Amsterdam komt goed weg (2-2) bij Quick Boys KwP flCMlPXI Clubs worden ingeschakeld bij invitaties voor Oranje UNITED VECHT DOOR Nederlaag voor Lisser Boys HOLVERDA SCOORT BIJ SPARTA MAANDAG 31 JULI 1978 PAGINA 11 SPORT KATWIJK - FC Amsterdam heeft het bij Quick Boys de laatste tijd erg moeilijk. Enige maanden ge leden wonnen de Katwijkers in een keihard oefenduel met 4-3 van de toenmalige eredivi sieclub en zaterdagmiddag leek de zaterdag-eersteklasser op Nieuw Zuid voor een herhaling van die stunt te gaan zorgen. Quick Boys nam een 2-0 voor sprong, maar het inmiddels ge degradeerde Amsterdam wist toch nog op 2-2 te komen. F.C. Amsterdam, onder leiding van coach Cor van der Hart, kwam met die uitslag nog het beste weg. De Lieverdjes legden weliswaar een wat betere techniek aan de dag; het was Quick Boys dat de initiatieven ontplooide. De ploeg van Arie Lagendijk, ook in deze wedstrijd nog gehandicapt door de afwezigheid van enkele vakantiegangers, was in deze wedstrijd redelijk, tot goed op dreef. De conditie was zelfs beter dan die van de opponent, die vooral in de laatste minuten een uitgebluste indruk maakte. De linies bij Quick Boys sloten goed aan terwijl goede combina ties zich in regelmaat afwissel den. Tegenstander Amsterdam kwam daarentegen nauwelijks aan redelijk spel toe. Het team, dat ondanks de degradatie naar de eerste divisie slechts één spe ler zag vertrekken (Heini Otto verhuisde naar FC Twente), kon de toeschouwers nauwelijks im poneren. Ook Leidenaar Ton Kamphues deelde mee in de ma laise bij FC Amsterdam. Al na vijf minuten liet Quick Boys een goede mogelijkheid liggen om de score te openen. Links back Martin Heerikhuisen was doorgebroken maar zag de inzet juist over het doel belanden. En kele minuten later verscheen Teun van der Plas, na een fout in de Amsterdamse verdediging, alleen voor doelman Heinz Stuy. Van der Plas kon echter niet meer dan een onbetekenend rollertje afleveren. Na een kwartier was het toch raak. De opvallend goed spelende Koen Wieffering was directe be waker Cees de Jong kwijt en het een schot van zijn rechtervoet vertrekken dat de deklat beroer de. De terugkaatsende bal werd door Cees van Rooyen in een doelpunt omgezet. Nadien sta pelden de kansen zich voor de Katwijkse ploeg op. Achtereen volgens Kees van Rooyen, Joep den Hollander en Koen Wieffe ring slaagden er niet in Quick Boys op ruimere voorsprong te zetten. Ook in de tweede helft bleef Quick Boys het spel dicteren. Midden velder Leo Hoek werd gewisseld voor de niet tegenvallende Ge rard Zuyderduyn. Na tien minu ten ondernam Jaap Heerikhuisen een solo die in het Amsterdamse strafschopgebied een onrecht matig einde vond. De door scheidsrechter Van Eyk toege kende strafschop werd door Hee rikhuisen zelf onberispelijk ver zilverd. Door een kleine inzinking van de Katwijkse ploeg kon Amsterdam op gelijke voet komen. Eerst mik te Co Stout raak; terwijl dezelfde speler via een penalty, Teun van der Plas maaide Theo Swart in het strafschopgebied neer, 2-2 liet aantekenen. Hoewel trainer La gendijk met enkele wissels nog probeerde meer kracht in de ploeg te brengen, bleef die uitslag onaangeroerd. BOB ONDERWATER KEULEN - Nog voor het voet balseizoen is begonnen, heb ben de supporters van Man chester United hun reputatie al weer eer aan gedaan. Tij dens de vriendschappelijke wedstrijd tegen FC Köln in het Mungerdorfstadion bra ken vechtpartijen uit, waar bij talrijke toeschouwers steekwonden opliepen. Eén van de gewonde toeschou wers moest met een helikopter naar een Keuls ziekenhuis worden overgebracht. Terwijl in allerijl politie'versterkin- gen werden opgeroepen, re den ambulances af en aan om gewonden naar ziekenhuizen te vervoeren. "Er zijn bij deze wedstrijd meer gewonden ge- vallen, dan in het hele vorige seizoen", vertelde een woord voerder van de Keulse vereni ging Voor de wedstrijd, die in 1-1 eindigde, had een groep van 400 Engelse supporters al voor moeilijkheden in de stad gezorgd. De politie van Keulen maakte bekend dat vier van de, ge wonden uit Engeland kwa men, de anderen waren Duit- sers.Twee van hen zijn in het ziekenhuis gebleven een En gelsman, die een vinger had verloren in de gevechten en een Duitser een hersenschud ding. De anderen hebben na behandeling het ziekenhuis kunnen verlaten. Manchester United werd vorig jaar door de Europese Voetbal Unie gestraft nadat de toe schouwers van de club de oor zaak van vechtpartijen wa ren geweest bij de wedstrijd St. Etienne-Manchester Uni ted. Voor de Franse politie toen, met horde hand, kon in grijpen waren er al 33 toe schouwers min of meer ernstig gewond. JIBE» sP Ütü! NOORDWIJK-Het oefenduel Noordwijk - Ajax was uiteraard bijvoorbaat al een ongelijke strijd. In meerdere opzichten zelfs. Immers, waar de kustbewoners behalve het bestaande klassever- schil zaterdagavond bovendien nog de handi cap hadden zonder de wegens vakantie nog af wezige Jan Willem Bogers, Frans v.d. Veen en Rob Suttorp te moeten verschijnen, daar kon Ajax met de op Ruud Krol (licht geblesseerd) na complete selectie aan de start komen. Het vierde Ajax-doelpunt in beeld. Ruud Kaiser (midden op de grond liggend) heeft gescoord. Jos Smits (midden). Ab v.d. Luit (rechts) en Ray Clarke (tweede van rechts) staren de bal, terwijl Noordwijk-goalie Haasbroek machteloos op de grond ligt, met gemengde gevoelens na Diezelfde Clarke zou daarna tot tweemaal toe het gebrek aan alertheid demonstreren, dat ook het optreden van zijn ploeggeno ten bij de afwerking van ideale Noordwijk scheen na die treffer rijp Inspiratie Voeg daarbij, dat Ajax al sinds 17 juli in training is, terwijl de zee- kanters nog maar nauwelijks se rieus de spieren hadden gestrekt - eerst vandaag begint coach John Eelman met de training - en het is verklaard, dat Noordwijk bij tijd en wijle de allergrootste moeite had om de Amsterdam mers enig weerwerk van im portantie te leveren. Dat Noordwijk er met de 1-4 niet temin nog genadig van afkwam, moet dan ook worden gezien als een soort vriendschappelijke geste van de, waar het op afwer ken aankwam, nonchalante Cor Brom-brigade. Met name in de slotfase hadden de voormalige Go Ahead-Eagles-speler Ruud Kaiser, Hans Erkens, Ray Clarke en Sören Lerby op bedenkelijke wijze de meest eenvoudige kan sen vermorst. Wat niet wegnam, dat Noordwijk juist na rust tot be ter tegenspel was gekomen dan in het eerste bedrijf het geval was geweest. Toen namelijk gingen de problemen, die de Ajax-front- lijn opwierp de Noordwijkse de fensie vaak ver boven de pet. Geschraagd door een uitstekende conditie, dito loopvermogen en balvaardigheid ontwierpen de Ajacieden in hoog tempo ideeën rijke aanvalscomposities, waar bij de smaakmakers Lirig, Arne- sen, Tahamata en Lerby als regel aan de basis stonden. Wervelende aanvallen, die veelal overeenkomstig de denkbeelden van Cor Brom via de flanken werden opgezet. Een strijdwijze, waar Brom bij Sparta veel succes mee heeft gehad. Ook bij Ajax lijkt hij, als tenminste mag wor den afgegaan op dit ene nauwe lijks serieus te nemen oefenduel, die 'spelvorm' in te willen Zowel op links als rechts trokken de flank-spelers Ling en Meyer regelmatig naar binnen om zo doende ruimte te scheppen voor de regelmatig buitenom, komen de Deense middenvelders Arne- sen en Lerby. Vooral Hans Westgeesten Jaap van Kesteren moesten daardoor, nu het Noordwijkse middenrif bij balverlies nogal passief reageer de, in die fase voortdurend tegen een numerieke meerderheid op tornen. Daar kwam nog bij, dat Cees Spaanderman zich op de voorstopperpositie duidelijk niet op zijn gemak voelde. Hij leverde daar na 29 minuten zelf het bewijs van, toen hij, in het nauw gedre ven als hij was door de jagende Ray Clarke, in paniek een corner weggaaf. Die door Simon Taha mata voor doel gebrachte hoek schop werd door Tscheu-la-Ling doorgekopt, waarna de opgeko men Pim van Dord ongehinderd de 0-2 kon vinden. Doelwit Daarvoor was het Noord wij k-bas- tion al talloze malen het doelwit geweest van een in die periode aflatend Ajax, dat al na minuten de leiding had ge- toen Ling in zijn eentje Van Kesteren en Cees Spaan derman had 'gedold' en de van jeugddoelman Koos Haasbroek (secretaris Wim Spaanderman: "de KNVB heeft de overschrij ving van Haarlem-doelman Dick Dortmundt nog altijd niet goed gekeurd; bovendien is hij nog op vakantie") terugkomende bal door de overigens nauwelijks imponerende oud-Spartaan Clarke alsnog in de rebound werd binnengeschoten. scoringskansen zozeer zou ken merken. Wat echter niet gold voor Tscheu-la-Ling, die voor rust uitstekend op dreef was. De Hagenaar was zaterdagavond opvallend actief, slingerde zich regelmatig als een liaan door ae Noordwijk-defensie en manifes teerde zich na 34 minuten boven dien als een genadeloos afmaker, toen hij voorbereidend werd van Lerby en Meyer op voor Haas- de slachtbank, leek geval een grote nederlaag tege moet te gaan. Maar uitgerekend op het moment, dat Noordwijk wankelde, stak Wim Meutstege de kustploeg de helpende hand toe. De voormalige Spartaverde- diger zag zijn mislukte breedte pass exact voor de voeten voor Ruud Bröring belanden, die zich dat buitenkansje liet niet ont glippen: 1-3. Dat doelpunt gaf de Noordwijkers, bij wie Ab Spaanderman uitste kend voor de dag kwam, de inspi ratie aanvallende initiatieven te ontplooien. Doelman Piet Schrijvers, die voordien nauwe lijks in actie was gekomen, moest enkele malen corrigerend optre den en mocht vlak voor rust dankbaar richting Van Dord blikken, toen die laatste man een kopbal van "Bro" van de lijn trap te. Met John Manuputty (ex- UDO), Jaap Plug en de jeugd spelers Jos Smits en Ab v.d. Luit voor Bröring - hij zou later voor Gerlof terugkomen -Westgeest. Boot en Cees Spaanderman werd de voor rust ingezette 'aanvallen de koers' ook na de pauze gecon tinueerd. Vooral Manuputty en Smits zouden zich als belofte volle krachten ontpoppen. Juist die spelers schiepen soms, veelal in samenwerking met Ab Spaan derman tegenkansjes, die echter door Bröring, Tio en Van Dijk werden gemist. Wat aan de ande re kant ook Erkens, Lerby, Clar ke en Kaiser zouden doen. Slechts éénmaal wist de laatste uit de veelheid van mogelijkhe den nog een treffer te destilleren: 1-4. GERARD VAN PUTTEN DE LIER - Een sterk gehavend Lisser Boys - Jaap Lingbeek, Ben Barten, Gerard Nijkamp en Jan van Slooten ontbra ken wegens vakantie nog op het appèl - heeft het oefen duel tegen Lyra met 3-0 ver loren. Na een aanvankelijk gelijkopgaande eerste helft, kwamen de Westlanders na een kwartier op een 1-0 voorsprong, dankzij een tref fer van Arie in 't Veld. Na de pauze hadden de Lisse- naren onmiskenbaar het be tere van het'spel. Met name Ed Langereis kreeg in die fa se enkele uitstekende kan sen, maar de vice-topscorer van vorig seizoen liet het nu afweten. Wat Lyra niet deed. In de slotfase wist die ploeg door treffers van Piet Hout rijk en Toon v. d. Meer de marge tot 3-0 te vergroten. BRUINISSE - Ondanks de tropi sche weersomstandigheden hebben diverse betaalde voet balclubs in het afgelopen week einde geoefend. Zo speelde de Rotterdamse eredivisieclub Sparta zaterdag in Bruinisse een vriendschappelijk duel tegen het Zeeuws amateurelftal. De briga de van Mircea Petescu zegevier de met 6-0 nadat bij rust al een 3-0 stand was bereikt. Voor Spar ta scoorden Rob van der Meer (4x), ex-Roodenburger Wouter Holverda en Luuk Balkenstein. Ook PSV kwam in het veld. In Ha pert behaalden de Eindhovena- ren een 9-1 overwinning op zon- dageersteklasse Bergeijk. Willy van der Kuylen tekende vijf tref fers aan, terwijl voor de rest van de Eindhovense productie René van de Kerkhof (2x), Gerrie Deij- kers en Ernie Brandts verant woordelijk waren. FC Utrecht kwam tegen de Til- burgse eerstedivisieclub Willem II eveneens tot een ruime score: 5-1. Hier waren de doelpunten- makers de van SC Cambuur te ruggekeerde Harry van der Ham (3x) en Ton de Kruik (2x). Henk van Rooy redde de eer voor de Brabanders. Ajax won gisteren met 8-1 van der deklasser Longa. Minder succesvol verliepen de za ken voor FC Twente. De equipe van Spitz Kohn verloor in Darm stadt met 3-2 van de nieuwe Bundesligaclub SV Darmstadt '98. De Enschedese doelpunten werden geproduceerd door Ab Gritter en Frans Thijssen, terwijl de Duitse treffers door Eigl 2x) en Lindemann werden aangete kend. Beter deed het wat dat betreft PEC Zwolle, dat in Norg met 5-1 SC Amersfoort terugwees. Carry Steinvoort, Piet Hamming, Tjeerd van 't Land, Koko Hoek stra en de Duitser Kaspersky scoorden voor de nieuwe eredivi- sionist. Ex-Telstarspeler Staats mocht voor Amersfoort de tegen treffer scoren. Het Rotterdamse Excelsior bleek in 's-Gravenzande te sterk voor zaterdagtweedeklasser 's-Gra- venzandse SV. Dank zij goals van Dick Ernst, Ton Pattinama en Cor Pot wonnen de Woudenstei- ners met 0-3. Ook Helmond Sport, oefende. In Turnhout speelde de Brabantse eerstedivi sieclub tegen de plaatselijke tweedeklasser met 2-2 gelijk. Voor de Brabanders scoorde Snijders tweemaal. FC Groningen heeft gisteren in ei gen stad het toernooi van de vier noordelijke betaalde clubs' ge wonnen. In de finale versloegen de Groningers Heerenveen door doelpunten van Jan van Dijk (2x), Sip Bloemberg, Karei Hiddink, Eddy Bakker en Klaas Ooster- wold met 6-0. De strijd om de derde en vierde plaats tussen SC Cambuur en Veendam eindigde in een 2-1 triomf voor de Friezen. Kuzmanovic en Roozenburg te kenden voor de Leeuwardense treffers. Tiktak scoorde voor Veendam tegen. In Lettele had Go Ahead Eagles weinig moeite met de plaatselijke vierdeklasser. Na een 4-0 rust stand bereikten de Deventerna- ren een 0-8 eindscore. Duizend toeschouwers zagen Wim Woudsma (4x), Jo Korver (2x), Tommy Kristiansen en Jan Lig- tenberg scoren. Aanzienlijk moeilijker had NEC het tegen vierdeklasser Nijmeeg se Boys. Door toedoen van Eus Marijnissen (2x), Hans Posthu mus en Ronald Hendriks wonnen de pupillen van Leen Looyen uit eindelijk met 4-1. ZEIST-Aangezien het onmogelijk is om op de vele invitaties in te gaan, die de KNVB bereiken na het behalen van de tweede plaats tijdens het wereldkampioen schap voetballen in Argentinië, zullen in de toekomst, waar mo gelijk, de clubs worden inge schakeld. Tijdens een bijeenkomst tussen het sectiebestuur en de leveranciers aan Oranje werd in het weekend het programma van Oranje be kendgemaakt en gaven de be- stuursvertegenwoordigers van Ajax, Feyenoord, PSV, AZ'67, Sparta, Roda JC en FC Twente de KNVB een blanco volmacht ten aanzien van de in de nabije toe komst te volgen procedure. Van avond vergadert het sectiebe stuur over de Europese kam pioenschappen, die voor Neder land op 20 september in Nijme gen beginnen tegen IJsland. Het ligt in de bedoeling om de eerstkomende vier jaar aan pro motion van het Nederlandse voetbal te gaan doen. In samen spraak met het buitenland gaat de KNVB clubs aanwijzen om op de invitaties in te gaan, die in Zeist aan het adres van Oranje binnenkomen. Het programma van de vertegen woordigende elftallen ziet er als volgt uit: Nederlands elftaL- 20 september '78: Nederland-IJs land in Nijmegen. 11 oktober. Zwitserland-Neder land in Bern. 15 november Nederland-Oost Duitsland. 20 december West Duitsland-Ne- derland in Düsseldorp (vriend schappelijk). 24 februari '79: Italië-Nederland (vriendschappelijk). 28 maart: Nederland-Zwitserland. 2 mei: Polen-Nederland. De plaatsen, waar de kwalificatie wedstrijden van het Nederlands elftal voor de eindstrijd om de Europese beker voor landen ploegen gespeeld worden, die hier niet vermeld zijn, worden la ter aangewezen. Jong oranje: 14 november '78: Oost Duitsland- Nederland. 19 december West Duitsland-Ne- derland in Bochum. 1 mei '79: Nederland-Polen. Benoemingen binnen UEFA ZEIST - Jan Huybregts, secretaris van het betaald voetbal, is door het bestuur van de UEFA be noemd in de commissie voor non amateur and professional foot ball. Jo van Marie, vice-voorzitter van de KNVB, is herbenoemd in de amateurcommissie van de Eu ropese voetbalunie. Jos Coler tenslotte, de vroegere penning meester van de UEFA, keert te rug in de commissie van beroep in deze organisatie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11