Plan voor tweede brug naar het Waardgebied Parkeren probleem in Vreewijk Hortus: ingesteld op massabezoek Verbinding voor fietsers en voetgangers Plan nieuwe tunneltjes Merenwijk Actief in vrije tijd Eis acht maanden voor handel drugs WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 De botanische tuin, nauwgezet aangelegde natuur in het midden van de stad. LEIDEN - De gemeente Leiden wil aan de zuid zijde van het industrie terrein De Waard een brug aanleggen voor fiet sers en voetgangers. De dienst gemeentewerken heeft een plan ontwik keld voor een beweegbare houten brug over de Nieuwe Rijn. De verbinding zou vanaf het Waardgebied in het ver lengde van de Admiraal Banckertweg moeten ko men en dan aan de over zijde aan het Utrechts Jaagpad tussen Cathari- nastraat en Rijnstroom- straat aansluiting moeten geven op de Hoge Rijn dijk. Voor de aanleg van de voetgangers- en üetsbrug over de Nieuwe Rijn wil de gemeente ongeveer een half miüoen (461.000 gulden) uit trekken. Burgemeester en wet houders hebben inmiddels met het plan en de kosten ingestemd. De uitvoering is nu verder afhan kelijk van de instemming van de gemeenteraad. Opklapbrug De brug over de Nieuwe Rijn is door de dienst gemeentewerken ontworpen als een dubbele hou ten opklapbrug. Met deze karak teristieke vorm sluit de brug aan bij de omgeving van de Nieuwe Rijn. De brug moet opklapbaar zijn vanwege het scheepvaart verkeer over de Nieuwe Rijn. De aanleg van de brug betekent een belangrijke verbinding voor het voetgangers- en fietsverkeer. Het industrieterrein De Waard is tot nu toe slechts aan één kant (bij de Lage Rijndijk) via de Sumatra- straat ontsloten. Met de aanleg van een tweede brug ontstaat voor voetgangers en fietsers een directe verbinding tussen De Kooi en de omgeving Professo- renwijk. Geschrapt In het verleden dacht de gemeente op deze plaats een volwaardige brug- dus ook voor autoverkeer - aan te leggen. De plannen voor deze zogenoemde Admiraals- brug zijn echter later definitief geschrapt. Nog begin dit jaar werd de gemeente echter aange klaagd dat zij hiermee in gebreke bleef. De bezwaren kwamen van Bredero Vast Goed uit Utrecht, die een deel van het industrieterrein De Waard in exploitatie heeft. Vol gens Bredero was de gemeente op grond van de exploitatie-over eenkomst voor De Waard ver plicht tot aanleg van een tweede brug (naast de Sumatrabrug) naar het Waardgebied. Niet erkend De bezwaren van Bredero zijn nooit door de gemeente Leiden erkend. De gemeente heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat de tweede brug niet verplichtend in de exploitatie-overeenkomst voor het Waardgebied was opge- Volgens een woordvoerder van de gemeente he.eft Bredero het in middels verder bij zijn bezwaren laten zitten. "Na ons antwoord hebben we nooit meer iets ge hoord. Men zal zich er dus wel bij neergelegd hebben", zei men gis teren van de kant van de gemeen te. Een woordvoerder van Bredero be streed echter dat de zaak al uit de wereld is: "Er loopt nog steeds een procedure", zei hij. Hoe het daarmee staat wilde men van de kant van Bredero overigens niet meedelen. Op de plannen van de gemeente om alleen een voet gangers- en fietsbrug aan te leg gen in plaats van een volwaardige brug had het bedrijf verder geen commentaar. Het ontwerp voor de dubbele ophaalbrug over de Nieuwe Rijn naar het industrieterrein De Waard. Wijkcomité wil pasjesregeling LEIDEN - Het verkeer is vol gens wijkcomité Vreewijk het grootste struikelblok in de wijk. De parkeerproblemen die het verkeer met zich mee brengen zijn nu al nijpend en zullen, als de bouw van het Wite Singel-Doelenplan eenmaal van start is gegaan, alleen nog maar groter wor den. Als meest dringende wens voert het comité in het "wensen en vragen"-lijstje dan ook aan de invoering van een pasjesregeling, waardoor alleen de bewoners en de gas ten (indien in het bezit van een pasje) de auto in de wijk kunnen stallen. De pasjesre geling zou dan gelden voor de ongeveer 2600 inwoners van het gebied, dat wordt be grensd door de Rijn- en Schiekade, het Haagplein, de Haagweg (tot spoorwegover gang), Witte Singel en de Jan van Goyenkade. Wat het verkeer zelf betreft moet volgens het comité het doorgaand sluipverkeer van en naar Zuid-West uit alle straten, dus ook uit de Rijn en Schiekade, worden ge weerd. De hele wijk moet au- toarm worden gemaakt. Ook acht het wijkcomité de Witte Singel niet geschikt voor het doorgaand verkeer. Zowel de Singel als de Haagweg moe ten voor het langzame ver keer veiliger worden gemaakt door voorzieningen voor fiet sers aan te brengen en over steekplaatsen bij o.m. de Vreewijkbrug te creëren. De Jan van Goyenkade en Wou- terenbrug moeten fietsroutes worden. Ook bij de bewoners leeft de wens om de tweede helft van de gedempte Trekvliet open te graven. De voorgestelde buslijn zal dan over de Trekvliet worden geleid in plaats van over de Rijn-v en Schiekade. Het extra verkeer dat de bouw van het universi teitscomplex met zich mee zal brengen moet over de Witte Singel worden geleid en wel over dat gedeelte waar de minste mensen wonen. Op de gedempte Trekvliet zal, vol gens het comité, een strook langs de Rijn- en Schiekade vrijgehouden moeten worden van bouwaktiviteiten en door begroeiing van het bouwter rein worden gescheiden. Bo vendien wordt op korte ter mijn de aanleg van een stoep op de Rijn- en Schiekade be pleit. Wat de overige knelpun ten in de wijk betreft moet het speeltuintje Oud Hortuszicht blijven en aanzienlijk worden verbeterd en moet de be schikbare speelruimte voor de jeugd worden uitgebreid met een strook op de gedemp te Trekvliet. Het wijkcomité hoopt met het Vijfhovenhuis en het wijkcomité Tuinstad- Staalwijk te gaan praten over de realisering van een eigen buurthuis. In samenwerking met Staalwijk zal ook een zgn. telefoonketen worden opge zet voor de ouderen in de wijk. Voor het vierde achtereenvolgende jaar krijgen wijkcomite's en buurtverenigingen de gelegenheid hun wensen en vragen die in de eigen wijk leven kenbaar te maken aan de gemeente. De Welzijnsraad bundelt in de maanden juli en augustus die wen sen en vragen, waarna ze de gemeenteraad worden aangebo den. Tijdens speciale hoorzittingen kan dan zowel van de kant van de gemeente als van de wijken één en ander worden toegelicht. In deze kolommen worden telkens de verlangens van één wijk in ogenschouw genomen. Vandaag is dat Vreewijk. Het speeltuintje dat verscholen ligt tussen de Witte Singel en de Rijn- en Schiekade. LEIDEN - In de Merenwijk komen nog twee nieuwe tunneltjes. Bur gemeester en wethouders van Leiden hebben de directeur ge meentewerken opgedragen op korte termijn een plan uit te wer ken voor een tunneltje onder de Veluwemeerlaan bij het Broek plein en onder de Ketelmeerlaan bij de Arendshorst. Het tunneltje bij het Broekplein dient vooral als voorziening voor en naar de verschillende scholen, - die in deze omgeving gevestigd zijn. Het tunneltje bij de Arends horst is bedoeld om een veilige verbinding tussen dit deel van de Leedewijk en het centrale deel van de Merenwijk - met het win kelcentrum - te i Voor morgen staat er bij de Leidse club- en buurthuizen het volgen de te gebeuren: Jeugddorp, Voorschoterweg - Ma quette maken, F ietshindernis- wedstrijden vanqf 9.30 uur. Zevensprong, Bernhardkade - Wa ter-zeskamp op het terrein achter het Gezondheidscentrum, vanaf 9 Vijfhovenhuis, Hoflaan - Excursie, bestemming (nog) onbekend. Op Eigen Wieken, Valkenpad - In stuif's morgens, 's middags "ver rassingsmiddag" vanaf 14 uur. Morschwijck, Topaaslaan - Pop penkast van 14 tot 1530 uur. LEIDEN/DEN HAAG - De officier van justitie bij de Haagse recht bank heeft acht maanden gevan genisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, geëist tegen een 21-ja- rige leerling-verpleger uit Leiden wegens overtreding van de opiumwet. De jongeman had zich schuldig gemaakt aan het ver handelen van hasj en hennep preparaten. De handel voltrok zich in woningen aan het Noordeinde en aan de Plantage, waar een flinke klan tenkring was opgebouwd. Vol gens de verpleger was hij ermee begonnen, omdat het spul dat soms in Leiden verkocht werd van slechte kwaliteit was en bo vendien te duur. "Met uw handel haalde u het paard van Troje bin nen in Leiden", aldus de presi dent van de rechtbank, mr. C. Berkhout. De jongeman was de handel ook begonnen om aan geld te komen. Hij had ontslag genomen uit de inrichting waar hij werkte en omdat hij geen beroep wilde doen op de sociale dienst was hij de handel gestart. Zijn raadsman mr. Hamer zei dat hij nu weer naar werk solliciteert. Hij vroeg een verlaging van de strafmaat en onmiddellijke invrijheidsstel- ling. Tegen de vriendin van de verple ger, die in het bezit zou zijn ge weest van 202 gram heroïne, eiste de officier 200 gulden boete, maar haar raadsman bepleitte vrij spraak. Vonnis op 15 augustus. "We hebben hier onze vaste klanten, moeders met jonge kinderen en ook 65-plussers die ons als pleisterplaats héb ben. Die jonge kinderen zie je hier leren lopen en je stelt je dan zo voor dat ze later hier gaan studeren, biologie. Dan is die hortus toch een heel be langrijk ding in hun bestaan geweest". De Hortus Botanicus van de Leidse universiteit is in elk geval in het bestaan van hor- tulanus (tuinman dus) Bruinsma een heel belangrijk ding. Voor zo'n dertig tot veer tigduizend anderen jaarlijks vormt de tuin een leuk uit stapje. Niet meegerekend de ongeveer achtduizend mensen die in groepsverband komen en op aanvraag een rondlei ding krijgen, en de duizenden studenten die er met hun col legekaart altijd gratis en voor niets in mogen. Bruinsma: "We zijn niet op massabezoek ingesteld en willen dat ook niet stimuleren tot in het oneindige. Een en kelezondag met 450 bezoekers zoals we die gehad hebben, is een geweldige dag voor ons. Een paar jaar geleden had den we een fuchsiatentoon stelling waar in anderhalve dag zevenenhalf duizend mensen kwamen. De politie stond het op het Rapenburg te regelen. En nop steeds moet ik horen: Bruinsma, dat had je slecht geregeld man". De hortus is er in de eerste plaats ten dienste van de universi teit, maar vanaf het begin van haar bestaan heeft de tuin altijd opengestaan voor het grote publiek.In 1594, toen Carolus Clusius directeur van de universiteit was, werd de tuin ten dienste van de medi sche studie ingericht. Lang zaam maar zeker is de na druk echter komen te liggen op plantkunde en nu hoort de- hortus bij de subfaculteit, biologie. Die eerste Clusiustuin was 31 bij 40 meter groot en lag bij de ingang van de huidige hortus. Het enige wat daar nog van over is is de Goudenregen bij de ingang. Hij is in 1601 ge plant en komt nog elk voor- j jaar in bloei. De Clusiustuin zelf is op tweederde van de oorspronkelijke grootte gere construeerd op een stuk grond aan de 5de Binnenvestgracht. Men kan er komen vanuit de Hortus via een brug. De tuin van Clusius was een bonte verzameling van meer dan duizend verschillende plantensoorten, die in recht hoekige perkjes naast elkaar stonden. De huidige hortus is voor het grootste deel land schappelijk ingericht. In de systeemtuin staan de plantjes wel keurig in perkjes naast elkaar, maar dan ook alle va riëteiten van een soort bij el- kaar. Ook in de kassen zijn vele telgen uit één plantenfa- milie bij elkaar te vinden1 zo als de Cycas-achtigenJBro- melia-achtigen, Varens, Or chideeën enz. Van sommige tropische panten zult u zeggen: is dat nu zo bij zonder, die heb ik ook in de vensterbank staan. Vroeger was dat inderdaad heel bij zonder, maar nu door de steeds korter geworden af standen tussen de wereldde len, komen veel van die plan ten hier als kamerplant voor. Vooral in de kassen is merkbaar dat de hortus kampt met ruimtegebrek voor de zesdui zend soorten tellende planten- collectie. Maar het plan om de hele hortus te verhuizen naar de Leeuwenhoek, een terrein in Oegstgeest, is toch van de baan. De universiteitsraad heeft zich uitgesproken voor handhaving van de hortus waar hij nu is. Hortulanus Bruinsma: "Ze zijn bang dat de tuin anders af glijdt tot openbaar groen. Want het schijnt altijd een aantal bezoekers tot gappen uit te dagen. We zijn nu al ge dwongen een aantal kassen voor het publiek gesloten te houden. Persoonlijk zou ik het liefst alles openhouden. We hebben een heleboel te bieden aan allerlei soort publiek, en we merken dat de behoefte aan voorlichting de laatste jaren groter geworden is. We willen daar dan ook wat meer aan toegeven, wat meer eti ketteren, met pijlen en een papieren rondleiding. Dus- iets meer geven dan de weten schappelijke namen alleen. We zijn daar nu mee bezig voor wat betreft de econo misch belangrijke planten uit de tropen. De banaan zie je niet zo snel over het hoofd, maar de pinda misschien wel Er zijn 600 botanische tuinen op de wereld die zoals die in Lei den verbonden zijn aan een universiteit. Die van Leiden is de oudste van NederlandMet de andere tuinen is een voort durend contact ondermeer via de jaarlijkse zaadlijsten, op basis waarvan zaden wor den uitgewisseld. Zo groeit en bloeit de hortus maar door. Een waardevol stukje natuur (nauwgezet aangelegd wel iswaar) in het centrum van de stad,al merkje daar niets van als je er ronddoolt ADVERTENTIE ontwikkelen en afdrukken van uw kostbare vakantiefoto's? bij foto wamsteker goed en snel foto wamsteker Goud voor Rhododendron-deskundige uit Leiden LEIDEN - Dr. H. Sleumer, tot zijn pensioen in 1971 wetenschappe lijk hoofdambtenaar bij het Rijksherbarium van de Leidse universiteit, heeft van de Ameri can Rhodondendron Society een gouden medaille gekregen voor zijn baanbrekend werk op het gebied van de zg. Ericaceae en Dr. Sleumer was professor aan de universiteiten van Berlijn en Tu- cuman en bleef ook na zijn pen sionering als honorair medewer ker verbonden aan het Rijksher barium. Een belangrijk deel van zijn leven besteedde hij aan on derzoek van vooral de Maleise Rhododendrons, waarvan onge veer driehonderd soorten be staan. Bijna honderd soorten ontdekte de Leidse wetenschapper, die veel moeite heeft gedaan om deze Rhodondendron toegankelijk te maken voor de sierteelt. Van de zaden en stekken die h« meenam van zjjn talrijke expedi ties in tropisch Azië, en vooral in Nieuw-Guinea, stelde hij er een aantal beschikbaar aan sierteel- centra in Boskoop en ook in de Verenigde Staten en Australië.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3