Politie dagelijks in touw tegen milieu-vervuiling mm de weekbladen Spitsuren en komkommers deTijd HP EISEVIERS DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1978 Wie in dit vakantieseizoen het strand betreedt, loopt grote kans blote voeten of luchtig zomer- schoeisel te bevuilen met een sme rig zwart goedje. Het laat zich moeilijk verwijderen, zeker van kledingstukken. Vreemden in Je ruzalem zullen zich ontsteld af vragen met welke rommel ze hier toch te maken hebben. Maar zij die met de waterkant vertrouwd zijn, zullen de onwetenden gauw wijzer kunnen maken: stookolie, vrijwel altijd illegaal geloosd door een of ander schip. Milieu verontreiniging van een duide lijke waarneembare soort. Alleen, als gemiddelde strandbezoeker begin je er niets tegen. Je zou in zo'n situatie vaker met recht wil len vaststellen dat het goed is, dat er politie is. Onze Haagse redacteur Flip Fey ging eens na waarom schepen olie of andere vettige troep lozen en wat er zoal tegen wordt onder nomen. Hij kwam daarvoor te recht bij luitenant H. J. A. Re nters, op Schiphol commandant van de Vliegdienst van de Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie. Deze functionaris vertelde over materieel, signalering en bestrij ding. Het nagaan van ongewen ste olielekkages en het optreden daartegen maken deel uit van frequente politiesurveillances vanuit de lucht. Hij 1 nog meer inlichtingen collega's van de rijkspolitie te water in het district Dordrecht, waar van alles gebeurt. Per helikopter ging het in drie kwartier van Schiphol naar de Kreekraksluizen in de Schelde- Rijnverbinding Op de Ooster- schelde, aan boord van de RP 46, vertelden drie politiemensen over hun dagelijks werk. Over de als onbegrijpelijk ervaren nalatig heid van veel landgenoten op en om het water en over het nochtans toegenomen milieubesef. Aan boord van het schip bevonden zich de wachtmeesters der eerste klasse A. J. van den Broeke en E. F. Temminck van de post Rei- merswaal en adjudant F. van Dokkum, plaatsvervangend commandant van de groep Vlis- singen van de rijkspolitie te wa ter. Met de Vlissingse adjudant wachtmeester der eerste klasse vlieger N. Oord werd tenslotte enige uren boven Zeeland- Vakantieland gevlogen. Olielo- zende schepen werden niet waar genomen, maar wel vissers in Saeftinghe,wormenspitters langs de Oosterschelde, pijlsnelle wa terskiërs bij Schouwen-Duive- land en overal wuivende badgas ten. JJe mensen kennen ons over al al", werd in de helikopter op gemerkt. Er klonk grote tevreden heid in door. „Niemand kan mij aan het verstand brengen dat al die olielozingen nodig zijn". Luitenant Remers van de vlieg dienst van de rijkspolitie op Schiphol zegt het op een toon die evenveel heeft van oprechte verontwaardiging als van ondeugende uitdaging. Een beetje redelijke tegenwer ping blijft natuurlijk uit. Waar hij mee vervolgt, is ook bekend: „Het milieu is ontzettend waardevol. Het is met geen geld te betalen. De bedreiging ervan moet waar mo gelijk worden tegengegaan" Het zijn conclusies na een verhaal over de dagelijkse belevenissen van zijn dienst. Het opsporen van ontoelaatbare onzorgvuldighe den op het land en op het water. Olielozingen zijn er zomaar een voorbeeld van. Samen met de rijkspolitie te water wordt er met man en macht aan gewerkt de menselijke leefomgeving de moeite waard te houden en daar toe is het niet zelden nodig, dat de mens tegen zijn eigen gedrag wordt beschermd. Soms gebeurt dat door een ouderwets beroep op het gezonde verstand, een an dere keer door middel van ge voelige sancties. Een afwisselend bestaan, evenzogoed. De bemanning van de RP 46 op de Oosterschelde is het met de col lega van de vliegdienst eens. De drie politiemannen vertellen sterke staaltjes van de zaken waarmee ze in aanraking komen en doen dat op een manier, die een soort immuniteit voor ver rassingen of gekke dingen ver raadt: ,,Op het water kan je alles meemaken", zegt er dan ook een, nadat juist is geinformeerd naar de papieren van een groepje van vijf vissers in een gammel speed bootje, vrijwel in de schaduw van de haastige beroepsvaart tussen Antwerpen en Rotterdam. De ge vraagde bescheiden blijken overeenkomstig de wettelijke voorschriften en de vissers - één haalt nog net een spartelende ro de poon uit zijn vertrou wde voch tige omgeving - ontvangen het advies wat verder van de vaar geul te gaan zitten. De politieboot zet zich weer in be weging en koerst naar het haven tje van Halsteren. In een soort telefoonboek wordt nog gekeken of de buitenboordmotor aan het zojuist bezochte vaartuigje al dan niet ergens wordt gemist. Dit blijkt niet het geval. „Jaarlijks verdwijnen er vele tientallen van die motoren. Zelden wordt er een teruggevonden. We hebben wel eens hardop gedacht dat ze in grote hoeveelheden tegelijk in een of ander vreemd land aan de man worden gebracht. Ze moe ten toch ergens blijven" Het is onverstandig, zo wordt vastge steld, om een schip te verlaten zonder eerst de motor in veilig heid gebracht te hebben. Minister Adjudant Van Dokkum haakt in op de olielozingen en leidt zijn be toog in met een opmerking van de Nijmeegse A. A. M. van Agt, die in zijn functie van minister van justitie eens een tochtje meemaakte: „De tegenwoordige minister-president noemde ons bij die gelegenheid de eerste mi- lieu-politie van Nederland. En inderdaad, wij doen dit werk al" jaren. Het oppervlaktewater be hoort eenvoudigweg niet veront reinigd te worden. Niet alleen vanwege het milieubelang, maar denk ook eens aan het enorme economische belang. Hier in de Oosterschelde ligt zo'n 80 miljoen gulden onder het water. Oesters en mosselen, waar veel mensen hier uit de buurt hun bestaan aan te danken hebben. Dat kan en mag niet zomaar kapot gemaakt worden.." Waar die olie vandaan komt? „Het zijn vaak restanten van een la ding. Bij het innemen van nieuwe lading moeten eerst de tanks goed schoongemaakt worden. Is er bijvoorbeeld eerst gasolie ver voerd en moet er later super-ben zine in, dan moet die rest gasolie eruit. Als het goed is, gebeurt dat op erkende afgiftepunten, die verspreid langs het water gevon den kunnen worden. In de mees te gevallen hoeft dat niet eens wat te kosten. Er is alleen een goede mentaliteit en een beetje tijd voor nodig. Aan beide wil het helaas nogal eens ontbreken en dan ko men wij in touw" Luitenant Remers van de vlieg dienst woont en werkt in de Randstad Holland en kan zich dat gejaag tegen de klok levendig voorstellen: „Schepen moeten varen. Daar zijn ze per slot van rekening voor. De beloodsing op zee gebeurt tegenwoordig wel met helikopters, alleen uit een oogpunt van tijdbesparing. Je kan dan wel nagaan: als het goedkoper is om een helikopter te laten vliegen dan om even op het gemakje op een loodsboot te wachten, krijg je er meteen een idee van welke bedragen er met de scheepvaart gemoeid zijn. Wij zijn ons daar terdege van bewust, maar kunnen toch echt niet toe staan dat die rotzooi overboord gaat" Afgiftepunten Adjudant Van Dokkum meent dat er te weinig afgiftepunten voor afgewerkte olie en aanverwante artikelen zijn. Als het aan hem lag, zou ook voor de binnenvaart wettelijk voorgeschreven moe ten zijn dat op elk schip een olie- boek wordt bijgehouden: „Die regeling geldt behalve voor de zeescheepvaart alleen nog maar voor de Rijn, maar zou algemeen moeten worden. Aan de hand van zo'n boek zou dan gemakkelijk na te gaan zijn of er olie over boord gegaan is of niet. Nu is het dikwijls gemakzucht. Het gaat dan van: hup, weg ermee. Geen haan die ernaar kraait. En wij maar zoeken" Aan boord van de RP 46 bestaat be grip voor het tijdrovende karak ter van procedures die tot een wetgeving moeten leiden. Het besef heerst, dat het lang niet meevalt elke kwalijke gebeurte nis met olie en water door middel van lettertjes in het Staatsblad onmiddellijk effectief te lijf te gaan. Aan het slot van de over peinzingen wordt vastgesteld, dat er vaak een wereld van ver schil bestaat tussen wat eigenlijk niet mag en wat feitelijk niet mag. Adjudant Van Dokkum wil de mensen op het water niet alle maal over een kam scheren: „De meesten zijn van goede wil. De op de vaart zijn over het algemeen harde werkers, ze ge troosten zich doorgaans meer moeite om aan hun boterham te komen dan menigeen op de wal en geven vaak blijk van een posi tieve instelling. De wetsovertre ders zijn vaak steeds dezelfden. We kennen ze goed, ze leren het nooit. Je kan ze trouwens overal tegenkomen" De beide wachtmeesters van de post Reimerswaal vinden, dat de nadruk nogal is komen te liggen op de olievervuilers. Ze onder kennen dit kwaad, maar geven tevens de raad het eens wat dich ter bij huis te zoeken: „Wat dacht je van de dagjesmensen aan de waterkant of van de vissers? Wij kunnen het van een eindj e al zien: de zorgvuldige, nette mensen hebben tasjes en koffertjes bij zich waar ze alles in stoppen en mee terug naar huis nemen. De rommelige types hebben bij wij ze van spreken aan 10 m2 nog niet genoeg. Ze gooien van alles in het water, blikjes, glas tot kleding stukken toe. Bij de Kreekrakslui zen worden op gezette tijden vrachtwagenladingen tegelijk uit het water gevist en dat terwijl het hier nog niet eens zo druk is, ver geleken met westelijker de Oos terschelde af, richting Noord- De bemanning van de rijkspolitie- boot signaleert toch een bewust wordingsproces, dat gaande is in de goede richting. Ze ontvangen steeds meer tips over verontrei nigingen en merken dat ook veel mensen zich vriendelijker tegen over het milieu zijn gaan gedra gen. Dat houdt ze zo'n beetje op de been, daar ter hoogte van de sluizen in de Schelde-Rijnver- binding. Vliegdienst De vliegdienst van de Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie speelt een belangrijke rol bij het opsporen van verontreinigingen. Op Schiphol staan drie tweemo- torige helikopters van het type Bolkow-B 0 105, een eenmotorige Cessna-Reimsrockets en twee tweemotorige Cessna 337-Sky- masters (vleugelvliegtuigen), in september worden er twee nieu we helikopters bij verwacht. De toestellen worden ingezet voor alles wat maar enigszins denk baar is in het politiewerk: alge mene surveillance, verkeerscon trole, scheepvaartcontrole, re cherchezaken en hulpacties. In een mum van tijd zijn ze op de gewenste plek. In de lucht kom je nog geen files tegen en evenmin spelen situaties als het wachten op een open brug en tegenwer kende verkeerslichten. Als er echt iets aan de hand is, is het vliegend materieel op afroep be schikbaar voor elke politie dienst. Luitenant Remers: „Als vanuit een helikopter of vliegtuig wordt waargenomen, dat olie wordt geloosd, is de eerste actie gericht op het stoppen van de overtre ding. Dat gebeurt bijvoorbeeld door de schipper daartoe via de luidspreker te sommeren. Op hetzelfde moment kan vanuit de lucht worden gefotografeerd en in de meeste gevallen wordt de naam van het schip vastgesteld en de rijkspolitie te water inge schakeld. De politiemensen in de lucht maken dan een proces-ver- baal van waarneming, dat door de collega's te water wordt aange vuld met een proces-verbaal van verhoor, dat uiteindelijk als een geheel naar de officier van justitie wordt gezonden". De comman dant vliegdienst vindt dat de rechtelijke macht in het alge meen terecht zwaar aan dit soort overtredingen tilt. De rijkspolitie in de lucht verleent allerlei hand- en spandiensten. Zo wordt regelmatig voor rijks waterstaat gevlogen om te békij- ken waar een bepaalde olielozing zich heeft afgespeeld en van wel ke omvang dfe is. De informatie wordt gebruikt bij de besluit vorming om het oliebestrijdings- vaartuig „Smal Agt" in actie te brengen. Rijkswaterstaat wil voorkomen, dat dit schip de Scheveningse haven voor een loos alarm verlaat.' Luitenant Remers: „De olielozin gen worden geconstateerd in ge combineerde surveillances. Er wordt in feite op alles gelet wat daar beneden gebeurt en zonodig worden passende maatregelen getroffen" olielozeiide binnenvaarttanker midden), genomen als bewijsmateriaal bij het proces-verbaal i waarneming (foto: Rijkspolitie Dienst Luchtvaart Schiphol) De komkommertijd is volop bezig en overal schieten de vruchten welig uit de grond, gedwongen geteeld door alle media. Veijaar- de t.v.-programma's worden weer uit de stoffige kasten ge haald. De omroepen, zo heet het dan, konden niet langer weer stand bieden aan de herhaalde dringende smeekbeden van kij kers om die programma's nog een keer uit te zenden. Liefst met se ries tegelijk. Dat zet lekker aan. Na voor de vierde maal weken ach tereen Joop Zoetemelk - nomen est omen - te hebben mogen be kijken als eeuwige tweede, van voren maar vooral van achteren werd de 34 jaar oude grijsaard Tom Okker weer uit het Melk- huisje getoverd, begeleid door de opa melkboer Willem Duys. De piijs voor de superkomkommer gaat dit jaar naar een krant uit de Haagse regio: "Funchal, Madeira - Met een glas bier in de hand is de Noorse kapicein Kristof Vesprhein van de Nederlandse walvisvaarder "Tónna" met zijn schip ten onder gegaan. Het schip zonk zaterdag zo'n 350 kilometer van de kust van Portugal toen de bemanning een walvis van meer dan twintig meter trachtte bin nen te halen. Bij het binnenhalen van de vis begon de zestig meter lange boot water te maken. Er brak brand uit en uiteindelijk kapseisde het schip. De beman ning bestaande uit Japanners, Spanjaarden, Nieuw-Zeelanders, Portugezen en Zuidafrikanen zette daarop de reddingsboten uit. De kapiteit weigerde echter ondanks aandringen van zijn mannen, het zinkende schip te verlaten. Het laatste wat de man schappen van hun kapitein za gen, was dat hij kalm een biertje op de brug stond te drinken". Een fijn gevoel voor de komkom mertijd demonstreerde het kabi net Van Agt doordat bijna alle ministers met hun caravan op pad gingen om alle belangrijke staatszaken voor enkele weken over te laten aan de heer Wiegel. Maar nu begint het alweer onrus tig te worden. Als de heer Wiegel goed en wel in Spanje is aange land zal er in Den Haag toch weer wat moeten gebeuren. De messen worden al geslepen. Het zal de vraag zijn of men in de Tweede Kamer zal willen wachten tot eind september met de kritiek op de ombuigingsnota Bestek '81. Eén Iedereen in onze westerse landen, zeker ook in ons land, leeft van jong tot oud onder de doem, of als U wilt, onder de vloek van het systeem van de achtdurige werk dag. 's Morgens zet zich de hele bevol king in beweging. In bussen van het openbaar vervoer of in be- drijfsbussen, in auto's van pool- rijders, in treinen of als alleen-rij ders, of, nog chiquer, in dure au to's met chauffeur om zich naar zijn werk te begeven. Kinderen naar school tot 16 of 18 jaar, daarna naar fabrieken of an dere bedrijven en kantoren en universiteiten. Vanaf half acht tot negen uur is al les op weg. En in de namiddag hetzelfde tafereel in tegengestel de richting van vier uur tot half zeven. Er is geen ontkomen aan: we zijn met zijn allen veroordeeld tot spitsuren. Tweemaal per dag. We zijn verplicht aan de kilometer lange files deel te nemen. De ra dio meldt braaf waar we weer een half uur zullen staan. Honderd duizenden uren gaan per dag verloren aan het domweg stil staan, in benzinestank. Wegen en dorpen en steden zijn ervan ver geven. Er is geen ontsnappings mogelijkheid. In wezen is het niet anders dan het industriële systeem, dat niet in de eerste plaats voor het pleizier van de werknemer is opgebouwd, maar voor het gemak van de werkgever. Dit dwaze systeem behoort tot de kern van het kapi talisme, hoewel het door alle communistische geïndustriali seerde landen vlot en vanzelf sprekend is overgenomen. Door Piet Wesseling Er bestaat geen meer gruwelijke beperking van de menselijke vrijheid en van de rechten van de mens dan dit bolwerk bedacht door rijke werkgevers. Immers aan iedereen wordt een naar uren en werkdagen vastgesteld bedrag uitbetaald. Werknemers zijn aan deze slavernij onderworpen en er is geen regering die aan deze grondwet durft te raken. Het lijkt of deze wet heilig is. Aan de mar ges wordt wat getornd. Wel of geen openbaar vervoer bijvoor beeld. Meer of minder aanleg van grote verkeersroutes. Na vele ja ren van strijd ging men eindelijk de zaterdag tot vrije dag verkla ren. De bouwvakvakanties zullen wat gespreid gaan worden per re gio. Maar, nogmaals, het gaat om mar ginale veranderingen, het sy steem blijft. Elke fantasie schijnt op te houden als men er de vinger naar zou willen uitsteken. Je moet er niet aan komen. Het is een wet van Meden en Perzen. Ook de grote economen draaien er in bochten om heen. Men draait de zaak zelfs om door te spreken van het recht van elke man en elke vrouw om aan dit gehele arbeidsproces deel te ne men. Twee "Alle landen spreken over het spook van de inflatie. Maar we zullen moeten ophouden de infla tie met werkloosheid te bestrij den om de eenvoudige reden dat er een enorme hoeveelheid werkloosheid voor nodig is om de inflatie te stoppen". Werknemers zullen de keus moeten hebben tussen overwerk of lan gere vakanties en vanaf een be paalde leeftijd zou een man of een vrouw aanspraak op arbeids loos inkomen moeten hebben. Drie De buitenlandse gastarbeiders zullen niet blijvend met juridi sche foefjes heengestuurd kun nen worden. Al die buitenlanders zullen geleidelijk burgerrechten gaan eisen, sociale gelijkwaar digheid en stemrecht. Daar hoeft niemand aan te twijfelen. "De werkloosheid zal op een nieu we manier aangepakt moeten worden. En tegelijkertijd geloof ik dat een vermenging van volke ren in de westelijke gemeen schappen veel interessanter en cultureel veel opwindender is dan de zogenaamde ethnische zuiverheid" Tenslotte Deze interessante gedachten zijn uiteraard niet van mij.'Maar ik gaf een „bewerking" van een artikel van John Kenneth Galbraith in een blad in Zwitsterland van de internationale arbeidsorganisa tie. Zo maar als een verre voorberei ding. Nu we zoveel tijd hebben om na te denken. L/n VRU NEDERLAND In de zomereditie van de weekbla den uiteraard veel aandacht voor het overlijden van paus Paulus VI. Vrij Nederland laat het één paginalang over aan Jan Rogier. Er zijn mensen die nog steeds staande houden dat Paulus VI bij uitstek geschikt was om de Kerk te leiden. Rogier is dat zeer na drukkelijk niet met hen eens. Rogier noemt het veel gehoorde onderscheid tussen de progres sieve Paulus in zaken als ontwa pening, ontwikkelingshulp en de conservatieve Paulus die moder ne opvattingen ovér bijvoorbeeld geboorteregeling afwees, kunst matig. De paus pleitte voor de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties voor meer ontwik kelingshulp en voor minder geld voor bewapening. "Een misdadi ge versimpeling, die opzettelijk voorbijgaat aan de kapitalisti sche structuur die armoede en hongersnood in stand houdt en de bewapeningswedloop stimu leert, een bewapeningsindustrie waaraan ook het Vaticaan een deel van zijn rijkdommen heeft te danken. Het is onaannemelijk, dat de paus daarvan niet op de hoogte was". De oproepen tot vrede kwalificeert VN als "loos en hypocriet" en noemt de paus "een seksueel gef rustreerde en diep teleurgestelde man, die moet hebben geweten, dat zijn leiderschap was mislukt en dat hij geen greep meer had op zijn^Kerk laat staan op de we reld". De paus heeft zich verze kerd van een opvolger, kardinaal Benelli die zijn erfenis moet vei lig stellen. Het is alleen, althans volgens Rogier, de vraag of die manoeuvre van de paus net niet te laat kwam. In VN toch ook nog andere zaken, zoals de aanval op de Iraakse am bassade en de dood van PLO-ver tegenwoordiger Kalak, de ach tergronden van een spaghetti- western in Parijs luidt de onder kop. Ook komt de zaak van de 182 Marokkanen aan de orde en "hun ongelijke strijd tegen bollen- kwekers, restauranthouders en koppelbazen". In De Tijd schrijven Ton Oostveen, Hans Bronkhorst en professor Haarsma over de onlangs overle den paus. Ton Oostveen tekent Paulus VI als een tragische man en noemt hem slachtoffer van zijn ambt. Hij lardeert zijn artikel, net als Elsevier, met citaten uit het boek van Seeber 'Paul, Pabst im Widerstreit'. De kanshebbers voor de opvolging. Het zal wel een Italiaan worden, zegt Oost veen. En zo dat niet het geval is dan valt zeer te betwijfelen of Willebrands een kanshebber is. In Rome schijnt hij in bepaalde kringen weinig populair te zijn. Ook Bronkhorst noemt het beleid van de paus dualistisch. Bronk horst heeft het echter over een andere progressieve paus dan Jan Rogier in VN, een paus die zei dat privaateigendom aan nie- mand een absoluut en onvoor waardelijk recht schenkt. De se cretaris-generaal van de Pax Christi-beweging Ter Maat wordt geciteerd. "Op het gebied van vrede, veiligheid en onwapening heeft deze paus een -heel geprofi leerd standpunt ingenomen. Hij deed uitspraken die allerlei soor ten katholieken, christenen en niet-christenen konden aanspre ken, ongeacht hun leeftijd en hun kerkbeeld." Tot slot van het drieluik professor Haarsma. "Als er één mens is geweest die gele den heeft aan de kerk dan is het wel paus Paulus VI geweest". De dood van de paus raakt hem emo tioneel beduidend minder dan die van Joannes XXIII. Een erva ring die anderen ongetwijfeld met hem zullen delen. In De Tijd ook nog een artikel over verkrachting, actueel na de ver oordeling van de acht Hells An gels, er wordt geschreven over de Marokkanen in Amsterdam, De Duif en de haviken uit Den Haag en een indringende reportage over de huwelijksbureaus MAGAZINE Elsevier besteed uitvoerig aan dacht aan de erfenis van paus Paulus VI, een omstreden paus is de conclusie. Tweeslachtig een andere. "Hij was noch een Pius- noch een Joannesfiguur. Hij be zat daartoe noch de sterke auto cratische persoonlijkheid van de eerste noch de optimistische, jo viale natuur van de tweede. En zo ontstond een soort spiegelbeeld van twee héél verschillende, zelfs tegengestelde naturen. De 'Hamlet van Milaan' zoals Joan nes hem eens noemde". Paulus laat een verdeelde Kerk na als er fenis, een Kerk die veel aan pres tige heeft verloren. Drie Duitse journalisten praatten met Henry Kissinger. Elsevier publiceert de belangrijkste pas sages uit dat interview, dat is ver schenen in Der Spiegel. Kissin ger: "De Sowjet-Unie heeft uit de geschiedenis weaarschijnlijk een zeer hoog ontwikkeld voor on veiligheid overgehouden. En dat leidt dan tot een voorliefde voor wapens", zegt meneer Kissinger. In Elsevier ook een gesprek met de vrouw achter Margriet, Hannie van der Horst, hoofdredactrice van dit veertig jaar oude da mesblad, een artikel over de ach terstelling van de 450.000 bui tenlandse werknemers die in ons land verbhjven, de tweede gene ratie gastarbeiders dient zich aan en de oorlog in het archeologi sche wereldje van Nederland, waarbij de onschuld van Tjerk Vermaning de inzet is. HP schrijft over het Thorpeschan- daal, iets wat Engelse kranten niet mogen. Het gaat zoals be kend om Jeremy Thorpe eens leider van de Liberals en nu nog steeds lid van het Lagerhuis. Hij zou betrokken zijn bij een com plot om Norman Scott te ver moorden, die naar zijn zeggen een verhouding heeft gehad met Thorpe. Volgens het roddelblad Private Eye dateert het moord plan al uit 1968. Thorpe zou tegen een protesterende oud-collega hebben gezegd: "Het opruimen van Scott is niet erger dan het neerschieten van een dolle hond". Het preutse Engeland siddert. Onder de kop "Ezer Weiszamn, de bekering van een havik"in HP een boeiend portret van de Israë lische minister van defensie, die het zo moeilijk heeft met zijn di recte chef Menachem Begin. Hij was als opperbevelhebber van de luchtmacht de man van de ver rassingsaanval op de Arabische luchtmacht in 1967. Anderen maakten zijn werk af. "Ik zaaide, anderen oogsten", zegt hij daar van. Twee jaar later werd hij poli ticus en maakte ruzie met Begin en Dajan. Met de laatste kan hij niet opschieten. Weizman, eens een havik is een duif geworden. Hij is ervan overtuigd dat Egypte vrede wil. "Ik zaai en anderen oogsten. Nu werk ik voor de vre de, misschien zit er iemand an ders op het moment dat het ge beurt". IN HP als omslagverhaal een on derzoek van Marianna Brouwer en Micky Piller naar het femi nisme in de beeldende kunst. Is elk kunstwerk van een vrouw een feministisch kunstwerk en is al les wat een feministe maakt kunst? Voorts een reisverhaal van Michel Korzec over zijn bele vingen gedurende drie weken China en Brugsma over paus Gijssen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15