LEIDSCH DAGBLAD Drama na wilde rit door de Rijnstreek Kans Doorlopende eredienst in 'De Duif' voor Marokkanen Begin en Sadat naar VS vandaag OP UITNODIGING VAN CARTER Zes dierentuinen met sluiting bedreigd Britse bond breekt met Sowjet-Unie Unita: "Angola valt aan" WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35623 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON, CAIRO (GPD) - Om te pogen een doorbraak in het vastgelopen Midden-Oostenover- leg te bereiken heeft de Amerikaanse president Car ter (foto) de Israëlische premier Begin (midden) en president Sadat (rechts) van Egypte uitgenodigd op 5 september naar de Verenigde Staten te komen. Sa dat en Begin hebben de uitnodiging aanvaard en zullen op die datum in het presidentiële buiten verblijf Camp David een gesprek met Carter hebben. In Washington werd door regeringswoordvoerders verklaard dat niet moet worden verwacht dat er een vredesregeling uit de bus komt tijdens het gesprek in Camp David. Carters voorstel moet worden be schouwd als het gelijkzetten van de klokken, omdat de ontwikkelingen van de laatste maanden de partij en steeds meer van elkaar hadden vervreemd. Waarnemers noemen Carters uitnodiging een 'moedi ge daad' en een 'grote gok', (zie verder pagina 13). AMSTERDAM (ANP) - Hervorm de en gereformeerde predikanten en rooms-katholieke priesters zijn de afgelopen nacht een doorlopende eredienst begonnen in de Amsterdamse kerk De Duif, om te voorkomen dat de vreem delingenpolitie de illegaal ver klaarde Marokkanen daar op pakt. Vandaag moet een aantal van hen het land uit. Aan de oe cumenische diensten nemen zes tien voorgangers deel, maar er zouden zich nog meer hebben gemeld. De voorgangers worden elk uur afgelost. Het eerste uur werd verzorgd door de Amster damse hei-vormde jeugdpredi- kant ds. E. Stern. Hij zei vanmor gen desgevraagd dat de diensten worden gehouden „om het zeke re voor het onzekere te nemen" Volgens de dominee gaan de diensten door „tenzij er nieuws komt, waaruit blijkt dat de drei ging is afgewend" In een verklaring hebben de Ma rokkanen en de met hen solidaire Nederlanders vanmorgen gezegd dat „iedereen het gevoel van ui terste nood" heeft. „Wij blijven ervoor strijden dat de staatsse cretaris terugkomt op haar be sluit" In de bijgebouwen van de kerk wordt de islamitische vasten maand ramadan gevierd. De kerk zelf is daarvoor niet bruikbaar, omdat er beelden staan. De Amsterdamse politie neemt in de zaak van de Marokkanen een afwachtende houding aan, aldus een politiewoordvoerder. „Voor eventueel optreden zijn geen in structies ontvangen", zei hij. „De Amsterdamse politie doet niets" Volgens de woordvoerder is het niet nodig dat in de kerk een doorlopende godsdienstoefening wordt gehouden om arrestaties te voorkomen. (Zie ook pagina binnenland) Overval op bejaarde winkelierster LEEUWARDEN (ANP) - De 82-ja- rige winkelierster mevrouw A. Algra-van der Meer, die een siga renzaak aan de Camstraburen in Leeuwarden heeft, is het slacht offer geworden van een roof overval. Gisteravond tegen slui tingstijd kwam een jongeman met een wapen de winkel binnen. 'Dit is een overval, ik moet geld hebben', zei hij. De oude vrouw vluchtte naar de woonkamer, maar kwam te vallen. De over valler greep toen een bedrag uit de kassa. Er wordt vijftig gulden aan wisselgeld vermist. Mevrouw Algra liep bij haar val een hoofd wond op. Perioden met zon Zonnige perioden en plaatselijk een bui. Overwegend matige wind uit west tot noordwest. Minimumtemperaturen omstreeks 11 graden. Maximumtempe raturen circa 19 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 10 Augustus Zon op: 6.15 uur; onder: 21.15 uur. Maan op: 13.11 uur; onder: 23.49 uur Hoog water te Katwijk om 7.48 en 20.12 uur, laag water om 3.47 en 16.00 uur. De ravage na de botsing Vier doden bij botsing in Hazerswoude (Door een onzer verslaggevers) HAZERSWOUDE - Bij een frontale botsing tussen twee auto's op de Geme- neweg tussen Hazerswou- de-dorp en Hazerswoude- Rijndijk zijn gisteravond vier doden gevallen. Het ongeluk gebeurde toen een vermoedelijk be schonken man de macht over het stuur verloor en via de berm op de linker weghelft belandde. Vol gens een woordvoerder van de rijkspolitie in Ha zerswoude werd hij op dat moment achtervolgd door een politiewagen uit Al phen aan den Rijn. Om het leven kwamen Aad van Kampen (23) en Theo Schakelbos Ltr. vieux Parade 11,95 Ltr. jonge Claerijn 11,95 Ltr. jonge H 3 ft G V011 11,95 Ltr. citroengenever Harleveït 10,95 uteri! Bacardi 14,95 Literü Campari 14,95 Liter» Cointreau .18,95 Vodka Smirnoff 11,95 Whisky Vat 69 11,95 KENNEDYLAAN7 BEVRIJDINGSPLEIN 19 LEIDEN KOPERMOLEN 36 (23) uit Hazerswoude, John Meij er (20) uit Zoeterwoude en de 23- jarige E.P. uit Alphen, die het on geluk veroorzaakte. De 21-jarige Hans van Goozen werd zwaarge wond. Hij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Behalve E.P., die alleen in zijn auto zat, zijn alle slachtoffers voetbal lers van het eerste èlftal van de Hazerswoudse voetbalvereni ging Bernardus. Het elftal was met in totaal zes auto's onderweg naar een training in Zoetermeer De tweede auto uit de rij werd - voor de ogen van de andere elf talleden - frontaal door de auto van E. P. gegrepen. Voordat het ongeluk (om zeven uur gis-teravond) gebeurde was E.P. om kwart voor zeven betrokken geweest bij een aanrijding op de rotonde in de Prins Bernhardlaan in Alphen aan den Rijn. Er ont stond alleen blikschade, maar P. reed door. Via een getuige kon de politie zijn autonummer doorge ven aan de politiekorpsen in de omgeving. Even later kwam de melding, dat P. in Boskoop was gesignaleerd. Ook daar raakte men hem, zo zegt een woord voerder van de Alphense politie, weer kwijt. Dat daarna vanuit Boskoop via Ha- zerswoude-dorp de achtervol ging zou zijn ingezet die op de Gemeneweg fataal eindigde, wordt door de politie van Alphen aan den Rijn ontkend. De politie woordvoerder zegt, dat geen po litieauto uit Alphen achter P. is aangereden. Ook in Boskoop zegt de rijkspolitie, dat P. niet door een politieauto is achtervolgd. 20 PAGINA'S Staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer en water staat wil dat de KLM volle dig opening van zaken geeft over het in opspraak geraak te kantoor van de maat schappij in New York. Eer dere vragen van de staatsse cretaris over deze kwestie zijn naar haar mening door de KLM onvoldoende beantwoord. PAGINA 7 Sex Pistols bestaan nog steeds PAGINA 5 Kortjsnoi ziet geen kans doorbraak te forceren PAGINA 9 Ondernemers vinden wao- uitkering te hoog PAGINA 17 Staatssecretaris Smit-Kroes audio boortoestellen bv De uitstekende service samen met de meest moderne kon- trole-apparatuur, maken Audio Hoortoestellen b.v. tot een echte speciaalzaak. Wij leveren alle bekende mer ken hoortoestellen. Steenstraat 22, Leiden telefoon 071-141538 Fida gediplomeerd. LONDEN (AP) - De op een na grootste vakbond in Groot-Brit- tannië, de verenigde bond van metaalarbeiders, heeft alle ban den met de Russische arbeiders beweging verbroken uit protest tegen de veroordeling van de dis sidenten in de Sowjet-Unie. Dit betekent onder meer dat een bezoek van vooraanstaande le den van de vakbond aan Rusland, dat begin volgend jaar plaats zou vinden, niet door zal gaan. Tevens zal door het protest van de leiders van de 1,2 miljoen leden tellende vakbond de kwestie van de dissidenten in de Sowjet-Unie volgende maand een van de be langrijkste onderwerpen worden op het congres van de overkoe pelende vakorganisatie, de TUC. De motie voor het verbreken van alle banden met de Sowjet-Unie werd ingediend door een Schot, Gavin Laird. In de motie werd gezegd dat de dissidenten ver oordeeld zijn tot lange gevange nisstraffen omdat zij geprobeerd hebben die dingen te realiseren die in de Westerse democratische landen beschouwd worden als normale democratische hande lingen. De aankondiging dat president Carter begin september de heren Sadat en Begin gezamenlijk zal ontvangen, is het beste nieuws over het Midden-Oosten sinds lang. Men moet zich over het di recte resultaat van dat gesprek onder zes ogen intussen geen al te grote voorstellingen maken. Als de impasse in de onderhandelin gen tussen Israël en Egypte wordt doorbroken, is dat samenzijn in Camp David al geslaagd. De Verenigde Staten lijken niet van plan om zelf met een vredesplan te komen. Daar zullen binnenlandse overwegingen een rol in spelen. Einde dit jaar zijn er verkiezin gen voor het Congres en de pro-Is- raëllobby, hoewel wat in kracht verzwakt, zal een ongewisse fac tor bij de uitslag kunnen zijn. Bij welk plan dan ook zal Israël im mers moeten inleveren. Een Ame rikaans plan kan ook gemakke lijk als een dictaat worden uitge legd. Met name een weigerachtige Begin zou Carters toch al gebutste prestige nog meer parten kunnen spelen. Daarom doet Washington er ver standig aan, de doelstellingen niet al te pretentieus te kiezen. Het is al heel wat wanneer men beide partijen in het conflict weer aan de praat kan krijgen. Er scheiden ons nog een kleine vier weken van de belangrijke ont moeting in Camp David. Het is te hopen dat men vooral in Israël die tijd gebruikt om zich te bezin nen op de politiek op wat langere termijn. Hoe langer het Midden- Oosten-conflict onopgelost blijft voortwoekeren hoe ongunstiger de positie van Israël wordt, zowel politiek als militair. Egypte heeft door Sadats historische reis en woorden in feite Israël erkend. Veilige grenzen voor Israël moe ten logischerwijze in het verleng de van die erkenning liggen. Maar dan is toch nu het woord aan Begin en een duidelijk ge baar inzake het teruggeven van de bezette gebieden en regeling van het Palestijnse vraagstuk. Tot nu toe heeft halsstarrigheid het van realiteitszin gewonnen Camp David geeft de kans op een doorbraak. Er zullen niet zoveel meer van die kansen volgen, als opnieww de zaak potdicht zou blijken. Polio onder Nederlanders in Canada uitgebreid DEN HAAG (ANP) - Het aantal po liopatiënten in Canada breidt zich uit. Er zouden nu vijftien ge vallen zijn, hoofdzakelijk Ne derlandse immigranten, zo heeft het ministerie van volksgezond heid in Den Haag vernomen. De (oud) Nederlanders behoren tot het kerkgenootschap, dat tegen inenting is en waarvan ook in Nederland aanhangers polio hebben opgelopen. Met Canada is wel contact over de poliogevallen aldaar. "Overigens is dat een volstrekt Canadese zaak aldus een woordvoerder van het ministerie. ARNHEM (GPD) - De zes niet ge- subsidiëerde dierentuinen in Nederland worden met sluiting bedreigd, wanneer eind dit jaar de verhoging van het btw-tarief van deze groep van 4 naar 18 pro cent zal worden doorgevoerd. De financiële situatie voor deze zes (Burgers dierenpark Arnhem, Ouwehands dierenpark Rhenen, Dierenpark Amersfoort, Dieren park Wassenaar, de Beekse Ber gen bij Tilburg en het Dolfina rium in Harderwijk) wordt dan vrijwel onhoudbaar. Die parken die net niet dicht hoeven zullen met de grootst mogelijke moeite het hoofd boven water kunnen houden. Aldus directeur Anton van Hooff PARIJS (Reuter) - De rechtse An golese guerrilla-beweging Unita heeft laten weten dat Angolese regeringstroepen met behulp van Cubaanse soldaten een offensief zijn begonnen tegen de guerrilla strijders. Dit heeft de Europese woordvoer der van ue Unita, Jermias Chi- tunda, gisteren in Parijs bekend gemaakt. De woordvoerder sprak de berich ten tegen dat Unita-leider Sa- vimbi in Zaïre gearresteerd zou zijn. Hij zei dat Savimbi zich aan het front in Angola bevindt. van Burgers dierenpark in Arn hem over de btw-verhoging, die volgens Den Haag eind dit jaar in werking zal moeten treden. Ze ven jaar geleden besloot Den Haag het tarief voor de Neder landse dierentuinen op 4 procent te bevriezen voor een periode van tweemaal driejaar. Later werd de termijn nog met 1978 ver lengd. „En we hebben het toch al zo moei lijk", zegt de heer Van Hooff. „Onderhoudskosten, perso neelslasten, de or-belasting en toeristenbelasting doen al een zo groot aanslag op ons budget dat wemaarnetrond kunnen komen. Daarbij nog de vreselijk hoge zuiveringslasten en het misère beeld is compleet". Door de btw-verhoging zullen de toegangsprijzen voor de dieren parken omhoog moeten. De heer Van Hooff vreest dat veel bezoe kers dan naar goedkopere alter natieven zullen gaan omzien. „De verhoging houdt trouwens een vorm van discriminatie ten op zichte van de wel gesubsidieerde parken (Blijdorp, Rotterdam en Artis, Amsterdam) in. Bij hen komt de regeling veel minder hard aan dan bij ons".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1