KANSEN VOOR KARPOV Jan Lammers niet in actie tijdens kwalificatie-race voor GP Zandvoort Partijverloop Wouter Fok toch in strijd om open Leidse tennistitels Boca pakt wereldbeker Problemen Kortsjnoi WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 PAGINA 9 B AGUIO STAD - Explosief. Zo mag de zevende partij voor de tweekamp om de wereldtitel schaken tussen Anatoli Karpov en Victor Kortsjnoi gerust worden betiteld. De kans is groot dat de keten van remises in Baguio Stad eindelijk zal worden doorbroken. Het duel werd na 42 zetten afgebroken in een voor Victor Kortsjnoi onheil spellende stelling. De uitdager liet het zo ver komen door enkele minder geslaagde zetten in de tijdnoodfase. Toch zijn zijn kansen nog niet geheel verkeken. Karpov kan bogen op het bezit van een loper en een paard tegen een toren en heeft bovendien twee ver opgerukte verbonden pionnen op de derde lijn geposteerd. Daar tegenover staat een tochtige koningsstelling. Met zijn laatste zetten gaf Kortsjnoi aan een aanval op de zwarte monarch door te willen zetten, liever dan af te wachten hoe de opmars van de zwarte pionnen verder zou verlopen. De uitdager offerde zelfs een paard om met de dame een h-pion met schaak te kunnen slaan. Eerder in de partij had Karpov welwillend toegestaan dat Kortsjnoi de kwaliteit veroverde. De wereldkampioen wist wat hij deed, want hij kreeg een bijzonder sterk centrum. Er ontstonden gisteren weer problemen rond de aanwezigheid van de Sovjetrussische parapsycholoog dr. Vladimir Zoekar. Afgelopen vrijdag klaagde Kortsjnoi dat Zoekar, officieel lid van de Sovjetrussische dele gatie in Baguio Stad, hem vanaf de eerste rij met para-psychologische krachten probeerde te hypnotiseren. Gisteren dat Zoekar op de tweede rij. Een jongeman uit het kamp van Kortsjnoi ging naast hem zitten. Hij staarde naar Zoekar en probeerde met hem in contact te komen met fluisterend gesproken woorden. Zoekar negeerde de man, een vriend van de dochter van Petra Leeuwerik. Vlak voor de partij ontdekte Kortsjnoi Zoekar. De uitdager maakte wilde gebaren en wees naar de parapsycholoog. Vervolgens wendde hij zich tot hoofdscheidsrechter Lothar Schmid. Tijdens de partij verliet Kortsj noi telkens zijn plaats op het podium nadat hij had gezet. Hij verscheen pas weer als Karpov zijn antwoorden bedacht had. Na afloop van de partij bespraken de organisatoren de problemen rond de Sovjetrussi sche parapsycholoog. Gisteravond laat besloten zij dat de eerste drie rijen in de zaal niet meer beschikbaar zijn. De eerste drie rijen zijn nu gereserveerd door geinvi- teerden. Deze zullen eerst moeten worden gecontroleerd door Florencio Campomanes, organisator en tevens vice-voorzitter van de FIDE. Toen Campomanes werd gevraagd of Zoekar vooraan mocht blijven zitten, zei hij: ,,De beslissing is genomen na een klacht over de aanwezigheid van Zoekar. U kunt dus uw eigen conclusies trekken". Het verloop van de partij was als volgt: Wit: Victor Kortsjnoi Zwart: Anatoli Karpov 1. d2-d4, Pg8-f6,2. c2-c4, e7-e6,3. Pbl-c3, Lf8-b4, 4. e2-e3, 0-0, 5. Lfl-d3, c7-c5, 6. d4-d5, b7-b5, 7. d5xe6, f7xe6, 8. c4xb5, Lc8- b7, 9. Pgl-f3, d7-d5, 10. 0-0. Pb8-d7,11. Pc3-e2, Dd8-e8,12. Pe2--g3, e6-e5, 13. Ld3-f5, g7- g6, 14. Lf5-h3, a7-a6, 15. Pf3- g5, a6xb5, 16. Pg5-e6, c5-c4, 17. Lcl-d2, Lb4-c5,18. Pe6-c7, De8-e7, 19. Pc7xa8, Tf8xa8, 20. a2-a3, Pd7-b6, 21. Ddl-c2, Lb7-c8, 22. Lh3xc8, Ta8xc8, 23. Ld2-a5, Pb6-d7,24. Dc2-d2, Lc5-d6,25. La5-b4, Pd7-c5, 26. Lb4xc5, Ld6xc5, 27. Kgl-hl, De7-d6, 28. Tal-dl, Kg8-h8, 29. Dd2-c2, Dd6-e6,30. Pg3-e2, De6-c6, 31. h2-h3, H2-h3, Tc8- e8, 32. b2-b4, Lc5-b6, 33. Dc2- b2, Kh8-g8,34. Tfl-el, Kg8-f7, 35. Db2-c2, d5-d4, 36. Pe2-g3, Te8-d8, 37. e3xd4, e5xd4, 38. Dc2-d2, d4-d3, 39. Dd2-h6, c4- c3, 40. Pg3-e4, Pf6xe4, 41. Dh6xh7 schaak, kf7-8. Afgebroken. Kortsjnoi gaf zijn 42 zet onder couvert af. De afgebroken stelling is: Wit: Khl, Dh7, Tdl, Tel, pion nen a3, b4, f2, g2, h3. ZANDVOORT (GPD) - Harald Ertl, Danny Ongais en Rolf Stommelen hebben zich gisteren niet kunnen kwalificeren voor de trainingen van de Grand Prix van Nederland. De drie coureurs brachten de slechtste tijden op de klokken in het veld van tien rijders, dat strijdt om zeven nog te verge ven plaatsen in de trainingen van de Grote Prijs voor For- mule-l-wagens, die op 27 augustus op het circuit van Zand voort wordt gehouden. James Hunt trainde gisteren ook op Zandvoort, maar zi zien had hij meer oog voor vrouwelijk schoon dan v snelle wagens. Overigens gaan er geruchten, dat de ex- wereldkampioen, die de laat ste tijd niet veel meer klaar maakt, van plan is zich terug te trekken uit de racerij. De volgende coureurs hebben zich gekwalificeerd voor de trainingen van de Grote Prijs van Nederland: Bruno Gia- comelli (ITA) Meiaren m 26 1.19,59, Brett Lunger (VST) Mclaren m 23 1.20,11, Arturo Merzario (ITA) Merzario atb 1.20,32, Keyo Rosberg (FIN) Wolf Ford WR 1.20,46, Nelson Piquet (BRA) Mclaren m 23 1.20.52, Rene Arnoux (FRA) Martini MK 23 1.20,85. Hector Rebaque (MEX) Lotus 78 1.20,95.. In totaal 23 coureurs zijn direct tot de trainingen toegelaten. Afgevallen zijn: Harald Ertl (WDL) Ensign Mn 177 1.21,00, Danny Ongais (VST) Shadow De zeven rijders (Giacomelli, Lun ger, Merzario, Rosberg, Piquet, Arnoux en Rebaque), die zich wel kwalificeerden, vormen samen met 23 door de renstallen inge schreven coureurs het renners- veld, dat op vrijdag 25 augustus aan de training begint. Het is nog steeds niet zeker, wie de tweede wagen van ATS, die zeker is van een trainingsplaats, gaat besturen op Zandvoort. Toine Hezemans heeft de ATS-leiding attent gemaakt op Michael Bleekemolen. Zijn manager To- nio Hildebrand, zijn sponsor F en S en de CENAV (circuitexploi- tant)zijnsindsenkeledagen druk in onderhandeling met de ra cestal om de wagen te huren voor de Grand Prix. De Haarlemse coureur wilde zelf het liefst vol gende week een testrit met de wagen maken op het Engelse cir cuit Silverstone, maar Johan Beerepoot, directeur van de CE NAV, gelooft dat daarvan pas sprake kan zijn na de Grand Prix van Oostenrijk (13 augustus). Of Bleekemolen dan nog tijd heeft voor een trainingsrit in de ATS- bolide is lang niet zeker. „Ik heb deze maand een erg druk programma af te werken. De eerstvolgende twee weken moet ik in Zweden Formule-III-wed- strijden rijden. Daarna kom ik uit in een Atlantic-race in Canada. Tegelijkertijd met de Grand Prix LEIDEN - Wouter Fok zal toch deelnemen aan de open Leidse tenniskampioenschappen die deze week op Roomburg worden gehouden. De Oegstgeester had vori ge week tijdens het toernooi op het Melkhuisje last gekre gen van een oude polsblessure, waardoor zijn deelname twijfelachtig was geworden, zo vlak voor de nationale kampioenschappen op de METS in Scheveningen. Fok schreef zich echter alsnog in voor Roomburg; werd in het herenenkelspel A direct als eerste geplaatst en zal waar schijnlijk morgenavond zyn eerste partij spelen. i Wijk e In het Heren Enkelspel B is de als derde geplaatste Henny Koe mans reeds uit het toernooi. Koemans verloor vlot van de normaal toch mindere Ad Vreeswijk 6-2, 6-0, maar kon als >r zijn nederlaag aan- dat hij een keelontsteking in Griekenland had opgelopen en nog niet fit was. Een andere geplaatste speler, de no. 2. Castelein kende geen medelij den met de op vastheid spelende Paul Kallenberg 6-1, 6-1. Het is duidelijk dat de technisch voor treffelijk spelende Castelein door het wegvallen van Koemans een goede kans op de finale heeft. Har Meyer bewees nog steeds goed mee te kunnen draaien in de B- categorie door het aanstormende jeugdtalent Jackie Driessen met 6-0, 6-0 van de baan te vegen. Jurgen Peters had geen enkel probleem met Jon Asselbergs 6-0, 6-0. De eerder wegens duis ternis afgebroken partij tussen Steensma en Zuydam bleek veel langer te duren dan men gepland had. De uitslag 6-7. 7-6, 8-6 is hier een duidelijk bewijs van, maar daar na moest Steensma toch het hoofd buigen voor Hoogland 6-0, 6-3. Ook Bob van Overbeeke kwam twee maal achter elkaar op de baan. Eerst versloeg hij Mark Nije met 6-4, 6-0 en daarna werd de Forescatespeler Jon Visbeen uitgeschakeld. De Leiderdorpse tennistrainer Adri van Leeuwen had drie sets nodig om Koppelle de weg naar de volgende ronde te versperren: 3-6, 6-3, 6-4. Tot laat in de avond werd op baan 9 een verwoede strijd geleverd in de Dames Enkel C tussen de jonge dames Borstlap en Kalkman. Na een strijd van 2 uur was het Borstlap die met 6-3, 4-6, 6-2 de laatste partij op haar naam bracht. Overige uitslagen: HE B T. Creygh- ton - P. Kwestro 6-4, 6-2; B. v.d. Zee - C.J. Asselbergs 6-3, 6-4; R. Blommendaal - R.J. Visser 7-5, 7-5; R.M. Castelein - E. de Vries 6-7,6-1,6-3. HE C T Giberius - N. van Schaik 6-1, 6-1; E. Modder man - C. Wijsman 6-1, 7-6; H.J. Salman -W.de Graaff 6-0,7-5; W. van Dilst- F. v.d. Loo 6-4, 7-5; J. Rodenburg - P. ten Bosch 6-0, 6-0; J. Vonk - M. Weijers 7-6, 6-2. DE C M. Wortelboer - S. IJzerman 6-1, 6-0; M. Ruitenberg - G. Tön- jann 6-2, 7-6. Unicum Het jeugdige tennistalent dat Lei den herbergt, maakt vooralsnog op nationaal niveau geen schijn van kans. Dat is weer eens geble ken op het park van Unicum waar drie dagen lang de nationale jeugdkampioenschappen t/m 14 jaar worden afgewerkt. Ten op zichte van veel andere districten blijft Leiden daarbij achter. Een kwestie van betere trainings methoden, betere districtstrai ners, geld of misschien een betere begeleiding? Wil het district Lei den weer topspelers als Louk Sanders en Wouter Fok voort brengen maar ook in de breedte sterk worden dan zal men zich toch goed moeten bezinnen over de oorzaak. Een van de talenten uit dit district Freek v.d. Capellen had niet ge noeg "touch" tijdens zijn wed strijd en verloor met 6-1, 6-3 de Haarlemmer Maarten Mes. De andere Leidse vertegenwoordi ger bij de jongens Peter Leyten slaagde er ook niet in de volgende ronde in het hoofdtoernooi te be reiken door een nederlaag regen Ton Nijssen uit Limburg 7-6,6-3. Bij de meisjes slaagden Jacque- er beiden niet in om de volgende ronde te halen. De als eerste geplaatste Lembeck van Haarlem was te sterk voor Jacqueline 6-1,6-1. en ook Astrid zag tegen P. Geurts uit Noord- Brabant geen kans om haar partij te winnen 6-1, 6-2. Om ongeveer een idee ie geven van de speel- sterkte van deze kleine tennis sers: de als eerste geplaatste veer tienjarige Eric Wilborts van het district Noord-Brabant speelt in de competitie eerste klasse bij Tilburg. V De jeugdige Freek heb ik eigenlijk een Formule-III- wedstrijd en aangezien ik daarin nog kansen heb op het Europese kampioenschap, wil ik die race niet èèn-twee-drie laten schie ten". Van het geplande optreden van Jan Lammers tijdens de kwalifica tiedag op Zandvoort is niets te rechtgekomen. De Zandvoortse coureur zou oorspronkelijk een Shadow testen, maar omdat dit niet paste in het programma van de renstal, is besloten dit een paar weken uit te stellen. Lammers: „Ik zal zeker dit jaar nog een Formule-I-wagen testen. Het is namelijk gebleken dat het finan cieel niet zoveel uitmaakt of ik volgend jaar in een Formule-I of -II rijd. Vandaar dat ik links en rechts aan het uitkijken ben naar een goede wagen. Mocht het Formule-I worden, dan zal ik van de winter veel Formule-II-wed- strijden moeten rijden in Canada, Nieuw-Zeeland. Australië en Zuid-Afrika om een A-licentie te krijgen". Tijdens de kwalificatiewedstrijden van gisteren kwam voor het eerst de nieuwe bolide van het Arrows- team in de baan. Er werd zeer ge heimzinnig gedaan rond de nieuwe wagen. Dat er nogal wat aan mankeerde (vooral onderstu ring) bleek wel uit het feit, dat Rolf Stommelen zich niet kon verzekeren van een startbewijs voor de Grand Prix. Met zijn 1.22.34 bleef hij ruim achter win naar Giacomelli (1.19.59). Arrows moest wel met een nieuwe wagen op de markt komen, om dat de drie race-auto's waarmee dit seizoen normaliter werd gere den, volgens een gerechtelijke uitspraak niet meer op de baan mochten komen. Dit vanwege het feit, dat deze bolides com pleet nagebootst waren van de Shadow-wagens. De rechter stel de Shadow in het gelijk, dat Ar rows plagiaat had gepleegd. Mario Andretti, de leider in de stand om het wereldkampioen schap, deed het Zandvoortse cir cuit ook even aan om diverse soorten banden te testen. De Ita- lo-Amerikaan kon gistermorgen al snel weer zijn racepak uittrek ken, nadat hij na vier rondjes al zijn motor had opgeblazen. ZEILEN - Victor van Holst uit Gouda heeft gisteren op het IJs- selmeer bij Hoorn ook de derde race in de strijd om de wereldtitel in de soloklasse gewonnen. In het algemeen klassement leidt hij voor Schouten, Van Ooyen, Van Grieken en de Engelsman Tap- d. Capellen in actie op Unit t voldoende voor de winst KARLSRUHE - De reeds gereser veerde plaats in de prijzenkast van Borussia Mönchengladbach blijft leeg. De wereldbeker voor clubs, na de 2-2 in het eerste tref fen in maart van dit jaar in Bue nos Aires voorbestemd naar de Boekelberg te verhuizen, kwam verrassend in het bezit van Boca Juniors uit Argentinië" In de tweede wedstrijd op Karlsru he waren de Westduitsers gister avond zeis kansloos: 0-3. Voor 40.000 toeschouwers was de wed strijd al na de eerste helft beslist. Er waren nauwelijks twee minuten gespeeld toen Salinas kon scoren nadat de gehele Borussiadefensie op vermeend buitenspel bleef staan. Het elftal van Udo Lattek kreeg nog meer tegenslagen te verwerken. Mastrangelo en Sali nas maakten er kort na elkaar (in de 37ste en 39ste minuut) 0-3 van, hetgeen de knock out voor Borus sia Mönchengladbach betekende. "We zijn hier naar toe gekomen om te winnen", verklaarde Boca- coach Juan Loranzo al voordat het eerste fluitsignaal van de Uruguyaan Serulos had geklon ken. "Niemand van onze spelers was er bij toen ons land wereld kampioen werd, onze aanhan gers verlangen nu gewoon van ons dat wij de wereldbeker voor clubs mee naar huis nemen". Het karwei bleek eenvoudiger dan de Argentijnen zich hadden voorgesteld. Bij Borussia bleken nog geen waardige opvolgers voor Bonhof, Wimmer, Heynckes en Wittkamp voorhanden. Nieu welingen a Is Ringels, Bruns, Lau- sen en Gores kwamen duidelijk routine te kort. In de tweede helft drong Boca Ju niors. met als uitblinkers Felman en Salinas, niet zo sterk meer aan. Borussia, dat wegens een ver bouwing van het eigen stadion en een bijeenkomst van Jehova's ge tuigen in het Rheinstadicm van Diisseldorf naar Karlsruhe moest uitwijken, kon de schade verder beperken. //y £/4P //srs/o/v eeiox.4/s /x /v/v X/?0/V/VS &4/V4/VS <34/ <54 Ooo/XA/ SMA7~-/£ &£- CS4/54/V- 03I/?£> /V/S V- (Q-A7-DO-/</ f

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9