Smeets blijft toch bij AZ'67 ïonderMI. luiirwérk. Van Rooden debuteert in China 'n Ei hoort erbij MVV vindt spits te duur André Moedig vijfde JReinbouw9 gestart Illegale koppelbaas Hoogovens ontmaskerd NIEUWE UITGAVEN p**y WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1978 SPORT PAGINA i 1 SCHIPHOL - Het Nederlands basketbalteam is gistermid dag met enige uren vertraging vanaf de luchthaven Schiphol vertrokken naar de Volksrepubliek China. In het gezelschap van bondscoach Tom Quinn bevinden zich drie spelers van landskampioen Parker Leiden: Hans van Rooden, Harry Kip en Jimmy Woudstra. De eveneens uitgenodigde Emill Hagens moest om studieredenen be danken. Het gezelschap reist vandaag van Bangkok naar de Britse kroon kolonie Hong Kong, aan de grens met China. Vanuit Hong Kong gaat het per prein naar de Chine se stad Kanton en dan verder per vliegtuig naar Peking. Daar wordt het internationale toernooi van de vriendschap gehouden, waarbij Nederland is ingedeeld in een groep met Mexico. Japan, de Filipijnen en China. De ir China betekent voor Leidenaar Hans van Rooden zijn debuut in de Nederlandse hoofd- ploeg. Voordien verdedigde hij wel het Oranje-tricot in de natio nale jeugdploeg (plm. 20 keer) en in de Nederlandse afvaardiging naar de Universiade. Een vlak voor het begin van de play-offs, de eindronde om het Nederlands ADVERTENTIE kampioenschap, opgelopen en kelblessure stond zijn deelname aan twee andere toernooien in de weg. Hans van Rooden was ook uitgenodigd om met het Neder lands herenteam deel te nemen aan de strijd om de Decio Scuri Cup en voor de trip van Jong- Oranje naar Griekenland. De uitnodiging kwam voor Hans van Rooden desondanks toch als een verrassing: "Ik ben nog maar nauwelijks hersteld van die bles sure. Op dit moment heb ik geen last meer van die enkel, maar wel van mijn spieren. Door de blessu re en de vakantie heb ik natuur lijk lang niets meer gedaan, ter wijl de anderen door de wedstrij den om de Decio Scuri Cup nog lang in beweging zijn gebleven. Ik zal daarom wel zien wat het wordt, zo'n reis naar China mag je natuurlijk nooit laten gaan." Bondscoach Quinn ziet met enig vertrouwen uit naar het toernooi, hoewel hij belangrijke spelers moet missen: "Er zijn een paar spelers bij die de systemen nog niet goed kennen. We hebben in drie dagen vijf trainingen gehad en die gaven me de indruk dat het wel zal lukken. Het is jammer dat Hagens en Zwiers er niet bij zijn. Zij behoorden tot de eerste zes in de Decio Scuri Cup." Al op het Vliegveld besprak Quinn met spelverdeler Jan Dekker (EBBD Den Bosch) de in China te spelen systemen. Leiden-aanvoerder Harry Kip zag uit naar de ont moeting met de 2 meter 38 lange Chinees Mou. Kip: "Ik sla 'm uit de wedstrijd". De Nederlandse ploeg keert op 19 augustus terug. Het team bestaat verder uit de volgende spelers: Kropman, Dekker en Faber (Den Bosch), Limmen (Donar), Van Hefteren (Punch), Kragtwijk en Van der Hart (DL Amsterdam) en Van der Lagemaat (Rotterdam Zuid). HANS JACOBS mag je natuurlijk nooit laten gaan" STOKE - De Leidse rolstoelatleet André Moedig heeft tijdens de Stoke Mandefield Games, die af gelopen zaterdag werden afgeslo ten, voor enkele goede prestaties gezorgd. Op het onderdeel kogel stoten kwam hij tot een persoon lijk record (4.38 meter), terwijl hij in de finale op de 100 meter een vijfde plaats bereikte. De Amerikaan Walley won die af stand in 20.1, de Westduitser Rit- ter eiste met 21.4 de tweede plaats voor zich op, terwijl Berkoko uit Italië beslag legde op de derde plaats. Hij had 22.1 nodig, waar mee de Australiër Russell en Moedig respectievelijk ééntiende en vijftiende seconde voorbleef. Moedig: "Ik had persoonlijk nog meer van de Stoke Mandefield Games verwacht, maar als op een bepaalde afstand als vijfde van de wereld eindigt, blijft dat natuur lijk geweldig". VELP -In het Gelderse Velp is gisteravond het negende Re inbouw schaak toernooi geopend. Tot en met zaterdag 12 augustus zal er gestreden worden om het open Nederlands schaakkampioenschap. Titelverdediger is de Joegoslaaf Ivan Nemet, die zowel in 1976 als in 1977 de beker mee naar huis nam. Zware concurrentie kan hij verwachten van de Bulgaar se grootmeester Kirov en van de internationale meesters Witkowski uit PolenLederman uit Israël en Rukavina uit Joegoslavië. De Nederlandse troef is Rob Hartoch, die vorig jaar op een tiveede plaats beslag legde, terwijl de Nederlandse damestop vertegenwoordigd wordt door kampioene Kathy van der Mije. De Leidse schaakregio wordt vertegenwoordigd door: Heemskerk uit Rijnsburg, Selier uit Leiderdorp en Kuijpers, Tolenaar, Fritsdry en Smout uit Leiden. ZAANSTAD - Omdat MW geen 400.000 gulden wenst te betalen aan AZ'67 als transfersom voor Huub Smeets, keert de lange Limburgse spits terug in de AZ- selectie te Alkmaar. Gistermid dag had men Smeets reeds op de training verwacht, maar hij kwam niet opdagen. Vrijdag en zondag a.s. neemt AZ deel aan het toernooi van Club Brugge. International Hugo Ho- venkamp, die nog niet volledig hersteld is na zijn knieoperatie, gaat met AZ mee naar Brugge, maar zal niet van de partij zijn. Louis van Gaal heeft een één-ja rig contract getekend bij de Rot terdamse eredevisieclub Sparta. Van Gaal speelde vorig jaar bij Telstar, waaraan hij door zijn Belgische werkgever FC Ant werp was uitgeleend. De 26-jari- ge Van Gaal, die naast voetballer ook gymnastiekleraar is, was voor zijn vier jaar durende Belgi sche avontuur twee jaar betaalde jeugdspeler bij Ajax. Feyenoord heeft gisteravond een vriendschappelijke ontmoeting tegen de Westduitse bekerfinalist Fortuna Düsseldorf met 1-0 ver loren. Slechts eenmaal kreeg de Rotterdamse ploeg een scorings kans, maar Mansveld faalde in de 79ste minuut. Drie minuten daarvoor had Szymanek wel een scoringskans benut en Treytel kansloos gelaten 1-0. De Argentijnse club River Plate speelt op vrijdag 11 augustus de openingswedstrijd van het Inter nationale voetbaltoernooi in Rot terdam tegen Everton uit Enge land. De club uit Buenos Aires telt vijf spelers die deel uitmaak ten van de Argentijnse selectie voor het toernooi om het wereld kampioenschap: doelman Fillol, Luque, PasSarella, Ortiz en Alon- so. De wedstrijd begint 's avonds om zeven uur in het stadion van Feyenoord, dat twee uur later aantreedt tegen Benfica (Portu gal). Hugo Hovenkamp: nog Zondag 13 augustus worden de wedstrijd om de derde plaats (18.00 uur) tussen de verliezers en de finale (20.00 uur) tussen de winnaars van de ontmoetingen van vrijdagavond gespeeld. Wilhelmina'08, amateur hoofd klasse afdeling C, heeft gelijkge speeld tegen de debutant in de eredivisie, MW uit Maastricht 0-0. In Antwerpen heeft landskam pioen PSV met 3-1 Gewonnen van de Belgische eerste divi sieclub Waterschei. Voor PSV scoorden Willy van der Kuylen (2), en René van de Kerkhof. Roda JC won met 7-0 bij Pannin- gen. Mutaties in bestuur SMA LEIDEN - In het bestuur van de Stichting Sportmedisch Advies centrum heeft een mutatie plaatsgevonden. Tot voorzitter van de stichting is gekozen de fy siotherapeut A.G.M. van Houdt, terwijl de rest van het nieuwe be stuur zal bestaan uit J. Plu (secre taris: mr. Ë.T. de Boer (penning meester) en de leden I. Avis-Bel- zer, D Carree, W. Th. C. Gitzels, H.A.M.M. Meyer en J.H. Oudhof. Meditatie (2) Enige opmerkingen betreffende uw artikel over Transcendente Meditatie in deze krant van 25 juli j. 1. Ik heb bezwaar tegen het feit dat uw scribent TM op één hoop gooit met allerlei oosterse stro mingen en secten. TM is een een voudige techniek waar velen zich wel bij bevinden. Het kan ook leiden tot versterking of verdie ping van het eigen geloof. Nie mand is verplicht om zich in dure cursussen te storten als men dat niet wii. J. J. Maandag Vinkenstraat 6 Leiden Meditatie (3) In uw editie van 29.7 las ik een brief van een aanhanger van Trans- cendènte Meditatie, waarin als reactie op een stuk over secten enige propaganda wordt ge maakt voor deze organisatie. Gesteld wordt, dat het noodzake lijk is om informatie via de litera tuur of via informatie-avonden gegeven, in je op te nemen, alvo rens je over T. M. kunt schrijven. Het moge echter bekend zijn dat beide in de praktijk uitgegeven resp. georganiseerd zijn via de T, M. Organisatie. Zelfs T. M. aan hangers zullen het met me eens zijn dat dit met propaganda doeleinden gebeurt, en dat pro paganda niet de meest uitgelezen vorm van informatie is. Dat bij T. M. geen oosters sfeertje zou heersen, is zeker niet te dan ken aan de heer Maharishi Ma- hesh Yogi, die zich immers in mystiek oosterse titels hult. Over het al dan niet terecht gebruik werd al veel gezegd. Hiervoor zij vermeld dat de titel Maharishi uit het Sanskriet komt en letterlijk: Grote Wijze betekent. Enkelen zijn gerechtigd deze titel te voe ren, waarvoor 2 voorwaarden o.a. gelden. Men mag zich tegenover niet Maha- rishis niet beroepen op deze titel, daar het verering en geestelijke afhankelijkheid oproept. Wijs heid moet blijken uit de praktijk van het handelen. Dit schept meteen de 2de voor waarde die luidt dat het leven van een Maharishi zich in de uiterlij ke vorm niet mag onderscheiden van dat van de massa, zodat zijn wijsheid blijke vanuit dezelfde omstandigheden waarin de min der wijze vertoeft. Zijn taak is die van een voorbeeld. T. M. werkt, of je er nu in gelooft of niet, het is een techniek om je te ontspannen. Dat is waar, anders zou ik me er niet druk om maken. Valium werkt, of je er in gelooft of niet, het is een techniek om je te ontspannen. Maar is het wel mas saal aan te raden? Of het verstan dig is om T. M. te gebruiken zal moeten blijken uit de werking en bijwerking van de mens, die leeft door handeling, en niet door ont spanning alleen. Beide moeten overeenstemmen. Voor dit alles bestaat een natuurlijke gang van zaken. De wijze werkt met de na tuur mee en gaat niet zijn eigen gang. Hans Kampherbeek Milanenhorst 30 Leiden. Beroep van Bahro verworpen OOST-BERLIJN (Reuter) - Het Oostduitse hooggerechtshof heeft het beroep verworpen van de dissident Rudolf Bahro tegen het over hem gevelde vonnis. Dit is gisteren gemeld door het offi ciële Oostduitse persbureau ADN. De 43-jarige Bahro, een econoom, werd op 30 juni tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het vergaren van gehei me gegevens en het verraden van geheimen aan Westerse mogend heden. Hij werd gearresteerd na d e publikatie van zijn - door Wes terse waarnemers als vernieti gend beschouwde - analyse van het Oostduitse communistische systeem. AALST - De tweelingbroers Hendrik (links) en Johannes van Ooijen uit hel dorpje Aalst bij Zalt- bommel worden morgen negentig jaar en behoren daarmee tot de oudste tweeling van ons land. De broers lijken zo sprekend op el kaar dat de in woners van Aalst nog altijd de grootste moeite hebben de twee uit elkaar te houden. ADVERTENTIE Nieuwzeelander wil goudschip gaan bergen LEEUWARDEN (ANP) - Er is weer een „kaper" op de kust voor de berging van het in 1799 bij'Terschelling vergane goudschip Lutine. De Nieuwzeelander Lef Morti mer heeft het in bodemon derzoek gespecialiseerde be drijf Oretech, gevestigd op Schiphol, opdracht gegeven de zeebodem bij het Wadde neiland met de meest moder ne elektronische apparatuur te onderzoeken. Wanneer het Amsterdamse bedrijf op het schip met inhoud mocht sto ten, dan zal er bij de minister van verkeer en waterstaat om een baggervergunning wor den verzocht. Waar is Remco Campert? Uitgeve rij De Bezige Bij. 18,50. Blauwe Nachten, door Ben Bor- gart. De Bezige Bij. 24,50. Al zwerf ik op de baren. Vlielandse zeevaarders van eind 16e tot eind 19e eeuw, door Jan Houter. Uit geverij Het Wereldvenster, Baarn. 16,90. Wereldkampioenschap Argenti nië 1978, door Hans Molenaar en Herman Kuiphof. Uitgeverij De Boekerij, Baarn. Paperback 24,50; gebonden 27,50. Het kassenboek. Zelf planten kwe ken onder glas. Bouw en gebruik van kassen. Door Wim Ouds hoorn en Watze O. Hiddema. Met kleuren foto's en tekeningen. Uitgeverij Zomer Keuning, Wageningen. 19,90. Kritisch proza, door Ed. Hoornik. Uitgeverij Meulenhoff Neder land, Amsterdam. Paperback 39,50. Doden zonder wroeging, door J. Mesrine. Uitgeverij Luitingh, La ren NH. 29,90. Het kinder bomen en struiken boek. Een lees-, kijk- en doe- boek, gemaakt, en getekend door Peter Kouwenhoven. Uitgeverij Luitingh. Paperback 19,90. Botanie, een fascinerende weten schap, door David Bellamy. Hollandia tuin milieuserie. Uitgeverij Hollandia, Baarn. 14,90. Medische raadgever voor hoge bloeddruk patiënten, door Prof. Dr. K.D. Bock, Hollandia 19,50. Als gepleisterde graven, door A.M. van der Rijken. Uitgevers-maat schappij "Westfriesland", Hoorn 17,90. Kater Constantijn, door W.J.M. Wippersberg. Kater Constantijn wordt be roemd, door W.J.M. Wippers- berg. Uitgevers-maatschappij "Westfriesland", Hoorn. Kinder boeken. Per deel 9,90. De kat die een mens wilde zijn, door Lloyd Alexander. "West friesland". 14,90. IJMUIDEN (GPD) - Een 45-jarige lompenhandelaar uit Alkmaar heeft de afgelopen twee jaar 42 vrachtwagenbestuurders geron seld voor onderaannemers van Hoogovens in IJmuiden. Daarbij zijn zwarte lonen uitbetaald. On der de chauffeurs bevonden zich steuntrekkers. Ook was er perso neel van Hoogovens bij betrok ken dat dank zij werktijdverkor ting over veel vrije tijd beschikte. Opsporingsambtenaren van het Gemeenschappelijk Administra tie Kantoor (GAK) hebben pro ces-verbaal opgemaakt tegen de Alkmaarse lompenhandelaar. De chauffeurs zullen, voor zover zij een uitkering genoten, worden vervolgd wegens fraude. Een en ander is het resultaat van een diepgaand onderzoek dat is gelast door de Alkmaarse officier van justitie. Het onderzoek werd ingesteld naar aanleiding van een publikatie in de IJmuider Cou rant vorig jaar oktober. Daarin werd melding gemaakt van de ar restatie van de lompenhandelaar op het fabrieksterrein van Hoog ovens. De bedrijfspolitie ver richtte die aanhouding. De man werd echter niet overgeleverd aan de justitie maar alleen van het terrein verwijderd. Op deze wijze poogde Hoogovens de koppel baaspraktijken, die volledig uit de hand waren gelopen, in de kiem te smoren en tegelijkertijd in de doofpot te stoppen. Het justitieel onderzoek, dat werd verricht door het GAK in sa menwerking met de recherche van de Alkmaarse gemeentepoli tie, alsmede de Loontechnische Dienst van het ministerie van so ciale zaken uit Amsterdam, heeft vele maanden in beslag geno men. Vastgesteld is dat de Alk maarse koppelbaas geen vergun ning had voor arbeidsbemidde ling. De'man stond bij het GAK niet ingeschreven als werkgever. Hij droeg dan ook geen sociale premies en loonbelasting af. Er bestond bovendien geen loon administratie, en de uitleen krachten waren niet verzekerd tegen ongevallen. De Alkmaarder heeft met zijn ille gale arbeidsbemiddeling veel geld verdiend. Hoe groot het be drag is dat hij met zijn praktijken heeft opgestreken, is nog onbe kend. Ook kon tot op heden niet precies worden nagegaan voor v/elk bedrag de sociale verzeke ringen en de belastingdienst zijn benadeeld. Zeker is wel dat zwar te weeklonen werden betaald van 500 gulden. Het verschil tussen de lonen en het bedrag dat de on deraannemers moesten betalen aan de koppelbaas, bedroeg circa 300 gulden per man per week. m ÉN Bestolen. De bekende Ameri kaanse predikant David Wilker- son (47), door zijn werk onder verslaafden bijgenaamd "junkie pastor", is in Den Haag bestolen. Hij is daar om te spreken op de Europese pinksterconferentie in de Houtrusthallen. Uit zijn kamer in het Europahotel te Schevenin- gen werd voor 15.000,- aan ju welen (ringen, halskettingen en een paarlen halssnoer) en geld ontvreemd. De politie vermoedt dat de inbreker is binnengekomen met een valse sleutel, want er werden geen spo ren van braak aangetroffen. Afrika. De rooms-katholieke bisschoppen van Afrika, die zon dag de vijfde algemene vergade ring van bisschoppenconferen ties van Afrika en Madagascar beëindigden, hebben in navol ging van de protestantse Afri kaanse conferentie van kerken hun ongenoegen uitgesproken over de activiteiten van de grote mogendheden in Afrika. Zij ma ken gebruik van de ideologische en territoriale- conflicten in en tussen de Afrikaanse landen om dit werelddeel tot een slagveld te maken, aldus de Afrikaanse pre laten. De aartsbisschop van Nairobi, kar dinaal Maurice Otunga, riep in een toespraak tijdens de slotmis de Afrikaanse leiders op zich strikt te houden aan het principe van niet-gebondenheid. Hun ac tiviteiten moeten slechts tot doel hebben het welzijn van hun volk te bevorderen. Politieke gevangenen Argentinië. In een brief aan de Amerikaanse afdeling van Am nesty International schrijft de rooms-katholieke aartsbisschop van La Plata, Argentinië, mgr. Antonio Plaza, dat er in Argenti nië geen politieke gevangenen zijn. De Amerikaanse organisatie had de bisschop gevraagd te wil len bemiddelen bij de regering van dit land. De Amerikaanse sectie van Amnesty moet zich, zo schrijft mgr. Plaza, maar be kommeren om het lot van de In dianen en Portoricanen in eigert land. Het standpunt van de aartsbis schop van La Plata wordt niet gedeeld door de andere leden van het Argentijnse episcopaat. In april van dit iaar nog vroeg dit de regering een volledige lijst van politieke gevangenen op te stel len. Beroepingswerk.Hervormde Kerk: beroepen te Dirksland C Trouwborst Benschop, te Waar denburg-Neerijnen C.J. Sjollema 't Waal; aangenomen naar Ter- heijde(ZH) J. Dol Kirchberg. Ge- ref. Gemeenten: bedankt voor Nieuwerkerk (Zeeland) J. Karens Opheusden, voor Leerdam A. Moerkerken Nieuw-Beyerland.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11