Sadat wijst gesprek met Israël af Moboetoe verzoent zich met Angola De droom lie niet uitkwan Minister Botia voelt zwaar zich bedrogtn NAAST HET NIEUWS Libanese troepen naar het zuiden MAANDAG 31 JULI 1978 BREST (GPD)- Het ballonavontuur is afgelopen metanrtin(r on ypp nog slechts 108 mijl van het einddoel verwijderde voortiidiee landing is te wijten aan het grote hoogteverlies, dat', veroorzaakt door een scheur in de binnenste ballon en toenemen»rci<w»ufpPpn de weersomstandigheden. .rsiec Don Cameron en Christopher Da- vey werden om 12.50 uur Neder landse tijd. vierdagen na hun ver trek van New Foundland, door een Franse vissersboot opgepikt. Het aanbod om door een helikop ter van de Britse marine van boord van dit schip gehaald te worden, hebben de beide ballon- vaarders van de hand gewezen. Zij waren zo vermoeid, dat zij graag de lange tocht op de boot wilden benutten om uit te rusten. Het begon allemaal een jaar gele den. Na vele mislukte pogingen om de Atlantische Oceaan in een heteluchtballon over te steken, waarbij zelfs vijf pioniers het le ven verloren, staken de ballon bouwer Don Cameron (38) en Christopher Davey (36), die ma joor bij het Britse tankregiment is, de koppen bij elkaar. Hieruit resulteerde een plan om, met be hulp van sponsors, een hete luchtballon te bouwen, die voor zien zou moeten zijn van de mo dernste apparatuur. Zij vonden Zanussi bereid om als voornaamste sponsor in dit 500.000 gulden kostende project deel te nemen. Zij bouwden een ballon die uit twee in elkaar ge- BEIROET (Reuter/AFP) - Eenhe den van het geregelde Libanese leger zijn vandaag naar het zui den van Libanon gegaan om in het aan Israël grenzende gebied 'het staatsgezag en de veiligheid' te herstellen. Radio-Beiroet zei dat het inzetten van geregelde troepen is bedoeld is om het probleem op te lossen van rechtse legerofficieren die bij de recente gevechten in zuidelijk Libanon met Israëlische troepen samenwerkten. In sommige berichten wordt ge sproken van 1500 man, maar de rechtse falangistische radio ze zei dat het eerste contingent gere gelde troepen 500 man zal omvat- In Tel Aviv werd in militaire krin gen gezegd dat Israëlische en Li banese rechtse officieren in zui delijk Libanon bijeen waren ge weest om te spreken over de komst van geregelde Libanese troepen. De rust die gedurende 72 uur heeft geheerst aan het front in Libanon tussen de Syrische troepen van de Arabische vredesmacht en de christelijke militie, werd zater dag verbroken door nieuwe ge vechten. Een contingent van de Libanese politie moest zich uit zijn bufferpositie tussen beide partijen op de grote markt van de christelijke stadswijk in Beiroet terugtrekken. Op het politieke front betreurde premier Selim al Hoss als eerste officiële regeringswoordvoerder het advies van de Amerikaanse regering aan Amerikanen in Li banon die er geen dringende be zigheden hebben het land te ver laten. Vrijwel alle kranten in de hoofd stad schreven dat Washington 'paniek zaait onder het Libanese volk' en de spanning in het land vergrootte. De Syrische minister van buiten landse zaken, Abdoel Halim Chaddam, heeft zaterdag tegen gesproken dat hij tegenover het Franse weekblad 'Le Nou vel Ob- servateur' heeft verklaard dat president Elias Sarkis van Liba non niet voor zijn taak berekend is en geen 'moedige besluiten' kan nemen. Chaddam zei dat hij "grote ach ting" voor Sarkis heeft en erken telijk is voor diens ijveren voor vrede en eenheid in Libanon. De rechtse militaire leider in Liba non Basjir Gemajel sprak zater dagavond berichten tegen als zouden hij en zijn vader, de rechtse politicus Pierre Gemajel, in besprekingen met de Israëli sche regering gewikkeld zijn. Basjir Gamajel noemde het bericht „louter verzinsels", alleen al om dat hij en zijn vader in Israël heet ten te zijn. 'Als dat zo was, zou ik u nu niet te woord kunnen staan', zei hij tegen een Britse corres pondent die hem had opgebeld. monteerde ba®. bestond, waarvan de b.nn, ballon ge. vuld kon worden 4 2 miljoen liter helium en de,enste met 4,4 miljoen liter heiht Qnder ean alumi- deze ballon werd ëa nium vervaardigde^in'de vorm van een boc,hangeni uitgerust met e.onische ballon Christopher Davey (links) en Don 'ogisch zend-, ontvang- en i,atie-ap paratuur. Tijdens de bouwtijd va; werd er allerlei mete0 lüV11 onderzoek verricht, zc^alv- ses van satellietfoto'^ de weersomstandigheden „n de Atlantische Oceaan. Na' aan_ tal weken op gunstig r hebben gewacht in Newind. land (Canada), vertrok! dg beide ballonvaarders wo^ag Toch besloten zij de vlucht te ver- Cameron bij hun ballon waarmee ze nèt niet hun einddoel bereikten de vereiste hoogte van 15.000 voet stijgen om aan de verslechteren de weersomstandigheden te ont snappen. 26 juli om 11.50 uur Neden! tijd, op weg naar Europa. De eerste dag verliep, door hev stige weer boven de Oceaai,. heel volgens plan. De es problemen kwamen toen i derdagmiddag een scheur stond aan de onderkant van binnenste ballon, vlak boven volgen. Hoewel zij steeds weer ballast overboord zetten, kwa men zij gedurende de rest van de reis niet meer boven de 10.000 voet. Donderdagnacht nam ook de snelheid van de ballon af. De wind was gaan liggen en de bal lon ging niet veel harder meer dan ongeveer 10 kilometer per gondel. Deze scheur was on| uur_ veer 1 meter groot. Hierdo»yrijdagrTiorgen wilden de piloten konden de piloten niet meer nat er dan Gok mee stoppen. Het vluchtcentrum heeft de beide ballonvaarders toen enkele uren lang moed in moeten spreken om het toch vooral niet op te geven; vrijdagmorgen was de eindstreep immers al aardig in zicht. Op dat moment bevond de ballon zich op een afstand van ongeveer 230 mijl van Brest (Frankrijk). Het zag er vrijdag en zaterdag on danks alle problemen naar uit dat zij het zouden halen. In de loop van gistermorgen daalden zij echter tot 3 meter boven de zee spiegel. Door het overboord gooien van de laatste ballast kon de ballon nog stijgen tot 300 me ter, doch dat duurde slechts en kele uren. Zij daalden weer en er was niets meer aan te doen: er was geen ballast meer die over boord gegooid kon worden om de ballon in de lucht te houden. In een aantal eerdere vluchten had Don Cameron meer geluk. Hij slaagde er als eerste in met een heteluchtballon de Sahara en de Alpen over te steken. Don Came ron en Christopher Davey heb ben ook in een gezamenlijke vlucht een record op hun namen staan: het langeafstandsrecord heteluchtballon vliegen (18 uur). ALEXANDRIË (Reuter/AFP/UPI) - De Egyptische presi dent Anwar Sadat heeft gisteren verklaard dat er de komende weken geen gesprek zal komen met Israël om dat dit land weigert territoriale concessies te doen. Na een gesprek met de Amerikaanse reizende ambassadeur voor het Midden-Oosten, Alfred Atherton, zei de Egypti sche president dat Israel met het kabinetsbesluit om "geen zandkorrel in de Sinaï" af te staan een nieuwe onderhandelingsronde geblokkeerd heeft. «Jfi OCEAN CITY - Prinses Caroline van Monaco en hr echtgenoot Phi lippe Junot kregen tijdens hun huwelijksreis bezoek l prinses Gracia Het jonge paar logeert op het ogenblik bij de moeder uayblses Gracia in hel Amerikaanse Ocean City. JOHANNESBURG (GPD) - „Ik persoonlijk voel me door het Westen belazerd". Dat zei Zuid- Afrika's minister van buiten landse zaken Pik Botha na zijn terugkeer uit New York in Jo hannesburg tegenover journalis ten. „Het Westen zal dus ook ver antwoordelijk gesteld moeten worden voor de gevolgen als wij zouden besluiten de overeen komsten inzake Namibië niet te aanvaarden. Bovendien staat nog helemaal niet vast of de SWAPO wel de overeenkomst heeft geac cepteerd. Sam Nujoma gaf in de Veiligheidsraad nieuwe instruc ties aan de speciale afgevaardig de van de secretarisgeneraal van de Verenigde Naties", aldus Bo tha. De Zuidafrikaanse minister maak te geen geheim van zijn teleur stelling over de gang van zaken in de Veiligheidsraad. Hij reageerde bijna woedend, toen hij sprak over de resolutie in verband met de haven van Walvisbaai. Hij noemde de resolutie geenszins bindend voor Zuid-Afrika en zei uitdrukkelijk dat Walvisbaai nooit deel van de voorstellen of van de onderhandelingen heeft uitgemaakt. „Wij kregen zelfs garanties voor de houding van het Westen indien deze vraag ooit in de Veiligheidsraad ter sprake zou komen", aldus Botha. „De re solutie is daarmee in directe te genspraak en schendt de duide lijke en ondubbelzinnige garan ties die aan de Zuidafrikaanse re gering werden gegeven Sprekende over deze garanties van het Westen, zei Botha: „Gedu rende de vijftien maanden van onderhandelingen en in elk geval in een zeer vroeg stadium, heeft Zuid-Afrika's minister-president aan de vijf landen (West-Duits- land, Engeland, Frankrijk, Cana da en de Verenigde Staten) dui delijk gemaakt dat wij d-,nder. handelingen onmiddelli, zou_ den afbreken, indien 00^^ een van hen zou eisen dat \jvis- baai niet tot het soeverel ge_ bied van Zuid-Afrika blijft>h0_ ren". De minister noemde het probam niet alleen een kwestie vai^g Zuidafrikaanse soevereini^ maar ook een kwestie van?' loofwaardigheid en vertrouw! „Sommige mensen zeggen", 1 dus Botha, „dat wij aanduiding! hebben gegeven dat wij bere. zijn over deze kwestie te prate met een onafhankelijke regerin, die nog gekozen moet worden Dat is juist. Maar dat doen wij dan op basis van soeverein rechten in de geest van samenwerking tus sen naaste buren. Het belangrijk ste is echter, dat wij bij zulk een belangrijke overeenkomst in de steek werden gelaten. De vraagt komt dan ook op, wat er gaat ge beuren als er over zaken beslist gaat worden waarover geen dui delijke afspraken zijn gemaakt. Het is een kwestie van vertrou wen, dat werd misbruikt". Minister Botha zei verder dat hij van mening was dat de SWAPO nog steeds de westerse voorstel len niet had aanvaard. „De voor stellen waarover Sam Nujoma praatte, waren andere dan die door de Veiligheidsraad werden aangenomen. Hij sprak bijvoor beeld over Zuidafrikaanse troe pen die geconcentreerd zouden moeten worden in èèn basis; hij gaf nieuwe punten, wensen en verwachtingen aan, maar ner gens in zijn verklaring heeft Nu joma de voorstellen uitdrukke lijk aanvaard", aldus Botha. Over het aantal troepen dat door de Verenigde Naties in Namibië zou kunnen worden gestationeerd, was volgens Botha nog geen be slissing genomen. Sadat deed bij zijn persconferentie een beroep op de Amerikaanse president Carter om de bemid delingsrol op te geven en als "volwaardige partner" op te tre den. Sadat bleef bij zijn eis dat Israël zich moet terugtrekken van het sinds 1967 bezette Arabisch grondgebied. Hij zei dat hij geen territoriaal compromis kan ac cepteren. De Egyptische presi dent noemde de huidige Israëli sche politiek negatief. Waarnmers menen dat indien de Verenigde Staten niet met com promisvoorstellen komen en meer gewicht in de schaal gaan gooien, de situatie in het Midden- Oosten snel kan verergeren. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Cyrus Vance, zal volgende week zondag in Je ruzalem praten met de Israëli sche regering in het kader van pogingen om het vredesoverleg met Egypte weer op gang te krij gen. Onmiddelijk daarna gaat hij naar Cairo voor soortgelijke be sprekingen met Egyptische lei ders, zo heeft een Israëlische re geringswoordvoerder bekend gemaakt. 'Israël hoopt dat het overleg (tussen Israël en Egypte) zal plaatsheb ben en het zal al het mogelijke daarvoor doen, maar ik kan niet voor de Egyptenaren spreken", zei hij. Twee weken geleden leidde Vance het overleg tussen de twee partij en in Engeland. Daar kwam ech ter niets uit. Verwacht wordt dat een volgende ontmoeting, als zij pen een bufferzone tussen de Is raëlische en de Egyptische strijdkrachten vormen. PAUS EREPILOOT Paus Paulus. die in september 81 jaar hoopt te worden, is sinds gisteren 'erepiloot'. Tijdens een plechtigheid in zijn zomerpaleis te Castelgandolfo kreeg de paus zijn 'vleugels', een vliegersinsigne, alsmede een vliegerslogboek waarin zijn 166 vlieguren staan gere gistreerd die hij gedurende zijn 15 jaar pausschap in de lucht heeft doorgebracht, hoewel niet zelf aan het stuuurwiel. Paus Paulus heeft per vliegtuig alle werelddelen bezocht, hij was de eerste paus die per vliegtuig reisde en hij vliegt nog wekelijks met een helikopter tussen het Vaticaan en zijn zomerresidentie ten zuiden van Rome. De onderscheiding werd de paus aangeboden door generaal Giu seppe Pesce van de Italiaanse luchtmacht. JONGSTE KANAALZWEMMER De 13-jarige Britse schooljongen Carl Bennison is gisteravond de jongste geslaagde Kanaalzwemmer geworden. Hij deed over de dertig mijl tussen Dover en de Franse kanaalkust 12'/2 uur. Carl Bennison is 71 dagen jonger dan de vorige jongste geslaagde Kanaalzwemmer, de Brit David Morgen, die de prestatie vorig jaar volbracht. "HONDSDAGEN" De hondenbezitters in de stad New York zijn erg boos: vanaf 1 augustus moeten ze krachtens een nieuwe politieverordening als het ware met veger en blik aanlopen achter de hond die ze uitlaten om een eventuele hoop meteen op te ruimen. Burgemeester Edward Koch heeft gezegd: ,,Ik hou van honden en ik heb er ook eens een gehad. Maar ik heb te dikwijls in een hoop getrapt om niet te weten wat voor probleem dat voor de burgerij is. Het kan me niet schelen of het geluk brengt - er moet iets aan gedaan worden". De gemeentereiniging van New York is het met hem eens. De 1100.000 honden in de stad deponeren jaarlijks 20.000 ton uitwerp selen en 3 miljoen liter urine. De hondeneigenaar die zijn dier ongestraft zijn gang laat gaan loopt kans op een maximumboete van 100 dollar. POLITIEK GEDANS Op het vrijdag in Havanna begonnen wereldjeugdfestival dat ver broedering beoogt, heeft gisteren de politiek haar intrede gedaan. Marokko trok zich van het elke vier jaar te houden festival terug omdat een delegatie aanwezig bleek van ,het volk van de westelijke Sahara' - het gebied dat nadat Spanje er afstand van had gedaan, toeviel aan Marokko en Mauretanië. De aanwezigheid op het festival van Joshua Nkomo van het Pa triottisch Front van Zimbabwe veranderde ook al gauw in een politieke aangelegenheid, nadat hij had verklaard dat oorlog de enige weg naar bevrijding van de zwarte Afrikanen is. De Italiaanse afvaardiging eiste wijzigingen in het feestprogram ma, zodat de conflicten in de Hoorn van Afrika er ook aandacht in krijgen. Zij verklaarde dat zij stond achter de afscheidingsbewe ging in de Ethiopische provincie Eritrea, die vecht voor het Ethio pische leger. De Italianen spraken daarnaast hun bezorgdheid uit over de .ern stige schendingen van de meest elementaire mensenrechten in de So wj et-Unie'. Verder wordt er door de 20.000 jongeren uit 140 landen nog folklo ristisch gedanst en gezongen met begeleiding van fanfare-orkes- LESBIENNES WILLEN REAGEERBUISBABY'S De Amerikaanse homosexuele vrouwen willen dat een kleine 500.000 onder hen in de komende vier jaar reageerbuisbaby's ter wereld brengen ,voor hun welzijn en om politieke macht te verkrij gen'. Op een bijeenkomst die vrijdagavond plaatshad in de universiteit van Illinois bij Chicago, begroetten de Amerikaanse lesbiennes de geboorte van een reageerbuisbaby als een .revolutionaire gebeur tenis vooral voor ons van primair belang'. De homosexuele vrouwen zouden bevrucht moeten worden met zaad van homofiele mannen op spermabanken om zo complicaties met gehuwde personen uit de weg te gaan. De politieke macht zouden de lesbiennes krijgen doordat zij ge zinshoofd worden en integreren in de samenleving. er komt, op een Amerikaanse waarschuwingspost in de Sinaï zal plaatsvinden, waar VN-troe- Soeclanese ministers mtslagen C.ARTOEM. SOEDAN (UPD- Resident Jaafar Noemein Mi Soedan heeft zaterdag de ministers, onder wie die defensie, van hun functie 0lheven. Ontogen werden ook de chef vaije landmachtstaf, de pro- cunjr-generaal en vier pro- vin<ecommissarissen. Presidnt Noemeiri heeft de porUeuille van defensie zelf van litenant-generaal Basjir Moh^irned Ali overgeno men. )p de departementen van «lergievoorziening en mijnbciw en verkeer be noemd» hij andere ministers. REGINA - Prins Philip van Groot-Brittannië doet een koddige poging zich wat te strekken t ijdens een autorit in de Canadese stad Regina. Koningin Elizabeth en prins Philip brengen op het ogenblik een officieel bezoek aan Canada. KINSJASA (UPI) - Zaïre is diplo matieke betrekkingen (op am bassadeursniveau) aangegaan met zijn socialistische buurland Angola. Daarmee is een eind ge komen aan drie jaar van steeds terugkerende vijandelijkheden die met de invasie van Katangese opstandelingen in de Zaïrese provincie Sjaba, in mei van dit jaar tot een hoogtepunt kwamen. Het heeft er alle schijn van dat de Zaïrese leider Moboetoe tot een regeling met Angola is gekomen onder druk van de westelijke landen. Naast de overeenkomst om diplo matieke relaties op te bouwen hebben de twee Afrikaanse buurlanden besloten de voor Zaï re zo belangrijke Benguela- spoorlijn te heropenen. Deze spoorlijn verbindt het koperge- bied van de provincie Sjaba met de Atlantische oceaan via Ango lees grondgebied. De lijn werd gesloten tijdens de Angolese burgeroorlog, waaruit drie jaar geleden, mede dankzij de steun van Cuba, de regering van presi dent Agostinho Neto resulteerde. Zaïres president Moboetoe Sese Seko had in het recente verleden diverse malen de beschuldiging geuit dat Angola verblijf had ge boden aan de door Cubanen op geleide Katangese opstandelin gen, die een aanval uitvoerden op het mijncentrum van Sjaba, de stad Kolwezi, waarbij honderden mensen werden gedood en waarmee een zware slag werd toegebracht aan de koperpro- duktie van het land. Moboetoe sprak later van het toe rusten van een speciale legerdivi sie met "vergeldingskracht" - kennelijk gericht tegen Angola. Maar een aantal westelijke lan den, dat een internationale hulpactie voor Zaïre organiseer de, drong er bij Moboetoe op aan tot een vergelijk te komen met zijn buurland en verzoening na te streven met zijn binnenlandse opposanten. Als gevolg daarvan kondigde Moboetoe een binnen landse amnestie af en bracht hij het proces op gang tot het vesti gen van diplomatieke betrekkin gen met Angola. Er hadden twee ontmoetingen plaats in Brazzaville, de hoofd stad van de naburige republiek Congo Vorige week verschenen berichten dat Moboetoe en Neto elkaar tweemaal in het geheim hadden ontmoet tijdens de con ferentie van de organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) in Chartoem. Een formele topbij eenkomst van de twee leiders lijkt nu op korte termyn waar schijnlijk. Afgelopen vrijdag kwam een hooggeplaatste An golese delegatie, onder leiding van het lid van het centrale par tijcomité Manuel Alexandre Duarte, in Kinjasa aan om het do cument te tekenen waarmee de nieuwe betrekkingen werden vastgelegd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7