,ook Schitterend resultaat Timman Dramatische monsterpartij eindigt tenslotte in 'pat' Hieris't. Ober! Hoe was denaam alweer? Ongedeelde eerste plaats in sterk bezet toernooi FISCHER NOG STEEDS NUMMER EEN De partij Leeuwerick 'ziet ze weer vliegen' MAANDAG 31 JULI 1978 SPORT SPORT SPORT AMSTERDAM (ANP) - Jan Timman is on gedeeld winnaar-eerste prijs 6000 gulden - van het internationale schaaktoernooi te Amsterdam geworden. Voor die "zekere" eerste plaats had hij nog een halve punt nodig. Dat halve punt kreeg hij in zijn slotpartij met Ree. die niet langer duurde dan de fotografen nodig hadden voor hun werk. Timman heeft een uitmuntende prestatie geleverd, temeer omdat hij in alle partijen het initiatief had en iedere keer vocht voor het volle pond. Het is te hopen dat voor Timman, met zijn 26 jaar een van de jonge re grootmeesters (Karpov is een jaar ou der) de weg naar meer successen in eigen land is geopend. Na de vlotte remise van Timman en Ree werd de vrede bij Ribli - Browne even eens getekend en dat had tot gevolg dat Ribli alleen op de tweede plaats eindigde, zonder meer een verrassing. De toptwee uit het toernooi zijn van begin tot eind zeer dicht bij elkaar gebleven, maar Ribli heeft op de beslissende momenten niet kunnen doordrukken. Opmerkelijk was dat bei den in de achtste ronde verloren. de derde plaats werd door drie man gedeeld. Hort, Dzindzindasjvili en Pfleger. De eer ste twee speelden een vlugge remise en moesten toen in spanning wachten op de uitslag Pfleger-Nikolac. Pfleger moest winnen om nog op de derde plaats te ko men, maar het eindspel, toren tegen toren plus pion was totaal remise. Het komt ech ter vaker voor dat in de laatste ronde de meest onverwachte dingen gebeuren. Ni- kolac blunderde in een positie die iedere hoofdklasser kent. Vermoedelijk was het vroege aanvangsuur, dat traditioneel voor de laatste ronde op elf uur staat, hier debet aan. Pfleger in elk geval profiteerde in het sluitstuk van een goede tweede toernooi- helft. Hij is geen professional, hij is prakti- zerend arts en heeft iets meer "aanloop" nodig dan de anderen. Wat tegenvallend was de zesde plaats van Romanisjin, gedeeld met Andersson. Romanisjin wordt gezien als een van de opvolgers van Karpov en hij bezit een van de hoogste elo-ratings. Hij was, voor het toernooi begon een van de favorieten. Hij heeft in het toernooi veel geëxperimen teerd in de opening. Stukoffers en bizarre dame-uitvallen kwamen bij hem geregeld voor. Andersson heeft een partij verloren en dat is zonder meer ongewoon. Daar staat tegenover dat hij er ook twee won en dat is tevens ongebruikelijk bij de Zweed, die veiligheid voor alles stelt. Naast Timman viel, wat de Nederlanders betreft, vooral Langeweg op. Tot ver in het toernooi zag het er naar uit dat hij dit keer zijn eerste grootmeesterresultaat zou boeken. Het is er niet van gekomen. Tegen het einde viel hij weer terug. De tweede grootmeestergroep werd ge wonnen door Joesoepov voor Christian sen. De derde plaats was voor de Neder landers Van Wijgerden en Ligterink. Van Wijgerden verdiende de meestertitel, Lig terink, via het Sonnenborn-Bergersys- teem een invitatie voor de a-groep van het volgende toernooi. De uitslagen van de partijen uit de slotronde zijn: Groep A: Dzindzindasjvili (Isr)-Hort (Tsj) Miles (Gbr)-Langeweg (Ned) 1/2-1/ü; Romanisjin (Sov)-Ljubojevic (Jsl) 1-0: Ree (Ned)- Timman (Ned) Andersson (Zwe)- Adorjan (Hon) 1-0; Pfleger (WdipNikolac (Jsl) 1-0; Browne (Vst)-Ribli (Hon) 1/2-'/2. De eindstand is: 1. Timman 9lh pnt.; 2. Ribli 8V2; 3. Dzindzindasjvili, Hort en Pfleger 7'/2; 6. Romanisjin en Andersson 7; 8. Lju- bojevic 6V2; 9. Langeweg 6; 10. Adorjan en Miles 5'/2; 12. Ree 5; 13. Nikolac 4'/2; 14. Browne 3V2. Groep B: Van der Sterren (Ned)-Borm (Ned) 1/2-1/2; Kirov (Bul)-De Roode (Ned) 1-0; Janosevic (Jsl)-Rodriguez (Cub) 0-1; Baldhan (Isr)-Ligterink (Ned) 0-1; Böhm (Ned)-Hartoch (Ned) 1-0; Joesoepov (Sov)-Christiansen (Vst) 1/2-1/2; Taulbut (Gbr)-Van Wijgerden (Ned) 1l2-1h. De eindstand is: 1. Joesoepov 9'/2 pnt.; 2. Christiansen 8V2; 3. Van Wijgerden en Ligterink 8; 5. Kirov 7; 6. Hartoch, Borm en Böhm 6V2; 9. Balshan en Van der Sterren 6; 11. Rodriguez ö'te; 12. Janosevic 5; 13. Taulbut 4'/2; 14. De Roode 3V2. Jan Timman: schitterende prestatie BAGUIO CITY (ANP) - Het systeem dat momenteel in Baguio City gehanteerd wordt om uit te maken wie de nieuwe wereldkampioen schaken wordt, is een gebeu ren zonder einde. Na twee weken, waarin zes partijen gespeeld werden die alle in remise eindigden, vraagt men zich af waar het einde ligt. Kortsjnoi denkt. Karpov wacht af. Het kan nog lang duren ige tekening in de strijd zal komen. NEW YORK (ANP) - Terwijl Ana toli Karpov en Viktor Kortsjnoi hun duel om het wereldkam pioenschap schaken uitvechten, is op de achtergrond de geest van ex-titelhouder Robert Fischer aanwezig. De psychologische oorlogvoering, die in Baguio wordt bedreven, doet enigszins terugdenken aan de toestanden rond de vorige tweekamp om de wereldtitel tus sen Fischer en Boris Spassky in Reykjavik in 1972. Maar ook wordt de vraag gesteld of Fischer, die zijn titel in 1975 niet verde digde, nog steeds de beste scha ker ter wereld is. ADVERTENTIE Heerlijk,helder Heineken. Een landgenoot van Fischer, de Amerikaanse grootmeester Ro bert Byrne, is daar zonder meer van overtuigd. "Hij kan deze spelers allebei op elk moment verslaan", verklaarde Byrne in Baguio. "Zelfs nu hij niet speelt. Hij hoeft alleen maar aan het schaakbord te gaan zitten". Byr ne staat met zijn mening niet al leen. Een andere schaakdeskun- dige zei: "Laten we eerlijk zijn. Karpov en Kortsjnoi spelen om te zien wie op één na de beste is. Fischer is nog steeds Fischer leeft momenteel teri.'gge- WIELRENNEN - Wereldkampioen Francesco Moser heeft gisteren de Trofeo Matteotti, een wed strijd over 230 kilometer in Pes- cara, gewonnen. Moser had aan de streep ruim drie minuten voorsprong op Battaglin. TENNIS - Frankrijk heeft het toer nooi om de Galea-beker, landen ploegen voor spelers tot 21 jaar, gewonnen. In de eindstrijd tegen Tsjechoslowakije nam Frankrijk een voorsprong van 3-0 door winst van Noah en Moretton in het dubbelspel op Lendl en Kul- hadj, 9-7, 6-1, 5-7, 3-6, 6-4. Groot Brittannië eindigde als derde na winst op Zweden. BOKSEN - In Caracas heeft Netr- noi Vorasi uit Thailand zaterdag avond de wereldtitel boksen (WBC-versie) in het papierge wicht veroverd door Luis Esteba uit Venezuela in de vijfde ronde tot opgeven te dwingen. ATLETIEK - Roelof Veld heeft za terdag in Bathmen een straten- loop gewpnnen. Hij legde de 6600 meter af in 19 minuten en 24 se conden. Tweede werd Willy te Marvelde, Geert Aalbers eindig de op de derde plaats. trokken als een kluizenaar in de godsdienstige gemeenschap van de "Worldwide Church of God", een fundamentalistische sekte in Pasadena. De oud-wereldkam pioen heeft alle bruggen met de schaakautoriteiten opgeblazen. Hij liet zich ook niet zien op het kampioenschap van de Verenig de Staten, dat onlangs werd ge speeld in het Ambassador Colle ge, een gebouw dat toebehoort aan zijn "kerk" in Pasadena. Overdag verblijft Fischer in een klein appartement in de kelder verdieping van de villa van één van de geestelijken van de sekte, waar hij nog wel schaakpartijen naspeelt. „Grote aandacht" komt slechts 's avonds buiten voor een wandeling door de straten van Pasadena. "Hij volgt de match tussen Karpov en Kortsj noi stellig met grote aandacht", zegt Bert Hochberg, redacteur van een Amerikaans schaaktijd schrift. "Fischer heeft nog niets van zijn genialiteit verloren", zegt John Collins, één van zijn vrienden. "Hij zqu Karpov en Kortsjnoi gemakkelijk kunnen verslaan". Collins, een privé-schaakleraar in Manhattan, kent Fischer sinds zijn 13e jaar en heeftin december een tweekamp snelschaken ge speeld tegen de oud-wereldkam pioen. Fischer heeft ook de schaakcompu ters verslagen, die hij zelf pro grammeert. "Hij werkt voor het Massachussets Institute of Tech nology en een computerfirma in Milwaukee om een schaakpro gramma voor computers op te stellen", zo onthulde Collins. Over het priveleven van Fischer, zijn bron van inkomsten en zijn relatie tot de religieuze sekte, die in 1920 door Herbert Armstrong werd gesticht, hangt nog een waas van geheimzinnigheid. De ze sekte, thans geleid door Gar ner Red Armstrong, een evange list die bekend is door zijn ver schijningen op de Amerikaanse televisie, leeft van de bijdragen van zijn leden, ongeveer 60 mil joen dollar per jaar. Fischer heeft naar verluidt in de laatste tien jaar bijna 100.000 dollar aan de sekte afgestaan. Komt Fischer ooit terug in de schaakarena? "Ik hoop het vu rig", zegt Collins, "maar ik zou niet weten hoe ik hem daartoe zou kunnen overhalen" ADVERTENTIE -- Er wordt gespeeld om zes gewon nen partijen, remises tellen niet mee, zodat na twee weken de stand nog immer 0-0 is. Het huidige systeem werkt partijen zonder inhoud in de hand. Van de tot nu zes gespeelde partijen wa ren er twee interessant, de derde en de vijfde, waarin Kortsjnoi beide malen met wit speelde. De overige vier hadden een uiterst saai verloop en resulteerden nog al snel in de puntenverdeling. Opmerkelijk is, dat vooral we reldkampioen Karpov uiterst voorzichtig speelt en nauwelijks initiatief durft te nemen. Zodra zijn tegenstander afwijkt van de theorie, forceert hij remise en ontloopt het avontuur volledig. De vijfde partij was tot nu toe de meest enerverende. Kortsjnoi gooide zich volledig op de aanval, hield Karpov constant onder druk en manoeuvreerde behen dig naar een winnende stelling. Op het moment dat de vijfde par tij voor de eerste maal afgebro ken werd, karakteriseerden de experts de stelling als winnend voor wit (Kortsjnoi). Vrijdag in de eerste voortzetting miste de uitdager echter - in he vige tijdnood - de winnende voortgang in een ogenblik van schaakblindheid. Hij zag een eenvoudige combinatie, die mat ten gevolge had gehad, volledig over het hoofd. Karpov wikkelde volledig af. ruilde de dames en hield een winstpion over. Kort daarop gaf hij bewust zijn paard weg om het pionnenveld op te ruimen. In het eindspel hield Karpov twee pionnen over, te genover Kortsjnoi één loper en één pion. Op deze stand werd de ontmoeting na 91 zetten en een totale speel- duur van elf uur vrijdag afgebro- De tweede voortzetting van de vijfde partij had het volgende verloop: afgebroken stelling: Wit (Kortsjnoi): Ke5, Ld6, a3. Zwart (Karpov): Kh5, a4, b5. 92. Ke5 - f5, Kh5 - h6,93. LfB - d4, Kh6 - h7,94. Kf5 - f6. Kh7 - h6,95. Ld4 - e3+, Kh6 - h5,96. Kf6 - f5, Kh5 - h4,97. Le3 - d2, Kh4 - g3,98. Ld2 - g5, Kg3 - f3.99. Lg5 - f4, Kf3 - g2, 100. Lf4 - d6, Kg2 - 13,101Ld6 - h2, Kf3 - g2,102. Lh2 - c7, Kg2 - f3, 103. Lc7 - d6, Kf 3 - e3, 104. Kf5 - e5, Ke3 - f3, 105, Ke5 - d5. Kf3 - g4, 106. Kd5 - c5, Kg4 - f5, 107 Kc5 x b5, Kf5 - e6,108. Kb5 - c6, Ke6 - f6.109. Kc6 - d7, Kf6 - f7, 110. Ld6 - e7, KIT - g8, 111. Kd7 - e6, Kg8 - g7, 112. Le7 - c5, Kg7 - g8, 113. Ke6 - f6, Kg8 - h7, 114 Kf6 - f7, Kh7 - h8. 115. Lc5 - b4 kh8 - h7, 116. Lb4 - b2, Kh7 - h6, 117. Kf7 - g8, Kh6 - g6,118 Lb2 - g7. Kg6 - f5,119. Kg7 -.17, Kf5 - g5,120. Lg7 - b2, Kg5 - h6,121. Lb2- clKh6 - h7,122. Lel -d2, Kh7-h8,123. Ld2-c3 Kh7 - h8, 124. Lc3 - g7, pat, wat automa tisch remise ten gevolge heeft. Heerlijk, helder Heineken. IKOROWi De eindstand ken voor de tweede maal. De ver bittering in het kamp van Kortsj noi was na de blunder groot. Za terdag betichtte delegatieleidster Petra Leeuwerick de Russische parapsycholoog Zoekhar ervan te trachten Kortsjnoi te hypnoti seren en eiste van het organisa tiecomité, dat Zoekhar niet meer op de eerste rij mocht plaatsne men. Een eis waarop de chef van de Karpov-delegatie, Baturinsky, welwillend inging. Gisteren, bij de tweede voortzet ting, nam Zoekhar plaats op de tweede rij om vandaar de partij te volgen. Analyses hadden aan het licht gebracht, dat er van de winstkansen van Kortsjnoi wei nig was overgebleven. De 47-ja- rige statenloze grootmeester had wel een loper, maar die was niet van de kleur als het veld, waarop zijn ene pion eventueel gepro moveerd kon worden tot dame. De zege kon alleen behaald wor den in een stelling waarin de wit- speler de zwarte koning pat zette om hem te dwingen zijn b-pion naar voren te schuiven. Of door de zwarte koning zo in een hoek te drijven dat de witte koning de twee zwarte pionnen kon verove ren en eerder terug kon zijn op het promotieveld dan zwart. Een onmogelijke situatie die uit sluitend overlevingskansen had als Karpov een missertje zou ma ken. De 27-jarige wereldkam pioen speelde echter zeer accu raat en gaf geen krimp. Op de 107e zet sloeg Kortsjnoi slechts één pion. Zwart was te dicht ge naderd bij het promotieveld om de laatste zwarte pion te pakken Op dat moment was de puntver- deling bereikt. Dat beide spelers toch nog doorspeelden tot de 124e zet. kwam voort uit beider weigering om remise aan te bie den. Kortsjnoi uit ergernis en te leurstelling over zijn gemiste kans op de eerste zege. De patstelling waarin Karpov zich rustig liet manoeuvreren, bracht het einde aan de partij, die in to taal 12 uur en een kwartier in be slag nam en met 124 zetten een absoluut record was in de 28 tweekampen die er sinds 1886 zijn gespeeld om de wereldtitel. Zaterdag was de zesde partij ge speeld. Het leverde een snelle remise op. Beide spelers hadden de formidable krachtsinspan ningen van donderdag en vrijdag in de vijfde ronde nog niet volle dig verwerkt. De ontmoeting werd een anti-climax, waarin Karpov wonderlijk opende. Met Engels, de favoriete start van zijn tegenstander. Er werd voorzich tig geschoven tot de 23e zet waar op Karpov remise aanbood, wat Kortsjnoi accepteerde. ZWEMMEN - Penny Dean, een 23- jarige Californische studente, heeft zaterdag het record Kanaal- zwemmen met ruim een uur ver beterd. De Amerikaanse zwem ster stapte om vijf over acht plaatselijke tijd het water in aan het Shakespeare strand bij de Engelse stad Dover en bereikte de kust van Frankrijk zeven uur en 42 minuten later. ZEILEN - Op het IJsselmeer bij Hoorn is gisteren de strijd om het wereldkampioenschap Solo be gonnen. De eerste race eindigde in een zege voor de Nederlander Cor-Jan Schouten met zijn land genoot Rob van Ooyen op de tweede plaats. WIELRENNEN - De proloog van de vijfde profronde van Neder land zal in augustus 1979 plaats vinden in Steenwijk. Het wieier- comité Steenwijk is met de orga nisatie van de profronde over eengekomen dat de proloog vol gend jaar zal bestaan uit een tijd rit en een criterium. ADVERTENTIE Heerlijk, helder Heineken. BAGUIO CITY (ANP) - De "kou de" oorlog tijdens het duel om de wereldtitel schaken tussen Kortsjnoj en Karpov bereikte na het vermakelijke joghurt-inci- dent zaterdag opnieuw een hoog tepunt. Uit het kamp van de uit dager kwam de klacht, dat een zich in het gezelschap van Kar pov bevindende arts uit de Sovjet Unie mogelijk de 47-jarige Kortsjnoi door middel van hyp nose trachtte te beïnvloeden. Pe tra Leeuwerick, de delegatieleid stervan Kortsjnoi, vertelde dat zij informaties ontvangen had waaruit volgden dat de man in kwestie een in Leningrad afge studeerde parapsycholoog was luisterend naar de naam van dr. Zoekhar. Zij had de tweekamp organisatie erop gewezen, dat dr. Zoekhar in strijd Ynet de regle menten de laatste partijen door gebracht had op de eerste rij van de speelzaal. Mogelijk zou hij vanuit die positie Kortsjnoi in negatieve zin hebben beïnvloed. Mevrouw Leeuwerick zou een of ficieel protest indienen, indien de Rus tijdens de tweede voortzet ting van de afgebroken vijfde partij weer vooraan in de zaal zou plaatsnemen. Zover kwam het echter niet. Na overleg van FIDE-vice voorzitter Campomanes met de Russische delegatiechef Baturinsky hebben de Russen er vrijwillig in toege stemd Zoekhar te laten plaats nemen op de speciaal voor beide delegaties gereserveerde zetels. Karpov telt in zijn delegatie twee parapsychologen. Wat later op de dag kwam Petra Leeuwerick met een aardig ver haaltje. Zij zei dat haar dochter vrijdag in de zaal naast dr. Zoek har had gezeten in de fase, dat Kortsjnoi in hevige tijdnood raakte en in een moment van schaakblindheid de winnende voortzetting miste. "Mijn dochter vertelde later, dat zij in die fase het gevoel had dat zij verlamd was. Wij menen, dat de mogelijk heid aanwezig is. dat zij proberen ditzelfde soort gevoel bij Victor op te wekken". Het is in het kamp van Kortsjnoi niet ongebruikelijk in minder voorspoedige tijden de beschul digende vinger op te heffen naar parapsychologen. In de finale van het kandidatentoernooi in Belgrado tegen Spasski ver speelde Kortsjnoi door achter eenvolgende nederlagen bijna zijn grote voorsprong. Ook toen weet hij zijn slechte spel aan de invloed vanarapssc tt

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9