LEIDSCH DAGBLAD Zd-Afrika stemt in met voorstel inzake Namibië Kakkerlakken teisteren flat aan Hoge Rijndijk vandaag Voormalig verzet boos over Duitse actie Verbod op verkoop witte platen door firma in Leiden Christina Onassis getrouwd van Walvisbaai Macr geen afstand DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35616 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Y^> 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor do HALVE PRIJS Leidsch Dagblad Naam Adres Woonplaats Gfronr. Hokje ai i ingevuld ir ?gei opstür Dagblad In Veerhuis Leiden LEIDEN - De bewoners van het Veerhuis, een flat voor werkende jongeren bij de Hoge Rijndijk, worden ge teisterd door een kakker- lakkenplaag. De ongeveer één centimeter grote insecten die voornamelijk 's nachts actief zijn zijn waar schijnlijk via de bagage uit een vakantieland in de flat terechtge komen. Eén cocon moet voor de verspreiding van zo'n vijfhon derd larven verantwoordelijk zijn geweest. De larven verspreiden zich op hun beurt bliksemsnel door de flat. De kakkerlakken worden al enkele maanden in het Veerhuis gesig naleerd. Enige bewoners lieten hun kamers al ontsmetten. Later bleek dat hun particuliere ingrij pen zinloos was: de kakkerlak ken vluchten via luchtkokers en verwarmingsbuizen naar andere kamers. De stichting Huisvesting Werken de Jongeren, eigenaar van het Veerhuis, heeft een ontsmet tingsactie op touw gezet. Ook de bewoners die (nog) geen last van kakkerlakken hebben moeten hun flat laten ontsmetten door Gemeentereiniging. Volgens een woordvoerder van de stichting heeft een aantal bewoners er geen weet van dat de insecten in hun flat huizen omdat ze niet weten hoe de beestjes er uit zien. Het is overigens de eerste keer dat de stichting met een dergelijke plaag wordt geconfronteerd. Gemeentereiniging liet haar we ten dat ze "niet mocht moppe ren" omdat kakkerlakken in Lei den beslist geen onbekend ver schijnsel meer zijn. De heer Re geer van Gemeentereiniging zegt dat de ellende is begonnen sinds Taxi Bezemer is verhuisd naar de heer P. Overbeek Van Lennepstraat 8, Al phen aan den Rijn, tele foonnummer blijft 73217. De familie Bezemer dankt haar clientèle voor het ge noten vertrouwen. Het nieuwe telefoonnum mer van ambulancedienst Bezemer en Bezemer tweewieler is 93441. de afschaffing van het zoge naamde "ontsmettingsbriefje" dat iedere nieuwe bewoner van een gemeentewoning vroeger moest halen. Gemeentereiniging heeft overigens pas nog twee flats in de Merenwijk, de Condorhorst en de Havikhorst, van kakker lakken ontdaan. Omdat een aantal Veerhuis-bewo ners nog met vakantie is kan met de ontsmetting pas op 21 augus- tus een begin worden gemaakt. De bewoners moeten zelf de kos ten van de ontsmetting, 35 gulden per flat, betalen. De stichting be taalt de borgsom. Een kaartje leggen is vaak de enige mogelijkheid om de tijd te doden, wanneer het vliegtuig op zich laat wach ten. Hier op Schiphol liepen de wachttijden door de stiptheids-actie van de Franse verkeersleiders vaak uren op. Maar langzamer hand wordt het beter. Al wordt de actie van de Fran sen nog voortgezet PAGINA 9 Veel belangstelling voor films over tweede wereld oorlog PAGINA 5 Man en meisje in arrest na driedubbele moord PAGINA 7 Harm Kuiper gaat schaats- trainers adviseren PAGINA 10 Bouwdienst NS bang voor inkrimping PAGINA 12 r verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - De Leidse platenwinkel Plato aan de Breestraat moet 1000 gulden dwangsom betalen voor elke witte langspeelplaat of cassette die zij verkoopt. De firma is daartoe veroordeeld door de vice-president van de Haagse rechtbank, mr. A. H. Lycklema, in een kort geding dat gisteren diende. Het kort geding was aanhangig gemaakt door de Stemra, de or ganisatie die de belangen behar tigt van componisten wier werk op de plaat is vastgelegd. De Stemra zette zich met name afte gen de zg. "bootlegs", een Ame rikaanse term voor het clandes tien maken van platen van live concerten of radio-uitzendingen. Hierdoor zou inbreuk worden gemaakt op de auteursrechten van de componisten/artiesten, aldus Stemra, die deze rechten o.m. via contracten met zusteror ganisaties in het buitenland be heert. Behalve de Stemra was ook de grammofoonplatenindustrie hiertegen in het geweer geko men, omdat deze de exclusieve rechten bezit op de plaatopna men. De "bootleggers", die door gaans de best lopende live-uit voeringen verhandelen, parasite ren volgens Stemra op het werk van anderen zonder enige inves tering of risico. Het argument dat Plato ter verde diging aanvoerde was dat als de platen binnenkomen, het moei lijk te zien is of het al of niet "bootlegs" zijn. Volgens een woordvoerster van de platenfir ma komen deze platen van groot handelaren in binnen- en bui tenland. "Maar het zijn er niet veel hoor. In totaal hebben we er misschien een stuk of vijftig ge had" Volgens de raadsman van de Stem ra, de Amsterdamse advocaat mr. E. A. P. Engels, worden de mees te van de "bootlegs" geperst in de Verenigde Staten. Hij trok het ar gumentvan Plato overigens sterk in twijfel. "In negenennegentig procent van de gevallen, is echt wel te zien of het wel of niet om clandestiene live-uitvoeringen gaat", aldus de advocaat. JOHANNEJBURG - De Zuidafrikaanse regering heeft na een beraai van vijf uur definitief de voorstellen voor de oplossingen het probleem Namibië aanvaard. bpodschp die vannacht aan de secretarisgeneraal van de VN, Kurt Waldhein, is gezonden zegt premier Vorfer dat de Zuidafri kaanse regeriig bereid is om de Elf kiideren bewuseloos in autibus i onzeverslaggevers) HARDERWIJ! ALKEMADE - De kindera die zaterdag middag met spoed in het Harderwijkse ziekenhuis Boerhaave mesten worden opgenomen, |n waarschijn lijk niet bewilteloos geraakt als gevolg vaigiftige gassen. In totaal werderll kinderen in de leeftijd vanO tot en met 15 jaar in het zitenhuis opge nomen, omdatij in een auto bus van de Roelofarends- veense touïigcaronderne- ming Bovo bvusteloos wa ren geraakt. De kinderen, aljn uit Noord- Holland, keeren terug van een kampeenkantie in het oosten van hetand. Aanvan kelijk bestondde vrees dat giftige stoffen i de bus zou den zijn gedronen, waardoor de plotselingebewusteloos- heid zou zijn vborzaakt. De bus werd in beag genomen maar is gistereiweer vrij ge geven, omdat eperts van de GeneeskundigdDienst voor de Volksgezoiheid voor hands geen gebken aan de slechts twee ween oude bus konden constatjen. Labora- toriumonderzoe moet nog uitwijzen of dat iderdaad het geval is. Het touringcarbeajf Bovo uit Alkemade heefde bus in middels weer inebruik voor persoonsvervoei De directeur van lt bedrijf A. J. van der Voet leent dat de kinderen na een jrmoeiende vakantie, door dverzengen- de hitte van zatdag het be wustzijn hebberierloren. Wisselend bivolkt i aatselijk Wisselend bewolkt bui. Zwakke tot matigeind uit zuide lijke richtingen. Mininmtempcratu- ren ongeveer 15 grad, maximum temperaturen van 19 grsn aan zee tot circa 23 graden in het bnenland. (Opgemkt om 11.15) 2 AUGUST» Zon op: 6.02 uur; onderl.29 uur maan op: 4.41 uur; ond< 20.13 uur Hoogwater te Katwijk n 3.14 en 15.39 laagwater te Katwijk o 11.24 en 23.46 speciale vertegenwoordiger van Waldheim, de" Fin Martti Athi- saari, te ontvangen, die een rap port zal opmaken ovér de situatie in de vroegere Duitse kolonie Zuidwest-Afrika (Namibië). De Finse VN-functionaris wordt dit weekeinde in Pretoria verwacht. Zuid-Afrika is echter niet bereid om de resolutie over Walvisbaai - deze baai moet een integrerend deel worden van Namibië - te aanvaarden. In de door de Zuidafrikaanse rege ring uitgegeven verklaring zegt de minister van buitenlandse za ken Pik Botha: „Mijn regering beschouwt het onderwerp Wal visbaai niet als een gedeelte van de westelijke voorstellen en legt er de nadruk op dat de legale sta tus van Walvisbaai niet ter dis cussie staat en dat de rechtelijke positie van Zuid-Afrika door deze resolutie niet benadeeld wordt" Het kabinet werd gisteren door premier Vorster in een speciale zitting bijeengeroepen. In die vergadering bracht minister Bo tha verslag uit van zijn bespre kingen met zijn westelijke colle ga's van de Veiligheidsraad, on der wie Cyrus Vance. Botha noemde de resolutie van de VN waarin gesteld wprdt dat Walvis baai dee.l moet uitmaken van Namibië, een woordbreuk van de westelijke landen. MOSKOU (DPAIReuter/UPI) - De 27-jarige Griekse mïljonaire Christina Onassis is vandaag in Moskou in het huwelijk getreden met de tien jaar oudere Rus Ser- gej Kausov. Het is voor de derde keer dat zij in het huwelijk treedt. Christina Onassis is een van de rijkste vrouwen van de wereld. Ze is de belangrijkste erfgename van het vermogen van de Griekse re der Aristoteles Onassis, die over leden is. Deze was getrouwd met de weduwe van de vermoorde Amerikaanse president John F Kennedy, Jaqueline. Christina Onassis heeft Sergej Kausov in Parijs leren kennen. Hij is werkzaam bij het Russische staatsbedrijf "Sowfracht". Het paar zal voorlopig intrekken bij de moeder van Sergej die in Moskou een apartement heeft van twee kamers. Daarna gaan zij zelf iets zoeken in Moskou. WASSENAAR (ANP) - Het traal orgaan van het voormalig verzet in Nederland wil dat de Duitse minister van binnenland se zaken Maihofer de socialisti sche wethouder van Beckerfeld, Bühren, op de vingers tikt omdat deze in zijn gemeente een hand tekeningenactie is begonnen ten gunste van de Nederlandse oor logsmisdadiger Siert Bruins. Deze woont in dit Duitse plaatsje. Dit heeft de voorzitter van het centraal orgaan van het i lig verzet Teengs Gerritsen 1 daag verklaard. Teengs Gerritsen vindt dat de Duit se minister van binnenlandse za ken verantwoordelijk is voor een "behoorlijk bestuur" in West- duitse gemeentes. Ook zou het centraal orgaan graag zien dat de Nederlandse justitie zich actiever bezig gaat houden met de opspo ring van bij verstek veroordeelde oorlogsmisdadigers. Tijdens een gesprek dat men op 23 augustus met minister De Ruiter van justi tie heeft, zal het centraal orgaan er op aandringen dat er een ander beleid komt dan het sinds 1945 gevoerde. De voorzitter van het centraal or gaan stelde dat deze Nederlandse beleidsverandering dringend noodzakelijk is nu eind volgend jaar in de Bondsrepubliek de termijn voor oorlogsmisdaden verjaart. Volgens Teengs Gerrit sen heeft het voormalig verzet bij iedere nieuwe minister van justi tie in de afgelopen regeringen aangedrongen op dit verscherpte beleid maar dit is steeds zonder resultaat gebleven. Hij hoopt dat de nieuwe minister van justitie wel iets zal doen, ook nu in de Kamer van verschillende zijden is aangedrongen op een ac tiever beleid. Ook acht hij de bundeling vijf jaar geleden van de verschillende organisaties van voormalig verzetstrijders in Ne derland in het centraal orgaan 'n gunstige zaak. We kunnen nu tenslotte spreken met meer kracht, aldus Teengs Gerritsen. Hij wees op een uitzending van een tv-actualiteitenrubriek zater dagavond waarin een gesprek voorkwam met een oorlogsmis dadiger die na veroordeling in Nederland is ontsnapt uit de ge vangenis in Breda en sindsdien vrij in de Bondsrepubliek rond loopt. "Als ik zoiets zie rijzen mij de haren te berge. Dit zou toch niet moge lijk moeten zijn. Laat de Neder landse regering jaarlijks West- Duitsland een lijst sturen van ge zochte Nederlandse oorlogsmis dadigers met een verzoek om uitlevering van deze lieden en de ze lijst en dit verzoek publiceren Dan wordt ieder jaar opnieuw de publieke opinie ingeschakeld" (Zie ook pagina binnenland) Bekentenis drie moorden in Hoeven BREDA (GPD) - De gisteren in Vollenhoven door de politie gearresteerde 22-jarige A.M. en diens 17-jarige vriendin H.B., beiden uit Kampen, blijken in derdaad te daders te zijn van de in de nacht van zondag op maandag in Hoeven gepleegde drievoudige moord op het be jaarde echtpaar Rijnvos en hun 38-jarige dochter. De jongeman en het meisje hebben bekend de ze daad te hebben gepleegd. Over het motief tast de politie nog in het duister. (Zie ook pagina 7). Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bal dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Sjtsjaranski uitgewisseld WENEN(ANP) - De vorige maand op beschuldiging van verraad door een Sowjetrus- sische rechtbank tot vijftien jaar gevangenisstraf ver oordeelde dissident Anatoli Sjtsjaranski zal binnenkort naar het Westen mogen ver trekken, Hij wordt uitgewis seld tegen een nog niet be kende gevangene in het Wes ten. Aanvankelijk bestonden plannen Sjtsjaranski uit te wisselen tegen de Oostduitse spionnen Günter en Christel Guillaume, maar hiertegen heeft de Westduitse bonds kanselier, .Helmut Schmidt, zijn veto uitgesproken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1