President Eanes geeft partijen een laatste kans mebkcbb Beschuldigingen in zaak moord op Letelier Parijse politie woedend over uitwijzen Irakezen Bomaanslag in Buenos Aires 1.78 Kabinetscrisis Portugal Indonesië: diplomaten met valse diploma's Franse verkeers leiders willen actie hervatten WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 PAGINA 13 WASHINGTON (UPI) - Een federale ge rechtelijke jury in Washington heeft gis teren het voormalige hoofd van de Chi leense geheime politie (,Dina') formeel beschuldigd van het geven van de op dracht tot het uit de weg ruimen van de voormalige Chileense minister van bui tenlandse zaken en ambassadeur in Washington, Orlando Letelier. Nog zeven personen zijn door de jury be schuldigd van medeplichtigheid aan de bomaanslag in de Amerikaanse hoofd stad. Aan de uitspraak van de jury, gedaan ten overstaan van rechter William Bryant, is een onderzoek van twee jaar voorafge gaan dat alles had om het tot een botsing tussen de Verenigde Staten en de huidi ge Chileense regering van generaal Au- gusto Pinochet Ugarte te laten komen. Van de zijde van het openbaar ministerie werd vernomen dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken on- middelijk een diplomatieke nota naar Santiago zou sturen waarin zou worden verzocht op de aanhouding en opsluiting van Juan Manuel Contreras, ex-hoofd van de geheime politie, van Pedro Espi- noza, ex-directeur van de afdeling ope raties van Dina, en een voormalige agent van het apparaat. Later zullen de Verenigde Staten het pro ces van uitlevering in werking stellen, krachtens het uitleveringsverdrag dat beide landen hebben. De drie mannen worden elk op vijf punten van moord beschuldigd. Elk punt op de aanklacht kan tot levenslange gevangenisstraf lei den. Letelier was een intiem medewerker van wijlen de marxistische president van Chili, Salvador Allende, en hij diende als ambassadeur van Chili in de Verenigde Staten. Hij was een onverzoenlijk tegen stander van het huidige bewind in San tiago dat Allende ten val bracht en hij woonde in ballingschap in Washington toen hij stierf. Hij en zijn medewerkster, mevrouw Ron nie Moffitt, werden gedood toen, op 21 september 1976, een bom ontplofte in de auto waarin zij reden. Behalve de ex-medewerkers van de Chi leense geheime dienst worden in de vijf tien bladzijden tellende aanklacht ook vijf Cubanen genoemd, van wie vier moord ten laste wordt gelegd. Er staat in dat Contreras, „hetzij als enige of in samenwerking met anderen die de gerechtelijke jury niet bekend zijn, op dracht gaf tot de moord op Orlando Le telier". In de aanklacht wordt een zorgvuldig be raamd plan onthuld rond valse paspoor ten voor twee agenten van Dina die zich naar Washington moesten begeven met onderdelen voor een bom die door Cu banen waren gekocht in een warenhuis. Het plan kwam aan het licht nadat de Chi leense regering onder druk van de VS was bezweken en een voormalige agent van Dina, Michael Townley uit Waterloo in Iowa, had uitgeleverd. Townley zou de bom in de auto van Letelier hebben gelegd. De Amerikaan, die met het openbaar mi nisterie heeft meegewerkt, is genoemd als mede-samenzweerder, maar hij wordt niet genoemd in de aanklacht. Men verwacht dat hij vanwege deze me dewerking om het komplot aan het licht te brengen, op een of andere vorm van clementie kan rekenen. Volgens de aanklacht gaf Espinoza de op dracht tot de moord op Letelier door aan Townley en de ex-agent Fernandez. Fernandez kreeg de opdracht naar de Verenigde Staten te gaan en daar Lete lier te gaan schaduwen om aan de weet te komen wat diens gewoonten waren, waar zijn woning lag en waar zijn werk ruimte. Deze inlichtingen moest hij aan Townley doorgeven. Vier Cubaanse beschuldigden - Guillermo Novo, Jose Dionisio Suarez, Alvin Ross en Virgilio Paz - zijn van moord be schuldigd vanwege het verstrekken van „springstoffen, slaghoedjes en man kracht". Volgens de aanklacht vroeg Contreras twee maanden voor de moord aan de militaire inlichtingendienst van Para guay om valse paspoorten voor Townley en Fernandez, zodat ze een niet nader omschreven opdracht in de Verenigde Staten konden uitvoeren. Townley, vergezeld door Paz en Suarez, slaagde erin op 19 september 1976 de bom neer te leggen in Leteliers auto, voor zijn woning in Bethesda in Mary land. De bom ontplofte twee dagen later. Het openbaar ministerie deelde mee dat Ross, Novo en zijn broer Ignacio, die er van wordt beschuldigd dat hij tegen de rechtelijke jury gelogen heeft, in handen van de Amerikaanse politie zijn. Rechter Bryant heeft gemachtigd tot het opspo ren en voorgeleiden van de voortvluch tige Paz en Suarez. LISSABON (GPD) - Wanneer de politieke partijen in Por tugal niet tot een regeerakkoord kunnen komen, zal pre sident Eanes zelf een eerste minister benoemen die een extraparlementair kabinet zal formeren. Dit kabinet zal dan zo gauw mogelijk de noodzakelijke wetgeving moe ten regelen voor het organiseren van nieuwe verkiezin gen. Daarna wordt het aan het parlement overgelaten of de vervroegde verkiezingen gehouden moeten worden of niet. r het hoofdgebouw van de politie tegen de •k President Eanes. JAKARTA (Reuter) - De Indo nesische politie heeft ontdekt dat bepaalde functionarissen van het ministerie van bui tenlandse zaken valse univer sitaire diploma's hebben ge kocht om vooruit te kunnen komen, zo heeft de politie woordvoerder kolonel Dar- mawan Soedarsono gisteren meegedeeld. De valse diploma's, afkomstig van vier Indonesische uni versiteiten, brachten elk 250.000 roepia's 1300) op, zei hij. Vier functionarissen waren er op basis van deze valse do cumenten in geslaagd tot am bassadeurs in het buitenland benoemd te worden. Negen functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken zijn in hechtenis ge nomen omdat zij deze "di ploma's.' hadden gebruikt. Bij de verkoop van die dingen zouden functionarissen van het ministerie van onderwijs en het bureau vten de openba re aanklager in Jakarta zijn betrokken. Een employe bij de Indonesi sche ambassade in Belgrado is teruggeroepen om een ver klaring af te leggen, aldus kolonel Darmawan. Het onderzoek wordt volgens hem bemoeilijkt doordat de twee voornaamste vervalsers zijn overleden, een bij een verkeersongeluk vorig jaar en de ander enkele dagen gele den, door de schok die de ontdekking bij hem had ver oorzaakt, aldus de woord voerder. President Eanes benadrukte in zijn televisietoespraak dat hij op geen enkele wijze de sterke man wil zijn waar door sommige kringen in Portugal op wordt aange stuurd. De politieke partijen in Portugal moeten de democratie nog leren, zei Eanes, en een ei genzinnig ingrijpen van de presi dent zou dat leerproces alleen maar verstoren. Daarom ook zei Eanes geen enkel bezwaar te hebben tegen welke regerings coalitie dan ook, mits die coalitie maar op een meerderheid steunt, samenhangend is en stabiel. Hoewel de standpunten van de po litieke partijen onverzoenlijk lij ken, geeft Eanes hiermee toch nog een laatste kans om een coali tie te vormen. Pas als deze laatste poging mislukt, zal hij naar eigen inzicht een eerste minister be noemen, die met al dan niet par tijgebonden personen een kabi net zal formeren. Onverzoenlijk Het voor de hand liggende ant woord op Eanes' appèl, een ver nieuwing van het regeerakkoord tussen christen-democraten en socialisten, blijft intussen on waarschijnlijk. Hoewel beide partijen bereid zijn tot praten, blijven hun uitgangspunten on verzoenlijk. Het nationale secre tariaat van de socialistische partij zal zich vandaag opnieuw over de situatie beraden. Ook komt van daag de Revolutionaire Raad voor haar wekelijkse vergadering bijeen. Voor het benoemen van een eerste minister zal Eanes opnieuw het advies van de Revolutionaire Raad moeten vragen. Volgens di verse bronnen in Portugal zou een linkse meerderheid binnen de Revolutionaire Raad voor stander zijn van een socialistisch minderheidskabinet. Dat zou een voortzetting zijn van de eerste re- gering-Soares, die vorig jaar de cember ten val kwam. Het advies van de Revolutionaire Raad is echter niet bindend. Het is juist deze mogelijkheid, die president Eanes uitdrukkelijk uitsluit. Na de val van het socialistische min derheidskabinet vorig jaar zou volgens Eanes deze formule defi nitief van de baan zijn. Eanes sloot de mogelijkheid van een coalitie tussen socialisten en communisten niet uit. Hij consta teerde slechts dat de socialisten een dergelijke coalitie zelf niet willen. De Portugese kabinetscrisis is nu in feite ontaard in een persoonlij ke tweestrijd tussen de vorige week afgetreden premier Mario Soares en president Eanes. De socialisten hebben alles gedaan om de versterking van de presi dentiële macht tegen te gaan. Er bestaat dan ook een grote kans dat het door Eanes benoemde ex traparlementaire kabinet door een linkse meerderheid van so cialisten en communisten in het parlement verworpen zal wor den. Aanhangers van het „presi- dentialisme" (Eanes als sterke man) opperden dit weekeinde dat Eanes in dat geval maar zou moe ten aftreden. Mocht het zover komen, dan zijn de ontwikkelingen in Portugal nauwelijks te overzien. Teke nend is de vorming van een so- cialistisch-communistisch blok in de gemeenteraad van Lissa bon. De linkse meerderheid stemde maandag tegen het chris ten-democratische voorstel om een straat de naam „25 Novem ber" te geven. Dit kan worden uitgelegd als een belediging aan het adres van de president. Eanes was immers de militaire leider van de staatsgreep die op 25 no vember 1975 een einde maakte aan het militaire overwicht van de links-radicale Copcon. PARIJS (Reuter) - De Parijse poli tie is woedend over het incident van maandag waarbij aan het einde van de gijzeling in de Iraak- se ambassade bij een schietpartij een Franse politieman en een Irakees werd gedood en de over valler gewond raakte. In een gisteren uitgegeven com muniqué van de politie wordt ge zegd dat de overvaller, die negen mensen in de ambassade had ge gijzeld, zich al had overgegeven en zijn wapen had overhandigd toen de Iraakse veiligheidsfunc tionarissen het vuur openden "om de gevangen genomen terro rist te executeren". De Iraakse ambassadeur is echter een andere mening toegedaan. Hij gaf een verklaring uit waarin hij zegt dat de eerste schoten van straat buiten de ambassade kwamen en dat deze zouden zijn afgevuurd door personen die de overvaller te hulp wilden komen of hem tot zwijgen hadden willen brengen. Hij was tot deze slotsom gekomen na gesprekken met 30 mensen. Frankrijk heeft drie leden van de Iraakse ambassadebewaking met diplomatieke status gisteren uit gewezen. De bewakers kunnen door hun di plomatieke onschendbaarheid niet worden vervolgd. Twee zei den secretaris en de derde atta ché te zijn. Tweehonderd politiemannen de monstreerden bij het hoofdbu reau van politie uit medeleven met hun gedode collega en met de eis dat de drie Irakezen voor de rechter worden gebracht. Daarvoor zou echter de regering in Bagdad hun diplomatieke on schendbaarheid moeten ophef fen. BUENOS AIRES (Reuter/UPI) - Een bomaanslag die gisteren is gepleegd op de woning van admi raal Armando Lambruschini, de nieuwe chef van de Argentijnse marinestaf, heeft het leven ge kost aan zijn vijftienjarige doch ter en twee andere personen. Een bejaarde buurvrouw is een van de slachtoffers en het leger deel de mee dat uit het puin een stof felijk overschot was gehaald. Volgens een legercommuniqué zijn bij de ontploffing tien personen gewond. President Jorge Videla zei in een toespraak ter gelegenheid van het begin van zijn tweede ambts termijn, dat de aanslag de wreed ste was die het 'subversieve ter rorisme' op zijn geweten heeft. De bomontploffing was de hevig ste in acht jaar guerrilla-oorlog in Argentinië. In het legercommuniqué werd een aanval gedaan op internationale organisaties en landen die zich opwerpen als verdedigers van de rechten van de mens en Argenti nië aanvallen vanwege vermeen de schendingen daarvan, maar die "weer niet hun stem hebben verheven namens onschuldige slachtoffers, omdat het niet in hun kraam te pas komt". De Argentijnse politie zoekt naar twee mannen die maandagavond een leegstaand appartement vlakbij dat van Lambruschini binnengingen. Volgens een hos pita hadden de twee mannen zich voorgedaan als agenten van de narcoticabrigade. ravage in de appartementen waar de bom explodeerde. Moskou zwijgt over mogelijke uitwisseling Sjtsjaranski MOSKOU (GPD) - Geen enkele reactie of commentaar is in Mos kou vernomen op berichten uit Wenen over een mogelijke uit wisseling van de kort geleden veroordeelde Russische dissi dent Anatoli Sjtsjaranski. Er cir culeerden al eerder geruchten over een mogelijke uitwisseling van Sjtsjaranski tegen Russische spionnen die in het Westen ge vangen zitten. Volgens sommige westerse zegslieden wilde de au toriteiten Sjtsjaranski echter niet laten gaan voor zijn proces achter de rug zou zijn. Dit proces heeft inmiddels plaats gehad, waarbij hij wegens spionage werd ver oordeeld tot drie jaar gevange nisstraf en aansluitend 10 jaar werkkamp. Tegen wie Sjtsjaranski zal worden uitgewisseld, is niet bekend ge maakt in de Oostenrijkse hoofd stad. De onderhandelingen over de uit wisseling van Sjtsjaranski zijn gevoerd door bemiddeling van een Oostduitse advocaat. Details worden deze week in Europa en in de Verenigde Staten uitge^ werkt door de Oostduitser en ver tegenwoordigers van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken. Een Israëlisch parlementslid treedt daarbij als tussenpersoon op, zo wordt uit welingelichte kringen in Wenen vernomen. Volgens sommige politieke waar nemers in Moskou kunnen de komende tijd meer van dergelij ke transacties verwacht worden. Men wijst daarbij op de komende Olympische Spelen die in 1980 in de hoofdstad zullen plaats heb ben. Volgens deze waarnemers zouden de Russische autoriteiten zich tijdig willen ontdoen van las tige en kritische geesten die tij dens de Spelen wel eens voor on aangename publiciteit zouden kunnen zorgen door middel van allerlei manifestaties. PARIJS (Reuter/GPD) - De lucht verkeersleiders van de drie grote controlecentra in Brest, Aix-en- Provence en Marseille hebben gisteren besloten hun langzaam- aan-actie vrijdag te hervatten als de autoriteiten niet vóór die dag onderhandelingen met hen be ginnen. Het Franse ministerie van vervoer neemt het standpunt in dat er niet met de verkeersleiders onder handeld zal worden zolang zij geen einde hebben gemaakt aan hun actie. De langzaam-aan-actie, die gezorgd heeft voor een chaos op de West- europese verkeersroutes van noord naar zuid, zou vandaag worden beëindigd. Nadat de minister van transport Le Theule maandag had verklaard dat er niet onderhandeld zou worden zolang de actie van de verkeersleiders aan de gang was, is er vanaf vandaag een opening voor gesprekken met de regering. Intussen heeft gisteren de leider van de Franse civiele luchtvaart. Abraham, evenals een dag eerder de minister nog eens met klem verklaard dat de technische ap paratuur waarmee in Frankrijk wordt gewerkt op geen enkele manier afwijkt van of onder doet voor die in andere Westeuropese landen. Terwijl het verkeer op de Franse vliegvelden in de loop van de dag weer wat op gang kwam, voor namelijk omdat de spits van de vertrekkende toeristen voorbij was, zijn het vooral de reisorgani satoren die op de blaren moeten zitten. Het zijn de chartervluch ten die bij het bepalen van de te vertrekken toestellen steeds weer achtergesteld werden bij de lijnvluchten van de grote maat schappijen. De Franse bond van "charter-ope rators" schat de schade van de af gelopen dagen op zeven miljoen francs, waarvoor ze de Franse staat denkt aan te spreken. Aan de ene kant is er de bereidheid van de organisatoren van deze speciale vluchten de getroffen passagiers hun extra kosten te rug te betalen en hun reisgeld te rug te geven, benevens om ge dwongen verblijf buitenslands te vergoeden. Het nationaal syndi caat van Franse reisbureaus ziet echter aankomen dat ze een wel licht te grote veer zou moeten la ten, wil men onbeperkt doorgaan met het volledig schadeloos stel len van de getroffen reizigers. Inmiddels zijn de vertragingen op verscheidene Westeuropese vliegvelden van 24 uur terugge bracht tot één uur. Vluchten van en naar Parijs ondervonden nog maar weinig vertraging. Dit was deels te danken aan het feit dat het drukste vliegveld van Frank rijk, Orly, dat normaal 's nachts gesloten is, nu 24 uur per dag open is geweest om de achter stand weg te werken. Vluchten vanuit Amsterdam naar het zuiden liepen vertragingen op van 3 tot 5 uur. Op de Westduitse vliegvelden was de situatie al weer bijna normaal. In tegenstel ling tot Engeland, waar de situa tie er heel wat slechter uitzag. Op Gattwick zaten passagiers van vijf vluchten die zondag hadden moeten vertrekken, nog steeds te wachten. Ook 38. toestellen die maandag op weg hadden moeten gaan, moesten gistermiddag nog opstijgen. De organisatie van Engelse ver keersleiders waarschuwde er voor dat deze situatie zich elk jaar opnieuw kan voordoen, tenzij de Europese landen overeenstem ming bereiken over een centraal controlesysteem op het lucht verkeer. ADVERTENTIE Steak Florida 100 gram lien lapje van de varkens filet gevuld met een schijf perzik. Het vlees is bestrooid met geschaalde amandelen ukkehik frisse steak ieder. ichtjcs braden. üw Keurslager

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13