Industrieel premier in Portugal JW Franse lucht verkeersleiders hervatten actie NASLEEP VAN NOODWEER Premier met weinig ambities Nederlandse organisaties bereiden zich voor DONDERDAG 10 AUGUSTUS Ï978 ROME (UPI) - De overleden paus Paulus de zesde heeft gister avond zijn "laatste reis" ge maakt van het zomerpaleis Cas- tel Gandolfo naar de basiliek van de St. Pieter. Het stoffelijk overschot werd overgebracht in een eenvoudige stoet van auto's, onder begeleiding van 5000 poli tiemannen, een erewacht en een anti-terreurbrigade. Naar schatting 100.000 Italianen stonden langs de 25 km lange route en een helikopter van de politie volgde de stoet die zich met een snelheid van 40 km per uur richting Rome bewoog. De stoet bestond uit 21 voertuigen. In het derde voertuig bevond zich de houten pauselijke kist, die voor de korte tocht gesloten was. Voorin, naast de chauffeur, zat kardinaal-staatssecretaris Jean Villot. De stoet kwam Rome binnen via de oude Aurelische muur en stopte gedurende vijf minuten op het voorplein van de basiliek van St. Jan van Latheranen. Met een korte rouwplechtigheid nam daar het bisdom Rome symbolisch afscheid van zijn opperste herder. De vicaris van Rome, kardinaal Ugo Poletti, sprak een kort gebed en zei daarna: "We brengen een emo tionele groet aan onze paus en vader in het geloof, Paulus de zesde". Direct achter kardinaal Poletti stond de (communisti sche) burgemeester van Rome, Giulio. Carlo Argan, namens de stad Rome. Ook waren deta chementen van de drie onderde len van de strijdkrachten opge steld. Op het immense plein, dat vaak dient als plaats voor poli tieke en vakbondsmanifesta- zig. Na de korte plechtigheid reed de stoet verder naar de Sint Pieter. In de crypte onder het hoogal taar van de Sint Pieter waren werklieden gisteren nog bezig de tombe in te richten in een kleine gewelfde kapel, de laatste rustplaats van de paus. Voor het hoofdaltaar heeft men een klein, lichtelijk hellend platform ge construeerd waarop het stoffe lijk overschot van de paus in een gesloten kist zal rusten, tot de begrafenis zaterdagavond. Vanuit de gehele wereld zijn in Rome al veel kardinalen aange komen voor de begrafenis en voor het geheime conclaaf dat de opvolger van paus Paulus, de 263ste leider van de rooms-ka- tholieke kerk zal moeten kiezen. Gisteren vond op de derde ver dieping van het apostolisch pa leis een tweede bijeenkomst van het college van kardinalen plaats. Hoewel ook deze bijeen komsten geheim zijn maakten Vaticaanse functionarissen gis teren bekend dat op de eerste bijeenkomst, dinsdagavond, de gouden ring en het officiële zegel van paus Paulus plechtig met een hamer zijn stukgeslagen, als symbolisch einde van zijn ponti ficaat. De ring, bekend als de "vissersring", bevat een afbeel ding van Petrus, de eerste paus, in een boot. Het zegel van de paus is dat wat hij gebruikte om pauselijke documenten te be krachtigen. Ze werden gebroken door kardinaal-staatssecretaris Jean Villot, die tot de aanwij zing van een nieuwe paus de functie van kamerheer vervult. Duizenden mensen stonden gisteren langs de route, waarlangs het stoffelijk overschot va Pieter werd gedragen. Eanes benoemt onafhankelijke LISSABON (GPD) - President Ea nes van Portugal heeft gisteren ir Alfredo Nobre da Costa aange wezen als premier van het nieuw te vormen kabinet. Nobre da Cos ta is een onafhankelijke indus trieel en was minister van indus trie en techniek in de eerste rege- ring-Soares. De keuze van Eanes heeft alle waarnemers verrast, ook de partijleiders. Geen van de politieke partijen kon gisteren een eindoordeel over de nieuwe premier geven. Dat zal afhangen van het door hem te presenteren regeringsprogramma De benoeming van Nobre da Costa wijst erop dat de nieuwe regering een partij-onafhankelijk karakter zal krijgen. De socialistische par tijraad besloot dinsdag dat een nieuwe regering in geen geval mag afwijken van de tot nu toe gevolgde regeringspolitiek. De steun van de socialisten is essen tieel voor welke regering dan ook. De socialisten willen met name niet dat er getornd zou worden aan de landbouwpoli tiek, het ontwerp voor een natio nale gezondheidszorg en de na tionalisaties. Het wordt echter niet uitgesloten geacht dat de so cialisten zich van stemming zul len onthouden, wanneer zij straks tegen het regeringspro gramma zijn. Wanneer het rege- af moeten treden. In dat geval zou er echter een ex plosieve situatie kunnen ont staan. Ook de andere politieke partijen zullen hun definitieve oordeel laten afhangen van de samenstelling van de regering en het regeringsprogramma. Ver wacht kan worden, dat Nobre da Costa een moeilijke formatiepe riode tegemoet gaat. Of het moeten zijn dat hij niet van plan is overleg met de politieke partij en te plegen. De presidentiële re gering zou het parlement gewoon voor het blok kunnen zetten. Het regeringsprogramma zal binnen 15 dagen na de officiële benoe ming van de premier door het parlement moeten worden beoordeeld. Mario Soares zei gisteren bij het verlaten van het presidentiële paleis, dat volgens de socialisti sche partij de president zich niet aan de Grondwet heeft gehou den. De Grondwet schrijft voor dat bij de aanwijzing van een premier rekening moet worden gehouden met de verkiezingsuit slag. Volgens de socialisten zou de premier dus een socialist moe ten zijn omdat de socialisten de grootste partij vormen in het parlement. Adviseurs van presi dent Eanes zijn echter van me- PARIJS - De Franse luchtverkeersleiders zullen vanaf morgen opnieuw een stiptheidsactie voe ren, die veertien dagen geleden al tot ongekende chaos op de Europese luchthavens had geleid. Het besluit tot het vervolgen van de actie kwam nadat de onderhandelingen tussen afgevaar digden van de verkeersleiders en de minister van transport op niets waren uitgelopen. De stiptheidsactie zal tot volgende week woensdag duren. De voormalige pre die toen minister van industrie Alfredo Nobre da Costa ning, dat de president ook reke ning moet houden met de presi dentsverkiezingen. President Eanes werd destijds ge kozen met steun van socialisten, christen-democraten en sociaal democraten. Tot veler verbazing bleken de communisten het wat dit betreft met Eanes eens te zijn. Alfaro Cunhal, algemeen-secre taris van de communistische par- ge worden tij (PCP), kon echter nog niet zeggen of de PCP tevreden is met de benoeming. Ook de sociaal democratische partij (PSD) bleek verrast. Alleen de christen-de mocraat Freitas do Amaral zei het een goede keuze te vinden, maar benadrukte dat het definitieve oordeel over de te formeren rege ring afhangt van het regerings programma. LISSABON (GPD) - De 51-jari- ge ingenieur Nobre da Costa is een industrieel die volgens zichzelf weinig politieke am bities heeft. Bij toeval zou hij in 1975 op het staatssecreta riaat van de zware industrie terecht zijn gekomen, waaruit hij weer verdween na het af treden van de zesde voorlopi ge regering. Mario Soares vroeg hem echter in maart 1977 als minister van indus trie en techniek. Hij aan vaardde dat als een persoon lijke uitdaging, niet uit poli tieke interesse. ,Als ik de post geweigerd zou hebben, zou ik later het recht van kritiek verspelen", ver klaarde Nobre da Costa des tijds in een interview. Toch geldt Nobre da Costa in de linkse kringen niet als onpar tijdig. Al op 27-jarige leeftijd zat hij in de directie van de grote cementfabriek van Ca- bo Mondego. Als bescherme ling van top-industrieel An tonio Champalimaud klom hij op tot directeur van de ij zer- en staalindustrie. Daar bleef hij tot 1962 toen hij het met zijn beschermheer aan de stok kreeg. Het conflict met de toen nog machtige Cham palimaud eindigde met zijn ontslag, waarna Nobre da Costa als projectontwikke laar voor zichzelf begon. In 1972 vinden we hem weer te rug als president-directeur van de Portugese oliemaat schappij Sacor. In die hoeda nigheid maakte hij de revolu tie van 1974 mee. Toen hij lucht kreeg van de nationali satieplannen van de revolu tionaire regering, eind 1974, protesteerde hij en vroeg zijn ontslag. Zijn benoeming als minister van industrie en techniek in de eerste rege- ring-Soares zou volgens sommige commentatoren vooral bedoeld zijn geweest als een gunstig stemmen van de onderhandelaren van het Internationale Monetaire Fonds. Na de val van zijn eerste rege ring wilde Mario Soares No bre da Costa niet opnieuw uitnodigen voor zijn tweede kabinet. Het ministerie van industrie en techniek deed vorig jaar vooral van zich spreken door de teruggave van een groot aantal door ar beiders bezette bedrijven aan de vroegere eigenaren. Thorpe krijgt steun van zijn kiezers LONDEN (DPA) - De Liberale po liticus Jeremy Thorpe die er van wordt beschuldigd betrokken te zijn geweest bij een complot tot een moord, heeft gisteren de steun gekregen van zijn aanhan gers in het Zuidwestengelse kiesdistrict Noord-Devon, dat hij reeds 19 jaar in het Lagerhuis ver tegenwoordigt. Hij houdt vast aan zijn voornemen om zich bij komende verkiezingen opnieuw kandidaat te stellen. Verwacht wordt dat de Britse kiezers in ok tober naar de stembus zullen worden geroepen. In de landelijke Liberale Partij zijn de meningen verdeeld over de vraag of Thorpe er ter wille van de partij niet beter aan zou doen, zich terug te trekken. Vrijdag jl! werd Thorpe officieel met drie anderen in staat van beschuldi ging gesteld, omdat zij plannen zouden hebben beraamd een ge wezen vriend van de Liberale lei der uit de weg te ruimen. Deze heeft herhaaldelijk beweerd in het verleden een homofiele rela tie met Thorpe te hebben gehad, hetgeen deze steeds heeft ont kend. Naar aanleiding van deze zaak was Thorpe al eerder afge treden als landelijk leider van de Liberalen. De verkeersregelaars in de lucht ei sen het recht op staking, de in voering van overwerkgeld in hun salaris en ten slotte betere appa ratuur om het verkeer in de lucht mee te leiden. De minister van transport Le Theule was niet be reid om op het totaal van deze ei sen in te gaan. De regering heeft veertien dagen geleden - bij de eerste actie - herhaaldelijk laten weten dat de salarissen van de verkeersleiders beter zijn dan zij zelf doen voorkomen en in elk geval meer dan voldoende, en dat de technische apparatuur niets onderdoet voor die van de uitrus ting op andere Westeuropese luchthavens. Tijdens de stiptheidsactie behan delen de verkeersleiders niet meer dan acht toestellen tegelij kertijd, wat tot gevolg heeft dat lijnvluchten al meteen op een vertraging van 24 uur moeten re kenen. Vooral chartertoestellen zijn van de stiptheidsactie het kind van de rekening. Charter maatschappijen en toeristenbu reaus zullen ditmaal dan ook niet meer in staat zijn, zoals twee we ken geleden, schadevergoedin gen aan hun cliënten uit te ke- Kort na het bekend worden van het besluit van de verkeersleiders lie ten Franse pilotenorganisaties horen dat ze op hun beurt even eens maatregelen zouden gaan nemen omdat ze geen zin hadden opnieuw te midden van de ver keerschaos terecht te komen. In de eerste momenten nadat het nieuws van de nieuwe stipt heidsactie zich had verspreid, werd er ook rekening mee ge houden dat militairen de ver keersleiding zouden overnemen. Na de ramp boven Nantes in 1973 die het gevolg was van de onerva renheid van inderhaast ingezette militairen bij een dergelijke stiptheidsactie, bedenkt de rege ring zich echter wel tweemaal voordat ze tot deze maatregel overgaat. De woordvoerder van president Giscard meldde woensdagmid dag dat de minister van transport opdracht had gekregen de on derhandelingen op zo'n manier te voeren dat aan de situatie het hoofd kon worden geboden. Deze nietszeggende mededeling werd gevolgd door een diep stilzwijgen toen de woordvoerder werd ge vraagd over de mogelijkheid van een militaire assistentie. LUGANO (Reuter) - Redddings- ploegen zochten gisteren in de Italiaanse, de Zwitserse en de Franse Alpen naar meer slachtof fers van het noodweer dat dins dag voor zeker 25 mensen de dood betekende. In de Franse Alpen worden acht tien bergbeklimmers vermist. De speurtochten moeten te voet worden verricht aangezien het slechte weer het gebruik van hef- schroefvliegtuigen onmogelijk maakt. Op de Rijn kwam tussen Karlsruhe in West-Duitsland en Basel in Zwitserland de scheepvaart stil te liggen doordat de politie dit stuk rivier afsloot in verband met de hoge waterstand, ongeveer 7.5 meter, tegen normaal vier tot vijf meter in augustus. In Zwitserland, waar minstens tien mensen omkwamen, waren de wolkbreuken, stormen en over stromingen de ergste sinds een kwart eeuw. De Zwitserse autori teiten zeiden dat akkers in de buurt van de grens met Frankrijk gisteren z'n tachtig centimeter onder water stonden en dat veel gewas verloren moet worden be schouwd. Na de zware regenval van de laatste dagen is de situatie in het zuiden van de Duitse Bondsrepubliek gisteren iets verbeterd. In delen van het noorden van de Bondsre publiek veroorzaakten hevige onweersbuien gisteren echter een verkeerschaos In Beieren lijkt het hoogwatergevaar ver minderd. Volgens de autoriteiten is de situatie niet meer zo drei gend als de vorige dag. Alleen via de Donau rolt op het ogenblik een vloedgolf in de richting van Re gensburg, waar de nodige voor zorgsmaatregelen met het oog op overstromingsrisico's zijn getrof fen. Vanwege de regenval moest giste ren de autoweg Hamburg-Elms- horn geheel en de weg Flensburg- Hamburg gedeeltelijk worden gesloten. Ook Oost-Duitsland had met wate roverlast te kampen. Met name in de districten Potsdam, Frank- fort/Oder, Cottus en Maagden burg deden zich overstromingen voor. Uitgestrekte landerijen stonden gisteren nog onder wa ter. In het zuiden van Zwitserland en het noorden van Italië was het weer gisteren weer normaal. Reddingsploegen en militairen hebben de door grondverschui vingen geblokkeerde wegen en spoorlijnen vrij gemaakt, waar mee de belangrijkste autoroutes tussen Zwitserland en Italië weer bruikbaar zijn. Alleen de spoor lijn van Domoddossola in Italië naar Brieg in Zwitserland is nog op enkele punten versperd, maar men verwacht ook deze verbin ding vanavond weer hersteld te hebben. In Italië zijn nog enkele dorpen, waaronder de bergsportplaats Macugnaga, geïsoleerd als gevolg van het instorten van een brug. De bewoners van het getroffen gebied hebben echter voldoende levensmiddelen voor de komen de paar dagen. In de Zwiserse Alpen zijn enkele PEKING (REUTER) - China en het Libische Jamahirijan hebben gisteren een gezamenlijk com muniqué getekend waarmee tus sen de twee landen diplomatieke betrekkingen op ambassadeurs niveau zijn aangeknoopt. Al snel na de publikatie van het commu niqué reageerden de meeste Ara bische diplomaten in Peking po sitief op de stap. Veel diplomaten beschouwen het als een nieuwe aanwijzing van China's belang stelling voor het Midden-Oosten tegenover de invloed van de Betrekkingen China-Libië Sowjet-Unie, en als een teken dat Tripoli zijn betrekkingen tot Moskou enigszins in balans wil brengen. China en het Libische Jamahirijan hebben tevens ak koorden getekend over samen werking op het gebied van han del, economie, wetenschap en techniek. Een vooraanstaand lid van de Libi sche regering, majoor Abdel Sa- lam Jalloed, was afgelopen vrij dag voor een officieel bezoek in Peking aangekomen. Voor veel diplomaten was het een complete verrassing. Het bezoek bleef in geheimzinnigheid gehuld totdat gisteravond het persbureau Nieuw China de volledige tekst van het communiqué publiceer de. nog geblokkeerd door sneeuw. De weg- en spoor wegverbindingen met Zermatt zijn echter hersteld. Ook in Soedan Bij overstromingen, veroorzaakt door zware regenval, die onlangs het midden van Soedan hebben getroffen, zijn meer dan 60 kinde ren omgekomen. Er werd aan zienlijke schade aangericht. Dit hebben leden van een medische groep uit Egypte meegedeeld die het getroffen gebied hebben be zocht. Het grootste deel van de provincie Gezira, de dichtsbevolkte streek van Soedan, kwam onder water te staan, waardoor de bewoners moesten vluchten naar hoger gelegen terrein. In totaal werden circa 65 dorpen geheel verwoest, terwijl in 200 nederzettingen veel schade ontstond. Behalve dat naar schatting 12.000 stuks vee verdronken is, ging een groot deel van de katoen-, maïs- en aardnotenoogst verloren. President Noemeiri van Soedan heeft het buitenland om hulp ge vraagd. Verscheidene landen waaronder Egypte, hebben daar op gereageerd. SCHIPHOL (ANP) - De Neder landse luchtvaartmaat schappijen KLM, Martinair en Transavia hebben gister avond met grote teleurstelling kennis genomen van het be sluit van de Franse verkeers leiders om hun stiptheidsactie morgenavond te hervatten. Transavia stelde vandaag een informatiecentrum open, waar dag en nacht telefonisch informatie kan worden ver kregen over het vluchtverloop van de komende dagen. Twee weken geleden heeft Transa via een soortgelijke maatregel genomen. Een woordvoerder van Transavia wees er gis teravond op dat het van het grootste belang is dat de pas sagiers nauw contact houden met hun reisorganisatie en of met Transavia. Dit omdat er als gevolg van de Franse ac ties talrijke vluchten zowel vroeger als later dan de oor spronkelijke vertrektijd zul len worden uitgevoerd Transavia heeft voor morgen zeventien retourvluchten op het programma staan, waar van er zestien directe gevol gen van de Franse acties zxd- len kunnen ondervinden. Op zaterdag staan er eenentwin tig retourvluchten op schema waarvan er dertien directe vertraging kunnen oplopen en voor zondag negentien re tourvluchten waarvan er twaalf vertragingen van de Franse acties zullen kunnen ondervinden. Vertragingen ontstaan door de Franse stiptheidsacties kunnen ech ter doorwerken op het gehele vluchtschema van de maat schappijen. Daardoor kun nen vluchten die niet via het Franse luchtruim gaan even eens ernstige vertragingen krijgen. Een woordvoerder van de KLM verklaarde dat zijn maat schappij dezelfde maatrege len zal treffen als tijdens de voorgaande weekeinden, waarin Franse verkeerslei ders hun acties hielden, zijn genomen. Zo zal de KLM waar mogelijk vluchten com bineren, door het inzetten van grotere vliegtuigen. Tevens zal de KLM proberen via het vliegen van alternatieve rou tes, het Franse luchtruim tij dens de acties zoveel mogelijk te mijden..De KLM heeft vaxi morgen tot en met maandag 37 chartervluchten op sche ma's staan met een totale ca paciteit van ongeveer 5500 stoelen. Een woorvoerder van Marti nair verklaarde dat Marti- na.ir eerst de ontwikkelingen wil afwachten alvorens maatregelen te treffen. ,JDit om dan actueel te beslissen welke maatregelen er geno men moeten worden om de eventuele vertragingen zoveel mogelijk te beperken", aldus de woordvoerder. Martinair verzoekt haar passagiers in elk geval tijdig op Schiphol aanwezig te zijn. De Franse verkeersleiders beslo ten gisteravond hun stipt heidsacties te hervatten. De acties zullen worden gevoerd van morgenavond 7 uur tot woensdagochtend 8 uur Ne derlandse tijd. De acties van de Franse verkeersleiders hebben de voorgaande week einden, met uitzondering van het afgelopen weekeindevoor chaotische toestanden ge zorgd op talrijke Europese luchthavens.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13