Brazilië zou in staat zijn tot maken atoombom WEEKAANBIEDINGEN Nederlander brengt polio over naar Canada Sympathie bij PvdA enCDA voor boycotactie Olympische Spelen Reclasseringsblad meldt toename van tbr-klanten Onderzoek gevraagd Eurocontrol krijgt Nederland erbij Boerenwit Calvé pindakaas Cornuco kaas- of pindaflips Victoria bruxelles kermesse VROOMS DREESMANN DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1978 CHILLIWACK, CANADA (AFP) - De gezondheidsautoriteiten van de Canadese provincie Brits Co lumbia zijn met spoed begonnen aan het inenten van leden van een gereformeerde gemeen schap Opper-Fraservallei, na dat bij een 26-jarige champig nonkweker verschijnselen van polio waren geconstateerd. De man, lid van een gemeente die om godsdienstige redenen tegen inenting is, werd ziek kort nadat hij een bezoeker uit Nederland had ontvangen. De Nederlander, ook lid van de gereformeerde gemeente, was niet ingeënt. De Canadees is opgenomen in het ziekenhuis van Chiliwack. Hij is verlamd en ademt met behulp van een apparaat. Dr. William Mclnnes, het hoofd van de geneeskundige en ge zondheidsdienst van de Opper- Fraservallei, zei dinsdag dat hij probeerde zoveel mogelijk per sonen in te enten om een even tuele epidemie te voorkomen. Volgens hem zijn erg weinig van de ongeveer 1.250 leden van de gereformeerde landbouwge- meente tegen polio ingeënt. In Lethbridge in de Canadese pro vincie Alberta verklaarde giste ren dr. Ian Marriott, een inspec teur van de volksgezondheid, dat bezoekers uit Nederland nauwelijk uit Canada kunnen worden geweerd, de Canadese regering kan de bezoekers niet dwingen zich tegen polio te la ten inenten. Marriott zei dat internationale ge zondheidsvoorschriften staten alleen toestaan van bezoekers te eisen dat ze zijn ingeënt tegen pokken, cholera, gele koorts en pest. In Lethbridge is inmiddels het eerste geval van polio in vijftien jaar gesignaleerd bij een jon getje van acht jaar uit een gere formeerd milieu. DEN HAAG GPD)- Bij PvdA en CDA bestaat begrip en een zekere mate van sympathie voor het Britse initiatief om te komen tot een boycot van de Olympische Spelen van Moskou. De leden van de Tweede-Kamerfracties van deze partijen blijken al informeel over een eventuele boycot van ge dachten te hebben gewisseld. Maar tot definitieve standpunten is het nog niet gekomen. De WD echter wijst elk gebruik van dit wapen als middel in de strijd tegen de schending van de men senrechten in de Sow jet-Unie van de hand. Volgens woordvoerder Erica Verkerk-Terpstra kunnen de liberalen de dreiging met een boycot daarentegen weer wel ac cepteren als middel om te laten zien wat er in de Sow jet-Unie ge beurt. De woordvoerders zijn het onderling wel eens over het ver band dat bestaat tussen de ern stige bezwaren die de afgelopen maanden zijn geuit tegen de we reldkampioenschappen voetbal in Argentinië, en een eventuele toekomstige actie, gericht tegen de O.S. van 1980. In Engeland begon eerder deze week de Liberal Party haar cam pagne tegen de Spelen, op grond van de voortdurende schendin gen van de mensenrechten in de Sowjet-XJnie. De bedoeling is de spelen verplaatst te krijgen naar een ander land, of - als dat niet lukt - zoveel mogelijk landen te bewegen geen afvaardiging naar Moskou te sturen. Via de Liberale Internationale, waarbij van ons land de VVD is aangesloten,zoeken de Britten in ternationale steun voor hun plan. In september komen de liberale partijen bijeen in Zurich Hun voorstel willen de Britten dan als agendapunt op de conferentie aan de Orde stellen. Volgens mevr. Verkerk zullen de ,Libs" in elk geval niet de steun van de WD krijgen. „Elke boycot is in feite uit den boze", zo ver klaarde zij gisteren. ,JHet open houden van de dialoog heeft veel meer effect dan het isoleren van een dergelijk regime". Zij gelooft dat ook de Franse en Westduitse zusterpartijen er zo over denken, en moet dan ook nog zien of het voorstel een meerderheid vindt. Aan de sportbonden moet volgens haar worden overgelaten om zo danige regels op te stellen, dat de spelen niet door de politieic mis bruikt kunnen worden, zoals dat in Berlijn 1936 gebeurde. Wan- noor rlit hiirt ïcnn volgens haar de dialoog werken. Dit geldt voor „welke dictatuur dan ook". Tegenstand tegen de militaire dic tatuur in Argentinië leidde in de eerste helft van dit jaar in Ne derland en andere Westeuropese landen, zoals Zweden en Frank rijk, tot een boycotactie tegen de wereldkampioenschappen voet bal. In deze periode werd ook in ons land reeds openlijk gesproken over de mogelijkheid van een ac tie tegen Moskou. CDA-woordvoerder H. de Boer her innert zich dergelijke gesprekken binnen de CDA-Tweede-Kamer- fractie. Een standpunt is echter in die tijd nog niet ingenomen. Ge confronteerd met het Engelse ini tiatief, zegt hij dat de fractie hierover „bij elkaar zal moeten gaan zitten". Er zit volgens hem wel logica tussen de verhalen over Argentinië en de nieuwe actie. Hij wil beide landen echter niet over èèn politieke kam sche- Relus ter Beek (PvdA) ziet Neder land nog niet wegblijven van de Spelen in Moskou. ,Maar", zo verklaarde hij, ,jeen boycotactie kan van belang zijn in verband met de discussie over het samen gaan van sport en politiek". De PvdA-fractie woordvoerders zullen dit vraagstuk dan ook aan de orde stellen bij de behandeling van de begrotingen van buiten landse zaken en CRM. Volgens Ter Beek zou de PvdA zich ook zonder de actie van de Liberal Party wel bezig hebben gehouden met de Olympische Spelen. Ter Beek wijst erop dat de PvdA waarschijnlijk niet als eerste een dergelijke actie tegen de spelen gesteund zou hebben. Maar dit zou zijn gebeurd uit een oogpunt van doeltreffendheid. .Bij rechtse dictaturendie er vaak alles voor doen om nauwe banden met het Westen te onderhouden, in zo'n si tuatie, kan een boycot doeltref fend werken. Bij linkse dictatu ren die zich juist affluiten van de buitenwereld om het ombuigen van het eigen systeem tegen te gaan, moet je juist contacten leg gen", aldus de PvdA-woordvoer- der. Het is vooral een operationeel on derscheid" dat volgens Ter Beek niets verandert aan het PvdA- standpunt, dat de vertrapping van de mensenrechten verwerpe lijk is. ,fiet doet er dan niet veel toe of dit door een linkse of een rechtse dictatuur gebeurt", legt hij uit. DEN HAAG (GPD)- Het aantal de linquenten dat op last van de rechter voor een psychiatrische dwangverpleging ter beschik king van de regering wOrdt ge steld neemt voor het eerst sinds enkele jaren weer toe. Dit meldt het reclasseringsblad KRI in een speciaal themanümihér over de tbr. De laatste jaren werden de tbr-klinieken, zo blijkt uit cijfers in het blad, steeds bevolkt door ongeveer 400 terbeschikkingge- stelden. Sinds medio 1977 blijkt dit aantal gegroeid te zijn tot 420 patiënten. In de periode van 1969 tot 1975 liep het aantal tbr-stellingen sterk te rug van een gemiddelde jaarbe zetting van 628 tot 407. Daardoor moesten niet alleen inrichtingen worden gesloten, maar moest ook gespecialiseerd personeel af vloeien. KRI signaleert dat in verschillende klinieken de capa citeit weer verhoogd zal worden en dat jri meer tbr-klinieken zwaardere gesloten afdelingen worden geopend. In het thema nummer is onder meer een ge sprek opgenomen met prof. dr. F. Beyaert, directeur van de Psy chiatrische Observatiekliniek (POK) van het Gevangeniswezen. Hij zegt té vrezen dat een aantal mensen ten onrechte in een tbr- kliniek verblijft. „Dat zijn men sen van wie je je moet afvragen of ze gevaarlijk zijn" Het hoofd van de sector Beleid TBR van het ministerie van justi tie, drs. J. D. Buiskool, geeft in KRI lucht aan zijn ongenoegen over het uitblijven van een nieu we tbr-wét. Het wetsontwerp over de terbeschikkingstelling dateert al van 1972, maar is nog steeds niet door het parlement aangenomen. De bedoeling is dat dit gaat gebeuren in samenhang met de nieuwe wet Bijzondere Opneming Psychiatrische Zie kenhuizen (BOPZ). Volgens drs. Buiskool betekent dit dat heel veel zaken nog jaren dreigen te worden uitgesteld. Justitie is voorstander van koppe ling van deze zaken, maar vraagt zich tegelijkertijd af of er wel ge wacht kan worden met de nood zakelijke verbetering van de tbr. Het wetsontwerp dat op behan deling ligt te wachten wil het on der meer mogelijk maken dat de rechter ook tbr zonder gevange nisstraf kan opleggen en dat de terbeschikkinggestelde een be roepsmogelijkheid krijgt bij de beslissing over de verlenging van de TBR-termijn. Drs. Buiskool: „Het is vreselijk moeilijk om te kiezen tussen kappen en koppelen van beide wetsontwerpen. We vinden datje door het wetsontwerp tbr af te haken van de BOPZ een gewen ste ontwikkeling gaat doorkrui sen. Maar aan de andere kant geldt voor vrijwel iedereen dat er onderhand wel iets moet gebeu- AMSTERDAM - Broeders van de Amsterdamse GG GD dragen het lichaam van een vermoorde narcoticahandelaar de ambulance in. De handelaar, de 28-jarige G.vD., werd gis termiddag dood aangetroffen in zijn woning aan de Eems- straat. Hij was bij de politie al geruime tijd bekend wegens zijn be moeienissen met de handel in verdovende middelen. Het slachtoffer werd in zijn woonkamer gevonden nadat vrienden - die zich ongerust maakten omdat zij Van D. niet konden bereiken - de politie hadden gewaarschuwd. Van D. werd aangetroffen met ingeslagen schedel en verschei dene steekwonden in de borst. De politie vermoedt dat hij gis ternacht is gedood. De Amsterdamse politie heeft dertig rechercheurs van de groep ernstige delicten inge schakeld om naar de toedracht van de moord een onderzoek in te stellen. DEN HAAG (GPD>- Het CDA-Tweede-Kamerlid Van Hou welingen heeft de regering schriftelijk gevraagd of zij kennis heeft genomen van be richten uit Brazilië als zou dat land in staat zijn om een kernbom te ver vaardigen. Het kamerlid vraagt verder of de rege ring wil nagaan of deze berichten juist zijn. Een correspondent van de VARA in Brazilië, Schuring, meldde dat de militaire autoriteiten over en kele jaren zouden willen be schikken over een kernbom. De opdracht tot het maken van zo'n bom zou zijn uitgegaan naar Nuclebras, een staatsbedrijf dat ook belast is met het vreedzaam gebruik van kernenergie. Het be sluit tot het maken van een kern bom zou zijn genomen na het be zoek van president Geisel aan West-Duitsland. „Het zou schokkend zijn als deze berichten op waarheid berus ten", zo verklaarde Van Houwe- lingen gisteravond „Achter de geloofwaardigheid over een af doend waarborgsysteem moeten dan vraagtekens worden gezet. Uiteraard zal dat gevolgen heb ben voor de afspraken met Brazi lië over de levering van verrijkt uranium via Urenco. Die zullen niet doorgaan. Brazilië heeft zich dan niet aan zijn beloften gehou den. Van een levering kan dus geen sprake zijn", aldus Van Houwelingen. Het CDA-kamerlid heeft voorals nog zijn twijfels over de berich ten. „De Brazilianen hebben ons keer op keer verzekerd dat zij er niet op uit zijn om een kernbom te hebben. Ik heb hierover veel vuldig met de Duitsers van ge dachten gewisseld. Zij zijn, na een zorgvuldig onderzoek, tot de conclusie gekomen dat die be richten niet waar kunnen zijn" aldus Van Houwelingen. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde dat er „geen enkele aanwijzing of informatie is dat Brazilië bezig is aan een kernbom. Niettemin is de Ne derlandse ambassade in Brazilië, overigens op eigen initiatief, aan het nalopen waar het bericht van de Nederlandse correspondent vandaan komt", aldus de woord voerder. DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris van verkeer en waterstaat mevr. N. Smit-Kroes heeft het CDA-kamerlid Van Zeil toege zegd, dat zij positief staat tegen over een overdracht van de con trole van de bovenste luchtver- keersgebieden aan Eurocontrol- Beek; tot dusver berust deze con trole bij het Amsterdamse ver- keerscentrum van de Rijkslucht vaartdienst. Om te kunnen voortbestaan - overigens in ge zamenlijk Belgisch-Luxem burgs-Duits-Nederlands verband - heeft Eurocontrol-Beek de con trole over het hogere Nederland se luchtgebied nodig; slechts dan ontstaat er èèn aaneengesloten beveiligd gebied onder hetzelfde beheer. Het antwoord van de staatssecreta ris komt op een ogenblik, waarin een ongekende stijging van het luchtverkeer boven het controle- gebied van Eurocontrol-Beek te signaleren valt. Mede in verband met de Franse verkeersleidersac tie is de laatste 14 dagen een toe neming ervan met 30 procent ge registreerd. Jl. maandag leverde boven België een piekdag op met 900 vluchten in het hogere lucht gebied (zomergemiddelde: 600 vluchten). Marokkanen moeten nog ADVERTENTIE 800 gram - 1.85 pot a 395 gram 2.29 De staatssecretaris waarschuwt er wél bij, dat men europeanisering niet als enig en laatste doel moet zien: het gaat in eerste instantie om de veiligheid en doelmatig heid van het luchtverkeer. Het mag niet zo zijn, dat men berust in maatregelen die slechts ten doel hebben een onbevredigende structuur van een bepaald deel van het luchtruim enigszins aan- vaardbaar te maken. CDA'er Van Zeil had de staatsse cretaris gevraagd of zij bereid was in samenspraak met Duits land, België en Luxemburg in gewikkelde luchtverkeersproce- dures boven niet-gekoppelde landen overbodig te maken en de weg te openen voor overdracht van een deel van de luchtver keersbeveiliging boven Neder land aan Eurocontrol-Beek. Me vrouw Smit-Kroes heeft thans geantwoord, dat het antwoord op zijn vraag posiüef kan luiden. Jongen gewond hij steekpartij AMSTERDAM (ANP) - In de Her- zogstraat in Amsterdam -Oost heeft zich in de afgelopen nacht een steekpartij afgespeeld, waar bij een 17-jarige jongeman ge wond is geraakt. De dader, de 29- jarige H. E., is aangehouden E., die met vrouw en hond een om metje maakte, kreeg in de Her- zogstraat om een onbeduidende aanleiding ruzie met twee voor bijgangers. Een en ander liep zo hoog op dat E. Z-un huis instoof, een vleesmes pakte en op het tweetal begon in te steken deze week het land uit DEN HAAG (ANP) - Voor het eind van deze week moet een groep van 77 illegaal in ons land verblij vende Marokkanen Nederland verlaten. De termijn van zes we ken na de aanzegging loopt dan af. Wanneer de 77 na de eerste week in augustus niet uit eigen beweging vertrokkenzijn, zullen de plaatselijke vreemdelingen diensten tot uitzetting overgaan. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie giste ren desgevraagd bevestigd. De groep van 77 die nu ons land uit moet maakt deel uit van een oor spronkelijke groep van 182 Ma rokkanen die in 1975 tussen wal en schip zijn gevallen. De toen malige staatssecretaris van justi tie Zeevalking kondigde toen een amnestieregeling voor illegale buitenlanders af. De 182 konden niet aantonen dat zij al voor 1974 in ons land verbleven, een vereis te voor de legalisering. De groep ijverde sindsdien door middel van hongerstakingen en demonstraties alsnog voor een verblijfsvergunning. Staatsse cretaris Haars van justitie volgde echter het negatieve advies van de Raad van State. Van de groep van 182 zijn er inmiddels zestig uit eigen beweging vertrokken. De overigen hebben nog even respijt. De nu aangeschreven 77 komen voornamelijk uit Utrecht en omgeving. Het ministerie van justitie heeft overigens meegedeeld dat sta.iis- secretaris Haars deze week nog overleg zal plegen met diverse mensen en instanties, onder an dere Amnesty International.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7