Kans op winst voor Kortsjnoi OKKER: SPORTIEVE BOYCOT MOTTRAM Unieke kans voor Timman EINDELIJK VUURWERK IN TWEEKAMP VRIESEKOOP PAS EENMAAL GEKLOPT HILVERSUM (GPD) - De enige die heeft geprotesteerd tegen de deelneming van de En gelsman Buster Mottram aan de internationale tenniskam pioenschappen van Neder land is Henk Korvinus ge weest. Korvinus, een in Utrecht wonende student, die vice-voorzitter is van de Ver eniging van Tennis-scheids- rechters, weigerde woensdag aanvankelijk als lijnrechter mee te werken aan de de dub belspelpartij tussen het Ne derlandse duo Sanders- Thung en Mottram en Feaver. Uiteindelijk zocht Korvinus toch de verre lange lijn op waar hij echter de gebeurte nissen op de baan nogal eens demonstratief negeerde. Korvinus, die vorig jaar niet wenste mee te werken aan het WCT-toernooi vanwege de deelneming van de Chileen Jaime Fillol, zou inmiddels zijn excuus hebben aangebo den aan hoofdscheidsrechter Spierings. „Dat klopt", zegt de 22-jarige Henk Korvinus, die eraan toevoegt: „Ik ben het niet helemaal met mezelf eens over de beslissing die ik heb genomen. De hoofd scheidsrechter heeft me uit drukkelijk gevraagd of ik toch maar lijnrechter bij die partij wilde zijn, omdat er op dat moment niemand be schikbaar was. Ik heb toen ja gezegd, maar tijdens de partij ben ik meestal met mijn rug naar de baan gaan zitten. Ik wilde de heer Mottram mijn service niet verlenen. Hij houdt er een bepaalde poli tieke mening op na, kleurlin gen uit Engeland en meer van dat soort ideëen, die hij dank zij zijn positie als tenniser we reldkundig kan maken. Ik vind dan dat ik als tennis- scheidsrechter het recht moet hebben om een partij van hem te weigeren". „Achteraf zeg ik, ik had hele maal niet op die stoel moeten gaan zitten en consequent moeten zijn in mijn weige ring, maar dat is iets dat ik mij voor de toekomst zal voor nemen. De hoofdscheids rechter heeft mij het een en ander in ieder geval nogal kwalijk genomen. Zeker om dat ik ook nog eens tegen de pers heb gezegd dat een don kergekleurde lijnrechter niet aan de partij van Mottram was gezet om, zoals zoals hoof- scheidsrechter Spierings zei, Mottram niet te provoceren. Het liefst was door de leiding alles in de doofpot gestopt. Een discussie op gang bren gen kan kennelijk niet", aldus Korvinus, die overigens van plan is zijn werk op het Melk- huisje vandaag te vervol gen. „Mottram ligt er nu uit, dus wat dat betreft zijn er geen problemen meer. Ik weet wel dat er een aantal scheidsrech ters is dat me als vice-voorzit- ter van de Vereniging van Tennisscheidsrechters wil wippen. Nu de zaken er zo voor staan wil ik die kwestie zelf wel aan de orde stellen. Ik ga in ieder geval geen discus sie uit de weg". Westduitser Peter Elter tegenstander in finale op Melkhuisje HILVERSUM (GPD) - Tom Okker heeft gistermiddag voor een sportieve boycot van Buster Mot tram gezorgd. De 23-jarige En gelsman, die lid is van de uiterst- rechtse partij Het Nationaal Front, kon zich in de kwartfinale van de internationale kampioen schappen van Nederland bepaald niet opwerpen als de door Okker zo gevreesde „tennismuur", ook al bleken de verliescijfers uitein delijk nog uiterst eervol: 7-6, 7-5. De Nederlander nam daarmee re vanche voor de nederlaag twee jaar geleden in Zuid-Afrika. In dat land, waarvan het politieke klimaat Mottram (nog) erg aan spreekt, had Okker weinig te ver tellen. Nu Okker een thuiswed strijd speelde bepaalde hij voor een belangrijk deel de regie. Zo als Mottram als kind zijn door zijn ouders gekozen voornaam Christopher niet kon uitspreken. Enkelspel. Kwartfinales: Peter Elter (Wdl) - Patrick Proisy (Fra) 6-3,1-6,7-5. Tom Okker (Ned) - Buster Mot tram (GB) 7-6 (9-7 tiebreak) 7-5. Dubbelspel Kwartfinales: Edmondson - Car- michael (Aus) - Holl-Fok (Wdl- Ned) 6-1, 6-1. Drewett-Carter (Aus) - Gerards-Don (Ned) 6-0, 6-1. Okkcr-Taroczy (Ned-Hon) - Sancutt-Palin (Aus-Fin) 6-2,6-2. Sanders-Thung (Ned) - Bis- schop-Chatman (VS) 4-6, 6-3. zo verslikte hij zich gistermiddag vrijwel constant in de dropshots en de lobs van Okker. Destijds greep hij al snel in en veranderde hij zijn roepnaam als kind in Bus ter. Als kwartfinalist op het Melkhuisje moest hij echter genoegen nemen met het spel dat Okker hem op legde. „Ik heb Mottram een paar maal aan het werk gezien tegen Fibak. Die gaf veel dropshots en tops'pin-lobs en dat heeft hem steeds de overwinning opgele verd. Vandaar dat ik een derge lijke tactiek ook vanmiddag heb uitgeprobeerd. Dat is me aardig gelukt, al had ik eigenlijk nog wel meer dropshots willen geven. Ik had hem ook nog meer willen la ten lopen". Voorkomen Okker probeerde op die manier te voorkomen dat Mottram zou gaan functioneren als een robot, die alle ballen simpel zou retour neren, speculerend op de fouten van de tegenstanders. Die tactiek leek meteen al rendement op te leveren, omdat Okker er al in de vierde game met de opslag van Mottram vandoorging en vervol gens zijn eigen service-game op "love" won. Met zijn sobere stijl wist Mottram zijn elf jaar oudere concurrent echter nog te achter halen en een tiebreak af te dwin gen, waarin een derde setpoint uiteindelijk bij de stand 8-7 te veel bleek. In de tweede reeks van de vrijwel steeds op een aantrekkelijk ni veau afgewerkte partij wist Mot tram tot 5-5 voor een patstelling te zorgen. Toen lieten zijn volleys hem in de „eindeloze" elfde ga me, waarin maar liefst negenmaal de stand 40-40 werd bereikt, in de steek. In het afsluitende twaalfde spel kon Mottram nog twee matchpunten van Okker in de opruiming doen, maar bleek een passeerslag ten slotte doorslag gevend. Mottram werd daardoor afgescheept met niet meer dan ongeveer 3000 gulden, een be drag dat er nauwelijks toe bij droeg om de verliespost, waar mee hij eerder in het jaar werd geconfronteerd, weg te wer ken. De extroverte nummer èèn van En geland, in Hilversum overigens opvallend ingetogen, liep in fe bruari een beschadiging aan de rugwervel op, waardoor hij tien weken niet aan tennis toekwam. Een termijn, die door een opera tie nog verlengd dreigde te wor den. Die ingreep kon door fysio- BAGUIO (ANP) - De afgebroken stelling van de vijfde partij om de wereld titel werd door deskundigen in eerste instantie beschouwd als een goede positie voor Kortsjnoi, een mening die later zelfs uitgroeide tot de karakte risering: een uitstekende positie. therapie, zwemmen en wat ge stoei met gewichten echter wor den voorkomen. Al met al kost ten die problemen hem wel zo'n slordige 12.000 pond, oftewel 54.000 gulden. Tom Okker heeft tot nu toe bijna 5000 gulden overgehouden aan zijn rentree in Hilversum, waar hij in staat moet worden geacht aan de vier titels die hij in 1966, 1969,1970 en 1973 heeft veroverd een vijfde kampioenschap toe te voegen. In dat geval brengt hij zijn weekloon, afgezien dan nog van het dubbelspel, op ruim 19.000 gulden en zal hij ook de 54ste plaats die hij momenteel op de wereldranglijst inneemt kun nen inruilen voor een notering die hem tot dit jaar nog zo ver- trouwd voorkwam. Op weg naar de eventuele winst in de finale dient Okker overigens eerst nog af te rekenen met de Westduitse kampioen Peter El ter. Het 20-jarige talent uit Essen rekende gistermiddag in drie sets (6-3,1-6,7-5) af met de kampioen van vorig jaar, de Fransman Pa trick Proisy, en is aan een opval lende opmars bezig op de wereld ranglijst. Toen hij zich voor het toernooi in Hilversum liet in schrijven was hij 217de inmid dels is hij dank zij een plaats in de kwartfinale in Stuttgart, waar hij van de Tsjechen Smid en Hrebec won, gestegen naar de 172ste plaats en ongetwijfeld zal hij bin nenkort op de wereldranglijst promoveren naar een positie die in de buurt van de 100 ligt. Drie weken geleden bereikte Elter namelijk voor het eerst in zijn carrière de halve finale van een internationaal toernooi, namelijk in Berlijn, waar hij achtereenvol gens Krulevitz, Kary en Poh- mann opzij zette. Een prestatie die hij nu in Hilversum heeft geë venaard. „Het is jammer dat de punten die ik in Berlijn en Hil versum heb verdiend pas over enkele weken in de lijst van ATP zullen worden verwerkt. Nu die nog buiten beschouwing worden De tegenzin is af te lezen van het gezicht van Buster Mottram r) op het moment dat hij Okker met diens zege moet feliciteren. gelaten heeft het geen zin voor me om de toernooien in de Ver enigde Staten af te lopen. Het zou er op dit moment op neerkomen dat ik overal kwalificatie-toer nooien moet spelen om me te plaatsen. Tegen de tijd dat de punten van Berlijn en Hilversum zijn verwerkt en ik waarschijnlijk rechtstreeks kan worden ge plaatst in de hoofdtoernooien heeft het verblijf in Amerika me al te veel geld gekost. Vandaar dat ik voorlopig maar in Europa blijf en me concentreer op het kampioenschap van West- Duitsland, dat zeven augustus begint", aldus Elter. De 20-jarige Elter is een tweede jaars prof die zich in Hilversum beperkt tot het enkelspel „Het dubbelspel houd ik voor gezien omdat ik mijn pols een beetje wil ontzien. Ik heb nogal wat last van een spier, vandaar dat ik een beetje rust best kan gebruiken" Elter acht zich tegen Okker zeker niet kansloos, omdat hij de Ne derlander op gras hoger aanslaat dan op gravel. Op zijn beurt denkt Okker na zijn zege op de als tweede geplaatste Mottram, be paald niet aan een „walk over" tegen Elter „Hij heeft een enor me wil en speelt modern. Hij geeft van beide kanten topspin, kortom zijn speltype is erg goed" JAN PREENEN. Favoriet Edwards verslagen NOORDWIJK AAN ZEE - In het Internationale Badgastentennis toernooi van Noord wijk viel gis teren in het Heren Enkel A de eerste grote verrassing. De als eerste geplaatste Zuid-Afrikaan Edwards moest verrassend het onderspit delven tegen de Au stralische tennisspeler Whyte. Door een drie-setsoverwinning speelde Whyte zich naar de vol gende ronde: 7-6, 2-6, 6-3. Kans hebbers in het A-onderdeel zijn ook de jonge Columbianen Behar en Cortes. De eerste won in 3 sets van het Nederlandse jeugdtalent Bas Vletter 2-6, 6-3 6-3 en zijn landgenoot deed het niet minder door de Australiër Johnstone uit te schakelen 4r-6, 6-1, 6-2. In het Herendubbelspel A versloegen zij samen bovendien de toch zeer geroutineerde Nederlandse combinatie Fleury/Hemmes met 7-5,-6-3. Daarvoor had Hemmes het ook in zijn single tegen de Amerikaan J. Chatman niet kun nen bolwerken 6-4, 7-5. Misschien is er voor Louk Sanders in het toernooi van Noord wijk toch nog de mogelijkheid om zich na zijn nederlaag op het Melk huisje te revancheren. Sanders gaf de Amerikaan Taxman geen ^schijn van kans 6-2, 6-2 en moet dan ook zeker tot een van de se rieuze kanshebbers voor een fi naleplaats gerekend worden. Een zeer spannende strijd werd onder redelijk goede publieke belang stelling uitgevochten tussen de twee Nederlandse jeugdspelers Marc Albert en Olaf van de Wil denberg. Lange tijd was onzeker wie de strijd in zijn voordeel zou beslissen maar de techniek van Albert zou de doorslag geven. Na de eerste set met een tie-break verloren te hebben bracht hij de volgende twee sets met 6-2, 6-3 op zijn naam. In de Heren Enkel B zorgde de Roomburgspeler Marius Broos- hooft voor een opvallende presta tie door de geplaatste Hoogland met 3-6, 6-3, 6-2 terug te wijzen. De geplaatste spelers Logtenberg en Everaars slaagden er wel in de volgende ronde te bereiken. In het Heren Enkelspel C is Edwin Bosch van Forescate goed op dreef. Hij bewees dit door de ge plaatste Jansen met 6-4, 6-4 te verslaan. r elke partij: Kortsjnoi schudt Karpov de hand, zonder hem een blik waardig te De vijfde partij in de reeks bleek de meest opwindende tot nu toe te zijn. Kortsjnoi zocht onmiddel lijk de aanval en hield de titel houder onder constante druk. De partij opende hetzelfde als de derde, vorige week, toen Kortsj- njmcMtir# Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De voor laatste ronde in het IBM-schaak- toernooi gaf Timman de moge lijkheid verder uit te lopen op zijn rivaal Ribli. Ribli ondernam geen serieuze winstpoging tegen Pfle- ger en de partij eindigde al snel in Bij winst zou Timman dus al zeker zijn van de eerste plaats. Hij be hoefde daar zelf geen extra risi co's voor te nemen want de wijze waarop Romanisjin de opening behandelde was bijzonder bizar. Reeds op de vijfde zet begon hij een gewaagde aktie met de dame, hetgeen als grondregel sterk af geraden wordt. Natuurlijk had Romanisjin wel een plan voor ogen maar door slechts gezonde zetten te doen kwam Timman in het voordeel. In het middelspel zag Romanisjin zich genoodzaakt een pion te of feren om groter verlies te voor komen. Hij voerde een prachtige verdediging en in de lichte tijd nood waarin de laatste tien zetten gedaan werden kwam een dub beltoren eindspel op het bord. Timman had nog steeds zijn pionnetje voorsprong, het stel lingsvoordeel was echter vervlo gen. De partij werd gisteravond in tweede zitting nogmaals afge broken. Doordat Romanisjin niet op z'n best het moeilijke tore neindspel behandelde staat Timman nu 'glad' gewonnen. Doordat Hort zijn afgebroken partij tegen Pfleger remise had gege ven en gisteren in vlotte stijl won van de tegenvallende Browne staat hij nu op de derde plaats Die moet hij delen met Dzindzin- dasjvili die een opmerkelijke par tij speelde met Langeweg. Na veel geharrewar eindigde die ontmoeting in remise. Andersson kan zijn kans op de derde plaats wel vergeten, nu hij tegen Niko- lac zijn positie verknalde. Die partij werd ook in tweede zitting afgebroken. In de B-groep heeft Cor van Wij- gerden het meesterresultaat be haald door een remise met Joe- soepov. Aangezien hij reeds eer der hetzelfde resultaat behaald heeft zal hij zijn meestertitel, binnenkort verkrijgen. Joesoe- pov zal deze groep gaan winnen want Christiansen staat zeer slecht tegen Böhm, die kennelijk toch nog iets wilde presteren. De uitslagen: Twaalfde ronde: Nikolac (Joe) - Andersson (Zwe) opnieuw afgebroken, Timman (Ned) - Romanisjin (Sov) op nieuw afgebroken, Langeweg (NED) - Dzindzindasjvili (ISR) V 2-V2 tiende ronde: Hort (TSJ) - Pfleger (WDL) V2-V2, negende ronde: Ree (NED) - Browne (VST) 0-1. De stand na twaalf ronden: 1. Timman 8+ 1 afgebroken, 2. Ribli 8,3. Hort en Dzindzindasjvili 7, 5 Pfleger 6,5, 6. Romanisjin en An dersson 6+1, 1, 8. Ljubojevic en Langeweg 5,5 +1,10. Adoijan 5,5, 11. Miles 5,12. Ree 4,5,13. Nikolac 3,5 +1, 14. Browne 3. Grootmeestergroep B: twaalfde ronde: Christiansen (VST) - Böhm (NED) opnieuw afgebroken, Hartoch - Balshan (ISR) 1 - 0, De Roode (NED) - van der Sterren (NED) V2-V2. elfde ronde: Van der Sterren (NED) - Rodriquez (CUB) 1 - 0. negende ronde: Taulbut (ENG) - Janosevic (JOE) 0 - 1. BARCELONA (ANP) - In de strijd om de Europese landentitels tafelten nis voor junioren hebben de Nederlandse jongens in Barcelona in ver gelijking met Vichy 1977 een lichte vooruitgang geboekt. In de Franse stad eindigden zij in de derde categorie als eerste, hetgeen een zeven tiende plaats betekende. In de sporthal van de voetbalclub Barcelona plaatste het team zich als dertiende door een overwinning met 5-2 op de Italiaanse jeugd. De titel ging naar de Sovjet Unie. Bij de meisjes handhaafde het Nederlandse team zich op de zesde plaats, die het in Vichy ook al behaalde. Tegen Tsjechoslowakije werd in de kruiswedstrijd om de vijfde en zesde plaats voor de tweede achtereen volgende maal met 2-3 verloren. De winstpunten kwamen op naam van Bettine Vriesekoop, die in het landentoernooi slechts één van de zeven gespeelde partijen verloor. Ook hier ging de titel naar de Sovjet Unie. die met Narine Antonjan en Valentina Popova veel te sterk bleek voor de rest van het veld. noi eveneens met wit speelde. Karpov zocht direct zijn heil in zijn geliefde Nimzo-Indische verdediging, waar Kortsjnoi de Rubenstein-variant tegenover stelde. In de vijfde zet koos Kar pov echter d7-d5, daarmee de partij in een andere richting stu rend dan in de derde ontmoeting. Na de negende zet kwam de uitda ger met een geïsoleerde pion te zitten, maar die potentieel zwak ke pion werd goedgemaakt door een dynamische positie en actie ve witte stukken. Karpovs 13e zet was een weinig gebruikelijke va riant uit de partij tussen Frede rick Olaffson en Tigran Petrosian in het kandidatentoernooi in Joegoslavië in 1959. Evenals in de drie vorige partijen was het Kortsjnoi die afweek van de bekende theorie met zijn f2-f3 in de 14e zet, hetgeen door Kar pov v/erd beantwoord met Pc6- e7, een aanwijzing dat hij van plan was de geïsoleerde witte pion te blokkeren. Na 17 zetten leken beide spelers in een positie waarin zij hun favorie te speltype konden spelen: Kortsjnoi met actief stukken- werk en Karpov met manoeuvres tegen de zwakke pion van zijn te genstander. De druk die Kortsj noi twee zetten later op Karpov's koningsvleugel begon uit te oe fenen ondervond grote instem ming van de grootmeesters in de analyse-ruimte. Evenals in de derde partij stortte de uitdager zich met zijn pionnen op Kar pov's koningsvleugel. Karpov kon weinig anders doen dan dé uiteindelijke aanval van zijn te genstander af te wachten. Tijd Beide schakers besteedden flink wat tijd aan manoeuvreren, waarbij bleek dat Kortsjnoi's lo pers een goede positie verkregen. In de 29e zet drong de uitdager diep door op Karpov's gebied, waarna de laatste een offer maak te door zijn lope voor een paard te ruilen. Ondertussen verstreek de tijd snel, in het voordeel van de wereldkampioen: na 33 zetten had Kortsjnoi nog 15 minuten voor zeven zetten, en Karpov nog 44. Dit betekende dat de uitdager snel moest handelen. Deson danks hield hij bij het afbreken een prima stelling over. De op de Filippijnen aanwezige grootmeesters waren na afloop van de vijfde partij vrijwel una niem van mening dat de stelling van Kortsjnoi aanzienlijk beter was en dat er een redelijke kans bestaat dat hij de eerste winstpar tij op zijn naam kan brengen. De Amerikaan Robert Byrne, die de partij analyseerde samen met de Argentijn Miguel Najdorf, was bijzonder optimistisch over de winstkansen van Kortsjnoi. Oud wereldkampioen Tal verklaarde dat "de partij in de beginfase in evenwicht was. Toen heeft Kar pov erg snel gespeeld en kreeg Kortsjnoi licht voordeel. Karpov wist het gevaar enigszins terug te brengen zonder al te veel risico's te nemen, maar de afgebroken stelling is duidelijk voordeliger voor Kortsjnoi". Heen en weer Tijdens de laatste twaalf zetten liep de uitdager voortdurend heen en weer op het podium, terwijl Kar pov niet van zijn speciaal behan delde stoel opstond. Overigens waren er slechts 50 toeschouwers in de zaal, uitgezonderd de jour nalisten. Als de beide spelers geen proble men maken, dan ontstaan die wel door overmacht. Gisteren, na twee uur en 20 minuten, terwijl Karpov het moeilijk had met zijn 23e zet, ging plotseling het licht uit in de zaal door een stroomsto ring. Hoewel de noodlampen het bord spaarzaam bleven verlich ten snelde hoofdarbiter Schmid het podium op en beide spelers verlieten hun plaats. Een minuut later, toen de storing was verhol pen, keerde Karpov terug naar zijn stoel. Kortsjnoi bleef op de rand van het podium zitten en nuttigde daar zijn thee met ho ning. Vijf minuten eerder had de wereldkampioen van een ober yoghurt gekregen, met toestem ming van de arbiter, wit Kortsjnoi 1 c2-c4 Pg8-re. 2. d2-d4 e7-e6, 3. Pbl-c3 LfB-b4, 4. e2-e3 c7-c5, 5 Pgl-e2 d7-d5, 6 a2-a3 Lb4xc3. 7 Pe2xc3 c5xd4. 8 e3xd4 d5xc4. 9 Lflxc4 Pb8-c6, 10. Lcl-e3 0-0, 11.0-0 b7-b6.12 Ddl-d3 Lc8-b7. 13. Tal- dl h7-h6, 14.f2-(3 Pc6-e7, 15 Le3-l2 P1B- d5, 16. Lc3-a2 Pd5-f4, 17 Dd3-d2 Pf4-g6, 18.La2-bl Dd8-d7, 19 h2-h4 Tf8-d8, 20. h4-h5 Pg6-f8, 21 Lf2-h4 f7 f6, 22 Pc3-e4 Pe7-d5,23. g2-g4Ta8-c8. 24. Lh4-g3 Lb7- a6, 25. Tfl-el Tc8-c6. 26. Tdl-cl Pd5-e7, 27. Tclxcö Dd7xc6. 28 Lbl-a2 Dc6-d7 29. Pe4-d6 La6-b7. 30. Pd6xb7 Dd7xb7, 31. Dd2-c3 Kg8-h8.32. Tcl-cl Pe7-d5.33 De3-e4 Db7-d7. 34. La2-bl Dd7-b5, 35 B2-b4 Db5-d7, 36 De4-d3 Dd7-e7. 37 Kgl-12 f6-15, 38 g4xf5 e6xl5. 39 Tcl-el De7-ft5, 40. Lg3-e5 Df6-h4 schaak, 41. Le5-g3 Dh4-f6, 42. Tel-hl, afgebroken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9