in Leiden, waarvan de nieuwste versie in maart van dit jaar nog door de gemeenteraad werd vastgesteld, opnieuw gewijzigd zal moeten worden. Ambtenaren van het gemeentelijk Bureau Huisves ting werken dezer dagen al aan een voorstel hiertoe, dat via het college van B en W en een advies commissie ten slotte in de ge meenteraad behandeld zal moe ten worden. Het gaat erom dat er een andere de finitie komt van het begrip "eco- Man ramt auto en rijdt door LEIDEN - Om drie uur gisternacht reed een 27-jarige Leidenaar, toen hij met zijn auto linksaf van de Doezastraat de Zoeterwoud- sesingel opreed, tegen een ge parkeerde auto. De auto werd ge heel vernield en schoof door de klap tegen een andere gepar keerde auto, die eveneens schade opliep. De Leidenaar liet het maar zo en reed door. Om half ze ven 's ochtends werd hij door de politie aangehouden. Toen was het te laat om nog te achterhalen of de man al dan niet onder in vloed van alcohol had verkeerd. nomische binding" Iemand die niet in Leiden woont, maar er wel zijn werk heeft, heeft een "eco nomische binding" met de stad en kan daardoor bij Bureau Huisvesting op de lange lijst van woningzoekenden worden ge plaatst. Het uitgangspunt was daarbij tot voor kort dat er dan wel sprake moest zijn van een volledige dag taak. Dat stuitte in de praktijk op problemen voor leraren en on derwijzers, doordat zij hun lesu ren vaak over verschillende ge meenten spreiden, of een beperkt aantal uren les geven en verder studeren. Om aan deze problemen het hoofd te bieden werd in Leiden tót aan de vaststelling van de nieuwe re geling woonruimteverdeling in maart van dit jaar als vuistregel gehanteerd dat onderwijzers en leraren een economische binding met Leiden hebben als zij in deze stad.ten minste twintig lesuren per week geven. In de regeling die sinds maart geldt, wordt ge zegd dat een niet-Leidenaar tach tig procent van een volledige dag taak in deze stad móet vervullen, om een economische binding te hebben en dus te kunnen worden ingeschrevén als woningzoeken de. Hetgeen voor leraren en on derwijzers in de praktijk ook op zo'n twintig lesuren neerkomt. Beroep Het beroep dat leraar T.H.J. Flap per met succes instelde tegen een afwijzing van de gemeente om hem als woningzoekende te regi streren, verandert de zaak. Zijn beroep bij de Raad van State da teert uit de tijd dat in Leiden de vorige regeling woonruimtever deling nog gold, met de vuistre gel dat leraren twintig lesuren in Leiden moeten geven om voor inschrijving als woningzoekende in aanmerking te komen. De heer Flapper geeft aan de Oranje Nassauschool vijftien uur les en werd door Bureau Huisvesting dus niet ingeschreven. De vijftien uren, dat hij lesgeeft, leveren Flapper echter zijn voornaamste bron van inkomsten, verder stu deert hij. De Raad van State heeft nu bepaald dat de beslissing van de gemeen te om de leraar niet als woning zoekende in Leiden te willen er kennen, onjuist is geweest. De le raar heeft een economische bin ding met Leiden, zo vindt de af deling rechtspraak, omdat hij er zijn hoofdbron van inkomsten heeft. Volgens de Raad van State was het besluit van B en W om geen inschrijving aan de leraar toe te staan, in strijd met de woonruimtebeschikking 1974 van het ministerie van volks huisvesting. Dat het besluit wel in overeenstemming is met de gemeentelijke richtlijnen, doet daar niets aan af, aldus de Raad van State. Verbazing Bij het gemeentelijk Bureau Huis vesting heeft men met verbazing kennis genomen van de uit spraak van de Raad van State, omdat er in de ministeriële woon ruimtebeschikking geen duide lijke definitie van het begrip "economische binding" is gege ven. "Het is eigenlijk een aantas ting van de gemeentelijke auto nomie", zegt ambtenaar Meme- ling. Maar uiteraard is de ge meente Leiden wel gebonden aan de uitspraak van de Raad van State en het stukje jurisprudentie die zij vormt. Een woordvoerder van het ministe rie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening zei dat men op het ministerie al jaren "tobt" met het zoeken naar een sluitende omschrijving van het begrip "economisch gebonden" Er moet wel iets aan gedaan worden, aldus de woordvoerder "want de gemeenten worden steeds vin dingrijker in het vinden van ei gen definities" ADVERTENTIE Italiaanse ijsventer Constant plein. zijn ijskar op het Stadhuis- De Italiaanse ijsventer Con stant, tevens fabrikant van het zogenaamde "Torino ijs", is bij na een begrip geworden in Lei den. Al 25 jaar verkoopt hij in Leiden Italiaans ijs. Van die 25 jaar staat hij er nu zo'n 15 met zijn "Torino ijskar" op het Stadhuisplein. "Italiaanse Con stant" is na al die jaren een ech te Leidenaar geworden, in hart en nieren bijna. Constant: "Mijn ouders woon den in het noorden van Italië. Vijfenveertig jaar geleden is mijn vader naar Leiden geko men om Italiaans ijs te gaan verkopen. In die tijd heerste er in het Noorden van Italië na melijk grote armoede, ook in de ijsindustrie, die voor het groot ste gedeelte in het noorden is gevestigd. Mijn vader zat toen zo krap bij kas dat hij zelfs niet genoeg geld had om z'n hele ge zin naar Nederland te laten overkomen. Na vrij lange tijd konden eerst m'n moeder en m'n oudste broer overkomen en pas daarna de rest van het ge- "Toen mijn vader in Leiden be gon had het Italiaanse ijs al eni ge bekendheid. "La Venezia" zat hier al een tijd. Later zijn er nog een heleboel andere Ita liaanse ijsfirma's bijgekomen. Ik geloof dat er in Leiden op een gegeven moment wel vijftien waren. Er ontstond een enorm zware concurrentiestrijd, ook ten opzichte van Nederlandse firma's. Langzamerhand zijn bijna alle Italiaanse ijsfirma's verdwenen. Op dit moment zijn alleen "La Venezia" en ons be drijf nog over. Mijn vader is in middels overleden. Samen met twee broers hou ik het bedrijf nu draaiende. Twee van ons staan in Leiden en één werkt er in Brabant" Het bestaan als ijscoman is be paald geen eenvoudig bestaan. Constant staat bijvoorbeeld el ke morgen al om een uur of vijf naast zijn bed om ijs te gaan maken. Rond het middaguur trekt hij met z'n ijskar naar het Stadhuisplein waar hij tot on geveer kwart voor zes blijft. Vervolgens kart hij weer naar huis waar de heleboel moet worden schoongemaakt. Con stant "Ach, toen ik vijfentwin tigjaar geleden met dit vak be gon was het allemaal veel zwaarder. Moest je bijvoorbeeld iedere dag in de pekel werken. Tegenwoordig wordt het over grote deel door de machine ge daan". Vijfentwintig jaar ijscoman in Leiden, dat betekent datje on derhand enorm veel hebt mee gemaakt. Constant "Inder daad, veel mooie maar ook veel nare dingen. Zo ben ik tijdens het venten diverse keren lastig gevallen. Ook ben ik een keer LEIDEN - De gemeenteraden moe ten beslissen welke lokale of re gionale programma's in de toe komst via het kabeltelevisienet worden uitgezonden. Dit is de mening van de Leidse PvdA- fractie. Men wil hiermee voor komen dat de kabel-tv voor commerciële doeleinden wordt gebruikt. In het kabel-tv voorstel van B en W dat maandagavond aanstaande door de gemeenteraad wordt be handeld, krijgt de Algemene Raad van Beheer de bevoegdheid om kanalen aan derden te verhu ren. De PvdA ziet dat niet zitten, zo bleek gisteravond tijdens de Zevensprong, Bernhardkade - Film Kuifje, 14 uur; spelen v. a. 10 uur. Jeugddorp, Voorschoterweg - Papieren vliegtuigen maken v. a. 9.30 uur. Op Eigen Wieken, Valkenpad - Instuif van 10 - 12 uur. Mirt/'Honk, Lage Rijndijk 64 - Tocht naar speeltuin en zwembad, vertrek v. a. de speeltuin om 10 uur. Morschwijck, Topaaslaan - Handenarbeid 10 -11.30 en 14 - 15.30 uur. fractievergadering. Hierbij speelt op de achtergrond mee dat de PvdA van mening is dat Leiden met slechts 7 van de 25 zetels is ondervertegenwoordigd in de Algemene Raad van Beheer, me de gezien het feit dat Leiden wel ongeveer de helft van de kosten moet opbrengen. De PvdA'ers Van der Horst en Bor- dewijk zullen maandagavond met een amendement komen waarin de keuze van de regionale programma's bij de gezamenlijke gemeenteraden in de regio wordt gelegd. De verantwoordelijke PvdA-wethouder Van Aken zeg de gisteravond toe het amende ment te bekijken. Hij wees erop dat ook in het B en W-voorstel de Algemene Beheersraad niet op eigen houtje kan beslissen welke regionale programma's op de ka beltelevisie te zien zullen zijn. El ke groepering die in aanmerking wil komen voor zendtijd moet namelijk als zendgemachtigde zijn erkend door het ministerie. BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Een actiecomité van verontruste bewoners in een deel van de Leidse Merenwijk maakt ernstig bezwaar tegen plannen van de gemeente Leiden voor de bouw van een soort flatgebouw in de zogenaamde "Bessenwijk" (achter de Kopermolen). De be woners van de "Bessenwijk" we zen verlies van vrij uitzicht, overlast van verkeer en versto ring van de omgeving. De plannen van de gemeente kwa men vorige maand in de open baarheid. Op wagen van WD- raadslid Kuijers deelden burge meester en wethouders mee dat voor een braakliggend terrein tussen Wijnbes en Vossebes plannen ontwikkeld worden voor een zogenaamd gestapeld woon gebouw. Het gaat hier om een bouwplan voor een gebouw van twee ver diepingen op een onderbouw (bedoeld als winkelgalerij of be drijfsruimte). Volgens B en W be tekent het gebouw geen versto- LEIDEN - De postduivenvereni ging De Vriendenclub hield een wedvlucht met 497 duiven uit Noyon. Uitslag: 1,2,9 Gebr. v. d. Voorn, 3 T. Gijsman, 4 J. van Seg- gelen, 5 S. Koster, 6,7 Bodijn- Rijsbergen, 8 P. de Jong, 10 J. Siera. ring van de omgeving, zoals raadslid Kuijers in zijn wagen suggereerde. De verontruste bewoners van de Bessenwijk menen echter dat de omvang van het gebouw dat en kele meters boven de bestaande bebouwing uitsteekt, zal mis staan in de omgeving. De bezwa ren van wij uitzicht en verkeers overlast gelden daarnaast voor delen van de Bessenwijk. Volgens het actiecomité zijn de plannen van de gemeente niet in overeenstemming met de princi pes, waaraan een woon- en re- creatiewijk moet voldoen. De bewoners stellen de gemeente voor in plaats van het flatgebouw enkele woningen neer te zetten of het terrein te bestemmen als speelterrein. met kar en al over de kop gesla gen. Ik reed toen op een weg waar zo'n kolk een heel stuk boven het wegdek uitstak. Ik eroverheen met die kar, stoot de as van m'n rem tegen die kolk. Alles gelijk geblokkeerd en het hele zaakje met mijn persoontje erbij over de kop. Onmiddellijk de ziekenwagen erbij en even later lag ik in het Academisch Ziekenhuis. Daarnaast heb ik ook veel lollige dingen meege maakt hoor want meestal is het wel lachen geblazen bij mijn kar. Hetgeen tijdens ons ge sprek, dat tussen het ijsschep- pen door plaats heeft, veelvul dig blijkt. Zo komt er een vrouwtje aan Constant vragen wat voor soorten ijs hij allemaal heeft. Constant somt een hele reeks soorten op. "Maar heeft u ook bananen, meneer?" vraagt het vrouwtje, waarop Constant laconiek antwoordt:"Nee, het spijt me maar daarvoor moet u aan de overkant op de markt zijn". Zakennieuws LEIDEN - Dansschool Evert Cas- telein, vorig jaar van de heer Cas- telein overgenomen door de heer Van der Tuin, aan de Hoogland- sekerkgracht 48, heeft een uit breiding ondergaan. Woensdag j. 1. werd een nieuw gedeelte van 17 bij 6 meter dat is ingericht als bar en garderobe voor het eerst in ge bruik genomen. Daartoe waren alle leerlingen van het afgelopen seizoen uitgenodigd. De opzet van de uitgebreide dansschool is de leerlingen na de lessen nog even gelegenheid te geven tot ge zellig samenzijn. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht zijn geslaagd voor het doctoraal examen rechtsge leerdheid G. C. W. van der Feltz (Wassenaar), tandheelkunde W. M. van Rooden (Wassenaar), E. C. A. van der Mooren (Leiden), dier geneeskunde D. J. Brandt (Noord wijkerhout), P. C. Vesseur (Woubrugge), sociale geografie mew. A. Bakker-de Waardt (Waddirixveen). Bij handhaving tweerichtingverkeer Wethouder Waal. LEIDEN - Wethouder Waal van ruimtelijke or dening ziet mogelijkhe den om de Breestraat voor het verkeer in beide richtingen open te hou den. Voorwaarde is wel dat dan meer ruimte wordt gegeven aan het openbaar vervoer. Waal heeft het plan om de autobussen die door de Breestraat moeten een zogenaamde voorstart te geven bij de stoplichten op de Korevaarstraat en het Kort Rapenburg. Dit houdt in dat de bussen eerder bij de stoplichten mogen vertrekken dan het overige verkeer, waardoor ze de files kun nen ontlopen. Op de Breestraat zelf zouden de aparte wachtstroken voor de bussen afge schaft moeten worden. In Waal's plan gaan de bussen op de normale rijbaan stoppen om de passagiers in- en uit te la ten stappen. De auto's moeten dan blijven wachten totdat de bus weer vertrekt. Met dit plan wil Waal twee vlie gen in één klap vangen: de bussen zullen lang niet zo veel hinder van het autoverkeer onder vinden als in de huidige situatie, terwijl het au toverkeer in beide rich tingen toch mogelijk blijft. Een bijkomend voordeel is dat het door gaand verkeer de Bree straat waarschijnlijk zal gaan mijden vanwege de dominante positie die de bus er gaat innemen. Handhaving van het twee richtingverkeer op de Breestraat is des te meer gewenst omdat op de marktenroute dan meer ruimte gegeven kan worden aan het langzaam verkeer. Zo zou de Aal markt vanaf de Vrou- wensteeg voetgangers gebied kunnen worden. De Boommarkt moet in ieder geval open blijven bestemmingsver- gangers op het Noord einde bete be- kee scherming kunnen krij gen. Doordat links en rechts op de trottoirs au to's geparkeerd staan, is het voor de wandelaar op het Noordeinde bepaald geen pretje. Waal denkt die onverkwikkelijke si tuatie te kunnen verbete ren door het trottoir met een tegel te verbreden en daarop paaltje vil etter geer kunnen

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3