Gaiapolis: een hectare grote 'Vrijstaat" eidse agenda Tuinieren met sluipwespen en de "Tliun'-zaaikalender KERMIS VERKAST Biologisch-dynamische tuin in Oegstgeest bestaat vijf jaar SPUIT- FESTIJN WAS WEER "TOPPER" Nachtbrakend vee in Leiden DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1978 OEGSTGEEST - "Samen met vele anderen, in solidariteit bouwen wij aan onze gemeenschap, een vrijstaat. Nu, na vijf jaar wonen en werken, leren en leven er zo'n tien vaste deelnemers op een stukje vrijgevochten Nederland, een hectare in Oegstgeest Zo stelt de werk- en leefgemeen schap "Gaiapolis" uit Oegstgeest die nu vijf jaar functioneert op biologisch-dynamische basis in een door haarzelf uitgegeven brochure. "Het is niet alleen een voedingsbe weging en het is niet alleen aan trekkelijk omdat gezond voedsel wordt geleverd, maar ook omdat het leven en werken hier een an dere organisatie heeft dan in de maatschappij". Aan het woord is Willem Veldho ven, een vaste deelnemer aan de werk- en leefgemeenschap die nu zo'n vijf jaar een biologisch-dy namische tuin aan de Rijnsbur- gerweg beheert in Oegstgeest. Sinds ongeveer twee jaar woont hij daar ook permanent. Idee Willem, die er op wijst dat hij liever niet als woordvoerder aange haald wil worden omdat het in feite de hele groep is die in dit kader centraal moet staan, maakt deel uit van een kern van vaste deelnemers aan de leefgemeen schap. Naast vrijwilligers en sta giaires brengt deze kern een in het begin van de jaren zeventig ontstaan idee van een leefge meenschap die op biologisch- dynamische (in het vervolg van het verhaal kortweg b.d. ge noemd) basis werkt, tot leven in Oegstgeest. Onvrede met de maatschappij had al eerder tot zulke woon- en leef- structuren geleid, maar in Ne derland kwamen deze leefge meenschappen pas na het woeli ge jaar 1968 echt van de grond. De eerste oorsprong van biologisch- dynamisch werk in de praktijk ligt al zo'n vijftig jaar terug, toen een zekere Rudolph Steiner daar zijn eigen ideeën over ontwik kelde. Het initiatief van de groep die nu in Oegstgeest zit (hoofdzakelijk Ha genaars) leidde tot het pachten van een stuk grond aan de Rijns- burgerweg in '73. Twee jaar gele- "Open middag voor de buurt a OEGSTGEEST - De werk- en leefgemeenschap "Gaiapolis" in Oegstgeest houdt zaterdag van 14.00 uur tot 16.00 uur een "o^en middag" voor omwonenden van de Rijnsburgerweg. Deze men sen kunnen dan kennis maken met degenen die er werken en tegelijkertijd met de manier waarop gewerkt wordt. Er zal ook een demonstratie sap-per- sen gegeven worden. Vanaf het weekend is het ook mo gelijk om van dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 18 uur biolo gisch-dynamische produkten of produkten van landbouwcoöpe raties uit de derde wereld te ko pen in een speciaal daarvoor op gezette winkel; Daar kan men ook informatie krijgen over de ontwikkelingslanden. den hebben de deelnemers, die toen al een tijdje bezig waren in hun tuin, grondcertificaten uit gegeven ter waarde van honderd gulden, om de grond, die tot dan toe gepacht was, over te nemen. Geen privé bezit De achtergrondgedachte hierbij is dat de grond niet als privé bezit beschouwd mag worden. Meer dan driehonderd medestanders kochten een dergelijk certificaat en zo werden de 40.000 gulden bij elkaar gebracht die nodig waren voor de aankoop van deze grond. Het idee van de leefgemeenschap is inmiddels uitgegroeid tot de be bouwing van een stuk land van één hectare, met daarbij woon ruimten, een grote kas (het wa renhuis genoemd) en sinds maart vorig jaar een werkplaats waar de overschotten uit de tuin verwerkt kunnen worden en in flesjes en potjes worden ingemaakt. Nu is er dan ook nog een winkel bijge komen waar b.d.-produkten en produkten van landbouwcoöpe raties uit de Derde Wereld ge kocht kunnen worden. Verder kan men er informatiemateriaal over de onderontwikkelde lan den krijgen. Zelfbestuur "Het gaat hier om kleinschaligheid, het telen van landbouwproduk- ten en het milieuvriendelijk ver werken daarvan door middel van handwerk. We hebben hier geen baas, geen directie, maar een ar beiderszelfbestuur", zo verdui delijkt Willem Veldhoven. De b.d.-tuin in Oegstgeest is een landbouw "bedrijf' dat zijn' groenten en fruit aan zogenaam de verdeelcentra levert, die het op hun beurt weer doorgeven aan Reformhuizen en speciale b.d.-winkeltjes. De prijzen wor den in overleg met consumenten vastgesteld. Mede hierdoor en door een vrij constante afname door "vaste klanten" is een der gelijk "bedrijf' ook bij een slech te oogst niet zo afhankelijk van vraag en aanbod als een normaal landbouwbedrijf, dat zijn pro dukten via de veiling verhandelt. De opbrengsten worden in een ver dere ontwikkeling van het "be drijfgestoken, de werkers krij gen kost en inwoning, ziekenver- zekering, AOW-premie en onge veer 170 gulden zakgeld per week. Uit de moestuin achter het onderkomen van de groep aan de Rijnsburgerweg wordt het eigen voedsel gehaald. De gemeenschap zelf vormt een al ternatieve maatschappij binnen de haar omringende maatschap pij. Het is niet de bedoeling dat de machines in de werkplaats de mensen gaan vervangen of ze tot een willoos hulpmiddel maken, maar omgekeerd. De techniek dient als hulpmiddel voor de mensen die er werken, zo is.de filosofie. Het gebruiken van vrij eenvoudige technische hulpmiddelen sluit aan op de wijze waarop in de der de wereld, waartoe de groep zich sterk voelt aangetrokken, wordt gewerkt. Meebeslissen Belangrijk voor de deelnemers is ook de ver doorgevoerde demo cratie, het beslissingsrecht over alle lopende zaken. Zo beslissen Donderdag Deelnemers van de leef- en werkgemeenschap "Gaiapolis" aan h gelegen kassen met tomatenplanten. Langs de planten staan hier e "witte vlieg" op afstand moeten houden. alle leden van de werkgemeen schap (na één jaar lidmaatschap is men volwaardig lid en wordt de adviserende stem die men tot dan toe heeft gehad, omgezet in con crete medezeggenschap) over de manier van werken en het geld. Een voorbeeld is dat alle leden meebeslissen over uitgaven die hoger liggen dan 500 gulden. Zo beslissen allen ook over het toe kennen van een steuntje in de rug van 1000 gulden voor elk jaar dat iemand in de gemeenschap ge werkt heeft, om elders een der gelijke leefgemeenschap op te zetten. De groep, met nogal wisselende be zetting, maar normaliter met een vaste kern van zes man, komt er de laatste tijd steeds meer toe haar ideeën in de praktijk te brengen. Was het in de eerste ja ren een gevecht met en tegen de grond en de weersomstandighe den, nu is het een goed draaiende gemeenschap geworden. Veeteelt In samenwerking met andere b.d. tuinen en gemeenschappen (al zo'n driehonderd in Nederland) streeft men ernaar meer grond 'vrij te kopen' en "ideale be drijfsvormen" op te zetten. Als over dit laatste wordt gesproken gaan de gedachten uit naar een combinatie van akkerbouw, vee teelt, landbouw en tuinbouw. Verder wordt gestreefd naar een verbetering van de combinatie van „werk"- en „leefgemeen schap. Tot nu toe moeten de Gaiapolismensen nog te veel tijd in het werk op het land steken. Rond zes uur 's ochtends begin nen ze in deze zomermaanden met hun dagtaak. 'We streven naar 2 tot 3 vrije dagen per week, om wat meer tijd over te hebben voor scholing, creativi teit en gewoonweg vrije tijd" al dus Willem. "Uniek" 'Het is helemaal geen vrijheid blijheid" vult hij aan om deze verkeerde indruk die veel men sen over zulke gemeenschappen hebben te nivelleren. Het is een kritische benaderings wijze van de maatschappij, mede door het ontwikkelen van alter natieve mogelijkheden en het propageren daarvan, althans zo luidt de doelstelling van de groep. Daarvoor wordt keihard gewerkt. Een unieke gemeen schap, toch nog, maar van dat ..unieke" willen ze af. t werk in de aan de Rijnsburgerweg i daar afrikaantjes die de schadelijke Troef, Noordeinde 2a, werkgroep dienstweigeren, tot september tel. 140866. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo- filie, open café avond 21-24 uur. I Architektenwinkel, Hooglandse Kerkgracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, viij advies, 20-21 uur. Gemeentehuis Voorschoten, cie. openbare werken, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt 28 juli tot 4 augustus waargenomen door Centraal Apotheek, Breestraat 74, Lei den, tel. 071-120552. Indien het na 11 uur r mogelijk is met het naar de apotheek te i, uitsluitend voor spoe- :en taxi tel. 122444, ge bruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 1545UU. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. T. Miedema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542. Bij het kweken van gewassen houden de aanhangers van de biologisch-dy namische tuinen zich bezig met het gebruik van natuurlijke groei- en bestrijdingsmiddelen. De groep werkt met organische (dus natuurlijke) middelen (biologisch) en houdt daarbij rekening met de stand van zon en planeten dynamisch). Een voorbeeld van de natuurlijke bestrijding van aantastingen van de produkt is het planten van Afrikaantjes tussen tomatenplanten. Deze oranje-gele bloemen houden normaliter de witte vliegjes (grote vijanden van tomatenplanten) op een afstand. Mochten deze luisachtige vliegjes er nu toch nog in slagen op de tomatenplanten te komen, dan zet de groep de sluipwesp in. deze eet de larven van de witte vliegjes. De tomaten worden zodoende niet met chemische middelen bespoten en vormen daarmee gezonder voedsel. Zo is het ook het gebruik van kleurstoffen en conserve ringsmiddelen taboe Kosmos In de biologisch-dynamische tuinen wordt verder rekening gehouden met de invloeden van de kosmos. Als leidraad wordt de zogenaamde zaaïka- lender van Maria Thun aangehouden, die volgens eigen zeggen geba seerd is op jarenlange proefnemingen. Als de maan in tweelingen staat (het sterrebeeld)dan staat zij tegelijker tijd op haar hoogste punt. Daarna daalt zij af, hetgeen volgens Maria Thun betekent dat de plantentijd aanbreekt. Dit bevordert dan de be- Gezinsverzorging worteling van de planten. In haar afdeling komt de maan door de tekens van de dierenriem. Elk teken waar de maan in komt te staan de theorie van Maria Thun één of ander was. Dit verschil per gewas. Maan Als de maan in tweelingen staat is de tijd bijvoorbeeld gunstig voor het zaaien van bloemgewassen. Hierna gaat dit hemellichaam door de die renriem. Staat zij in kreeft dan is het de goede periode voor bladgewas sen, in leeuw voor vruchtgewassen, in schorpioen voor bladgewassen en de schutter vormt de vruchtdagen en tevens het laagste punt waar de maan te staan komt. Dit betekent dan ook het einde van de planttijd. Dan zet de stijging weer in via steenbok die een gunstige tijd vormt voor wortelgewassen naar waterman voor bloemgewassen, naar vissen voor bladgewassen, naar ram voor vruchtgewassen, naar stier voor wortel gewassen en dan is zij weer terug op het beginpunt bij tweelingen waar tegelijkertijd weer het begin van de planttijd ligt. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon j 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 19.30 tot 8 uur en tijdens het weekend doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. - chap "Gaiapolis" 1 0£011 cilltO OT3! sinds korte tijd beheert, worden biologisch-dynamische produkten en O I produkten van landbouwcoöperaties uit de Derde Wereld verkocht. gebroken been LEIDEN - Een 7-jarige Leidse jon gen brak gisteren zijn been toen hij door een auto geschept werd. De knaap liep op de Rijn en Schiekade en liep plotseling de rijbaan op om aan de overkant van de weg een jas op te rapen, toen er een auto aankwam. Be halve een gebroken been liep hij ook knieletsel op. De jongen werd naar het Academisch Zie kenhuis gebracht. i 30 jaar verplaatst i VOORSCHOTEN - De jeugdvakantiebezigheden 1978 in Voorschoten zijn deze week begonnen Gistermiddag waren er ruim zestig kinderen die meededen aan de jaarlijkse "topper", de brandweerwedstrijden. Op het Frans Halsplantsoen stond een deel van het materiaal van de brandweer gereed: de jeugd mocht proberen om "gericht water" te geven. Elk kind moest een krüiwagentje met tennisballen op een verho ging rijden, daarna de brandslang opzoeken en met een straal water een bal door een pijp stuwen. Tenslotte moest ook een emmertje water vol gemaakt worden, maar hiervoor moest de straal gericht worden op een klein pijpje. Een moeilijke opgave, waarbij veel mis gemikt werd, maar dat verhoogde het plezier slechts. Maandag gingen de vakantiebezigheden van start met een filmvoorstel ling in het Cultureel Centrum. Door het warme weer was de opkomst miniem; slechts 32 kinderen. De zeskamp op dinsdag werd bezocht door 35 kinderen en de tekenwedstrijd gistermogen trok eveneens 35 kinde ren. Geen aantallen om mee te pronken. Cultureel ambtenaar T. Bonhof, die namens de gemeente de activiteiten organiseert, schuift het voorlo pig maar op het weer en de bouwvakvakantie. "Zwartrijder" bij controle bijna water in OEGSTGEEST - De politie-con- trole op de Haarlemmertrek vaart in Oegstgeest had gister ochtend een wat merkwaardige uitwerking. De 48-jarige J.H. uit Leiden, die zonder rijbewijs op de Haar lemmertrekvaart reed op een tijdstip dat deze weg voor auto's verboden iszette zijn auto blik semsnel in z'n achteruit toen hij de agenten ontwaarde. Een wat klungelige poging om in het zelfde razendsnelle tempo de au to te keren deed de Leidenaar bijha in het water belanden. De auto bleef echter in de berm hangen. De bestuurder kon ongedeerd te rugkeren naar huis. Mét een bon.. LEIIDERDORP - De zomerkermis in Leiderdorp is gistermiddag weer van start gegaan. Tot zater dagavond zal het duren, dan is het uit met de pret. Nieuw is de plaats van de kermis, aan de Laan van Ouderzorg. Het is de bedoeling dat de kermis daar van nu af aan steeds weer terugkeert. Wel moet het terrein waarop de kermis nu staat daar voor nog wat worden aangepast. Een van die aanpassingen is dat de Laan van Ouderzorg tussen En- gelendaal en Van Diepingenlaan zal worden versmald om het doorgaande verkeer uit deze straat te weren. Het versmalde LEIDEN -- Twee losgebroken koeien hebben gisternacht op de Churchilllaan de politie nogal bezig gehouden. Het nachtbrakende vee wilde wel de tuintjes van de huizen in de buurt in, maar niet de wei. Uiteindelijk werd de boer erbij gehaald. Die kreeg het onwil lige tweetal moeiteloos de aanhangwagen in, waarna de dieren weer werden losgela ten in hun wei achter de Hof- laan. gedeelte zal bij het gedeelte van park De Houtkamp worden ge trokken dat nog moet worden aangelegd. Hier komt een flinke waterpartij met veel groen, om dat de rand van het park en de tuinen van de flats (aan de Merel straat en de Roodborststraat) als het ware in elkaar zullen overlo pen. Door dit stukje Houtkamp zal dan alleen nog een weg van 5 tot 6 meter breed gaan lopen om de parkeerplaatsen bij de flats te kunnen bereiken. Langs die weg zal het definitieve kermisterrein komen te liggen. De kermis wordt door deze ont wikkelingen voor het eerst in een ander deel van Leiderdorp ge houden dan tot nog toe. Zo'n der tigjaar lang was het Voordorpter rein Gangs de Leiderdorpse brug) kermisterrein, daarvór de (toen vanzelfsprekend nog niet be staande) Van er Valck Bouman- weg. Maar de kermis moest van het Voordorpterrein verdwijnen toen daar met de bouw van wo ningen werd gestart. Op de voormalige kermis-grond komen 91 flatwoningen (huur woningen die niet tot de goed koopste van Leiderdorp zullen behoren; de "goedkopere" - twee kamer - flats moeten 500 gulden opbrengen!) en 18 woningen in de vrije sector (duurdere koopwo ningen). Het is de bedoeling dat deze wo ningen in het voorjaar van 1980 betrokken kunnen worden. Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin stad wijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep alleenstaanden LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave; Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. By automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2