Straks (weer) naar school: voor veel kinderen hele stap [PUBLIEK Lissenaren bouwen streekfeest VARIA WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 De nog geen jaar geleden opgerichte en inmiddels tot 190 leden uitgegroeide oudheidkundige vereniging Rijnsburg presenteert zich deze week voor het eerst naar buiten met een tentoonstelling in het schoolge bouw aan de Koningin Wilhelminastraat. zien aan het begin van üe^e eeuw. Veel dorpsgezichten maar ook de nodige portret ten, onder andere van de laat ste beheerder (weesvader) van het voormalige Rijns- burgse weeshuis. Dat er in de afgelopen dertig De hoodfdmoot van de exposi tie bestaat uit foto's, waarvan maar een deel behoort tot de eigen collectie. Het gemeen te-archief stond er de nodige af en ook particulieren gaven foto's in bruikleen. De prenten laten het Rijnsburg Onder meer dit krijgstuig is te zien op de eerste tentoonstelling die de plaatselijke historische vereniging heeft opgezet in Rijns- burg. jaar in Rijnsburg enorm veel tegen de vlakte is gegaan komt goed tot uiting op een overzichtskaart van gemeen tewerken, waarop de totale bebouwing in het dorp eind veertiger jaren staat aangege ven. Wat sedertdien onder de slopershamer viel is blauw gekleurd. Op de tentoonstel ling zijn ook vier tegels te zien, het enige gave kwartet dat destijds kon worden op gediept uit de voorraadkelder van de lang geleden afgebro ken raapoliemolen aan het Rapenburg. Rijnsburg bond vijftien jaar geleden vriendschapsbanden aan met het Duitse plaatsje Siegen. Het museum daar heeft in het kader van deze tentoonstelling tijdelijk één en ander afgestaan. Onder meer een achterlader, een pi stool, degen en hellebaard. Niet bar groot De oudheidkundige vereniging mag zich weliswaar verheu gen in een groot ledental, de oogst aan "Rijnsburgs an tiek", geschikt om te plaatsen in een oudheidkamer, is tot nu toe niet bar groot. "Af en toe staan particulieren iets aan ons af', zegt secreta ris Vink, "maar alles bij elkaar is het nog niet erg de moeite waard. Ik denk dat we ons eerst maar eens waar moeten maken als vereniging en dan wordt de animo om iets af te staan mijns inziens vanzelf wel groter". De tentoonstelling is deze week elke avond te bezichtigen tus sen zeven en negen uur, be halve morgen en zaterdag dan zijn dé openingstijden tussen tien en twaalf uur 's morgens en twee en vijf uur 's middags. Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Drie Lissenaren, een bollen- en dahliakweker, een kantoor bediende en een huisvrouw, bieden a.s. zaterdag de inwo ners van de bollenstreek een culturele feestdag aan, be taald uit eigen knip. Het trio, Wout Ruigrok, Jan van der Pol en Trudy van der Eerden, mag van de gemeente Lisse gebruik maken van het par keerterrein aan de Grachtweg waar die dag, van 's morgens acht tot 's avonds acht het no dige te beleven zal zijn. De drie hebben het feest op po ten gezet "om het grauwe leefpatroon van de doorsnee- bollenstreker voor een dag te doorbreken". Of, zoals Jan van der Pol het omschrijft "om een steentje bij te dragen aan de culturele bewustwor ding van de streek". Volgens hem is het daar treurig mee gesteld, vooral in Lisse. Hij zegt "Dat blijkt voor ons onder meer uit het feit dat we bij het gemeentebestuur te vergeefs hebben aangeklopt voor een bijdrage in de kos ten. Je zou toch zeggen dat ze voor zo n groot evenement over de brug willen komen. Per slot van rekening heeft men er een speciaal potje voor. Maar ons feest blijkt daar om de één of andere duistere reden weer net bui ten te vallen.Nou ja, dan draaien we zelf maar voor de kosten op". De weinig toeschietelijke op stelling van de gemeente Lis se betekent overigens niet dat de drie kans lopen zich met hun culturele feestdag finan cieel behoorlijk in de vingers te snijden. De post "uitgaven" op hun begroting vermeldt een bedrag van slechts drie honderd gulden. Dat komt omdat geen van de deelne mende artiesten een honora rium heeft bedongen. Het organiserende trio heeft zich verzekerd van een non stop muzikaal achtergrondje. Daar staan zaterdag borg voor de Noordwijkse formatie Tranquillitas, de groep Graag uit Amsterdam en Gazeuse, vijf muzikale Lissenaren die kortgeleden hun eerste plaatje lieten persen. In de tussentijd kunnen belang stellenden goochelaar Jos Bemelman aan het werk zien of kijken naar de in Lisse wo nende cabaretier Cees van Ooyen. Expositie Voorts is er een expositie van werken van Lissese kunste naars, men kan volksdansen, er is een poppenspel, demon straties weven en spinnen en Trudy van der Eerden reser veert op het parkeerterrein een hoek waarin men zich creatief kan uitleven met klei, 1 verf, wol, plaksel en krijt. De Lissese horeca heeft toege zegd kelen te komen smeren met Oud-hollandse drankjes. Tijdens de culturele feestdag wordt ook het boekje "bol lenstreek ballaads" ten hoop gehouden, een kleine verza meling gedachtebrouwsels van de drie schrijvende Lis senaren Willem Ruigrok, Wout Ruigrok en Gerard Schoenmaker. Veel zal zaterdag afhangen van het weer. Bij regen valt het festijn bijna zo goed als zeker in het water. Er is geen alter natief. Er is nog wel uitgeke ken naar een geschikt over dekt onderkomen. Maar al leen de bloembollenveilingen Hobaho en HBG kwamen in aanmerking. Die kunnen ech ter in deze drukke bollentijd geen vierkante meter missen. Chris Koomen ..hoofd-arrangeur Streekgenoten maken "show" in Zweden De Vereniging Nederlandse Bloemisterij heeft vier ar rangeurs uitgenodigd om binnenkort aan de slag te gaan op een in het Zweedse Malmö te houden interna tionale bloemen- en bomen- tentoonstelling. Tot hoofdarrangeur over de bloemisterijprodukten (hieronder valt bijna het to tale assortiment aan wat in Nederland op bolbloemge- bied wordt geproduceerd) is aangesteld Warmonder Chris Koomen. Hij krijgt as sistentie van onder andere Noordwijker Willem Sieme- rink en Hazerswoudenaar Dick Baelde. Een arrangeur uit Zoetermeer completeert het kwartet. De vier verzorgen de presenta tie van 200 vierkante meter tentoonstellingsruimte. Op 18 augustus wordt de ten toonstelling geopend. Om dat de arrangementen re gelmatig moeten worden ververst blijven de vier tot aan de sluiting op de 27e, in Malmö. DEN HAAG - Het kan nog een paar weken aanlopen, maar onherroepelijk komt het moment naderbjj dat de schoolbel weer dwingend gaat luiden en de grote vakantie wordt opgeslagen in de herinnering. Duizen den leerlingen maken zich gereed om aan een nieuw schooljaar te beginnen. Voor velen is dat gewoon over gaan. Het merendeel kent het ritme vakantie-school, weet ongeveer wat er te verwachten is. Maar er zijn ook kinderen voor wie dat nieuwe schooljaar een grote zwarte vlek is, vol onzekerheden. Voor de kleuters bijvoorbeeld die hun vertrouwde spellokaal, juf en soms klasgenootjes moeten op geven, omdat de overstap naar de lagere school moet worden ge maakt. En voor de ex-zesdeklas- sertjes die hun vaste onderwijs kracht en regelmatige schooltij den inruilen voor wisselende aantallen docenten en dito lesu- Extra moeite Dergelijke overgangen kunnen voor kinderen bergen van de eer ste categorie zijn waar levens groot tegenop wordt gezien. Een goede communicatie tussen ou ders, kind en school voorkomt echter een hoop narigheid, is es sentieel voor de ontwikkeling van het kind, zeggen de onder wijsdeskundigen drs. Marian Polderman en Harrie van den Hout van het Haags Centrum voor Onderwijsbegeleiding. Omdat die drempel er nu eenmaal nog ligt, moet in eerste instantie veel aandacht worden besteed aan de voorbereiding op een nieuwe schoolvorm en vervol gens, als het schooljaar van start is gegaan, aan de begeleiding. Van den Hout vindt, dat er te genwoordig al veel extra moeite wordt gedaan om ouders en kind dichter bij de school te bren gen. „De school wil over het algemeen geen bastion zijn en in heel Ne derland bestaat zo langzamer hand wel de bereidheid om on derwijssystemen juist ten behoe ve van het kind op elkaar te laten aansluiten", zegt hij. Daarbij komt het voorlopig vooral nog op de fantasie van de scholen aan, want een landelijke uniforme re geling voor bijvoorbeeld de inte gratie van het kleuter- en lager onderwijs tot èèn nieuw basison derwijs zal niet voor 1983 afko- Van den Hout; „Veel scholen heb ben zo hun eigen manieren om drempels te slechten. Vaak laat men de kinderen vooraf kennis maken met de nieuwe onderwij somgeving, vindt er een uitwis seling plaats van werkactivitei- ten en worden werkvormen op elkaar afgestemd". Bovendien, aldus Marian Polderman, kan het lager onderwijs de overstap mi nimaliseren door de spelsituatie van de kleuterschool nog enige tijd nadien te handhaven. Verder zou de leerkracht de manier kun nen overnemen waarop het kind door de kleuterleidster werd be naderd. Van den Hout: „Een simpel voor beeld. Een kleuterleidster ge bruikt zelden verkleinwoorden, spreekt nooit over jasje, pot loodje, terwijl de onderwijs kracht op de lagere school daar toe sneller geneigd is. Een kind tegemoet treden is gebruikma ken van zijn manier van leven en dat is nog èèn groot spel". Belangstelling Uiteraard is er een belangrijke rol weggelegd voor de ouders. Zij moeten zich echter wel realiseren dat de school zoals zij die gekend hebben niet meer bestaat. Het onderwijs van vroeger is niet meer te vergelijken met dat van vandaag. Ook de emotionele be leving van destijds is achter haald, constateert Van den Hout. „Voor ouders van schoolgaande kinderen geldt dat zij zich meer dan ooit kunnen bezighouden met het onderwijs dat hun kind krijgt. Hun belangstelling is daarbij hèt centrale punt. Zij moeten hun kinderen stimuleren en er voor zorgen dat zij thuis met hun belevenissen en problemen terecht kunnen". Hij zegt dat de binding tussen ouder en school vooral in het eerste schoolj aar vrij groot is en dat de ouder daarom sneller bereid is met de school samen te werken. „Er zit veel wat ik wil noemen: opgebolde ener gie. Men kan die kwijt door dui delijk aan de school te vragen waarmee men helpen kan. Een moderne school zal zulke vragen zeker niet onbeantwoord la ten". Mevrouw Polderman en de heer Van den Hout pleiten voor een mogelijkheid tot voortzetting thuis, in spelvorm en gesprekjes, van het schoolgebeuren en voor het samen verwerken van teleur stellingen en belevenissen. Want: „Lezen na èèn week kan echt nog niet, al denken veel kinderen dat wel. Ze gaan vol verwachting naar school en herkennen al snel woordjes aan het woordbeeld. Maar dat is niet het echte lezen. Ouders moeten ook niet te vlug prestaties vragen, wel de produk- ten waar de kinderen mee thuis komen bewonderen. Geef de school zeker in die eerste fase de kans het kind te leren lezen, te leren rekenen door middel van spelsituaties en nog niet door het opdreunen van rijtjes". Speelhoekje Dat zijn toch wel zaken die de ou ders moeten weten, vinden de mensen van het Haags Centrum. Zij benadrukken, dat kinderen thuis - hoe beperkt de mogelijk heden ook mogen zijn - de be schikking moeten hebben over een eigen speel-, huiswerk- of re creatiehoekje, waar ze zich even kunnen terugtrekken in hun ei gen leefwereld. De overstap van lagere school naar voortgezet on derwijs is zo mogelijk nog groter dan de overgang van kleuter- naar lager onderwijs. Dat geldt zowel voor ouder als kind. Voor het kind, omdat het nu écht uit de vertrouwde omgeving vertrekt. Het komt terecht in een groot ge bouw, heeft honderden mede scholieren en krijgt les van meer dere leerkrachten. Het zal zich opnieuw moeten waarmaken en soms tot de conclusie komen dat anderen meer of minder leerstof beheersen. Maar ook voor de ou ders treden veel veranderingen op en wel omdat de overgang naar het voortgezet onderwijs te vens een begin is van een losma- kingsproces. Van den Hout: „Dat is een moeilijk moment voor de ouders. Zij zul len door belangstelling te blijven tonen veel kunnen opvangen. Met name geldt dit voor nieuwe vriendschappen. Bovendien zullen zij ervaren dat de kinderen hen dwingender tegemoet tre den. Wij moeten van de school dit of dat., en alle kinderen mo gen..., dat soort opmerkingen. Vergeet niet, ouders hebben een zekere machtspositie en een kind voelt dat en zal om z'n zin te krij gen veel uitproberen. De vraag is hoe je dat als ouder opvangt. Ech- Persoonlijk contact Een goed persoonlijk contact tus sen ouder, kind en klassementor, maar ook andere leerkrachten („iedereen is aanspreekbaar") lost veel op, meent Marian Pol derman. Veel feitelijke informa tie over de school en het reilen en zeilen is terug te vinden in de programmaboekjes. Het is essen tieel dat de ouders kennis nemen van de inhoud en er met het kind over praten, vindt zijHet kind zal hierdoor het gevoel krijgen ver trouwd terrein te gaan betreden en moet zowel door ouders en school gestimuleerd worden vra gen te stellen als iets niet duide lijk is. De schoolagenda beschouwt zij als een zeer persoonlijk bezit van het kind. „Vaak staan er persoonlijke notities in die niet voor anderen bestemd zijn. Ouders zullen daar begrip voor moeten hebben en anderzijds duidelijk moeten ma ken dat zij wel een zekere con trole willen hebben op de hoe veelheid huiswerk". Voor elk schoolgaand kind, zo menen bei de onderwijsdeskundigen, is een regelmatig leven (op tijd opstaan, rustig eten, op normale tijden naar bed) zeer belangrijk. Van den Hout: „In vakantietijd raakt dat ritme weieens zoek. Dat geeft niets, maar het is wel zaak dat kinderen uitgerust beginnen aan een nieuw schooljaar. Daar moet dus zeker aan het einde van de vakantietijd aan worden ge werkt. Nu zie je nog vaak, dat kinderen na een paar weken school geestelijk en lichamelijk al vermoeid raken wat leidt tot een terugval in activiteit. Onre gelmatigheid en hangerigheid zijn meestal niet vreemd aan el kaar". „Ouders zijn dan teleurgesteld over de vorderingen en gaan de school daarop aankijken, terwijl die op haar beurt bevoogding naar de ouders toe wil vermijden en zo Vette etenswaar Terloops wijzen mevrouw Polder man en de heer Van den Hout op de eetgewoonten van met name nogal wat leerlingen in het voort gezet onderwijs. Stapels van huis meegenomen brood verdwijnen in vuilnisbakken. Lege magen worden dan gevuld met veel te vette etenswaren. „Ik denk", zegt Van den Hout, „dat veel scholen blij zouden zijn als ze samen met de ouders die uit de hand gelopen eetgewoonten zouden kunnen reguleren". Tot slot willen beide onderwijsbe- geleiders nog kwijt, dat veel ou ders die merken dat de leerstof heel anders van opzet is dan in hun eigen jeugd, een enorme steun kunnen vinden bij biblio theken. Die zijn tegenwoordig zo goed uitgerust, dat ouder en kind zeker dat zullen vinden wat aan sluit bij actuele vragen. LEERT'1 EZÉ\ SCHKV VKN CV O lEÜGD. il£1 FR' rRBKXtTOTDK GRttOSTE VRRÜCD. Straks luidt de schoolbel weer. Het onderwijs van vroeger is niet meer te vergelijken met dat van vandaag. Toch blijft voor veel kinderen de eerste stap in een nieuwe school een stap in een zwarte vlek"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4