Dat was schrikken op de MS. Atalanta. Uitbreiding van uenfabriek nu definitief Beroving motief moord op echtpaar en dochter N aaktz wemmers in Griekenland vrijgesproken Situatie op Schiphol gisteren ongewijzigd ONDERZOEK NAAR KANKER EN REUMA LIJKT NERGENS OP De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND PAGINA 7 BREDA (GPD) - De maandag in Vollehove door de politie gear resteerde 22-jarige A. M. en diens 17-jarige vriendin H. B., beiden uit Kampen, blijken inderdaad de daders te zijn van de in de nacht van zondag op maandag in Hoeven gepleegde drievoudige moord op het bejaarde echtpaar Rijnvos en hun 38-jarige dochter. De jongen en het meisje hebben bekend deze daad te hebben ge pleegd. Volgens de politie moet als motief voor de daad beroving worden gezien. De 22-jarige A. M. was al ter be schikking van de regering ge steld en is enige tijd geleden ont vlucht uit de inrichting Avereest in Balkbrug. In de loop van giste ren is door dr. J. Zeldenrust, pa- tholoog-anotoom, in Roosendaal sectie verricht om de aard van de verwondingen en de doodsoor zaak vast te stellen en zo mogelijk ook het tijdstip waarop de dood moet zijn ingetreden. Dit tijdstip is van groot belang voor een zo nauwkeurig mogelijke recon structie van het drama. De enigen die de toedracht daarvan nog kunnen meedelen zijn de verdachten. Aan de hand van fei ten en nagelaten sporen kan de juistheid daarvan zo goed moge lijk worden gecontroleerd. Bij het onderzoek had de politie in deze zaak eens een keer veel ge luk. „Dat mag ook wel eens een keer. Het hoeft niet altijd moeilijk te gaan", aldus een van de recher cheurs die het onderzoek ver richtte. De aanhoudingen van de verdachte en het meisje in Vollehove was feitelijk een toevalstreffer. De man werd, niet alleen omdat hij uit Balkbrug ontsnapt was, maar ook omdat hij zich in Amsterdam aan een strafbaar feit had schul dig gemaakt, door de Amster damse politie gezocht. Eveneens voor een geweldsdelict. Toen bleek dat de auto waarin hij reed gestolen was in Hoeven ontstond er bij verrassing een duidelijke „rechte lijn" tussen het drama in Hoeven en de aangehouden ver dachten. Het meisje, dat de verdachte op diens zwerftocht door het land vergezelde, deelde de politie mee dat het kleingeld en de Nuts-re- pen chocolade, die de politie in de auto aantrof, afkomstig waren van een diefstal in een bosbad in Hoeven. Het binnendringen van de woning van de familie Rijnvos is puur toeval geweest. Het had elke andere woning in Hoeven kunnen zijn. Volgens de rijkspo litie in Breda, die nog met een groot aantal rechercheurs aan de ze zaak werkt, zal het nog wel enige tijd vergen voor alle resul taten van met name het technisch onderzoek op een rijtje staan. AMSTERDAM (ANP) - In de situa tie rond het luchtverkeer van en naar Schiphol deden zich giste ren weinig wijzigingen voor. Woordvoerders van verschillen de maatschappijen meldden wel vertragingen bij vluchten door het Franse luchtruim. Een woordvoerder van de KLM zei, dat van de vier retourvluchten, die het luchtruim van Frankrijk moesten binnenvliegen, er twee vertragingen hebben opgelopen van 30 en 40 minuten. De KLM is gisteravond met twee DC-8 toe stellen naar Palma de Mallorca gevlogen, om een gemiste vlucht van afgelopen weekeinde goed te maken. Een woordvoerder van Martinair zei gisteren dat vandaag een vlucht naar Palma de Mallorca zeventien uur vertraging zal heb ben. De vlucht was gepland voor vanmorgen, maar zal pas van avond worden uitgevoerd. Pas dan is de DC-10, waarmee naar Palma wordt gevlogen, terug uit Curacao. Verder waren er bij Martinair geen ernstige proble men. Transavia meldde gisteren vertragingen van drie tot vier uur. De ANWB wil de door de langzaam - aan-acties van de Franse lucht verkeersleiders gedupeerde Ne derlandse vakantiegangers en diegenen die niet uit Nederland kunnen vertrekken tegemoet komen. Zij, die bij Unigarant zijn verzekerd, en de nacht moeten doorbrengen op Schiphol wordt de werkelijk gemaakte hotelkos ten vergoed tot een maximum van vijftig gulden per persoon per dag. De vergoeding geldt alleen als men niet in staat is geweest naar huis te gaan. De ANWB houdt daarbij een afstand van tachtig kilometer vanaf Schiphol als richtlijn aan. De bond zal dezelfde bedragen uitkeren als men door de actie in het buitenland kosten voor over nachting heeft moeten maken. W aarschuwing tegen blikjes besmette zalm LONDEN/DEN HAAG (ANP, Reu ter) - Het Nederlandse ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne gaat op het ogenblik na of er blikjes met besmette zalm zijn ingevoerd in Nederland. Het gaat om een partij van vijftien duizend blikjes van het merk 'John West Brand', een Ameri kaanse firma. De partij dateert van juli vorig jaar. Het grootste gedeelte ervan is volgens het mi nisterie naar Engeland geëxpor teerd. In Engeland is de bevolking ge waarschuwd voorlopig geen in geblikte zalm meer te eten uit Amerika of Canada. De waar schuwing werd geuit nadat vier mensen met ernstige vergifti gingsverschijnselen zijn opge nomen in een ziekenhuis. De zalm blijkt besmet met een vorm van botulisme, die voor de mens binnen 24 uur dodelijk kan zijn. Overigens komt het gewraakte merk in Nederland sporadisch voor. "Het zijn vrij dure blikjes. Hier in Nederland hebben we over het algemeen zalm uit Ja pan", aldus de woordvoerder van het Nederlandse ministerie. Torenflat wordt herbouwd EINDHOVEN (ANP) - De Leu- veflat aan de Schiedamse singel in Rotterdam, waarvan vrijdag de bovenste zes etages door brand werden verwoest, wordt her bouwd. Een woordvoerder van Philips pensioenfondsen in Eindhoven heeft dit gisteren desgevraagd meegedeeld. De Leuveflat is eigendom van de pensioenfondsen. Volgens een eerste schatting be draagt de schade aan het pand vijf tot tien miljoen gulden. Veroordeelde meisjes terug uit Athene Onderzoek naar darmkanker in Zoetermeer ZOETERMEER (ANP) - In januari volgend jaar begint in Zoeter meer een bevolkingsonderzoek naar darmkanker. De Zoeter- meerse huisarts A. N. de Wolf heeft hiertoe het initiatief geno men. Ongeveer 15.000 inwoners van 40 jaar en ouder zullen wor den onderzocht. Het onderzoek zal twee jaar in be slag nemen. Alle plaatselijke huisartsen zullen medewerking verlenen. Algeheel toezicht zal hebben prof. dr. H. A. Valken burg uit Zoetermeer, hoogleraar in de epidemiologie. Volgens dokter Wolf bestond tot voor kort geen methode om darmkanker bij grote bevol kingsgroepen in een vroeg sta dium te ontdekken. De gene zingskansen waren dan ook ma tig. Darmkanker komt volgens hem even vaak voor als longkan ker. Als darmkanker in een vroeg stadium wordt ontdekt, is de ziekte veelal te genezen, zegt hij. Het onderzoek komt er op neer, dat een geringe hoeveelheid ontlas ting op bloedsporen wordt on derzocht. Rotterdamse hoogleraar: ROTTERDAM (ANP) - Het kankeronderzoek in Nederland lijkt nergens op. Aan reuma doen onderzoekers helemaal niets en ook de oorzaken van aderverkalking worden niet serieus onderzocht. Dat zegt de Rotterdamse hoogleraar prof. dr. H. Galjaard (43) in "Monitor", het maandblad van het academisch ziekenhuis in Rotterdam. Galjaard staat bekend om zijn krasse uitspraken, maar hij maakte enkele jaren geleden ook naam toen hij een methode bedacht om aangeboren afwijkingen vroegtijdig op te sporen door vruchtwa ter-onderzoek. Over de praktische resultaten daarvan is hij niet erg tevreden. Hel lukt ons niet om onze kennis daar te krijgen waar die nodig is, aldus Galjaard. "Al vier jaar lang wijzen we de ziekenfondsen op de noodzaak om chromosoom- en vruchtwater-onderzoek te fi nancieren en er gebeurt niets", zegt de hoogleraar. Galjaard: "Er wordt in Nederland wel veel gedaan voor zieke en gehandicapte mensen, maar de nadruk ligt heel duidelijk op het toepassen van bestaande methoden. Aan onopgeloste problemen gebeurt weinig", zegt hij. Ook op andere terreinen schort volgens de Rotterdamse hoogleraar veel aan onderzoek. Het integraal kankercentrum in Rotterdam bestaat volgens hem alleen op papier. Aan reuma- een van de belangrijkste oorzaken van invaliditeit - gebeurt in Nederland niets. Als oorzaken noemt de Rotterdamse hoogleraar het feit dat zieken huizen en onderzoekers te veel bezig zijn met de zorg voor patiën ten en te weinig tijd en mankracht overhouden voor onderzoek. Hij vindt ook dat het parlement zich moet buigen over de vraag welke zaken voorrang moeten hebben in de gezondheidszorg. Maar dat gebeurt niet, aldus Galjaard. "De overheid laat dat liever over aan de deskundigen zelf en daarom komt er niets van te recht". Onder academici botert het volgens hem ook niet. "Binnen de universiteit vliegen we elkaar in de haren zodra er ook maar een beweging gemaakt wordt om bijvoorbeeld enige personeelsle den over te plaatsen van de ene faculteit naar een andere". In andere landen werkt de gezondheidszorg doelmatiger en alleen als in Nederland onderzoekers en "gewone medici" meer gaan samenwerken, komen we in Nederland een stapje vooruit, aldus de Rotterdamse hoogleraar. SCHIPHOL (GPD) - De twee meisjes, Karin Sack (19, midden) en Saskia van Deutékom (21, links), die veertien dagen geleden in de Griekse hoofdstad Athene tot 15 jaar voorwaardelijke ge vangenisstraf werden veroor deeld wegens het smokkelen van 18 kilo heroine zijn gisteren op Schiphol aangekomen. Ze werden onmiddellijk door de marechaus see naar een afgelegen plaats op de luchthaven gebracht, waar de familie van het tweetal op hen wachtte. De meisjes wilden niemand te woord staan. Via een zij-uitgang verlieten Karin, Saskia en fami lie de luchthaven Schiphol. Er was nog wel een poging gedaan het tweetal naar het perscentrum te krijgen, maar de meisjes bleven weigeren vragen van journalis ten te beantwoorden. Volgens een woordvoerder van de mare chaussee krijgen de meisjes geen extra politiebescherming. Ze hadden daar wel om ge vraagd. De Griekse advocaat Nicolas Ga- teadis, die Karin en Saskia tij dens het proces verdedigde, zei vorige week in Athene dat er alle reden voor is de meisjes te bewa ken. Volgens Galeadis is de angst gewettigd voor repressaillemaat- regelen uit de wereld van heroï nehandelaren De meisjes kregen immers een voorwaardelijke ge vangenisstraf omdat zij hadden geholpen bij het oprollen van een narcoticasyndicaat. De heroïneaffaire heeft voor de meisjes in Nederland overigens nog wel een staartje. Ze zullen de ze maand voor de Nederlandse rechter ook moeten getuigen in een andere heroïnezaak. ADVERTENTIE ATHENE (GPD) - Vijf Neder landers, twee vrouwen en drie mannen van omstreeks 30 jaar, die zondag met nog vijf toeristen van andere nationaliteit op het Griekse eiland Syros waren aan gehouden wegens naaktzwem- men, zijn gisteren door een drie koppige rechtbank vrijgespro ken. De dienstdoende mare chaussee had volgens de rechters niet kunnen aantonen dat het op treden van de vakantiegangers aanstootgevend was geweest voor de burgerij. Hiermee lijkt Syros zich te hebben geschaard onder de „rekkelijke" eilanden ten opzichte van het probleem van naaktzwemmerij. Griekenland raakt op dit gebied langzamerhand opgedeeld in dis tricten met een strenge en een tolerante reputatie. Het strengst is Kreta, waar kort geleden nog twee Nederlanders tot 15 dagen hechtenis zijn veroordeeld, een straf die daar niet kan worden af gekocht. Op Kreta schijnt de poli tie zich soms zelfs verdekt op te stellen bij afgelegen stukken kust die aspirant-naaktzwemmers in verleiding kunnen brengen. Het andere uiterste is Mykonos, waar twee naaktstranden te vin den zijn en waar ook verder nie mand meer aanstoot neemt aan dit fenomeen. Skiathos, druk be zocht door Nederlanders, heeft zijn „Banana Beach". Rhodos le vert ook niet zoveel problemen meer op bij naaktzwemmen, al werd daar nog niet zo lang gele den een heer tot 15 dagen veroor deeld, waarbij als verzwarende omstandigheid gold dat hij offi cier van justitie was in Bern en dus „beter moest weten". Het eiland Korfoe is nog een twij felgeval, waarbij veel ervan af hangt welke rechter men krijgt. Het noorden van Griekenland is als geheel streng; gisteren wer den bij Igoumenitsa, tegenover Korfoe, twee blote Duitsers tot tien dagen veroordeeld. Theore tisch kan de straf oplopen tot twee jaar, als er aanstootgevend gedrag bij komt kijken. Naakt zwemmen op zichzelf is alleen strafbaar als het in het openbaar gebeurt. De Griekse nationale toeristenor ganisatie pleit al enkele jaren bij de justitiële autoriteiten voor een tolerantere houding tegenover de schaarse kleding van vakantie gangers. Vrijwel dagelijks ver schijnen er berichten in Griekse en buitenlandse kranten over op treden van de politie tegen naar haar mening te veel ontklede toe risten! Verblijfsvergunning DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Haars van justitie heeft maan dag de beslissing genomen de verblijfsvergunning van de uit Indonesië gevluchte Zuidmoluk- se onderwijzer, Docianus Saha- lessy, met een jaar te verlengen. Dit heeft het ministerie gisteren meegedeeld. Men heeft per brief de vreemdelingenpolitie in As sen van de beslissing op de hoog te gesteld. Deze zal op haar beurt Sahalessy inlichten. „Een straffe gin-tonic zou ons wel wapenen tegen de gierende mistral. Daar kwam de steward al. Ik trek de portefeuille voor een kleine tip, maar, o rampspoed, de rukwind is mij voor. Je begrijpt dat ik voor het verdere verloop van de cruise enige benauwenis had. Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd aan om alleen buitenlands geld voor de éérste dagen mee te nemen.... en veilige Amro reischeques voor de rest van uw vakantie! Dat is een rustige gedachte. Want gebeurt daar iets mee, dan heeft u de Amro Teleservice. Hoe werkt dat? Heel simpel. Bij de Amro Bank krijgt u tegelijk met uw reis cheques ook een telefoonnummer mee. Gebeurt er iets met uw reis cheques, dan belt u dit nummer en krijgt u de Amro Teleservice, die binnen de kortste keren geld overmaakt. Telegrafisch. En wat uw bagage betreft, als u een Amro reisverzekering neemt, bent u voor een gering bedrag verzekerd tegen verlies en diefstal. En tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familieomstan digheden naar huis moeten. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij de Amro Bank. DEN HAAG (GPD) - De ucn-fa- briek in Almelo kan nu definitief worden uitgebreid. Dit blijkt uit een brief die minister Van Aar- denne (economische zaken) aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Bij het schrijven is ook een afschrift gevoegd van de „Letter of intent" betreffende de levering van verrijkt uranium aan Brazilië. In die brief, die Urenco Nederland al op 5 juli van de re gering ontving, staan de voor waarden waaronder uranium aan Brazilië geleverd mag worden. Als voornaamste voorbehoud voor levering is de verklaring van premier Van Agt tijdens het Urenco-debat op 29 juni in de Tweede Kamer opgenomen. D;e kwam erop neer dat er pas een exportvergunning aan Urenco verleend zal worden wanneer ten tijde van de levering vaststaat dat er voldoende zekerheid is dat overeenstemming zal zijn bereikt over een deugdelijk opslagregi me. De fabriek in Almelo kan nu wor den uitgebreid tot een verrij kingscapaciteit van 600 ton. Mi nister Van Aardenne schrijft de Tweede Kamer dat in de ont werpbegroting van economische zaken al een post voor de uitbrei ding van de fabriek is opgeno men. Het ucn zal volgens dit ont werp een staatsgarantie krijgen voor door het bedrijf aan te trek ken vreemd kapitaal. De PvdA-Tweede-Kamerfractie vindt de waarborgen voor leve ring van verrijkt uranium aan Brazilië onvoldoende. Volgens de PvdA bevat de „Letter of in tent" na het Urenco-debat weinig verrassends meer. De brief maakt duidelijk dat als het aan het kabi net-Van Agt ligt, Brazilië op ver rijkt uranium kan rekenen, aldus de PvdA. De voorwaarden waar van de Letter of intent melding maakt, slaan op de waarborgen- overeenkomst van begin 1976. Volgens de PvdA-fractie had wat dat betreft de brief al twee jaar eerder geschreven kunnen wor den. De overeenkomst van begin '76 en ook de daaropvolgende van januari 1978 werd door een brede kamermeerderheid als onvol doende beschouwd om in te kunnen stemmen met de leverin gen aan Brazilië. Volgens de PvdA wilde de Kamer de zeker heid dat in 1981 op het moment van levering een plutoniumop- slagregime tot stand zou zijn ge komen. Nu wordt door premier Van Agt het voorbehoud ge maakt dat in 1981 voldoende ze kerheid moet bestaan dat in 1986, ten tijde van de opwerking, over eenstemming is bereikt over een dergelijk regime. De PvdA-frac tie blijft een en ander onaan vaardbaar vinden. Kritiek heeft de PvdA-fractie voorts dat de Tweede Kamer niet het laatste woord heeft in de Urenco-kwestie. De PvdA-fractie kondigt aan opheldering te zullen vragen over de positie van het parlement in deze zaak. Het CDA is blij met de brief van minister Van Aardenne. De Let ter of intent bevat duidelijk het voorbehoud waarom door het CDA was gevraagd tijdens het Urenco-debat van juni. De CDA- Tweede-Kamerfractie realiseert zich dat het de nodige inspanning zal kosten om tijdig zekerheid te krijgen over een toereikend plu- toniumregime. De fractie herin nert dan ook aan de suggestie van fractieleider Aantjes om de be noeming van een ambassadeur met een speciale opdracht te overwegen. CDA-woordvoerder Van Houwelingen verklaarde gisteravond eveneens verheugd te zijn dat het kabinet de voor waarden in de Letter of intent heeft opgenomen, waarom het CDA tijdens het Urenco-debat had gevraagd. Volgens Van Houwelingen is er nu nog geen zekerheid dat de levering hoe dan ook doorgang zal vinden. Dat hangt af van de waarborgen die bereikt zullen worden omtrent het opslagregime, aldus Van Houwelingen. Het kabinet maakte destijds in het kamerdebat ook nog twee voor behouden van volkenrechtelijke aard. Onder meer moet zekerheid bestaan dat de levering van het uranium zal gebeuren volgens de bepalingen van de waarborgen- overeenkomst tussen Brazilië, de Bondsrepubliek en de interna tionale organisatie voor atoom energie. Deze verklaring werd op 26 februari 1976 onderte kend. Ook wil het kabinet zekerheid dat bij de aanvragen voor een uit voervergunning de Duitse autori teiten de in internationaal ver band overeengekomen controles op de uit Nederland ingevoerde zendingen overnemen. Als be wijs dient de Bondsrepubliek een importcertificaat af te geven. Koekoek een "hobby-boer" LIENDEN (ANP) - Boerenpartijleider Hendrik Koekoek mag zich niet in het agrarisch gebied van de Betuwse gemeente Lienden vestigen. Op advies van de provinciale landbouwkundige dienst in Gelderland heeft het Liendense gemeentebestuur de aanvraag van boer Koekoek om een bouwvergunning afgewezen omdat hij aangemerkt wordt als een „hob by-boer". Dit houdt in dat Koekoek niet kan aantonen dat hij in Lienden een reëel agrarisch bedrijf gaat beginnen. Daaronder wordt verstaan een bedrijf waaruit een agrariër zijn belangrijkste inkomsten haalt. Vooral in de Betuwse gemeente Lienden wil men voorkomen dat zoge naamde hobbyboeren land opslokken ten nadele van mensen die hun hoofdberoep in de agrarische sector hebben of zich dat willen verwei-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7