Vuurgevecht na einde bezetting ambassade Irak Christelijke milities houden Libanese leger tegen Rhodesische actie voorbij Kremlin: "Kritiek is ontoelaatbaar" Twee doden bij incident Mevrouw Amin krijgt tijdelijk de macht DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 (Van onze correspondent) DEN HAAG, PARIJS (GPD) - De Franse verkeersleiders denken er voorlopig niet aan hun langzaam- aan-actie te beëindigen, die een grote chaos veroorzaakt op de Westeuropese vliegvelden. Een woordvoerder van de verkeers leiders verklaarde gisteravond dat morgen op een vergadering zal worden besloten of men zal doorgaan met de stiptheidsactie. Alleen wanneer de regering de ei sen voor een salarisverhoging en verbetering van het materiaal inwilligt, zijn de verkeersleiders bereid weer aan de slag te gaan. Intussen heeft de Franse minister voor transport, Joel le Theule, verklaard te willen onderhande len, maar eerst moet er een einde komen aan de chaos op de vlieg velden. Premier Barre deed een beroep op het „verantwoorde lijkheidsgevoel" van de ver keersleiders. Een loonconflict dient niet over de hoofden van de gewone man te worden uitge vochten, zo verklaarde Barre. Een woordvoerder van de ver keersleiders zei dat veel van de chaos niet door hun schuld was ontstaan maar doordat buiten landse maatschappijen op eigen houtje proberen Frankrijk te vermijden. Bij de Nederlandse luchtvaart maatschappijen KLM, Martinair en Transavia werkte men giste ren onder hoogspanning om de gevolgen van de stiptheidsactie weg te werken. In Parijs was de wachttijd gisteren maximaal vier uur; in Londen echter waren de wachttijden veel langer. Op de Spaanse vliegvelden probeerde men zoveel mogelijk de achter stand weg te werken. Intussen hebben drie verzeke ringsmaatschappijen, waarbij 95 procent van alle reisverzekerin gen afgesloten zijn, de helpende hand geboden aan de gedupeerde vakantiegangers die als gevolg van de stiptheidsactie ergens in Eüropa zijn gestrand. De direc teur van de Europeesche Verze keringsmij, de heer Botman, deelde gisteren op Schiphol mee dat Nederlandse vakantiegan gers die door de Franse acties zijn gedupeerd, 50 gulden per dag per persoon als vergoeding voor ho telkosten en maaltijden kunnen terugkrijgen. Deze passagiers moeten zich recht streeks wenden tot de verzeke ringsmaatschappij waarbij zij zich hebben laten verzekeren, en niet tot hun tour-operator. De uitkering van 50 gulden per dag per persoon is volgens de heer Botman in de meeste gevallen voldoende voorde kosten van het hotel en de maaltijden. Eigenlijk hoeven de verzekerings maatschappijen geen vergoeding uit te keren. De polis voorziet daar niet in. „Wij willen het publiek hiermee echter ter wille zijn", aldus Botman. De verzeke raars vergoeden echter geen kos ten die door vakantiegangers in Nederland zijn gemaakt als ge volg van vertragingen van ver trek. Daar is geen regeling De reisorganisatoren, KLM, Marti nair en Transavia achten zich niet aansprakelijk voor de extra kos ten die de gedupeerde vakantie gangers hebben gemaakt. De Touroperator Studie Groep (TSG) stelt zich op het standpunt dat de acties van de Franse ver keersleiders, met alle nadelige gevolgen van dien, voor de vakantieganger niet binnen het risico van het reisgebeuren val len. Het betreft hier volgens de tour-operators een typisch geval van overmacht. De TSG aanvaardt geen annulerin gen van mensen die van Schiphol niet op de afgesproken datum en tijd konden vertrekken. Volgens de heer Erkelen, woordvoerder van de TSG, zijn de kosten die de vakantiegangers in Spanje heb ben moeten maken omdat zij niet op tijd naar huis konden worden teruggevlogen, in principe niet verhaalbaar op de reisorganisatd- ren. Dat zelfde geldt voor de kos ten die mensen hebben gemaakt wanneer zij niet op tijd van Schiphol konden vertrek ken. Een woordvoerder van de reisor ganisatie Holland International deelde gisteren mee dat vakan tiegangers die bij zijn organisatie een reis hadden geboekt, inmid dels bericht hebben gekregen dat wanneer hun vertrek is uitge steld, zij een schriftelijke claim bij Holland International kunnen indienen. De reisorganisatie zal deze claims dan van geval tot ge val bekijken. Volgens de KLM, Transavia en Martinair gaat het om een duide lijk geval van overmacht. „Wij kunnen dus niet aansprakelijk worden gesteld. Bovendien", zo redeneren deze vliegtuigmaat schappijen, „hebben wij als ge volg van de actie veel extra kos ten moeten maken, die wij ner gens kunnen verhalen". PARIJS (GPD) - De gister avond opgeheven bezet ting van de Iraakse am bassade in Parijs, waarvan de juiste toedracht van morgen nog steeds niet bekend was, is het werk geweest van slechts één man.De Parijse politie maakte vannacht bekend dat de terrorist die gister avond werd aangehouden een broer was van Said Hammani, de gematigde PLO-vertegenwoordiger in Londen, die enkele maanden geleden werd vermoord. Volgens de Palestijnen zou deze moord zijn gepleegd door leden van de door Irak ge steunde extremistische Palestijnse beweging. De gijzeling in Parijs eindigde in totale verwarring. Na een serie telefoongesprekken tussen de Parijse politiecommissaris Leclerc en de - naar later bleek - eenzame terrorist in de ambassa de, zou deze laatste tegen zeven uur gisteravond hebben aange boden zich over te geven. Politiemannen gingen het ambas sadegebouw binnen en kwamen even later met Hammani naar buiten. Toen de terrorist in een gereedstaande politieauto was gestapt, begonnen plotseling vanuit het ambassadegebouw Iraakse veiligheidsagenten op de politieauto te schieten. Daarbij werd een politieman gedood. Een van de Irakezen in de ambassade Oproep aan leger van Chinese vice-premier HONG KONG (Reuter) - China s eerste vice-premier Teng Hsiao- Ping heeft gisteren het leger op geroepen zich voor te bereiden op oorlog en van China een "mach tig en modern land" te maken, berichtte het persbureau Nieuw- China. Teng, vice-voorzitter van het mili tair comité van de communisti sche partij en chef-staf van het volksbevrijdingsleger, voerde het woord op een ontvangst in Peking ter gelegenheid van de 51- ste verjaardag van het volksbe vrijdingsleger. "Bereidt u voor op oorlog, ren tegen de tijd en versnel onze pas op weg naar een groot, machtig en mo dern socialistisch land", aldus de vice-premier. Teng bracht hulde aan wijlen voor zitter Mao Tse-toeng, premier Tsjoe En-lai en voorzitter Tsjoe Teh van het nationale volkscon gres, vanwege de "onsterfelijke historische bijdragen die zij heb ben geleverd aan de bevrijding en stichting van het nieuwe China". De vice-premier signaleerde "een nieuwe supermogendheid die koortsachtig bezig is aan haar bewapening en voorbereiding op oorlog". Hij zinspeelde op de Sowjet-Unie. "Zij en de Verenig de Staten hebben hun wedloop naar wereldoverheersing ver sneld", zei hij. werd vervolgens dodelijk getrof fen door politiekogels. Doordat enkele minuten later Franse politiemannen de schiet- lustige Iraakse agenten gevanke lijk wegvoerden, dachten om standers aanvankelijk dat het hier ging om terroristen, wat de verwarring over het aantal over vallers op de ambassade in de hand werkte. In de loop van de nacht werd duidelijk dat Ham mani hoogstens één assistent heeft gehad. Die zou echter al bij het begin van de gijzelingsactie zijn gevlucht. De Palestijnse actie in Parijs zou mede ten doel hebben gehad de bevrijding van een jonge Pale stijnse vrouw, die vorige week in Londen werd aangehouden na een mislukte aanslag op de Iraak se ambassadeur in Londen. De Iraakse ambassadeur in Parijs was op het moment van de over val in zijn ambassade niet aanwe zig. Hij was juist bezig afscheid te nemen van de Franse regering. Volgens ambassadeur Moendhir Twafik al Wandawi zouden niet zijn eigen veiligheidsagenten, maar andere terroristen de schietpartij hebben uitgelokt waarbij een Iraakse agent en een politieman de dood vonden. Vol gens de laatste berichten van vanmorgen zouden deze twee de enige slachtoffers zijn geweest van de overval op de ambassade. De portier van de ambassade, die eerder gistermiddag was vrijgela ten toen hij door schotwonden dreigde dood te bloeden, was. vandaag buiten levensgevaar. De reden van de daarop van Iraakse kant veroorzaakte kogelregen was gisteravond nog niet duide lijk. In elk geval bewijst het de heethoofdigheid van het Iraakse diplomatieke personeel, van wie er kort geleden door Scotland Yard elf uit Engeland werden uitgewezen wegens „terroristi- ZEILEN - De Nederlandse deel nemers beheersen bij Trave- münde de strijd om de Europese zeiltitel in de Flying juniorklasse volledig. Gisteren werden tijdens sterk wisselende weersomstan digheden twee races gevaren. De gebroeders Hans en Lex Cox uit Huis ter Heide, die zaterdag in de openingsrace tweede werden, haalden de finish nu beide malen als eerste. Zij namen ook de lei ding in het algemeen klassement. Aad en Jan van der Vliet uit Lei derdorp staan daarin derde ATLETIEK - De Amerikaanse sprinter Eddie Hart heeft zondag in Colorado Springs (VS) met 10.07 de beste wereldseizoen- prestatie op de 100 meter gele verd. Mei vin Lattany werd twee de in 10.09, waarmee hij het we reldrecord van de junioren verbe terde. Dit record stond voorheen op naam van Harvey Glance met 10.11. sche activiteiten" Het was deze Terwijl een politieman de terro- uitwijzing die de aanslag op de risten wegvoerde openden veilig- Iraakse ambassadeur in Londen heidsagenten van de ambassade tot gevolg had. En het moet wor- van Irak het vuur (boven), waarop den afgewacht of de keten van de politie-agenten dekking zochten oorzaak en gevolg met het drama Daarna beantwoordden zij het in Parijs al ten einde is. vuur (onder). NAIROBI (Reuter) - President Idi Amin van Oeganda heeft giste ren laten weten dat hij de macht in zijn land zal overdragen aan zijn hoofdvrouw voor de periode dat hij met zijn tweede vrouw deelneemt aan een autorally. De Oegandese radio die dit meldde, verklaarde dat de Oegandese defensieraad - het hoogste beleidsvormende orgaan van het land - president Amin gemachtigd heeft deel te nemen aan de op 4 augustus beginnende rally en dat zijn hoofdvrouw Medina Oe ganda tijdens Amins afwezigheid zal regeren. Amin neemt deel aan de rally in zijn 'oude auto', een citroën-Mase- rati van 1971. De rally zal verscheidene dage duren. Sarah, Amins tweede vrouw, die als soldaat dient bij het "geme chaniseerde zelfmoordregiment', heeft verlof gekregen om als chauffeur van de president op te treden. Amin heeft het sein gegeven voor de rally, 'economische oorlogs rally' gedoopt, die gehouden wordt ter herdenking van de door hem in 1973 tegen de Aziatische zakenlieden in zijn land ontke tende economische oorlog. Rond 40.000 Aziaten moesten toen binnen drie maanden Oeganda verlaten. Sindsdien is de econo mie van het land die de deskundigheid van de Aziaten moet missen en lijdt onder Amins onvoorspelbare politiek, in feite verlamd. SALISBURY (Reuter) - Het mili taire hoofdkwartier in Salisbury heeft gisteravond bekendge maakt dat de actie van de Rhode sische strijdkrachten tegen guer rillabases in Mozambique met succes is bekroond en nu beëin digd is. De Rhodesische troepen hadden 10 guerrillabases buiten werking gesteld. Een militaire woordvoerder zei la ter in Mapoeto dat er bij de jong ste aanval van Rhodesische strijdkrachten op doelen in Mo zambique 12 mensen om het le ven zijn gekomen en 110 verwon dingen hebben opgelopen. Rho desische vliegtuigen hadden doelen aangevallen in de provin cies Manica en Tete, die beide aan Rhodesiê grenzen. De aanval was zondagmorgen begonnen. Volgens de woordvoerder moesten de Rhodesische vliegtuigen na hun aanval op het gebied van Gondola in de provincie Manica naar hun land terugkeren als ge volg van een tegenaanval van de Mozambikaanse strijdkrachten. Later waren de toestellen terug gekeerd en hadden zij hetzelfde gebied weer gebombardeerd. Bisschop Abel Moezorewa, een van de zwarte nationalisten die het Akkoord van Salisbury hebben ondertekend, heeft gisteren in Videla is nu generaal buiten dienst BUENOS AIRES (Reuter) - Presi dent Jorge Rafael Videla van Ar gentinië is gisteren met militair pensioen gegaan en heeft het op perbevel over het leger overge dragen aan zijn vriend en geko zen opvolger, luitenant-generaal Roberto Viola. Vandaag begint Videla aan een nieuwe ambtstermijn als staats hoofd. De 53-jarige Viola vervangt Videla ook als de vertegenwoordiger van de landmacht in het militaire driemanschap dat in Argentinië de lakens zal blijven uitdelen. Volgens welingelichte kringen hoopt president Videla dat ver kiezingen kunnen worden ge houden voor zijn nieuwe ambts termijn in 1981 eindigt. Londen de jongste actie van de Rhodesische strijdkrachten in Mozambique verdedigd. Moezorewa, die weigerde te zeggen of hij over het optreden was ge raadpleegd. zei dat als men met de verdediging van een land is belast, men handelend moet op treden wanneer men over be paalde inlichtingen komt te be schikken. Akkoord tussen China, Zambia en Tanzania DAR-ES-SALAAM, TANZANIA (UPI) - Tanzania, Zambia en de Chinese Volksrepubliek hebben gisteren een akkoord gesloten dat de problemen moet oplossen die er zijn rond de door China aangelegde spoorweg 'Tazara', de verbinding van het door land in gesloten Zambia met zee. Op de sluitingsbijeenkomst van een driedaagse conferentie tus sen vertegenwoordigers van de drie landen, zei de Zambiaanse minister van verkeer, generaal Kingsley Chinkuli: "Wij hebben de vinger op de problemen ge legd, ze besproken en er beslui ten over genomen. Wat nu nog rest is deze toe te passen". De Zambiaanse im- en export via de spoorweg zijn ernstig belem merd door ontsporingen, diefstal, tekorten en wagons en traagheid bij het keren van het rollend ma terieel. Bijzonderheden over het akkoord zijn niet gegeven, maar Chinkuli zei dat zijn regering er de "hoog ste voorrang" aan zou geven. De spoorweg is 1.860 kilometer lang en wordt gebruikt voor het vervoer van het voor de uitvoer van Zambia zo belangrijke koper naar de havenstad Dar-es-Salaam in Tanzania. De Tanzaniaanse minister van ver keer Amir Jamal zie dat China erin had toegestemd nog enige tijd bij de exploitatie van de spoorweg te helpen door het af staan van deskundigen en in structeurs. De Chinese vertegenwoordiger op het overleg, vice-minister van economische betrekkingen met het buitenland Li Ke, noemde het verloop van de conferentie 'een volledig succes' MOSKOU (REUTER) - Het Kremlin vindt de beschuldiging van de Westerse landen dat de processen tegen de Russische dis sidenten in strijd zijn met de akkoorden van Helsinki, een ontoelaatbare inmen ging in de binnenlandse aangelegenheden van de Sowjet-Unie. De mening van de Russische leiders werd gisteren op een persconferentie in Mos kou, gehouden ter gelegenheid van de derde verjaardag van de conferentie van Helsinki, vertolkt door onderminister van buitenlandse zaken Anatoly Kowaljov. De Russische onderminister verklaarde met nadruk dat de Sowjet-Unie niet van plan is kwesties te bespreken die onder haar verantwoording vallen. Een van de grondslagen van de in Helsinki gehouden conferentie over de veiligheid in Europa, aldus Kowaljov, is het principe van de veiligheid in Europa, aldus Kowaljov, is het principe van de niet-inmenging. De landen die de slotverklaring getekend hebben, dienen zich ervan te weerhouden zich te mengen in eikaars aangelegenhe den. Het Sowjetrussische recht is een produkt van het Russische volk. En in ons land, aldus de Rus, gelden onze eigen wet ten en niet die, welke op aanmatigende wijze van buitenaf worden voorgeschre ven. Juist door die laatste worden de be palingen van de slotverklaring van Hel sinki geschonden. Wat de jongste veroordeling van Ginzboerg, Sjtsjaranski en andere dissidenten en ac tivisten betreft, merkte Kowaljov op dat zij niet terecht hebben gestaan wegens hun afwijkende meningen, maar louter en alleen wegens hun misdadige activiteit. De Russische onderminister vond voorts het opschorten door Engeland van de cul turele uitwisselingen met de Sowjet-Unie als blijk van afkeuring van de processen tegen de dissidenten een maatregel die in strijd is met de verklaring van Helsinki en afbreuk doet aan de bilaterale betrekkin gen. Volgens Kowaljov heeft de Sowjet-Unie al les gedaan wat in haar vermogen ligt om de bepalingen van de slotakte van Helsin ki na te leven. BEIROET, JERUZALEM (GPD) - Granaten en raketten, afgevuurd door christen-rechtse milities zowel in Beiroet als in Zuid-Li- banon, hebben gisteren de Liba nese crisis weer een stapje verder van een oplossing gebracht. In het zuiden beschoten christelijke milities vanuit hun enclaves aan de Israëlische grens een voor hoede van 650 man van het nieu we Libanese leger, dat daar voor het eerst in twee jaar het staatsge zag kwam herstellen. Na een maand gesloten te zijn geweest als gevolg van hevige gevechten tussen Syrische eenheden van de Arabische vredesmacht en chris ten-rechtse milities, probeerden enkele honderden havenarbei ders in Beiroet weer aan de slag te gaan. Maar de artillerie van de christenen deed de werkwilligen als mieren uiteen stuiven. De ha ven van Beiroet is dus nog steeds dicht, een schadepost voor de toch al noodlijdende Libanese economie van miljoenen dollars per dag. Typerend Beide incidenten zijn typerend voor christen-rechtse obstructie tegen hervatting van elke eco nomische activiteit en tegen het gezag van president Elias Sarkis in het algemeen. De president is bijna geheel afhankelijk van vreemde legers in het handhaven van zijn gezag. De 6000 man VN- troepen moeten Zuid-Libanon vrij van Palestijnse commando's houden, een taak waarin zij aar dig slagen. Voor de rest van Li banon moet Sarkis het met 30.000 Syrische troepen in het kader van de Arabische vredesmacht doen, een onmogelijke opgave, omdat de christelijke milities zich ver zetten tegen de Syriërs, die zij als bezettingstroepen beschou- Politiek gezien is de opbouw van een eigen Libanees leger - trouw aan het centrale gezag, in tegen stelling tot de talloze partij- en privè-legertjes die alleen loyaal zijn aan hun eigen politieke of re ligieuze leiders - van het aller grootste belang voor het bezwe ren van de Libanese crisis. Een krachtig Libanees leger zal de VN- en de Arabische vredes-. macht en dus de Syriërs op den duur overbodig maken. Met het zenden van geregelde legereen heden naar het zuiden heeft de Libanese overheid een eerste - voorlopig mislukte - poging ge daan het staatsgezag in een om streden gebied van het land te herstellen. Toejuichingen Toen de legermacht gisteren pro beerde van VN-gebied in Zuid- Libanon onder toejuichingen van de plaatselijke bevolking verder te trekken naar de centrale sector bij het dorp Tebnine, sloegen ra ketten en granaten, afgevuurd door christelijke milities, op en kele tientallen meters van de Li banese soldaten in. De milities - die al twee jaar lang door Israël middels het zogeheten „goede hek" in de Libanees-Israëlische grens van al het mogelijke wa pentuig (van handgranaten tot en met tanks) worden voorzien - zet ten ook wegversperingen op vlak buiten hun bolwerk Mar- jayoun. De Libanese legereenheid zit nu vast. Een ander legeronderdeel wordt binnen enkele dagen ook in het zuiden verwacl>t, maar men voorziet bij deze operatie geen moeilijkheden, aangezien dan langs de kustweg via Tyrus opgetrokken zal worden en niet via christelijk gebied. Vastbesloten Uit alles blijkt dat de christen- rechtse milities, die een 10 km diepe strook langs de gehele Li- banees-Israelische grens bezet houden, vastbesloten zijn het Li banese leger niet in hun gebieden toe te laten. Het is niet de eerste keer dat de christelijke milities het wettige gezag aan hun laars lappen; in juni weigerden ze hun posities over te dragen aan het VNpersoneel, daarmee VN-re- solutie 425 negerend. In het licht hiervan is het zeer de vraag of de commandanten van de christe lijke militia's - de dissidente le- germajoors Haddad en Chidiac - gehoor zullen geven aan het bevel van de generale staf in Beiroet om naar de hoofdstad terug te keren. Moslim-linkse Libanese kringen en de Syriërs willen dat Haddad en Chidiac berecht zullen worden wegens hoogverraad, omdat zij met de Israëli's hebben samen gewerkt. De beide majoors heb ben altijd volgehouden orders uit Beiroet te zullen opvolgen. Maar in de praktijk hebben Haddad en Chidiac de laatste twee jaar alleen maar aanwijzingen uit Israel op gevolgd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9