Schatgraven met een mijndetector ook toen stierven er mensen of vergaten ze eenvoudig de plaats waar hun kostbaarhe den en geld lagen begraven. "Probeer maar eens een plaats in het open veld te ont houden of terug te vinden wanneer je in een ander sei zoen komt", vertelt de heer Hakkers. Dat er in ons land onder de grond nog wel één en ander te vinden is blijkt wel uit de vondsten die in het verleden zijn en nog steeds worden ge daan. Zo werden in 1975 12 gouden en 138 zilveren 16e eeuwse munten gevonden in Door Peter Windhorst Twisk; waarde: 80 a 100.000 gulden. Een andere beroem de vondst is die in 1966 bij het Zeeuwse dorpje Serooskerke. Vinders en eigenaars van de grond streken daar driekwart miljoen op. Vrij recent wer den er in Rijswijk nog grote hoeveelheden munten ge vonden; bij het Penningen kabinet leverden de zoekers er 939 in. Het is bekend dat bij deze vondst van metaal detec tors is gebruik gemaakt. Ook worden er nog steeds kleinere vondsten gedaan bij graaf werkzaamheden. de aanleg van de metro, de droogleg ging van de IJsselmeerpol- ders en dergelijke. Studie Volgens de heer Jacobi zijn er aardig wat' muntenzoekers die gebruik maken van een metaaldetector "Er komen regelmatig van zulke mensen. VOORBURG - "Die Duitsers dachten dat U aan het bom- menzoeken was" Een ijverige badgaste wierp zich op als tolk van de zonnende ooster buren. Zelf was ze eigenlijk ook wel nieuwsgierig naar wat 'de heren' daar aan het doen waren. Die heren waren twee redacteuren van dit blad die een van Neerlands nieuw ste hobbies probeerden: Schatgraven met een metaal detector; in advertentie's aangeprezen als 'lucratieve tijdsbesteding'. Uit de reac ties op het strand en in de duinen bleek wel dat Neder landers nog niet zo gewend zijn aan deze hobby als de Engelsen. Kijkt men in de Britse bossen en velden al niet meer op wanneer een aantal schatgra vers in slaglinie het terrein af tast met de detector, badgas ten op het Katwijkse strand zijn duidelijk verbaasd wan neer iemand met een derge lijk apparaat het zand aan het 'stofzuigen' is. De oogst, on danks een groot aantal Britse folders vol met lokkende ge vonden schatten: bierblikjes, zilverpapier, doppen en na vijf minuten spitten met een in allerijl geleende schep wat verwrongen stukjes zink. Teleurgestelde schatgravers dus! Iets wat trouwens niet helemaal op het apparaat ge schoven kan worden; tevoren neergelegde kwartjes worden keurig uit het zand gepikt. De slechte resultaten waren waarschijnlijk meer te wijten aan de zoektechniek van de gebruikers. Want dat de me taaldetector een apparaat is dat met overleg gebruikt moet worden, staat duidelijk in de gebruiksaanwijzing. Mijndetector De metaaldetector is een stuk gereedschap dat ontwikkeld is uit de mijnendetector zoals die tijdens en na de eerste we reldoorlog gebruikt werd. Dit apparaat gaf wanneer het over de bodem heen en weer bewogen werd, een geluids signaal als er onder de grond een - metalen - mijn lag. Be halve in het leger werden deze grote werktuigen bijna ner gens anders gebuikt: daar voor waren ze te log, te on handelbaar en bovendien te duur. Alleen in grote houtza gerijen werd wel eens een exemplaar aangetroffen om de bomen voordat ze worden gezaagd op metaal te onder zoeken. Overblijfselen van granaten en kogels in een boom kunnen zware schade toebrengen aan de lintzagen die deze houtbewerkers ge bruiken. Maar zoals de stijging van wel vaart en techniek al voor vele verschijnselen zorgde, waren ze ook verantwoordelijk voor de ontwikkeling van een kleinere en handzamere me taaldetector. Deze werd niet alleen maar door politie bij bijvoorbeeld huiszoekingen en veeartsen om een beest wat 'scherp op heeft' te on derzoeken gebruikt, de ap paraten kwamen ook binnen het bereik van de hobbyist schatgraver Schatgraven Met zo'n metaaldetector sloot de industrie precies aan op een hobby die in Amerika en Engeland werd uitgevonden: treasure hunting oftewel schatgraven. Het afzoeken van land naar zaken die daar in het verleden zijn verloren of begraven, is in deze landen waanzinnig populair. Bij deze schatgravers gaat het vaak ter by speciale gevallen. Voor succes moeten er bepaalde voorwaarden aanwezig zijn, zoals bij Wijk bij Duurstede het vroegere Dorestad) waar alle oude paden nog aanwezig waren", aldus woordvoerder Verwers. Blindgangers De explosievenopruimings dienst is niet onverdeeld ge lukkig met de schatgravers. "Er ligt op dit moment nog zo'n 123.000 ton explosieven verspreid in Nederland. De Duitsers hebben ontzettend grote hoeveelheden materiaal achtergelaten. Daarbij komen dan de 'blindgangers' - grana ten die van beide zijden zijn afgeschoten maar nog niet ontploft - die, net als bij een horloge, aan een klein tikje genoeg hebben om weer te gaan werken", verzekert ser geant-majoor De Bruin van de EOD. "En die dingen zijn afgeschoten, alle veiligheden zijn er af, ze staan op scherp. Wanneer je nagaat dat wij per jaar zo'n 40 ton opgraven en onschadelijk maken, kan je nagaan hoe lang de situatie nog zo gevaarlijk blijft", voegt hij er aan toe. "Die munitie, het is net een soort magneet, me neer, de mensen vinden het prachtig mooi. Hoe vaak mensen gewond raken omdat ze hulzen gevonden hebben waar ze aan gaan draaien en schroeven om er bijvoorbeeld een schemerlamp van te ma ken, het is ontzettend! Vooral bommen en mijnen met een uurwerkje, een heel klein tikje is genoeg om het ding weer te laten lopen. En je ziet het niet van de buitenkant. Die is vaak helemaal verroest. Maar die roest koekt ontzet tend aan elkaar en beschermt zo de inhoud van zo'n bom; die is vaak nog als nieuw!", vertelt de sergeant-majoor. Volgens hem kun je kinderen onder de achttien beter hele maal niet laten zoeken "al hoewel, ouderen zijn vaak ook niet wijzer", aldus ser geant-majoor De Bruin. Als voorbeeld noemt de ser geant-majoor een 33-jarige inwoner van het dorpje Gel drop. De man had als hobby het verzamelen van munitie waarvoor hij ook een metaal detector gebruikte. Tijdens het werken aan een mijn die hij in De Kempe had gevon den, ontplofte het ding. De man kwam om en een aantal huizen in de buurt werd flink beschadigd. De wet Wettelijk gezien is de positie van de schatgraver in Neder land nogal onzeker." Wan neer hij iets van waarde vindt, is de helft van de waarde voor de eigenaar van de grond", aldus een woordvoerder van Justitie. De heer Verwers van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonder zoek zegt echter dat het opzet telijk graven naar voorwer pen ouder dan vijftig jaar ver boden is: "Wanneer ze met zo'n ding lopen is er niets aan de hand, maar zodra er gegra ven gaat worden zit de zoeker fout. Nu maken wij daar niet zo'n probleem van, als het maar in goede harmonie ge beurt. Onze dienst wil nu eenmaal grip houden op de vondsten. Met een detector vind je alleen maar metaal, terwijl wij weten dat metalen voorwerpen aanwijzingen kunnen zijn voor belangrijke archeologische zaken onder de bodem. Een amateur kan waardevolle aanwijzingen vernietigen." ze vinden vooral dingen die in vorige eeuwen verloren zijn, klein geld, duiten en dergelij ke". De heer Jacobi en mevrouw Kreuk, hoofdredactrice van de Muntkoerier, zijn het er over eens dat een metaalde tector met overleg gebruikt moet worden. Gewoon in het wilde weg zoeken helpt niet. "Er moet een studie aan voor afgaan", aldus mevrouw Kreuk, "eerst moet bekeken worden waar wat zou kunnen liggen, bijvoorbeeld langs trek- en heerwegen." Me vrouw Kreuk heeft de detec tor in Nederland nog nooit gebruikt, in Engeland had ze echter binnen de kortste ke ren succes met het apparaat. Ook de heer Coppee uit Goede reede is enthousiast over zijn detector. "Ik ben lid van een amateur-archeologenvereni- ging en wanneer je dan zo'n advertentie ziet, ga je fantase ren hè". Het woordje lucratief in de advertentie is overdre ven, vindt hij. "Laten we zeg gen dat de detector zich nu, na driejaar, zo'n beetje afbetaald heeft. Maar het is het avon tuur waar je het voor doet. Vandaag vind je niets, mor gen niets, en overmorgen be- gint-ie te piepen. Dan piept-ie wel voor alles wat metaal is. M'n vrouw en ik hebben al een aantal muntjes en andere leuke dingen gevonden, maar zeker voor een ton oud me taallacht de heer Coppee. Dat het apparaat soms zeer nut tig kan zijn, bewijst de heer Coppee met het volgende voorval: "Laatst heb ik hier uit de jachthaven nog een ring met briljantjes opgevist die een badgaste in het water had laten vallen. Het was modde rig, maar we hadden hem binnen een half uur boven water. Nu ik weet dat zulke dingen goed gaan, kan ik de volgende keer van te voren een vindersloon afspreken; de eerste keer durf je dat nog niet zo goed." Teleurgesteld Anders klinkt het verhaal van Albert de Vries uit Vreeswijk. "Ik ben een beetje teleurge steld over het apparaat, zon der vind ik meer dan met.' Albert zoekt vooral munten langs het strand van de Lek. Acht maal heeft hij de detec tor geprobeerd, heel nauwge zet werkend met een touwtje om zijn terrein af te zetten; één maal vond hij een muntje. "Die muntjes liggen niet zo diep, die kan je vinden door langs de oevers de bovenste paar centimeters zand te doorzoeken. Het apparaat geeft echter ook alles aan wat dieper ligt. Soms ben je heel lang aan het graven naar een spijker. Er gaat met die detec tor veel meer tyd in zitten aldus Albert. Ook de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek gebruikt metaaldetectors. "Alleen ech niet om werkelijk archeologi sche vondsten. Vaak zijn het verzamelaars van flessen, badges, potdekseltjes en der gelijke zaken; het liefst uit de vorige eeuw. Voor deze men sen worden er zelfs handboe ken geschreven waarin pre cies omschreven staat op wel ke plaatsen het best gezocht kan worden, en welke tech nieken de zoekers allemaal kunnen gebruiken. Schrijvers van deze boe ken zijn meestal zelf en thousiaste amateurs die met hun schatgraafclubs in de vrije tijd Victoriaanse vuil nisbelten afgraven of de modderige rivierbodem in de buurt van een brug ziften. Niet vreemd dat de industrie met haar lichtgewicht me taaldetector in de roos schoot. Deze detectors kunnen voor de verzamelaars van munten en dingen als badges een ge weldig hulpmiddel zijn. Het duurde dan ook niet lang voordat er in Groot Brittanië metaaldetector-clubs ont stonden en in de handboeken voor de schatgraver een spe ciaal hoofdstuk gewijd was aan de zoektechnieken met zo'n 'stofzuiger' Visser In ons land worden de Britse metaaldetectors geïmpor teerd en verhandeld door de Voorburgse zakenman E Hakkers. Oorspronkelijk is hij handelaar in artikelen voor de houtbewerking. Hij zag de detectors voor het eerst tijdens een verblijf in Enge land. "Ik zag daar twee oude dametjes langs de weg met zo'n ding lopen en ben eens gaan informeren. Het leek me een goed produkt en na wat onderhandelingen kreeg ik het alleenrecht voor Neder land en België van het bedrijf C-scope", aldus de heer Hak kers. C-scope is een Engels bedrijf dat per maand onge veer 8000 detectors produ ceert. Volgens de heer Hakkers moe ten schatgravers die met zijn apparatuur werken een 'vis sers-mentaliteit' hebben: "Je moet met zo'n ding gaan wer ken tot je beet hebt en dan kan er van alles uitkomen, een dop of een kostbare munt." Kluis "In Nederland ligt er nog heel wat onder de grond. Begra ven was vroeger vaak de eni ge mogelijkheid wanneer iets verstopt of beveiligd moest worden. Kluizen en dergelij ke bestonden niet of waren alleen voor de zeer rijken te betalen. Hetzelfde geldt voor de banken en de giro", aldus de heer Jacobi van het Pen ningenkabinet in Den Haag. Trouwens, velen weten zich nog wel te herinneren hoe tij dens de wereldoorlogen de kostbare zaken onder de grond werdén begraven. En r Oogst in de Katwijkse duinen na tien minuten hard graven: 2 stukjes verwrongen zink Lokkende bergen geld in de Britse brochures, die de metaal detectors aan de man of vrouw moeten brengen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23