Moslims beginnen de vastentijd Olympisch Comité verleent steun aan Los Angeles Den Haag week lang "Pinkster-stad" KNVB verlangt van NOS één miljoen -mtiHTiiiflg FRAAIE PRESTATIE MAASSEN V.D. BRINK Shadow wil Lammers in Formule I-wagen DINSDAG 1 AUGUSTUS 1978 DEN HAAG - De Europese conferentie van de pinkstergemeenten in de Houtrusthal- len is begonnen. De bijeenkomst, waar aan vier- tot vijfduizend mensen deelne men, duurt tot en met zondag. Er zullen dagelijks open samenkomsten worden gehouden, waarop aandacht wordt be steed aan dejeugd en de jeugdproblemen. Ds. H. N. van Ameron uit Haarlem, voorzit ter van het organiserende comité, vertelde dat enkele honderden vrijwilligers ander half jaar lang aan de voorbereiding van deze conferentie hebben gewerkt. Er zijn voor de organisatie computers ingescha keld. Had men deze werkzaamheden op zakelijke basis moeten betalen, dan zou hiermee een kleine drie miljoen gulden zijn gemoeid. Nu kostte het de pinkster gemeenten 500.000 gulden. Behalve uit alle West- en Oosteuropese lan den zijn er deelnemers uit Brazilië, de Verenigde Staten, Indonesië en Australië. De deelnemers aan de massale bijeen komsten zijn ondergebracht in Haagse hotels en in jeugdherberg Ockenburg en bij particulieren. Wie met de caravan komt, vindt een plaatsje op het parkeer dak van de zuiveringsinstallatie bij Hou- trust; wie in zijn tent slaapt, kan in een duinpan terecht - daar is plaats voor 800 man. Nog eens duizend jongelui slapen in sporthallen aan de Duinlaan te Scheve- ningen. Deelnemers kamperen ook op Duinrell in Wassenaar en op Ockenburg. Er is een regeling getroffen met een fabriek van diepvriesmaaltijden. In een tent bij Houtrust kunnen duizend mensen tege lijk de maaltijd gebruiken. Er staan batte rijen magnetronovens opgesteld waar de maaltijden in drie minuten worden opge warmd. Oost-Europa Uit Oosteuropese landen zijn er honderd deelnemers. Opmerkelijk is, dat in Oost- Europa driemaal zoveel gedoopte leden van pinkstergemeenten zijn als in West- Europa, ruim anderhalf tegen een half miljoen. In ons land telt de beweging vijf tig- tot zestigduizend leden. Voor de buitenlandse conferentiegangers zijn tolken aanwezig, die de toespraken meteen via hoofdtelefoons vertalen in tien talen. Wie kleine kinderen bij zich heeft, kan terecht bij de crèches. In de Houtrus- thal zijn stalletjes waar godsdienstige be wegingen hun activiteiten kunnen pre senteren. Er is ook een souvenierstalletje, speciaal voor de buitenlanders. In de conferentieweek worden concerten gegeven op de Boulevard te Schevenin- gen, in Kijkduin en in het centrum van Den Haag. Ook zullen groepen jongeren het strand opgaan en evangeliserend werk doen. Dit weekeinde is de voorconferentie gehou den. De officiële opening is vanavond. De Haagse wethouder P. Vink van jeugd, sport, recreatie en kunst zal als tweede loco-burgemeester van Den Haag de Eu ropese pinksterkonferentie openen. Ramadan meer lof- en dankbetuiging dan boete De ruim 200.000 moslims die ons land telt beginnen hun jaarlijkse vastenmaand, de Ramadan, op 5 of 6 augus tus. Begin deze week komt de Federatie Moslimorga nisaties Nederland met een definitief advies over de datum. Het bepalen van de juiste dag blijkt een moeilijke zaak. Onlangs zijn de Europese islamleiders hier over in Londen bijeen geweest en 22 juli hebben vertegenwoordi gers van de 23 Nederlandse is- lamorganisaties die bij de federa tie zijn aangesloten de kwestie bekeken. Een krappe meerder heid was voor 5 augustus. Nu wordt nog gewacht op nadere in formatie uit het buitenland. De profeet Mohammed heeft voor geschreven met vasten te begin nen bij het zien van de nieuwe maan. Is de maan onzichtbaar, dan moet de nieuwe maan bere kend worden door de maand tot 30 dagen vol te maken. Maar hoe moet dat in Nederland? In begin sel het de moslimland de al gemene maatstaf, maar berichten daarover bereiken de Nederland se moslims niet tijdig. Daarom is besloten zelf te berekenen welke dag de eerste van de Ramadan zal zijn, en wel na gegevens opge vraagd te hebben bij de sterren wacht, omdat de nieuwe maan in het algemeen niet zichtbaar is voor moslims in Nederland. Voordelen ons land dit jaar voor het eerst gezamenlijk de vastentijd begin nen en eindigen. Dit heeft be langrijke voordellen. Wanneer eenmaal het eind van de vasten maand, dat gevierd wordt met een groot feest, gezamenlijk en vooraf is vastgesteld, kan veel gemakkelijker bij werkgevers en bij scholen worden aangedron gen op een vrije dag, kunnen er van tevoren ruimten worden ge huurd voor de feestgebeden en is het minder lastig berichten over de feestdag door te geven, vooral in de speciale radio- en tv-pro- gramma's voor Marokkanen, Turken en Surinamers. Gunst De moslims vasten in de Ramadan maand omdat in die maand de profeet Mohammed indertijd de eerste openbaring kreeg van de Koran, het heilige boek van de Islam. Van enige tijd vóór zons opgang tot zonsondergang is het tijdens de Ramadan een moslim niet toegestaan te eten, te drin ken, of enig genot te kennen. Vasten is voor de moslims geen boete, maar eerder een lof- of dankbetuiging aan de Schepper Zij vasten omdat Allah dit bevo len heeft. Door het opvolgen van dit gebod komen zij de Schepper naderbij. Ook leert men zo het voedsel weer als een door God verleende gunst te ervaren. Vas ten betekent ook geduld, dat vol gens de profeet de helft van het geloof is. Het is een medicijn te gen onverdraagzaamheid en te gen het ongeduld van de mens heid. De Ramadan is een van de vijf fun damenten van de Islam. De ande re grondslagen zijn: het geloof in Allah en zijn profeet, het vijfmaal daags verrichten van de gebeden, het geven van aalmoezen en een pelgrimstocht naar Mekka indien dit financieel mogelijk is. Zwaar Het vasten in Europa is extra zwaar, omdat de tijd tussen zonsopgang en zonsondergang veel langer is dan in de moslimlanden. Zo duurt 6 augustus maar liefst 17,5 uur. De komende jaren wordt het nog erger, omdat de vasten maand elk jaar 10 dagen eerder begint. Niettemin houden de meeste mos lims zich strikt aan de voorschrif ten. Wel gaan steeds meer mos lims voor de Ramadan naar hun vaderland, zeker nu deze maand in de vakantietijd valt. Anderen blijven toch maar liever in Ne derland, omdat met name de feesten na de vastentijd handen vol geld kosten. Vaak wordt ver wacht dat degene die in het bui tenland werkt dan voor de kosten opdraait. Een toenemend aantal werkgevers houdt enige rekening met de Ramadan. Hier en daar is er een ruimte om de gebeden te zeggen. De moslims zijn overdag snel vermoeid, doordat ze weinig nachtrust krijgen, aangezien ze na het invallen van de duisternis en voor dag en dauw moeten eten. De federatie hoopt dat ook de scholen hun medewerking willen verlenen, zeker nu de Ra madan dit jaar samenvalt met het voor veel kinderen inspannende begin van het schooljaar Onvoldoende Volgens de Federatie van Moslim- Op het pleintje bij de moskee i organisaties hebben de 200.000 moslims in ons land nog onvol doende vrijgestelde geestelijke leiders: drie Marokkanen en één Turk. Het overige werk wordt gedaan door vrijwilligers. Naast de moskee van Almelo zijn er enige kerken die tot moskee zijn omgebouwd, zoals in Amster dam, Eindhoven en Rotterdam. Verder zijn er 40 a 50 kleinere ge bedsruimten. In gemeenten waar veel moslims wonen zijn bespre- "Vandaar") kingen gaande over de oprichting van islamitische centra. De moslims in Nederland zijn vooral afkomstig uit Turkije, Marokko, Suriname, Tunesië, Pakistan, Oeganda en Egypte. Ook zijn er een paar honderd Ne derlandse moslims. Het aantal moslims over de gehele wereld wordt op 700 miljoen ge schat. Van hen wonen er drie miljoen in de Verenigde Staten en Canada en ongeveer zeven miljoen in West-Europa, waar zij werken of studeren. Weer vrij. Rommel Roberts, medewerker van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, is weer vrij. Begin juli werd hij gearresteerd op verdenking van terroristische activiteiten. Hij was toen net bezig de internationale gebedsdag te organiseren voor de 22.000 bewo ners van de krottenwijk "Crossroads" bij Kaapstad die dreigt te worden platgewalst. Deze gebedsdag is de afgelopen zondag overal ter wereld gehouden. Het bericht over Robert's vrijlating kwam naar Nederland via de uit Zuid-Afrika gevluchte methodistenpredikant Theo Kotze. aan wie de Zuidafrikaanse regering vorig jaar beperking van bewe gingsvrijheid had opgelegd. Iemand belde hem vanuit Pretoria op. Ds. Kotze (58), die eerst naar Botswana uitweek, was op door reis naar Engeland enkele dagen in ons land. In Engeland wonen enkelen van zijn kinderen. Zijn vrouw was daar al heengegaan. Vermoord Duizend mannen, vrouwen en kinderen hebben in Guatemala-stad (Midden-Amerika) meegelopen in een dertig kilometer lange protestmars tegen de moord op hun pastoor Hermogenes Lopez, die, zo luidt de officiële lezing, op een eenzame weg door onbe kende belagers werd doodgeschoten. De demonstranten eisten een diepgaand onderzoek naar de omstandigheden waaronder hun pastoor de dood vond. Hermogenes Lopez stond bekend om zijn verdediging van de rech ten van zijn parochianen en de sociaal zwakkeren in het alge meen. Meermalen hebben plaatselijke autoriteiten er blijk van gegeven, met zijn opstelling niet gelukkig te zijn. Hulp Uit een overzicht van de afdeling "materiële hulpverlening" van de Wereldraad van Kerken blijkt dat de verschillende kerkelijke hulpverleningsinstanties vorig jaar voor een waarde van onge veer 84 miljoen aan goederen hebben verscheept. De hulp betrof onder meer voedsel, kleding en schoeisel, medicij nen. transportmiddelen, landbouwuitrusting, zaden, tenten en bouwmaterialen. De voedselhulp was van al deze categorieën het grootst: bijna 30 procent. Van het totaal ging 37 procent naar landen in Azië. Meer dan 2.250.000 per land kregen India, Vietnam, Indonesië, Tanzania, Zaïre, Brazilië en Haïti. Voor ruim 2lh miljoen kon via de Ne derlandse Stichting Oecumenische Hulp worden verscheept. Bezwaren Vertegenwoordigers van de Wereldraad van Kerken in Genève en van de Grieks Orthodoxe Kerk gaan samen praten over ver strekkende en diepgaande bezwaren die bij deze kerk tegen de Wereldraad leven. Dr. Philip Potter, algemeen secretaris van de Wereldraad, ontving over die bezwaren een stuk van de Griekse aartsbisschop Seraphim. Daarin wordt de Wereldraad beschreven als een in wezen en manier van functioneren protestantse organisatie, die veel te weinig open staat voor de orthodoxe kerken en hun eigenaardigheden. Hoofddoel in Genève is, volgens het Griekse document, een kerkhereniging in de protestantse wereld, gepaard gaande met evangelisatie en maatschappelijke actie. De lid-kerken hebben weinig directe zeggenschap in de activiteiten van de Wereldraad, waarbij nog komt dat de orthodoxe kerken met slechts 15 pro cent van de stemgerechtigden, gezien hun ledentallen, onderver tegenwoordigd zijn. Geruchten over opzegging van het lidmaatschap noemde de aarts bisschop onjuist. Volgens dr. Potter dateren de Grieks-orthodoxe bezwaren eigen lijk al van de oprichting van de Wereldraad in 1948. De bisschop pen voelen zich ondervertegenwoordigd, maar wat zij met hun vertegenwoordiging doen is een andere zaak. Pas in 1968 hebben zij zichzelf toegestaan lid te worden van decentrale bestuursco- mité van de Wereldraad. De verstandhouding is ook bemoeilijkt door de invloed van het kolonelsbewind in de jaren 1967 tot 1974. Tijd en plaats van het komende gesprek moeten nog worden gere geld. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Sleeuwijk D Papma Zeist (werkzaam bij het Werelddiakonaat), te Dedems- vaart kandidaat H. Mondeel Almelo, te 's Grevelduin-Capelle A. Vlietstra Doornspijk, te Harskamp H.J. Stoutjesdijk Brandwijk; bedankt voor Honselersdijk L.A. Nagtegaal Sint Pancras. Gere formeerde kerken: beroepen te Urk H.J. van Dalen Zuidland; aangenomen naar Zwijdrecht Groote Lindt J.G. Los (Nieuw Ca- ledonië, Oceanië). COLORADO SPRINGS (ANP) - Het Olympisch Comité van de Verenigde Staten is bereid borg te staan voor eventuele fi nanciële tekorten bij de organisatie van de Spelen van 1984. Het Olypisch Comité van de Verenigde Staten en burgemeester Tom Bradley van Los An geles zijn gisteren tijdens een urenlange vergade ring in Colorado Springs tot overeenstemming ge komen over een plan ter dekking van de kosten. De details over dit plan zijn nog niet onthuld. Zeker is dat Robert Kane, voorzit ter van het Olympisch Comité, voorgesteld heeft dat zijn organi satie het financiële risico van de Spelen in 1984 wil dragen. Los Angeles heeft altijd gesteld dat de Spelen van 1984 de belasting betaler geen cent zouden kosten en dat er geen miljardentekort, zou zijn als in 1976 in Montreal. Om dat uitgangspunt veilig te stellen had burgemeester Tom Bradley via een groep zakenlie den garanties gekregen voor zo wel de organisatie van de Spelen als voor de financiële kant van de zaak. Het Internationaal Olym pisch Comité ging niet akkoord met deze werkwijze omdat reglementair organisatie en fi nanciering van de spelen een zaak van een stad dient te zijn. Nadat deze beslissing nog eens duidelijk kenbaar was gemaakt LEIDEN - Dirk Maassen van de Brink, de Leidse snelwan delaar, heeft het afgelopen weekeinde een bijzondere prestatie in Engeland geleverd. De atleet van de AV Hol land voltooide een wedstrijd over 100 mijl (oftewel 160 kilometer en 900 meter) tussen de plaatsen Leicester en Skegness. Hij had daarvoor 20 uur 17 minuten en 18 se conden nodig. Maassen van de Brink legde van de gestarte 59 deelnemers uiteindelijk beslag op een zevende plaats, een fraaie pres tatie wanneer men bedenkt dat de Leidenaar zich voor de eerste maal aan een dergelijke 'monster-race' waagde. Winnaar werd de Engelsman Heywood in 18 uur en 19 minuten. De wedstrijd telde 22 uitvallers. aan Bradley zei de burgemeester dat L.A. zich zou terugtrekken omdat het financiële risico te groot zou zijn. De voorspellingen, zelfs bij "Spartaanse" spelen in bestaande accommodaties gin gen van een verlies tussen de 400 en 600 miljoen gulden zoals in Los Angeles werd berekend, tot een winst van 300 tot 400 miljoen gulden, die het IOC mogelijk achtte. De mededeling van Bradley, waar uit bleek dat de belangstelling van de enige kandidaat die zich had aangemeld voor de Spelen van 1984 tot het minimale was ge slonken (indien het IOC zou vasthouden aan zijn voorwaar den over financiering), dwong de Olympische organisatie de stad in Californië langer respijt voor zijn besluitvorming te geven. Voor 21 augustus moet het laatste woord gezegd zijn. Het gesprek van gisteren tussen Kane en Bradley lijkt de Spelen in Los Angeles mogelijk te ma ken, maar de raad van Los Ange les, het Olympisch Comité van de Verenigde Staten en natuurlijk ook het Internationaal Olym pisch Comité moeten nog hun goedkeuring geven aan de plan nen van Kane en Bradley, die vermoedelijk in de loop van de week openbaar zullen worden gemaakt. Na het gesprek met Bradley zei Ro- - bert Kane: "Wanneer dit plan niet aanvaardbaar is voor het IOC is Los Angeles niet langer kandi daat. Het idee lijkt mij goed, maar ik kan niet voorspellen hoe het IOC zal reageren. Wanneer wij er niet van waren uitgegaan dat er een redelijke kans van slagen zou zijn, waren wij niet met Tom Bradley om de tafel gaan zitten. Ter iioorbereiding op de Grand Prix van Nederland trainde gisteren een aantal Formule-I-eoureurs op Zandvoorl. Hier neemt Carlos Reutenmann aanwijzingen in ontvangst van de Ferrari-stal. ZAND VOORT (GPD) - Jan Lammers heeft dit weekeinde een aanbod gekregen van Shadow om volgend jaar in dienst te komen bij deze au tostal. De talentvolle coureur, die door zijn successen in de formule 3 aan de weg timmert in de internationale auto sportwereld, zal wellicht vandaag nog een formule-1- wagen testen op het circuit van Zandvoort. Mochten zo wel Lammers als Don Ni chols, de manager van Sha dows, de test geslaagd vin den, dan zal de Zandvoorter een contract tekenen bij Sha dows. Lammers kwam in contact met deze formule-l-stal door Clay Reggazoni en Hans Joachim Stuck. Zij informeerden bij hem of hij iets voor een for- mule-I-avontuur voelde. In eerste instantie hield Lam mers de boot af ("Ik wil eerst nog ervaring opdoen in de formule 2"), maar Shadow- baas Don Nichols wees dit ar gument van de hand. Hoewel de Zandvoorter deze week nog bij Shadows zal testen, ligt het niet in de bedoeling dat Lammers uitkomt in de Grand Prix van Nederland. Zijn manager, Van der Storm: "Dit jaar zal Jan zeker nog niet in de formule-1 uitko men. Dat is een ding dat zeker De missie naar Engeland van Tonio Hildebrand om daar een snelle wagen te huren voor Michel Bleekemolen, is voorlopig op niets uitgelopen. Hildebrand: "Ik zie het som ber in dat Bleekemolen in ac tie komt tijdens de Grand Prix op Zandvoort. Er zijn maar weinig goede en snelle auto's voorradig". UTRECHT (GPD/ANP) - Voor het uitzenden van voetbalflitsen in het komend seizoen wil de KNVB een bedrag van ongeveer één miljoen gulden van de NOS ontvangen. Penningmeester Ton Zwikstra van de KNVB: „Binnenkort zullen de onder handelingen met de NOS begin nen. Het bedrag van vorig jaar, ruim negen ton. zal vermoede lijk aan de hand van het index cijfer verhoogd worden tot on geveer een miljoen gulden. Dat geld wordt onder de 37 clubs in het betaald voetbal verdeeld". Zwikstra verwacht geen moei lijkheden tijdens de onderhan delingen met de NOS. Het probleem van de vrije nieuws garing, dat twee jaar geleden de inzet van de strijd tussen de voetbalbond en de NOS was, komt niet ter sprake. Zwikstra: „Daarover buigen de advocaten van de NOS en de KNVB zich al ruim een jaar. Zolang zij niet tot overeenstemming komen, laten wij dat punt buiten beschou wing en wordt het bedrag van de NOS jaarlijks met een indexcij fer verhoogd." Ploeg voor de schaakolympiade AMSTERDAM - De Nederlandse ploeg die zal deelnemen aan de schaakolympiade die van 26 ok tober tot 12 november in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Ai res wordt gehouden, is als volgt samengesteld: 1. Jan Timman. 2. Gennadi Sosonko. 3. Jan Hein Donner. 4. Hans Ree. 5. Ger Lig- terink. 6. Kick Langeweg. Als reserves zijn aangewezen: Hans Böhm en Cor van Wijgerden. Ton Zwikstra Het Nederlands UEFA elftal (16-18 jaar) is na de loting voor het Europees kampioenschap van nationale ploegen (16-18 jaar) ingedeeld in groep drie met IJs land. De Nederlandse ploeg speelt eerst thuis. De m.iioinie wordt gespeeld tussen 24 mei en 2 juni 1979.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11